grada

policia-1.jpg
G. P.15:40 | 14/03/2019

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave ka marrë në pyetje 10 anëtarët e komisionit të gradave në Policinë e Shtetit të zhvilluar në Nëntor të 2018. Prokuroria ka regjistruar kallëzimin për shpërdorim detyre për anëtarët e dy komisioneve, pas disa denoncimeve të oficerëve të policisë për shitje të tezës.

Pas skandalit të anulimit të konkursit të gradave, në Nëntor të 2018 për “Kryekomisar” dhe “Komisar” në Policinë e Shtetit, anëtarët e komisionit janë marrë në pyetje. Me urdhër të Prokurorisë së Tiranës, Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave pyeti 10 anëtarët e komisionit të gradave që kishin për detyrë të mbikëqyrnin testimin.

Pas anulimit të testit të parë me urdhër të kreut të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, të mbajtur më 7 Nëntor për gradën “Komisar”, shumë nga pjesëmarrësit bënë kallëzimin në Prokurorinë e Tiranës.

Disa oficerë policie ankimuan rezultatet e testimit për mënyrën e organizimin dhe favorizimin e individëve të caktuar përmes publikimit të tezës më herët para se të zhvillohej konkursi. Organi i akuzës ka regjistruar kallëzimin penal pas referimit të bërë nga SHÇBA për “Shpërdorim detyre”, anëtarët e dy komisioneve të gradave.

Gjykata Administrative e Shkallës së Parë në Dhjetor shpalli moskompetencë, duke e dërguar dosjen gjyqësore në Apel, pas kërkesë-padisë të bëra nga sindikata e Policisë së Shtetit që kërkonte të njihej e drejta e fituesve të garës për gradën, “Komisar”. Në të dy konkurset merrnin pjesë rreth 1000 efektiv të policisë, ku vende vakante për t’u plotësuar nga fituesit e gradave në Policinë e Shtetit ishin afërisht 200./abcnews.al

padia.jpg
G. P.15:49 | 26/12/2018

Gjykata Administrative shpalli moskompetencë për kërkesë-padinë e bërë nga sindikata e Policisë së Shtetit që kërkonte të njihej e drejta e fituesve të gradës “Komisar” në konkursin e zhvilluar më 7 Nëntor. Ky konkurs u anulua disa ditë më pas me një urdhër të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit.

Gjykata Administrative ka shpallur moskompetencë për kërkesë-padinë e bëra nga sindikata e Policisë së Shtetit që kërkonte të njihej e drejta e fituesve të garës për gradat “Komisar” të mbajtur më 7 Nëntor. Në vendimin e gjykatës, të siguruar nga ABC News,  thuhet se, ky institucion ka vendosur shpalljen e moskompetencës funksionale dhe e dërgon dosjen gjyqësore në Gjykatën Administrative të Apelit.

Kreu i policisë së Shetit, Ardi Veliu kishte udhëruar anulimin e testimit, por nuk kishte dhënë shpjegime për vendimin e tij, duke ngritur dyshime te konkurentët fitues.  Ndërkohë për të njëjtën çështje, u depozituan në Prokurorinë e Tiranës shumë ankesa  nga konkurentët e gradave “Kryekomisar” lidhur me parregullsi ne konkursin e zhvilluar edhe në 12 Nëntor.

Prokuroria  e Tiranës kërkoi shpjegime nga numri një i policisë Veliu, zëvëndsa e tij, Aida Hajnaj si edhe nga kreu i akademisë së Sigurisë Bilbil Mema për mënyrë se si u krye testimi. Sipas pretendimeve të aplikantëve, të cilët kanë bërë kallëzimin në prokurori, ata pohojnë se rregullorja për gradën “Kryekomisar” ndryshoi formatin e testit pak minuta para nisjes së konkursit.

Verifikimi ka nisur në bazë të nenit 248 të Kodit Penal për “shpërdorim detyre”, ku disa nga konkurentët dyshohet se janë favorizuar e disa të tjerë kanë paguar për të fituar në dy konkurset e zhvilluara për gradat “Kryekomisar” dhe “Komisar”, në datat 7 dhe 12 Nëntor./abcnews.al

MBULIM-TESTIMI-PER-GRADAT-PERFUNDON-NE-GJYKATE-ABCM3T1.mpg_snapshot_00.16-1280x720.jpg
G. P.15:01 | 27/11/2018

Dërgohet në Gjykatën Administrative urdhëri i anulimit të testimit për gradën “Komisar”, që u zhvillua në datën 7 nëntor, i cili mban firmën e drejtorit të përgjithshëm të policisë së Shtetit, Ardi Veliu. Në kërkesë-padi oficerët që morën pjesë në testimin për gradën “Komisar” kërkojnë pavlefshmëri të urdhrit të testimit dhe rezultatit, deri në zbardhjen e vendimit përfundimtar nga Gjykata Administrative. 460 konkurentë ishin pjesëmarrës në konkursin e gradës Komisar të zhvilluar në ambientet e Akademisë së Sigurisë.

Më herët, Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave gjeti shkelje dhe kallëzoi në Prokurorinë e Tiranës procesin e gradës “Komisar” dhe “Kryekomisar”. Ndërkohë 100 konkurent ankimuan vendimin e dhënë nga komisioni, të cilët prentendojë parregullsi gjatë procesit si edhe publikim të tezës së provimit./abcnews.al

akademia-e-sigurise.jpg
G. P.14:16 | 20/11/2018

Pas shumë kontestimesh si edhe akuzash për publikim të tezës ka rinisur konkursi i gradës Komisar në Policinë e Shtetit. Pranë Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave ka shkuar në 100 numri i denoncimeve nga konkurentët, ndërsa prokuroria po verifikon procesin e datës 7 Nëntor.

Një javë pas urdhërit të drejtorit të Përgjithshëm të Policisës së Shtetit, Ardi Veli, i cili anuloi tesitmin e për gradën Komisar,pasi u vërejtën shumë mangësi, duke cënuar edhe besimin e rezultatit të testimit, të martën ka rinisur konkursit. Ndryshe nga hera e parë që u zhvillua në Akademinë e Sigurisë, procesi i dytë për gradën Komisar, u krye në Agjencinë Kombëtare të Provimit në Ministrinë e Arsimit.

147 oficerë të monitoruar në kushte të rrepta sigurie dhe në vëzhgimin e kamerave ishin të parët që u futën për të zhilluar testimin vetëm më pyetje alternative. Konkursi do të vijojë për 4 ditë për shtak të numrit të lartë të konkurentëve, afërsisht 460 të tillë. Ndërkohë përgjigja do të jepet menjëherë në mënyrë elektronike nëpërmjet pajisjes, “Skaltron”, ndryshe nga hera e parë që u dha disa ditë vonë. Këto masa kaq ekstreme nga drejtori Veliu, u morën pas shumë akuzave për kopjim apo edhe publikim të tezës si edhe shitje të saj, para se të zhvillohej provimi i datës 7 nëntor i gradës Komisar.

Më herët, Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave gjeti shkelje dhe kallëzoi në Prokurorinë e Tiranës procesin e gradës Komisar dhe Kryekomisar. Ndërkohë ka shkuar në 100 numri i ankimimit nga konkurentët e dy gradave pranë SHÇBA-së, të cilët prentendojë parregullsi gjatë procesit si edhe publikim të tezës së provimit. Në verifikim për këto kallëzime, janë kreu i policisë Ardi Veliu, zëvendësja e tij, Aida Hajnaj si edhe drejtoi i Akademisë së Sigurisë, Bilbil Mema./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono