gjyqtari

vlcsnap-error723-1280x720.jpg
ent ela15:17 | 12/01/2018

Ministria e Drejtësisë i kërkon Këshillit të Lartë të Drejtësisë shkarkimin nga detyra të gjyqtarit të Durrësit, Petraq Curri dhe nisjen e një hetimi disiplinor ndaj gjyqtares së Gjykatës së Krujës, Enkeleida Hoxha. Në përfundim të një hetimi disiplinor të zhvilluar ndaj tyre Ministria e Drejtësisë ka konstatuar se gjyqtari Curri ka kryer shkelje të rënda profesionale që diskreditojnë figurën e gjytarit në dhënien e vendimit për mosmiratimin e arrestit të shtetasit Alket Hatija dhe lirimin e tij.

Kurse për gjyqtaren e Krujes Enkeleida Hoxha inspektorët e Ministrisë kanë konstatuar paligjshmëri gjatë lirimit me kusht të të dënuarit Genc Tafili./abcnews.al

vlcsnap-error531-1280x720.jpg
us er14:32 | 16/11/2017

KLD do mblidhet nesër në orën 18.00 për të shqyrtuar kërkesën e prokurorisë së Krimeve të rënda për pezullimin nga detyra të gjyqtarit të gjykatës së Apelit të Tiranës, Shkëlqim Miri. Ky gjyqtar është përfshirë në një aferë të dyshuar korrupsioni dhe aktualisht është në qeli me masën e sigurisë burg pa afat, të caktuar disa ditë më parë nga gjykata e Krimeve të Rënda. Ai u ndalua pas një hetimi një vjeçar, pasi dyshohej se kishte ndryshuar kualifikimin e një vepre penale nga vrasje në plagosje kundrejt një rryshfeti 30 mijë euro. Bëhet fjalë për të dënuarin për një vrasje të dyfishtë, Gentian Doda, të cilit gjyqtari i Apelit Shkëlqim Miri i uli në 8 vjet burg, dënimin 20 vjet burg, të dhënë nga gjykata e shkallës së parë në Burrel./abcnews.al

vlcsnap-error531-1280x720.jpg
us er10:52 | 15/11/2017

Prokuroria i dërgoi Këshillit të Lartë të Drejtësisë vendimin e Gjykatës së Krimeve të Rënda për gjyqtarin Shkëlqim Miri, e cila caktoi masën e sigurisë arrest me burg për gjyqtarin.

Tashmë pritet qe KLD të marrë masë ndaj gjyqtarit të Apelit Tiranë, Shkëlqim Miri, pasi u arrestua për akuzën e korrupsionit. Gjyqtari i Apelit Shkëlqim Miri ishte të dielën në Gjykatën për Krimet e Rënda, e cila pranoi kërkesën e prokurorisë për vlerësimin e ligjshëm të ndalimit të gjyqtarit dhe caktoi ndaj tij masën e sigurisë “arrest në burg”. Në seancën e zhvilluar me dyer të mbyllura, gjyqtari mohoi akuzën dhe shpjegoi se shuma prej 30 milionë lekësh gjendej në banesën e tij, sepse do t’i duheshin për kurim, për shkak të gjendjes jo të mirë shëndetësore./abcnews.al

vlcsnap-error281-1280x720.jpg
us er15:37 | 11/11/2017

Zbardhet roli i dy seksesëve të prangosur së bashku me gjyqtarin e Apelit Tiranë, Shkëlqim Miri. Alban Buçi dhe Kujtim Miri, ishin fiksuar nga një kamera e sigurisë në qytetin e Fushë-Krujës, ku sipas prokurorisë gjyqtarit të Apelit, iu ishin premtuar 20 mijë euro në ndyshonte kualifikimin e veprës penale ndaj Gentian Dodës.

 Prokuroria e Krime të Rënda ka zbardhur rolin e dy sekserëve të arrestuar ditën e premte, së bashku me gjyqtarin e apelit Tiranë, Shkëlqim Miri. Ndërmjetësuesi Alban Buçi, kushëriri i Gentian Dodës, i dënuar me 8 vite burg nga ndryshimi i kualifikit të vepër nga vrasje me dashje në plagosje të rëndë, i ka dhënë shumën prej 20 mijë eurosh sekserit tjetër Kujtim Miri.

Ky i fundit është kushëriri i gyqtarit të Apelit të prangosur Shkëlqim Miri. Në banesën e Mirit gjatë kontrollit të policisë u gjet një shumë monetare me vlerë 330 milionë lekë të vjetra.Vetë gjyqtari, nuk ka pranuar të jape hollësira për hetuesit, por ka thënë se paratë ishin të njeriut të afërm, të cilat i kishte lënë në shtëpinë e tij prej pak kohësh. Pasi ishte dorëzuar shuma parave, gjyqtari në muajin qershor të këtij viti, sipas prokurorisë kishte ulur dënimin ndaj Gentian Dodës, nga 20 vite të kërkuar prej akuzës në 8 vite.

Gjithashtu, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka në dorë edhe 2 prova të tjera që implikojnë gjyqtarin Shkëlqim Miri në marrjen e 20 mijë eurove, për t’i ndryshuar akuzën Dodës. Prova e parë lidhet me pamjet filmike të një kamere sigurie në Fushë-Krujë. Në ato pamje shihet Alban Buçi i cili i dorëzon 20 mijë euro ndërmjetuesit tjetër Kujtim Miri.

Por, hetuesit kanë sekuestruar si provë materiale edhe tabulate telefonike dhe mesazhet në rrjtet sociale, ndërmjet gjyqtarit Shkëlqim Miri dhe kushërin e tij Kujtim Miri. Pritet që ditën e dielë gjyqtari i Apelit të Tiranës Shkëlqim Miri, të dalë para Gjykatës së Krimeve të Rënda për tu njohur me masën e sigurisë, ku prokuroria ka kërkuar më herët qëndrimin e tij në burg deri në përfundim të hetimeve./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono