Futbolli shqiptar

50074683_2252486598362165_740520570206027776_o.jpg
ent ela12:32 | 10/01/2019

Ndahet nga jeta, në moshën 78-vjeçare, ish-portieri i Partizanit dhe i ekipit përfaqësues, Mikel Janku. Një tjetër humbje e madhe për sportin kombëtar.

Futbolli shqiptar humbet një tjetër personalitet. Ish-portieri i kombëtares dhe i Partizanit, Mikel Janku, u nda nga jeta në moshën 78-vjeçare.

Janku u shkollua fillimisht si aviator në Bashkimin Sovjetik, por më shumë u bë i njohur për karrierën sportive.

Ai ishte për shumë vite portier i Partizanit, duke fituar kupa dhe kampionate, si dhe mbrojti për 9 ndeshje portën e ekipit përfaqësues, duke pasur përballë lojtarë të rëndësishëm si Franc Bekenbauer, Gerd Myler apo Xhorxh Best.

Me kryeqytetasit luajti disa ndeshje në Europë, si ndaj Këlnit në Kupën e Kampionëve, Torinos në Kupën e Kupave apo me Norçepingun e Suedisë.

Tek Partizani, Janku nisi të luante në krah të lojtarëve të mëdhenj si Refik Resmja, Panajot Pano apo Lin Shllaku.

Trajner i tij me klubin ishte i shquari Loro Boriçi.

Pas lënies së futbollit, punoi si drejtues dhe trajner tek Partizani, ndërsa në vitet 90 dhe 2000 ishte gazetar në “Sport Ekspres”. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono