gara

putin.jpg
G. P.22:47 | 08/02/2019

Pavarësisht se e ka përdorur retorikën ushtarake kundër Perëndimit, presidenti rus Vladimir Putin i trembet një gare të re armatimesh bërthamore me Shtetet e Bashkuara. Kreu i Kremlinit druhet se një garë e shtrenjtë mund të përsërisë skenarin e shkërmoqjes së Bashkimit Sovietik, që do të sillte dhe fundin e pushtetit të tij.

I përballur me një rënie të ekonomisë dhe me një tkurrje të buxhetit për shkak të sanksioneve të Perëndimit, presidenti rus Vladimir Putin duket se nuk mund ta përballojë një garë të re armatimi bërthamor me Shtetet e Bashkuara. Duke akuzuar Moskën për shkelje, Uashingtoni vendosi më herët gjatë muajit daljen nga traktati që ndalonte raketat bërthamore me rreze të shkurtër dhe të mesme veprimi, duke zgidhur duart nga detyrimi për të mos i prodhuar ato.

Kjo lëvizje i dha jetë perspektivës për një garë të re armatimesh mes Shtëpisë së Bardhë dhe Kremlinit. Vetë presidenti Putin deklaroi se Rusia do të kopionte lëvizjet e Shteteve të Bashkuara dhe faktikisht ashtu bëri. Edhe ajo doli nga traktati i vitit 1987. Por Putin, që shpesh herë e ka përdorur retorikën ushtarake për t’u përballur me Perëndimin, nuk ndodhet në pozitën e tij më të mirë. Ai nuk njoftoi menjëherë pozicionimin e raketave dhe deklaroi se paratë për sistemet e reja duhet të vijnë nga fondet ekzistuese të buxhetit.

“Nuk duhet ta lejojmë veten të përfshihemi në një garë të shtrenjtë armatimesh”, i tha Putin ministrit të Mbrojtjes, Sergei Shoigu. Një deklaratë kjo, që ka lindur nga nevoja. I kushtëzuar nga vështirësitë ekonomike, realitetet e reja politike dhe madje kujtimet se si gara e armatimeve gjatë Luftës së Ftohtë çoi në shkërmoqjen e Bashkimit Sovietik, opsionet e Putin janë të kufizuara dhe mund të frenojnë oreksin e tij për një përshkallëzim të shtrenjtë të situatës në të ardhmen. “Duhet të kemi parasysh se gara e armatimeve që na bëri copash është një skenar më se realist”, ka deklaruar Sergei Dubinin, ish-guvernator i Bankës Qendrore të Rusisë.

Sipas tij, Shtetet e Bashkuara po përpiqen të përsërisin suksesin e arritur me strategjinë e Luftës së Ftohtë, që shtyu Moskën në një garë armatimi të cilën nuk mundi ta përballonte. Kujtimet e dyqaneve dhe ushqimoreve të boshatisura që në vitin 1991 çuan në falimentimin e Bashkimit Sovietik vazhdojnë të përndjekin zyrtarë dhe ish-zyrtarë rusë dhe skenari për të orientuar fluksin e parave drejt industrisë ushtarake duke injoruar konsumatorët edhe i tremb ata.

“Amerikanët e dinë që Bashkimi Sovietik pjesërisht u shpërbë për shkak se u përpoq të ishte i barabartë në garën e armatimeve me Shtetet e Bashkuara dhe tani po bëjnë të njëjtën gjë”, ka paralajmëruar Viktor Litovkin, ekspert ushtarak rus. Sidoqoftë, e gjithë kjo nuk do të thotë se Putin nuk po shpenzon fuqishëm në sektorin ushtarak. Vitin e kaluar ai prezantoi një seri armatimesh të reja, përfshirë këtu raketën hipersonike, armatimet me lazer, dronin nënujor bërthamor dhe një raketë bërthamore të fuqishme Kruis./abcnews.al

gent-ibrahimi.jpg
G. P.14:40 | 01/02/2019

Në datë 19 Mars, Këshilli i Lartë i Prokurorisë pritet të hapë garën për Prokurorin e Përgjithshëm. Sipas kreut të KLP-së, brenda Qershorit vendi do të ketë gati edhe SPAK.

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka caktuar një datë fikse për hapjen e garës për emrin e Prokurorit të Përgjithshëm me mandat që do të zëvendësojë të përkohshmen Arta Marku.

“Gara për Prokurorin e Përgjithshëm do të hapet me 19 Mars. Ligji na jep tre muaj kohë për të përgatitur rregulloren dhe metodën e vlerësimit të kandidatëve. Në këtë mënyrë ne po marrim kohën që na ka dhënë ligji. Tre muaj pas konstituimit”, tha kreu i KLP-së.

Por përveç kryeprokurorit të ri, Ibrahimi dha një afat edhe për formimin e Prokurorisë së Posaçme Anti-Korrupsion, SPAK.

“Të dyja do ndodhin rreth Qershorit besoj. Këto janë llogaritë tona”, tha ai.

Kreu i KLP-së bëri përgjegjëse qeverinë vonesën në miratimin e ligjit që do të mundësonte ngritjen e strukturës që heton disiplinarisht prokurorët, si edhe për mungesën e një godine për Këshillin.

Këshilli nuk i bën vetë hetimet për shkeljet disiplinore të prezumuara. Ato i bën Inspektori i Lartë i Drejtësisë, institucion që nuk ekziston ende. Mos merrni mundimin të vini tek KLP të kërkoni disiplinë për prokurorët. Është thjesht i pamundur për shkak të mungesës së ligjit dhe kjo është përgjegjësi e parlamentit. Politika duhet të mblidhet urgjentisht të miratojë ligjin. Është shumë e vonuar. Nëse politika nuk miraton ligjin nuk ka asnjë mënyrë për të disiplinuar prokurorët e korruptuar, prokurorët e paaftë”, u shpeh Ibrahimi.

Ibrahimi u shpreh besimplotë për shtim numrit të prokurorëve që do të kandidojnë për SPAK, bindje që e ndante edhe Luigi Soreka, ambasadori i BE në vend.

“Mendoj që nuk ka stepje kemi ende shtatë ditë kohë përpara kështu që aplikimet do vijnë duke u shtuar”, tha Ibrahimi.

 “Ne po e ndjekim këtë nga shumë afër, së bashku me kolegët tanë amerikanë gjithashtu, me Kryetarin e KLP-së, dhe e dimë që ka tashmë disa kandidatë dhe të tjerë do të vijnë javën tjetër”, u shpreh ambasadori./abcnews.al

sonial-qato-1280x706.jpg
ent ela12:44 | 31/01/2019

Asnjë prej kompanive që kanë paraqitur ofertë për të realizuar lotin e parë të Unazës së Re nuk plotëson kriteret e kërkuara. Në daljen e parë publike si drejtore e Autoritetit Rrugor Shqiptar, Sonila Qato bëri të ditur këtë vendim të Komisionit të Vlerësimit të Ofertave. Gara do rihapet, ndërsa puna për lotet e tjera vazhdon pasi projekti i Unazës së Re mbetet prioritar për kryeqytetin, tha Qato.


Në një konferencë për shtyp, Qato tha se  “asnjëra prej kompanive, të cilat gëzojnë të gjithë respektin tonë për emrin dhe bagazhin e tyre në fushën e infrastrukturës rrugore, nuk është paraqitur me dokumentacion të përputhur me kriteret e vendosura nga Autoriteti Rrugor Shqiptar. Ja përse sot, Komisioni i Vlerësimit të Ofertave u ka komunikuar kompanive ofertuese vendimin për skualifikimin e ofertave të paraqitura për mospërputhje me kriteret e përcaktuara në dokumentet e garës.

Tenderi i mëparshëm për lotin e parë të Unazës së Re, u anulua nga ARRSH pas mashtrimit të zbuluar të kompanisë fituese “DH Albania”./abcnews.al

MBULIM-SPAK-GARA.mpg_snapshot_00.14-1280x720.jpg
ent ela15:35 | 18/01/2019

Kur kanë kaluar gati 2 javë nga hapja e garës për prokurorët që do të jenë pjesë e Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion, të njohur si SPAK, pranë Këshillit të Lartë të Prokurorisë janë paraqitur vetëm dy aplikime. Ata janë prokurorët Klodian Braho dhe Besnik Muçi, prokurorë pranë Prokurorisë për Krimet e Rënda.

Gara për SPAK u hap nga KLP në 7 janar 2019. Sipas një vendimi të KLP SPAK do të ketë në trupën e saj 15 anëtarë. Kandidatët duhet të përmbushin disa kritere, mes të cilave ushtrimi i detyrës së prokurorit për jo më pak se 10 vite, të mos ketë masë disiplinore në fuqi, si edhe dhënie e pëlqimit për kontroll periodik të llogarive bankare të dhe komunukimeve telefonike të tij dhe të familjarëve.  /abcnews.al

james-harden.jpg
G. P.17:17 | 08/01/2019

James Harden është favorit për t’u shpallur Lojtari më i mirë i sezonit në basketbollin amerikan. Ylli i Houstoni kryeson ndaj pretendentëve të tjerë si Curry apo Lebron James.

Pak javë më parë, nuk do të ishin vënë shumë baste për të. James Harden po kalonte një periudhë të errët në fushën e lojës, ashtu si Houstoni, veçse kohët kanë ndryshuar. Lojtari më i mirë i sezonit të kaluar, jo vetëm hyri përsëri në garë për të fituar këtë titull këtë vit, por mund të thuhet se ka dalë në krye.

Faqja zyrtare e NBA-së bën një analizë të pretendentëve për çmimin e lartë individual, dhe nxjerr kapitenin e Houston si favorit, pasi ndihmoi skuadrën të fitonte 12 nga 13 ndeshjet e fundit. I mbiquajturi “Mjekra” pati disa ndeshje radhazi me 40 pikë e më shumë të shënuara dhe i ka të gjitha mundësitë t’i lerë prapa gjithë yjet e tjerë.

Nuk do ta ketë edhe aq të lehtë, gjithsesi. Sipas NBA-së, në vend të dytë tani për tani, është superlojtari i Milwaukee, Janis Antetokumpo. Afrikani me pasaportë greke shkëlqeu edhe në mbrëmjen e fundit duke shënuar 30 pikë e duke kapur 10 topa në tabela, në suksesin 114-102 ndaj Utah Jazz, ndërsa paraqitjet e tij gjatë edicionit nuk kanë të sharë.

Antetokumpo po udhëheq thuajse i vetëm një skuadër që nuk ka forcën e Golden State, Houston apo Torontos, por që ndodhet në vendet e para të renditjes. Pretendentët e tjerë janë Stephen Curry, Lebron James dhe Anthony Davis. Ylli i Golden State është shënuesi i dytë më i mirë i NBA-së me mesataren 29.4 pikë për ndeshje, po ashtu është numri 2 për koshat tripikësh të shënuar, pas James Harden.

Më shumë falë tij, kampionët mbeten ende në pozita të forta, pavarësisht dobësisë poshtë koshit.Lebron James natyrisht nuk është një emër i ri në këtë garë. Kapiteni i Lakers synon titullin e pestë të lojtarit më të mirë të sezonit, dhe po bën maksimumin, edhe pse mosha dhe dëmtimi po e pengojnë disi, duke ndihmuar yje më të rinj si Anthony Davis i New Orleans-it./abcnews.al

arta-marku.jpg
G. P.23:01 | 25/12/2018

Këshilli i Lartë i Prokurorisë pas konstituimit pritet që të mërkurën të nisë ditën e parë të punës. Detyra e parë e KLP-së do të jetë hapja e garës për prokuror të përgjithshëm duke qenë se Arta Marku e ushtron këtë funksion përkohësisht. Këshilli i Prokurorisë ka rol vendimtar në përzgjedhjen e 3 kandidaturave, të cilat i rendit në bazë të kritereve duke ia çuar për votim parlamentit. Nëse kuvendi nuk e zgjedh dot me tre të pestat brenda 30 ditëve atëherë kandidatura që është renditur e para nga këshilli quhet i emëruar.

Prokurori i ri i përhershëm do të kenë mandat 7-vjeçar dhe emrat që do të garojnë duhet së paku të kenë kaluar vettingun, të jenë diplomuar në shkollën e magjistraturës ose të kenë doktoraturë si dhe të kenë 15 punë në sistemin e drejtësisë.

Këto kritere i plotëson edhe drejtuesja  aktuale e prokurorisë Arta Marku, që ka shanse të rizgjidhet në krye të organit të akuzës. Një kandidaturë tjetër e fortë është edhe Adnan Xholi, i cili edhe pse nuk ka mbaruar magjistraturën ka gradë shkencore në fushën juridike.

Në listën e Prokurorëve që plotësojnë kriteret janë edhe Besnik Muçi, Sokol Stojani dhe Arben Dollapi. Gara për zgjedhjen e Prokurorit të ri hapet në Janar kur edhe të lëvrohet fondi për këtë institucion të ri.

Tv Klan

MBULIM-KUVENDI-VAKANCA-DEDJA-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_00.29-1280x720.jpg
G. P.18:38 | 24/12/2018

Një javë pas shkarkimit nga detyra të kreut të Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja, Kuvendi i Shqipërisë vihet në lëvizje për të plotësuar vendin e lënë bosh prej tij. Dedja u përjashtua nga gjyqësori, pasi rezultoi ngelës në shkallën e dytë të procesit të Vettingu, Kolegjit të Posaçëm të Apelimit. Në njoftimin e publikuar në faqen zyrtare Kuvendi listonte të gjitha kushtet që duhet të plotësojnë pretendentët për vendin e lirë të krijuar në Kushtetuese.

Mes të tjera kritereve të aplikantëve është mosmbajtja e pozicioneve drejtuese në parti politikë në 10 vitet e fundit dhe të kenë përvojë pune jo më pak se 15 vjet në jurisprudencë. Pas largimit të Bashkim Dedjes, Gjykata Kushtetuese ka mbetur me vetëm një anëtar, Vitore Tusha, e cila ushtron detyrën në tejkalim të mandatit të rregullt./abcnews.al

YLLI-SULA-PER-CMIMET-KULT.mpg_snapshot_01.21-1280x720.jpg
G. P.18:42 | 19/11/2018

Mbrëmjen e 21 Nëntorit mbahet edicioni i 14-të i çmimeve Kult. Mbrëmja gala do të jetë live në Tv Klan Plus. Organizatori i eventit më të rëndësishëm, të vetmet çmime kombëtare vjetore për fushat më përfaqësuese të artit dhe kulturës shqiptare, Ylli Sula, thotë se juritë kanë përzgjedhur 66 artistë për 11 kategori.

Prej 14 vitesh Akademia Kult sjell mbrëmjen e madhe të ndarjes së çmimeve Kult, të vetmet çmime kombëtare vjetore për fushat me përfaqësues të artit dhe kulturës shqiptare. Organizatori i këtij eventi, Ylli Sula thotë se juria ka nominuar 66 artistë për 11 çmime nga fusha të ndryshme.

Ylli Sula, organizator i çmimeve Kult: “Ka disa sektorë që sipas viteve janë më aktive se të tjerët dhe aty ku ka prurje të rëndësishme aty edhe zgjedhja bëhet pak më e vështirë, por them që gjithësesi me përmasat që ka marrë sistemi i vlerësimit që ne kemi ngritur sepse bëhet fjalë për 4 juri të fusahve kryesore që është: e librit, e muzikës, artit pamor, teatrit dhe filmit. Numri i jurisë së madhe të Kultit, sot që flasim ka kaluar 130 vetat. Janë të gjithë artistë, profesionistë të fushës, kritikë, studiues që jo vetëm se i njohin këto aktivitete, por janë në gjendje të bëjnë edhe vlerësime të nivelit profesional.”

Risi e këtij viti është se rikthehet kategoria e Filmit me 6 të nominuar.

“Këtë vit qëlloi që nga viti 2014 janë filma të prodhuar deri më 2017-n dhe në këtë listë që prodhoheshin mbi 20 filma, janë përzgjedhur 6 të nominuar dhe do të dalë një fitues. Disa fusha që nuk kanë prodhimtari të madhe, për të mos i lënë jashtë vëmëndjes, në momente të caktuara bëjmë edhe grumbullimin e 2 viteve bashkë. I tillë është edhe në këtë rast edhe çmimi për librin studimor të vitit.”

Emrat më të spikatur dhe më elitarë, krijues dhe interpretues, shkrimtarë dhe përkthyes, regjisorë dhe aktorë, këngëtarë dhe muzikantë, balerinë dhe instrumentistë, artistë pamorë, gazetarë dhe figura të ekranit do të përshkojnë tapetin e kuq të çmimeve Kult mbrëmjen e së mërkurës. Mbrëmja gala do të mbahet në sallën e eventeve pranë Katedrales Ortodokse që fillon në orën 20:00 dhe transmetohet live në Televizionin Kombëtar Klan Plus.

Dhe 66 të nominuarit për 11 çmimet e mëdha janë si më poshtë:

Aktori i vitit:
Gazmend Gjoka me Humaxhuni tek “Rojat e Taxhit”
Igli Zarka me Alan Strang tek “Equus”
Lulzim Zeqja me Baburi tek“Rojat e Taxhit”
Reshat Arbana me Babai tek “Babai”
Robert Ndrenika me Profesor Toti tek “Mendohu Xhakomino”
Timo Flloko me Psikiatri Martin Dysart tek “Equus”

Aktorja e vitit:
Ema Andrea me Znj. Strang tek “Equus”
Erjona Kakeli me Infermierja tek “Equus”
Ina Gjonçi me Blanche DuBois tek “Tramvaji dëshirë”
Luiza Xhuvani me Lukrecia Borxhia tek “Lukrecia Borxhia”
Olta Daku me Shirli Valentina tek “Shirli Valentina”
Yllka Mujo me Gabi tek “8 Femrat”

Filmi Kult:
Blerta Zeqiri me “Martesa”
Bujar Alimani me “Krom”
Edmond Topi me “Yjet e së ardhmes”
Gentian Koçi me “Dita zë fill”
Gjergj Xhuvani me “Engjëjt janë larg”
Namik Ajazi me “Amaneti”

Regjia e teatrit:
Altin Basha me “Rojat e Taxhit”
Artan Imami me “Mashtrimi”
Driada Dervishi me “Shirli Valentina”
Helidon Fino me “5 Djelmoshat”
Jonida Beqo me “Euridita”
Spiro Duni me “Babai”

Instrumentisti i vitit:
Aristidh Prosi në Violinçel nga “Camille Saint – Saëns – Koncert No.1 në la minor për violinçel dhe orkestër”
Florian Vlashi në Violinë nga“Bach, Johann Sebastian Koncert për 2 violina Re minor”
Jonela Golemi në Flaut nga “Saint Saëns – Rondo Capriccioso për flaut dhe orkestër”
Jonian Kadesha në Violinë nga “Ludëig Vag Beethoven – Koncert për violinë dhe orkestër në Re maxhor, Op.61”
Klajdi Sahatçi në Violinë nga “Aleksandër Peçi – Rapsodia Koncertante për Violinë, Piano dhe orkestër”
Merita Rexha Tërshana në Piano nga “Aleksandër Peçi – Rapsodia Koncertante për Violinë, Piano dhe orkestër”

Balerini i vitit:
Adela Muçollari me Odette & Odille tek “Liqeni i mjellmave”
Anxhelo Muçollari me Fëmija tek “Exil- Déjà vu”
Elton Merja me Babai tek “Exil- Déjà vu”
Ervis Nallbani me Siegfried tek “Liqeni i mjellmave”
Ledia Sulaj me Odette & Odille tek “Liqeni i mjellmave”
Rovena Shqevi me Nëna tek “Exil- Déjà vu”

Kënga e vitit:
Anxhela Peristeri me “E çmendur”
Aurela Gaçe me “S’mundem”
Elhaida Dani me “E ngrirë”
Elton Deda me “Fjalët”
Eugent Bushpepa me “Mall”
Miriam Cami & Alban Skënderaj me “Dhurata”

Libri artistik i vitit:
Ardian Christian Kyçyku me “Ati”
Besnik Mustafaj me “Biri i Adamit”
Flutura açka me “Të ftuar në rrethin e dhjetë”
Mira Meksi me “Flutura mes gjinjve”
Sadik Bejko me “Këngë të Solomonit”
Zija Çela me “Ora e Zooparkut”

Libri studimor i vitit:
Anila Omari me “Leksiku i Veprës së Pjetër Bogdanit”
Bardhyl Demiraj me “Areali kulturor i Veriut në shek. XVI-XIX”
Evalda Paci me “Studime mbi tekstet e vjetra shqipe”
Laura Smaqi me “Kaleidoskop”
Marenglen Verli me “101 profile biografike nga Kosova për Kosovën”
Shaban Sinani me “Hieronymi në botën arbëreshe”

Përkthimi i vitit:
Abedin Preza me “Orlandi i çmendun” nga Ludovico Ariosto
Aida Baro me “Armëpushimi” nga Primo Levi
Bashkim Shehu me “Gjenerali në labirintin e tij” nga Gabriel Garcia Marquez
Brikena Çabej me “Anna, soror…” nga Marguerite Yourcenarl
Edmond Tupja me “Sharlota” nga David Foenkinos
Mimoza Hysa me “Rastet” nga Eugenio Montale

Arti pamor i vitit:
Arben Bajo me “Exhibition nr:9”
Ardian Isufi me “Pushteti i luleve”
Gazmend Leka me “Taso”
Jorgji Gjikopulli me “Atje… ku kam qenë, atje…ku dua të jem”
Sadik Spahija me “Vox-Machina”
Zef Shoshi me “Vepra 1956-2014”/abcnews.al

klsh.jpg
ent ela17:28 | 02/11/2018

Institucioni i Presidentit të republikës ka njoftuar emrat e kandidatëve për pozicionin e kreut të Kontrollit të Lartë të Shtetit në përfundim të afatit të aplikimit për shprehjen e interesit. Në listën me 34 kandidatë bien në sy emra si ai i deputetit aktual socialist Anastas Angjeli, ish minsitër i financave, ekonomisë dhe çështejve sociale. Shkëlim Cani, një tjetër ish ministër financash ka shprehur gjithashtu interesin për ktë post, ashtu si ish kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Lefterie Luzi dhe përfaqësuesi i socialistëve në KQZ, Eridian Salianji. Liljana Elmazi, ish-deputete demokrate është një tjetër kandidaturë për postin e kreut të KLSH-së.

Si njofton institucioni i presidentit, kandidati që do t’i propozohet Kuvendit për të qënë pasardhësi i Bujar Leskajt në këtë institucion, do të publikohet brenda afateve ligjore. Mandati 7-vjeçar i qëndrimit në detyrë i z. Bujar Leskaj si Kryetar i Kontrollit të Lartë Shtetit në detyrë, përfundon më datë 22 dhjetor 2018.

Njoftimi i Presidencës

Institucioni i Presidentit të Republikës, njofton të gjithë të interesuarit se, pas përfundimin të afatit të aplikimit, rezulton se kanë shprehur interesin për t’u përzgjedhur si kandidat për pozicionin kushtetues të Kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit, shtetasit e mëposhtëm:

Nr. Emër Mbiemër Arsimi i Lartë Universitar / Profili Grada Shkencore e fituar
1. Agron Agalliu U.T, Fakulteti i Ekonomisë
Ekonomist

2.Anastas Angjeli

U.T, Fakulteti i Ekonomisë, Financier “Akademik” “Profesor” “Doktor”

3. Albana Dhimitri U.T, Fakulteti i Ekonomisë
Financier-Kontabilist, “Doktor”

4. Alba Qirjazi U.T, Fakulteti i Ekonomisë
Financier-Kontabilist

5. Aelita Mani
(Shprehja e interesit dërguar me rrugë postare administruar dt 01.11.2018)

U.T, Fakulteti i Ekonomisë
Merceolog i Përgjithshëm, “Doktor”

6. Alfred Çako U.T, Fakulteti Gjeologji Miniera
Inxhinier Minierash

7. Bahri Shaqiri U.T, Fakulteti i Drejtësisë
Jurist

8. Bajram Lamaj

Inst.Lartë Bujqësor, Fak.Ekonomi Agrare
Financier.

U.“Kristal”, F. i Drejtësisë, Jurist.

9. Bajram Muçaj Inst.Lartë Bujqësor, Fak.Ekonomi Agrare
Ekonomist. “Prof. i Asociuar”
“Doktor i Shkencave”

10. Behar Zeneli U.T, Fakulteti i Drejtësisë
Jurist

11. Bujar Stafuka U.T, Fakulteti i Ekonomisë
Ekonomist

12. Edmond Verçani U.T, Fakulteti i Ekonomisë
Ekonomist

13. Eduart Ypi U.T, Fakulteti i Ekonomisë
Financier-Kontabilist

14. Eridian Salianji U.T, Fakulteti i Drejtësisë
Jurist

15. Ermal Yzeiraj U.T, Fakulteti i Drejtësisë
Jurist

16. Gjergji Dhima U.Bujq.Tiranës, Fakulteti i Bujqësisë
Ekonomist

17. Hysen Muceku
(Shprehja e interesit dërguar me rrugë postare administruar dt 31.10.2018)

U.Bujq.Tiranës, Fakulteti i Bujqësisë
Ekonomist

“Prof. i Asociuar”
“Doktor”

18. Kestrin Katro U.T, Fakulteti i Drejtësisë
Jurist

“Profesor”
“Doktor”

19. Lefterie Luzi (Lleshi) U.T, Fakulteti i Drejtësisë
Jurist

20. Liljana Elmazi (Billa) U.T, Fakulteti i Ekonomisë
Ekonomist

“Profesor”
“Doktor”

21. Lumtor Shkreli U.Parmës-Itali, Fakulteti i Ekonomisë
Ekonomist

22. Muhamed Kavaja U.T, Fakulteti i Drejtësisë
Jurist

23. Petrit Bushi

U.T, Fakulteti i Ekonomisë
Ekonomist.

U.T, Fakulteti i Drejtësisë

Jurist “Doktor”

24.Petrit Fusha

U.T, Fakulteti i Drejtësisë
Jurist

U.T, Fakulteti i Ekonomisë

Ekonomist.

25. Pëllumb Ibrahimi
26. Qerim Lazaj U.T, Fakulteti i Ekonomisë
Ekonomist

27. Rushan Nano U.T, Fakulteti i Ekonomisë
Ekonomist

28.

Sabri Hoxha

U.T, Fakulteti i Mjekësisë,
Mjek i Përgjithshëm,

U.Politeknik.T, F.Gjeologji Miniera

Inxhinier Gjeolog.

“Doktor”

29.

Sali Shehu

U. “Luigj Gurakuqi” Shkodër, F.Drejtësisë
Jurist.

Sh.Lartë e Min.Brendshme

Oficer i Policisë Kriminale.

“Doktor”

30. Shkëlqim Cani U.T, Fakulteti i Ekonomisë
Financier

“Profesor”
“Doktor”

31. Shpëtim Ahmetaj U.T, Fakulteti i Ekonomisë
Financier

32. Vitore Tusha U.T, F.Shkencave Politiko Juridike
Jurist

“Doktor”
33. Ylber Karanxha U.Bujq.Tiranë, Fakulteti i Bujqësisë
Ekonomist Agrar

“Doktor”
34. Zaim Korsi Inst. i Lartë Bujqësor, F.Ekonomi Agrare, Ekonomist Kontabël “Doktor”
Të dhënat e mësipërme, janë evidentuar nga dokumetacioni i dorëzuar nga aplikantët.

Pas kësaj faze, Institucioni i Presidentit të Republikës bën me dije se kandidati që do t’i propozohet Kuvendit të Shqipërisë për t’u zgjedhur në pozicionin kushtetues të Kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit, i përzgjedhur në përputhje me Kushtetutën dhe legjislacionin e brendshëm, do të publikohet brenda afateve ligjore.

hamilton.png
G. P.21:35 | 06/10/2018

Ljuis Hamilton pati një tjetër dominim në Formula 1. Piloti i Mercedesit fitoi provat zyrtare në Japoni, ndërsa Ferrari pësoi një dështim të madh.

Prova zyrtare për t’u festuar nga njëra palë, dhe për t’u harruar nga tjetra. Ljuis Hamilton zuri vendin e parë në konkurrimin e fundit para garës në Çmimin e Madh të Japonisë, ndërsa Ferrari pësoi një dështim të madh.

Piloti anglez i Mercedecit la pas gjithë të tjerët me kohën 1’27”760, ndërsa kjo ishte fitorja e tij e 80-të në “pole position” në karrierë. Një rekord botëror që ai po e thyen thuajse çdo dy javë apo çdo javë.

Në vend të dytë, në pistën e Suzukës, doli Valteri Botas, gjithashtu me Mercedes, gati 3 të dhjetat më vonë. Epërsia e skuadrës gjermane ishte tepër e madhe, dhe holandezi Verstapen me Red Bullin doli i treti, duke qenë 1.3 sekonda prapa Hamiltonit.

Po Ferrari?

Italianët pësuan një dështim të madh. Sebastian Fetel bëri gabim në zgjedhjen e gomave, pasi në minutat e fundit në Suzuka nisi të bjerë shi. Kjo i kushtoi shtrenjtë gjermanit që doli vetëm në vendin e 9-të!

Koha e tij ishte 4 sekonda e gjysmë më e madhe sesa ajo e Hamiltonit, natyrisht në kushte më të vështira me shi. Piloti tjetër i Ferrarit, Raikoneni doli në vend të katërt, 1.7 sekonda prapa kampionit të botës.

Hamilton do të synojë fitoren në garën japoneze, për të rritur më tej epërsisë prej 50 pikësh ndaj Fetelit, si dhe për të korrur suksesin e 71-të në karrierë, gjithnjë e më pranë rekordit të Shumaherit me 91./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono