Gjermani

zaev-merkel_1518205805-943952.jpg
ent ela11:39 | 21/02/2018

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev ndodhet në Gjermani për një vizitë zyrtare ku do të takohet me kancelaren gjermane Angela Merkel. Pas takimit të dy pritet të dalin në një konferencë të përbashkët për shtyp. Gjatë qëndrimit të tij në Berlin, Zoran Zaev do të takohet dhe me presidentin gjerman Shtajnamajer. Takimi i parë mes Zaev dhe Merkel u zhvillua në Trieste në korrik 2017, në prag të samitit BE – Ballkani Perëndimor./abcnews.al

vlcsnap-error330-1280x720.jpg
gra moz12:53 | 18/02/2018

Kryeministri Izraelit, Benjamin Netanjahu, ka thënë në Konferencën e Sigurisë në Mynih se Irani është kërcënimi më i madh për të gjithë botën. Ai ka ironizuar dhe me ministrin i Jashtëm të Teheranit, ndërsa në duar mbante një pjesë të një avioni Iranian.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, gjatë zhvillimit të Konferencës së Sigurisë në Mynih të Gjermanisë, ka treguar një pjesë të një avioni Iranian të rrëzuar disa ditë më parë nga aviacioni izraelit, pasi kishte hyrë në territorin e shtetit hebre.

Duke ironizuar me përgënjeshtrimet zyrtare të Teheranit, Netanjahu ka drejtuar një pyetje për ministrin e jashtëm të Iranit: “Zoti Zarif, e njihni këtë? Besoj se po pasi është e juaja. Këtë mund ta marrësh në shtëpi si një mesazh për tiranët e Teheranit dhe ju bëj thirrje që të mos na vini në provë”.

“Izraeli nuk do t’i lejojë regjimit Iranian që të mbjellë frikë. Do të veprojmë nëse është e nevojshme, jo vetëm kundër atyre që na sulmojnë, por kundër vetë Iranit”, shton kryeministri izraelit nga skena e Konferencës së Sigurisë në Mynih. Ndërsa më tej shton: “Irani paraqet sot kërcënimin më të madh për botën tonë. Irani nuk është kërcënim vetëm për ne, por edhe për ju”.

Ai akuzoi Teheranin për “mbjelljen e terrorit në Lindjen e Mesme” dhe për “krijimin e një perandorie nga Kaspiku në Mesdhe”. Netanjahu u shpreh dhe kundër marrëveshjes bërthamore iraniane. Sipas shefit të qeverisë së vendit hebre, akordi “u prezantua me qëllime paqësore, por e bëri këtë regjim edhe më shumë ambicioz”. Gjëja pozitive, vazhdoi kryeministri, është se ka sjellë arabët dhe izraelitët më afër se kurrë më parë dhe paradoksalisht mund të çojë në paqe të gjerë dhe ndoshta në paqe midis Izraelit dhe Palestinës./abcnews.al

vlcsnap-error956-1-1280x720.jpg
gra moz16:39 | 14/02/2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka pritur ministrin e Jashtëm të Gjermanisë në Beograd. Kreu i Shtetit theksoi se Serbia dëshiron të hyjë në BE. Ndërsa kryediplomati gjerman kërkoi të gjendet një zgjidhje mes Prishtinës dhe Beogradit.

Serbia do të ketë tri cështje për të zgjidhur në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Stabiliteti rajonal, problemi i Kosovës bashkë me rendin dhe ligjin.

Shefi i diplomacisë gjermane, Sigmar Gabriel, ka nisur vizita në Serbi dhe Kosovë për të shprehur qëndrimin e Berlinit lidhur me problemet në Ballkan.

Sigmar Gabriel, ministri i Jashtëm i Gjermanisë: “Gjermania, sikurse edhe BE, duan që të gjendet një zgjidhje mes Beogradit dhe Prishtinës për të relaksuar situatën. Zgjidhja është e rëndësishme për qytetarët e Serbisë dhe të Kosovës. Të gjithë pajtohemi se nuk guxon të ekzistoj një konflikt i përhershëm”.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, tha se Serbia do një zgjidhje pasi insiston të futet në BE deri në vitin 2025.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “Ne nuk kemi frikë nga pika e tretë rreth drejtësisë pasi kemi punuar për këtë. Deri tani kemi ruajtur paqen në rajon dhe me Prishtinën e dimë që na pret punë pasi ne duam që të futemi në BE pavarësisht se Gjermania vitin 2025 nuk e sheh si të shenjtë”.

Kompanitë gjermane punësojnë në Serbi 37 mijë njerëz. Shkëmbimi tregtar është 4.4 miliardë euro. Gabriel tha se vendet e Ballkanit duhet të arrijnë standardet evropiane dhe se Serbia është faktor i rëndësishëm për stabilizimin e rajonit./abcnews.al

vlcsnap-error072-1-1280x720.jpg
gra moz16:18 | 14/02/2018

Në Gjermani do të aplikohet transporti public falas për të luftuar ndotjen e ajrit. Sipas qeverisë gjermane, eksperimenti i cili do të jetë i përkohshëm, mund të shtrihet dhe në pesë qytete të tjera të vendit.

Qeveria gjermane mendon për të ofruar përkohësisht falas transportin publik në përpjekje për të luftuar ndotjen e ajrit. Lajmi është bërë i ditur nga zëdhënësi i qeverisë Steffen Seibert, i cili konfirmoi se i është dërguar një letër dhe Brukselit nga Ministria e Ambientit në lidhje me këtë cështje. Në letër shkruhet për eksperimentimin e mundshëm në pesë qytete të mjeteve publike falas. Seibert konfirmoi se është më se i mundshëm një bashkëpunim mes parlamentit gjerman dhe bashkive për të bërë falas transportin publik, në mënyrë të përkohshme.

Ministria e Ambientit, ajo e transportit dhe zyra e kancelarisë kanë rënë dakord që eksperimenti të aplikohet dhe në pesë qytete të tjera përveç Berlinit, në Bonn, Essen, Manheim, Herrenberg dhe Reutlingen.
Berlini do të përpiqet të kufizojë kuotën e trafikut privat, pasi nuk janë arritur objektivat europiane për prodhimin e dioksidit të azotit. Për shkak të tejkalimit të kufirit për ndotjen e ajrit prej vitesh, Gjermania rrezikon një denoncim në Gjykatën Europiane të Drejtësisë./abcnews.al

vlcsnap-error257-1280x720.jpg
gra moz22:37 | 13/02/2018

Pas heqjes dorë nga posti i ministrit të Jashtëm, që pritej të mbante në kuadër të marrëveshjes me kancelaren Merkel, Martin Schulz është tërhequr edhe nga posti i kryetarit të SPD-së, për të lehtësuar bashkëqeverisjen.

Kryetari i Partisë Social-Demokrate në Gjermani, Martin Schulz ka dhënë dorëheqjen me qëllim lehtësimin e përgatitjeve për koalicionin qeverisës me konservatorët e kancelares Merkel.

Schulz ka deklaruar se do t’ia dorëzonte drejtimin Andrea Nahles me efekt të menjëhershëm. Sidoqoftë, anëtarët e SPD-së do të votojnë më 22 Prill për këtë ndryshim. Burime konfidenciale nga partia bëjnë me dije se kryetari i Bashkisë së Hamburgut, Olaf Scholz do të jetë lider i përkohshëm.

Martin Schulz u tërhoq duke thënë se dëshironte t’i jepte fund debateve për emërimet në radhët e partisë. SPD ka rënë dakord për një koalicion qeverisës me kristian-demokratët e CDU-së dhe aleatëve të tyre bavarezë, CSU. Votimi për koalicionin e madh do të mbahet muajin e ardhshëm dhe rezultatet pritet të publikohen më 4 Mars. SPD, parti e qendrës së majtë, pritet të marrë drejtimin e 6 ministrive, përfshirë atë të Financave dhe atë të Punëve të Jashtme. Schulz, ish-kryetar i Parlamentit Europian, kishte në plan të drejtonte MPJ-në, por u tërhoq pas përplasjeve të brendshme në SPD./abcnews.al

vlcsnap-error332-1280x720.jpg
ent ela13:22 | 09/02/2018

Në një ntervistë për mediat gjermane, ish- lideri i socialdemokratëve Sigmar Gabriel sulmoi Martin Schulz, qe nuk pranoi ta rikonfirmoje në postin e ministrit të jashtëm

Ish lideri i socialdemokratëve gjermanë, Sigmar Gabriel, nuk ka pranuar të dalë nga skena politike në heshtje. Në një intervistë për të përditshmen “Funken Mediengruppe”, ai shprehu gjithë pakënaqësinë dhe zhgënjimine tij duke sulmuar lidershipin e partisë. Kjo për arsyen se nuk pranoi ta rikonfirmonte si ministër të jashtëm, një post që do të merret nga lideri aktuali partisë Martin Schulz.

Gabriel u shpreh se ishte i zhgënjyer nga mungesa e respektit në radhët e partisë së tij, dhe se fjala e dhënë tashmë nuk ka asnjë kuptim mes socialdemokratëve.

Në Berlin thuhet se i ishte premtuar se do të qëndronte në krye të diplomacisë gjermane dhe në qeverinë e ardhshme. Gabriel shpjegoi se ishte i neveritshëm fakti që partia e tij nuk i njeh meritat si ministër i jashtëm./abcnews.al

1000x-1.jpg
ent ela10:44 | 07/02/2018

Lideri i socialdemokratëve Martin Shulz do të jetë ministri i jashtëm në qeverinë e re gjermane. Mediat në vend shkruajnë se më në fund është arritur marrëveshja për krijimin e një koalicioni qeverisës mes konservatorëve të kancelares Merkel dhe socialdemokratëve.

Konservatorët e kancelares gjermane Angela Merkel dhe socialdemokratët e Martin Schulz kanë arritur të gjejnë një marrëveshje për krijimin e koalicionit të madh qeverisës. Lajmi është raportuar nga mediat gjermane, pas një maratonë negociatash e cila zgjeti rreth 24 orë. CDU, CSU e SPD, kanë gjetur nhë marrëveshje dhe për ndarjen e ministrive, ku socialdemokratët kanë marrë ministrinë e financave. Në qeverinë e mëparshme ky post mbahej nga Volfgang Shauble, i cili tashmë mund të synojë Presidencën.

E përditshmja gjermane Bild shkruan ndër të tjera se socialdemokratët kanë marrë dhe ministrinë e jashtme dhe të punës ku lideri Martin Shulz do të jetë ministri  jashtëm i qeverisë së re, ndërsa kryebashkiaku i Hamburgut, Olaf Sholz do të zëvendësojë Shauble tek financat. Televizioni publik gjerman e ka cilësuar sinjë marrëveshje për një kontratë koalicioni, duke shtuar se janë sqaruar dhe mosmarrëveshjet për temat më të rëndësishme si ajo e tregut të punës dhe asistencës shëndetësore por dhe për ndarjen e ministrive./abcnews.al

 

vlcsnap-error162-1280x720.jpg
ent ela12:05 | 06/02/2018

Të ndërprera mesnatën e së hënës, bisedimet mes socialdemokratëve të Shulz dhe unionit të kristiandemokratëve të Merkel, do të vazhdojnë dhe sot me shpresën e një marrëveshjeje përfundimtare për krijimin e një koalicioni qeverisës. Por pavarësisht arritjes së marrëveshjes apo jo, sipas analistëve, të vetmit fitues mbeten euroskeptikët.

Vijojnë ende në Gjermani bisedimet mes CDU-së dhe SPD-së për krijimin e qeverisë së re. Sipas raportimeve të mediave gjermane, negociatat janë ndërprerë mesnatën e të hënës dhe pritet të vazhdojnë dhe sot. Edhe pse data përfundimtare për arritjen e një marrëveshjeje ishte ajo e 4 shkurtit, ishin parashikuar dy ditë pritjeje, nëse do të kishte lindur nevoja për diskutime të reja.

Lideri i socialdemokratëve Martin Shulz u shpreh se kanë prfunduar bisedimet për Europën dhe të gjitha palët kishin rënë dakord që vendi ka një të ardhme vetëm në një europë të fortë dhe të bashkuar dhe se të gjithë ishin gati për të qenë pjesë e saj.

Pas zgjedhjeve të përgjithshme në vend, rënia e numrit të votive për partitë tradicionale, dhe ngritja e atyre të ekstremit të djathtë bënë të pamundur një mazhorancë të qartë në Dhomën e Deputetëve. Në një moment të parë Unioni i Kristiandemokratëve të Angela Merkel u përpoq të krijonte një koalicion me liberlaët dhe ekologjistët por dështoi duke bërë që në janar të nisnin negociatat me socialdemokratët.

Bisedimet tashmë janë në fazën përfundimtare dhe anëtarë të partisë së Merkel u shprehën optimist për mediat gjermane duke thënë se marrëveshja ishte shumë pranë.

Marrëveshjet e arritura deri tani kanë të bëjnë me disa investime: 2 miliard euro për ndërtimin e banesave sociale deri në 2021-shin dhe 33 miliardë do të jenë për bashkitë për disa projekte të ndryshme mes të cilave dhe shërbimet për fëmijët. Ndërsa ende pa zgjidhur janë temat për shëndetësinë dhe normat për punën

Ajo që është e qartë, ka të bëjë me faktin se gjermanëtjanë gjithnjë e më shumë indiferentë përballë faktit se vendi prej katër muajsh është pa qeveri. Nuk është një rastësi që dy partitë politike kanë marrë një mbështetje minimale nga votuesit, me socialdemokratët që kanë zbritur në 18 për qind të pëlqimit dhe unioni I kristiandemokratëve në 33 për qind.

Përtej mbështetjes, sipas analistëve gjermanë edhe nëse gjendet një marrëveshje, do të bëhej fjalë për një aleancë të paqëndrueshme me euroskeptikët e Alternativës për Gjermaninë në opozitë në Bundestag.

Eksperti amerikan për gjeopolitikë Tom Luongo shprehet se është një skenar ideal për euroskeptkët. Në të dyja  rastet partitë e opozitës do të rrisin mbështetjene tyre mes gjermanëve në një pikë që SPD-ja e Shulz do të mbajë përgjegjësinë nëse qeveria do të dështojë./abcnews.al

 

merkel-1280x839.jpg
ent ela11:28 | 05/02/2018

Angela Merkel ka konfirmuar raundin përfundimtar të negociatave për koalicionin e madh qeverisës, e vetëdijshme se bisedimet do të jenë të vështira. Sipas burimeve nga të treja palët sot, mund të jetë dita e fundit e negociatave mes unionit CDU – CSU dhe SPD, në përpjekje për krijimin e qeverisë. Merkel shtoi se palët janë të vetëdijshme për detyrimet e tyre por ende s’mund të thuhet sa mund të zgjasë raundi përfundimtar i bisedimeve. Merkel përfundoi duke thënë se ishte përgatitur mirë, por ka ende pika të rëndësishme për t’u sqaruar./abcnews.al

vlcsnap-error884-1280x719.jpg
gra moz13:35 | 04/02/2018

Koreja e Veriut ka përdorur ambasadën e saj në Gjermani për të blerë pjesë për të ndërtuar raketat e saj bërthamore. Konfirmimi ka ardhur nga vetë shefi i inteligjencës gjermane.

Koreja e Veriut ka marrë teknologjinë për programet dhe armët e saj bërthamore nëpërmjet ambasadës së saj në Berlin. Kështu të paktën thotë kreu i inteligjencës së Gjermanisë. Hans-Georg Maassen i tha “NDR TV” se shumë prej këtyre aktiviteteve ishin penguar, por jo të gjitha ishin zbuluar. Ai nuk tregoi se çfarë lloj teknologjie ishte blerë, por nënvizoi se mund të përdoret për qëllime civile dhe ushtarake.

Koreja e Veriut ka vazhduar të zhvillojë raketa dhe armë bërthamore në kundërshtim me sanksionet ndërkombëtare. Një raport i OKB-së të premten tha se ka fituar afro 200 milionë dollarë vitin e kaluar duke eksportuar mallra të ndaluar dhe implikuar disa vende duke përfshirë Kinën, Rusinë dhe Malajzinë.

“Ne kemi vërejtur se ka pasur shumë aktivitete prokurimi nga ambasada”, tha Maassen, në një intervistë. “Nga këndvështrimi ynë, ata ishin për programin e raketave, por gjithashtu pjesërisht për programin bërthamor. Kur i shohim gjëra të tilla, ne i ndalojmë ato, por nuk mund të garantojmë që ne të shohim dhe të bllokojmë çdo përpjekje”, shtoi ai. Koreja e Veriut ende nuk i është përgjigjur komenteve të Maassen.

Një investigim i veçantë nga transmetuesi publik “ARD” tha se agjensia e inteligjencës së Gjermanisë ka zbuluar shenjat e para të përpjekjeve të Koresë së Veriut për të blerë teknologji dhe pajisje në 2016 dhe 2017. Ndërkohë, një panel ekspertësh i OKB-së ka gjetur prova se Koreja e Veriut po ndihmonte Sirinë për të zhvilluar armë kimike, si dhe i ka ofruar Mianmarit raketa balistike. Zbulimet vijnë në mes të tensioneve mbi përparimet e shpejta të Koresë së Veriut në programet e armëve bërthamore dhe konvencionale, të cilat kanë arritur pikën më të lartë në vite.

Testi i fundit i raketave balistike, më 28 Nëntor, nxiti një seri të re sanksionesh nga OKB, duke synuar dërgesat e benzinës dhe udhëtimet për koreanoveriorët. Testet e vazhdueshme kanë shkaktuar gjithashtu një luftë fjalësh midis Presidentit amerikan Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono