glasgow
Takaj, gjatë deklaratës së dhënë për mediat

shqiperia-1.jpg
ad min19:29 | 09/09/2018

Kombëtarja shqiptare udhëtoi drejt Skocisë me shpresën për rezultat pozitiv në Ligën e Kombeve. Siç pritej, kalimi në aeroportin e Rinasit nuk u bë në zonën VIP.

Stërvitja e fundit u zhvillua pak orë para nisjes.

Christian Panucci nuk është se zbuloi ndonjë gjë nga planet e tij për ndeshjen ndaj Skocisë, por gjithsesi, u tregua pak më tolerant sesa të shtunën, kur nuk i lejoi kamerat për asnjë minutë.

Më pas, skuadra u nis drejt Aeroportit Ndërkombëtar “Nënë Tereza” në Durrës, ku mbërriti vetëm 15 minuta përpara sesa të nisej për në Glasgow.

Ashtu siç ishte lajmëruar më parë, kalimi nuk u bë në sektorin VIP të Rinasit, por nga hyrja e udhëtarëve të zakonshëm, pasi nuk u arrit marrëveshje me Protokollin e Shtetit.

Kombëtarja shpreson të arrijë një rezultat pozitiv në ndeshjen e dytë të Ligës së Kombeve, pas fitores 1-0 ndaj Izraelit në “Elbasan Arena”.

Skocia, ndërkaq, do të luajë ndeshjen e parë zyrtare.

Disfata 0-4 në miqësoren ndaj Belgjikës krijoi presion të madh mbi trajnerin Aleks Meklish, dhe mbi skuadrën e tij.

“Ne duhet të fitojmë – u shpreh Meklish në konferencën një ditë para ndeshjes, – e kemi detyrim që të fitojmë. Nëse barazojmë apo humbim, do të thotë se kemi bërë nisje të keqe. Duam që ta fillojmë me fitore. Jam i bindur se e kemi kaluar tronditjen e humbjes me Belgjikën”.

Mediat skoceze nuk kanë harruar të intervistojnë ish-kapitenin e Shqipërisë, dhe ish-mbrojtësin e Celtic-ut, Rudi Vatën.

“Edhe pse jetoj në Skoci, – thotë shkodrani, – nuk kam dyshime se me kë jam. Dua 100 milionë për qind që të fitojë Shqipëria”.

Dy vendet janë ndeshur ndërkaq në nivel kombëtar në futboll, veçse për femra.

Skocia i fitoi të dyja ndeshjet ndaj vajzave shqiptare, fillimisht 5-0 në fushën e saj, dhe pak ditë më parë 2-1 në Shkodër, për eleminatoret e Kupës së Botës./abncews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono