Gent Cakaj

gent-cakaj1.jpg
ad min21:11 | 23/10/2019

Kryeministri Edi Rama dhe lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, do të takohen së shpejti. Ministri në detyrë për Punët e Jashtme, Gent Cakaj, tha këtë të mërkurë se bëhet fjalë për punë ditësh që dy liderët të takohen.

“Është çështje ditësh kur ata do të takohen dhe do të diskutojnë në hapat e mëtejmë mes Shqipërisë dhe Kosovës. Nuk mund të flas për detaje. Di se takimi ka qenë i paraparë më herët. Ka pasur një ndryshim në axhendë për shkaqe rrethanore dhe aspak politike. Takimi do të ndodhë shpejt dhe sa më parë të ndodhë aq më mirë sepse është e rëndësishme të rinergjizohet bashkëpunimi Shqipëri-Kosovë sepse kemi shumë punë për të bërë sëbashku”, tha Cakaj, gjatë një interviste përballë gazetares Mirela Milori.

Cakaj preferoi të mos komentonte qeverinë e ardhshme të Kosovës, por theksoi se më e rëndësishme për të është bashkëpunimi mes dy qeverive.

“Jam këtu në cilësinë e një përfaqësuesi të institucioneve shqiptare. Unë nuk mund të gjykoj për koalicionet në Kosovë. Nga perspektiva që kam më duket e parëndësishme për shkak të pozionoit që kam. Për mua është e parëndësishme si do jetë koalicioni në Kosovë, por më i rëndësishëm është si do jetë bashkëpunimi i qeverisë së Shqipërisë dhe asaj në ardhje të Kosovës”, tha Cakaj.

Gjithashtu ai komentoi edhe idenë e asaj që analistët e kanë cilësuar si mini-shengeni ballkanik. Për Cakajn, ky nuk është emërtimi i duhur dhe theksoi se ajo iniciativë nuk përbën zëvendësim të axhendës së anëtarësimit në BE. Bashkëpunimi në rajon duhet parë në shërbim të integrimit evropian, sipas ministrit.

“Perspektiva jonë është europiane. Serbia ka orientimet e saj, të cilat ne si Shqipëri e kemi qëndrimin e qartë të cilat janë të papranueshme. Aleatët strategjikë të Serbisë janë të njohur tradicionalisht, por kjo nuk do të thotë që Shqipëria është duke vlerësuar qëndrimin e saj gjeostrategjik. Ne jemi anëtarë në NATO të përkushtuar për anëtarësimin në BE. Shqipëria është perëndimore në thelb dhe ky komb nuk ka asnjë zgjidhje tjetër veç vlerave evropiane. Duhet shtuar fakti se përkundër disa dilemave që janë duke ekzistuar për zgjerimin, axhenda për zgjerimin e BE në Ballkanin Perëndimor do vazhdojë, por për momentin duhet pritur metodologjia e re se si do vijojë tutje procesi i negocimit për anëtarësi. Supozohet që do jetë një metodologji që do të jetë më rigoroze në kushtet që do të shpalosë dhe shkon në drejtim të një procesi më gradual të negocimit”, tha Cakaj./abcnews.al

cakaj-1.jpg
ad min20:49 | 23/10/2019

Shqipëria është duke punuar në mënyrë intensive që të kthejë në Shqipëri të gjithë personat që qëndrojnë në kampt e ISIS-it në Siri.

Ministri në detyrë për Punët e Jashtme, Gent Cakaj, deklaroi gjatë një interviste në televizionin ABC News se kjo çështje është e ndërlikuar, por qeveria po punon së bashku me partnerët ndërkombëtarë që të mundësojë sa më parë kthimin e të miturve dhe grave në Siri.

Ministri kërkoi mirëkuptimin e publikut për shkak se nuk mund të bëjë publike shumë detaje dhe besimin se qeveria është angazhuar në këtë proces.

“Kjo është një prej situatave kur unë e kam shumë të vështirë të flas se bëhet fjalë për një çështje sa të dhimbshme njerëzore por të ndërlikuar nga pikëpamja operative. Nuk është vetëm punë e diplomacisë shqiptare për ta realizuar këtë operacion. Është një çështje e ndërlikuar. Dua të konfirmoj është se jemi duke punuar pa kursyer në bashkëpunim me partnerët që në mundësinë e parë të bëjmë të mundur tërheqjen e të miturve dhe grave nga Siria.

Mua nuk më takon të shpalos të dhëna sepse kjo shkon në dëm të aksionit që është në zhvillim e sipër. Ajo që mund të konfirmoj është se në mundësinë e parë objektive ne si Shqipëri në bashkëpunim me partnerët do të marrim masat e nevojshme për rikthimin e personave në fjalë në Shqipëri. Nuk varet ekzkluzivisht që varet nga strukturat e ministrisë së Jashtme por varet edhe nga palët ndërkombëtare. Kërkoj prej jush dhe publikut është mirëkuptimi se nuk mund të shpalosim detaje dhe besimi se jemi të angazhuar në këtë proces”, tha ministri Gent Cakaj.

Një javë më parë, emisioni italian “Le Iene” bëri publik rastin e Alvin Berishës i ngecur në kampin e ISIS, i cili nuk mund të kthehej sëbashku me babain e tij për shkak të mungesës së dokumentacioneve./abcnews.al

gent-cakaj.jpg
ad min20:19 | 23/10/2019

Ministri në detyrë për Punët e Jashtme dhe Evropën, Gent Cakaj, ka deklaruar këtë të mërkurë se lajmi në lidhje me shkatërrimin e celulës iraniane që parashikonte sulme terroriste në Tiranës është i vërtetë dhe nuk po përdoret për të zhvendosur vëmendjen.

Sipas ministrit Cakaj, ky operacion i policisë tregon se Shqipëria i ka të gjitha kapacitetet për t’u përballur me kërcënime të këtij lloji. Deklaratat, Cakaj i bëri gjatë një interviste përballë gazetares Mirela Milori në televizionin ABC News.

“Gjithçka ka qenë për komunikim me publikun është komunikuar nga Policia e Shtetit. Kjo është çka mund të them deri tani. Pritet që Ministria e Brendshme të vazhdojë komunikimin me publikun për të informuar publikun në shkallën që duhet të jetë i informuar publiku për këtë çështje. Lajmi është real dhe nuk lidhet me asnjë përpjekje për të zhvendosur vëmendjen nga negociatat. Bëhet fjalë për një sukses të institucioneve të sigurisë, të cilat kanë parandaluar një sulm terrorist. Kjo tregon se Shqipëria posedon të gjitha kapacitetet për tu ballafaquar me kërcënime apo rreziqe të kësaj natyre”, tha Cakaj./abcnews.al

cakaj-1280x720.jpg
ad min13:59 | 19/10/2019

Qeveria shqiptare nuk sheh asnjë të përbashkët mes përgjegjësisë së saj për dështimin me negociatat dhe vendimit të Zaev për ta çuar Maqedoninë në zgjedhje të parakohshme. Gent Cakaj tha sot se Edi Rama nuk ka dhënë asnjëherë garanci 100 % për hapjen e bisedimeve, ndryshe nga kryeministri Zaev.

Vendimi i kryeministrit maqedonas për të marrë përgjegjësi e për të shkuar në zgjedhje të parakohshme, nuk do të thotë asgjë për qeverinë shqiptare.

Mëkëmbësi i Ramës në Ministrinë e Jashtme, Gent Cakaj, i pyetur për këtë çështje nga ABC News, tha se situata e dy kryeministrave është e ndryshme, pasi Rama nuk ka dalë ndonjëherë garant se do t’i hapte patjetër negociatat, siç Zaev ka bërë.

Ministri i Jashtëm në Detyrë, thotë se në Maqedoni, zgjedhjet e parakohshme nuk lidhen vetëm me refuzimin e BE-së për të hapur negociatat. Gent Cakaj nënvizoi se përpjekjet e Shqipërisë do të vijojnë, dhe shansi tjetër është Maji 2020./ABC News Albania

ministri-austriak-1280x677.jpg
nev ila10:16 | 08/10/2019

Ministroi në detyrë Gent Cakaj priti në një vizitë zyrtare në Tiranë ministrin e jashtëm të Austrisë Alexander Schallenberg.

Ministri i Jashtëm i Austrisë gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me kolegun shqiptar deklaroi se Pozicioni i Austrisë është i qartë, dhe se dëshira e Austrisë, është që të hapet drita e gjelbër për RMV dhe Shqipërinë.

Javën tjetër do të kemi vendimin e këshillit, ne duam të hapet drita e gjelbër për Shqipërinë dhe Maqedoninë. Ne besojmë se kjo ka të bëjë me kredibilitetin e tij, kushtet janë plotësuar, tani duhet të bëjmë atë që na takon ne. Ne jemi përpara diskutimeve të vështira, nuk ka ende unanimitet, por miqtë tanë shqiptarë mund të mbështeten te ne“, deklaroi Schallenberg.

Më tej ministri austriak u shpreh edhe për çështjen e azilkërkuesve shqiptarë. Schallenberg u shpreh se kjo çështje e prek më pak Austrinë se sa vendet e tjera.

“Situata e azilkërkuesve vijon, por e prek më pak Austrinë se vendet e tjera, është një tipar i përsëritur në diskutimet me kolegët francezë“, tha Schallenberg.

Gjatë kësaj konference Ministri i Jashtëm i Austrisë Alexander Schallenberg gjithashtu tha se Austria do të japë 200 mijë euro në formë ndihme për të prekurit nbga tërmeti.

“Dua të shpreh ndjenjat thella për të prekurit nga tërmeti . Austria do të japë 200 mijë euro ndihmë dhe po shohim kërkesa të tjera që ka bërë kryetari i bashkisë së Tiranës”, u shpreh ai./abcnews.al

cakaj-haavisto.jpg
nev ila18:04 | 02/10/2019

Finlanda ka konfirmuar mbështetjen e saj për hapjen e negociatave për anëtarësim e Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

Qëndrimin e qeverisë finlandeze e shprehu ministri i jashtëm Pekka Haavisto, gjatë takimit që zhvilloi në Tiranë me ministrin në detyrë për Evropën dhe punët e jashtme Gent Cakaj.

Janë të ndryshme e të shumta temat që e kanë sjellë në Tiranë ministrin e jashtëm të Finlandës por më e rëndësishmja është marrja e një po-je zyrtare të qeverisë që përfaqëson për hapjen e negociatave të Shqipërisë në Tetor me Bashkimin Evropian.

“Ne mendojmë që Ballkani Perëndimor nuk është në qoshe të largët, është në qendër të Evropës dhe ne i mbështesim bisedimet që po zhvillohen me Serbinë dhe Malin e Zi dhe tani duam që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të nisin bisedimet. Sigurisht ne nuk jemi të vetëm në marrjen e vendimit. Duam që vendimi të merret me unanimitetin e të gjitha shteteve anëtare”, deklaroi Haavisto.

Ministri në detyrë për Evropën dhe punët e jashtme Gent Cakaj u shpreh edhe Komisioni Evropian e ka të qartë që Shqipëria i ka përmbushur mjaftueshëm detyrimet e saj për nisur procesin e bisedimeve për anëtarësim.

Në konferencën e përbashkët për shtyp ministri në detyrë Cakaj nënvizoi se bisedimet me ministrin Haavisto u ndalën dhe tek procesi i liberalizimit të vizave për Kosovën, ku të dy ministrat nënvizuan edhe nevojën urgjente për përmbyllen e këtij procesi në mënyrë që qytetarët e Kosovës të lëvizin si të gjithë qytetarët e vendeve të Rajonit. /ABC News Albania 24/7

gent-cakaj-1.jpg
ad min13:18 | 26/09/2019

150 mijë euro do vendosen nga qeveria shqiptare në dispozicion të studentëve të shkëlqyer, që do përzgjidhen për të vijuar studimet në SHBA përmes programit “Fullbright”. Vendimi bëhet i ditur nga ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, që ndodhet në SHBA në kuadër të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Cakaj është takuar me Asistent Sekretaren Amerikane të Shtetit për Çështjet e Arsimit dhe Kulturës, Marie Royce. Hapi i parë ishte nënshkrimi i një Memorandumi Mirëkuptimi mes SHBA-ve dhe Qeverisë së Republikës së Shqipërisë për zbatimin e programit të “Fullbright” në fushën e arsimit.

Përmes një postimi në Facebook, ministri Cakaj thotë se “ky buxhet do të jetë i përvitshëm dhe do të rrisë me disa herë kuotat e studimit të studentëve shqiptarë, në universitetet më prestigjioze amerikane, në programe shkencore që variojnë nga 3 muaj deri në 24 muaj.” Nisma e qeverisë synon rritjen e cilësisë së arsimimit dhe inkurajimin e rezultateve sa më të larta në studimet universitare./ABC News Albania 24/7

gent-cakaj-1280x718.jpg
ad min16:08 | 22/09/2019

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj nëpërmjet një postimi në Facebook ka falenderuar të gjitha vendet që kanë shprehur gatishmërinë për të ndihmuar Shqipërinë, pas tërmeteve që goditën vendin.

“Shpreh mirënjohje të thellë për interesimin dhe gatishmërinë e shumë shteteve mike për të ndihmuar Shqipërinë në këtë sfidë!”, shkruan Cakaj.

Ai garantoi se Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme është e angazhuar maksimalisht për përballimin e situatës pas tërmeteve të djeshme.

“Ndërkohë që të gjitha institucionet shqiptare janë në këmbë 24 orë në 24 pranë qytetarëve të prekur, edhe stafi i Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme brenda dhe jashtë vendit i mobilizuar për kryerjen e detyrave të tyre duke u gjendur pranë të dëmtuarve në këtë moment të vështirë!”, shkruan Cakaj./ABC News Albania 24/7

MBULIM-CAKAJ-NE-POLONI-ABC-M4-T1.mpg_snapshot_00.13-1280x720.jpg
ent ela15:40 | 09/09/2019

Gjatë vizitës zyrtare në Poloni, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj u takua me Ministrin e Jashtëm polak, Jacak Czaputowicz për të diskutuar intensifikimin e mëtejshëm të bashkëpunimit mes dy vendeve, agjendën evropiane të Shqipërisë dhe shteteve të Ballkanit Perëndimor, si dhe koordinimin në kuadër të organizatave rajonale dhe ndërkombëtare.

Takimi u fokusua në rëndësinë e procesit të integrimit evropian të rajonit të Ballkanit Perëndimor, ku ministri në detyrë Gent Cakaj ka infomuar mbi ecurinë e reformave në kuadër të procesit të integrimit, si dhe përmbushjes së kushteve të vendosura nga Këshilli Evropian në muajin qershor të vitit 2018. Ministri i jashtëm polak ka rikonfirmuar se do të jenë avokatë për një vendim pozitiv për hapjen e bisedimeve të Shqipërisë në muajin tetor 2019. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono