Gent Cakaj

caka.jpg
in a12:55 | 16/02/2020

Gjatë qëndrimit në Gjermani, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, zhvilloi një takim me Ministrin e Jashtëm të Kroacisë, Gordan Grlić-Radman.

Tema kryesore e diskutimit të takimit ishte nisja e procesit të bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian për Shqipërinë, gjatë Presidencës Kroate.

Cakaj në një postim në Facebook sa i përket takimit, bëri me dije se gjatë mandatit të saj, Presidenca Kroate po synon hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

“Gjatë qëndrimit në Gjermani zhvillova edhe një bisedë me Ministrin e Jashtëm të Kroacisë, Gordan Grlić-Radman🇦🇱🇭🇷! Presidenca Kroate synon hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut gjatë mandatit të saj. U pajtuam se Shqipëria ka përmbushur të gjitha kushtet për të filluar procesin e bisedimeve për anëtarësim dhe tani është koha që BE ta gjejë ujdinë e brendshme për t’i dhënë shtytsë të re procesit të zgjerimit në përgjithësi🤝🇪🇺!”, shkruan Caka.

/abcnews.al

cavo.jpg
in a17:19 | 12/02/2020

Shefi i diplomacisë turke Mevlut Çavushoglu, përgëzoi Shqipërinë për vendimet e marra kundrejt mbështetesve të lëvizjes së klerikut Fetullah Gylen.

“Shqipëria ka hedhur disa hapa, presim të vijojmë më tej” , u shpreh Cavushoglu gjatë një konference shtypi me homologun Gent Gakaj.

Deklarata e  Ministrit Çavuşoglu pason ekstradimin e mësuesit turk Harun Çelik, i cili u dëbua në janar nga Shqipëria, megjithëse kishte kërkuar azil pasi i rrezikohej jeta në Turqi. Pas ekstradimit, gjykata turke e dënoi atë me burg. Me këtë deklaratë Çavushoglu hedh poshtë pretendimet e atuoriteteve shqiptare të cilat deri tani kanë publikuar një tjetër version për ngjarjen.

Vetë ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj e cilësoi dëbimin e Harun Çelik si një veprim krejtësisht administrativ ndaj një personi që kishte përfunduar dënimin për shkeljen e kryer këtu, i cili dërgohet më pas në vendin e tij.

“Ka me mijëra qytetarë shqiptarë që dëbohen nga vende të BE, ku në 2018 janë dëbuar 9 900 persona. Në vitin 2019 janë dëbuar 7150 shqiptarë nga vende të ndryshme të BE”, deklaroi Lleshi.

Ekstradimi i anëtarëve mbështetës të Gylen dhe mbyllja e shkollave turke në Shqipëri ka qenë vazhdimisht një kërkesë e Presidentit turk Erdogan, që pas grushtit të shtetit në vitin 2016. Ministri i Jashtëm Çavushoglu tha se Shqipëria ka bërë hapa para sa i përket dëbimit të mbështësve te Gylen, në vendin tonë.

“Nuk ka shifra se sa anëtarë të FETO-s ka në Shqipëri, por ka me qindra. Kemi kërkuar rikthimin e tyre. Shqipëria ka hedhur disa hapa, presim që të vazhdojë përpara me to. Nuk duam që anëtarët e FETO-s të qëndrojnë në Shqipëri. Ja shpjegova vëllait tim Gentit dhe do t’ia shpjegoj edhe kryeministrit Rama se FETO përbën rrezik për sigurinë kombëtare”, u shpreh ai.

Kryeministri Rama ishte ndër të parat që u solidarizuan me kërkesat e Presidentit Erdogan pas grushtit të shtetit në korrik 2016.

Në nëntor të atij viti, Ministria e Arsimit e Shqipërisë miratoi kërkesën e Ambasadës turke për ndalimin e përdorimit të emërtimeve dhe simboleve turke në institucionet arsimore jopublike në Shqipëri.

Në lidhje me dëbimin e Harun Celik reaguan mjaft institucione ndërkombëtare, përfshirë edhe eurodeputetë, të cilët e konsideruan një shkelje të të drejtave të njeriut, gjë që rrezikon rrugën integruese të Shqipërisë në BE.

Shimshek i parapriu dëbimit me një kërkesë për azil në Shqipëri, dorëzuar në Drejtorinë e Kufirit dhe Emigracionit, por që nuk u mor parasysh nga autoritet shqiptare të cilat e dëbuan atë në mënyrë ekstraligjore drejt Turqisë./abcnews.al

avuşoğlu.jpg
So Nila10:30 | 12/02/2020

Turkey’s Foreign Minister Mevlut Cavusoglu has arrived in Tirana today.

Around 08:30, the  Acting Foreign Minister Gent Cakaj hosts Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu in his office.

According to Turkish media, Cavusoglu said that will be discussed bilateral relations with Albania and opportunities for co-operation.

Regional and international issues are also expected to be discussed at the meeting.

The two countries will also discussed the path towards opening negotiations.

Turkish media have mention the fact that the Turkish state has stayed close to Albania during difficult times such as the November 26 earthquake.

Regarding the ongoing meetings of the Turkish Foreign Minister today, he will hold a meeting with Speaker of the Parliament Gramoz Ruci at 11.00.

As for Prime Minister Rama, no meeting has been scheduled between him and Çavuşoğlu on the media agenda. /abcnews.al

avuşoğlu.jpg
nev ila09:17 | 12/02/2020

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka mbërritur ditën e sotme në Tiranë.

Rreth orës 08:30 ministri i jashtëm në detyrë, Gent Cakaj ka pritur në zyrë ministrin e jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu.

Sipas mediave turke, Çavusoglu ka thënë se do të diskutohen marrëdhëniet bilaterale me Shqipërinë dhe mundësitë e bashkëpunimit.

Në këtë takim gjithashtu pritet  të diskutohen edhe çështjet rajonale dhe ndërkombëtare.

Siç raporton gazetarja Erneta Shevroja për ABC News në këtë takim, do të diskutohet edhe rruga që po ndjekin dy vendet, për çeljen e negociatave.

Mediat turke kanë përmendur faktin që shteti turk i ka qëndruar pranë Shqipërisë gjatë momenteve të vështira siç ishte rasti goditjes nga tërmeti i 26 nëntorit.

Për sa i përket takimeve në vazhdim të ditës së sotme të Ministrit të Jashtëm turk do të zhvillojë takim me Kryetarin e Kuvendit Gramoz Ruçi në orën 11.00.

Për sa i përket krymeministrit Rama në axhendën mediatike nuk është përcaktuar një takim mes tij dhe Çavuşoğlu./abcnews.al

bet.jpg
in a14:46 | 08/02/2020

Marrja e Presidencës së OSBE-së nga Shqipëria ka shkaktuar çarjen pa kthim të kabinetit qeveritar. Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj nuk e ka duruar dot mënjanimin e plotë që i ka bërë kryeministri, përsa i përket protagonizmit, duke i kujtuar “gjeniut” që tek e fundit ministër i Jashtëm është ai dhe vetëm ai, Edi Rama.

Gent Cakaj, i cili do të mbahet mend për vlerësimet e eksituara të Batonit dhe betejën kundër pasaportave të shërbimit të gazetarëve, tashmë e ka mbledhur mendjen se në zyrë qëndron sa për të shtyrë ditët.

Burime të 27.al afër qeverisë bëjnë me dije se zëvendësimi i Cakajt do të bëhet për punë ditësh dhe bashkë me të nuk është çudi të kemi një rikompozim të qeverisë, ku ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj pritet të marrë detyrën e zëvendëskryeministrit që deri më tani mbahet nga Erjon Braçe, i cili do të shkojë të drejtojë punët e bujqësisë.

1559202465_cakaj.jpg
nev ila22:24 | 24/01/2020

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka reaguar pas tërmetit që tronditi Turqinë. Në një reagim në mediat sociale, Cakaj shprehet shumë i tronditur për situatën që është krijuar në Turqi. Më tej shton se në këto momente të vështira është afër turqve dhe mendimet dhe lutjet shkojnë për jetët e humbura.

“I shqetësuar thellësisht për tërmetin e fundit në Turqi. Në këto momente të vështira ne jemi afër vëllezërve tanë turq të prekur nga tërmeti. Mendimet dhe lutjet tona janë për Turqinë. Lutuni për Turqinë”, shkruan Cakaj.

Tërmeti lëkundi pasditen e sotme Turqinë. Sipas mediave vendase, lëkundjet kanë pasur magnitudën 6.8 të shkallës Rihter dhe epiqendra ka qenë në provincën Elazig që ndodhet në lindje të vendit.

Mësohet se tërmeti u ndje në Izrael, Siri dhe Irak. Deri më tani raportohet për 14 persona të vdekur./abcnews.al

 

iraq-airport-attack.jpg
Autor E15:23 | 15/01/2020

Shqipëria ka shpallur “non grata” dy diplomatë të ambasadës së Iranit në Tiranë duke u kërkuar atyre që të largohen nga vendi brenda 72 orësh.

Diplomatët e shpallur “non grata” janë Mohamed Peimanemati, këshilltar i tretë i Ambasadës së Iranit në Tiranë si dhe Seyed Ahmad Hosseini, atashe kulturor i Iranit në Shqipëri.

Vendimi u njoftua edhe nga ministri Gent Cakaj përmes një postimi në Facebook.

“Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka vendosur sot, që përfaqësuesit diplomatikë të Ambasadës së Republikës Islamike të Iranit në Shqipëri, Mohammad Ali Arz Peimanemati dhe Seyed Ahmad Hosseini Alast, të shpallen persona të padëshirueshëm, për shkak të zhvillimit të veprimtarisë në mospërputhje me statusin e tyre dhe parimet e Konventës së Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike.

Dy përfaqësuesëve të Republikës Islamike të Iranit ju është kërkuar largimi i menjëhershëm nga territori i Republikës së Shqipërisë”, shkruan ai.

Të dy diplomatët janë konstatuar nga shërbimet sekrete aleate të kenë kontakte me Gjeneralin Qaseemk Suleimani, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga forcat amerikane në Irak pas planeve për sulme të mëtejshme ndaj interesave të SHBA-ve në shtetin e Lindjes së Mesme. /abcnews.al

rama-bushati-cakaj.jpeg
nev ila16:35 | 12/01/2020

Në janar të 2019 Kuvendi me propozim të kryeministrit Rama shkarkoi nga detyra e Ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushatin post që “de juro” e mori përsipër vetë kreu i qeverisë.

Por pas një viti mes përplasjesh dhe qëndrimesh të kundërta mes tyre, kryeministri Rama ka treguar se nuk e ka humbur konsideratën për ish-ministrin e tij të Jashtëm kur e ka caktuar si të dërguarin e tij të posaçëm në OSBE.

Drejtimi i Presidencës nga Shqipëria do të jetë impenjativ dhe në çdo takim ku kryeministri Rama do të mungojë, vendin e tij në krye të tryezës do ta ketë Ditmir Bushati.

Pozicioni i të dërguarit të posaçëm nuk është një post ekzistues në hierarkinë e OSBE-së, por me pëlqim të kryeministrit do të jetë pikërisht Ditmir Bushati ai që do të përcjellë qëndrimet e drejtuesit të organizates dhe reflekton qëndrimet e Shqipërisë në çdo takim ku Rama do të mungojë.

Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj do të vijojë punën e tij si ministër i jashtëm, ndërkohë që axhenda e OSBE-së i është besuar e gjitha ish-ministrit Bushati dhe ambasadorit të OSBE-së për Shqipërinë, Igli Hasani.

Emri i Bushatit është postuar edhe në faqen zyrtare të organizatës, duke kryesuar ekipin i cili do të drejtojë Presidencën shqiptare në të gjitha fushat ku do të përfshihet kryesimi i Shqipërisë.

Ky rikthim i besimit në drejtim të Ditmir Bushatit shënon edhe kthesën e parë të marrëdhënieve të tij politike me Edi Ramën. /abcnews.al

 

pasaportat-diplomatike.jpg
nev ila15:25 | 31/12/2019

Qeveria shqiptare ka vendosur të shtyjë me një vit vlefshmërinë e pasaportave diplomatike dhe shërbimit. Kryeministri Rama përmes një vendimi ka ‘shfuqizuar’ urdhërin dhe thirrjen publike të ministrit të jashtëm në detyrë, Gent Cakaj për heqjen e pasaportave diplomatike për më shumë se 350 zyrtarë dhe ish-zyrtarë që dispononin dokumentin diplomatik.

Kryeministri Rama, njëkohësisht ministri i Jashtëm përmes një vendimi ka vendosur të rrëzojë një nga iniciativat e prezantuara me shumë bujë dhe paralajmërime të forta nga ministri në detyrë Gent Cakaj në lidhje me pasaportat diplomatike.

Në prill të këtij viti,  Cakaj kërkoi publikisht që ish-deputetë, gjyqtarë, rektorë, biznesmenë, drejtorë të rëndësishëm dhe përfaqësues të mediave të dorëzojnë urgjentisht pasaportat diplomatike apo ato të shërbimit.

Por ndryshimet e miratuara nga Këshilli i Ministrave në qershor të këtij viti që i detyronin të gjithë personat që posedonin pasaportat diplomatike  dhe ato të shërbimit  janë shtyrë me një vit nga kryeministri Rama. Përmes një vendimi të botuar në fletoren zyrtare, kryeministri lejon poseduesit e këtyre pasaportave t’i mbajnë deri në dhjetor të vitit 2021.

“Në  vendimin  nr. 389,  datë  12.6.2019,  të  Këshillit të Ministrave, bëhen këto ndryshime: në  pikën  10, fjalia” Formati ekzistues i pasaportës diplomatike dhe  shërbimit  është  i  vlefshëm  deri  në  datën  31 dhjetor 2020 zëvendësohet me 31 dhjetor 2021”.

Pasaportat do të mund t’i përdorin deri në dhjetor të 2020 edhe ata subjekte që i kanë marrë në zotërim dokumentet përgjatë këtij viti.

Vendimi i ministrit të Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj ngjalli reagime të forta publike.

Në korrik të këtij viti, Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve të Republikës së Shqipërisë paditi Këshillin e Ministrave për këtë vendim, duke e konsideruar heqjen e pasaportave diplomatike për cenimin e statusit të gjyqtarit, padi e cila u rrëzua në Gjykatën Administrative.

Edhe futbollistët e kombëtares shqiptare të futbollit u shprehën kundër vendimit të qeverisë, duke e cilësuar fyes trajtimin nga qeveria./abcnews.al

 

cakaj-1.jpg
So Nila10:01 | 10/12/2019

During his visit in Brussels, Acting Minister for Europe and Foreign Affairs Gent Cakaj held a meeting with Greek Foreign Minister Nikos Dendias.

This meeting focused on the positive changes that have taken place in Albania, with particular emphasis on fulfillment the objectives by the General Affairs Council in June 2018 to enable the opening of EU membership talks, following the adoption of the new negotiation methodology.

The two counterparts also discussed a number of joint actions in function of repairing and reconstructing areas damaged by the earthquake.

In a Facebook reaction, Cakaj expressed special gratitude for Greece’s unwavering support for Albania from the first hours after the earthquake which is going on so far with strong commitment and concrete results./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono