gjuha

PROVOKACIJA-MONOLOGU-DHE-PËLLUMB-XHUFI-PJ-1.mpg_snapshot_24.40-1280x720.jpg
ent ela22:35 | 06/11/2018

“Gjuha është faktori kyresor identitar tek shqiptarët”. Kështu u shpreh historiani Pëllumb Xhufi në studion e Provokacijas në ABC Neës, duke iu referuar historisë së shekullit të XV. Sipas tij feja nuk ka qenë dhe nuk mund të jëtë.

“Në shekullin 15 është identiteti etnik i bazuar në disa pilastra, i pari është gjuha dhe kjo del qartë në dokumentat e shekullit 15, të huajt ne na dallojmë për shkak të gjuhës, jo fesë, as gjeografisë, apo historisë. Shqiptarë për nga gjuha. Gjuha është faktori kyresor identitar tek shqiptarët feja nuk ka qenë dhe nuk mund të jetë”.

Ajo që vëren Xhufi te shqiptarët nuk është islamizmi, por paganizmi.

“Paganizmi ekziston edhe sot e kësaj dite te katolizmi, myslimanizmi dhe mbi të janë shtresuar këto strukturat fetare”.

Xhufi konfirmon se studiuesit e njohur e merrnin Shqipërinë si fillesë të gjithë Ballkanit.

Duke folur për mënyrën e të shkruarit saktë të historisë Xhufi thekson se ka kriter të bazuar në dokumenta, por thekson se ka edhe rpesione.

“Ka një kriter bazë që ne historianët e kemi si princip bazë që historia duhet shkruar në bazë të gjithë dokumentave. Shpesh herë ndodh që seleksionohen dokumenta, shkohet aty ku është paragjykimi i autorit dhe nxirret një konkluzion i paragjykuar. Kjo është një arsye objektive. Arsyeja tjetër është që historia sa më afër nesh të jetë aq më e prekshme është, sa i përket ndërhyrjeve të autorit dhe presioneve të politikës. Autori ka qëndrimet e veta, ka historinë e vet, e cila ngatërrohet. Çështjet e luftës së dytë botërore janë shumë të ndjeshme dhe ata që e shkruajnë këtë histori janë nën presion të fortë”.  /abcnews.al

gjuha-e-ajnshtajnit.jpg
G. P.15:47 | 14/06/2018

Ditaret e udhëtimeve, të publikuar sëfundmi, kanë zbuluar disa të fshehta të Albert Ajnshtajn. Fizikanti i mirënjohur, në dorëshkrimet e tij shpreh qëndrime rasciste dhe ksenofobe.

Ditaret private të udhëtimeve të botuar sëfundmi kanë zbuluar pikëpamjet raciste dhe ksenofobike të Albert Ajnshtajn. Të shkruar në mes të Tetorit 1922 dhe Marsit 1923, ditaret përcjellin përvojat e tij në Azi dhe në Lindjen e Mesme. Në to, ai bën përgjithësime gjithëpërfshirëse dhe negative, për shembull duke i quajtur kinezët “të zellshëm për punë, të pistë dhe të avashtë në perceptim”. Ajnshtajni më vonë do të mbrojë të drejtat civile në SHBA, duke e quajtur racizmin “një sëmundje e njerëzve të bardhë”.

Kjo është hera e parë që ditarët janë publikuar në një volum kaq të madh në gjuhën angleze. I publikuar nga Universiteti Princeton, “Ditarët e Udhëtimeve të Albert Ajnshtajn: Lindja e Largët, Palestina dhe Spanja 1922-1923” është edituar nga Ze’ev Rosenkranz, asistent drejtor i Projektit të Letrave të Ajnshtajnit në Institutin e Teknologjisë së Kalifornisë.

Shkencëtari ka udhëtuar nga Spanja për në Lindjen e Mesme përmes Sri Lankës dhe më pas për në Kinë dhe Japoni. Ajnshtajn, në përshkrimet e tij, ka cilësimet më të këqija për popullin kinez.

“Ata jetojnë në ndyrësi të madhe dhe me erë të keqe në tokë”, shkruante fizikanti.

Gjithashtu i përshkruan fëmijët si të pangrënë dhe të mpirë. Ajnshtajn i cilëson burrat kinezë si të paaftë për të mbrojtur veten nga “tërheqja fatale ndaj femrave”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono