grabitja

BASHA-SINKRON.mpg_snapshot_00.06-1280x720.jpg
ent ela09:29 | 07/10/2018

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha përmes një videoje të postuar në rrjetin social Facebook ka zbardhur skemën e vjedhjes së parave dhe pasurive publike. Sipas tij PD ka llogaritur se prej ardhjes në pushtet, qeveria e Edi Ramës ka tenderuar 2.7 miliardë euro, ndërsa abuzimi me tenderat ndahet në 3 zëra kryesorë: 900 milionë euro ose 1 në 3 tendera zhvillohet pa garë, 753 milionë euro kanë shkuar për fasada dhe luks dhe 252 milionë euro për klientët, miqtë dhe familjen e Edi Ramës.

Kreu demokrat rendit edhe 5 prej formave më të përdorura të abuzimit me tenderat gjatë qeverisjes së Edi Ramës në këto 5 vjet, sç janë: Licensim i kompanisë fituese pak ditë përpara tenderit, kriteret përjashtuese për të favorizuar njē kompani të caktuar, skualifikimet e padrejta të kompanive, rregjistrim offshore i kompanive fituese dhe propozime të pakërkuara kundër interesit publik.

Basha theksoi se verifikimi i tenderave është pjesë e paketës së propozuar nga opozita për çlirimin e ekonomisë nga korrupsioni dhe oligarkia.

Sipas tij ligji i ri antimafia do të bëjë të mundur që askush nuk do ta gëzojë pasurinë e vënë me korrupsion. /abcnews.al

postaaa.jpg
G. P.10:32 | 30/06/2018

Zbardhen detaje të reja nga grabitja e postës në lagjen numer 18 Durrës. Autorët, të cilët tashmë janë të arrestuar, gjatë grabitjes pasi morën tre kasafortat e postës në të cilat menduan se ndodheshin paratë u larguan me një makinë të vjedhur në Lushnje më 16 Qershor.

Grabitja u pikas nga një efektiv policie, i cili pasi njoftoi patrullën u vu në ndjekje të autorëve. Gjatë tentativës për t’i ndaluar, efektivi i policisë, Julian Kastrati, i cili lëvizte me motor u përplas nga makina e grabitësve.

Ai mori dëmtime në këmbë dhe u dërgua në spital jashtë rrezikut për jetën. Gjithashtu, grabitësit qëlluan me armë në drejtim tij, po për fat asnjë plumb nuk e preku. Ngjarja e rëndë u regjistrua të enjten e kaluar në lagjen numër 18 në Durrës rreth orës 04:15 të mëngjesit./abcnews.al

MUCA-GRABITJA-ABC-1280x720.jpg
ent ela14:35 | 25/05/2018

Gjykata e Lushnjës la në burg ushtarin që tentoi të grabiste bankën. Në sallën e gjyqit ai u lut për masë më të lehtë si dhe foli për gjendjen e tij ekonomike.

Ushtari që tentoi të grabiste një bankë në Lushnjë dhe që terrorizoi me armë banorët në qendër të qytetit u la në burg. Gjykata caktoi për të masën e sigurisë arrest pa afat dhe pse Olcion Muça u lut për një masë më të lehtë

Para trupit gjykues ai ka shfaqur pengesë për veprimin që bëri, dhe tha se mungesa e parave e shtynë drejt tentativës së grabitjes. I rënduar psikologjikisht, 25 vjecari Muça tha se lekët që merrte nuk i dilnin për të mbajtur familjen, dhe i kishin refuzuar kërkesën për banesë sociale.

“Jam penduar. Kam aplikuar për banesë sociale në Berat por nuk ma dhanë. Nuk kam para dhe nuk më del rroga, kam dy fëmijë”.

Ndërkohë që pak ditë më parë ai theksoi se banka i kishte refuzuar kërkesën për overdraft. Olcion Muça punonte si ushtar profesionist në repartin e Forcave të Armatosura në Poshnje. Ai është i martuar dhe ka dy fëmijë binjakë. Në momentin kur ai tentoi të grabiste, ka hapur zjarr me armë në drejtim të punonjësve, por edhe të banorëve përreth. Për fat nuk pati të lënduar. /abcnews.al

 

 

GRABITJA-1280x720.jpg
ent ela12:28 | 27/04/2018

Tvklan.al ka mundur të mësojë emrat e grabitësve të Kamzës, ku i mbeti i vrarë pronari i marketit dhe u plagos bashkëshortja e tij. Autorët e dyshuar janë Vladimir Kurti dhe Ruzhdi Hoda. Kurti është 28 vjeç me origjinë nga Gurrë e Vogël e Matit dhe me banim në Qendër Kamëz.

Vladimir Kurti është njëri prej autorëve të ngjarjes së rëndë mbrëmjen e 25 Prillit në lagjen “OSBE” të Kamzës, ku u vra 52-vjeçari Agim Buci dhe u plagos bashkëshortja e tij Merita Buci.

Vladimir Kurti aktualisht po mbahet në Drejtorinë e Policisë së Tiranës. Ai nuk është një emër i panjohur për autoritetet shqiptare.

Arrestimi në Dhjetor 2010 për grabitje

Në vitin 2010, Vladimir Kurti së bashku me 3 persona të tjerë, rrëmbyen një taksist natën e ndërrimit të viteve për ta grabitur. Dy prej tyre morën taksinë në qendër të Tiranës dhe i kërkuan ti conte deri ne Fushe- Kruje.

Pagesa e ofruar nga dy te rinjte nuk bente te dyshonte ndersa ata vete nuk kishin kundershtuar pagesen e kerkuar nga taksisti. Ne pak momente bisede adoleshentet vendosen te niseshin ne drejtim te destinacionit te kerkuar. Nje prej tyre u ul ne ndjenjesen e pare te pasagjerit ndersa tjetri u ul ne ndjenjesen e pasme te vetures me targa TR 411 C me ngjyre te verdhe.

Pas nje bisede te shkurter me shoferin ne afersi te Institutit te Larte Bujqësor në Kodër Kamez dy pasagjeret e taksise i kerkuan drejtuesit te mjetit qe te ndalonte pasi donin te merrnin dy shoke te tyre. Menjehere ata nxoren nga nje thike duke kercenuar taksistin te zbriste nga mjeti dhe te hipte ne vendin e pare.

Nderkaq aty mesohet se ne autoveturen e taksistit u afruan edhe dy persona te tjere te cilet iu bashkuan dy grabitesve. Vladimir Kurti 20 vjec po nga Kamza si dhe nje person tjeter emri i te cilit nuk jepet nga Policia u futen ne veturen taksi te markes Ford Mondeo me targa TR 411 C. Shoferi i vetures u fut nga dy grabitesit ne mesin e ndenjeses se pasme ndersa te gjithe me pas ata u nisen ne drejtim te aksit Kamez- Fushe- Kruje.

Mesohet se i jane drejtuar taksistit dy adoleshentet e rinj Hysen Daci 19 vjec dhe Gjon Gjoka 18 vjec ndersa ora shenonte rreth 2200 e mbremjes se fundit te vitit 2010.

Ne kete kohe ata mesohet se i kane marre taksistit edhe shumen e parave prej 100 mije lekesh te vjetra pjese e xhiros se realizuar prej tij gjate dites.

Pasi kane kaluar Uren e Tapizes nje nga grabitesit qe drejtonte automjetin e ktheu ate ne nje rruge dytesore te shtruar me cakell. Per te humbur sa me shume gjurmet ata kane nisur te ecin me shpejtesi por mjeti aty ka humbur drejtimin duke dale nga rruga. Nga perplasja e automjetit personat qe ndodheshin ne vendin e pare pesuan plage te renda.

Dy grabitesit qe ndodheshin ne pjesen e pasme te vetures munden te dilnin dhe te arratiseshin perpara mberritjes se policise. Nderkaq dy grabitesit qe ndodheshin ne vendin e pare munden te dilnin nga automjeti por nuk munden te largoheshin per shkak te plageve te renda qe kishin marre ne trup duke mbetur ne rruge. Ne kete kohe taksisti mundi te lajmeronte policine e cila mberriti ne vendin e ngjarjes.
Aty u ndaluan dy personat e dyshuar per grabitjen ndersa dy te tjeret munden te largoheshin. Policia tha se ka identifikuar dy grabitesit e tjere te cilet i ka shpallur ne kerkim. Dy grabitesit e plagosur ne aksident u derguan nga policia ne masa te rrepta sigurie ne spitalin ushtarak ku edhe ata tashme ndodhen te arrestuar nen vezhgimin e mjekeve dhe te policise.

Dy prej grabitesve te taksistit pikerisht ata qe ndodhen te plagosur dhe te arrestuar ne spitalin ushtarak jane identifikuar nga policia edhe si grabites te nje taksisti ngjarje e ndodhur me 27 dhjetor ne kryeqytet ne bulevardin Zhan darkë.

Ne kete zone personat mesohet se kane sulmuar nje taksist por ai kishte mundur te rezistonte fizikisht ndersa me pas ata kishin perdorur thika per te trembur taksistin. Pasi munden ti rrembenin taksistit veturen personat mesohet se e braktisen mjetin. Sipas burimeve te policise mesohet se nje nga personat e arrestuar ka qene i skeduar me pare nga policia per krime te te njejtes natyre.

Autoret e dyshuar

Hysen Daci 19 vjec banues ne Kamez

Gjon Gjoka 18 vjec banues ne Kamez

Ne kerkim

Vladimir Kurti 20 vjec

10 mije leke te vjetra arriten ti grabisin taksistit qe drejtonte veturen me targa TR 411 C. Policia nuk dha identitetin e te demtuarit por tha se ai nuk ka pesuar demtime. 4 jane personat qe sipas burimeve zyrtare te policise dyshohet se u perfshire ne grabitjen e taksistit ne qender te Tiranes mbremjen e 31 dhjetorit te vitit te kaluar.

Gazetar: Spartak Koka

edi-rama-dekorimi-1280x673.jpg
G. P.20:33 | 26/03/2018

Në një takim me punonjës të Policisë së Shtetit, kreu i qeverisë i quajti heronj dhe i dekoroi efektivët, që u përplasën me grabitësit javën e shkuar në Fier. Kryeministri njoftoi dhe nisjen e Vetingut në radhet e policisë.

Pasi i cilësoi si heronj dhe shembull i shkëlqyer i kurajos dhe integritetit, Kryeministri Edi Rama dekoroi pesë efektivët e policisë së Fierit, që shkëmbyen plumba me grabitësit e një çifti të moshuarish. Në këtë ngjarje u vra një nga grabitësit dhe u plagos një tjetër.
Në fjalën e tij para dhjetra efektivëve të Policisë së Shtetit, Rama dha një mesazh të fortë për këdo që ngre armën drejt policisë.

Edi Rama: “Do të kishte qenë shumë më mirë nëse grabitësit do të ishin dorëzuar pa qenë nevoja që njëri prej tyre të humbte jetën, por nëse keqbërësit nuk pranojnë të ulin armën dhe me armë kërcënojnë jetën e qytetarëve dhe policëve, kjo ishte dhe mbetet e vetmja përgjigje që ata mund të marrin dhe e vetmja përgjigje që do të meritojnë në çdo rast. Koha kur qytetarët ishin rëndom në mëshirën e kriminelëve, kur grabitësit hynin e dilnin nga banesat dhe bizneset e qytetarëve si në një han pa porta ka marrë fund, dhe ka marrë fund një herë e mirë”.

Sipas kryeministrit, zbulimi në masën 85 përqind të veprave penale në fushën e narkotikëve dhe nxjerrja e vendit nga harta e kultivuesve të kanabisit nuk është rastësi.

Më tej, ai njoftoi nisjen e Vetingut në radhët e policisë.

Kryeministri Rama komentoi edhe vendimin e Qeverisë për pezullimin e regjistrimit të pronave gjatë vijës bregdetare.

Për ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ngjarja e Fierit duhet të bëhet mësim për këto që guxon t’i drejtojë armën policisë.

Ceremonia e dekorimit të efektivëv u zhvillua jashtë kamerave./abcnews.al

grabitjet-1280x660.jpg
G. P.21:54 | 13/03/2018

Personat e akuzuar për dy ngjarjet e ndodhura brenda pak muajsh rreth 2 vjet më parë, ku u grabitën blindat me para bankash në rrugën e Rinasit, akuzohen edhe për një grabitje spektakolare banke të ndodhur më herët.

Bëhet fjalë për grabitjen e parave të një banke të nivelit të dytë, prane ish-Stacionit të Trenit në Tiranë, të ndodhur në 13 Shkurt 2015.

ABC News ka mësuar se dosja e hetimit për këtë ngjarje i është bashkuar asaj të grabitjeve të ndodhura në rrugën e Rinasit. Prokuroria e Krimeve të Rënda i ka komunikuar të dyshuarve akuzat e ngritura ndaj tyre.

Të dyshuarit për tre grabitjet me armë, përfshi atë të një banke të nivelit të dytë pranë ish-Stacionit të Trenit do të përballen me akuzën “vjedhje me armë”, “mbajtje pa leje të armëve dhe municionit” dhe “grupit të strukturuar kriminal”.

Sipas burimeve nga Prokuroria, hetimi është në fazën perfundimtare dhe pritet të mbyllet brenda muajit Mars. Më tej, dosja do të kalojë pranë Gjykatës se Krimeve të Rënda, ku 9 të pandehurit do të dalin në bankën e të akuzuarve./abcnews.al

grabitjet-korce-1280x660.jpg
ent ela12:51 | 06/03/2018

Asnjë person i dyshuar nuk është kapur nga policia për grabitjet e tre fabrikave mëngjesin e së dielës në Korçë. Dhe pse dyshohet se është i njëjti grup që sulmoi brenda një ore këto biznese, hetueset s’kanë gjetur akoma një gjurmë.

48 orë pas grabitjes së tre fabrikave përgjatë rrugës Korçë -Kapshticë, policia ende nuk ka rënë në gjurmë të autorëve. Shoqërimi i tre personave, punonjës të bizneseve që u sulmuan, nuk e kanë ndihmuar grupin hetimor me informacione të vlefshme, që do zbulonin të dhëna për grabitësit.  Këtyre të fundit, siç rezulton nga hetimet, ju është dashur me pak se një orë, për të vjedhur 70 milionë lekë në fabrikën e bojrave dhe për të kontrolluar edhe dy fabrika të tjera, që ndodhen në një distancë prej 10 km larg fabrikës së parë. Nga këqyrja e vendngjarjeve ekspertët nuk kanë mundur të gjejnë gjurmë gishtash, pasi grabitësit kanë vepruar me doreza, ndërsa serverat e kamerave të sigurisë në fabrikën e bojrave dhe atë të mjaltit, janë marrë nga grabitësit, duke e vështirësuar ecurine e hetimeve. Policia ka dyshime, që grabitjet e së dielës janë kryer nga një grup i strukturuar kriminal, në përbërje të të cilit veprojnë deri në 4 persona, të cilët prej disa muajsh shënjestrojnë bizneset dhe banesat e emigrantëve. /abcnews.al

vlcsnap-error492-1280x720.jpg
ent ela08:52 | 03/03/2018

Ndërroi jetë në spital njëri nga dy personat që u plagosën me armë zjarri gjatë grabitjes së djeshme në Fier. Agur Vrenozi, 53 vjeç u qëllua me armë zjarri në kokë gjatë tentativës për të ndaluar 3 grabitësit në pikën e këmbimit valutor. Ai u dërgua në spitalin e Traumës në Tiranë në gjendje kritike për jetën, por nuk mundi të mbijetojë.

Bashkë me Agur Vrenozin u plagos edhe pronari i pikës së këmbimit valutor, Gëzim Hoxha, 64 vjeç, i cili ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Në lidhje me grabitjen, policia arrestoi menjëherë pas ngjarjes tre autorët e dyshuar Zini Fyraj, 37 vjeç, Lulëzim Demiraj dhe Dashamir Gergali, 41 vjeç./abcnews.al

 

vlcsnap-error467-1280x720.jpg
ent ela16:10 | 02/03/2018

Një ngjarje e rëndë ndodhi në qytetin e Fierit në mes të shumë kalimtarëve. Grabitësit me maska dhe me armë sulmuan një pikë të këmbimit valutor dhe qëlluan me kallshnikov pronarin dhe një kalimtar.

Në mes të ditës, në sytë e dhjetëra tregtarëve dhe kalimtarëve, të armatosur me kallashnikov tre të persona grabitën një agjensi këmbimi valutor në Fier.

Në ikje plagosën pronarin dhe një të njohurin e tij. Këto janë pamjet e së vetmes kamera sigurie në vendngjarje të siguruara nga ABC News ekskluzivisht.

Personi që merr karrigen dhe i drejtohet derës së agjensisë është Agur Vrenozi 63 vjeç. Tregtar dhe mik i pronarit tenton të mbajë mbyllur derën për të mos i lejuar grabitësit të dalin. Kanë kaluar 10 minuta që nga çasti kur grabitësit hynë në pikën e këmbinit valutor. Në këtë përpjekje Agur Vrenozi 63 vjeç qëllohet me plumb në ballë. Në të njëjtën kohë autorët qëllojnë drejt pronarit Gëzim Hoxha 53 vjeç duke e plagosur edhe atë.

Pasi morën paratë sasia e të ciles ende nuk është berë e ditur nga policia,  3 autoret u larguan me këtë makinë në zonën veriore të qytetit duke marrë rrugën e fshatit Baltëz. Policia ndërkohë vihet në ndjekje të tyre. Të përfshirë ndoshta nga paniku ata braktisin makinën në anë të rrugës në hyrje të fshatit Baltëz dhe fshihen në drejtime të ndryshme.

Ky është Lulëzim Demiraj 43 vjeç nga fshati Vajzë e Vlorës. Ishte zhytur në ujë në kanalin kullues. Një përpjekje e dëshpëruar për t’i shpëtuar arrestimit.

Kërkimi vazhdon për kapjen e autorit të tretë. Ai ishte fshehur në një banesë vetëm pak metra larg vendit ku qëndronte nën ujë shoku i tij. 15 minuta pas kapjes së Demirajt kapet edhe 37 vjecari Zini Fyraj nga sevasteri i Vlorës. Pamjet janë siguruar ekskluzivisht nga abc neës. Zini Fyraj vitin e kaluar u arrestua si pjestar i një grupi që i grabitën 4 mijë euro një të riu në Vlorë. Nuk dihet pse dhe si ku person është liruar.

Më herët policia kishte kapur pak metra më larg pranë urës që kalon mbi kanalin kullues edhe fierakun Dashamir Gergali 41 vjeç. Bashkë me autorët është sekuestruar makina që dyshohet të jetë me targa fallco si edhe paratë që u morën nga pika e këmbimit valutor. Të plagosurit janë duke luftuar për jetën pasi të dy kanë goditje plumbi në kokë. Agur Vrenozi, heroi i kësaj dite të rëndë është dërguar në spitalin e traumës në kryeqyetet. Ai është gjëndje kritike për jetën. Në gjendje të rëndë është edhe pronari i agjensisë Gëzim Hoxha i cili po trajtohet në spitalin e Fierit.

Gazetare e ABC News, Fier: Valbona Daci

 

vlcsnap-error999-1280x720.jpg
ent ela13:09 | 02/03/2018

Një tjetër grabitje e rëndë ka ndodhur gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm. Kësaj radhe në shenjestër të grabitësve ka qenë familja e një kambisti në Delvinë.

Dy grabitës të maskuar dhe të armatosur sulmuan banesën e një kambisti në Delvinë.
Nën terror, ata hynë brenda dhe fillimisht lidhën 77-vjeçarin Muslim Osmani dhe vajzën e tij që kishte shkuar mysafire.
Më pas, grabitën një sasi parash që ndodheshin në shtëpi dhe sipas policisë, shuma është 2 milionë lekë të reja.

“E mbërthyen, e lidhën, i morën paratë edhe ikën. Siç thotë ai, rreth 25 milionë”.

Të dy, babë e bijë, u gjetën të lidhur dhe u dërguan në spital për të mjekuar plagët.
Kurse, autorët e grabitjes së dhunshme ende nuk janë kapur. Vetë i dhunuari ka treguar se autorët nuk flisnin fare dhe ai dyshon se ata nuk ishin vendalinj, por ose nga Saranda ose nga Vlora. Muslim Osmani tha se njëri e goditi me qyte të armës, por nuk mundi ta dallonte qartë fytyrat e tyre dhe pse njëri lëvizi kapuçin maskë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono