gjykata federale

MBULIM-TRUMP-DEKLARIMI-ABCM1T1.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela15:54 | 07/10/2019

Presidenti amerikan Donald Tramp duhet t’I dorëzojë prokurorit të Manhatanit deklarimin e pasurisë së tij personale dhe të biznesit, të tetë viteve të fundit.

Urdhri është dhënë nga një gjykatës federal i Nju Jork sipas të cilit kreu i shtëpisë së Bardhë nuk mund të pengojë ekonomistët që janë marrë me llogaritë e tij që të bashkëpunojnë me drejtësinë.

Vendimi rrëzon në këtë mënyrë pretendimin e Trump sipas të cilit një president në fuqi ka imunitet dhe nuk mund të ndiqet penalisht.

Me anë të këtij vendimi, që sipas gjykatësit është marrë pasi asnjeri nuk mund ta ketë këtë imunitet, prokurori urdhëroi dorëzimin e deklarimit të pasurisë. /ABC News Albania 24/7

wall-us-mexico-1280x960.jpg
nev ila11:23 | 25/05/2019

Për herë të parë një gjykatës federal në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka vendosur të ndalojë pjesërisht ndërtimin e murit në kufi me Meksikën. Ajo e ka konsideruar  jo të ligjshëm shmangien e administratës Trump ndaj procesit normal për marrjen e fondeve.

Një gjykatës federal ka bllokuar pjesërisht planin e Donald Trump për ndërtimin e murit në kufi me Meksikën. Lajmi është konfirmuar nga mediat amerikane. Gjykatësi Hejud Giliam ka nxjerrë një vendim për ndalimin e planit  të kreut të shtëpisë së bardhë për transferimin e një miliard dollarësh nga departamenti amerikan i drejtësisë për financimin e zgjatjes së murit. Në vendim kufizohet ndërtimi dhe në zona specifike në Teksas dhe Arizonë.

Giliam mori këtë vendim pasi dëgjoi argumentet e dy çështjeve një javë më parë.

Kalifornia dhe 19 shtete të tjera kanë ndërmarrë hapa ligjorë. “Siera Club” një koalicion komunitetesh përgjatë kufirit prezantuan gjithashtu një çështje ligjore. Vendimi i tij është i pari nga shumë çështje ligjore kundër vendimit të Trump për të shmangur procesin normal të marrjes së fondeve për të paguar ndërtimin e murit./ABC News 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono