Greqi

MAFIA-E-BURGUT_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela22:45 | 18/04/2019

Avokati i personave VIP në Greqi ka përfunduar në pranga për shkak se duke shfrytëzuar lidhjet me elementë shqiptarë të botës së krimit është përpjekur t’u zhvasë miliona euro kolegëve të tij.

Avokati i njohur grek, Aleksandros Likurezos është arrestuar në Athinë, i akuzuar për implikim në çështjen “Mafia e burgut”. Sipas burimeve mediatike, akuzat kundër avokatit janë: krijim organizate kriminale dhe shantazhim. Arrestimi ka ardhur pasi më herët kolegë të tij, avokatë të tjerë, kishin deponuar se pak para vrasjes së avokatit Mihalis Zafeiropoulos në tetor 2017, Likurezos kishte folur me të në telefon. Siç kanë deponuar në gjyqin për çështjen Zafeiropoulos të paktën dy avokatë-dëshmitarë, Likurezos i kishte kërkuar kolegut që pak më vonë do të vritej një shumë të madhe parash për llogari të “bosit” të “Mafies së burgut”, siç është quajtur nga mediat shqiptari Klodian Lekoçaj. Avokatët kanë thënë se shuma e kërkuar ishte 2 milionë euro. Lekoçaj sillet të ketë qenë porositësi i intimidimit të Zafeiropoulos, vrasja e të cilit ishte pasojë e një aksidenti, siç ka pretenduar ekzekutori Mikel Brahimaj. Porosia ishte dhënë bashkë me Arbër Bakon, i cili u vra po me porosi të Lekocajt në 14 janar të këtij viti, në burgun e Koridalosit. Një person me influencë të madhe në jetën publike greke, 85 vjeçari Aleksandros Likurezos është mjaft aktiv në profesionin e tij dhe klientët i ka kryesisht nga VIP-at e vendit. /abcnews.al

greqi-zgjedhje.jpg
nev ila00:00 | 17/04/2019

Kryeministri grek thotë se nuk do të ketë zgjedhje të parakohshme. Në një intervistë televizive, Tsipras deklaroi se zgjedhjet parlamentare do të mbahen në përfundim të mandatit qeveritar të SYRIZA-s, që është muaji tetor.

Në Greqi, kryeministri Aleksis Tsipras u ka dhënë fund skenarëve për zgjedhje parlamentare të parakohshme, duke përsëritur se ato do të mbahen në përfundim të mandatit të qeverisë së tij, në muajin tetor.

Në Greqi është intensifikuar fushata për zgjedhjet evropiane dhe ato lokale që do të mbahen më 26 maj.

Edhe grekët pajtohen që këto zgjedhje konsiderohen si vendimtare për të ardhmen e Evropës.

Por këtu beteja elektorale ka tone të theksuara kombëtare.

Sepse partitë kryesore greke i kanë dhënë fushatës karakterin e një ballafaqimi elektoral, prej të cilit do të rezultojë qeveria e ardhshme e vendit.

Gjithë partitë e opozitës bashkohen në kërkesën e tyre për t’u mbajtur sa më shpejt zgjedhje të parakohshme.

Por kryeministri Aleksis Tsipras ka deklaruar se zgjedhjet parlamentare do të mbahen në përfundim të mandatit qeveritar të SYRIZA-s, që është muaji tetor.

Kjo është një përzgjedhje strategjike. Tashmë ka dëshmi të prekshme se vendi po i rikthehet normalitetit”, tha kryeministri grek gjatë një interviste televizive.

I pyetur për sondazhet që i japin një avantazh mjaft të madh partisë më të madhe opozitare, Demokracia e re, Tsipras u përgjigj me një nuancë humori:

Jam mësuar që të humbas në sondazhe dhe të fitoj në kutinë e votimit”, tha kryeministri grek.

Përkundër reagimeve të fuqishme kundër marrëveshjes së Prespës, Tsipras vlerësoi se realiteti i ri i krijuar në marrëdhëniet me Maqedoninë e Veriut do të ketë impakt pozitiv për SYRIZA-n në zgjedhjet e përgjithshme.

Sipas tij, qytetarët e ndjejnë se çfarë është në dobi të vendit dhe këtë do ta shprehin në momentin e votimit.

Ndërkaq, partia më e madhe e opozitës, komentoi se Tsipras “përsëriti të njëjtat gënjeshtra për Marrëveshjen e Prespës”.

Përgjigjen do ta marrë pas 40 ditësh në kutitë e votimit”, përfundon komenti lakonik i Demokracisë së re./abcnews.al

luca.jpg
G. P.09:55 | 16/04/2019

Kanë kaluar rreth 5 muaj nga vrasja e studentes Eleni Topaloudi në ishullin Rodos të Greqisë. Shqiptari i përfshirë në këtë krim, ka folur nga qelia e burgut të Grevenas për televizionin “Star”. Gjatë bisedës me gazetarët, 20-vjeçari shqiptar ka thënë se e di shumë mirë që bashkëpunëtori i tij grek Manolis Koukouras e akuzon për vrasjen e studentes dhe heq nga vetja peshën e përgjegjësisë.

“Nuk më intereson se çfarë thotë greku. Unë kam avokat”, është shprehur Aleksandër Luca.

Pas deklaratës së tij, ka reaguar edhe babai i studentes së ndjerë.

“E vërteta për ne është e qartë. Të dy bënë atë që bënë. Nëse duan, të tregojnë kush nga të dy e goditi, kush e qëlloi me thikë, kush nga të dy e hodhi në det”, është shprehur Gianis Topaloudis.

Ka qenë data 28 Nëntor 2018 kur studentja 21-vjeçare Eleni Topaloudi u vra dhe trupi i saj u hodh në det. Ajo ka qenë me të dy djemtë në banesë dhe u dhunua e abuzua seksualisht. 21-vjeçarja ishte ende gjallë kur dy të rinjtë vendosën t’i lidhnin këmbët me litar dhe trupin e saj ta hidhnin në det. Shqiptari Aleksandër Luca dhe bashkëpunëtori i tij grek Manolis Koukouras akuzojnë njëri-tjetrin si personin që mori vendimin për ta hedhur studenten në det. Ata ndodhen në të njëjtin burg, por nuk komunikojnë mes tyre. /tvklan.al

57060812_2405369296416094_5244305748753645568_o.jpg
Sej rie19:34 | 14/04/2019

Një 49 vjeçar grek është arrestuar nga policia në Kakavijë, pasi u kap me rreth 800 fishekë në makinë. Sipas policisë së Gjirokastrës, shtetasi grek u përzgjodh për kontroll të imtësishëm në vijën e dytë të kufirit. Shërbimet e Policisë Kufitare gjatë kontrollit, në pjesën e brendshme të mjetit gjetën një arkë metalike e mbështjell me rroba dhe një qese plastike, brenda të cilës kishte rreth 800 fishekë të kalibrit 7.62 mm. Fishekët u sekuestruan në cilësinë e provës materiale./abcnews.al

greqi-1280x852.jpg
Sej rie11:48 | 11/04/2019

Fëmija e parë në Evropë me ADN-në e tre prindërve ka lindur në Greqi. Vogëlushi ka ADN- në e nënës së tij, babait dhe të një gruaje të tretë. Kjo metodë shërben për të shmangur lindjen e fëmijëve me sëmundje të rënda gjenetike.

Ka lindur në Greqi falë një teknike kontroverse, por që mund të ndihmojë çifte të tjera, në të gjithë botën, që nuk mund të kenë fëmijë. Protagonisti i vogël peshon tre kilogramë, dhe është krijuar me anë të një metode eksperimentale që përdor një vezore të nënës, por dhe vezore të një dhurueseje. Një teknikë e tillë duhet të shmangë sjelljen në jetë të fëmijëve me sëmundje të rëndë trashëguese. Por nga pikëpamja etike ka pasur shumë polemika,

Nëna, një 32-vjeçare, kishte kryer katër cikle të fekondimit in vitro, por të katërta përpjekjet dështuan. Kjo teknikë ka të bëjë me mitokondritë, në rast se janë difektoze ato zëvendësohen duke injektuar një miksim të trashëgimisë gjenetike. Sipas mjekëve, ADN-ja e gruas së tretë nuk do të ndikojë në pamjen e jashtme të të sapolindurit.

Rasti i parë në botë ishte ai i Abrahim Hassan, një fëmijë me origjinë jordaneze, i lindur në vitin 2016 në Meksikë, I cili kishte ADN-në e tre prindërve./abcnews.al

KUSH-ESHTE-ADMIR-MURATAJ-ABC-M5T1.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela15:27 | 10/04/2019

Policia shqiptare dhe ajo greke e kishin të vështirë, madje të deri diku të pamundur të binin në gjurmët e Admir Muratajt, pasi i ndjeri ishte gjithmonë një hap para tyre. Në të dy shtetet, 46-vjeçari përdorte 13 emra të ndryshëm, ndërsa për më shumë se 6 vite ka qënduar në arrati, nga ku planifikonte edhe grabitjet e bujshme. Ndjekim një profil të tij.

Emir i Admir Murataj ose i njohur ndyrshe me identitetin e dytë Admir Nikaj ka qenë një nga personat më të kërkuar në Shqipëri dhe Greqi si i dyshuar për shumë grabitje bankash të niveli të dytë dhe autoblinda me para që trasportoheshin drejt aeroporitit të Rinasit .

46-vjeçari që humbi jetën gjatë shkëmbimit të zjarrit më policinë, banonte Prezë të Tiranës, ndërsa origjina e familjes së tij ishte Çeremi i Tropojës.

Murataj kërkohej edhe nga drejtësia greke, si i arratisur nga burgu i Trikallës 6 vjet më parë, ku ishte dënuar për grabitje armë me pasojë vdekjen.

Admir Murataj në atë kohë mundi t’i shpëtojë ndjekjes së policisë greke, duke hyrë në territorin shqiptar. Dhe pikërisht në vendin e tij të origjinës, nisi të bëntë atë që kishte lënë përgjysëm në shtetin Helen. Grabitje të njëpasnjëshme u kryen në harkun kohor të viteve 2015-2017 dhe pas tyre sipas prokurorisë së krimeve të rënda qëndronte Admir Murataj ose Admir Nikaj.

Vjedhja e parë ka ndodhur në 3 dhjetor të 2015, në aksin rrugor Qafë Kashar-Rinas, në afësi të kryqëzimit të fshatrave Bërxullë dhe Domje, ku u vodhën paratë e një banke të nivelit të dytë.

Vjedhja e dytë ndodhi më 9 shkurt 2017, ku iu zu pritë një blindi që transportonte para në Rinas. Natyra e krimeve për të cilat ishte dënuar dhe mbi të gjitha metodat e vjedhjes që përdoreshin nga Murataj më pas në grabitje të cilave deri këtë të martë arriti t’u shpëtonte, e kishin bërë atë një individ me rrezikshmëri të lartë.

Pak kilometra më larg aeroportit ndërkombëtar të Rinasit ai u vra të martën, ndërsa në fytyrë mbante një maskë dhe në trup iu gjetën eksploziv dhe granata. Murataj rezultoi i vetmi që nuk ishte arrestuar nga policia, ndërsa anëtarët e tjerë të grupit u dënuan në total me 156 vite burg nga gjykata e krimeve të rënda. /abcnews.al

 

 

frotex.jpg
ent ela10:00 | 10/04/2019

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Sandër Lleshaj, deklaroi sot (8 /04/2019) se ka informacione “për qarkullimin përmes mediave sociale të përpjekjeve për organizimit e një karvani refugjatësh nga Greqia drejt Europës”. Ai la të kuptohet që Shqipëria ka kapacitete të kufizuara për të pritur një fluks potencial refugjatësh, që mund të kalojnë në Shqipëri përmes kufirit të saj me Greqinë, kur vuri në dukje se ”Shqipëria ka ato kapacitete që ka dhe nuk mund t’i shtojë sa herë që aktivizohen valë të tilla refugjatësh.” Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj i bëri këto deklarata në Tiranë, në një konferencë të përbashkët për shtyp me homologin dhe  zv.kryeministrin e  Çekisë, Jan Hamáček.

FRONTEX në kufirin e Shqipërisë me Greqinë

Ministri i Brendshëm Lleshaj e quajti  menaxhimin e flukseve të refugjatëve „një sfidë shumë dimensionale dhe të vështirë për t’u menaxhuar dhe situata është e vështirë për t’u kontrolluar nga një vend i vetëm”.

“Situata po mbahet në kontroll të vazhdueshëm. Shqipëria ka kapacitete për të marrë pjesë në kontroll, por sigurisht nuk mjafton vetëm pjesa jonë. Kjo është një ҫështje e madhe që tejkalon përmasat e Shqipërisë dhe rajonit”, tha ministri i Brendshëm Lleshaj.

Ai solli në vëmendje situatën e vështirë në vitin 2015, i cilësuar si viti i krizës në Europë për shkak të qindra mijëra refugjatëve nga Siria, Afganistani dhe Iraku, përmes Detit Mesdhe vërshuan në Europë për të shpëtuar nga lufta dhe persekutimi. Në nëntor 2015 rreth 160.000 refugjatë u sistemuan në qëndrat pritëse të Greqisë. Por ngjarjet e fundit në kufirin greko-shqiptar tregojnë se synim i tyre është të ikin në Europën e Veriut, përmes Shqipërisë apo Maqedonisë. A mund të mbahet nën kontroll situate a e një vërshimi të mundshëm të tyre në Shqipëri? Ministri i Brendshëm Lleshaj jep një përgjigje pozitive të kushtëzuar nga bashkëpunimi me partnerët europianë.

“Shqipëria do t’ia dalë të menaxhojë situatën dhe ta mbajë nën kontroll, pasi është më e koordinuar me partnerët e saj europianë dhe FRONTEX, që aktualisht ndodhet në kufirin e përbashkët të Shqipërisë me Greqinë.

Siguria e kufirit

Shqipëria është vendi i parë jo anëtar i BE që nënshkroi në vitin e kaluar marrëveshjen e bashkëpunimit me BE për menaxhimin e kufinjve, e njohur si marrveshja me FRONTEX, ( European Border and Coast Guard Agency). Kjo marrëveshje i lejon BE të koordinojë bashkëpunimin operacional me Shqipërinë për menaxhimin e kufinjve të jashtëm të BE. Në fokus të bashkëpunimit është migrimi ilegal, flukset e migrantëve dhe krimi ndërkufitar. Që nga marrveshja me FRONTEX, vitin e kaluar, është rritur asistenca teknike dhe operacionale e BE në kufinjtë e Shqipërisë. Menaxhim efektiv i kufinjve të  jashtëm të BE, mbajtja nën kontrol e flukseve potenciale migratore, lufta kundër kontrabandës së emigrantëve vazhdojnë të jenë sfida të rëndësishme për Shqipërinë, rajonin dhe BE./DW

ATHINA-ME-QERA-_ABC-M4-T1.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ent ela11:43 | 08/04/2019

Çmimet e banesave në Greqi vitet e fundit janë rritur gati në 80 për qind sipas agjencive imobiliare në vend, kjo dhe për shkak të turistëve. Kryeqyteti i vendit është transformuar në një hotel gjigant, dhe për shumë grekë marrja e një banese me qira është kthyer në një sipërmarrje më vete.

Zhurma e rrotave të valixheve është tashmë një tingull familjar në zonat në qendër të Athinës. Kryeqyteti grek është kthyer në një hotel të madh që nga momenti kur fenomeni i turizmit në apartamente është bërë viral dhe në Greqi. Lagje të tëra janë transformuar për të plotësuar kërkesat dhe dëshirat e turistëve. Aktualisht janë më shumë se 126 mijë banesat në vend që ofrohen për qira afatshkurtra. Pjesa më e madhe ndodhet në zonën jugore të Egjeut, dhe në Kretë.

Një zonë në periferi të Akropolit, brenda pak vitesh është transformuar nga një zonë e borgjezisë së mesme në një nga dhjetë vendet më të preferuara në botë për ata që duan të përfitojnë për pushime në një apartament.

Turistët, sidomos ata që udhëtojnë familjarisht e përshkruajnë si një eksperiencë shumë të bukur pasi kanë në dispozicion një apartament të tërë, verandë, dhe ndodhen shumë pranë restoranteve dhe muzeve.

Nëse për turistët kjo vendodhje është e rehatshme dhe ekonomike, pasi mund të lëvizin në këmbë, banorët vendas nuk janë dakord me këtë fenomen. Kjo për shkak të pasojave, duke nisur që nga ekspozimi i lagjeve ndaj njerëzve të huaj, rritja e çmimit të qirave dhe pakësimi i numrit të apartamenteve që mund të blihen apo të merren me qira nga vetë vendasit.

Banorët vendas shprehen se nëse dikur kjo ka qenë një zonë e qetë, vitet e fundit shumë gjëra kanë ndryshuar. Ata shprehen se kudo ka turistë të cilët kanë larguar nga lagja grekët. Dhe e njëjta gjë vlen dhe për lagje të tjera që tashmë nuk ekzistojnë më.

Sipas zyrave që merren me shitblerje pronash apo dhënie me qera, për një grek aktualisht është një sipërmarrje më vete gjetja e një banese me qera. Nuk ka më shtëpi që jepen me qira sidomos në qendër të Athinës. Por ky nuk është një problem që prek vetëm kryeqytetin grek dhe zonat turistike, dhe në zona të tjera nuk ka apartamente në dispozicion por dhe ato pak që janë ofrojnë çmime të paarritshme.

Por jo të gjithë ndajnë  të njëjtin mendim. Në Greqinë e krizës ekonomike, për vite me rradhë apartamentet kanë qenë në hije, ndërsa tani kanë marrë vlerë të madhe monetare, dhe shumë grekë, për të mbijetuar kanë zgjedhur t’i kthejnë në mini – hotele. Janë disa apartamentet që janë blerë me një cmim të lirë vite më parë nga agjencitë imobiliare. Pas rikonstruksionit ato përdoren për qera afatshkurtra. Sipas agjencive imobiliare, në vitet e fundit çmimet e apartamenteve në shitje janë rritur deri në 80 për qind.

Pronarët e këtyre apartamenteve që jepen me qira ditore, shprehen se përveç të ardhurave personale, këto janë të ardhura dhe për shtetin, pasi turistët shpenzojnë në vend, por dhe për vetë taksat e larta që pronarët grekë janë të detyruar t’i paguajnë shtetit. /abcnews.al

D-Copy-01.00_00_57_21.Still014-768x432-933x445.png
ent ela11:20 | 31/03/2019

Gazeta greke “To Vima” ka publikuar pamjet e kamerave të sigurisë që kanë filmuar momentin e vrasjes së një të burgosuri shqiptar në burgun e Koridhalos.

Sipas gazetës greke, ngjarja ka ndodhur më 14 Janar të këtij viti, dhe sikurse duket në pamje, dy persona kanë sulmuar me thika duke e goditur disa herë të burgosurin shqiptar.

Ky i fundit duket i gjakosur dhe dërgohet me urgjencë në spital, por nuk mundi t’u mbijetojë plagëve. Gazeta greke nuk ka saktësuar cili është i burgosuri shqiptar që u vra, por në të njëjtën datë brenda burgut famëkeq të Koridhalos është vrarë shqiptari Arbër Bako, si pjesë e një lufte mes bandave që veprojnë brenda këtij burgu. /tvklan.al

greqia.jpg
G. P.18:15 | 26/03/2019

Shtetasit e huaj që kërkojnë të marrin një leje qëndrimi në Greqi duhet të paguajnë një shumë prej 250 mijë eurosh, duke blerë pasuri të patundshme në vend. Sipas të dhënave të Drejtorisë së Emigracionit në vend, numri i këtyre personave është në rritje.

Prej disa vitesh, Greqia ofron leje qëndrimi për shtetas jokomunitarë që blejnë pasuri të patundshme me vlerë të paktën 250.000 euro. Ky është i vetmi kusht që ata të pajisen me leje qëndrimi pesë vjeçare e të kenë të drejtën e lëvizjes së lirë në gjithë hapësirën Shengen.

Programi, me emrin “Viza e Artë”, nisi të zbatohej në vitin 2013, si një përpjekje për t’i bërë transfuzion sektorit të ndërtimit dhe atij imobilar që po përjetonin një vdekje të ngadaltë.

Që atëherë, deri në Nëntor 2018, numri i lejeve të dhëna investitorëve të tillë dhe pjesëtarëve të familjeve të tyre, ka arritur në afro 10.000. Tendenca është vazhdimisht në rritje, thotë drejtori i Drejtorisë së Emigracionit dhe shtetasve të huaj në Athinë, Ilias Hronopoulos.

Ilias Hronopoulos: Në qendër të kryeqytetit ka shtetas kinezë dhe turq. Në bregdetin e Athinës ka rusë dhe turq. Këto janë tri kategoritë kryesore që marrin leje qëndrimi me “Vizën e Artë”.

Pyetje: Po shqiptarë?

Ilias Hronopoulos: Ende nuk kemi aplikime nga shqiptarë. Duket se shqiptarët investojnë në vendin e tyre.

Programi “Viza e Artë”, ka bërë vezë të arta për financat publike greke. Që nga viti 2013 që nisi të zbatohej e deri më sot, vlerësohet se arka e shtetit ka grumbulluar 2.5 miliardë euro. Por Komisioni Europian e ka kritikuar Greqinë për faktin se autoritetet nuk kontrollojnë origjinën e shumave që investojnë shtetasit e huaj, që duan të përfitojnë Vizën E artë.

Sipas Brukselit, në këtë mënyrë favorizohet pastrimi i parave. Ilias Hronopoulos thotë se kjo është një çështje që nuk i përket shërbimit të emigracionit, por Bankës Qendrore.

Ilias Hronopoulos: Secili mund të hyjë në Greqi me një vizë turistike apo një vulë në pasaportë e të blejë një pasuri të patundshme. Pa kaluar nga asnjë lloj kontrolli. Ndoshta duhen bërë kontrolle të tilla. Sepse flitet shumë, për mafie, për krim të organizuar.

Tash së fundi, pritet të votohet një amendament, i cili e zgjeron gamën e përfituesve nga viza e artë. Amendamenti parashikon që mund të marrin leje pesëvjeçare, gjithë ata shtetas të huaj që investojnë në obligacionet greke minimalisht 400.000 euro./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono