gjoka

KUKESI-TRAJNERI-GJOKA-EUROPA.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
ent ela17:30 | 19/06/2019

Kukësi ka besim të plotë se mund t’ia dalë në Ligën e Evropës ndaj kundërshtarit hungarez. Trajneri Ernest Gjoka tregon sesi e sheh sfidën, në intervistën e dhënë  për ABC News.

Nuk pritet të jetë e lehtë, por nuk duan të jenë të dorëzuar.

Te Kukësi diskutuan për shortin e Ligës së Evropës, që i vendosi përballë skuadrës hungareze, Derbreceni.

Trajneri Ernest Gjoka, tregoi për Abc Neës-n sesi e vlerëson përballjen dhe se çfarë mendon për shanset e kualifikimit.

Gjoka thotë se ka nisur menjëherë studimin e kundërshtarit, diçka që do të thellohet në vazhdim.

Po vetë Kukësi si e sheh veten në prag të dueleve evropiane?

Ndryshe nga sezonet e kaluara, këtë herë nuk do të ketë shpenzime të mëdha në fazë përgatitore. /ABC news Albania 24/7

 

 

KUKESI-FLET-TRAJNERI-GJOKA-_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.43-1280x720.jpg
Sej rie23:21 | 23/05/2019

Skuadra e Kukësit ka hedhur poshtë aludimet rreth largimit tw trajnerit Ernest Gjoka. Sipas klubit veri lindor, e ardhmja e trajnerit aktual nuk do ta varet nga ecuria nw ndeshjet e mbetura.

Gjoka nuk do të lëvizë nga pankina, dhe nuk është kusht për të, ecuria në tre ndeshjet e mbetura. Klubi i Kukësit nëpërmjet një komunikate për shtyp, ka sqaruar çdo aludim në media ku raportohet se trajneri Ernest Gjoka do të largohet nga Kukësi dhe se në sezonin e ardhshëm, vendin e tij do ta zërë një tjetër trajner që aktualisht po drejton në Kategorinë Superiore. Sipas njoftimit zyrtar të sotëm, FK Kukësi i konsideron të pavërteta lajmet e përhapura sot në media, sikur në bankinë do jetë një nga trajnerët aktualë që drejton për momentin një tjetër ekip të Superligës.

Presidenti dhe klubi i kanë dhënë dhe po i japin mbështetje maksimale ekipit dhe trajnerit Ernest Gjoka, për të kapur dy objektivat, që janë: Vendi i dytë në Superligë dhe fitimi i Kupës së Shqipërisë.

E gjithë vëmendja është përqendruar te këto dy sfida dhe aspak në ndryshimin e stafit.
Lajme të tilla, përveç se të pavërteta, synojnë të sjellin shpërqendrim te ekipi, por përvoja e lojtarëve dhe stafit bëjnë që përgjegjësia të jetë tepër e madhe. Ekipi është përqendruar maksimalisht te stërvitja dhe objektivat, dhe me pas te faza përgatitore dhe përfaqësimi dinjitoz në Evropë, duke ruajtur bazën e ekipit dhe stafin”,- shkruhej në reagimin e klubit.

Telashe dhe probleme korrupsioni për padronin dhe aksionarin kryesor të PSG. E përdistshmja prestigjioze “Le Parisien” ka zbuluar këtë të enjte se presidenti Nasser Al Khelaifi ka përfunduar nën akuzë për korrupsion aktiv. Pse? Gjithçka lidhet me disa pagesa të dyshimta të bërë për llogari të ish-presidentit të Federatës Ndërkombëtare të Atletikës, Massata Diack, që Botërori i Atletikës në vitin 2017 të zhvillohej Doha (por më pas u përzgjodh Londra).

Pra, një problem jashtë futbollit, jashtë klubit, por me pjesën e atletikës. Janë plot 3.5 milionë dollarë që kanë kaluar në vitin 2011 te shoqëria senegaleze dhe që hetuesit francezë mendojnë se kanë shërbyer për të ndikuar që Botërori i Atletikës t’i jepet Dohas.

Eventi i atletikës për 2017-ën iu dha Londrës, ndërsa Dohas ai i viti 2019. Sipas avokatit të Al Khelaifit, akuzat janë bazuar vetëm në aludime, pasi presidenti aktual i PSG-së është bërë aksionar në shoqërinë e themeluar nga vëllai i tij në vitin 2013 deri në 2016-ën, pra 2 vite më vonë.

Ndërkaq, paralelisht bëhet me dije se presidenti francez Al Khelaifi po hetohet edhe në Zvicër edhe për një aferë me të drejtat televizive të botërorëve të viteve 2026 dhe 2030 për vendet aziatike. Kjo mund të rëndojë, paçka se pjesa e korrupsionit ka vënë në pozita alerti edhe stafin e tij juridik e ligjor. /ABC News Albania 24/7

KUKESI-FLET-TRAJNERI-GJOKA-_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.43-1280x720.jpg
ent ela15:51 | 13/04/2019

Kukësi mbetet me pretendime në Superligë pavarësisht diferencës së madhe me Partizanin. Trajneri Ernest Gjoka mbetet optimist në prag të ndeshjes së vështirë ndaj Flamurtarit.

Prova e parë u kalua me sukses, por tani vjen e dyta.

Nuk ka kohë për t’u kënaqur te Kukësi, dhe këtë e di mirë trajneri Ernest Gjoka, I katërti në këtë skuadër që nga muaji korrik.

Laçi i përket së kaluarës, ndërsa tani vëmendja është plotësisht tek Flamurtari, një kundërshtar I fortë.

Çfarë kërkon Gjoka nga kjo ndeshje e Superligës?

“Ne nuk mendojmë humbjen, mendojmë rezultat pozitiv. Ndeshjet janë të paparashikueshme, por ne mendojmë pozitivisht për të arritur objektivin tonë”.

Flamurtari vjen pas një fitoreje kuptimplotë ndaj Teutës, dhe është ambicioz në vend të tretë.

“Flamurtari është emër i madh ne futbollin shqiptar. Ekip me lojtarë që kanë cilësi dhe trajner kampion dhe shkalla e vështirësisë rritet. E vlerësoj punën e trajnerit Daja se në të njëtën situatë kam qenë në 2013 -14, por e vlerësoj se nuk kanë ç’ humbin”.

Diferenca me Partizanin kryesues është 9 pikë, pra a ka ende objektiva Kukësi me Gjokën?

“Kukësi është ekip i projektuar që në fillim për kampion. Ne po luftojmë që deri në fund të kampiontit ta vëmë në trysni Partizanin. Shpresoj të hapim kampionatin, të shkojmë në finale të Kupës dhe pse jo trofeun”.

Trajneri informoi se Besar Musolli, kapiteni dhe lojtari i rëndësishëm për shumë vite, mund të luajë titullar, pasi la prapa dëmtimin, dhe kaloi me sukses provën 30-minutëshe ndaj Laçit./abcnews.al

CMIMET-LETRARE-1280x720.jpg
ent ela16:22 | 20/12/2018

Juria e Çmimeve Kombëtare të Letërsisë  shpalli si  veprën letrare më të mirë për vitin 2017 “Sonatë për gruan e një tjetri”  të shkrimtarit Henrik Spiro. Ndërsa, vepra letrare më e mirë e përkthyer u vlerësua  “Armëpushimi” i Primo Levit  shqipëruar nga Aida Baro. Shkrimtari Henrik Spiro Gjoka, prej më shumë se 30 vitesh jeton në Francë.  Deri më tani ka shkruar pesë vepra në gjuhën shqipe. Ndërsa Aida Baro  prej 2 dekadash i është dedikuar përkthimit të letërsisë. Vepra letrare më e mirë e vitit  shpërblehet me 500 000 lekë. Ndërsa, vepra më e mirë e vitit e përkthyer vlerësohet me 300 000 lekë. /abcnews.al

KAMZA-MUND-LUFTETARIN.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
G. P.18:37 | 09/12/2018

Kamza fitoi një duel për mbijetesë në Superligë, duke mundur Luftëtarin me rezultatin 1-0. Goli i vetëm i ndeshjes u shënua nga japonezi Fukui, që pati edhe një dedikim prekës.

Një ndeshje një gol, dhe një futboll për t’u luajtur. Dy skuadra në krizë si Kamza e Luftëtari u ndanë me shifrat 1-0, dhe kamzalinjtë iu larguan vendit të fundit në Superligë. Ishte një duel mbijetese, njëri nga të shumtët që priten këtë sezon, dhe që u vendos nga japonezi Masato Fukui. Futbollisti aziatik madje bëri një dedikim prekës për vëllanë e portierit të skuadrës së tij, Avdyli, që humbi ketën pak javë më parë.

Për këtë, ai u duartrokit nga tifozët në stadium. Ndeshja nuk ishte e bukur, dhe nuk pati shumë raste për të shënuar. Kjo, edhe për shkak të standardit të skuadrave për momentin, për problemet e mëdha financiare, si dhe për presionin e vendeve të fundit. Gjithsesi, për trajnerët Gjoka e Mezani nuk kishte rëndësi bukuria e lojës, për pikët, dhe ato I morën vendasit. Luftëtari u përpoq, sidomos pas pësimit të golit, dhe krijoi disa mundësi për shënim, madje deri në sekondat e fundit, aq sa Kamza në ndonjë moment pati edhe fat. Kamza u ngjit në vend të parafundit në Superligë me 12 pikë, ndërsa Luftëtari mbetet i treti nga fundit, me një pikë më shumë./abcnews.al

vlcsnap-error466-2-1280x720.jpg
ent ela15:07 | 23/02/2018

Nuk është aspak e qetë gjendja tek Vllaznia, pas sulmit ndaj trajnerit Ernest Gjoka. Burime në klub pohojnë se edhe trajnerët e mëparshëm kanë pasur kërcënime të tilla.

Tek Vllaznia ka tronditje pas sulmit ndaj Gjokës, edhe pse nga pamja e jashtme gjendja duket e qetë.

Trajneri u paraqit në vendin e punës, pavarësisht shqetësimit të madh të një dite më parë, ndërsa nuk pati dëshirë të komentonte më shumë sesa bëri menjëherë pas sulmit.

Me policinë ende në kërkim të autorit, dhe me Gjokën e kapitenin Gilman Lika që deklaruan se nuk e njihnin atë, situata nuk mund të qetësohet vetvetiu.

Administratori Gjyrezi shpreson të kundërtën, ndërsa e quajti ngjarjen një rast të veçantë.

Gjithsesi, burime pranë klubit bëjnë me dijë se gjendja është më e keqe sesa mendohet, dhe se do të jetë e vështirë që Vllaznia të gjejë.

Këto burime theksojnë se edhe përpara Gjokës ka pasur precedentë të kërcënimit të trajnerëve, madje edhe me armë, ndonëse kjo nuk është bërë publike.

Po ashtu, burimet theksojnë se Bashkia e Shkodrës nuk ka vepruar në rastet e mëparshme, edhe pse është njoftuar dhe informuar me hollësi për agresorët.

Sipas tyre, Vllaznia është peng i politikës, që kërkon të bëjë ndere duke afruar në ekip lojtarë që nuk e meritojnë fanelën, por vetëm e vetëm se janë me mbështetje nga jashtë futbollit.

Shqetësimin për politikën e shprehu për abc neës-in disa kohë më parë edhe një nga legjendat shkodrane, Hysen Zmijani.

Ekziston dyshimi dhe frika se gjithçka do të shkojë sipas shprehjes “çudia tri ditë zgjat”, ndërsa gjendja tek Vllaznia nuk do të ndryshojë, derisa të ndodhë privatizimi.

Besohet se ky është një nga shkaqet që skuadra më e vjetër e futbollit shqiptar ka dy vjet që rrezikon rënien nga kategoria. /abcnews.al

vlcsnap-error163-2-1280x720.jpg
us er12:19 | 16/12/2017

Tension tek skuadra e futbollit e Vllaznisë. Policia merr në mbrojtje skuadrën pas lajmeve për kërcënim të trajnerit Ernest Gjoka.

Kur mori detyrën, natyrisht nuk priste ta kishte vaj.

Ernest Gjoka ka aq përvojë në futbollin shqiptar sa ta dijë se një trajner has vështirësi e probleme nga më të ndryshmit, dhe duket se kjo po i ndodh tek Vllaznia.

Burime në klub pohojnë se në drejtim të trajnerit ka pasur kërcënime, dhe se skuadra është marrë në mbrojtje të policisë.

Fillimisht, gjithçka ka qenë e qetë, dhe Gjoka ka dalë pa shqetësime në konferencë për shtyp, duke treguar strategjinë e tij për të shpëtuar Vllazninë nga rënia prej Superligës.

Gjithsesi, pasditen e së premtes gjendja ndryshoi dhe u tha se trajneri u kërcënua nga të ashtuquajtur të fortë.

Çfarë ka ndodhur realisht?

Burimet e mësipërme në klub pohojnë se fjala është për kërcënime nga të afërm të ndonjë futbollisti I cili është I pakënaqur nga mungesa e aktivizimit.

Besohet se flitet për lojtarë të ardhur nga rrethinat e Shkodrës.

Gjithsesi, po këto burime shtojnë se ky nuk është problem vetëm i Vllaznisë, por edhe i klubeve të tjerë, ku madje situata ka qenë apo është më e keqe, dhe është arritur që djali i kryetarit të bashkisë ta ketë vendin të sigurt në formacion./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono