gjirokaster

muze.jpg
G. P.13:37 | 13/07/2018

Me investimin e UNESCO-s në Gjirokastër po jepet eskperienca se si të ruhen dhe të mbrohen objektet e trashëgimisë kulturore nga fatkeqësitë natyrore. Mes të tjerash, ekspertët simuluan një zjarr në muzeun etnografik.

Muzeu etnografik në Gjirokastër mori flakë. Zjarrfikësit u vunë në alarm. Operacioni për shpëtimin njerëzve, objektit dhe sendeve me vlerë është i vështirë.

I gjithë aksioni i një zjarri të imagjinuar ishte ana praktike e një kursi rajonal trajnimi për ekspertë të trashëgimisë kulturore në rrezik.

“Me qëllim që ne të jemi gati për të shpëtuar naë një kohë të shkurtër monumentet e  kulkturës”.

Profesori i njohur në rang ndërkombëtar si vlerësues i situatave të riskut natyror për objekte të trashëgimisë kulturore, Rohit Jygihasu, tha se situata të tilla janë një sfidë.

 “Nëse ne humbasim trashëgiminë kulturore ajo është e pakthyeshme kështu që duhet mbrojtur paraprakisht. Është i nëvojshëm një bashkëpunim mes ekipeve të mbrojtjes së zjarri dhe ekspertëve të trashëgimisë kulturore. Kjo stërvitje i lë të kuptojnë ekspertëve cilat do të ishin sfidat në një rast rreziku si dhe të ndërgjegjësojnë punonjësit e muzeumeve mbi reagimin që pritet prej tyre në raste të emergjencës nga zjarri.”

I mbështetur nga UNESCO-s takimi përfshiu 3 ekspertë ndërkombëtarë, 10 lektorë kombëtarë dhe mbi 15 pjesëmarrës nga Shqipëria dhe disa vende të Europës Juglindore, të cilët janë ekspertë të fushave të trashëgimisë, muzeumeve, qendrave studimore./abcnews.al

AKSIDENT-NE-GJIROKASTER-1280x720.jpg
ent ela11:47 | 08/07/2018

Dy makina u përplasen në hyrje të Gjirokastres dhe për pasojë një person është në gjendje të rëndë, kurse një tjeter mori plagë të lehta. Ngjarja ndodhi në rrugën nacionale Gjirokastër –Tepelenë. Nuk dihen rrethanat e ngjarjes, por sipas policisë, një nga makinat ka bërë parakalim të gabuar. I plagosuri është shtruar në spitalin rajonal “Omer Nishani” dhe po merr mjekim. /abcnews.al

kadare.jpg
G. P.15:44 | 05/07/2018

Një nga vendet më të preferuara për t’u vizituar nga turistët në Gjirokastër është shtëpia e shkrimtarit Ismail Kadare. Përgjegjësi i shtëpisë Bruno Pjetri thotë se ka një rritje të numrit të vizitorëve në krahasim me një vit më parë.

Mund të quhet shtëpia më e vizituar në qytetin e gurtë. Çdo turist që vjen në Gjirokaster nuk ikën pa vizituar shtëpinë e gjeniut të letrave shqipe, Ismail Kadaresë. Deri tani, shifrat flasin për rreth 5000 vizitorë më shumë se një vit më parë. Ndërkohë që banesa pasurohet me detaje.

“Kohët e fundit, pas  një investimi të bashkisë janë vendosur edhe këto foto nga jeta e Kadaresë në kohë të ndryshme. Shumë nga fotot janë marrë nga shkrimtari dhe nuk kanë qenë të publikuara më parë”.

Turistët e huaj kanë dëgjuar për Kadarenë megjithëse disa prej tyre nuk i kanë lexuar veprat e tij.

“Po është hera e parë që vij në Shqipëri. Për Kadarenë kam degjuar, por nuk di shumë për të. Shtëpia më pelqen shumë. Do të shkojmë edhe në shtepi të tjera, janë shumë origjinale. Kam dëgjuar për Kadarene nga miqtë e mi që udhëtojnë me ne. Pikturat dhe  fotot janë shumë impresionuese”.

Shtëpia e gurtë u inagurua në fund të muajit Janar 2016 me rastin e 80-vjetorit të shkrimtarit, i cili mungoi në ceremoninë përuruese./abcnews.al

1442679d-df02-4c3a-a953-1935c9bae9d1-1280x853.jpg
ent ela13:26 | 01/07/2018

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj u ka dhënë një lajm të mirë banorëve të fshatrave Fushë Bardhë dhe Zhulat në qarkun e Gjirokastrës, tokat e të cilëve do të preken nga ndërtimi i rrugës Kardhiq- Delvinë.

Gjatë një takimi të zhvilluar në kuadër të turit të llogaridhënies “Puna për Shqipërinë që duam” në Njësinë Administrative Cepo, ministrja Gjonaj ka deklaruar se javën e ardhshme do të nisë regjistrimi fillestar i tokës në fshatrat Fushë Bardhë dhe Zhulat duke bërë kështu të mundur që ata të përfitojnë dëmshpërblimet si rrjedhim i ndërtimit të rrugës Kardhiq – Delvinë që do të kalojë nga pronat e tyre.

“Për fshatrat Fushë Bardhë dhe Zhulat, të cilat nuk kanë regjistrim fillestar, ose ashtu siç shpesh herë e kemi dëgjuar në zhargonin e përditshëm, nuk ndodhen në hartë, ne do ta marrim përsipër për ta filluar regjistrimin sa më shpejt dhe për ta përfunduar të paktën brenda një viti, me qëllim që edhe kur të fillojnë shpronësimet për efekt të rrugës Kardhiq – Delvinë ato toka të jenë njëherë e mirë të zgjidhura për sa i përket titullit të pronësisë”, është shprehur ministrja Gjonaj.

Ministrja Gjonaj ka zhvilluar takime me banorët e njësive administrative Lunxhëri dhe Cepo, në qarkun e Gjirokastrës, me të cilët ka diskutuar për problemet e pronësisë së tokës, investimet në infrastrukturë, legalizimet dhe një sërë çështjesh që lidheshin me menaxhimin e qeverisjes vendore.

“Qeveria shqiptare ka ndërmarrë një sërë masash për të përmirësuar shërbimet, për të përmirësuar investimet, për të zgjidhur një herë e mirë disa probleme që kanë të bëjnë me çështjen dhe menaxhimin e tokës, për të zgjidhur një herë e mirë çështjen e miradministrimit dhe investimeve të ujit dhe njëkohësisht çështjen e punësimit”, ka theksuar ministrja në fjalën e saj.

Ajo i ka siguruar banorët e të dy njësive administrative se me reformën e thellë që ka ndërmarrë, Qeveria synon t’i japë fund katrahurës që është krijuar në 27 vjet me pronat e tyre.

 

gjirokastra123.jpg
G. P.13:55 | 29/06/2018

Shërbimi që u ofrohet turistëve në Gjirokastër nuk është ende në standartin e duhur. Pas një mbledhje në prefekturë për sezonin turistik zv/ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Hajrulla Çeku, deklaroi se disa subjekte nuk plotësojnë kushtet higjeno-sanitare dhe për pasojë përballemi me raste të helmimeve të turistëve.

Jemi në muajt e verës, por Gjirokastra nuk është gati për të pritur turistët. Problematikat e sezonit u paraqitën në një tryezë me drejtoritë kryesore ku i pranishëm ishte edhe zv/ministri i Mjedisit dhe Turizmit Hajrulla Çeku. Shumë biznese nuk plotësojnë standartet higjeno-sanitare. Vetëm në Maj janë regjistruar tre raste të helmimit të turistëve.

“Shkon në një restorant me një tualet si për meshkuj dhe për femra”.

“Pastërtia dhe mirëmbajtja e mjedisit është një gjë çështje me të cilën po merremi rregullisht, jo vetëm në raport me sezonin turistik”.

Shqetësuese është edhe konkurrenca e pandershme e njësive akomoduese të paliçensuara.

“U bëj thirrje dhe njëherë të gjithë subjekteve që të kryejnë dhe regjistrimin vullnetar ose vetëdeklarimin si të arehura personale në marzhin e 15%”.

Një përfaqësues nga Bashkia Dropull tha se nga 42 monumente në këtë bashki, asnjëri prej tyre nuk është i vizitueshëm. Megjithëse kemi një rritje të interesit nga turistët për të vizituar Gjirokastrën, qyteti i gurtë ka ende shumë punë për të bërë./abcnews.al

teatri-i-gjirokastre.jpg
G. P.16:05 | 24/06/2018

Në teatrin “Zihni Sako” në Gjirokastër u shfaq premiera e tragjedisë “Pirro”. Kjo premierë në natën e parë si asnjëherë tjetër mblodhi shumë artëdashës gjirokastritë për të cilët ishte një shfaqje e sukseshme.

Tragjedia “Pirro” ndoshta është nga ato premiera që ka joshur më shumë gjirokastritët. Në skenën e teatri “Zihni Sako”, me autor Et’hem Haxhiademi dhe regji të Ilir Llurit, u ngjitën aktorët Delvis Bejleri, Myzafer Zilfa, Seljana Dalipaj, Dori Çaushi, Kudret Alikaj, Aleksandër Kondi.

Pirro i Epirit ishte mbret i Epirit dhe i Molosisë. Ai vinte nga fisi ilir i epirotëve. Thirrej “shqiponjë” nga ushtarët e tij. U bë i famshëm kur në vitin 280 p.e.s. u bë gjeneral i plotfuqishëm ushtarak dhe krijoi një shtet të pavarur që mori emrin e vet Epiri.

Pikërisht kjo tragjedi dhe ky personazh që ka shekuj që udhëton në histori do të jetë prezent edhe në qendrat arkologjike në Gjirokastër si shenjë atraktive për vizitorët gjatë këtij sezoni turistik./abcnews.al

TURIZIMI-NE-GJIROKASTER-1280x720.jpg
ent ela14:06 | 20/06/2018

Gjirokastra po vizitohet nga shumë turistë të huaj. Shifra tregojnë për rekord vizitorësh dhe vetëm gjatë muajit qershor në këtë qytet u regjistruan 14 mijë persona.

Kalldremi i Gjirokastrës është i populluar. Kanë ardhur në vende të ndryshme. Të organizuar ose jo. Por këtu në qytetin e gurtë mund të takosh njerëz të kombeve të ndryshme. Dinë pak për Shqipërinë, por u pëlqen.  Më të dashur shfaqen turistët që vijnë nga Turqia. Thonë se u duket sikur kanë shkuar në shtëpinë e njerëzve të tyre.

“Ne vimë nga Turqia dhe e duam vendin tuaj. Nndihemi se ju dhe zemra jonë janë sëbashku.Udhëtimi jonë nisi nga Durrsi ,Vlora,Saranda Ksmail, Syri i Kaltër ishte e pabesueshme gati perfekte . Na pëlqen ta vizitojnë këtë vend dhe që tani kemi nisur të planifikojmë të rikthehemi sërisht”.

Ka turistë që vijnë për herë të parë në vendin tonë. Ky çift është në mesin e 14 mijë personave që u ndalën në Gjirokastër vetëm në ditët e Qershorit.

Thonë se u pëlqejnë njerëzit dhe mund të merren vesh përmes anglishtes.

“Jemi nga Gjermania dhe është hera e parë qe vimë në shqipëri. Ne kemi udhëtuar në shumë vende por ende nuk kemi parë shumë nga shqipëria e di që ka shumë male të bukura ,det fantastik dhe njerëzit janë miqësor .Kaq mund te them për shqipërinë,di që qyteti juaj është në UNESCO .Njerëzit këtu janë të hapur dhe pjesa me madhe flasin anglisht kështu që është e thjeshtë  te komunikosh”.

Nga vendet e largëta për ta Shqipëria është kuriozitet. Një nga ato eksperiencat që më tepër do u ofrojë njohje.

Ky turist nga Amerika thotë nuk di asgjë për këtë vend, por po e shijon.

“Vij nga Amerika erdha në Shqipëri hyra nga Maqedonia. Po shoh që është një vend vërtet i bukur . Di fare pak për Shqipërinë është një eksperience e re për ne. Po e shijojmë mjaftueshëm por nuk dimë azgjë për këtë vend .E di që Gjirokastra është pasuri e mbrojtur nga UNESCO përpara se të vinim bëmë disa kërkime dhe për këtë arsye jam këtu”

Gjirokastra është destinacion i sigurtë për vizitorët dhe popullohet jo vetëm në sezon.

Statistikat tregojnë se që prej fillimit të vitit deri në fund të muajit Maj, 10 mijë persona e vizituan qytetin.

Por vetëm në ditët e qershorit u regjistrua shifra rekord, 14 mijë vizitorë. /abcnews.al

auto_Policia-Gjirokaster1484479160.jpg
ent ela13:13 | 17/06/2018

Nga Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomiko Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Gjirokastër u bë ndalimi i shtetasit:

– Laert  Zisi, 25 vjeç, banues në fshatin Tërbuq, Gjirokastër.

Ndalimi i këtij shtetasi u bë pasi ky shtetas ka përfituar me anë të mashtrimit një sasi të hollash, duke iu premtuar dy shtetasve të huaj nga vendet e treta,  se do ti transportonte në Tiranë me automjetin e tij kundrejt një fitimi prej 100 Eurosh secili

Ky shtetas pasi i’u ka marrë paraprakisht 100 Euro i ka zbritur nga automjeti në afërsi të “Urës së Subashit” ku janë gjetur e shoqëruar pranë DRKM Gjirokastër nga shërbimet e Policisë.

– Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua mjeti tip “Seat Ibiza”

Materialet në ngarkim të këtij shtetasi do ti kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së parë Gjirokastër për veprime të mëtejshme, për veprën penale të parashikuar nga neni 143/2 i Kodit Penal.

gjirokastra.jpg
G. P.12:32 | 13/06/2018

Institucioni i Presidentit të Republikës organizoi në ambientet e tij, një mbrëmje të veçantë të kulturës gjirokastrite.

Në fjalën përshëndetëse, kreu i shtetit Ilir Meta vlerësoi se çdo pjesë e territorit shqiptar është e pasur me vlera dhe gjurmë të kulturës të çdo etape historike, e se këtë herë u përzgjodh Gjirokastra, për të promovuar simbolikisht larminë e pafund të vlerave tona etnokulturore.

“Gjirokastra ka pritur dhe organizuar për dekada Festivalin Folklorik Kombëtar, manifestimin më të madh folklorik të gjithë trevave shqiptare. Por duhet të theksojmë se Gjirokastra është edhe ndër pasuritë kulturore mijëravjeçare të Shqipërisë që renditen denjësisht edhe në thesarin e kulturës botërore,UNESCO”, tha Presidenti i Republikës.

Në prani të të ftuarve deputetë, autoritete vendore, përfaqësues të trupit diplomatik, artistë, këngëtarë, personalitete të etnografisë e kulturës, u çel ekspozita e piktorit Stavri Cati, e titulluar “Gjirokastra Etnografike” si dhe u promovua filmi dokumentar-artistik “Këngët e Kafenesë”./abcnews.al

34872829_1700576079996222_933063936905838592_n-1280x720.jpg
ent ela14:19 | 08/06/2018

Tre gra që ndosheshin në anë të rrugës Gjirokastër-Kakavijë duke pritur një makinë për të ikur në Lazarat u përplasën nga një automjet. Për pasojë dy humbën jetën, kurse e treta mbeti e plagosur.

Pasi mbaruan punën në tokat pranë aksit Gjirokastër-Kakavijë dolën në rrugë në pritje të një mjeti që do t’i çonte në shtëpi.

Makina e radhës që kaloi humbi kontrollin dhe i mori para të tre gratë.

Nga përplasja dy prej tyre gjetën vdekjen e menjëhershme, njëra 40 vjeçe, tjetra 38. E treta ndodhet nën kujdesin e mjekëve të Gjirokastrës.

Në orët e para pas aksidentit, e plagosura ishte në gjendje kritike për jetën, por gjendja e saj shëndetësore po shkon drejt përmirësimit.

Policia ka ndaluar drejtuesin e mjetit tip Nissan, Leonidha Klemo, dhe është marrë në pyetje për rrethanat e ngjarjes.

Mësohet se viktimat dhe e plagosura e bënin çdo ditë këtë rrugë pasi ishin të punësuara për mbjelljen e sherebelës në tokat pranë vendit të quajtur Jorgucat.

Vazhdojnë hetimet për zbardhjen e shkaqeve të plota të aksidentit. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono