germadha

banoret-1280x705.jpg
ad min18:30 | 06/06/2019

Banorëve të fshatit Floq të Korçës, u ndryshoi tërësisht jeta pasi humbën shtëpitë e tyre nga lëkundjet sizmike. ABC News është rikthyer në zonën që u godit nga fatkeqësia natyrore ku gjithçka është rrënuar. Le të ndjekim materialin e përgatitur nga korrespondentja jonë në Korçë Daniela Zisi.

Toka në Floq, epiqendra e valës së tërmeteve në Juglindje, nuk po gjen qetësi. Edhe pas gjashtë ditësh, lëkundjet sizmike vazhdojnë. Banoret janë në ankth. Me dridhjet nën këmbë presin goditjen e radhës.

Dy lagjet e sipërme të fshatit, aty ku u ndjenë më fort lëkundjet, kanë mbetur si ditën e parë të fatkeqësisë natyrore. Shtëpi të rrafshuara përtokë, mure të çarë dhe pirgje masive gurësh, brenda dhe jashtë tyre.

Banorët të zhvendosur në çadra dhe ambientet e shkollës, orët e ditës i kalojnë mes gërmadhave. Jeta e tyre ndryshoi kaq befasisht dhe  tani gjithçka u zhbë mes rrënojave. Po mundohen t’i kthehen përditshmërisë por pa një çati mbi kokë bëhet gjithmonë dhe më e vështirë.

Bajram Bekolli e kishte ndërtuar shtëpinë pak vite më pare. Por edhe pse e re tërmeti nuk e kurseu. Përjetimet e mëngjesit të 1 Qershorit, i ka ende të forta. Lëkundjet e gjetën në gjumë dhe kur u zgjua nuk donte ta braktiste shtëpinë. Banesa dykatëshe ishte gjithçka donte tu linte trashëgim fëmijëve.

Nuk kanë asnjë plan, se si  dhe ku do t’i kalojnë muajt, derisa shtëpitë e tyre të rindërtohen. Të prekurit nga tërmeti ankohen për mungesa në ushqime dhe veshje për fëmijët. Jetesën në çadra nuk e shohin si zgjidhje afatgjatë. Shumica e banorëve merreshin me bujqësi dhe blegtori. Sot askush nuk ka punë për të bërë.

Komisionet e verifikimit të dëmeve, po vijojnë vlerësimin dhe fatura financiare pritet të mësohet pas dy javësh. Bëhet fjalë për më shumë se 65 banesa të shkatërruara dhe 100 të tilla të dëmtuara. Ndërkohë bashkia e Korçës nuk ka mbledhur Këshillin Bashkiak për të çelur fondin e emergjencave civile./ABC News Albania 24/7

germadha.jpg
ad min14:46 | 07/04/2019

Në Metarlugji dikur kanë punuar më shumë se 12 mijë punëtorë, por sot ai është një gërmadhë. Megjithatë ABC News ka mësuar se brenda hapësirave të shkatërruara ushtrojnë aktivitetin disa ndërmarrje.

Gjashtë dekada nga ndërtimi, fantazma e tij na ndjek nga pas. Dikur ishte krenaria industriale e sistemit totalitar e njëkohësisht dështimi më i madh i komunizmit. 520 objekte, 47 kilometra hekurudhë e brendshme, 22 kilometra rrugë automobilistike, punuan 12.000 punëtorë.

Rënia dramatike nisi pas viteve ’90. Linjat e prodhimit pushuan. Prej 30 vitesh në disa nga uzinat dhe fabrikat nuk u vendos më dorë kurrë. Objekte dhe makineri të shumta kaluan në ruajtje apo demolim. Por përfunduan në gërmadha. Ndotja, tashmë jo vetëm në ajër dhe ujë, por edhe në nëntokë.

Ka patur përpjekje për riaktivizimin e zonës industriale në Elbasan, por pa rezultat optimal. Nga një vëzhgim i ABC News në territorin e ish-Kombinatit Metalurgjik ushtrojnë aktivitet ndërmarrje nga prodhimet energjetike,  në fushën e ndërtimit, pjesë këmbimi e deri tek prodhimi i hekurit dhe hidrokarbureve. Por pjesa tjetër e territorit është një varrezë e ndotur.

Më 18 Maj të vitit 2016, Këshilli i Ministrave vendosi shembjen Uzinës së Prodhimit të Çeliqeve, Uzinës 12, Uzinës së Nikel Kobaltit, Kombinatin Energjitik etj. Objektet iu nënshtruan procedurës së ankandit me synimin për të përfituar nga ajo çfarë kishte mbetur dhe që mund të shfrytëzohet në përbërje të tyre. Por duket se pati pak interes.

Nga ana tjetër, kalimi i baipasit të Elbasanit nga Bradasheshi në Metalurgji pastaj në urën mbi lumin Shkumbin në afërsi të kanalit me kama do të ishte një zgjidhje e mirë për shembjen e objekteve të vjetra dhe rigjenerimin e kësaj sipërfaqe. Megjithatë ky projekt ende ka mbetur në letër.

Gjatë ndërtimit te tij  lëvizën 2.5 milionë m3 dhe u hodhën 830.000 m3 beton, u përgatitën 146.000 m3 elemente parafabrikate, 43.000 ton konstruksione metalike. Por këto shifra janë thjesht statistika historike. /abcnews.al

UZINA-GERMADHE-ELBASAN.mpg_snapshot_00.58-1280x720.jpg
ad min15:15 | 05/08/2018

Ish-uzina e përpunimit të naftës në Ballsh ështe kthyer në një gërmadhë që të fut frikën dhe që çdo ditë rrezikon jetë njerëzish. Dikur ky investim punësoi 1 mijë vetë për shumë vite me rradhë. Sot banorët as nuk shpresojnë që ajo godinë do tu ofrojë ndonjë mundësi.

Nuk ka çati dhe muret gati po rrëzohen . S’ka as dyer e as dritare. TEC-i dhe ish-Uzina e Përpunimit të Naftës në Cërrik ndodhen në agoni të plotë. Është një vend i shkretë që të fut frikën. Një kufomë e diktaturës.

Në dy ish-kantieret më të mëdha në Cërrik rreth tre dekada më parë ishin punësuar rreth 1000 vetë. Punimet për ndërtimin e Uzinës filluan në vitin 1951. Ndihmë në atë kohë dhanë specialistët sovjetikë. Në vitin 1961 arriti të përpunonte deri në 500.000 tonë nafte në vit. Më 1962 u prodhua për herë të parë në vend vajguri i markës TSI, për avionet reaktivë. U prodhua dhe vajgur për ndriçim dhe djegie. Disa vajra lubrifikante si: vaj Aftol 18, vaj DP 14, vajra për makinat.

Ishte në funksion deri në vitin 1992. Që nga ajo kohë nuk prodhon më asgjë. Ka kaluar në konservim dhe vetëm harxhon para. Më 22 korrik të vitit 2013 qeveria e jep me konçension me kontratën e tipit “Rehabilitim, Operim dhe Transferim”, e firmosur mes Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës së kohës dhekompanisë Kurum International sh.a.

Sipas kontratës, konçensionari do të investonte në këtë rafineri gati 6.8 miliardë lekë (48 milionë euro) dhe të fillonte punën e përpunimit të naftës brenda 18 muajve. Por pesë vjet nga kontrata asgjë nuk është bërë.

Për banorët uzina kufomë shtë kthyer në burim aksidentesh. Jo të pakët janë ata që janë plagosur apo kanë humbur jetën gjatë 25 viteve të fundit aty. Rivënien në punë siç ishte apo në forma të tjera ata e shohin si një mundësi punësimi. Kjo pra është panorama e dy prej ish objekteve të diktaturës në Cërrik shuarja e të cilave bëri që qindra familje të mbeten pa punë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono