gjermania

pasaporta.jpg
G. P.10:30 | 31/07/2019

Që prej gushtit 2018 kanë marrë viza për Gjermaninë rreth 9000 të afërm të refugjatëve me status të kufizuar të mbrojtjes.

Rreth 9000 të afërm të refugjatëve me status të kufizuar të mbrojtjes kanë marrë viza që nga muaji gusht i vitit të kaluar. Këtë e bëri të ditur Ministria e Jashtme në Berlin. Një vit më parë hyri në fuqi një rregullore e re, sipas së cilës lejohet të sjellin në Gjermani të afërmit edhe përfituesit e mbrojtjes plotësuese (subsidiare). Më parë, ribashkimi i familjes ndalohej për dy vjet.

Partitë në pushtet në Gjermani, CDU, CSU dhe SPD patën rënë dakord pas negociatave të lodhshme për ta lejuar bashkimin familjar edhe për këtë kategori personash. Por ata e kufizuan numrin e përgjigjeve pozitive për kërkesat, megjithatë, në 1.000 në muaj.

Mbrojtja plotësuese u jepet kryesisht refugjatëve të luftës, të cilët nuk persekutohen individualisht në atdheun e tyre, por janë në rrezik atje./ABC News Albania 24/7

aaa-1.jpg
G. P.10:05 | 31/07/2019

SHBA i kërkoi zyrtarisht Gjermanisë të ndihmojë për të siguruar ngushticën strategjike të Hormuzit pranë brigjeve të Iranit, në klimën e tensioneve të rritura në rajonin e Gjirit Persik.

Ambasada e SHBA në Berlin i kërkoi të martën “Gjermanisë t’i bashkohet Francës dhe Britanisë për të ndihmuar në sigurimin e ngushticës së Hormuzit dhe për të luftuar agresionin iranian.”

Ambasada tha se Gjermania e pranon që kjo rrugë ujore duhet të mbrohet. Ambasada shtronte pyetjen se “kush duhet ta mbrojë”.

Kërkesa vjen një ditë pasi sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo tha se SHBA do të ndihmonin në hartimin e një plani të sigurisë detare për transportin tregtar në rajon. Por ai tha se krijimi i planit “do të kërkojë më shumë kohë se sa do të dëshironim ne”.

Tensionet në ngushticën e Hormuzit janë rritur që kur Presidenti Trump u tërhoq nga marrëveshja bërthamore për Iranin e vitit 2015 me fuqitë botërore dhe vendosi sanksione ndaj eksporteve iraniane të naftës dhe sektorëve të tjerë të rëndësishëm industrialë.

Zoti Pompeo parashikoi se plani do të ishte i suksesshëm, por ai shtoi se SHBA kanë nevojë për vende nga e gjithë bota që të ndihmojnë në mbrojtjen e transportit tregtar./VOA

58ac45d5c9694.jpg
Sej rie14:00 | 22/07/2019

Departamenti gjerman i mbrojtjes ka konfirmuar për mediat në vend se janë refuzuar me dhjetëra kërkesa për regjistrim në radhët e ushtrisë për faktin se dyshohet se kandidatët kanë lidhje me ekstremin e djathtë.

Hija e ekstremit të djathtë është rikthyer sërish mbi ushtrinë gjermane. Lajmi është publikuar nga e përditshmja e grupit mediatik “ Funke Media”, sipas së cilës janë të paktën 41 kërkesat për regjistrim në ushtri të cilat janë refuzuar nga departamenti gjerman I mbrojtjes, për shkak të dyshimeve për lidhje me organizata të ekstremit të djathtë.

Kjo nuk është hera e parë që ushtria gjermane përballet me ekstremin e djathtë: në vitin 2017, arrestimi I një ushtari I cili projektonte një atentat kishte nxjerrë në pah praninë e personave të infiltruar, ndërsa një vit më parë, një hetim i të përditshmes Shpigel, kishte zbuluar se si armë të shumta zjarri ishin zhdukur nga arsenali I ushtrisë, për të përfunduar ndoshta në duart e neo-nazistëve.

12 kërkesa të tjera për regjistrim në ushtri u refuzuan gjithashtu me dyshimin se kishin lidhje me ekstremizmin islamik, ndërsa vetëm dy prej tyre për lidhje me ekstremin e majtë./ABC News Albania 24/7

parlamenti-europian.jpg
G. P.15:54 | 16/07/2019

Sot në orën 18:30 do të zhvillohet votimi për kandidaten për presidente të Komisionit Europian. Për t’u konfirmuar në krye të këtij Komisioni, kandidatja Ursula von der Leyen duhet të marrë shumicën e votave të Parlamentit Europian. Në debatin që është zhvilluar eurodeputetët duken të ndarë në qëndrimin e tyre.

Parlamenti Europian është treguar tërësisht i përçarë para kandidates të përzgjedhur nga liderët europianë për presidente të Komisionit Europian, Ursula von der Leyen. Fjalimi në seancë plenare i Von der Leyen ishte më i mirë se javën e shkuar, por jo mjaftueshëm bindës për përballjen e sfidave që Bashkimi Europian ka përpara për 5 vitet e ardhshme. Masat e propozuara nga Von der Leyen për ndryshimet klimaterike janë thjesht objektiva, por jo aksione, ndërkohë që për Europën sociale dhe një ekonomi të qëndrueshme  ajo është treguar e vagët. E ndërgjegjshme, se rrezikon të mos marrë votën e shumicës së eurodeputetëve, Von der Leyen është munduar të nxjerrë në pah aspektin human.

Ursula von der Leyen, kandidate për presidente të Komisionit Europian: Ne duhet të përpiqemi më shumë për ndryshimet klimaterike. Një qasje me dy etapa nevojitet për reduktimit me 50% në mos 55% të ndotjeve të dioksidit të karbonit në vitin 2030. Ne jemi krenarë për ekonomikë tonë, duam ta forcojmë atë, por ka gjithashtu një logjikë të thjeshtë në këtë. Nuk janë qytetarët që i shërbejnë ekonomisë tonë, por ekonomia që i shërben qytetarëve tanë. Për modelin tonë të ekonomisë sociale, ne duhet të gërshetojmë aspektin e tregut me aspektin social. Jam në favor të një rroge minimale në Europë dhe për një taksim të drejtë. Do të propozoj një pakt të ri për migracionin dhe azilin, duke përfshirë edhe rilançimin e reformës së Dublinit. Kjo do të na mundësojë rikthimin në një zonë Shengen tërësisht funksionale të lëvizjes së lirë që përbën çelësin për prosperitetin, sigurinë dhe lirinë tonë. 4 vjet më parë unë prita një refugjat nga Siria në shtëpinë time. Ai nuk fliste gjermanisht dhe ishte tërësisht i brengosur nga situata e luftës civile në Siri. Sot, 4 vjet më pas, ai flet shumë mirë gjermanisht. Është një lider i komunitetit të tij për arsimin gjatë ditës  dhe një student i shkollës së lartë në mbrëmje.

Edhe pse Urusla von der Leyen intrigon si një kandidature femër për herë të parë në krye të Komisionit Europian, nuk bind ende të zgjedhurit e popullit. Ata i kanë rezervuar asaj një breshëri kritikash. Përveç grupimit të Partive Popullore Europiane dhe të pesë yjeve, grupimet e tjera jo vetëm që kanë vendosur pikëpyetjen për votën pro, por disa prej tyre kanë shprehur hapur votën e tyre kundër. Grupimi i gjelbër, i të majtës radikale kanë deklaruar se nuk do të votojnë Ursula von der Leyen, ndërkohë që socialdemokratët janë në mëdyshje.

Manfred Weber, kryetar i PPE-së: Liderët europianë kanë dëmtuar procesin demokratik të përzgjedhjes së kandidatëve ditët e fundit, por nuk besoj, se mund t’i rregullojmë gjërat, duke shkaktuar një dëm edhe më të madh. Europa duhet të jetë e zonja të veprojë tani. Europa duhet të jetë stabile. Ndaj, siç grupimi im mbështeti presidentin e ri të Parlamentit Europian, David Sassoli, ashtu pres nga grupimet e tjera, që të mbështesin si ne Ursula Von der Leyen në krye të Komisionit Europian.

Iratxe García Pérez, kryetare e S&D: Ne jemi këtu për t’ju dëgjuar dhe nuk synojmë ta çojmë Europën drejt një krize institucionale aq më pak kur Europa ka nevojë për ndryshime të mëdha. Por ne duam të sigurohemi, se Europa do të jetë e zonja që të ndërmarrë masat që nevojiten të merren. Ndaj, grupimi ynë do të marrë një vendim këtë pasdite duke menduar se cila është zgjidhja më e mirë për Europën.

Dacian Ciolos, kryetar i Reniew (liberalët): Nëse ju do konfirmoheni në krye të Komisionit Europian dhe shpresoj që kjo të ndodhë, ju shpesh do dëgjoni, që shumë ndryshime nuk mund të bëhen. Por ne kemi nevojë për këto ndryshime, për një Europë më të drejtë, më të qëndrueshme dhe në respekt të klimës.

Philipe Lamberts, kryetar i Greens: Ju folët për paktin për emigracionin. Ky pakt ekziston dhe është votuar nga shumica e Parlamentit Europian. Mos të bëjmë sikur po shpikim gjëra të reja. Merr propozimin tonë dhe lufto për të në Këshillin e Ministrave. Për shtetin ligjor, gjuha juaj është e fortë, por propozimet mbeten shumë të vagëta. Ne duhet të respektojmë shtetin ligjor kudo dhe jo të tolerojmë dhunimin e lirive europiane dhe të ndarjes së pushteteve në disa shtete anëtare siç është rasti i Hungarisë dhe Polonisë. Ne na duhet një ndryshim total për klimën, Europën sociale dhe ambientin, ndërkohë që ajo që propozoni juaj është një ndryshim në sipërfaqe me ide të vagëta. Ju e kuptoni që grupimi i gjelbër tani nuk mund t’ju mbështesë.

Jörg Meuthen: Kam respekt për ju si person, por ne e kemi shqyrtuar me kujdes letrën tuaj dhe konsiderojmë, se ju nuk përmbushni kriteret për këtë post. Së pari, ne gjermanët, kemi parë eksperiencën tuaj si ministre e Punës për Çështjet Sociale, apo ministre e Mbrojtjes. Në asnjë prej këtyre posteve nuk i keni shërbyer interesit të qytetarëve gjermanë dhe as keni qenë në lartësinë e punës. Nuk dua të bëj një listë të të gjitha dështimeve tuaja, por ju jeni një politikane tipike që bën premtime boshe me qëllimin e vetëm për të arritur shumicën e votave në Parlamentin Europian. Ne nuk shohim asnjë tregues që ju mund ta bëni më mirë detyrën e presidentes së Komisionit Europian, se detyrat tuaja të mëparshme. Ndaj vota jonë është kundër.

Rafaelle Fitto, bashkëkryetar i grupimit ECR: Ka sërish disa çështje, ku ne presim të kemi përgjigje të qarta nga ju. Kjo do të na ndihmonte që të marrim një vendim në fund të pasdites.

Martin Schirdewan (GUE): Mendoj, se vizioni ynë për Bashkimin Europian, si një Europë sociale, e bazuar në drejtësi, paqe dhe respekt për klimën nuk përputhet me vizionin që parashtruat para nesh. Ndaj, fatkeqësisht, vota jonë do jetë kundër.

Nigel Farage: Ajo që keni parë sot është një tentativë për Bashkimin Europian për të kontrolluar çdo aspekt të jetës tonë. Von der Leyen do që të ndërtojë një Bashkim Europian të centralizuar, jodemokratike, të vjetërsuar të komunizmit. Me këta njerëz, brenda 5 vjetësh, Europa e mbrojtjes do të plotësohet. Do të shërbejë për mbrojtje, por edhe mund të përdoret për sulm. Dhe ju nuk do të mund ta kontrolloni këtë si Parlament Europian. Votoni kundër kësaj kandidature.

Votimi për kandidaten për presidente të Komisionit Europian do të kryhet në orën 18:00 dhe pritet të bëhet publik në 19:30. Për t’u konfirmuar në krye të Komisionit Europian, Ursula von der Leyen duhet të marrë shumicën e votave të Parlamentit Europian. Në rast të kundërt, vendimi kthehet mbrapsht në tryezën e liderëvë europianë për një tjetër kandidaturë./ABC News Albania 24/7

49561866_403.jpg
nev ila17:05 | 12/07/2019

Gjykata Administrative e Berlinit ka vendosur: Po, Gjermania duhet t’u mundësojë kthimin në shtëpi familjeve të luftëtarëve të të ashtuquajturit “Shteti Islamik”, IS. Vendimi nuk ka hyrë ende në fuqi.

Me vendimin e ditës së mërkurë, Ministrisë së Jashtme gjermane i kërkohet që të përcaktojë identitetin e tre fëmijëve në një kamp refugjatësh sirianë dhe më pas të marrë nënën dhe fëmijët e saj në Gjermani, u shpreh një zëdhënës i gjykatës gjermane në Berlin.

Ministria e Jashtme mund ta apelojë vendimin e gjykatës. Por në rast të tillë duhet të vendosë Gjykata e Lartë e Berlinit. “Vendimi i marrë në procedurë të përshpejtuar e që nuk ka hyrë në fuqi ka mbërritur tek Ministria e Jashtem dhe po veifikohet”, tha një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme.

Ministria e Jashtme

Kërcënim për fëmijët

Në vendimin e gjykatës administrative thuhet, se nëna nga landi i Saksonisë së Poshtme dhe fëmijët e saj mund t’i referohen detyrimit të shtetit për të ofruar mbrojtje, i sanksionuar ky në kushtetutë. Gjendja në kamp është një kërcënim për jetën e fëmijëve. Ata kërcënohen nga “pasoja të rënda, të padurueshme dhe të pamundura për t’u mënjanuar”, nëse qëndrojnë në kamp, thuhet në vendimin e gjykatësve.

Televizionet NDR, WDR e “Süddeutsche Zeitung” raportuan që të mërkurën për vendimin e gjykatës. Sipas raportimit të këtyre mediave, fëmijët janë 8, 7 dhe afër dy vjeç. Ministria e Jashtme kishte argumentuar, se nuk shihte asnjë detyrim për të ndihmuar edhe nënën të kthehej nga Siria. Ministri i Punëve të Brendshme, Horst Seehofer ka deklaruar, se edhe fëmijët e të rinjtë përdoren për luftën e IS-it. Qeveria gjermane duhet të jetë për këtë arsye e kujdesshme në pranimin e pjesëtarëve të familjeve të tyre. Kjo edhe për arsye, sepse ka paqartësi në çështjet e nënshtetësisë.

Sipas mediave në kampet kurde në Siri ndodhen shumë luftëtarë gjermanë të IS-it gratë dhe fëmijët e tyre./DW

Gjermani-Merkel.png
nev ila19:45 | 08/07/2019

Gjermania ditën e hënë refuzoi kërkesën e Shteteve të Bashkuara për të dërguar trupa tokësore në Siri.

Përgjigjia e Berlinit zyrtar mund të acarojë presidentin Donald Trump, që kërkon që kancelarja Angela Merkel të luajë një rol më të madh ushtarak në Lindjen e Mesme.

“Angazhimi i Gjermanisë në koalicionin kundër Shtetit Islamik nuk parashikon kurrësesi angazhimin e trupave tokësore”, ka deklaruar Shtefen Zajbert, zëdhënës i qeverisë gjermane.

Kërkesa e Trump drejtuar qeverisë gjermane tingëllon paksa paradoksale, duke qenë se vetë shefi i Shtëpisë së Bardhë ka qenë ai që ka vendosur tërheqjen e trupave amerikane nga Siria./abcnews.al

der-leyen-1.jpg
G. P.14:38 | 06/07/2019

Cilët janë emrat e rinj që do të drejtojnë Europën? Lagarde merr në dorëzim Bankën Qendrore Europiane, Von der Leyen Komisionin europian, Michel në Këshillin Europian dhe Borrell do të jetë përfaqësuesi i lartë i politikës së jashtme. Emërime këto që nxorrën në dritë përçarjen e boshtit franko – gjerman.

Do të jetë parizienia Christine Lagarde presidentja e re e Bankës Qendrore Europiane, e cila mori postin e Mario Draghi, që mbante postin që nga viti 2011. Është avokate e specializuar dhe në ekonomi – financë. Në vitin 1999 ajo u emëruar president e këshillit administrativ të studios ligjore Bejkër & MeKenzi duke u bërë gruaja e parë që merrte një post të tillë. Në vitin 2005 ajo ishte ministre për Tregtinë e Jashtme dhe në vitin 2007 ministrja e parë femër e Ekonomisë jo vetëm në Francë, por në të gjitha vendet e G8-ës.

63-vjecarja deri pak kohë më parë drejtoreshë e Fondit Monetar Ndërkombëtar në Nëntor do të marrë zyrtarisht drejtimin e Bankës Qendrore euroPiane. Nga fëmijëria në Normandi deri në postet e rëndësishme të ekonomisë botërore, janë të shumta rekordet e regjistruara nga super bankierja franceze.  Flokët e saj të shkurtër ngjyrë argjend dhe kostumet seriozë tashmë janë kthyer në një firmë të saj. Ky është rekordi i saj më i fundit, gruaja e parë që drejton financat europiane. Revista “Forbes” në vitin 2018 e shpalli gruan e tretë më të fuqishme në botë pas Angela Merkel dhe Theresa May. Një vit më parë “Financial Times” e pyeti nëse synonte Bankën Qendrore Europiane dhe ajo u përgjigj Jo. Ajo tashmë ka postin më të rëndësishëm të institucioneve europiane pasi është nën lenten zmadhuese të gjithë financës botërore.

Lagarde është vajza e një profesoreshe të gjuhës latine dhe një profesori të gjuhës angleze, i cili ndërroi jetë kur ajo ishte 17 vjeç. Si drejtoreshë e Fondit Monetar Ndërkombëtar deri në 2 Korrik të 2019-s, ajo u përpoq të rregullonte llogaritë në një planet të çmendur. Me një vështirësi më shumë: të mbështeste ngjitjen e grave në postet kyçe. E bëri duke mbështetur objektivin e G20-ës për të reduktuar me 25 për qind pabarazinë në pjesëmarrjen në botën e punës brenda vitit 2025.  Christine në adoleshencën e saj stërvitej me skuadrën e notit të sinkronizuar. Në moshën 15-vjeçare ajo mori medaljen e bronzit në kampionatin francez.

Më pas një rekord pas tjetrit. Në vitin 2002 Ëall Street Journal e vendos në vendin e pestë mes europianeve me më shumë sukses në bitën e biznesit, ndërsa në vitin 2006 “Forbes” e rendit mes 30 personave më me influencë. E mësuar me konkurrencën amerikane, ajo e cilëson të drejtën sociale franceze si shumë të komplikuar, të rëndë dhe të mbushur me frenime për sa i përket punësimeve. Përballë rritjes së çmimit të karburanteve ajo u këshillon parizienëve të përdorin biçikletat. Anglishtja e saj shumë e mirë dhe marrëdhëniet e mira të ndërtuara në Davos e bëjnë një aset të domosdoshëm për presidentin e atëhershëm Nikola Sarkozy.

Në një nga mbledhjet e para si drejtoreshë e FMN-së ajo e gjen veten në një zyrë vetëm me burra me kostum dhe kollare. Për të thyer akullin u drejtohet: Sa të bukur jeni sot zotërinj. Ndërsa në një mbledhje të eurogrupit, verën e vitit 2015, në kohën e krizës greke, ajo e pret ministrin e financës Varufakis me këto fjalë: Ja ku po vjen bosi i kriminelëve! Varufakis nuk do të qëndronte shumë në këtë post. Pesë vjet më parë ajo i dorëzoi qeverisë greke emrat e listës së famshme “Lagarde”: dy mijë persona që shmangin taksat dhe që kishin llogari bankare në Zvicër. Dhe pse u prezantua si një listë sekrete, ajo më pas u publikua në internet. Në zyrë, Lagarde mban nëpër mure karikatura  të vetes së saj.

Përditshmëria e saj nis në orën 5 të mëngjesit, një shikim i shpejtë i bursës dhe joga. Christine nuk pi duhan dhe as alkool, dhe e cilëson veten si një katolike praktikante. Në moshën 63-vjeçare dhe në mandatin e dytë si president e FMN-së, ajo takon dashurinë e tretë të madhe. Gjithsesi ka mbajtur mbiemrin e bashkëshortit të parë me të cilin ka dy fëmijë, njëri sipërmarrës dhe tjetri arkitekt. Djemtë e mi dinë të hekurosin dhe të përgatisin një vakt, sepse në fund të ditës burrat janë fëmijët e nënave të tyre. Më pas do të ishte radha e biznesmenti britanik Ekran Gilmor. Ndërsa aktualisht ajo është e lidhur me Xavier Giocanti me të cilin takohen një herë në muaj pasi jeton në Marsejë. Çokollata përveç modës është varësia tjetër e saj. Duke shpërndarë çokollata ajo arriti të mbledhë 340 miliardë euro nga vendet e Fondit Monetar Ndërkombëtar,  të cilët i quan klientë. Në një intervistë jo të autorizuar të publikuar nga britanikja “The Guardian” ajo shprehet se burrat e kanë më të vështirë të thonë Jo kur është një grua që i kërkon para.

Ministrja gjermane e Mbrojtjes – dhe ajo gruaja e parë që mban këtë post, dhe më parë ministrja e Punës dhe Cështjeve Sociale, u zgjodh për të drejtuar Komisionin Europian. Gjermania Ursula von der Leyen është një mbështetëse e kuotave rozë dhe është zëdhënëse e nënave që punojnë, duke kuptuar më së miri problematikat e tyre meqenëse është një doktoreshë dhe ka shtatë fëmijë. Ajo është etiketuar dhe si trashëgimtarja më e mundshme e kancelares gjermane Angela Merkel. Ajo është rritur në Bruksel ku ka frekuentuar shkollën evropiane, por karriera e saj politike nisi në vitet ’90. Pasi u regjistrua në CDU, ajo do të merrte postet e para vendore deri sa në vitin 2003 do të emërohej ministre për Çështjet Sociale me në objektiv familjen dhe shëndetësinë.

Një vit më pas ajo është anëtare e presidencës së Unionit Kristian Demokrat dhe do të hyjë në vëmendjen e Angela Merkel, e cila do i besojë me kalimin e kohës dy ministri të rëndësishme deri tek ministrja e parë femër e Mbrojtjes në historinë e Gjermanisë. Në vitin 2017, ajo akuzoi gjeneralët si të dobët në drejtimin e ushtrisë duke e gjetur veten në qendër të një përplasjeje me zyrtarë ushtarakë dhe më pas në qendër të skandalit ku në radhët e forcave të armatosura u gjendën ushtarë filonazistë. Kritikave ndaj saj, ministrja u përgjigj me deklaratën se ushtria do të pësonte një reformë të madhe dhe se fondi për mbrojtjen do të rritej ndjeshëm.

Në vitin 2015, ajo u akuzua se kishte kaluar në mënyrë të qartë kufirin e tolerueshëm të frazave pa citime në tezën e saj të specializimit në vitin 1991. Von der Leyen u mbrojt duke akuzuar aktivistët në internet se përpiqen të hedhin dyshime mbi tezat e diplomave të politikanëve. Von der Leyen është e martuar me mjekun dhe sipërmarrësin Heiko von der Leyen dhe është nënë e shtatë fëmijëve të lindur në periudhën 1987 – 1999.

Charles Michel është kryeministri i Belgjikës që nga viti 2014. Ai dha dorëheqjen në vitin 2018, duke qëndruar në post për të çuar vendin drejt zgjedhjeve të reja. Dorëheqja e tij erdhi pas krizës në qeveri e krijuar si pasojë e çështjes së emigrantëve. Në Dhjetor ministrat e partisë së koalicionit kishin dhënë dorëheqjen, pasi ishin kundër politikës së qeverisë për emigrantët. Në vitin 2016, Michel u bë baba për herë të dytë duke thyer rekordin e kryeministrit për të pasur një fëmijë gjatë mandatit. E tashmë Europa e ka zgjedhur për të drejtuar këshillin.

Që nga 1 Dhjetori i këtij viti do të jetë Charles Michel President i ri i Këshillit Europian duke marrë vendin e polakut Donald Tusk, njëkohësisht duke u përqendruar në rolin e tij në qeverinë belge në pritje për të krijuar një mazhorancë të re. Historia politike e Charle Michel duket ajo klasikja e një personazhi të profilizuar në këtë rrugë. Ai konsiderohet si një fëmijë arti duke marrë në konsideratë se babai i tij Luis ishte komisioner europian për kërkime, eurodeputet dhe Ministër i Jashtëm.  Me profesion avokat ai u diplomua në Bruksel duke studiuar më pas dhe në universitetin e Amsterdamit, por shumë herët e kuptoi se do të ndiqte rrugën e babait të tij atë të politikës. Karriera e tij u zhvillua brenda lëvizjes reformatore një parti e komunitetit frankofon belg me frymëzim liberal, ku babai i tij ishte president në të kaluarën.

Në vitin 1999 në moshën 24-vjeçare, ai u zgjodh në Dhomën e Ulët të Përfaqësuesve duke u bërë një vit më pas ministri më i ri në moshë në historinë e Belgjikës në sektorin e çështjeve të brendshme. Në vitin 2006 u zgjodh kryebashkiak i Uavre, qytet me 30 mijë banorë, por kthesa e parë ndodh në Dhjetor të 2007-s kur u emërua ministër i Bashkëpunimit dhe Zhvillimit. Ndërkohë ai merr presidencën e lëvizjes reformatore, duke ndjekur gjurmët e babait të tij, dhe pas zgjedhjeve parlamentare në Belgjikë bëhet kryeministër i një koalicioni qeverisës të përbërë dhe nga tre parti flaminge: kristian demokratët, liberalët dhe demokratët dhe aleanca e re flaminge e rrymës së djathtë.

Historia politike e Belgjikës tregon një paqëndrueshmëri në mazhorancat që formohen herë pas here. Charles Michel arriti të rezistonte deri në Dhjetor të 2018-s kur qeveria e tij u rrëzua pas largimit të aleancës së re flaminge.  Në Europë lëvizja reformuese është anëtar historik i ALDE, grupit të liberalëve që shohin tek presidenti francez Emmanuel Macron liderin e tyre. Roli i Michel do të jetë koordinimi dhe drejtimi i Këshillit Europian, thënë ndryshe organizmit që bashkon të gjithë krerët e shtetit apo qeverive të Bashkimit Europian.

Përfaqësuesi i lartë për politikat e jashtme në Bashkimin Europian është Josep Borrell – ministër i Jashtëm spanjoll në qeverinë e Sanchez. Ai e nis karrierën e tij në parlament në vitin 1986 dhe si rrjedhim mori postin e ministrit të Transportit dhe Ambientit. Në vitin 2002 mori pjesë në konventën europiane dhe redaktoi një traktat i cili nuk u miratua nga disa shtete anëtare. Në vitin 2004, ai u bë president i Parlamentit Europian deri në vitin 2007. Pasardhësi i Mogherinit, 72-vjeçari Borrell, ka një karrierë politike të jashtëzakonshme si në skenën kombëtare ashtu dhe në atë ndërkombëtare, dhe kjo falë aftësive të tij diplomatike. Fillimisht këshilltar e më pas sekretar shteti në Madrid, disa ministri, por dhe një rol kryesor në ndërhyrjen për krizën në Venezuelë.

Kjo është sfida e tij më e fundit, si përfaqësues i lartë i politikës së jashtme dhe sigurisë, një post strategjik në Bashkimin Europian për të cilin duhet këmbëngulje dhe eksperiencë në fushën ndërkombëtare. Është një rol shumë i rëndësishëm pasi synon koordinimin, organizimin, drejtimin dhe vendosjen – në marrëveshje me këshillin – politikën e jashtme dhe marrëdhëniet ndërkombëtare. Pavarësisht faktit se vinte nga një familje e thjeshtë – babai i tij ishte një bukëpjekës – Borrell ndjek studimet për master në Francë dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke konfirmuar synimin e tij për politikën ndërkombëtare. Karriera e tij politike nis në vitin 1975, kur bashkohet me partInë Socialiste. Në periudhën 2004 – 2007, Borrel hyri në Parlamentin Europian si eurodeputet në Partinë Popullore Europiane, duke marrë dhe postin e presidentit. Pas përfundimit të mandatit europian ai iu dedikua sërish politikës spanjolle duke marrë postin e Ministrit të Jashtëm.

Nga gazetaria televizive në drejtimin e Strasburgut, David Sassoli është president i ri i Parlamentit Europian. Eurodeputet që nga viti 2009 ai u zgjodh në raundin e dytë pas vetos së vendosur nga laburistët britanikë dhe socialistët gjermanë. Thelbi i fjalës së tij ishte: T’u kthejmë qytetarëve besimin tek institucionet. Gazetar dhe drejtues televiziv, ish-zëvendës drejtor i TG1, David Sassoli, i ditëlindjes 1956, është prej dhjetë vitesh eurodeputet dhe që nga viti 2014 mban postin e zëvendës presidentit të Parlamentit Europian.

I kandiduar nga socialistët pa mbështetjen e qeverisë, përfaqësuesi i Partisë Demokrate italiane merr postin më të lartë të Parlamentit Europian duke zëvendësuar një tjetër Italian, Antonio Tajani. Gjithçka ndodhi duke u bazuar në principin e stafetës, meqenëse liderët europianë do të donin që socialistët dhe popullorët të ndajnë mandatin me një alternim prej dy vitesh e gjysmë secili. Dhe në fakt as Partia Popullore Europiane dhe as liberalët nuk prezantuan një kandidatin e tyre në këtë fazë.  Një katolik demokrat, Sassoli nis që në moshë të re të ndjekë politikën. Në radhët e demokratëve italianë, Sassoli militoi në zonën që drejtohet nga Dario Franceskini, dhe ka prej vitesh një marrëdhënie shumë të mirë me ish-kryeministrin Paolo Xhentiloni, aktualisht kryetar partie. Për Partinë Demokrate zgjedhja e tij në presidencën e Parlamentit Europian mund të konsiderohet një fitore.

Gjermania dhe Franca do të kenë në pesë vitet e ardhshme përgjegjësi të veçanta në menaxhimin e Bashkimit Europian. Një gjë e tillë nuk ndodhte prej dekadash. Vendimi i Këshillit Europian për t’i besuar drejtimin e komisionit Ursula Von der Leyen dhe presidencën e Bankës Qendrore Europiane Christine Lagarde mund të mos i pëlqejë atyre që janë të bindur se Europa dominohet nga dy vende të mëdha të kontinentit. Vendimet u morën pas negociatave tre ditore, të nisura të dielën dhe të përfunduara mbrëmjen e së martës. Beteja ishte e gjatë pasi 28 vendet anëtare kërkonin një siguri për një ekuilibër politik pasi Këshilli Europian shpesh herë përbëhet nga qeveri të dobëta, në disa raste minoritarë apo teknikë të mbështetur nga mazhoranca  të fragmentizuara. Për më shumë fragmentizimi i vetë Parlamentit Europian komplikoi dhe më shumë kornizën.

Parisi dhe Berlini kanë dalë me kokën lartë në përballjen me liderët europianë. Është diçka pozitive për të dy vendet por ndoshta dhe për Europën. As Von der Leyen dhe as Lagarde nuk kanë pushtet të plotë. E para do të jetë në skuadër me zëvendës president të rëndësishëm mes të cilëve Marget Veshtager e Frans Timermans. E dyta është faktikisht zëdhënësja e një këshilli drejtues që rigrupon 24 bankierë të tjerë qendrorë. Tradicionalisht drejtues që vijnë nga vende të vogla e kanë pak të vështirë të drejtojnë dhe kontrollojnë institucione të mëdha komunitare ku përfaqësitë e tyre kombëtare janë të pakta. Mbështetja e kryeqyteteve të tyre është e kufizuar. Dhënia Francës dhe Gjermanisë poste të larta të institucioneve europiane duhet të ndërgjegjësojë dy vende të mëdha të Bashkimit Europian. Të lehtësojë kërkimet për kompromis, si dhe të bëjë të mundur aplikimin e axhendës strategjike për pesë vitet e ardhshme./ABC News Albania 24/7

schutz.jpg
G. P.15:18 | 28/06/2019

Në një deklaratë nga rrjetet sociale, ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri, Sussane Schutz, u bën thirrje të gjitha palëve që të pengojnë çdo formë dhunë gjatë ditës së zgjedhjeve të dielën.

Ajo thotë se është e rëndësishme që zgjedhjet të zhvillohen të lira dhe në këtë kontekst, partitë opozitare kanë një detyrë të veçantë sipas saj.

“Duke patur parasysh zgjedhjet vendore të ditës së diel, datë 30 qershor, u bëj thirrje të gjitha palëve të kontribuojnë në mënyrë aktive që të pengojnë çdo formë dhune. Është me rëndësi vendimtare, që zgjedhjet të zhvillohen të lira. Në këtë kontekst ky është një obligim i veçantë i partive opozitare. Gjermania ka sjellë në Shqipëri vëzhgues, që do të vëzhgojnë proceset në kuadër të misionit të pavarur të OSBE-/ODIHR-it”, deklaron ambasadorja.

Më tej, Schutz shprehet se të gjitha palët duhet të marrin përgjegjësitë e tyre për vendin duke patur parasysh edhe situatën që mund të krijohet pas zgjedhjeve të 30 Qershorit. Ajo bën thirrje që drejtësia të flasë për çështjen e përgjimeve si dhe e konsideron të rëndësishme rivendosjen sa më shpejt në funskionalitet të Gjykatës Kushtetuese.

“Të gjitha palët duhet të tregojnë tani gatishmëri për dialog dhe të marrin përgjegjësitë e tyre për vendin duke patur parasysh edhe situatën pas zgjedhjeve të 30 qershorit. Akuzat, që u referohen akteve eventualisht kriminale në kuadrin e zgjedhjeve të shkuara, duhet të sqarohen në mënyrë të menjëhershme nga agjencitë e zbatimit të ligjit sipas legjislacionit në fuqi. Për sqarimin e çështjeve të së drejtës kushtetuese të mbetura pezull deri më tani rëndësi vendimtare ka rivendosja e shpejtë në funksionalitet e Gjykatës Kushtetuese”, përfundon deklarata e ambasadores gjermane./abcnews.al

refugjate.jpg
G. P.08:13 | 20/06/2019

Ish-Presidenti Christian Wulff i ka paralajmëruar gjermanët të mos i zbavisin qarqet e ekstremit të djathtë. Ai tha se mbërritja e refugjatëve në kulmin e krizës së migrimit mund të jetë e rëndësishme sa ribashkimi.

Ish-presidenti Christian Wulff tha se kriza e refugjatëve e vitit 2015 mund të rezultojë e rëndësishme dhe e dobishme për vendin, bëri të ditur të mërkurën agjensia e lajmeve DPA.

“Shanset janë të mëdha që vërshimi i refugjatëve të kthehet në një moment fati në historinë gjermane”, tha Wulffi në një fjalim të martën në mbrëmje. Ai e përshkroi bashkimin e Gjermanisë në vitet 1990 si një moment të ngjashëm të fatit të mirë.

Ai tha se Gjermania është në një gjendje shumë më të mirë se sa e kuptojnë shumë vetë. Ish-Presidenti paralajmëroi që të mos zbavitet ekstremizmi i krahut të djathtë. Ai tha se vija që ndan patriotizmin dhe nacionalizmin nuk duhet të bëhet e paqartë. Christian Wulffi e ka mbështetur vendimin e Kancelares Angela Merkel për të hapur kufijtë e Gjermanisë ndaj refugjatëve që iknin prej luftës.

 Christian Wulff
Moment vendimtar

Në kulmin e krizës së refugjatëve, Wulffi u kërkoi shteteve anëtare të BE të strehonin ata që iknin nga lufta dhe varfëria e skajshme: “Nuk duhet të jetë problem për 500 milionë europianë që të pranojnë 3 milionë refugjatë”, deklaroi Christian Wulff.

Në vitin 2015, Gjermania lejoi gati 900.000 emigrantë të hyjnë në Gjermani me politikën e dyerve të hapura të kancelares Angela Merkel. Shumë prej tyre iknin nga lufta dhe nga varfëria ekstreme në Lindjen e Mesme, Azi dhe Afrikë.

Partitë euroskeptike, partitë e krahut të djathtë dhe ato ultra të djathta fituan mbështetje gjatë krizës. Ata që përfituan qenë edhe presidenti hungarez Viktor Orban dhe kancelari austriak Sebastian Kurz, që pretenduan se kjo minon strukturën shoqërore të kontinentit. Georg Pazderski i partisë ultra të djathtë Alterrnativa për Gjermaninë (AfD), i kritikoi komentet e Wulffit. Në rrjetin e twitterit ai shkroi se ish-Presidenti kishte humbur kontaktin me realitetin./DW

cakaj-mass.jpg
nev ila22:59 | 13/06/2019

Për Gjermaninë, negociatat me Shqipërinë duhet të hapen për arsye strategjike në Ballkanin Perëndimor. Deklarata u bë nga kryediplomati gjerman Heiko Mass gjatë takimit dhe konferencës së përbashkët për shtyp të dhënë në Berlin me ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj.

Në takim u diskutuan mbi ambiciet evropiane të Shqipërisë dhe shteteve të Ballkanit dhe vendimmarrjen e vendeve evropiane për hapjen e negociatave me Shqipërinë pas rekomandimit te pa ekuivok të raportit të Komisionit Evropian.

Ministri në detyrë Cakaj mësohet të ketë informuar homologun gjerman mbi ecurinë e reformave si dhe përmbushjen plotësisht të tre kushteve të vendosura nga Këshilli Evropian në qershorin e vitit 2018.

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme Maas vlerësoi rolin e vendit tonë në kryesimin e OSBE-së të cilën e cilësoi jo thjesht një sfidë, por një mundësi të madhe që ka vendi për të performuar në skenën ndërkombëtare./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono