gjyqësor

Babale-1280x700.jpg
Sej rie15:20 | 30/05/2019

Gjykata Penale e Tiranës shtyn për në 11 Qershor nisjen e procesit gjyqësor për ish-Deputetin e Partisë Demokratike Ervin Salianji, gazetarin Jetmir Olldashi dhe Fredi Alizotin, me arsyetimin se nuk ishin njoftuar sipas ligjit për seancën e 30 Majit. Oficerët e policisë gjyqësore i kishin njoftuar me celularë të pandehurit dhe jo me fletë thirrje. Ata akuzohen për kallëzim  të rreme lidhur me të ashtuquajturën dosja “Babale”. Gjyqtari Artan Gjermeni në këtë seancë do të vendoste nëse do të pranonte ose jo kërkesën për gjykim të shkurtuar të Fredi Alizotit, person ky që dyshohet se ka imituar zërin e Agron Xhafajt në audio-përgjimin e publikuar nga partia Demokratike. Albert Veliu ose “Babalja” ndodhet në Belgjikë dhe ka kërkuar azil politik./ABC News Albania 24/7

audi-715x450.png
ent ela15:41 | 04/04/2019

Gjykata për Krime të Rënda nisi shqyrtimin gjyqësor për çështjen e përplasjes të makinës së policisë pranë tregut agro-ushqimor në qytetin e Elbasanit në vitin 2017. Ky proces ka patur disa seancash të dështuara, por këtë të enjte Prokuroria lexoi kërkesën për gjykim, ndërsa në seancën e radhës pritet të dëshmojnë 4 punonjës policie që ishin dëshmitarë në vendin e ngjarjes, përfshi edhe Gjergji Oshafin. Seanca u shoqërua me debat sa i përket kualifikimit të veprës penale, por në zbatim të vendimit të seancës paraprake tre të pandehurit do të gjykohen për “vrasje ndaj punonjësit të policisë”, mbetur në tentativë. Të pandehur në proces Kelmend Xhaferri që ndodhet në burg , Enea Bekteshi me masën e sigurisë “arrest shtëpie” dhe Suel Cela është në kërkim pasi Gjykata e Krimeve të Rënda ka dhënë masën “arrest me burg” në mungesë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono