Goditën

136164-1280x720.jpg
nev ila14:59 | 03/07/2019

Austria dhe Japonia janë goditur nga përmbytjet si pasojë e reshjeve të dendura në vend. Ndërsa në Austri po punohet për pasgrimin e baltës që ka mbuluar një fshat, një qytet në Japoni prej 600 mijë banorësh është evakuar.

Banorët në Uttendorf, jo shumë larg Salisburg-ut, po pastrojnë masën e madhe të baltës që ka përfshirë fshatin e tyre si pasojë e reshjeve të dendura. Fshati austriak u godit nga moti i keq ku si për oasohë u shemb dhe një urë duke dëmtuar të paktën 70 shtëpi. Por dëmet do të kishin qenë dhe më serioze nëse nuk do të ishte për digën.

Lumi Manlitzbach, ka dalë nga shtrati duke përmbytur ndërtesa dhe nënkalime. Provincë e Salisburg ka ndarë një fond prej 250 mijë eurosh për komunitetin dhe pse vlerësohet se shifra nuk është e mjaftueshme për të mbuluar të gjitha dëmet. Në ndihmë të banorëve janë vënë dhe zjarrfikës si dhe 50 ushtarë të forcave të armatosura që janë transferuar në fshat. Prej kohësh në zonë po punohej për ndërtimin e një dige të dytë

Ndërkohë dhe Japonia është prekur nga përmbytjet. Qyteti japonez Kagoshima, me 600 mijë banorë është evakuuar totalisht si pasojë e stuhive me reshje të dendura shiu të ditëve të fundit. Autoritetet vendore kanë paralajmëruar se sasisa e reshjeve mund të shkaktojë lëvizje të terrenit. Britanikia Deili Meil raporton se që nga fundi I muajit qershor në zonën jugperëndimore të vendit kanë rënë më shumë se 900 milimetra shi./ABC News Albania 24/7

korca-protesta.jpg
nev ila10:18 | 16/06/2019

Procedohen penalisht 3 shtetas për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik”, “Goditjet për shkak të detyrës” dhe “Prishja e qetësisë publike”.

Policia e Korçës, bazuar në pamjet filmike dhe raportet e shërbimit, të protestës së zhvilluar në datë 15.06.2019 në vendin e quajtur “Kthesa e Cangonjit”, filloi procedimin penal ndaj shtetasve M.H, 34 vjeç; S.S, 34 vjeç dhe E.L, 37 vjeç, banues në Korçë.

Këta shtetas, në momentin kur ka kaluar eskorta e Kryeministrit,  kanë kundërshtuar punonjësit e policisë, duke hedhur në drejtim të tyre sende të forta, si dhe kanë prishur rendin dhe qetësinë publike.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprime të mëtejshme./ABC News Albania 24/7

84a79cdd-d496-42ff-8049-421e6cf734e8.jpg
Sej rie12:40 | 10/06/2019

Goditen dy raste të organizimit të paligjshëm të lojërave të fatit në Tiranë/ Polica bën të ditur se dy persona janë proceduar në gjendje të lirë, dhe ata janë shtetasit me inicialet  R.N. 32 vjeç dhe A.S. 55 vjeç.

Të dy këta kishin vendosur lokalet e tyre, që gjenden në rrugët “Irfan Tomini” dhe “Ismail Qemali”, në dispozicion për të luajtur poker. Gjatë kontrollit në këto dy lokale, policia sekuestroi një tavolinë pokeri, kompjuter, monitor, aparate celularë, bizhuteri, çelësa mjetesh, si dhe vlera monetare. Kontrollet kundër aktivitetit të paligjshëm të lojërave të fatit do të vijojnë në gjithë qarkun e Tiranës.

“Finalizohet operacioni “Poker” Goditen dy raste të aktivitetit të kundërligjshëm të lojërave të fatit. Operacioni nga Komisariati i Policisë nr 2. Procedohen penalisht 2 shtetas për veprën penale “Vënia në dispozicion e lokaleve për lojëra të palejuara”.

Sekuestrohet në cilësinë e provës materiale një tavolinë pokeri, kompjuter, monitor, aparate celularë, bizhuteri, çelësa mjetesh dhe vlera monetare.

Shërbimet e Policisë të Komisariatit Nr. 2, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative se në dy lokale të ndryshme zhvillohej në mënyrë të kundërligjshme aktiviteti i lojërave të fatit, organizuan dhe finalizuan operacionin e koduar “Poker”, ku si rezultat u proceduan penalisht shtetasit:

– R. N.,32 vjeç, banues në Tiranë.

– A. S., 55 vjeç, banues në Tiranë.

Gjatë kontrollit të ushtruar në rrugën “Irfan Tomini” dhe në rrugën “Ismail Qemali”,  në lokalet nën administrimin e këtyre shtetasve, Policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale një tavolinë pokeri, kompjuter, monitor, aparate celularë, bizhuteri, çelësa mjetesh, si dhe vlera monetare.

Kontrollet kundër aktivitetit të paligjshëm të lojërave të fatit do të vijojnë në gjithë qarkun Tiranë, me qëllim parandalimin, evidentimin dhe ndëshkimin e këtij aktiviteti të kundërligjshëm. Policia e Shtetit fton qytetarët që të denoncojnë në numrin 112 ose përmes aplikacionit “Komisariati Dixhital”, çdo veprimtari të tillë të kundërligjshme”./abcnews.al

audi-715x450.png
ent ela15:41 | 04/04/2019

Gjykata për Krime të Rënda nisi shqyrtimin gjyqësor për çështjen e përplasjes të makinës së policisë pranë tregut agro-ushqimor në qytetin e Elbasanit në vitin 2017. Ky proces ka patur disa seancash të dështuara, por këtë të enjte Prokuroria lexoi kërkesën për gjykim, ndërsa në seancën e radhës pritet të dëshmojnë 4 punonjës policie që ishin dëshmitarë në vendin e ngjarjes, përfshi edhe Gjergji Oshafin. Seanca u shoqërua me debat sa i përket kualifikimit të veprës penale, por në zbatim të vendimit të seancës paraprake tre të pandehurit do të gjykohen për “vrasje ndaj punonjësit të policisë”, mbetur në tentativë. Të pandehur në proces Kelmend Xhaferri që ndodhet në burg , Enea Bekteshi me masën e sigurisë “arrest shtëpie” dhe Suel Cela është në kërkim pasi Gjykata e Krimeve të Rënda ka dhënë masën “arrest me burg” në mungesë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono