gjoba

edi-rama-3.jpg
G. P.19:16 | 28/03/2019

Kryeministri Edi Rama kërkon të nxitohet me rishkrimin e Kodit Penal. Në seancën parlamentare, ai kërkoi që të ashpërsohen masat ndaj të gjithë atyre që dhunojnë funksionare të administratës publike apo të zgjedhurit nga populli.

Në ditë si këto të seancave parlamentare ndryshimet në Kodin Penal janë urgjente. Kërkesa erdhi nga kryeministri Edi Rama.

“Më shpejtë se vonë të vijë në këtë Parlament, paketa për të ndërhyrë në Kodin Penal, për t’i dhënë përgjigje disa shqetësimeve serioze”.

Këto shqetësime, sipas kreut të qeverisë kanë që nga goditja për shkak të detyrës deri tek adresimi i disa boshllëqeve.

“Apo në mos qofshin boshllëqe, janë të parakohshme për Shqipërinë, brenda të cilave prokurorët dhe gjykatës bëjnë hajgare me krimin e organizuar dhe me kriminelët akoma sot e gjithë ditën. I japin vetes të drejta, të cilat nuk duhet të lejojmë që të kenë mundësi t’ua japin, duke bërë interpretime abuzive të hapësirës së sotme që ka Kodi Penal”.

Sipas kryeministrit ka një punë të nisur për rishkrimin tërësor të Kodit Penal të Republikës së Shqipërisë, por që do të kërkojë kohë. Por kohë nuk ka nënvizoi shefi i qeverisë, i cili renditi dëmet që po i vijnë mjekëve, futbollit e në veçanti Policisë së Shtetit nga goditjet e atyre që ai i quan barbarë.

“Barbarëve që kujtojnë se të hedhësh gurë mbi Policinë e Shtetit, në emër të Partisë që të ka nxjerrë në rrugë, është trimëri. “Lironi djemtë tanë” bërtet partia e endacakëve të rrugës që vjen vërdallë, pasi midis dy seancave të Parlamentit mbush veshët e shqiptarëve me paralajmërimin që këtë herë do të ndodhi ajo që duhet të ndodhi. Nuk do të ndodhi asgjë tjetër, përveçse ata do të shkojnë duke u rrudhur dhe ne do të vazhdojmë të bëjmë detyrën që na kanë dhënë”.

Të njëjtin emërtim i vendos edhe deputetëve që i turren foltores.

“Barbarëve edhe këtu në Parlament, jo për sot, jo për mua, jo për ne, por përgjithmonë, nuk mundet deputeti të këtë imunitet në Parlament për të goditur fizikisht deputetin. Nuk mundet deputeti të ketë imunitet në Parlament për t’iu turrur foltores apo tryezës së qeverisë fizikisht. Edhe kjo duhet të përfshihet në Kodin Penal. Nuk është e mundur të vazhdohet më kështu”.

Gjoba është e pallogaritshme përballë këtyre rasteve, masat ndëshkuese duhet të jenë shumë të ashpra paralajmëroi kryeministri Rama./abcnews.al

ankimi.jpg
G. P.13:26 | 06/02/2019

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulëzim Basha, ka ankimuar dënimin me gjobë nga Gjykata e Tiranës për akuzën e “shpifjes” në dëm të deputetit socialist, Taulant Balla. Në ankimin e depozituar në Apel kryeopozitari kërkon prishjen e vendimit të Shkallës së Parë dhe deklarimin e pafajshëm të tij.

Në vendimin e shpallur në 21 Janar, Gjykata e Tiranës fajësoi Bashën dhe e dënoi me 50 mijë lekë gjobë, duke i cilësuar si shpifëse deklaratat disa deklarata publike të tij në emër të kreut të grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla.

Në deklaratat e bëra në sallën e Parlamentit, por edhe në dalje publike të mëvonshme, Basha lidhi emrin e deputetit socialist me “Toyotat Yaris” të bllokuara në Portin e Durrësit, në të cilat u gjetën 3.4 milionë Euro./abcnews.al

RONALDO-DENOHET-ME-SPANJE-1280x759.jpg
ent ela15:41 | 22/01/2019

Kristiano Ronaldo u shpall fajtor nga gjykata spanjolle për shmangie nga taksat, por i shpëtoi burgut. Ylli i Juventusit do të paguajë thjesht një gjobë të madhe ndaj shtetit spanjoll.

Ligji është shkruar në mënyrë të tillë, që ta ndihmojë këtë kategori.

Kristiano Ronaldo u dënua saktësisht me 23 muaj burg nga gjykata spanjolle, për shmangie nga taksat, veçse çdo vendim i tillë me më pak se dy vjet, kur bëhet fjalë për krime jo të rënda, e shpëtojnë të dënuarin nga qelia.

Superylli portugez u paraqit në gjyq në Madrid, me syze të zeza, dhe në krah të shoqes së tij, Georginës, ndërsa u përpoq të dukej i qetë.

Ai iu përgjigj fare shkurt ngacmimeve të gazetarëve, ndërsa akordi me gjykatësit ishte arritur.

CR7-ta pranoi se kishte shkelur ligjin duke mos paguar rreth 15 milionë euro taksa ndaj shtetit spanjoll, dhe gjykata e dënoi me 23 muajt e burgut, që nuk do ta bëjë, dhe me 18.8 milionë euro gjobë.

Pas vendimit, gazeta spanjolle “Marka” e ngacmoi me titullin: Pasarela e Kristianos me Georginën, për t’u dënuar: Gjithçka, perfekte!

“La Gazeta delo Sport” në Itali ishte më e thatë: Kristiani, blic në gjykatë, 18 milionë dhe rasti mbyllet!

“Dhë Gardian” në Angli tregoi se Ronaldo ra dakord vetë që të paguante 19 milionë euro, për t’i dhënë fund gjyqit për taksat.

Gjyqi kishte vite që vazhdonte, ndërsa ish-lojtari i Realit ishte shmangur nga taksat duke përdorur një kompani në Ishujt Virxhinia për të fshehur të ardhurat e tij të plota në Spanjë.

Besohet se ai fshehu të ardhurat nga e drejta e imazhit.

Vendimi mund të jetë një lehtësim për yllin e Juventusit, i cili gjithsesi do të ketë edhe një gjyq tjetër, atë për përdhunimin e dyshuar të një ish-modeleje amerikane. /abcnews.al

gjoba.jpg
G. P.13:19 | 15/01/2019

Një restorant në Dubai ka vendosur që të gjobisë klientët të cilët nuk përfundojnë ushqimet e tyre. Sipas drejtuesve të restorantit, kjo nismë është kundër shpërdorimit të ushqimit.

Restoranti Gulou HotPot në Dubai gjobit klientët që lënë ushqim në pjatat e tyre. Nëse klientët do të pororsisin për shembull “hogo” që është dhe specialiteti i restorantit, një supë së cilës mund t’i shtosh përbërës të ndryshëm teksa vijon të ziejë dhe kur vendoset në tryezë, duhet ta konsumojnë të gjithën.

Pasi të kalojnë dy orë nga porosia, klientët mund të konsumojnë falaj pije pa asnjë limit. Pjata kushton 11 euro dhe 62 cent. Por nëse pjata nuk konsumohet e gjitha, klienti duhet të paguajë dyfishin e vlerës së porosisë. Menaxhuesit e restorantit pohojnë se synojnë të ndërgjegjësojnë klientët rreth sasisë së duhur të ushqimit që duhet të porosisin./abcnews.al

edi-rama12345.jpg
G. P.22:25 | 02/12/2018

Kryeministri Edi Rama paralajmëroi rritje të gjobave kundër lajmeve të pavërteta në media. Para pjesëmarrëse të konferencës “Agjencitë e lajmeve kundër fake news-it” Rama theksoi ndërmarrjen e hapave konkretë për formalizimit ligjor të portaleve online në Shqipëri. 

Përpara pjesëmarrësve të konferencës “Agjencitë e lajmeve kundër fake news-it”, kryeministri Edi Rama listoi tre lajmet e rreme që krijuan sipas tij më shumë përshtjellim dhe shqetësim në opinionin publik në vend.

“Njëri tre vjet më parë jep lajmin që qeveria kishte vendosur të groposte në Shqipëri mbi 1400 kontenierë me lëndë radioaktive. Më pas lajmi i këtij viti kur u përhap fjala se qeveria kishte vendosur në një marrëveshje të fshehtë me BE që të spostonte në Shqipëri 600 mijë refugjatë ish luftëtarët e ISIS. Mund të rëndisja dhe lajme të tjera, lajme qesharake si marrëveshja e imja me Presidentit të Rusisë për t’i shitur atij një qytet të tërë në Shqipëri”, tha Rama.

Kryeministri Rama shprehu nevojën e formalizimit ligjor të medias online, duke theksuar se më shumë se 600 portale në vend nuk dihet se kush i zotëron, apo kush i financon. Ai paralajmëroi rritjen e gjobave për shpifësit.

“Kjo është një situatë prej xhungle ku ne synojmë të vendosim një rregull normaliteti si në vendet e tjera. Ne do të rrisim gjobën për lajmet e rreme dhe për shpifjen siç unë e quaj me një fjalë të vetme në shqip. Për të ndërhyrë edhe të ndëshkuar përhapësin e shpifësit. Që do të thotë nëse një media është përgjegjëse për një lajm të rremë ose shpifje, cilido që e merr dhe e replikon është po aq përgjegjës sa media e origjinës”, u shpreh Rama.

Kreu i qeverisë nënvizoi rëndësinë e përcaktimeve ligjore për mbrojten e të drejtës së autorit dhe krijimin e një loje me rregulla të qartë, pa cënuar lirinë themelore të fjalës së lirë dhe të informimit të publikut./abcnews.al

 

kamione.jpg
G. P.11:43 | 19/11/2018

Dy shoferë kamioni janë arrestuar në flagrancë në Portin e Durrësit, pasi fshehën në mjetet e tyre dy persona që të kalonin ilegalisht kufirin. Gjatë kontrollit në vijën e dytë të kamionit me drejtues Erion Rucajn, 39 vjeç, u gjet i fshehur në kabinë, tek krevati i shoferit G. T. 37 vjeç, lindur në Kosovë. Ky i fundit do të kalonte kufirin në mënyrë të paligjshme me linjën Durrës-Ancona për në Itali, duke paguar Rucajn me 1.500 euro. G. T. u ndëshkua me gjobë 20 mijë lekë të reja.

Ndërkohë gjatë kontrollit të mjetit me drejtues Kastriot Gjinin, 40 vjeç, gjatë kontrollit brenda në kamion u gjet E. N. 23 vjeç. Ai do të kalonte kufirin në mënyrë të paligjshme duke u ndihmuar nga shoferi. Kamioni ishte i plumbosur dhe shoferi kishte prerë litarin dhe e kishte futur brenda nga mushamaja e trajlerit. Nga kontrolli në sistemin TIMS, 23-vjeçari është deportuar nga Norvegjia për qëndrim ilegal dhe punësim ilegal. Për të kaluar në Itali do të paguante 2.500 euro shoferin Kastriot Gjini. E.N u ndëshkua me gjobë 20 mijë lekë të reja.

Gjithashtu gjobë prej 20 mijë lekësh të reja u dha edhe për Z.GJ., 39 vjeç, E.P., 31 vjeç. Ata u  ndëshkuan për shmangie të verifikimit kufitar. Po gjatë kontrolleve, u kap Z. C. 17 vjeç, duke kaluar në mënyrë të paligjshme rrethimin e jashtëm me qëllim për të kaluar në tragetin e linjës Durrës-Ancona. Njëkohësisht gjatë kontrollit në sheshin e eksporteve i fshehur poshtë një kamioni u kap D. S. 22 vjeç, lindur në Dibër. Ai qëndronte i fshehur poshtë kamionit midis gomave. Ai u procedua për shmangie të verifikimit kufitar me 20 mijë lekë të reja gjobë.

Ndërkohë autoritetet kanë bërë të mundur edhe arrestimin e një 41-vjeçare të shpallur në kërkim. Raida Kollobani, ose Raida Priska ishte në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet gjyqësore italiane, për arsye se është dënuar me 10 vjet e 7 muaj e 11 ditë burgim, për veprat penale “Pjesëmarrje në organizatë kriminale/grup kriminal për lëndet narkotike”. Ndalimi i saj u bë me qëllim ekstradimi drejt Italisë./abcnews.al

MBULIM-GJOBA-NDAJ-FB.mpg_snapshot_00.02-1280x828.jpg
ent ela13:41 | 25/10/2018

Facebook është gjobitur me rreth 600 mijë euro nga autoriteti britanik, për mbrojtjen e të dhënave. Ndëshkimi ekonomik është vendosur për rolin e rrjetit social në skandalin me të dhënat e “Cambridge Analytica”. Zyra e Komisionerit për Informacionin ka konfirmuar se Facebook ka lejuar që të ndodhë shkelje e rëndë e ligjit. Gjoba është shifra maksimale e lejuar nga rregullat e vjetra të mbrojtjes së të dhënave në Mbretërinë e Bashkuar.

Ndërkohë, kompania “Cambridge Analytica” akuzohet se përmes Facebook, ka marrë të dhëna personale për 85 milionë përdorues dhe ka ndikuar në zgjedhjet amerikane të 2016 dhe në referendumin për Brexit. /abcnews.al

102096607_rupert_stadler_afp.jpg
ent ela18:26 | 16/10/2018

Hijet e skandalit vazhdojnë të mbulojnë industrinë gjermane të automjeteve. Marka prestigjoze “Audi” është dënuar nga drejtësia me 800 milionë euro gjobë për shkak se ka mashtruar me nivelin e gazit të emetuar.

Gjigandi i automjeteve “Audi” është gjobitur me 800 milionë euro në përfundim të një hetimi të prokurorëve gjermanë mbi respektimin e normave të emetimit të karburanteve. Marka prestigjoze e automjeteve, në pronësi të kompanisë mëmë “Volkswagen”, ka reaguar duke deklaruar se pranon gjobën dhe përgjegjësitë.

Në qershor, “Volkswagen” pranoi t’i paguante shtetit gjerman 1 miliard euro për shkak të skandalit të emetimeve që u zbulua në vitin 2015. “Audi”, një prej drejtuesve të të cilit ndodhet nën hetim për rastin e njohur si “dizel-gejt”, ka bërë me dije se mjetet të cilave u janë manipuluar normat e emetimeve janë prodhuar në periudhën 2004-2018.

Në një deklaratë për shtyp, kompania ka saktësuar se disa motorë të modeleve V6 dhe V8, të cilët funksionojnë përmes dizelit, u nxorrën në treg me softuer të palejueshëm.

Në vitin 2015, hetuesit amerikane zbuluan gjithashtu se disa makina të markës “Volkswagen” që funksiononin me dizel ishin pajisur me aparatura që manipulonin leximin e gazit të emetuar gjatë testeve të motorit, që bënin që niveli i oksidit të nitrogjenit të prodhuar të rezultonte i reduktuar. Më pas skandali u përhap në të gjithë industrinë e automjeteve, duke vënë në vështirësi jo vetëm “Volksëagen” dhe markat e tjera në vartësi të saj, por edhe prodhuesit e tjerë. /abcnews.al

kjo.jpg
G. P.18:49 | 09/10/2018

E ftuar në “Mbrëmje në ABC News” me gazetaren Mirela Milori zëvendës ministrja e Rendit Rovena Voda.

 

Një diskutim mbi vendimin e qeverisë për mbylljen e pikave të basteve. Sipas Vodës struktura që do të ketë në fokus këtë segment të “infektuar” do të jetë forca e ligjit. Të gjitha lojërat e fatit si kazinotë e mëdha edhe pikat e basteve duke filluar nga 1 janari do të zhvendosen në periferi të qytetit. Duke perfshirë edhe mbyllje të këtyre objekteve për mosplotësim të procedurave.

“Nga 31 dhjetori nuk do të lejohet të punojnë më asnjë sallon apo pikë basti apo kazino pranë qendrave të banuara”.

Në lidhje me paketën e masave të përmendur nga kryeministri Rama, ajo tregoi se është një ide mbi luftën kundër krimit të organizuar dhe të të “paprekshmëve”. Tahmë në kodin penal do të mund të parashikohen dënime shumë të ashpra për këto vepra penale.

“Gjobëvenia do të jetë në fokus të paketës së të paprekshmëve”.

Voda tregoi se gjithashtu janë shtuar dhe masa të reja dhe ndryshme për trajtimin e të burgosurve.

“E drejta e komunikimit me jashtë do të jetë nën mbikqyrje dhe kontroll shumë të rreptë. Me çdo shkelje të mundshme do të bëhet shtim i dënimit”.

Në lidhje me konsumimin e lëndëve narkotike nëpër shkolla, zv/ministrja u shpreh se një vendim tjetër që lidhet me sigurinë është shtuar. Do të vihet në zbatim plani për prezencën e 150 oficerëve nëpër shkolla.

“Është një proces pilot që ka nisur në disa gjimnaze të Tiranës. Të veshur civilë dhe të paarmatosur. Do të jenë persona të trajnuar, prezenca e tyre do te jetë impakt”.

Në lidhje me ligjin e gjendjes civile në ministrine e Brendshme Voda u shpreh se u ndërhy në ligj në mënyrë që të jepen lehtësira dhe për prindërit që janë bërë me fëmijë jashtë Shqipërisë. Gjithashtu dhe çregjistrimi i të vdekurve nuk do të lihet më në dorën e qytetarëve. Brenda 6 muajve çdo qytetar duhet të deklarojë vendbanimin e tij.

Për rasti “Xhesiela” Voda tregoi se ajo është marrë që dje në mbrojtje në lidhje me rastin e vënies së tritolit në shtëpinë e saj.

“Xhesiela është rasti i pastër ku një patrullë policie për efekt të sigurisë së zonës mund të bëjë patrullim të shtuar për të pasur nën kontroll zonën. Do të ketë një oficer policie të detikuar për zonën. Ka një patrullim policor për 24 orë dhe një agjent krimesh.”

Në lidhje me dyshmet e vënies së tritolit ajo tha se duhet lënë policisë të ndjekë hetimet./abcnews.al

KRONIKE-MASA-LAVDERIM-TUFA.mpg_snapshot_00.09.jpg
G. P.15:43 | 29/09/2018

Gjykata për Krimet e Rënda ka caktuar masën e sigurisë “arrest në burg” për Lavderim Tufën, i dyshuar për “gjobëvënie” 90 mijë euro ndaj një biznesmeni në Tiranë. Tufa, i dënuar më herët si vrasës i Mirit të Xhikes, mohoi akuzën. Ai pretendoi se shuma ishte borxh ndaj një shtetasi italian dhe se ishte kontraktuar për vjeljen e tij.

Më shumë se tre vjet nga përfundimi i një dënimi të gjatë për vrasjen e Fatmir Ramës, të njohur si Miri i Xhikës, Lavdërim Tufa është rikthyer në qelitë e paraburgimit. Me kërkesë të Prokurorisë për Krimet e Rënda, Gjykata caktoi paraditen e së shtunës masën e sigurisë “arrest në burg” për të. Tufa dyshohet të jetë autori i vendosjes së një gjobe 90 mijë euro ndaj administratorit të një firme private në kryeqytet, me pretendimin se paratë ishin borxhi që ai ia kishte një shtetasi italian.

Burime pranë gjykatës konfirmuan se i arrestuari Tufa ka qëndruar i heshtur gjatë gjithë seancës së zhvilluar me dyer të mbyllura për publikun. Por përmes avokatit të tij, Alban Bengasi, ai ka mohuar akuzën e “shtërngimit me anë të kanosjes për dhënien e pasurisë”. Avokati ka pretenduar se klienti i tij ka pasur një marrëdhënie kontraktore me 50 vjeçarin italian me iniciale P. E. për të ndjekur borxhin e tij tek administratori shqiptar. Sipas burimeve, një akt i tillë nuk është paraqitur në gjykim.

Ndërsa prokurori Njiazi Seferi ka pretenduar se nga hetimi i deritanishëm ka dyshime të arsyeshme se Tufa ka konsumuar veprën penale. Sipas prokurorisë, Tufa ka kanosur administorin e firmës personalisht, ose përmes personave të tjerë për dhënien e shumës prej 90 mijë euro. Lavderim Tufa u arrestua të enjten nga Policia e Tiranës. Për të njëjtën ngjarje u procedua në gjendje të lirë për “moskallëzim krimi” një 37 vjeçar dhe u shpallën në kërkim dy të tjerë, mes të cilëve edhe 50 vjeçari italian./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono