gjyqtare

KRONIKE-UNIONI-I-GJYQTAREVE.mpg_snapshot_00.45-1280x720.jpg
ent ela17:38 | 10/10/2019

Kryeministri Edi Rama dhe të zëvëndësi i tij Erion Braçe kanë vënë në qendër të akuzave sistemin e drejtësisë duke sulmuar ashpër prokurorët dhe gjyqtarët. Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve dhe Unionit të Gjyqtarëve të Shqipërisë, kanë reaguar pas akuzave publike të Kryeministrit Rama në Parlamement duke i cilësuar gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar si grup kriminal me emërtimin KÇK, kap çtë kapësh.

Shoqatat i cilësojnë akuzat e Ramës si  kërcënim ndaj pavarësisë së pushtetit gjyqësor, duke minuar besimin e qytetarëve në sistemin e drejtësisë.

Kreu i qeverisë deklaroi nga foltorja e kuvendit se po hartohet një ligji të ri për prokurorët dhe gjyqtarët që janë ende në sistemin e drejtësisë, që sipas tij do të shkarkohen, pasi janë duke bërë kërdinë me vendime absurde e të diktuara nga krimi dhe korrupsioni.

Kryeministri u shpreh se kjo kategori gjyqtarësh dhe prokurorësh janë si organizata kriminale me imunitet kushtetues”. Sipas tij organizata të tilla kriminale (Kap çfarë të kapësh) ‘KÇK’ duhet të shpallen në kërkim.

Kreu i ekzekutivit pas lëshimit të akuzave të ashpra kundrejt Prokurorit të Durrësit Arjan Ndoji që arrestoi kreun e kadastrës së Durrësit Lirirond Pula dhe me pas u la në burg nga gjykata, ka sulmuar edhe një gjykatare në Gjirokastër që sipas tij i kishte dhënë urdhër mbrojtje një burri që kishte dhunuar gruan. Shoqata dhe Unioni i kanë cilësuar këto deklarime si qendrime agresive e të adresuara gabim.

Ata ftojnë Këshillin e Lartë Gjyqësor, si institucioni i ngarkuar për garantimin e pavarësisë dhe përgjegjshmërisë së pushtetit gjyqësor si dhe partnerët  ndërkombëtarë, të mbajnë qëndrimet e tyre në lidhje me akuzat e bëra publikisht nga Rama.

Për akuzat ndaj prokurorit ka reaguar më herët dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë duke i cilësuar sulmet e drejtuesive të lartë të qeverisë si paragjykime për ecurinë dhe përfundimin e një procesi gjyqësor. /ABC News Albania 24/7

klgj-1.jpg
G. P.18:16 | 26/07/2019

Këshilli i Lartë Gjyqësor zgjodhi në mbledhjen e sotme dy gjyqtarë me mbi 13 vite eksperiencë dhe që kishin kaluar Vettingun, si anëtarë të të përkohshëm në Gjykatën e Lartë.

Dy gjyqtarët që u zgjodhën më short janë Albana Boksi dhe Sokol Binaj nga gjykata e Apelit për Krime të Rënda. Këshilli i ka caktuar ata vetëm për të shqyrtuar 4 çështje të ekstradimit, të cilat janë në përfundim të afateve ligjore dhe rrezikonin lirimin e të arrestuarve për llogari të shteteve të tjera.

Aktualisht në Gjykatën e Lartë është anëtar vetëm Ardian Dvorani, pasi sot u shkarkuar nga Kolegji i Posaçëm i Apelit edhe kryetari i Gjykatës së Lartë Xhezair Zaganjori.

Dvorani tashmë ka edhe kompetencën e kryetarit deri në momentin që gjykata supreme e vendit do të plotësohet me të gjithë anëtarët. Këshilli i Lartë Gjyqësorë ka shtyrë për në vjeshtë pikëzimin e 21 kandidatëve jogjyqtarë të gjykatës së lartë për shkak të pushimeve të Gushtit.

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka formuar trupën gjykuese për 4 çështje në Gjykatën e Lartë./ABC News Albania 24/7

arben-rakipi.jpg
G. P.21:08 | 17/05/2019

Ish-Prokurori i Përgjithshëm, Arben Rakipi, ishte i ftuar këtë të premte në emisionin “Provokacija” nga Mustafa Nano. Si një ndër autorët e kësaj reforme, Rakipi ka treguar se disa gjëra nuk kanë shkuar ashtu siç i kishte menduar në fillim.

Sipas tij, gjyqtarët e organeve të Vettingut po kufizojnë trajtimin e këtij fenomeni në elementë të thjeshtë aritmetikë, pra duke u bazuar vetëm në faktorë ekonomikë. Rakipi nënvizoi se për shkak të mungesës së eksperiencës tek anëtarët e organeve të Vettingut po çohet në fshirjen ose mohimin total të kontributeve të gjyqtarëve.

“Si çdo proces shumë gjëra varen nga individët, eksperienca e të cilëve është deçizive në trajtimin me sukses të një procesi të tillë. Nuk kisha menduar asnjëherë që këta individë, me ato eksperienca që kanë do ta kufizonin trajtimin e këtij fenomeni, ose këtij fenomeni me elementë të thjeshtë aritmetikë të parëndësishëm, anësorë dhe të mos merreshin me thelbin e gjësë. Ka një mospërputhje të dukshme ndërmjet elementëve ekonomikë në trajtimin e pasurisë së një gjyqtari, burimeve nga vjen kjo pasuri, besueshmërisë ose jo të informacioneve që jepet nga institucionet e deritanishme siç është ILDKP-ja dhe në raport me to kontributi që gjyqtari ose prokurori ka dhënë. Them se po shoh dita-ditës që mungesa e eksperiencës në mënyrën si po trajtohet kjo gjë po çon në fshirjen ose mohimin total të kontributit që gjyqtarët kanë dhënë. Me të mirat dhe të këqijat e këtij vendi, gjyqtarët e vendit kanë përballuar volume, ballafaqime me eksponentë të krimit dhe për rrjedhojë nuk mund të thuash me një të rënë të lapsit meqenëse llogaritë nuk po dalin 100% mund të largoj nga detyra”, u shpreh Rakipi.

Sipas ish-kryeprokurorit në procesin e Vettingut duhet kuptuar shkaku pse gjyqtari gabon.

“Ajo që ngec në arsyetimet të paktën të deritanishme është që mungesa e besueshmërisë te kontributi që ka dhënë gjyqtari mosidentifikimi i arsyeve pse ai gabon, ka bërë që të prevalojë elementi ekonomik. Pra nëse një gjyqtar përpara fillimit të aktivitetit të tij, kur ka qenë student ka siguruar disa të ardhura kur ka qenë emigrant dhe këto të ardhura nuk mund t’i justifikojë për arsye qoftë edhe të kalimit të kohës, të pamundësisë se ka qenë në një shtet tjetër, ose ndoshta mendon se kjo kohë nuk përfshihet në aktivitetin tim si gjyqtar atëherë këtij i thuhet automatikisht që pasuria jote është e pajustifikuar. Në fakt ai ka punuar atje. Mund të japë të dhëna të përgjithshme që ka punuar, por nuk është në gjendje që të vërtetojë në mënyrë të saktë, kohën kur dhe sa ka punuar. Nëse në këtë proces nuk kuptohet shkaku pse gjyqtari gabon atëherë rezultati do të dalë i gabuar”, tha ai./abcnews.al

SHTYHET-TAHIRI-MBULIM.mpg_snapshot_00.55-1280x720.jpg
G. P.11:58 | 03/04/2019

Përcaktohen gjyqtarët që do të gjykojnë ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri. Pas shortit të hedhur në Gjykatën e Krimeve të Rënda, mësohet se anëtarët e trupit gjykues do të jenë Ardit Mustafai, Flora Hajredinaj dhe Irena Gjoka.

Tahiri do të gjykohet për 3 akuza “trafikim lëndësh narkotike në kuadër të grupit të strukturuar kriminal”, “Pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal” dhe “kryerje e veprave penale në kuadër të grupit të strukturuar kriminal”.

Pas dërgimit të dosjes për gjykim, më 26 Mars ish-ministri i Brendshëm tha se do ta provojë pafajësinë e tij, ndërsa deklaroi se procesi bëhet me porosi nga politika./abcnews.al

RUMANI-PROKURORET.mpg_snapshot_00.17-1280x637.jpg
ent ela19:44 | 22/02/2019

Prokurorë dhe gjyqtarë në Rumani i kanë dhënë jetë një proteste, të cilën kanë paralajmëruar se do ta përshkallëzojnë nëse qeveria nuk heq dorë nga ndërhyrjet në sistemin gjyqësor. Ndryshimet e hartuara nga ekzekutivi dobësojnë pozitën e prokurorëve sidomos në çështjet e korrupsionit në nivele të larta.

Prokurorët dhe gjyqtarët në Rumani u mblodhën të premten në një protestë të paprecedentë kundër ndryshimeve në sistemin gjyqësor të përgatitura nga qeveria. Më herët gjatë muajit, ekzekutivi rumun përdori një dekret të jashtëzakonshëm për të modifikuar legjislacionin për gjyqësorin, që mes të tjerash u heq prokurorëve një pjesë të kompetencave të tyre. Sidoqoftë, kjo është vetëm një pjesë e ndryshimeve që social-demokratët kanë bërë në sistemin e drejtësisë në dy vitet e fundit, duke nxitur protesta masive të qytetarëve. Në mbështetje të prokurorëve janë rreshtuar Komisioni Europian dhe Departamenti amerikan i Shtetit, që kanë deklaruar se ndryshimet kërcënojnë pavarësinë e gjyqësorit dhe sundimin e ligjit. “Këto ndryshime të papritura, të bëra përmes një dekreti të jashtëzakonshëm dhe pa konsultuar Këshillin e Lartë të Magjistraturës pengojnë prokurorët të kryejnë deri në fund detyrën e tyre”, thuhet në një deklaratë të prokurorëve të Bukureshtit. Në shenjë proteste prokurorët kanë paralajmëruar se nga dita e hënë do të bojkotojnë punën, duke bërë përjashtim vetëm për çështjet e rëndësisë së veçantë. Rumania rregullisht renditet ndër vendet më të korruptuara të BE-së dhe Brukseli e ka mbajtur sistemin e saj ligjor nën mbikëqyrje që kur vendi u bashkua me bllokun në vitin 2007. /abcnews.al

KRONIKE-KERKESA-KLGJ.mpg_snapshot_00.09-1280x720.jpg
ent ela14:19 | 13/02/2019

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj dërgon pranë Këshillit të lartë gjyqësor kërkesën për hetimin dhe shkarkimin e tre gjyqtarëve që përbënë shumicën që mori vendimin për shfuqizimin e 4 dënimeve me burgim të përjetshëm për Dritan Dajtin dhe dënimin e tij me 25 vjet burg. ABC News disponon kërkesën.  

E paralajmëroi në fillim të javës dhe në mes të saj u bë fakt i kryer. Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, ka dërguar zyrtarisht pranë Këshillit të Lartë Gjyqësor kërkesën për fillimin e hetimit disiplinor ndaj gjyqtarëve Skënder Damini, Petrit Aliu anëtar të Gjykates së Apelit Vlorë dhe Aleks Nikolli i Gjykatës së Apelit Shkodër, të cilët kanë qenë shumica, 3 prej 5 gjyqtarëve, që kanë vendosur shfuqizimin e 4 dënimeve me burgim të përjetshëm për Dritan Dajtin dhe dënimin me 25 vjet burg.

Sipas kërkesës së mbërritur në KLGj dhe të disponuar nga ABC News, mes të tjerave nënvizohet se në vendimin e datës 8 shkurt të këtij vitit, pas rigjykimit, trupi gjykues i Gjykatës së Apelit për Krimet e Rënda i përbërë nga kryesues: Fuat Vjerdha, anëtarë: Lindita Hoxha, Aleks Nikolli, Skënder Damini dhe Petrit Aliu, me shumicë votash ka vendosur të dënojë përfundimisht të pandehurin Dritan Dajti me 25 vjet burgim, falë pranimit të kërkesës për gjykim të shkurtuar.

Ministrja e Drejtësise vlerëson se ka vend për fillimin e hetimit disiplinor për shkelje të rënda profesionale që diskreditojnë pozitën dhe figurën e gjyqtarit gjatë ushtrimit të detyrës. Ndaj Gjonaj i kërkon Inspektoratit fillimi e hetimit disiplinor ndaj gjyqtareve Skender Damini, Petrit Aliu të Gjykatës së Apelit Vlorë dhe Aleks Nikolli i Gjykatës së Apelit Shkodër. Në përfundim të procedimit disiplinor, Këshilli i Lartë Gjyqësor pasi të ketë shqyrtuar Raportin e hetimit disiplinor ndaj tre gjyqtarëve ministrja e Drejtësisë i sugjeron që marrë masën disiplinore të “shkarkimit nga detyra”, për tre gjyqtarët e dosjes së Dritan Dajtit.

Nga ana tjetër, që në momentin që ishte paralajmëruar ky reagim i ministres së Drejtësië Gjonaj, këtë kërkesë opozita e cilësoi si tallje e pacipë dhe e pamëshirshme me 4 dëshmorët e atdheut të vrarë në krye të detyrës nga Dritan Dajti. Siç kthen në vëmendje opozita, parashikimet ligjore për shkeljet disiplinore të gjyqtarëve dhe prokurorëve nuk ekzistojnë, pasi gjykata kushtetuese ka shfuqizuar nenet nga 101 deri në 104 të ligjit për statusin e gjyqtarin, nene të cilat parashikonin shkeljet disiplinore.

Në arenën e madhe të ligjeve dhe akteve nënligjore, Ministrja e Drejtësisë me këtë kërkesë sidoqotë e hodhi një top drejt Këshillit të Lartë Gjyqësor, përgjigja e të cilit pritet në ditët në vijim. /abcnews.al

klgj.jpg
G. P.12:39 | 12/12/2018

Një ditë pas krijimit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, sot po zhvillohet mbledhja e përgjithshme e gjyqtarëve të Shqipërisë, për zgjedhjen e 6 anëtarëve gjyqtarë të Këshillit të Lartë Gjyqësor. Për 4 orë, 339 nga 354 gjyqtarë nga të gjitha gjykatat e vendit, qe ishin ne liste, kane votuar per te zgjedhur 6 anëtarë të KLGJ. Tashmë pritet përfundimi i numërimit teë votave për të mësuar fituesit. Një nga 10 kandidaturat, Alma Brati, gjyqtare e Gjykatës së Tiranës është tërhequr dje, duke lënë në garë 9 kandidatë të tjerë.

Medi Bici, Gjykata e Lartë

Ilir Toska, Gjykata e Apelit Tiranë

Nertina Kosova, Gjykata e Apelit të Krimeve

Astrit Faqolli, Gjykata e Tiranës

Brunilda Kadi, Gjykata e Tiranës

Dritan Hallunaj, Gjykata e Krimeve të Rënda

Manjola Xhaxho, Gjykata e Krimeve të Rënda

Marcela Shehu, Gjykata e Tiranës

Brikena Ukperaj, Gjykata e Apelit të Vlorës

KLGJ përbëhet nga 11 anëtarë. 6 prej tyre vijnë nga radhët e gjyqësorit, ndërsa 5 të tjerë jogjyqtarë jane miratuar më herët nga Parlamenti./abcnews.al

kpk123.jpg
G. P.15:48 | 15/07/2018

Java e kaluar ishte një jave e ngjeshur me seanca për Komisionin e Pavarur të Kualifikimit për llogari të procesit të Vettingut të gjyqtarëe dhe prokurorëve. Por edhe java që vjen duket se do të jetë e tillë. Mëngjesin e së hënës KPK do të shpallë vendimin përfundimtar në lidhje me rivlerësimin e gjyqtarit të Kushtetueses, Gani Dizdari.

Në orën 13:00 të së njëjtës dite para Komisionit pritet të dalë në seancë dëgjimore, anëtari i Gjykatës së Tiranës, ish-kreu i Gjykatës së Tiranës, Artan Zeneli. Të martën në orën 10:00 kolegu i tij i Gjykatës së Lartë, Admir Thanza, për të cilin u zbulua një dënim fajësie nga një gjykatë italiane, do të njihet me vendimin final nëse kalon ose jo Vettingun.

Një orë më vonë KPK do të kalojë në filtra gjyqtaren e Apelit për Krimet e Rënda, Nertina Kosova. Ndërsa në 13:00 të së martës para Komisionit do të dalën prokurorja e Tiranës, Antoneta Sevdari.

Të mërkurën, në dy seanca të njëpasnjëshme do dëgjohen në KPK, prokurori i Apelit Tiranë, Arben Nela dhe gjyqtari i Apelit të kryeqytetit, Ervin Metalla./abcnews.al

brikena-ukperaj-1280x720.jpg
ent ela11:40 | 22/06/2018

 

Gjyqtarja e Apelit Vlorë, Brikena Ukperaj (Lubonja) ishte gjyqtarja e radhës që  iu nënshtrua Vettingut. Sipas Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, gjyqtarja ishte e pastër në pasuri e figurë dhe e aftë profesionalisht. Për Ukperajn ishin depozituar në KPK 12 ankesa nga publiku. Mes tyre edhe për çështjen e falsifikimit të pronave në Karaburun.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit zhilloi të premten seancën dëgjimore për gjyqtaren Brikena Ukperaj (Lubonja). Gjyqtarja e Apelit Vlorë iu nënshtrua me përparësi kontrollit të trefishtë të Vettingut për shkak të kandidaturës për në Këshillin e Lartë Gjyqësor.

Në seancën që zgjati më pak se 20 minuta, Komisioni tha se nga raportet e përcjella në KPK dhe verifikimi i thelluar kishte rezultuar se Ukperaj ishte e pastër sa i përket pasurisë, e pastër në figurë e integritet, si edhe e aftë profesionalisht për të vijuar ushtrimin e detyrës. Si pasuri të gjyqtares së Apelit u listua 50 % e vlerës së një apartamenti me vlerë 44 mijë euro në Tiranë dhe 30 % e vlerës së një automjeti “Mercedes Benz” të blerë 7500 euro.

Brikena Ukperajt nuk ishte proceduar asnjeherë nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë, por në KPK ishte depozituar një lumë denoncimesh nga publiku për të. Relatorja e trupit gjykues radhiti 12 denoncime në total, ku i fundit kishte mbërritur me e-mail një ditë para seancës dëgjimore.

“Nga verifikimet e kryera nga KPK, tha relatorja, rezultoi se në të gjitha rastet ankesat ishin për vendimarrje që mund të ankimohen në një shkallë më të lartë”.

Në përfundim gjyqtarja Ukperaj kërkoi konfirmim në detyrë, duke thënë se besonte tek procesi i Vettingut, se për profesionin e saj kishte lënë pas dore edhe familjen dhe se kishte qenë e përgjegjshme për çdo vendim që mbante firmën e saj.

Këto fjalë u dëgjuan edhe nga disa prej denoncuesve të saj, të pranishëm në seancë, pretendentë të dhjetëra hektarë tokë në Karaburun. Ata akuzuan Ukperajn për gjykim të padrejtë dhe shkelje ligjore. Vendimi përfundimtar për gjyqtaren Brikena Ukperaj do të shpallet në 25 Qershor 2018./abcnews.al

FADIL-KASEMI-GJYQ-1280x720.jpg
G. P.14:56 | 11/06/2018

Gjykata e Shkallës së Parë për Krime të Rënda në Tiranëdo të gjykojë dosjen në ngarkim të Fadil Kasemit, i akuzuar për vrasjen e bashkëshortes së tij, Fildez Hafizi, në fund të Gushtit të kaluar. Ky ishte vendimi i Gjykatës së Lartë, e cila përcaktoi këtë shkallë për gjykim lidhur me zgjidhjen e mosmarrëveshjes së kompetencës për dosjen e të pandehurit Kasemi.

Gjykata e Tiranës pati dërguar në Gjykatën e Lartë për interpretim të kompetencës për këtë dosje, pasi më herët, Gjykata e Krimeve të Rënda kishte shpallur moskompetencë për shqyrtimin çështjes. Kërkesa ishte motivuar me vendimin e Gjykatës së Lartë të datës 16 Mars 2018, sipas të cilit Krimet e Rënda janë kompetente vetëm për gjykimin e veprave penale nën juridiksionin e SPAK.

Por më pas një tjetër vendim i Gjykatës së Lartë këtë dosje ia kalonte Gjykatës së Krimeve të Rënda dhe jo asaj të Tiranës. Në kushtet e këtij ngërçi mes institucioneve të sistemit të drejtësisë, teksa çështja pritet të nisë shqyrtimin në themel, Gjykata e Tiranës zgjodhi të mos shpallë jokompetencën për çështjen, por të kërkojë interpretim të kompetencës nga Gjykata e Lartë.

Pas vendimit të Gjykatës së Lartë, çështja i kalon Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda. Fadil Kasemi akuzohet për “vrasje për shkak të marrëdhënieve familjare” dhe po gjykohet nën masën e sigurisë “arrest në burg”. Nëse deklarohet fajtor ai rrezikon dënim nga 20 vite heqje lirie deri në burgim të përjetshëm./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono