gjykata

640-0-5d34b6757cdb0.jpg
Sej rie21:45 | 21/07/2019

Gjykata e Apelit në Turqi ka miratuar dy ditë më parë dënimin me 11 muaj e 20 ditë burg për këngëtaren dhe aktoren turke, Zuhal Olcay, për fyerjen publike që i bëri Presidentit të vendit, Recep Tayyip Erdogan 3 vjet më parë.

Siç shkruan BBC turk, më 5 gusht 2016, Olcay performonte në një skenë, në Stamboll, duke bërë gjeste me dorë kundër Presidentit Erdogan.

Mjaftoi një denoncim në polici dhe hetimet çuan deri në vërtetësinë e ngjarjes. Sipas dëshmive, aktorja dhe këngëtarja kishte ndryshuar tekstet e këngëve të saj dhe i kishte “përshtatur” me fjalë e gjeste kundër Presidentit. Prokuroria, si fillim, kërkoi 1 vit e 2 muaj deri në 4 vite e 8 muaj burg për artisten, me akuzën për “fyerje publike” ndaj Presidentit.

Olcay u dënua me 10 muaj burg, ndërsa pas apelimit, dënimi iu shtua në 11 muaj e 20 ditë burg.

Vendimi u apelua nga avokatët e kreut të shtetit turk, të cilët e dërguan çështjen në Gjykatën Supreme të Apelit, e cila mori së fundi vendimin për dënim me burg.

Sipas Haberturk, Olcay duke ka shprehur pendesën për veprimin e saj duke theksuar se “ishte një veprim impulsiv” dhe se “ka ndryshuar tekstin sepse emri i Presidentit përshtatej me rimën”.

Aktorja dhe këngëtarja 61-vjeçare ka luajtur në më shumë se 15 seriale që prej vitit 1980. Roli i saj i fundit është ai i Sureyasë në serialin “Shoqëria e Lartë”.

valbona-sako-1280x853.jpg
Sej rie21:30 | 19/07/2019

Por si e argumentoi gjykata e Durrësit dhënien e vërtetimit të kryetares së bashkisë së Durrësit Valbona Sako? ABE News ka arritur të mësoje dy prej argumenteve kryesore ku është mbështetur vendimi.

Abcnews arrin të mësojë argumentimin e Gjykatës së Rrethit Gjyqesor Durres, për vërtetimin e mandatit të Kryetares së Bashkisë Durrës, Valbona Sako.

Togat e zeza, pranuan kërkesën e PS, duke parashtruar se: Së pari, se në vlerësimin e kësaj gjykate në ato raste që kandidati për kryetar bashkie regjistrohet në KZQ si kandidat i një subjekti politik, legjitimimin për të kërkuar vërtetimin e mandatit e ka si vetë kandidati, ashtu edhe partia, koalicioni apo partitë politike përkatëse. Për rrjedhojë, do të ishte nonsens që partia politike apo koalicioni përkatës të konsiderohej se nuk ka interes të ligjshëm në kërkimin për vërtetimin e mandatit të kryetarit të bashkisë.

Pra, në vlerësimin e kësaj gjykate kërkuesi Partia Socialiste e Shqipërisë si pjesë e koalicionit zgjedhor „Aleanca për Shqipërinë Europiane“ legjitimohet të kërkojë vërtetimin e mandatit të një kryetari bashkie kandidat fitues i kësaj force politike.

Së dyti, sa i takon faktit se cfare nenkuptohet me vertetim te mandatit te kandidatit nga gjykata, vendimi i gjykates se durresit shprehet se: në interpretimin literal të funksionit të gjykatës në procesin e vërtetimin e mandatit kuptohet që roli i gjykatës është të shqyrtojë nëse vërtetohet me prova se akti me të cilin kandidati për kryetar bashkie është shpallur fitues është i saktë dhe i vërtetë dhe nëse është përfundimtar.

Roli i gjykatës së rrethit gjyqësor në vërtetimin e mandatit të kryetarit të bashkisë është tërësisht i ndryshëm nga roli i KQZ si i vetmi institucion ligjor kompetent për verifikimin e rezultateve të votimit, rolit të Kolegjit Zgjedhor për shqyrtimin e ankesave gjyqësore ndaj vendimeve të KQZ dhe rolit të Këshillit Bashkiak si organi kompetent për shpalljen e vlefshmërisë së mandatit apo deklarimin e pavlefshmërisë së mandatit të Kryetarit të Bashkisë.

Pra, ligjvënësi ka ndarë kompetencat dhe funksionin e secilit prej organeve pjesëmarrës në këtë proces, duke mos krijuar mbivendosje mes këtyre kompetencave. Për pasojë, roli dhe funksioni i kësaj gjykate në shqyrtimin e kërkimit është vetëm vërtetimi nëse sipas Vendimit Nr.944, i dates.05 korrik 2019 të KQZ Znj.Valbona Sako është shpallur fituese si Kryetare e Bashkisë Durrës.  Me kete arsyetim, Gjykata e Rrethit Gjyqesor, Durres, ka vendosur: Pranimin e kërkesës së Partise Socialiste e Shqipërisë si pjesë e koalicionit zgjedhor „Aleanca për Shqipërinë Europiane“ dhe vërtetimi e mandatit te Kryetaresse Bashkisë Durrës të Znj.Valbona Sako në zgjedhjet vendore të datës 30 qershor./ABC News Albania 24/7

Screenshot_2-15.jpg
Sej rie19:30 | 19/07/2019

Vendimi i papritur për dorëheqje të parevokueshmë të kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, ka bërë menjëherë xhiron në mediat ndërkombëtare. Haradinaj i cili është thërritur si i dyshuar nga gjykata special në Hagë, u shpreh se nuk mund të mbronte pafajësinë e tij nga post i Kryeministrit.

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj dha dorëheqjen pas thërritje si i dyshuar nga gjykata special në Hagë për krime lufte. Lajmi për dorëheqjen e kreut të ekzekutivit në Kosovë ka bërë xhiron e mediave ndërkombëtare të cilat i kanë dhënë hapësirë si një ndër lajmet më të rëndësishme të ditës. Deutsche Vele shkruan ndër të tjera se ish komandanti i UCK-së dha dorëheqjen nga posti i tij ndërkohë që ka qenë në Hagë dhe dy herë të tjera për të njëjtat akuza.

Radio Evropa e Lirë raporton se Haradinaj në fjalën e tij të dorëheqjen ka falënderuar popullin e Kosovës për besimin dhe mbështetjen. Deklarata e papritur u bë pas mbledhjes së qeverisë.

Edhe agjencia aziatike e lajmeve CNA e cila e ka vendosur lajmin në faqen e saj të parë për një kohë të gjatë shkruan se dorëheqja erdhi si pasojë e thirrjes si i dyshuar për krime lufte nga Gjykata e Hagës. Haradinaj në fjalën e tij theksoi se i ishte kërkuar të paraqitej në gjykatën special si kryeministër ose si qytetar i thjeshtë dhe ai kishte zgjedhur të dytën.

Agjencia e lajmeve Reuters shkruan se Haradinaj një ish komandant i UCK-së ka mohuar gjithnjë akuzat duke u treguar gjithnjë i gatshëm të përballet me faktet. Ai gjithashtu kërkoi që me rrëzimin e qeverisë vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

Në raportimin e saj Yahoo shkruan ndër të tjera se Haradinaj ka theksuar disa herë se nuk mund të përballej me këtë çështje si kreu i ekzekutivit. 51-vjecari i cili drejton qeverinë që nga shtatori i 2017-ës u shpreh se kjo ishte një goditje e rëndë politike për Kosovën por ai do të mbronte veten e tij si një luftëtar i Kosovës. Haradinaj gjithashtu u shpreh se do të kandidonte në zgjedhjet e parakohshme në mënyrë që të rikthehej në postin e tij të Kryeministrit./ABC News Albania 24/7

60460847_186066599043101_8912193379857596416_n.jpg
nev ila13:24 | 19/07/2019

Ka ndryshuar gjendja në bashkinë Durrës, ku sot, një tjetër gjyqtar ka vendosur ta njohë Valbona Sakon si kryebashkiake. Gjyqtari Shpëtim Reka ka pranuar një kërkesë që i është dorëzuar shkresërisht nga vetë kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama.

Partia Socialiste përmbysi vendimin e gjyqtares së Durrësit Mimoza Margjeka, e cila nuk pranoi të njihte Valbona Sakon si kryebashkiake të Durrësit.

Siç ka mësuar ABC News, kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, i është drejtuar të enjten me një shkresë Gjykatës së Durrësit, duke i kërkuar të njohë fituesen e Aleancës për Shqipërinë Evropiane në bashkinë Durrës, Valbona Sako.

Çështja i ka rënë për shqyrtim gjyqtarit Shpëtim Reka, i cili ndryshe nga kolegia e tij, nuk i ka vlerësuar zgjedhjet të paligjshme, por një ditë pasi ka pasur në tryezë shkresën me firmën e kryeministrit, ka marrë vendimin.

Të premten paradite ai njohu si kryebashkiake të Durrësit, Valbona Sako.

Për këtë bashki janë në fuqi dy vendime, ai i ditës së mërkurë që, kishte si kërkuese vetë Valbona Sakon, dhe që nuk e pranoi si fituese, dhe ky i së premtes, më kërkues Edi Ramën, që e konfirmoi fitoren e Sakos.

Vetë kandidatja tha se do ta apelojë vendimin e së mërkurës, duke shpresuar se në këtë mënyrë do të shuajë betejën juridike.

Burimet i thanë ABC NEWS se të njëjtën taktikë, PS do te përdorë edhe për bashkinë Vorë. Edi Rama do të depozitojë një kërkesë pranë Gjykatës së Tiranës për ketë çështje, duke i hapur mundësi rishqyrtimit.

Pak ditë më parë, Gjykata e Tiranës vlerësoi se nuk ishte ajo kompetente për të shpallur fitues në Vorë, Agim Kajmakun./ABC News Albania 24/7

gjykata-shkoder.jpg
nev ila12:46 | 19/07/2019

Gjykata e Shkallës së Parë në Shkodër ka vendosur që t’i lërë të lirë dy inspektorët e bashkisë që u arrestuan disa ditë më parë për shpërdorim detyre dhe korrupsion. Në seancë u pranua kërkesa e avokatit mbrojtës për t’u dhënë lirinë dy inspektorëve kundrejt garancisë pasurore.

Dy inspektorët e bashkisë së Shkodrës që u akuzuan për korrupsion janë lënë të lirë kundrejt një garancie pasurore. Bledar Plori dhe Isa Mandija kanë mohuar akuzat para trupit gjykues duke deklaruar se nuk kanë marrë ryshfet nga personi që i ka paditur.

Prokuroria ka kërkuar arrest me burg për zyrtarët ndërsa avokati mbrojtës i të akuzuarve  Lulzim Karini  ka kërkuar lirim të menjëhershëm me garanci pasurore. Pasi dëgjoi palët Gjyqtari Hasan Selimi u dha lirinë dy inspektoreve. Seanca u zhvillua me dyer të mbyllura.

Ata u arrestuan disa ditë më parë  pasi dyshohet se në bashkëpunim me njëri tjetrin kanë favorizuar një biznes në plazhin e Velipojës  me qëllim mospagimin e taksës reale që përfiton Bashkia Shkodër.

Për ngjarjen është shpallur në kërkim edhe Denis Hoxha./ABC News Albania 24/7

58678322-4175-494F-851E-8EC2438759D2_cx0_cy13_cw0_w1023_r1_s.jpg
nev ila12:26 | 19/07/2019

Një gjykatë e lartë holandeze ka mbështetur një vendim se Holanda ishte pjesërisht përgjegjëse për 350 vdekje në masakrën e Srebrenicës në Bosnje e Hercegovinë, në korrik të vitit 1995.

Gjykata tha se shteti kishte përgjegjësinë 10 për qind, pasi kjo ishte shkalla e mundësisë, që ushtarët holandezë, mund të kishin parandaluar vrasjet.

“Nëse forcat holandeze u dhanë mundësi këtyre burrave të qëndrojnë aty, ka pasur vetëm 10 për qind mundësi që ata të mos bien në duart e forcave serbe, dhe për këtë arsye shteti holandez duhet të jetë përgjegjës vetëm për atë pjesë të dëmit”, vendosi Gjykata.

Një gjykatë e apelit kishte caktuar përgjegjësinë më herët në 30 për qind, por vendimi i Gjykatës Supreme ka ulur në mënyrë drastike këtë shifër.

Forcat serbe të Bosnjës vranë rreth 8.000 burra myslimanë në qytetin e Srebrenicës më 1995.

Holandezët po ruanin një zonë të sigurisë të OKB-së, kur ndodhi ngjarja.

Është e rrallë për një shtet që të mbahet përgjegjës për dështimet në punën paqeruajtëse të OKB-së.

Në vitin 2002, një raport për rolin e Holandës në Srebrenicë bëri që e gjithë qeveria holandeze të japë dorëheqjen./REL

balla-analiza-1280x714.jpg
Sej rie19:45 | 17/07/2019

Kreu i Grupit të PS-së, Taulant Balla e ka quajtur si absurd dhe arbitrat vendimin e Gjykatës së Durrësit, që nuk i konfirmoi mandatin kandidatës së PS-së në Durrës, Valbona Sako.

Me anë të një statusi në “Facebook”, Balla e ka quajtur si nul vendimin e gjyqtares së Durrësit, për të cilën tha se mori brohoritjet e opozitës që kërkojnë kaos dhe pasiguri.

“Keqardhje për vendimin absurd, arbitrar dhe nul te një gjyqtareje, e cila mori brohoritjet e atyre qe në vijim të përpjekjes se deshperuar per kaos e pasiguri, nuk dinë më cfarë bëjnë. Pavarësisht kesaj lajthitjeje anti-ligjore dhe anti-logjike të radhës, në respekt të vullnetit të popullit, çdo kryetar i sapo zgjedhur pas shpalljes së vendimit vetëm nga KQZ apo Kolegji Zgjedhor do ta marrë detyrën, do ta ushtrojë dhe do të japë llogari përpara Këshillit Bashkiak sikurse ligji e parashikon.

Nuk ishte parë e dëgjuar në gjithë këto vite që një vërtetim i thjeshtë fakti të refuzohet duke dalë hapur në shkelje flagrante të ligjit mbi një vendim të formës së prerë. Në Shqipëri sipas Kodit Zgjedhor mandatet e të zgjedhurve i jep vetëm KQZ dhe Kolegji Zgjedhor. Dhe vendimet e Kolegjit Zgjedhor janë përfundimtare dhe të pa-ankimueshme.
Sidoqoftë me keqardhje për ata që kanë humbur rrugën e arsyes, ne mbetemi të qetë dhe të vendosur në rrugën e hapur nga populli më 30 Qershor”, shkruan Balla./abcnews.al

gjykata-shkoder.jpg
nev ila13:00 | 15/07/2019

 

Gjykata e shkallës së parë në Shkodër ka vendosur arrest me burg për Artan Koçekun në seancën e rivlerësimit të masës së sigurisë.

29 vjeçari akuzohet se ka vrarë me armë zjarri Angjelin Shkambin pasi i kishte viktimës një borxh prej 40 mijë eurosh.

Seanca e drejtuar nga gjyqtarja Izabela Radovani u zhvillua me dyer të mbyllura.

Artan Koçeku kishte marrë shtatë ditë leje nga burgu i Peqinit dhe një ditë pasi të kthehej në qeli me 17 dhjetor të 2017 ekzekutoi 35 vjeçarin Angjelin Shkambi.  Hetimet treguan se Koçeku eliminoi viktimën pasi i kishte marrë hua një sasi parash./ABC News Albania 24/7

gjykata-e-durresit.jpg
G. P.12:03 | 14/07/2019

Gjykata e Durrësit ka dhënë masën e sigurisë arrest me burg për shtetasin rus Rasul Mislaev 34 vjeç, me qëllim ekstradimi. 34 vjeçari ishte shpallur në kërkim nga Interpoli në Moskë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor në Nadterechni e akuzoi për veprën penale “Pjesëmarrja në organizatë terroriste”. Ai kishte hyrë në vendin tonë si emigrant i paligjshëm.

Ndërsa arrestimi i tij u bë i mundur tre ditë më parë nga policia  e Shtetit në Shqipëri në bashkëpunim me agjencitë ligjzbatuese partnere. 34-vjeçari thuhet se në Qershor të vitit 2013 është larguar nga Rusia për në Siri, ku i është bashkuar Shtetit Islamik (ISIS), duke qenë pjesëmarrës aktiv në luftime kundër forcave qeveritare në Siri./ABC News Albania 24/7

 

ardian-takaj.jpg
G. P.20:56 | 12/07/2019

Presidenti i Skënderbeut Ardjan Takaj deklaroi pas vendimit të CAS se do t’i drejtohet Gjykatës Federale në Zvicër për të kërkuar drejtësi. Numri një i klubit korçar zbulon se do të vazhdojë të qëndrojë në krye të Skënderbeut.

Gjykata e Arbitrazhit Sportivë në Lozanë la në fuqi dënimin e UEFA me 10 vite pezullim dhe një gjobë prej 1 milionë euro për skuadrën e Skënderbeut. Një dënim mjaft i rëndë për korçarët të cilët kanë edhe një shans të fundit për të apeluar.

Ajo është Gjykata Federale në Zvicër. Klubi korçar do të kërkojë pafajësinë në Gjykatën Federale. Të paktën kështu shprehet presidenti i skuadrës së Skënderbeut Ardian Takaj për Panorama Sport. Takaj hedh poshtë mundësinë e largimit nga juglindorët dhe beson ende tek drejtësia.

“Jam i shokuar, jo vetëm unë si president, por studio ligjore dhe të gjithë ata që janë marrë me këtë çështje. Unë Skënderbeun nuk e braktis, do vazhdoj luftën. Do e çojmë çështjen në Gjykatën Federale të Zvicrës dhe aty do të marrim drejtësi. Kjo çështje ka kaluar të gjitha limitet, edhe avokatët që na përfaqësojnë e kanë tashmë personale, pasi janë befasuar nga vendimi i padrejtë”, ka deklaruar presidenti i Skënderbeut, Ardjan Takaj.

Takaj hedh poshtë mundësinë e shitjes së klubit dhe merr jetë varianti që mund të arrihet shumë lehtë. Akademia Skënderbeu i mjafton tre vite për t’u ngjitur në kategorinë superiore e më pas të projektohet skuadra drejt kompeticioneve europiane e natyrisht ku president do të jetë pikërisht Ardian Takaj.

Në planin e merkatos, Skënderbeu nuk ka financat e duhura për të nënshkruar me futbollistë të mëdhenj dhe fillimisht priten rinovimet e më pas disa transferime pa shumë kosto./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono