Greqi

shqiptar.jpg
gra moz16:50 | 23/02/2018

Policia greke në Prevezë ka arrestuar këtë të premte tre persona, midis të cilëve edhe një shqiptar.
Ndalimi i tyre u bë pasi ata nuk zbatuan urdhërin e policisë për të ndaluar dhe në këto momente kanë rritur shpejtësinë duke u përpjekur për t’u arratisur në një autostradë.
Kur policia e ndaloi makinën, njëri prej tyre është përpjekur për t’u larguar dhe për të hedhur edhe një sasi droge që kishin me vete.
Kështu që, policia arriti të sekuestronte 1.5 kilogramë heroinë të ndara në tre pako, disa doza kokainë, 800 euro dhe 7.000 lekë të reja.
Ata bllokuan dhe makinën si dhe arrestuan shoferin, 53 vjeç, si dhe dy pasagjerët, një grek 39 vjeç dhe një shqiptar 45 vjeç.
Identitetet e tyre nuk bëhen të ditura ende./abcnews.al

dora-bakojanis.jpg
gra moz19:51 | 22/02/2018

Ministrja greke që firmosi marrëveshjen detare të vitit 2009 ka thirrur në interpelancë ministrin e Jashtëm Nikos Kotzias, për t’i kërkuar sqarime për negociatat e reja që po zhvillon me Tiranën, që ndryshojnë paktin e 9 viteve më parë.

Ish-ministrja e Jashtme greke, Dora Bakojanis, e cila firmosi në emër të qeverisë helene marrëveshjen e detit të vitit 2009, ka kërkuar një interpelancë me pasardhësin e saj, Nikos Kotzias. Reagimi i Bakojanis ka ardhur pas lajmeve në shtypin shqiptar se, qeveria e kryeministrit Aleksis Tsipras po zhvillon negociata të fshehta me Tiranën zyrtare për të ndryshuar kufijtë detarë. Në kërkesën e saj, Bakojanis ka argumentuar se qeveria aktuale greke duket e gatshme për të rishikuar marrëveshjen e 9 viteve më parë, e cila sipas saj, nga ekspertët shkencorë u cilësua e balancuar.

Gjithashtu, ka vijuar ish-ministrja qëndrimin e saj, marrëveshja u konsiderua shembullore përsa i përket parimit të “vijës së mesit”, për ndarjen e zonave detare me Shqipërinë. Bakojanis akuzon ekzekutivin aktual grek se po krijon një precedent të rrezikshëm, që mund të ndiqet edhe nga vende të tjera, të cilat mund të kërkojnë ndryshim kufijsh. “Qeveria po trajton me papërgjegjshmëri një çështje të rëndësishme kombëtare, pa u konsultuar me forcat politike të vendit”, ka deklaruar Bakojanis, e cila ka kujtuar se pakti i 2009-s u nënshkrua pas konsultimeve 2-vjeçare. Konkretisht janë 3 pyetjet që ish-shefja e diplomacisë helene i drejton Kotzias në kërkesën për interpelancë:

1. Pse qeveria po procedon me rishikimin e marrëveshjes së Detit të vitit 2009, e cila u pranua dhe u nënshkrua nga Greqia dhe Shqipëria?
2. Cilat pjesë të marrëveshjes po rishikohen?
3. Është e vërtetë se qeveria ka ndërmend të ndryshojë pozicionin grek për caktimin e kufijve të zonës detare nën “vijën e mesit”?/abcnews.al

 

novartis-1280x608.jpg
gra moz15:27 | 22/02/2018

Parlamenti grek miratoi vendimin për të nxjerrë para një komiteti parlamentar hetimor 10 politikanë të përfshirë në skandalin “Novartis”. Mes tyre është ish-kryeministri grek, Samaras dhe guvernatori aktual i bankës greke, Sturnaras.

Pas një seance maratonë që zgjati të paktën 20 orë, parlamenti grek vendosi mëngjesin e të enjtes që 10 politikanë të përfshirë në skandalin “Novartis” të hetohen nga një komitet parlamentar i veçantë. Debatet në sallën e parlamentit ishin të ashpra me personat e akuzuar që fajësonin qeverinë se po kryente një gjueti politike shtrigash dhe se po sulmoheshin vetëm për arsye politike. Votimi ishte i fshehtë dhe miratonte vendimin për hetime të mëtejshme për të gjithë ata që janë përmendur si pjesë e skandalit të firmës farmaceutike.

Dhjetë personat do të paraqiten para një komisioni hetimor. Ndër politikanët nën hetim është dhe komisioneri europian për emigracionin, Dimitris Avramopoulos, lideri i PASOK, Evangelos Venizelos, Adonis Georgiadis i Demokracisë së re, Koutroumanis i PASOK, Andreas Loverdos i PASOK, Andreas Lykourentzos i Demokracisë së Re, ish-ministri Pikrammenos, Marios Salmas i Demokracisë së Re, ish-kryeministri Antonis Samaras, dhe ish-ministri i Financave aktualisht guvernator i bankës së Greqisë, Jannis Stournaras.

Në ditët në vijm, parlamenti do të vendosë për 21 anëtarët e komitetit parlamentar, që do të ketë një muaj kohë për të përfunduar hetimet, dhe pse mediat greke shkruajnë se do të kërkohet një zgjatje e afatit. SYRIZA, partia e kryeministrit Tsipras do të përfaqësohet nga 10 deputetë, Demokracia e Re nga pesë dhe partitë e tjera me nga një./abcnews.al

28278461_1822716811094975_1587981126_o-1280x960.jpg
gra moz20:34 | 20/02/2018

Një 40- vjeçare shqiptare është qëlluar me armë zjarri jashtë banesës së saj, raportojnë mediat greke. Sipas protothema.gr mësohet se dy persona të armatosur kanë qëlluar në drejtim të banesë së saj, në rrugën Aghia Paraskevi në Chaidari.
Sipas informatave të para, gruaja 40-vjeçare është transferuar në spitalin Tzanei, dhe ka marrë në kokë.
Policia ka shkuar në vendngjarje dhe ka nisur hetimet për zbardhjen e plotë të saj./tvklan.al

Presidenti_Ilir_META-1280x854.jpg
ent ela13:10 | 20/02/2018

Presidenti  Ilir Meta bën publike letrën dërguar në Ministrinë për Evropën dhe Punët e Jashtme ku rendit kushtet që duhet të plotësohen për dhënie autorizimi për negociata me palën greke. Pas shqyrtimit të kërkesës së paraqitur nga ministri i jashtëm, kreu i shtetit thotë se ajo nuk përkufizon qartë objektin e negociatave për të cilin kërkohet Autorizim për Plotfuqi”.

Kërkesa –theksohet në letrën e presidentit Meta- duhet të përcaktonte qartë se në cilën pjesë të hapësirës detare të vijës së delimitimit do të përdoret parimi i barazlargësisë strikte dhe ku parimi i barazlargësisë me korrektim. Po ashtu në kërkesë duhet të saktesohet, cilat janë momentet konkrete që kërkojnë negocim dhe janë objekt i mosmarrëveshjeve ndërmjet palëve.

Grupi i negocimit është një tjetër pikë që për kreun e shtetit nuk është i qartë. Sipas presidentit, grupi negociator që do të realizojë negociatat, duhet të përfaqësojë ekspertizën më të thelluar dhe më të mirë profesionale në të gjitha fushat në interes të negocimit. Plotësimi i mangësive të konstatuara  në lidhje me grupin negociator dhe objektin e negociatave, sipas presidentit të Republikes – është kusht i domosdoshëm për vlerësimin e kërkesës për pajisjen me Autorizim për Plotfuqi.

Në funksion të transparencës me publikun, në orën 13:00 Presidenti i Republikës do të zhvillojë një konferencë për shtyp për të sqaruar opinionin e tij në lidhje me negociatat me Greqinë.

 

Presidenti Meta bën publik qëndrimin e tij lidhur me “Kërkesën për autorizim negociatash me palën greke”

Në funksion të transparencës me opinionin publik, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerëson të bëjë publik qëndrimin e tij lidhur me “Kërkesën për autorizim negociatash me palën greke” dërguar Ministrisë së Evropës dhe Punëve të Jashtme, ditën e premte, datë 16 shkurt 2018, dhe po në funksion të transparencës Presidenti i Republikës së Shqipërisë Sh.T.Z. Ilir Meta do të mbajë një konferencë shtypi në Institucionin e Presidencës sot, me datën 20 shkurt 2018, në orën 13:00.

Lënda: Mbi kërkesën nr. 2428 prot, datë 13.02.2018 “Kërkesë për autorizim negociatash me palën greke”.

Drejtuar: Zotit Ditmir BUSHATI

MINISTËR I EVROPËS DHE PUNËVE TË JASHTME

Për Dijeni: Zotit Edi RAMA

KRYEMINISTËR

I nderuar Zoti Ministër,

Nëpërmjet shkresës suaj nr. 2428, datë 12.02.2018, u njoha me kërkesën për “Autorizim negociatash me palën greke”.

Presidenti i Republikës, vlerëson angazhimin e Ministrisë së Evropës dhe Punëve të Jashtme për të nisur negociatat për një marrëveshje të re ndërshtetërore për delimitimin e hapësirave detare me Greqinë. Bashkëpunimi i hapur dhe i ndërsjelltë është në themel të parimit të fqinjësisë së mirë.

Presidenti i Republikës, është i bindur se delimitimi i hapësirave detare me Greqinë, është në interesin më të mirë të vendit tonë në të gjitha aspektet, si në drejtim të ushtrimit të sovranitetit dhe juridiksionit kombëtar, ashtu edhe në drejtim të sigurisë, dobisë ekonomike, politike, sociale, etj.

Në këtë kontekst, zgjidhja për ndarjen, përdorimin dhe shfrytëzimin racional, efektiv dhe në mënyrë sa më të drejtë e të barabartë të hapësirave detare dhe burimeve të tyre me Republikën e Greqisë, duhet të vijë përmes një emëruesi të përbashkët midis dy vendeve.

Theksoj, se është e detyrueshme që çdo zgjidhje të respektojë parimet e Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, detyrimet e vendosura për zbatim nga Vendimi i Gjykatës Kushtetuese nr. 15, datë 15.04.2010, kuadri ligjor i brendshëm, aktet ndërkombëtare ku Shqipëria është palë, si dhe duke patur parësor interesin shtetëror.

Nga shqyrtimi i kërkesës së paraqitur, për Autorizim negociatash me palën Greke, konstatohet se;

1. Kërkesa nuk përkufizon qartë objektin e negociatave për të cilin kërkohet Autorizim për Plotfuqi.
Shkresa nr. 2428 prot, datë 13.02.2018, që në “Lëndë”, është e paqartë, pasi sipas saj objekti është “Përcillet kërkesë për autorizim negociatash me palën Greke” dhe ky përkufizim nuk parashikon, se cili është objekti konkret për të cilin kërkohet Autorizim për Plotfuqi dhe nuk reflekton detyrimet që rrjedhin nga Vendimi i Gjykatës Kushtetuese nr. 15, datë 10.04.2010.

Së pari, duhet evidentuar se kjo kërkesë është e përbërë gjithsej nga një kërkesë e vetme (gjithsej 4 – fletë) dhe nuk përmban asnjë dokument shoqërues apo shpjegues bashkëlidhur.

Nga shqyrtimi tërësor i kërkesës rezulton se ajo nuk shpreh në mënyrë të qartë dhe eksplicite titullin e marrëveshjes dhe objektin konkret për të cilin shteti shqiptar kërkon të hyjë në negociata zyrtare me shtetin grek.

Përcaktimi i saktë dhe pa asnjë ekuivok i titullit të marrëveshjes dhe objektit të negociatave, në proceset e diskutimeve negociuese ndërkombëtare me qëllim lidhjen e një marrëveshjeje të kësaj natyre është kushti themelor që duhet të plotësohet, dhe mbi të cilin lëshohet Autorizimi për Plotfuqi nga Presidenti i Republikës.

Vetëm duke përcaktuar objektin e saktë të negocimit, grupi negociator legjitimohet për të zhvilluar diskutime brenda objektit të tij.

Në pjesën hyrëse të shkresës citohet se :

“Delitimimi i hapësirave detare me fqinjët nëpërmjet marrëveshjeve dypalëshe mbetet një çështje e rëndësisë prioritare për vendin tonë”.

Ndërkohë në faqen 3 të kërkesës suaj, parashtrohet se:

“Delitimimi i hapësirave detare është përfshirë dhe në paketën e çështjeve të hapura mes dy vendeve të diskutuara në kuadrin e mekanizmit dypalësh”…. “Nisur nga sa më sipër me palën greke është rënë në parim dakord për të negociuar një marrëveshje të re për të delitimuar hapësirat detare sipas një ndarjeje të drejtë për palët. Diskutimet e deritanishme për çështjen e delitimimi të hapësirave detare nevojitet të konkretizohen me negociata mes palëve”.

Në paragrafin e fundit të faqes 3 të kësaj kërkese parashtrohet se :

“Synimi i negociatave teknike me palën greke do të jetë:

Negocimi dhe finalizimi i një marrëveshje të re për delitimimin e të gjitha hapësirave detare të përcaktuara për të Drejtën e Detit me koordinata gjeografike; Detin Territorial, Zonën Ekskluzive Ekonomike dhe Shelfin Kontinental”.
Në lidhje me këtë që ju citoni, gjithçka që është vlerësuar nga qeveria se duhet të negociohet nuk mundet që t’i kërkohet autoritetit më të lartë, duke përdorur terma të tillë si “synim”, por qartësisht sipas Kushtetutës dhe ligjeve, kërkesa për Autorizim duhet të jetë e shprehur ekzaktësisht mbi titullin e marrëveshjes dhe objektin e saj.

Për më tej në kërkesën për Autorizim për Negocim, do të duhej të përfshiheshin edhe hartat analoge dixhitale, si instrumente negociuese teknike parësore që pasqyrojnë realitetin gjeografik të hapësirës që delimitohet.

Në paragrafin e parafundit të faqes 4 të kërkesës suaj, citohet edhe një fakt tjetër, ku ju parashtroni se :

“Arritja e marrëveshjes do të shërbente paralelisht dhe për plotësimin e kuadrit ligjor ndërkufitar tokësor me lidhjen e Marrëveshjes për Piramidat Kufitare dhe Marrëveshjes për Zgjidhjen e Incidenteve Kufitare të cilat janë kërkuar për dekada me radhë nga pala jonë, por që nuk kanë patur reagim pozitiv të palës Greke. Kjo paketë marrëveshjesh do të zgjidhte njëherë e mirë problematikat ndërkufitare mes dy vendeve dhe do të rrëzonte çdo lloj pretendimi territorial që mund të ekzistojnë në të dy vendet”.

Lidhur me këtë paragraf të letrës suaj, të sqarohet qartë se për çfarë pretendimesh konkrete territoriale bëhet fjalë?, cila palë i ka shfaqur ato, në ç’mënyrë, në çfarë kohe, dhe a ka qenë kjo çështje objekti i diskutimit eksploratore diplomatike që janë realizuar përpara paraqitjes së kërkesës për negocim dhe kërkohet që nga ju me prioritet të vihet në dispozion të Presidentit të Republikës, i gjithë informacioni që dispononi në lidhje me këtë çështje?

Për më tepër, nga shqyrtimi tërësor dhe analitik i objektit të kërkesës, konstatohet se janë të paqartë elementët konkret të objektit të negocimit.

Gjykata Kushtetuese në pikën 82.3, ka përcaktuar një detaj të rëndësishëm që ndikon në përcaktimin e objektit konkret të negocimit.

Gjithashtu është i paqartë objekti i negocimit, edhe sa i takon pjesës ku puqen hapësirat detare ndërmjet tre shteteve (Itali-Greqi-Shqipëri), pasi kjo mund të kapërcente kufijtë e këtij autorizimi negocimi dypalësh.

Si konkluzion, përcaktimi i qartë i objektit të negocimit dhe vënia në jetë e detyrës së marrë nga grupi negociator që formalizohet në aktin e Autorizimit për Plotfuqi që Presidenti i Republikës lëshon nëpërmjet delegimit është një kërkesë e qartë e neneve 3, 4, 7 dhe 92/ë, të cilat shpjegohen gjerësisht në mënyrë shteruese në Vendimin nr. 15/2010, të Gjykatës Kushtetuese ku ndër të tjera në pikën, 37, përcaktohet se :

“37.Gjykata çmon se qëllimi i plotfuqisë është dhënia e autorizimit nga organi kompetent për të biseduar me palën tjetër për çështje që caktohen shprehimisht në objektin e plotfuqisë. Përfaqësuesit e shtetit që pajisen me plotfuqi janë të autorizuar të bisedojnë vetëm për aq sa është përcaktuar në mandatin e dhënë për përfaqësim. Në çdo rast, negocimi dhe lidhja e marrëveshjes duhet të bëhet brenda kufijve të përcaktuar në plotfuqinë e dhënë nga organi kompetent. Në këtë mënyrë, për çdo ndryshim, shtesë apo zvogëlim të objektit të negocimeve, përfaqësuesit e shtetit shqiptar janë të detyruar të kërkojnë marrjen e një plotfuqie të re ose ndryshimin, shtesën apo zvogëlimin e objektit të plotfuqisë së dhënë, duke respektuar parimin e shtetit të së drejtës”.

Në përfundim, duke iu referuar standardit Kushtetues, të hierarkisë së zbatimit të normës, parashikuar në nenin 4, dhe 116 pika 1 të Kushtetutës, dhe mbështetur në parashikimet e pjesës arsyetuese të Vendimit nr. 15/2010 të Gjykatës Kushtetuese, në krahasim me çfarë parashtrohen në kërkesën Tuaj, rezulton se nuk është përcaktuar qartë objekti i kërkimit për negocim për të cilin i kërkohet Presidentit i Republikës Autorizim për Plotfuqi.

Objekti i saktë i tagrit të përfaqësimit që do të delegohet duhet të jetë i specifikuar në këtë akt që Presidenti i Republikës duhet të lëshojë, dhe mbi të cilin grupi negociator i mandatuar duhet të veprojë gjatë negociatave.

Paqartësia e objektit konkret të negocimit për të cilin kërkohet Autorizim për Plotfuqi nga Presidenti, evidentohet edhe më tepër, pasi kërkesa e paraqitur nuk është e shoqëruar as me tekstin e projekt-marrëveshjes dhe as relacionin shoqërues, kërkesë kjo e nenit 6, pika 3, germa “c”, të ligjit nr.43/2016 “Për marrëveshjet ndërkombëtare në Republikën e Shqipërisë”, ku citohet se:

“c) në rastet e përmendura në shkronjat “a” dhe “b”, të kësaj pike, kërkesa për lëshimin e plotfuqisë i drejtohet autoritetit kompetent për lëshimin e autorizimit nga institucioni që ka iniciativën për lidhjen e marrëveshjes, të shoqëruar nga teksti i projektmarrëveshjes dhe një relacion shpjegues.”

Për më tepër, në kërkesën e paraqitur për autorizim negociatash me palën Greke, në faqen 3, citohet se :

“Prej vitit 2014 e deri më sot janë zhvilluar disa diskutime eksploratore, në nivel diplomatik me palën greke për zgjidhjen e kësaj çështjeje…”.

Në përgatitjen e qëndrimeve të palës sonë për këtë çështje janë mbajtur parasysh parimet e Konventës për të Drejtën e Detit, vendimi i Gjykatës Kushtetuese, legjislacioni ynë i brendshëm për kufijtë detar dhe analiza e brendshme”.

Nga sa më sipër, konstatohet aktivizimi edhe i instrumenteve të karakterit teknik përveçse politik në fazën përgatitore që i paraprijnë hyrjes në negociata, e për rrjedhojë dhe kërkesës për pajisjen me Autorizim për Plotfuqi.

Ndaj, është e nevojshme që dokumentet që shoqërojnë kërkesën tuaj, të përcillen pranë institucionit të Presidentit dhe të përmbajnë edhe një informacion shterues mbi materialet apo minutat e diskutimeve eksploratore me palën greke si dhe në mënyrë të veçantë analiza e brendshme e bërë nga Ministria e Punëve të Jashtme lidhur me këtë çështje, si dhe personat dhe funksionet e tyre, që e kanë kryer këtë analizë.

Si përfundim, nga sa konstatohet më sipër në lidhje me objektin e saktë të negocimit, Presidenti i Republikës, konkludon se:

– Të qartësohet në mënyrë të mirëpërcaktuar objekti i kërkesës për negocim, duke përmbushur të gjitha mangësitë e konstatuara, si dhe të paraqiten informacionet shtesë të kërkuara.

2. Në kërkesën e paraqitur lidhur me përbërjen e grupit negociator referohet se:
“Pas autorizimit Tuaj, do të ngrihet me Urdhër të Kryeministrit Grupi Negociator”, i cili do të negociojë marrëveshjen e re me palën Greke. Në këtë grup negociator të përfshihen përfaqësues nga Ministria e Mbrojtjes, Forca Detare, Institucioni i Gjeografisë dhe Infrastrukturës Ushtarake, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ministria e Infrastrukturës, Agjencia Kombëtare e Burimeve Natyrore, Shërbimi Gjeologjik Shqiptar, Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Ministria e Mjedisit dhe Ministria e Brendshme”.

Në lidhje me këtë çështje, Gjykata Kushtetuese në Vendimin nr. 15/2010, në pikën 36, ka përcaktuar qartë se:

“36. Presidenti i Republikës është përfaqësuesi më i lartë i shtetit shqiptar në marrëdhëniet me jashtë, në kuptim të nenit 86/1 të Kushtetutës dhe ka autoritetin për të lidhur marrëveshje ndërkombëtare si përfaqësues legjitim i shtetit, sipas nenit 92/ë të Kushtetutës. Nga kjo rezulton se, ose ai vetë duhet të kishte marrë pjesë në lidhjen e marrëveshjes ose, nëpërmjet plotfuqisë, duhej të kishte autorizuar grupin negociator për këtë qëllim.”

Mbështetur në parashikimet e nenit 92/ë, të Kushtetutës, dhe Vendimit të Gjykatës Kushtetuese nr.15/2010, në të cilin është qartësuar mënyra se si Presidenti e ushtron të drejtën për lidhjen e marrëveshjeve ndërkombëtare konstatohet se :

– Përbërja e grupit negociator sa i takon institucioneve të përfshira nuk është e plotë, dhe

– Mungesa e përcaktimit nominal të delegacionit krijon hapësirë që të mos përmbushë standardet për nivelin e njohurive të kërkuara apo, nuk jep garancitë e nevojshme për integritetin moral dhe profesional për të marrë pjesë në negociata kaq të rëndësishme për shtetin shqiptar.

Nga sa më sipër, rezulton se;

Së pari, grupi negociator që do të realizojë negociatat, duhet të përfaqësojë ekspertizën më të thelluar dhe më të mirë profesionale në të gjitha fushat në interes të negocimit, me qëllim që niveli i përfaqësimit të Shtetit Shqiptar dhe mbrojtja e interesave të tij të realizohet në lartësinë e kërkuar nga interesat e vendit.

Në funksion të realizimit të objektivave të negocimit dhe të ekspertizës, do të duhet të merret në konsideratë dhe pjesëmarrja e përfaqësuesve të institucioneve të tjerë veç atyre të cituar në kërkesë të tilla si Akademisë së Shkencave, Agjencisë së Informacionit Gjeohapësinor (ASIG), Universitetit të Tiranës, Akademisë së Albanologjisë, Institutit të Arkeologjisë, Ministrisë së Drejtësisë, Ministrisë së Kulturës, etj.

Së dyti, kërkesa për dhënien e Autorizimit për Plotfuqi, siç rezulton nga kërkesat e Kushtetutës, Vendimit nr.15/2010 të Gjykatës Kushtetuese, ligjit nr. 43/2016, por edhe nga praktika tashmë e konsoliduar në këtë drejtim, duhet të përcaktojë qartë se cila do të jetë përbërja nominale e grupit negociator, pra jo vetëm me emërtesat e institucioneve, por dhe emrat konkret të personave dhe funksionet dhe profesionet që ata përfaqësojnë.

Në kërkesë nuk përcaktohet se kush do të jetë personi që do të udhëheqë Grupin Negociator, gjë që është tepër e rëndësishme nisur nga përvoja jo pozitive në të kaluarën.

Kërkesa për pajisjen me autorizim, duhet të shoqërohet detyrimisht me listën nominale të emrave konkret përbërjes të grupit negociator, shoqëruar me CV përkatëse, që do të krijonte mundësinë e vlerësimit të përmbushjes së kritereve të integritetit moral dhe profesional që krijojnë besimin tek Presidenti i Republikës, për t’i dhënë besimin që ta përfaqësojnë atë në këto negociata.

Për nga rëndësia e kësaj marrëveshjeje dhe njohuritë e veçanta që kërkohen në këtë fushë, Presidenti i Republikës nuk është informuar nëse, deri në këto momente, është këshilluar ekspertizë e jashtme dhe nëse synohet të merret një e tillë gjatë procesit të negocimit për këtë marrëveshje.

Për sa më sipër, në formën e paraqitur, kërkesa lidhur me grupin negociator dhe përbërjen e tij është jo e plotë dhe e pabazuar në Kushtetutë, Vendimin nr.15/2010 të Gjykatës Kushtetuese, praktikës së mëparshme.

Plotësimi i mangësive të konstatuara në lidhje me grupin negociator dhe përbërjen e tij është kusht i domosdoshëm në vlerësimin e kërkesës për pajisjen me Autorizim për Plotfuqi.

3. Çështja e standardeve dhe metodologjisë të përdorshme për negocim.
Në kërkesë fq 2-3, parashtrohet se:

Delimitimi i vitit 2009 ishte rezultati më minimal që mund të arrinte vendi ynë me Greqinë;
Nevojitet lidhja e një marrëveshjeje të bazuar në një parim të ri delimitimi. Parimi i barazlargësisë shërben si pikënisje për korrektimin e vijës delimituese në favor të palës sonë. Për këtë qëllim nevojitet aplikimi i parimit barazlargësi me korrektim;
Delimitimi i ri duhet të sjellë përfitim në hapësirat detare të Shqipërisë. Përfitimi në hapësirën e Detit Territorial, do të ishte më i favorshëm sepse në këtë hapësirë detare ushtrohet sovranitet i plotë në det, tabanin e detit dhe hapësirën ajrore mbi të, ndërsa në Shelfin Kontinental dhe ZEE vendi ynë do të përfitonte zgjerimin e të drejtave sovrane (shfrytëzim burimesh që ekzistojnë në këto hapësira, por jo sovranitet të plotë).
Lidhur me sa më sipër, bazuar dhe në pikat 82.1, 82.2, 82.3, 82.4, 86, 90, 92, 95, 96 dhe 98 të Vendimit të Gjykatës Kushtetuese nr.15/2010, kërkesa e paraqitur do të duhej të shoqërohej me përcaktimin e qartë se në cilën pjesë të hapësirës detare të vijës së delitimit do të përdoret parimi i barazlargësisë strikte dhe ku parimi i barazlargësisë me korrektim, duke saktësuar gjithashtu se cilat janë momentet konkrete që kërkojnë negocim dhe janë objekt i mosmarrëveshjeve ndërmjet palëve.

Përmbushja e kësaj detyre do të qartësonte objektivat, metodologjinë dhe parimet që do të përdorte grupi negociator, për përcaktimi e një kufiri detar në përputhje me Konventën e OKB-së mbi të Drejtën e Detit, praktikën Ndërkombëtare, Kushtetutën, vendimin nr.15/2010 të Gjykatës Kushtetuese dhe mbi të gjitha në interesin më të mirë të Shqipërisë.

Saktësimi i hapësirës konkrete detare të përdorimit të parimit të “Ekitesë”, është thelbësor për arritjen e një marrëveshje të drejtë siç ka arsyetuar Gjykata Kushtetuese në vendimin e saj nr.15/2010.

Presidenti i Republikës vlerëson se;

Në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë, detyrimeve të vendosura për zbatim nga Vendimi nr.15, datë 15.04.2010, të Gjykatës Kushtetuese, kuadrit të brendshëm ligjor, akteve ndërkombëtare ku Shqipëria është palë dhe në interes parësor shtetëror, përmbushja e kritereve, kërkesave, të parashtruara e të konstatuara më sipër, përbën domosdoshmëri kushtetuese për marrjen e vendimit për pajisjen me Autorizim për Plotfuqi, të kërkuar me shkresën nr. 2428 prot, datë 13.02.2018.

vlcsnap-error168-1-1280x720.jpg
gra moz22:38 | 16/02/2018

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se marrëveshja për detin me Greqinë është afër finalizimit. Ne studion e gazetarit Baton Haxhiu në Klan Kosova, Rama tha se palët janë dakordësuar që të ketë një akord të ri, që përfundimisht do të përcaktonte sovranitetin e Shqipërisë mbi territoret e veta.

Ai ka mohuar se ky proces të jetë i ngjashëm me atë të demarkacionit të kufirit të Kosovës me Malin e Zi, ndërsa ka qenë i ashpër me opozitën shqiptare, duke theksuar se bisedimet me Greqinë po bëhen për të kthyer atë që u humb kur opozita e sotme ishte në pushtet.

“Ne kemi bërë një proces të vështirë, me tension të ngritur, sepse nuk kemi pranuar të heshtim përballë këtij problemi serioz, që ka të bëjë me integritetin territorial të Shqipërisë, për të drejtat e çamëve, për ligjin e luftës”, u shpreh kryeministri Rama.

“Marrëveshja e re nuk do të jetë përsëritje e marrëveshjes së vjetër”, garantoi Rama.

Ai u shpreh i sigurt se edhe presidenti i Republikës do ta mbështesë këtë proces.

“Nuk mendoj që presidenti e refuzon, por se ai ka gjithë të drejtën e vet që ta qëmtojë këtë proces”, deklaroi Rama në studion e Klan Kosovës.

“Nuk dua të mendoj se presidenti është përfshirë në agjendë politike, për ta dëmtuar këtë proces. Përkundrazi, besoj se presidenti do që të jetë i qartë dhe i saktë”, tha kreu i qeverisë./abcnews.al

vlcsnap-error356-1280x720.jpg
ent ela10:16 | 16/02/2018

Opozita ka kërkuar të thirret në një seancë dëgjimore publike Ministri për Evropën dhe Punët e jashtme Ditmir Bushati në lidhje me negociatat me Greqinë dhe për marrëveshjen e detit. Në një kërkesë drejtuar kryetares së komisionit të Jashtëm Mimi Kodheli, anëtarët e Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim kanë parashtruar disa nga shqetësimet që lidhen me deklarata e bëra nga ministri jashtëm grek sipas të cilit një marrëveshje në parim është arritur ndërkohë që pala shqiptare nuk jep detaje mbi bisedimet- shkruhet në kërkesën e dorëzuar në kuvend.Opozita kërkon që mbledhja e komisionit për punët e jashtme të zhvillohet ditën e mërkurë e hapur për publikun./abcnews.al

vlcsnap-error461-1280x720.jpg
gra moz17:09 | 14/02/2018

Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, i ka dërguar një letër presidentit të Republikës, Ilir Meta, ku i kërkon plotfuqishmërinë për nisjen e negociatave të Shqipërisë me Greqinë. Këtë e konfirmon për ABC News zyra e shtypit e Ministrisë së Punëve të Jashtme. Edhe zyra e shtypit të presidentit të Republikës pranon që kjo letër të ndodhet në tryezën e kreut të shtetit. Gjatë paradites burime për ABC News bëjnë të ditur se presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një takim me ish-presidentin Bujar Nishani, por nuk jepen detaje për çfarë është diskutuar. Disa ditë më parë ish-presidenti i Republikës ka deklaruar se deri më 24 Korrik të vitit 2017 në institucionin e presidentit nuk është paraqitur asnjë kërkesë nga qeveria për plotfuqishmërinë ndonëse negociatat janë zhvilluar edhe përpara kësaj date.
Në media, pala greke ka deklaruar se marrëveshja do të finalizohet në takimin Rama-Tsipras, që do të zhvillohet në muajin Prill të këtij viti./abcnews.al

vlcsnap-error270-1-1280x720.jpg
gra moz20:48 | 13/02/2018

Kontesti për emrin kushtetues të Maqedonisë ka ulur për 6 orë në tryezë ministrat e Jashtëm, Dimitrov dhe Kotzias. Ndërsa palët kanë qenë të rezervuara per kete takim ne Vjenë, mediat shkruajnë se në dialog po trajtohen çështje si përdorimi i emrit të ri të Maqedonisë, nacionaliteti dhe gjuha.

Ka zgjatur rreth gjashtë orë takimi i ministrave të Jashtëm, Nikola Dimitrov dhe Nikos Kotzias në Vjenë, në prani të ndërmjetësit të OKB për çështjen e emrit të Maqedonisë, Mattheë Nimetz. Sidoqoftë, mesazhi që dy palët kanë përcjellë në përfundim të takimit ka qenë se do të vijojnë bisedimet deri në gjetjen e një zgjidhjeje të përshtatshme për kontestin dypalësh.

“Pas takimit konstruktiv, që është pjesë e përpjekjeve për gjetjen e një zgjidhje të pranueshme dhe të përbashkët për çështjen e emrit, ministrat e Punëve të Jashtme ranë dakord që të vazhdojnë përpjekjet nën mbikëqyrjen e të dërguarit të Kombeve të Bashkuara”, thuhet në një komunikatë të Ministrisë së Jashtme maqedonase.

Ndërkohë, mediat në Shkup raportojnë se bisedimet nuk po zhvillohen më për të përcaktuar se cili do të jetë emri i Maqedonisë, por përdorimi i tij, nacionaliteti dhe gjuha. Mediat greke nga ana tjetër shkruajnë se vendi i tyre ka përpiluar një pjesë të draft-marrëveshjes, e cila ka qenë bazë e takimit të Vjenës. Bisedimet mund të vazhdojnë edhe në takimin joformal të ministrave të Jashtëm në Sofje, më 15 dhe 16 Shkurt. Ndërkohë, në kuadër të dialogut nuk përjashtohet mundësia që së shpejti të ketë një takim tjetër mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Tsipras./abcnews.al

vlcsnap-error188-1280x720.jpg
ent ela13:57 | 13/02/2018

Një anije e rojeve bregdetare turke është përplasur në detin Egje me një anije zyrtare greke. Kjo ka shkaktuar zemërimin e Athinës. Ndërsa Erdogan është përgjigjur duke kërkuar të mos nënvlerësohet Turqia.

Rritet tensioni në Detin Egje mes Greqisë dhe Turqisë. Autoritetet e Athinës kanë denoncuar se gjatë mbrëmjes të së hënës një patrullë e rojeve bregdetare të Ankarasë është përplasur me një mjet të rojeve bregdetare të tyre. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të disa ishujve që kontestohen nga dy vendet.

Gjatë përplasjes, sipas denoncimit grek, nuk rezultojnë të lënduar. Por dëmmtimi i anijes zyrtare greke, e goditur në pjesën e përparme, është më I rëndë se I mjetit lundures të qeverisë turke.

“Nuk mund të mendoni që kërkimet për gazë në brigjet e Qipros dhe iniciativat opurtuniste në gurët e Detit Egje do të kalojnë pa pasur vëmendjen tonë. Paralajmërojmë ata që kanë kaluar limitet në Qipro dhe në Detin Egje që të mos bëjnë llogaritje të gabuara”. Kështu u shpreh presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan duke folur në Ankara përpara grupit parlamentar të partisë së tij AKP.

Ndërkohë, që prej të premtes, Marina e Ankarasë ka bllokuar shpimin e platformës “Eni Saipem 12000” në afërsi të brigjeve të Qipros. Kjo nuk është hera e parë që Greqia dhe Turqia përplasjen me anë të rojeve bregdetare në Egje. Edhe në të kaluarën janë regjistruar raste të tilla, që zakonisht hasen në hapësirën detare që kontestohet nga të dy vendet./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono