gjobit

basha-1280x730.jpg
ad min15:45 | 04/08/2019

Por kryetari i PD, Lulzim Basha e cilëson gjobitjen e bizneseve të vogla një tjetër formë dhune te kësaj qeverie.

Gjatë një takimi me strukturat e partisë në Belsh, kreu i opozitës tha se dhuna e tatimorëve ndaj biznesit të vogël bëhet për të financuar grykësinë dhe luksin e Edi Ramës me disa klientë të tij milionerë.

“Nëqoftëse para 6 vjetësh raporti i OSBE thoshte që ka 200 milionë euro pasuri, akoma pa u ulur në karrigen e kryeministrit, imagjinoni tani!- shprehet Lulzim Basha para demokratëve të Belshit. Ai tha se keqtrajtimi i biznesit të vogël ishte një nga arsyet pse njerëzit e braktisën Ramën më 30 qershor./ABC News Albania 24/7

 

page.jpg
ent ela22:14 | 10/02/2019

Pavarësisht masave shtrënguese nga policia rrugore, sërish ka drejtues automjetesh në Tiranë që nuk i binden urdhrave. Siç duket edhe nga këto foto, disa makina luksoze kanë parkuar mbi trotuare ose në vijat e bardha, duke vështirësuar kalimin e këmbësorëve. Mirëpo makinat e “të fortëve” janë gjobitur pa asnjë tolerancë. Policia Rrugore ka publikuar në rrjetin social automjetet e shkelësve, ndër to makina luksoze si “Benz GL”, “BMW X6”, “Benz G”, “Hyundai”, “Golf” e “Volkswagen”.

“Hapësirat për parkim, qofshin ata publike apo të rezervuara për subjekte të ndryshme tregohen me sinjale të caktura vertikale dhe horizontale. Vendkalimet e këmbësorëve, vendet e rezervuara për taksitë, trotuaret janë destinuar për kategoritë respektive. Duaje rregullin, respekto tjetrin dhe shmang ??‍♀.”, thuhet në njoftim. /abcnews.al

vlcsnap-error798-1280x720.jpg
ent ela13:39 | 03/02/2018

Bashkia e Tiranës vazhdon  të gjobisë të gjithë subjektet private apo qytetarët që hedhin mbeturinat në hapësirat publike.  Ky aksion shtrihet në të gjitha rrugët kryesore e dytësore të kryeqytetit.

Pavarësisht paralajmërimeve subjektet tregtare vazhdojnë të lënë mbeturinat në hapësirat publike.

Këto foto janë shkrepur nga inspektorët e agjencisë për mbrojtjen e konsumatorit të cilët janë çdo ditë në terren për të ndëshkuar ndotësit e ambientit.

Gjoba minimale e vendosur  është dy mijë lekë të reja.  Paketa e penaliteteve që është mitratur nga këshilli bashkiak përmba 7 masa shtrënguese për të gjithë ata individë apo biznese të ndryshme që zaptojnë, dëmtojnë apo ndotin pronën e përbashkët.Ato fillojnë nga 5 mijë pë rata që hedhin mbeturinat në rrugë e deri në 5 milion lekë për kryerjen e punimeve dhe ndërtimeve pa leje.

Lufta kundër zhulit që shpalli kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj do të jetë afatgjatë./abcnews.al

 

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono