gjermania

merkel.png
G. P.10:02 | 31/10/2018

“Pozicioni im në politikën ndërkombëtare nuk ka ndryshuar”. Kështu ka deklaruar të martën Angela Merkel, një ditë pasi njoftoi se do të tërhiqej nga kandidimi për kryetare të CDU-së. Kancelarja ka folur gjatë një takimi me presidentin egjiptian Al Sisi, kur është pyetur nga mediat nëse roli i saj në lidhje me krizat ndërkombëtare do të jetë më i dobët pas vendimit për t’u tërhequr. “Tani do të kem më shumë kohë për t’u fokusuar në punën time si kancelare”, ka thënë ajo. Të hënën, me një lëvizje surprizë Merkel njoftoi tërheqjen nga kandidimi për kryetare në kongresin e ardhshëm të CDU-së që mbahet më 7 dhjetor. Gjithashtu, Merkel tha se mandati aktual do të jetë i fundit për të si kancelare dhe më pas nuk do të pranojë më poste politike./abcnews.al

gjermani-1.jpg
ent ela09:21 | 26/10/2018

Gjermania është përgatitur që të ashpërsojë kushtet e ndihmës për vendet në zhvillim, në përpjekje për të luftuar korrupsionin, për të garantuar të drejtat e njeriut dhe për të nxitur krijimin e strukturave demokratike.

Në një dokument të ri strategjik të publikuar në prag të takimit të G20-ës me Afrikën javën që vjen në Berlin, Ministria gjermane e Bashkëpunimit Ekonomik dhe Zhvillimit përvijoi plane për të reduktuar numrin e shteteve partnere dhe për të kontrolluar më mirë se si shpenzohen paratë e ndihmave.

Të ashtuquajturat “partneritete për reforma”, që Gjermania ka tashmë me me Ganën dhe Tunizinë do të kërkojnë që vendet e synuara të rritin gjithashtu kontributet vetjake për zhvillimin.

Sipas dokumentit strategjik të quajtur “Entwicklungspolitik 2030” (“ndihma për zhvillimin 2030”), “një element i rëndësishëm i së gjithës është krijimi i financave kombëtare dhe i administratave të taksave, i zyrave të llogarive dhe i institucioneve për të luftuar korrupsionin”.

Në prezantimin e dokumentit këtë javë, ministri gjerman i Zhvillimit, Dirk Müller tha se qeveria gjermane do të nisë gjithashtu një program të ri monitorimi, duke kontrolluar marrëveshjet e bashkëpunimit të Gjermanisë me 85 shtete, të cilave aktualisht u jep para.

Bizneset duhet të japin kontributin e tyre

Gjermania dërgon rreth 4,4 miliardë euro ndihmë për vendet në zhvillim në botë çdo vit, shumica e së cilës shpenzohet në Afrikë. Administrata e Angela Merkelit e ka bërë moto të saj “luftimin e shkaqeve të migrimit” duke ndihmuar ekonomitë e Afrikës. Kjo do të jetë njëra nga temat edhe javën e ardhshme në konferencën për Afrikën në Berlin.

Kancelarja ka thënë se është e vendosur që ta bëjë pikërëndesë në presidencën aktuale të Gjermanisë të G20-ës inkurajimin e investimeve private në Afrikë.

Këtë javë, ministri Müller e përsëriti këtë mesazh, duke kërkuar që bizneset gjermane të bëjnë më shumë për t’u angazhuar. “Afrika është kontinent i rritjes i së ardhmes”, tha ai në një intervistë me të përjavshmen gjermane Die Zeit. “Në dhjetë vitet e ardhshme në Afrikë dhe në Evropë do të ndërtohet aq sa në njëqind vitet e fundit. Për inxhinierët gjermanë, ndërtimin dhe kompanitë e energjisë kjo do të krijojë shanse të mëdha”.

Politikanë të opozitës nuk u bindën nga deklarata për ndryshimin e paradigmës në ndihmën gjermane për zhvillimin. Zëdhënësi për zhvillimin i partisë së të Gjelbërve i vlerësoi të gjitha synimet që shprehu ministri Müller, por i quajti fjalë të bukura dhe nuk beson që do të zbatohen. Një nga instrumentat më efektivë për të forcuar qeverisjen e mirë, tha ai, nuk do të ishte reduktimi i ndihmës, por financimi direkt i buxheteve shtetërore./DW

WhatsApp-Image-2018-10-18-at-09.29.14.jpeg
G. P.09:35 | 18/10/2018

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ka paralajmëruar se shumë shpejt publikut do t’i jepen lajme interesante, duke nenkuptuar arrestime të rëndësishme apo goditje grupesh kriminale. Këtë deklaratë Ministri Xhafaj e ka bërë të ditur gjatë një deklarate të përbashkët për shtyp me drejtorin e policisë federale gjermane Dieter Roman, i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Shqipëri.

Fatmir Xhafaj, ministër i Brendshëm: “Ministria e Brendshme dhe policia e shtetit do të vazhdojnë ta mbajnë marrëdhënien tonë në mënyrë intensive ndërmjet dy vendeve. Marrëdhëniet tona në fushën e bashkëpunimit kanë hyrë në një dinamikë të re, ndaj është detyra e struktuarave për ta ruajtur këtë ritëm dhe për të vazhduar më tej. Forcimi i kapaciteteve teknike, trajnimi i stafeve policore dhe asistenca që është dhëne për policinë e shtetit ishin temë e bisedave tona. Shumë shpejt, më anë të kërkesës timë do të vendoset një këshilltar gjerman për asistencën teknike me termat afagjatë për policinë e shtetit. Morëm prej tij miratimin për ta asistuar nga afër projektin për kufirin. Një paketë ndihmash për policinë kufitare pritet të vijë nga Gjermania, dëshiroj ta falenderoj zotin Romann për këtë mbështetje kaq të vyer. Në përfundim dua të them se ne nuk jemi Gjermania, duhet ende pune të arrijmë ato standarte por një gjë është e sigurt se ne do të punojmë fort për të arritur këto standarte në punën tonë”.

Dieter Romann, drejtor i Policise Federale Gjermane: “Dëshiroj të shpreh mirënjohje për fjalët miqësore që thatë. Dy vendet tona i lidhin një traditë e gjatë me miqësinë dhe bashkëpunimin me sigurinë e rendit publik. Për ta thënë më specifikisht bëhet fjalë për luftën kundër krimit të organizuar. Ne kemi interesa të cilat po futen 100% me njëra-tjetrën që duhet ti ndjekim për ti realizuar. Puna e policisë, ditët e fundit ka shënuar progres, i lexueshëm në uljen e azilkërkuesve etj. Për këtë shprehimisht faleminderit z.ministër. Që prej vitit 2013 kemi në Tiranë një oficer ndërlidhës. Pas pak kohësh do të angazhojmë një ekspert tjetër që do të ndihmojë në konsolidimin e mëtejshëm të bashkëpunimit tonë. Sot asistuan në dorezimin e 20 mjeteve të asitencës teknike, do të punojmë bashkarisht për një asistencë afatgjatë. Jemi duke punuar për një projekt binjakëzimi të strukturave të policisë dhe angazhimin e përbashkët për shkëmbimin intensiv të informacioneve. Edhe Gjermania nuk është Shqipëria nëse bëhemi bashkë në pikat tona të forta do të jetë në të mirë të popujve tanë”./abcnews.al

gjermant.png
G. P.15:02 | 17/10/2018

Gjermania pësoi një tjetër disfatë në Ligën e Kombeve. Ish-kampionët e botës nuk ia dolën dot në Francë, por gjithsesi loja e tyre dha shpresë për të ardhmen. U bë modë që kjo skuadër të humbë.

Nëse më parë thuhej se Gjermania vetëm fiton, tashmë gjigandët e futbollit e kanë tepër të vështirë që t’ia dalin. Disfatë edhe në përballjen ndaj Francës, dhe eleminim nga Liga e Kombeve, madje me rrezikun për të rënë nga kategoria. Nuk ishte thjesht humbja apo rezultati 1-2 që dëshpëruan publikun gjerman, por fakti se kombëtarja e tyre nuk arrin të reagojë edhe pas eleminimit nga Botërori, dhe se ka fituar vetëm tri herë në 11 takimet e fundit. Frika e madhe është se ndoshta futbolli gjerman sot nuk ka potencialin për të reaguar e për të qenë në nivelin e më të mirëve, duke sjellë pesimizëm e fatalitet. Gjithsesi, nuk është se ndeshja në Paris u luajt keq, aq më shumë që përballë ishin kampionët e botës. Toni Kros kaloi miqtë në epërsi në “Stad dë Frans” që në minutën e 14-të. Trajneri i Francës, Deshamp, e thotë qartë vështirësinë.

Didie Deshamp, trajner i Francës: “Vuajtëm shumë ndaj Gjermanisë në pjesën e parë, derisa arritëm të reagonim pas pushimit. U detyrova të bëja ndryshime në lojë. Gjithsesi, sukseset tona vijnë në radhë të parë nga uniteti, dhe kjo më lejon që të bëj ndryshimet që dua”.

Franca ia doli pas dy golave të Antuan Grizmanit, pas pushimit, dhe sulmuesi i Atletikos së Madridit, gjithashtu lavdëron rivalët.

Antuan Grizman, futbollist i Francës: “E patëm shumë të vështirë në fillim, pasi ata na zunë në befasi duke luajtur me 3 lojtarë në mbrojtje. Në pushim të ndeshjes ne ishim të qetë dhe folëm me njëri-tjetrin. Ndryshuam disa gjëra taktikisht dhe kjo na ndihmoi”.

A ndihet nën presion trajneri gjerman, Joakim Lëv, pas një tjetër humbjeje?

Joakim Lev, trajner i Gjermanisë: “Jam i zhgënjyer me rezultatin, por aspak me lojën. Ishte një humbje krejt e ndryshme nga ajo e së shtunës. Ne luajtëm shumë mirë futboll, dhe mendoj se ishim në nivel të njëjtë me ekipin më të mirë të botës. Diferencën e bëri sidomos cilësia individuale më e madhe e Francës”.

Edhe publiku gjerman duket se pati ndjenja pozitive. Gazeta “Bild” e shprehu më së miri shpresën e tifozëve: “Kjo është rruga e duhur Jogi! Nuk ka rëndësi nëse biem nga kategoria në Ligën e Kombeve, por që të pretendojmë në Euro 2020 dhe kjo po bëhet, pavarësisht humbjes. Iu dha shansi lojtarëve të rinj e të motivuar”. Në Francë, natyrisht që ka krenari dhe ndjenjë lavdie. “L’Ekip”: Njëri ose tjetri! Franca mund të mbështetet gjithnjë tek njëri nga sulmuesit e saj për të shënuar golat dhe për të arritur fitoret”. Franca kualifikohet për në gjysmëfinalen e Ligës së Kombeve, nëse barazon në Holandë, ose nëse humbet duke shënuar më shumë se dy gola./abcnews.al

KOMBETARJA-GJERMANE-NE-KRIZE.mpg_snapshot_00.05-1280x783.jpg
G. P.19:55 | 14/10/2018

Kombëtarja gjermane është nën kritika të ashpra pas humbjes së rëndë ndaj Holandës në Ligën e Kombeve. I akuzuari kryesor, trajneri Joakim Lëv.

Cila skuadër mund të pësojë 6 humbje në 10 ndeshjet e fundit? Padyshim që nuk mund të jetë Gjermania, por ja që është pikërisht ajo. Kampionia e botës deri në qershor të këtij viti, kapitulloi përsëri, madje për zemërimin e tifozëve, në derbin aq shumë të ndjerë ndaj Holandës. Askush nuk mund ta mendonte që formacioni holandez, prej vitesh i çoroditur plotësisht, do të ishte në gjendje të shkatërronte 3-0 katër herë kampionët e botës, në ndeshjen e Ligës së Kombeve në Amsterdam. Van Dajk, Depai dhe Vajnaldum ishin autorët e golave. Kjo disfatë, bashkë me barazimin në fushën e vet ndaj Francës, rrezikojnë që Gjermania të bjerë nga kategoria në këtë kompeticion, duke zbritur në nivelin B. Paradoksi ishte i madh, pasi skuadra e trajnerit Joakim Lëv pati mjaft raste për të shënuar, pra ishte në gjendje të luante futboll, ndërsa deri në minutën e 87-të rezultati ishte vetëm 0-1.

“Ne kemi humbur besimin, – ishte analiza e Joakim Lëvit, – problemi ynë më i madh është që nuk po shfrytëzojmë rastet. Mund të kishim kaluar të parët në avantazh, patëm disa mundësi gjatë ndeshjes, dhe gjithçka do të kishte shkuar ndryshe”.

Lëv u bë pikërisht ndaj Holandës, trajneri rekordmen i Gjermanisë me 168 ndeshje në stol, por nuk ishte një mbrëmje e lumtur. Ish-ylli Mikael Balak ishte shprehur kritik ndaj Lëvit që përpara ndeshjes, duke thënë për “Dojçe Velen” se “jam i habitur sesi trajneri nuk u shkarkua pas Botërorit”. Legjenda e dikurshme e Gjermanisë, Oliver Kahn, i doli në krah trajnerit, por me paralajmërim.

“Tashmë, Botërori ka mbetur prapa, – u shpreh ai në studion e ZDF-së, – kritika të tilla nuk ndihmojnë, por vetëm prishin punë. Është e qartë se lojtarët dhe trajneri janë në borxh me publikun, por është koha që futbollistët dhe sidomos kampionët e botës të tregojnë veten”.

Mediat gjermane, padyshim që ishin të ashpra.
“Bild”: “Bilanci horror i Jogit, Gjermania nuk kishte pësuar kaq shumë humbje që nga viti 1985. Presidenti flet për krizën, por kritikat për trajnerin janë me tone të buta”.
Revista “Kiker”: Kombëtarja, vetëm karrikatura e vetvetes! Presidenti Grindel për thirrje për unitet, ndërsa drejtori sportiv, Birhof, nuk pranon të flasë.
“Berliner Cajtung” bën ironi për lojtarët e Bajernit: Blloku i Bajernit, Nojer, Humels, Boateng, Myler, zgjuan simpati në kombëtare!
“Frankfurter Algemajne Cajtung” flet për tifozët: Ne nuk jemi aspak fajtorë! Tifozët iu kundërvunë lojtarëve kur këta shkuan t’i përshëndesnin pas ndeshjes.

Joakim Lëv ende nuk mund të thuhet se rrezikon postin, por për tifozët kjo nuk ka shumë rëndësi. Kryesorja është se kur Gjermania e tyre do të jetë përsëri e madhe./abcnews.al

GJERMANI-POLITIKA.mpg_snapshot_01.53-1280x640.jpg
G. P.19:49 | 13/10/2018

Pas zgjedhjeve në Bavari, Gjermania nuk do të jetë më e njëjta. Rezultati pritet të jetë një tërmet politik i paralajmëruar. CSU, parti si – motër e CDU-së së Angela Merkel, rrexikon një rënie historike, ndërsa situatë e keqe parashikohet dhe për socialistët. Më shumë se nacionalistët e AFD-së, surpriza e vërtetë pritet të jetë partia e Gjelbër.

I gjithë Berlini, në këtë moment është përqendruar në Mynih. Sepse ajo që do të dalë nga kutitë e votimit në Bavari të dielën mund të transformohet në një goditje të fortë për politikën kombëtare. Më shumë se 9 milionë e gjysëm votues do të shprehin vullnetin e tyre por shumë të pavendosur dhe sondazhe të pamendueshme deri më parë, i hapin derën disa skenarëve të ndryshëm.

Sondazhi më i fundit i institutit “Forskungsgrup Vahlen” rendit CSU-në, partinë si motër bavareze të asaj të kancelares gjermane Merkel, deri në 34%. Praktikisht 15 pikë më pak nga 47.7%-shi që i dha mazhorancën absolute pesë vjet më parë. Një rënie e paralajmëruar, që ecën paralelisht me surprizën e madhe të këtij sezoni, atë të të Gjelbërve që me 19 për qind të votave do të bëheshin forca e dytë politike, në rajonin tradicionalisht konservator.

Një e dhënë që shumë analistë e lexojnë së bashku me një rezultat të mundshëm të së djathtës ekstreme, alternativës për Gjermaninë AFD, e cila ka ndaluar në 10% deri në 14%. Me SPD që mbledh vetëm 12%, panorama e politkës bavareze do të ndryshonte totalisht, por jo vetëm ajo.
Por një skenar i mundshëm parashikon dhe koalicione të pamenduara më parë për standartet bavareze dhe gjermane: një aleancë mes CSU dhe Gjelbërve, duke sjellë në skenën politike për herë të parë një koalicion qeverisës që përjashton totalisht kristiano – socialët. Një tërmet politik theksojnë analistët, në një klimë politike që është shumë e tensionuar.

CSU e Sëder në Bavari, fajëson polemikat dhe krizatg e vazhdueshme brenda koalicionit të madh për të justifikuar rezultatin e pritshëm të votimeve. Por duke këmbëngulur se rezultati prej 34 për qind nuk konsiderohet një humbje. Një pjesë e madhe e partisë kritikojnë hapur Angela Merkel, që sipas tyre ka lënë zbuluar krahun e djathtë. Ndërsa një numër i vogël brenda rradhëve të partisë nuk përjashtojnë një koalicion me ekstremistët e AFD-së.

Këta të fundit edhe pse do të hynë për herë të parë në parlamentin rajonal, nuk do të kenë numrin e pritshëm të deputetëve, pasi ai në Bavierë nuk do të jetë rezultati që kishin parashikuar, të paktën sipas sondazheve të deritanishme. Nga ana tjetër, të gjelbërit, që drejtohen nga Katharina Schulz mund të lënë hapur mundësinë për një koalicion me SPD-në. Por rezultati i fundit do të ishte një gjermani e paqëndrueshme politikisht.

Socialdemokratët e SPD-së, mund të marrin 10 pikë më pak në Bavierë, por ajo që trondit është rezultati i pritshëm në nivel kombëtar, ku sipas sondazheve ka vetëm 15 për qind të mbështetjes. 7 pikë më poshtë se rezultati më i fundit, që u cilësua si më negativi që nga koha e pasluftës deri sot. Gjë që do e rendiste si partinë e katërt në vend. Pra nëse do të votohej sot, sipas këtyre sondazheve, koalicioni i gjerë nuk do të kishte më numrat për të qëndruar në pushtet.

Edhe presidenti i Bundestag Volfgang Shauble parashikon një panoramë tronditëse pas mbylljes së kutive të votimit. E vetmja që nuk është shprehur deri tani është kancelarja gjermane Anxhela Merkel./abcnews.al

fashist.jpg
G. P.10:05 | 11/10/2018

Greqia i ka borxh Gjermanisë miliarda euro. Apo e kundërta? Athina edhe 70 vjet pas përfundimit të Lufës së Dytë Botërore kërkon pagesën e dëmeve.

Për ndërhyrjes ushtarake në Greqi, në maj të vitit 1941, trupat e Hitlerit kanë vënë flamurin nazist mbi Akropol në Athinë. Deri në vitin 1944 ka zgjatur okupimi gjerman i këtij vendi. Gjatë kësaj kohe trupat naziste kanë vrarë shumë grekë dhe kanë plaçkitur shumë pasuri në mbarë vendin. Dëmet ekonomike nga lufta dhe okupimi edhe sot janë një temë grindjeje mes Greqisë dhe Gjermanisë.

Një komision i ekspertëve të Parlamentit grekë ka llogaritur në vitin 2015 se dëmet e luftës kanë qenë të paktën 289 miliardë Euro. Qeveria gjermane ka hedhur poshtë këto kërkesa, me pohimet se të gjitha ogligimet gjermane për dëmet e luftës në Greqi janë paguar më parë. Por kjo çështje ngarkon raportet mes Gjermanisë dhe Greqisë edhe sot. Athina kërkon që këto dëme të luftës të paguhen.

Mënyra e pagesës

Në njërën anë bëhet fjalë për dëmet direkte të bëra nga trupat gjermane në kohën e Luftës së Dytë Botërore, plaçkitjet, vrasjet dhe shkatërrimet. Gjermania u ka paguar viktimave të krimeve të trupave naziste në Greqi 115 milionë Marka. Sipas një marrëveshje nga viti 1960, Gjermania ka qenë e detyruar të paguajë dëmet në bazë të kërkesave individuale.

Por Greqia kërkon pagesa edhe për shkak të huave të imponuara shtetërore. Gjermania e ka detyruar Bankën Qendrore greke në vitin 1942 që t’u japë hua forcave gjermane atje, pa kurfarë interesi, 476 milionë Marka. Me këto para Gjermania e atëhershme ka financuar kostot e okupimit të Greqisë. Këto para nuk janë paguar nga pala gjermane. Një komision i ekseprtëve grekë është i mendimit se Gjermania mbi këtë bazë i ka borxh Greqisë rreth 11 miliardë Euro.

(Mos)marrëveshjet

Qeveria gjermane pohon se kjo çështje ka përfundar. Për këtë çështje është mbajtur një konferencë në vitin 1945 në Paris. Këtu u janë paguar grekëve një përqindje e reparacioneve nga Lufta e Dytë Botërore. Greqia ka marrë gjëra në vlerë (vlera e sotme) prej rreth dy miliardë Euro.

Me Marrëveshjen e nënshkruar në Londër, në vitin 1953, fuqitë perëndimore kanë rënë dakord që kërkesat e tjera të shtyhen deri në nënshrkimin e një marrëveshje paësore. Ndërkohë që Gjermanisë i është garantuar një falje e borxheve. Por kjo marrëveshje e paqës mes Gjermanisë dhe vendeve të tjera nuk është nënshkruar kurrë. Në vend të kësaj, në vitin 1990 është futur në fuqi e ashtuquajtura “Marrëveshja-dy-plus-katër” për ribashkimin e Gjermanisë, e cila është njohur edhe nga Greqia. Kjo Marrëveshje nuk parashikon pagesa të tjera për dëmet.

Burxhet e reja, problemet e reja

Çështja e pagesave për dëmet e luftës ndaj Greqisë është hapur sërish pas krizës financiare dhe buxhetore të Greqisë, në vitin 2010. Athina ka kërkuar nga Bashkimi Evropian ndihma për të evituar falimentimin e shtetit. Ajo ka marrë kredi në borxhe prej rreth 274 miliardë Euro, ndër to të paktën 55 miliardë Euro nga Gjermania. Disa politikanë mendojnë se këto borxhe mund të mos kthehen dhe të llogariten si pagesa për borxhet e kohës së Luftës së Dytë Botërore. Por shumica dëmuese e ekspertëve mendon se negociatat të reja për pagesën e dëmeve, 70 vjet pas përfundimti të Luftës, nuk do të ketë./DW

gjermanet.jpg
G. P.22:17 | 10/10/2018

Alternativa për Gjermaninë, partia e djathtë në vend ka bërë të qartë dhe me anë të programit të saj, se nuk është dakord për anëtarësimin e vendeve të Ballkanit në Bashkimin Europian.

Pak ditë para zgjedhjeve në Bavari, partia e djathtë gjermane, “Alternativë për Gjermaninë” kundërshton me këmbëngulje anëtarësimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian.

Sipas dy politikanëve, vendet e Ballkanit janë jo vetëm gjeografikisht, por edhe kulturalisht në kufij të BE-së. Ata veçuan sidomos Shqipërinë, duke sjellë si shembull ndikimin e Turqisë në Shqipëri, manifestuar me xhaminë e madhe në Tiranë të financuar nga qeveria e Erdoganit.

AfD ka ndërmend që për zgjerimin e BE-së me këto vende të pyetet jo vetëm, siç parashikon ligji aktual, Bundestagu, por i gjithë populli votues me anë të një referendumi.

Në një konferencë për shtyp në Berlin, zëdhënësi i kësaj partie për çështje të BE-së, Harald Ueiel, dhe raportuesi i Ballkanit Perëndimor, Sigbert Droese, dhanë si shkakun kryesor për mospranimin e Ballkanit Perëndimor në BE lidhjen e korrupsionit në nivelet më të larta të qeverisë me krimin e organizuar.

Droese theksoi se ky model është shndërruar në modelin e qeverisjes në vendet e Ballkanit dhe se kundërshton idenë që në vitin 2025 të hyjnë në BE vendet e para, si për shembull, Mali i Zi ose Serbia.

Një shqetësim tjetër i lidhur me këtë refuzim ndaj Ballkanit Perëndimor për partinë  më të djathtë populiste të Gjermanisë është rritja e peshës së vendeve të Evropës Lindore dhe Jugore me anëtarësimin e tyre në BE. AfD për këtë arsye propozon që këto vende të krijojnë një union të tyre, sipas modelit të vendeve Beneluks.

“Alternativa për Gjermaninë” është e vetmja parti e Bundestagut gjerman që është kundër anëtarësimit të vendeve të Ballkanit në BE. Ajo zë vetëm 12,6 përqind të vendeve në Bundestag, por, për shkak të qeverisë së koalicionit të madh mes CDU/CSU dhe SPD, konsiderohet si partia kryesore e opozitës.

E krijuar në vitin 2013, AfD është e përfaqësuar në thuajse të gjitha parlamentet e landeve, përveçse në Hessen dhe Bavari. Sa i përket Bavarisë, kjo gjendje pritet të ndryshojë në favor të AfD-së të dielën e ardhshme kur do të zhvillohen zgjedhjet për parlamentin e landit. Sipas anketimeve paraprake, AfD-ja pritet të fitojë 10 deri 14 përqind të votave./abcnews.al

INTERVISTA-FLECKESTEIN-ERISA-ABC-M-4-T-2-HD.mpg_snapshot_00.37-1280x720.jpg
G. P.16:55 | 10/10/2018

Në një intervistë eskluzive për ABC News, raportuesi Knut Fleckenstein thotë se pavarësisht progresit në zbatimin e reformës së drejtësi dhe procesit të Vettingut, BE-ja dhe qeveria shqiptare e dinë shumë mirë, se ka ende një nivel të lartë të krimit të organizuar. Sipas tij Shqipëria duhet të bashkojë forcat me shtete anëtare si Gjermania, Franca dhe Hollanda për të luftuar fenomenin së bashku.

Pyetje: Komisioni i punëve të jashtme të Parlamentit Europian votoi me 44 vota pro, 5 kundër dhe 5 abstenim raportin tuaj. Cili është mesazhi kryesor që përçon raporti juaj ?

Knut Fleckestein, eurodeputet: “Në fakt, nuk ka diçka thelbësisht të re. Së pari, ne e kemi bërë të ditur tashmë që ne mbështesim rekomandimin e Komisionit Europian për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Së dyti, ne i bëjmë thirrje Këshillit të ministrave që t’i përmbahet fjalës së dhënë dhe së treti ne shohim një përmirësim të qartë të zbatimit të reformës në drejtësi dhe të procesit të Vettingut. Por, mbetet ende shumë punë për të bërë, prandaj nuk shoh diçka të re. Ajo që do të veçoja është fokusimi në disa çështje të tjera që janë thelbësore për qytetarët siç është çështja e pronave dhe rezultate më të mira në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Pra, puna duhet të vijojë, por drejtimi është ai i duhuri.”

Pyetje: Raportuesi në hije, Eduard Kukan u shpreh se problematika e korrupsionit dhe krimit të organizuar po dëmtojnë progresin e vendit në integrimin europian. Jeni dakort me këtë?

Knut Fleckestein, eurodeputet: “Po, jam dakort pasi çështja e krimit të organizuar është arsyeja për të cilën disa shtete anëtare janë skeptike përsa i përket asaj nëse duhet të hedhin një hap më tej me Shqipërinë në integrimin europian. Nga ana tjetër, duhet parë se për çfarë bëhet fjalë kur flasim për krimin e organizuar shqiptar, për të evidentuar me kujdes nëse është krim i organizuar që vjen nga Shqipëria, apo nga shqiptarët në shtetet e tjera ku ata jetojnë. Megjithatë ne e dijmë të gjithë dhe qeveria e di shumë mirë, se ka ende një nivel të lartë të krimit të organizuar. Jam i sigurtë që ministria e brendshme e di se si mund ta trajtojë çështjen me interlokutorët dhe miqtë e tyre europianë në Gjermani, Francë, Hollandë në mënyrë që të bashkohen forcat për të luftuar fenomenin së bashku. Kjo është qasja e duhur dhe të shohim nëse do kemi rezultate të mira lidhur me këtë jo vetëm përsa i përket çështjeve të zyrtarëve të thjeshtë, por edhe për dosje të zyrtarëve të larta. Nuk kam dyshim që kjo do ndodhë”.

Pyetje: Eurodeputetët e grupimeve të tjera politike ju përgëzuan që keni integruar në raportin tuaj edhe problemet ekonomike dhe shoqërore këtë rradhë. Cila është e reja në këtë drejtim ?

Knut Fleckestein, eurodeputet: “Deri tani ne nuk jemi fokusuar sa duhet në aspektin social dhe ekonomik, por vetëm në atë të stabilitetit dhe të reformës në drejtësi dhe shtetit ligjor. Por tani duhet të fokusohemi te punësimi i qytetarëve dhe duhet të inkurajojmë qeverinë që të ndërrmarrin hapat e duhura për këtë politikë. Qytetarët shqiptarë duhet të shohin që rruga e integrimit në Bashkimin Europian, edhe pse e ngadaltë, do të përmirësojë jetën e tyre sociale dhe ekonomike. Dhe politika sociale është një nga pikat më të rëndësishme në këtë kuadër”.

Pyetje: Cili kriter, sipas jush, do bëjë diferencën për hapjen e negociatave të anëtarësimit në qershor 2019? Progresi në pesë prioritetet kyçe apo vetëm zbatimi i reformës dhe ç’mendoni për ngërçet aktuale të mosfunksionimit të Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese për të cilat qeveria shqiptare konsideron se do zgjidhen deri atëherë ?

 Knut Fleckestein, eurodeputet: “Shpresojmë që të kenë të drejtë, sepse nëse këto organe nuk funksionojnë, të gjitha objektivat e tjera do të jenë shumë më të vështira për t’u arritur. Unë do thoja sërish që diferencën do ta bëjë së pari zbatimi i reformës në drejtësi. pasi nëse ky sistem nuk funksionon normalisht, atëherë është e pamundur të arrihet sukses në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Pra, ky është një kriter shumë i rëndësishëm, por nuk bëhet fjalë për përzgjedhje midis kritereve, pasi nuk do gjykojnë vetëm ministrat e drejtësisë për përparimin e Shqipërisë, por edhe ata të punëve të brendshme e të tjerë, megjithatë jam i sigurtë që mund të vijojmë gjithashtu lidhur edhe me çështjet ekonomike dhe sociale”./abcnews.al

45727348_303.jpg
ent ela08:45 | 03/10/2018

…ende jo. Ndarja vihet re edhe 28 vjet pas bashkimit të Gjermanisë. Lindja gjermane çalon ekonomikisht, por ka arsye të tjera pse shumë qytetarë në këtë rajon ndjehen si qytetarë të rangut të dytë mendon Marcel Füstenau.

Angela Merkel për shkak të karrierës së saj të veçantë mund të quhet fitimtarja më e madhe e bashkimit të Gjermanisë. Prej 13 vitesh qeveris Gjermaninë kancelarja kristiandemokrate e lindur në Hamburg dhe e rritur në Republikën Demokratike Gjermane, RDGJ, që prej disa kohësh qeveris më shumë keq se sa mirë. As për kancelaren federale që është nga anët e tyre nuk janë dot krenarë gjermanolindorët. Ndoshta prandaj edhe distanca qeveri-të qeverisur është më e madhë në lindje të Elbës se sa në perëndim.

Merkel është në sytë e tyre përfaqësuesja më e dalluar e një politike që nuk përfaqëson interesat e tyre, megjithëse ajo ndan me ta përvojën e diktaturës dhe të shkuarës. Por në një kohë që për të nga rënia e Murit të Berlinit rruga njohu vetëm ngjitje, për miliona gjermano-lindorë prej kohësh rruga ka marrë të tatëpjetën. Sidomos përvoja lënduese e papunësisë së zgjatur jo për fajin personal ka lënë gjurmë të thella në Lindje.

Shpesh mungon respekti për arritjet jetësore në një diktaturë

Arritjet jetësore të një njeriu në kushtet e një shteti që kulturalisht dhe ekonomikisht e mbyste vullnetin e lirë, u shpërbënë brenda një nate. Për ta përballuar këtë të duhej një masë e madhe fleksibiliteti, mobiliteti dhe stabiliteti emocional, gjë që nuk iu kërkua gjemanoperëndimorëve. Transformimi strukturor ekonomik dhe ndryshimet e mëdha politike në Republikën e vjetër federale nuk erdhën nga një ditë në tjetrën.

Ndërsa gjermanlindorët përjetuan brenda një kohë të shkurtër erozionin e plotë të një rendi shoqëror, që si shumicë ata nuk e donin, por që kishte vulosur jetët e tyre pa asnjë dallim. Me krenarinë për revolucionin paqësor të vitit 1989-1990 shumë prej tyre nuk mund „të blinin” asgjë. Këtë gjendje e kanë kaluar vërtet ndoshta të gjithë, por në mesataren statistikore ata jetojnë shumë më modest se sa në pjesën perëndimore.

Arritjet shpërblehen rrallë

Në raportin e fundit për vlerësimin e stadit të bashkimit gjerman mund të lexosh: Rrogat reale të paguara në Lindje arrijnë vetëm 82% të nivelit të perëndimit edhe 28 vjet pas bashkimit të Gjermanisë. Kush e shet këtë si sukses, i mbyll sytë përpara kontekstit ku duhet kuptuar ky realitet. Sepse më pak para për të njëjtën punë do të thotë në të njëjtën kohë më pak respekt dhe njohje e vlerës së kësaj pune.

Retorika bosh për arritjet që do duhet të shpërblehen tingëllon në sytë e shumë gjermanolindorëve edhe më pak e besueshme, se në perëndim. Pagesa më e ulët, mungesa e viteve të punës për pensionin dhe padrejtësi të tjera kanë efekt të gjatë veprimi. Shoqëria me dy klasa është gdhendur në gur për 50-vjeçarët e sotëm dhe më të moshuarit. Kjo ka qenë dhe mbetet skandaloze.

Kabineti i Merkelit një zonë gati e paprekur nga gjermanolindorët

Por ajo që rëndon më shumë se disfavorizimi material është sundimi i padiskutueshëm i elitave perëndimore gati në të gjithë sferat e shoqërisë. Kabineti i Merkelit me 16 poste pa kancelaren dhe ministren e Familjes, Franziska Giffey të lindur në vitin 1979 në Lindje do të ishte një zonë e paprekur nga gjermanolindorët. Këtë mund edhe ta quash rastësi. Por mund ta quash edhe ndryshe e ashtu siç është në të vërtetë: një simptomë për gjendjen e bashkimit gjerman.

Nga bashkimi shtetëror ka kaluar gati një gjeneratë dhe megjithatë tonin Gjermanisë ia japin gjermanoperëndimorët. Personeli drejtues gjermanolindor në sipërmarrje, universitete apo media është tejet i nënpërfaqësuar, edhe Deutsche Ëelle nuk përbën këtu ndonjë përjashtim. E vetëm kur të kalohet kjo gjendje, nuk do ta dëgjojmë më edhe atë krahasimin irritues por edhe të nevojshëm mes Lindjes dhe Perëndimit të Gjermanisë. E vetëm atëherë kur Dita e Bashkimit të Gjermanisë nuk do të ofrojë më rast për një koment të tillë, është përmbyllur edhe bashkimi i vendit nga brenda. /DW

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono