gazetari

la-verta-1280x728.jpg
G. P.20:51 | 04/09/2019

Duke folur për herë të parë për rastin “Zhvatja”, gazetari italian që ka publikuar përgjimet ka deklaruar se i ka siguruar ato nga burime brenda institucioneve maqedonase. Reporteri Laris Gajser ka bërë të ditur se disponon materiale të tjera lidhur me çështjen që kompromenton qeverinë Zaev, por nuk i ka publikuar ato për të mbrojtur burimin.

Isha kundër publikimit të këtyre informacioneve, derisa u binda se materiali i njëjtë është në sistemin gjyqësor të Maqedonisë së Veriut, ka thënë gazetari Laris Gajser i cili ka marrë pjesë në Forumin Strategjik të BLED-it, duke shtuar se xhirimet e bisedave kompromituese i ka marrë falë një rrjeti në Maqedoninë e Veriut, për të cilin ka thënë se gjendet në administratë. Ai ka bërë të ditur se nuk dëshiron ta zbulojë burimin. Duke potencuar se afera “Zhvatja” që është në dëm të qeverisë së tanishme të kryesuar nga Zoran Zaevi është shumë e ngjashme me aferën e përgjimeve që rrënoi ish-pushtetin e Kryeministrit Gruevski, Gajsër thotë se dallimi është shumë i rëndësishëm.

Laris Gajser, gazetar i “La Verita”: Dallimi është se ne i publikojmë dëshmitë që i kemi marrë nga brenda, nga sistemi maqedonas, nga njerëz që janë pjesë e atij sistemi, derisa në kohën e Gruevskit bëhej fjalë për rast ndërkombëtar.

Gajser gjithashtu ka deklaruar se posedon shumë materiale që ndërlidhen me rastin “Zhvatja”, por se për momentin nuk mund t’i publikojë, siç thotë, për shkak të frikës për sigurinë e burimit të tij.

Laris Gajser, gazetar i “La Verita”: Publikimi i materialeve tregon se si sistemi gjyqësor është ngulfatur në korrupsion në Maqedoni dhe me siguri se do të rrezikojnë jetën e dikujt. Materiali që deri më tani është publikuar mjafton të vazhdojë hetimi. Nëse nuk mjafton, ne kemi shumë materiale për të publikuar.

Pyetjes rreth motiveve për publikimin e materialit, Gajser është përgjigjur se ka dashur të tregojë se sundimi i së drejtës dhe demokracisë nuk funksionojnë në Maqedoni dhe se kjo është pasojë e pushtetit aktual. Ai këtë e ka ilustruar me rastin e Sekretarit të Përgjithshëm të Qeverisë Dragi Rashkovski dhe manipulimet me një tender ndërkombëtar.

Por, nga ana tjetër, nga LSDM-ja pretendojnë se gazetari Gajser ka lidhje me opozitaren VMRO-DPMNE. Socialdemokratët disa herë kanë kërkuar përgjigje nga opozita nëse lideri i tyre partiak Mickoski është takuar me gazetarin Laris Gajser para shfaqjes së kësaj afere. Këto pretendime janë hedhur poshtë nga opozitarja VMRO-DPMNE./ABC News Albania 24/7

baxhaku.jpg
Sej rie17:00 | 16/08/2019

Gazetarisë shqiptare do t’i mungojë pena e Fatos Baxhakut. Publicisti humbi jetën pas një sëmundje të rëndë në moshën 55 vjeçare.

Ndahet nga jeta në moshën 55 vjeçare gazetari dhe publicisti Fatos Baxhaku. Prej kohesh Baxhaku vuante nga një sëmundje e rëndë betejën me të çilen e humbi mesditën e të premtes. Fatos Baxhaku ishte një ndër emrat e shquar të gazetarisë pas vitit 90.

Gazetari është dalluar veçanërisht në zhanrin e reportazhit, të shkruar dhe televiziv. I diplomuar për histori, nga viti 1986 deri në vitin 1992 Fatos Baxhaku punoi në Institutin e Historisë së Akademisë së Shkencave. Ai është një ndër bashkëthemeluesit e “Gazetës Shqiptare” ku punoi si kryeredaktor dhe gazetar për një periudhë pesë vjeçare.

Ndërsa nga viti 1998-1999 Fatos Baxhaku punon si kryeredaktor i parë i lajmeve në televizionin “Klan”. Nga 2001 deri në 2005-n ishte kryeredaktor dhe gazetar në televizionin “Vizion Plus”.

Në harkun 9-vjeçar 2006-2015, u zhvendos si kryeredaktor dhe gazetar në të përditshmen “Shqip”. Më tej, ka ushtuar gazetarinë në formën “freelance”. Fatos Baxhaku është autor ose bashkautor i serialeve me reportazhe. Gazetari ka qenë edhe pjesë e jetës akademike, si pedagog i jashtëm i gazetarisë në Universitetin e Tiranës dhe atë te Elbasanit./ABC News Albania 24/7

bombolat.jpg
G. P.14:03 | 16/07/2019

Shpërthimi i fuqishëm në një argjendi në zonë e ish-Bllokut mund të ketë ndodhur nga një gabim njerëzor. Dyshimet e para të grupit hetimit janë se rrjedhja e gazit ka provokuar edhe shpërthimin e fuqishëm, ndërsa gazi mbahet jashtë kushte teknike në bodrumin argjendarisë.

Ekspertët u rikthyen edhe njëherë në vendin e shpërthimit në ish-Bllok, për të këqyrur bodrumin e argjendarisë. Dëmet materiale janë të shumta jo vetëm te argjendaria, por edhe te bizneset e tjera që janë ngjitur me të. Një nga bashkëpronaret tregon momentet e tmerrit, pak pasi ndodhi ngjarja.

“Është shkrumbuar, është djegur çdo gjë brenda. Shpërthimi ka qenë i fuqishëm, shiko makinat jashtë. Ka qenë muri goxha i fortë thanë këta të riminalistikës që e kanë mbajtur deri këtu shpërthimin”, tha ajo.

Këto dy bombola njëra me gaz propan dhe tjetra me gaz tenkin u sekuestruan nga grupi hetimor për të zbuluar shkaqet e ngjarjes së rëndë.

Sipas hetimeve të deri më tanishme mendohet se shpërthimi ka ndodhur nga ngopja e bodrumit të argjendari me gaz. Rrjedhja e gazit u provokua nga një shkëndijë elektrike, duke aktivizuar edhe shpërthimin e fuqishëm. Bombolat ishin mbushura me gaz teknin, që njihet për fuqinë shkrirëse të metalit dhe propan, që merret me përpunimin e floririt.

Një nga shkeljet e vërejtura nga Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial është fakti se, bombolat e gazit ishin në bodrum dhe në ambient të mbyllur. Ende nuk dihet nëse argjendaria ka qenë e pajisur me licencë për përpunimin e floririt dhe nëse, ISHTI kishte kryer kontrollin teknik periodik të biznesit që është në pronësi të Sokol Pirra.

Ky i fundit mbeti lënduar nga shpërthimi bashkë me gruan tij. Ndërkohë për ndihmë mjekësore janë edhe dy persona të tjerë të cilët ndodhen jashtë rrezikut për jetën./ABC News Albania 24/7

TEKI-DERVISHI-SHKUP-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.08-1280x720.jpg
ent ela15:00 | 29/06/2019

Skena e gazetarisë shqiptare shënoi 8 vjetorin e ndarjes nga jeta të gazetarit me zë të fuqishëm, Teki Dervishi. Përvjetori i shkrimtarit rebel me penë të guximshme, u nderua me një akademi përkujtimore në Shkup.

Kritiku letrar, Ahmet Selmani, duke elaboruar stilin letrar të penës së Dervishi, tha mes tjerash se e gjithë poezia e tij është një kundërvënie dhe protestë, mospajtim dhe revoltë.

Sipas, gazetarit Emin Azemi, Teki Dervishi jo vetëm që ishte kompleks për nga natyra dhe veçantia e shkrimeve të tij por edhe për faktin se ai në letërsinë tonë bashkëkohore është shkrimtar më produktiv dhe vepra e tij shënon shkollë shkrimi.

Ndërkohë, shkrimtari, Xhabir Ahmeti, duke folur për kujtimet që ndan me Dervishin, tha se më në fund po vjen koha që të flitet zëshëm kundër harresës së këtij krijuesi të veçantë dhe kundër përpjekjeve për t’u harruar vlerat e mëdha letrare që I ka krijuar ai.

Teki Dervishi lindi më 16 Janar 1943 në Gjakovë dhe vdiq me 29 qershor 2011 në Prishtinë. Është shkrimtar dhe publicist shqiptar nga Kosova. Deri në vdekjen e tij ishte drejtor i gazetës ditore “Bota Sot”. Gjatë gjithë jetës së tij u mor me shkrime letrare e publicistike. Është autor i rreth 90 veprave letrare artistike, romane, poezi, drama. /ABC News ALbania 24/7

edi-rama-peter-Tiede.jpeg
nev ila16:09 | 25/06/2019

 

Edi Rama nuk është tërhequr nga padia për gazetën gjermane Bild pas publikimit të mbi 20 përgjimeve nga dosja 339 dhe 184, ku zyrtarë të lartë socialistë dëgjoheshin në biseda kompromentuese gjatë zgjedhjeve në Durrës dhe Dibër.

Kryeministri Rama ka njoftuar se ka autorizuar një avokat gjerman, për një padi pas publikimeve të përgjimeve nga Bild. Rama nuk sqaron nëse padia do të ngrihet ndaj gazetës gjermane, apo ndaj gazetarit Petter Tiede.

”Sapo i kam dhënë prokurën avokatit gjerman Matthias Prinz, për nisjen e procesit gjyqësor mbi publikimet e BILD! Gjykatat gjermane le ta vendosin kush ka të drejtë, e kush ka faj në këtë mes. E bëj sepse shqiptarët meritojnë ta dinë të vërtetën, nga drejtësia e atij vendi pa hije”, shkruan Rama.

Në përgjimet e nxjerra nga Bild rezultoi dhe kryeministri Rama i cili fliste më një funksionar socialist në Dibër, Arben Keshi, për arritje objektivash elektorale.

Por nuk ka vonuar përgjigja e gazetarit gjerman. Peter Tide ka komentuar tek statusi i kryeministrit duke e pyetur: E për cfarë më akuzoni mua? Për publikimin e audiopërgjimeve reale?

Përgjigjen gazetari e mbyll duke bërë tag gazetën ku punon, tabloidin Bild./abcnews.al

gazetari-rus-1280x736.jpg
nev ila23:59 | 07/06/2019

Një gazetar që denonconte korrupsionin në nivele të larta të politikës është arrestuar në Rusi. Ngjarja, përveç se ka indinjuar shtypin lokal, ka shkaktuar edhe protesta në Moskë e Shën Pietërburg.

Një gazetar rus, autor i një seri shkrimesh mbi korrupsionin në nivelet e larta, është arrestuar në Moskë.

Ivan Golunov, 36 vjeç, u ndalua nga policia nën akuzën e përfshirjes në një linjë të trafikut të drogës të përmasave të mëdha. Avokati i reporterit, që punon për portalin e lajmeve Meduza, me bazë në Letoni, ka deklaruar se klienti i tij është dhunuar brutalisht nga agjentët e policisë, të cilët sipas tij ia kanë vendosur dhe drogën.

Ndërsa portali i lajmeve Meduza reagoi duke thënë se 36-vjeçari po persekutohet për shkak të aktivitetit të tij si gazetar. Golunov do të paraqitet në gjykatën e Moskës ditën e shtunë. Vazhdimisht ai ka ekspozuar me shkrimet e tij korrupsionin në radhët e politikanëve dhe biznesmenëve të nivelit të lartë.

Ne do ta gjejmë kush ia bëri këtë gazetarit tonë dhe do ta publikojmë informacionin”, paralajmëruan drejtuesit e portalit të lajmeve për të cilën Golunov punon.

Ata shtuan se ai kishte marrë një seri kërcënimesh në muajt e fundit, në lidhje me një histori që ai ende nuk e ka shkruar, por për të cilën po punonte. Arrestimi i tij shkaktoi protesta në Moskë dhe Shën Pietërburg, gjatë të cilave dhjetëra njerëz, mes të cilëve gazetarë, u arrestuan dhe u liruan më vonë./ABC News Albania 24/7

hashim-thaci-4.jpg
G. P.22:49 | 30/05/2019

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka bërë deklarata dhe akuza të rënda kundër ish-presidentit Sali Berisha. Sipas Thaçit, të gjitha informacionet dhe indiciet për vrasjen e gazetarit Ali Uka, në 30 korrik të 1997,  të çojnë tek zyra e ish-presidentit Berisha. Sipas Thaçit, Ali Uka është vrarë pasi kishte gjetur dhe do të publikonte informacione për takimet e fshehta të Berishës me Millosheviçin, Gligorovin dhe Arkanin.

Ali Uka kishte prova edhe për zhdukjen dhe vrasjen e Remzi Hoxhës nga shërbimet sekrete të kohës së Berishës, tha Thaçi në një intervistë dhënë për TV Dukagjin ku ai ishte përballë dy panelesh gazetarësh nga Kosova dhe Shqipëria.

“Dua të them një fakt për herë të parë. Është e vërtetë se Ali Uka atë kohë pretendonte dhe donte të botonte në  shtyp të vërtetën e vrasjes së atdhetarit Remzi Hoxha. Ali Uka punonte në gazetën “Shqiptare”. Remzi Hoxha i cili sipas Aliut kishte bërë zbulimin e takimeve të fshehta në Ohër në mes të Sali Ramë Berishës, Millosheviçit dhe Gligorovit. Pra Presidentit të Maqedonisë, Shqipërisë dhe Serbisë. Aliu fliste hapur me emra dhe mbiemra se kush e kishte arrestuar Remziun dhe si kishte përfunduar i vrarë. Rrëfimi i Aliut të conte direkt në zyrën e Sali Ramë Berishës, tek njerëzit në zyrën e Sali Ramë Berishës.

Ndërsa flas për takimin e fshehtë mes Berishës, Millosheviçit dhe Gligorovit në pranverë të vitit 1995. Nuk është folur shumë në publik për këtë. Pretendimi i dytë i gazetarit Ali Uka ishte se kishte zbuluar atëherë skemën e Arkanit në Shqipëri dhe takimet me zyrtarët e lartë të SHISH. Aliu fliste me fakte që Sali Ramë Berisha ishte në dijeni të plotë të qëndrimit të Arkanit dhe Legias në Fushë Krujë dhe Shkodër dhe që kontraktonin dhe merreshin me kontrabandë por para së gjithash të armatimit të njësive paramilitare të serbëve edhe në Kosovë, edhe në Kroaci, edhe në Bosnje. Këto deklarime të tij për mua kanë qenë intriguese. Sali Berisha e di shumë mirë kush e ka vra Ali Ukën. Me emër dhe mbiemër. E di se kur u burgos, si u dënu dhe kur u liru me ndikim të drejtpërdrejtë të Sali Ramë Berishës. Ali Uka ka qëndruar dhe ka pi me të në tavolinë, me dy nga këshilltarët e Sali ramë Berishës dhe dy persona të tjerë”, tha Thaçi./ABC News Albania 24/7

meksike.jpg
G. P.23:59 | 17/05/2019

Një gazetar i kronikës së zezë është vrarë me armë zjarri në Meksikë, duke rënduar edhe më tej bilancin e reporterëve të vrarë që nga fillimi i vitit. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se pavarësisht ndërrimit të pushteteve Dhjetorin e kaluar, dhuna e karteleve kriminale nuk njeh ndalje.

Një gazetar i kronikës së zezë është qëlluar për vdekje në Meksikë, duke rritur numrin e reporterëve të vrarë gjatë qeverisjes së presidentit Manuel Lopez Obrador. Sipas mediave ndërkombëtare, trupi i Fransisko Romero, gazetar i një të përditshmeje dhe drejtor i një portali lajmesh u gjet jashtë një bari në Plaja del Karmen, një zonë turistike në shtetin Kuintana Ro.

Prokurorët vendas deklaruan përmes një komunikate se motivet e vrasjes së Romero janë të paraqrta, por po hetohet për zbardhjen e tyre. Së fundmi gazetari kishte raportuar për kërcënime të marra dhe kishte hyrë në një program shtetëror mbrojtjeje, por truprojat nuk i ishin caktuar ende.

Vendi ku ndodhi ngjarja, Plaja de Karmen ndodhet pranë zonës turistike të Kankunit, e frekuentuar shumë nga turistët e huaj, por dhe e kthyer në vitet e fundit në fushë beteje mes grupeve kriminale që duan të kontrollojnë xhiron e gjobëvënieve.

Sipas një shoqate meksikane për lirinë e shprehjes, Romero është gazetari i gjashtë që vritet që kur Lopez Obrador mori detyrën në fillim të Dhjetorit, me premtimin se do të frenonte dhunën e karteleve kriminale, që vitin e kaluar mori rreth 29 mijë jetë njerëzish. Por pavarësisht premtimit, që nga fillimi i 2019-s vrasjet po vijnë në rritje dhe kanë gjasa të kalojnë kuotën e vitit paraardhës./ABC News Albania 24/7

54947_MEXMexicojournalistTelesforoSantiagoEnriquez190503TRTWORLD_1556909014538.jpg
ent ela22:58 | 03/05/2019

Në ditën ndërkombëtare të lirisë së shtypit, gazetari i një emisioni radiofonik në Meksikë është ekzekutuar me plumb në kokë. Në programin e tij, Santiago Enrikez denonconte korrupsionin në radhët e qeverisë.

Gazetari meksikan Santiago Enriquez, i cili punonte në një stacion radioje komunitare, u qëllua për vdekje në qytetin jugor Huçitan, duke u bërë gazetari i katërt i vrarë në Meksikë që nga fillimi i vitit. “Ai u qëllua në gojë dhe në zemër”, tha mbesa e tij të premten. Autoritetet, por edhe familja e gazetarit e cilësojnë vrasjen e tij një ekzekutim të lidhur me profesionin. “Në emisionet e tij Santiago Enriquez bëntë pjesë të analizave të tij edhe kritikat ndaj qeverisë. Kohët e fundit ai denoncoi publikisht autoritetet komunale për shpërdorim të fondeve publike”, deklaroi komisioni kombëtar i të drejtave të njeriut në një kominikatë. Vrasja e gazetarit të ri ndodhi pikërisht në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit. Meksika renditet e 147-ta nga 180 vende në indeksin botëror të lirisë së shtypit, duke qenë një nga vendet më të rrezikshme në botë për gazetarët, në të njëjtin nivel me Afganistanin, Sirinë dhe Jemenin. Në vitin 2018, dhjetë gazetarë u vranë në vendin latin, me shumicën e vrasjeve që kanë mbetur të pandëshkuara. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono