gatwick

british-airlines-1280x667.jpg
ad min23:02 | 21/12/2018

Prania e disa dronëve në perimetrin e aeroportit Gatwick, në Londër, futi në kaos për të paktën tre ditë trafikun ajror. Qindra fluturime u pezulluan dhe 120 mijë pasagjerë  mbeten. Për zgjidhjen e situatës, autoritetet angazhuan edhe forcat speciale ushtarake.

Një tjetër dron në horizont çakordoi për të tretën ditë rresht fluturimet në aeroportin e dytë më të madh të Londrës, Gatwick, ku shumë pasagjerë u detyruan të presin disa orë me radhë deri në rikthimin e normalitetit. Situata u zhbllokua rreth orës 19 të së premtes, kur një zëdhënëse e aeroportit deklaroi se fluturimet mund të rifillonin dhe se pezullimi i tyre ishte vetëm një masë paraprake. Problemet për Gatwick filluan që të mërkurën, kur në 21 e 30 me orën lokale u konstatua droni i parë që fluturonte në perimetrin e aeroportit.

Që prej atëherë, policia londineze u angazhua në një operacion kërkimi për operatorët e dronit që vijoi deri të premten, por pa sukses. Për zgjidhjen e situatës u angazhua edhe ushtria, snajperët e të cilës u vendosën në majat e godinës dhe u autorizuan të qëllonin mjetet fluturuese të komanduara në distancë.

Pas pezullimit të së mërkurës, i njëjti episod u përsërit disa herë të enjten e po ashtu edhe të premten, kur fluturimet u ndërprenë dy herë brenda ditës, një herë në mëngjes dhe më pas pasdite. Policia beson se në hapësirën ajrore të aeroportit kanë fluturuar më shumë se një dron dhe dyshon për angazhimin e shumë personave, por përjashtojnë që ngjarja të ketë lidhje me terrorizmin.

Problemet më të mëdha me trafikun ajror u verifikuan të enjten kur ishte planifikuar që 760 fluturime të niseshin dhe të mbërinin në Gatwick, por që qëndruan në tokë. Ndërsa të premten fluturimet e anuluara ishin 155. Shefi i operacioneve të aeroportit deklaroi se në tre ditë kaosi i krijuar la në tokë 120 mijë pasagjerë./abcnews.al

vlcsnap-error957-1280x720.jpg
ad min13:10 | 21/01/2018

Policia britanike ka arritur të shmangë një tragjedi të mundshme pasi ka arrestuar një pilot avioni pasagjerësh. Ndalimi i tij erdhi pas konstatimit se ai do të niste udhëtimin në gjendje të dehur.

Policia britanike ka shmangur një tragjedi ndërsa ka arrestuar pilotin e një avioni të “British Airëays”, pak përpara nisjes nga aeroporti londinez i “Gatwick”, pasi personeli në bord dyshonte se ishte i dehur.

Ekuipazhi ishte alarmuar, pasi kishte ndjerë armën e alkolit, dhe në këtë situatë ka kërkuar ndihmë. Mjeti fluturues, një Boing 777 me 300 pasagjerë, duhej të nisej në orën 20:20 të premten për një udhëtim prej 11 orësh drejt Mauritius.

“Zyrtari u prangos dhe u mor me vete, disa pasagjerë mbetën me gojë hapur, është e tmerrshme të mendosh se çfarë mund të kishte ndodhur”, tha një dëshmitar.

Një zëdhënës i “British Airëays” thekson se shoqëria po e shqyrton rastin me shumë seriozitet dhe po bashkëpunon me policinë.

“Siguria e klientëve tanë dhe ekuipazhit janë gjithmonë prioriteti jonë”, shton ai. Ndërkohë, avioni është nisur me gati 3 orë vonesë me një tjetër pilot.

Ndërsa, piloti i arrestuar është një 49-vjeçar nga Londra./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono