futboll

kombetarja-e-femrave.jpg
gra moz16:32 | 07/04/2018

Kombëtarja shqiptare e femrave në futboll arriti një rezultat të rëndësishëm në fazën eleminatore. Barazoi në Poloni dhe ka mundësi të shmangë vendin e fundit në grup.

Shijen e pikës as nuk e njihnim në këtë nivel. Pavarësisht ndonjë ndeshjeje të mirë si në Bjellorusi, duhej të vinte përballja thuajse e pamundur në Poloni, që kombëtarja shqiptare e femrave të mos dilte e humbur nga fusha.

Në stadiumin e qytetit të Vloclavit, vajzat e drejtuara nga trajneri Grima, edhe pse e nisën keq, e përfunduan mirë duke marrë pikën e parë në grupin 2 eleminator të Kupës së Botës. Polaket kaluan në avantazh që në minutën e 2-të me golin e shënuar nga Daleshçik, dhe natyrshëm kishin epërsi në lojë.

Gjithsesi, Shqipëria luajti mirë, dhe goditi disa herë portën, dhe lojtare si Krasniqi, Morina, Doçi apo Franja u dukën më aktive se zakonisht. Po ashtu edhe portierja Zani, dhe kapitenia Rrahmani. Kjo bëri që Polonia favoritë të mos arrinte të mbyllte ndeshjen, dhe të shtangej pranë fundit.

Në minutën e 74-t, pas një këmbënguljeje të gjatë pranë zonës vendase, Morina ekzekutoi saktë një goditje dënimi duke barazuar rezultatin. Pavarësisht nga sulmet e fundit, të dëshpëruara, të polakeve, kombëtarja e vajzave u mbajt.

Pika e fituar nuk ndryshon shumë për vajzat kuqezi, por të paktën ngre moralin dhe jep mundësi të shmanget vendi i fundit. Nëse ato mundin Bjellorusinë në 10 Prill, në “Elbasan Arena”, do ta lenë prapa këtë kundërshtar, të paktën përkohësisht.

Gjithsesi, ekipi shqiptar ka bërë përparim në krahasim me të kaluarën, pasi kaloi me sukses fazën paraeleminatore duke u kualifikuar në grupin ndaj Greqisë, Kosovës e Maltës. Sa për Poloninë, ajo i prishi punë vetes, sepse rrezikon vendin e dytë, pra shanset për të shkuar në plej of dhe për të pretenduar kualifikimin për në finalet e Kupës së Botës./abcnews.al

dani-alvesh.jpg
gra moz16:07 | 02/04/2018

Dani Alvesh u bë futbollisti me më shumë trofe në gjithë historinë e këtij sporti. Ylli brazilian ka tani 36 kupa të ndryshme, pasi triumfit të fundit me Paris SG.

Është simboli i fitores. Dani Alvesh u bë lojtari më i dekoruar i historisë së futbollit, pasi fitoi Kupën e Ligës franceze. Mbrojtësi i djathtë brazilian ishte sërish pjesë e një skuadre që i shkon deri në fund garave dhe që ngre kupa, si Paris SG, që triumfoi 3-0 në finalen ndaj Monakos luajtur në Bordo.

Tashmë, 34-vjeçari ka plot 36 trofe në kabinetin e tij të pasur të kupave, suksese arritur në Brazil, Spanjë, Itali e tani në Francë. Në renditjen e të gjitha kohëve la pas patriotin e tij Maksuell, si dhe uellsianin Rajan Gigs dhe i vetmi që mund t’ia kalojë është Lionel Mesi që deri tani ka fituar 32 trofe. E nisi kur ishte fëmijë me Huazeiron, ndërsa trofeun e parë e fitoi tek Esporte Klube të Bahias në vendlindjen e tij, Brazil.

Aty Dani Alvesh pronësoi Kupën e Veriperëndimit në vitin 2002, kur ishte vetëm 19 vjeç. Menjëherë, kaloi në Europë tek Sevilja, me të cilën u bë fillimisht i njohur. Fitoi dy herë Kupën UEFA, Superkupën e UEFA-s, Kupën e Mbretit në Spanjë dhe Superkupën e Spanjës. Niveli tepër i lartë dhe mentaliteti fitues bënë që në 2008-ën të arrinte kulmin e karrierës, duke u transferuar tek Barcelona, ku shprehimisht fitoi gjithçka.

Plot 6 tituj kampion në Spanjë, tri Liga të Kampionëve, 4 Kupa të Mbretit, 4 Superkupa të Spanjës, 3 Superkupa të Europës dhe 3 Kupa të Botës për klubet. Në shoqëri me Ksavin, Iniestën, Mesin, Suarezin e Nejmarin, shkëlqeu dhe arriti të shënonte edhe gola të rëndësishëm, apo të ndihmonte shokët në sukseset e mëdha. Kur katalanasit dyshuan tek ai, duke e quajtur pak si të vjetër, në moshën 32-vjeçare kaloi tek Juventusi.

Me “Zonjën e Vjetër” vazhdoi me vesin e triumfeve, ndonëse qëndroi vetëm një vit. Erdhi titulli kampion në Serinë A, Kupa e Italisë, ndërsa Championsin e humbi në finalen ndaj Realit. Dani Alvesh vendosi të provonte edhe diçka tjetër në karrierë, Francën, ku u bashkua me ekipin më të mirë, Paris SG. Kupa e Ligës erdhi pas Superkupës franceze, ndërsa deri në fund të sezonit, Alvesh do të ketë fituar edhe titullin kampion, por besohet edhe Kupën e Francës.

Me Brazilin, ai fitoi Kupën e Botës për të rinj në 2003, Kupën e Amerikës në vitin 2007 pas finales ndaj Argjentinës, si dhe triumfoi dy herë në Kupën e Konfederatave në 2009 e 2013. Në moshën 34-vjeçare, braziliani nuk jep asnjë shenjë se mund të ndalojë, pra numri i trofeve pritet të shtohet në të ardhmen./abcnews.al

ibra.jpg
gra moz16:39 | 01/04/2018

Zllatan Ibrahimoviç bëri një debutim të shkëlqyer në futbollin amerikan. Ylli suedez vendosi fatin e derbit në Los Anxhelos, duke shënuar dy gola.

U prit si një i dërguar i Zotit kur hyri në fushë. Zllatan Ibrahimoviç debutoi si zëvendësues në futbollin amerikan, por kjo nuk e pengoi të tregonte se kush ishte. Dy gola personalë dhe përmbysja e rezultatit ishin më shumë sesa prisnin tifozët e skuadrës së tij, Los Anxhelos Galaksi, veçse suedezi nuk kishte dyshuar kurrë tek vetja.

Sulmuesi 36-vjeçar u detyrua nga mosha dhe dëmtimet të ulte nivelin e konkurrimit, veçse klasi i tij mbetet kudo i njëjti. Pas Holandës, Serisë A, La Ligës, Ligës së Parë të Francës dhe Premier Ligës angleze, ja përshëndetja e tij për Ligën Amerikane të Futbollit.
Për më tepër, dy golat dhe fitorja u arritën në derbin ndaj Los Anxhelos Futboll Klubit. Ylli me origjinë boshnjake spjegoi sesi e shënoi golin nga distanca.

Zllatan Ibrahimoviç: “Mbrojtja po kërkonte diçka dhe unë u dhashë Zllatanin. Në momentin kur u shënua goli i dytë, unë isha i vetëm në sulm, me mbrojtësit kundërshtarë përpara meje. Unë e pashë që portieri kishte dalë përpara ndaj nuk u mendova gjatë për të gjuajtur menjëherë. Thjesht mendova sesi duhej ta gjuaja topin. Pasi shënova golin, natyrisht ndjeva shumë adrenalinë dhe hoqa fanelën për të festuar me tifozët, për të ndjerë përkrahjen e tyre”.

Më pas, Ibra foli për veten, dhe ndonëse gjysmë me shaka, nuk pati probleme modestie.

Zllatan Ibrahimoviç: “Më vjen mirë që e nisa me gol, sepse unë kërkoj shumë nga vetvetja. Gjithnjë ka presion nga tifozët, nga kundërshtarët, nga shokët e skuadrës, por presioni më i madh për mua vjen nga vetja ime. Është e rëndësishme që fituam pasi ishim në dizavantazh, por kjo ndodh nëse ke Zllatanin në ekip”.

Është vetëm fillimi i ligës amerikane dhe Ibra mund ta ndihmojë ekipin nga Kalifornia që të fitojë titullin kampion./abcnews.al

rohyngia-1280x960.jpg
gra moz22:41 | 30/03/2018

Një klub futbolli i formuar në Malajzi nga myslimanët Rakhine, të cilët u arratisën nga Myanmar-i, po mundohen të krijojnë një profil ndërkombëtar që të tregojnë atë që në të vërtetë dinë të bëjnë, kur nuk vuajnë nga shtypja.

Disa myslimanë Rakhine, u arratisën nga shteti Rakhine në perëndim të Myanmar-it për t’i shpëtuar spastrimit etnik vite më parë. Ata gjetën strehim në Malajzi dhe në vitin 2015 krijuan Rohingya Football Club në Kuala Lampur.

“Ky ekip u themelua që t’u jepte myslimanëve Rakhine një zë në botë dhe për të treguar se ata dinë të kenë sukses”, tha themeluesi i klubit Muhammed Nur për agjencinë e lajmeve Anadolu.

Skuadra ndeshet edhe në nivele ndërkombëtare. E gjitha kjo për të dhënë mesazhin që mund t’ia dalin mbanë edhe kur kanë kaluar një situatë të tillë të vështirë./abcnews.al

zhegr-730x440.jpg
ent ela12:46 | 26/03/2018

Konflikt i ri mes Shqipërisë dhe Kosovës për talentet e futbollit. Rasti i Edon Zhegrovës krijoi tension, dhe pati akuza nga të dyja palët.

“Molla e sherrit” këtë herë ishte ky lojtar. Shqipëria dhe Kosova u përplasën për talentin 19-vjeçar të Genkut, i cili më në fund zgjodhi shtetin më të ri të Europës.

Konkurrenca e radhës nuk kaloi pa pasoja, dhe trajneri i kombëtares, Kristian Panuçi, s’mundi të përmbahej në konferencën e tij të parë për shtyp, të mbajtur për miqësoren ndaj Norvegjisë.

Reagimet në Kosovë ishin, siç pritej, të ashpra. Sekretari i përgjithshëm i Federatës, Eroll Salihu, akuzoi Panuçin për mungesë respekti ndaj skuadrës së Kosovës, shtetit dhe futbollistit.

Vetë Zhegrova, që debutoi me gol në përfaqësuesen e Kosovës, u tregua më i qetë, por hodhi poshtë se kishte ndryshuar mendje. “Gjithnjë kam dashur Kosovën”, ishin fjalët e tij, në përgjigje të trajnerit të Shqipërisë.

Sekretari Salihu shprehu një shqetësim më të madh se thjesht për një lojtar, kur u intervistua. Polemika nuk përfundoi me kaq, pasi në skenë doli edhe trajneri i Shqipërisë U21, Alban Bushi.

Bushi: “Ti nuk e ke idenë dhe nuk e di se çfarë bën federata për t’i marrë këta lojtarë. Nuk marrim dot lojtarë me zor në ekipin kombëtar

Gjithsesi, vetë Panuçi, e pa të udhës që ta mbyllte me kaq

 “I uroj sukses Zhegrovës”

Trajneri italian e mbylli polemikën, por gjithsesi konflikti për talentet do të jetë gjithnjë I hapur, edhe nëse dy federatat arrijnë të gjejnë një marrëveshje. /abcnews.al

kombetarja-norvegjia-1280x659.jpg
gra moz16:16 | 22/03/2018

Ekipi përfaqësues i Shqipërisë la mënjanë për pak orë përgatitjet për ndeshjen ndaj Norvegjisë. Lojtarët kuqezinj u takuan me disa fëmijë me probleme të autizmit, në një mesazh ndërgjegjësues.

Si parim, futbolli nuk mund të mendohet i shkëputur nga jeta. Meqë jeta ka edhe halle, kombëtarja shqiptare vendosi të bënte një veprim ndërgjegjësimi, ndaj njërit prej problemeve më të mëdha të kohëve të sotme, sëmundjes së autizmit. Ekipi shkoi në Qendrën Rajonale për Autizmin në Farkë, ku u takua me një grup të vegjlish me këto lloj çrregullimesh, pjesë e Fondacionit “Fëmijët shqiptarë”.

Padyshim që ishte një kënaqësi për ata, që mund të quhen tifozë të vegjël, të takonin disa nga emrat më të njohur të përfaqësueses si Mavrajn, Hysajn apo Etrit Berishën, sa për të përmendur vetëm disa prej tyre. Besohet edhe për futbollistët, që cilësohen si yje globalë, ishte një përvojë për t’i kujtuar sesi është shpesh herë jeta, krejt ndryshe nga kushtet e tyre luksoze. Në emër të Fondacionit, foli presidentja e tij, Doktor Liri Berisha.

Trajneri i kombëtares, Kristian Panuçi, e quajti këtë një eksperiencë të rëndësishme për veten, stafin e tij dhe futbollistët.
Delegacioni kuqezi u kryesua nga zv/presidenti i Federatës, Edvin Libohova, dhe sekretari i Përgjithshëm Shulku, ndërsa lojtarët i dhuruan fëmijëve fanela të kombëtares, si dhe zhvilluan një lojë me ta./abcnews.al

 

futboll-1280x665.jpg
ent ela09:12 | 11/03/2018

Kukësi forcoi pozitat në vendin e dytë të Superligës, ndërsa Teuta u rrezikua edhe më shumë për rënien nga kategoria. Ky ishte përfundimi i ndeshjeve të sotme të Superligës

Tensioni padyshim ishte më i madh sesa dëshira për sportivitet.

Kukësi e Teuta e nisën duke u përqafuar ndeshjen mes tyre të Superligës, veçse nervat nuk munguan të acaroheshin, për vetë objektivat e skuadrave.

Dy kartonë të kuq ishte rezultati josportiv, përveç pesë golave të shënuar, në një takim ku kuksianët përforcuan pozitat në vendin e dytë, ndërsa durrsakët u futën edhe më shumë në rrezik për të rënë nga kategoria.

Fituan kampionët 3-2, edhe pse miqtë shënuan gol të parët me anë të Bilalit.

Formacioni i trajnerit Pakult gjithnjë e më shumë po tregohet me autoritet dhe karakter të fortë, pavarësisht nga të papriturat gjatë një ndeshjeje.

Po ashtu, veriorët kanë edhe fatin që për ta luan një sulmues race, Guri, që ishte autor i dy golave, pra që bëri pjesën më të madhe përsa i përket konkretizimit të lojës së ekipit.

Bashkë me lojtarë të tjerë me mjaft potencial si Kale në sulm, Musolli e Shkodra në mesfushë, Rrumbullaku në mbrojtje dhe Koliçi në portë, ky Kukës është vërtet i fortë.

Nëse nuk do të ishte Skënderbeu, titulli do të fitohej edhe këtë vit.

Suksesi bëri që kampionët të shkëputen në 6 pikë nga vendi i tretë, duke pasur 42 pikë në 24 ndeshje, duke shënuar edhe 41 gola, jo shumë poshtë korçarëve kryesues.

Teuta e pati humbjen shumë të rëndë.

Kombinuar me barazimin e Vllaznisë në fushën e Kamzës, ajo solli si rezultat një diferencë prej 4 pikësh me shkodranët, ndërsa mbeten edhe 12 ndeshje për t’u luajtur deri në fund të Superligës.

Shkodranët janë në vendin e tretë nga fundi, pozicion që të shpëton në fund.

Në krahun tjetër të tabelës, në konkurrimin për Europën, Laçi mundi 4-2 Flamurtarin dhe e barazoi me pikë në vend të tretë.

Kurbinasit patën si lojtarin më të mirë në fushë, Rezhinaldon, autor të tre golave, ndërsa trajneri vlonjat i tyre, Mezani, e ka mundur dy herë këtë sezon, ekipin e e qytetit të tij./abcnews.al

juventusi-1280x655.jpg
ent ela15:46 | 07/03/2018

Juventusi rrezikon shumë në Londër, në ndeshjen e sotme të Ligës së Kampionëve. Italianët nuk cilësohen favoritë, pas barazimit 2-2 në Torino me Totenhemin.
E habitshme sesi i shpëtoi nga duart ndeshja e parë, por tani është koha për të menduar të dytën.
Juventusi nuk ka më kohë që të dëshpërohet për barazimin 2-2 në Torino ndaj Totenhemit, pasi sonte në mbrëmje, në 20:45, do të duhet të arrijë kualifikimin për në çerekfinale.

Nuk do të jetë aspak e lehtë në Londër, në kryeqytetin e vendit që shpiku futbollin, dhe në stadiumin mitik “Uembli”.
Gjithsesi, Juventusi beson se është gati, dhe se e ka përvojën e duhur.

Për më tepër, në Angli, bashkë me maskotin kanë ardhur shumë tifozë që do të jenë në tribuna.
Trajneri Masimiliano Alegri jep lajme të mira përsa i përket formacionit dhe gjendjes së yjeve kryesorë si Higuain apo Dibala.

Masimiliano Alegri: “Do të luajnë që të dy. Higuain prej dy ditësh është stërvitur me skuadrën, pra është në dispozicion dhe është gati për të luajtur, ashtu siç është edhe Dibala. Dibala rikuperoi mirë pas ndeshjes me Lacion, jo më kot është i ri, 24 vjeç. Ndeshja me Totenhemin është e tillë që secili lojtar dëshiron ta luajë dhe të shkëlqejë, edhe nëse nuk është plotësisht në formë. Nuk e di sesi do të luajë Totenhemi, por mendoj se kundërshtari do të ketë më shumë presion, pasi ka avantazh. Për ne është finale, dhe do të na duhet shumë durim dhe shumë nivel teknik”.

Një nga emrat më të mëdhenj të Juventusit është kapiteni Xhanluixhi Bufon.
Portieri flet për ndeshjen dhe pyetet për të ardhmen e tij.

Xhanluixhi Bufon: “Është një sfidë shumë emocionuese, dhe kjo për faktin se luhet në një stadium, në një teatër historik dhe të pabesueshëm. Ne do të duhet të luftojmë fort për të arritur kualifikimin, dhe duket se do të jetë disi “malore”, për vetë rezultatin e ndeshjes së parë, dhe për forcën që tregoi kundërshtari. Gjithsesi, më mirë kështu, pasi kur të duket më e lehtë, mund të gabosh më shumë. Përsa i përket të ardhmes sime nuk dua që të flas, por shpresoj që kjo të mos jetë ndeshja e fundit e këtij sezoni në Champions, për Juventusin”.

Çfarë mendon për Bufonin, kolegu i tij, portieri i Totenhemit, Hugo Joris, që gjithashtu është kapiten i skuadrës së tij?

Hugo Joris: “Ai është një nga më të mëdhenjtë në historinë e futbollit, padyshim. Ai ka vënë vulën e tij në futbollin botëror dhe meriton të respektohet thellësisht. Kur isha fare i ri, në akademi, na jepnin si shembull dy portierë, Iker Kasijasin dhe Xhanluixhi Bufonin. Gjithsesi, ne duhet të mendojmë për ndeshjen. U treguam me shumë karakter në takimin e parë, por ndaj Juventusit mund të ndodhë gjithçka, sidomos nëse nuk arrin të japësh maksimumin dhe të luash me mentalitetin e duhur”.

Totenhemi po ashtu e pret ndeshjen me optimizëm.

Verën e kaluar luajti ndaj Juventusit pikërisht në “Uembli” dhe fitoi 2-0, ndonëse ajo ishte thjesht një miqësore.
Sot, trajneri Maurisio Poçetino ka në dispozicion thuajse të gjithë lojtarët, ndërsa forma ka qenë shumë e mirë gjatë gjithë sezonit.
Sulmuesi Harri Kejn është shpresa e madhe për suksesin, edhe pse gola mund të shënohen edhe nga shumë të tjerë.
Poçetino bën analizën e tij.

Mauricio Poçetino: “Së pari duhet të dalim në fushë dhe të kënaqemi. E dimë se do të luajmë ndaj njërës prej skuadrave më të mira të Europës, por ne jemi skuadër e guximshme, me moral të lartë dhe që na pëlqejnë sfidat. Ndaj Juventusit luhet edhe për t’u kualifikuar, edhe për t’u kënaqur. Ne mendojmë se mund të fitojmë, por sidoqoftë, rezultati do të vijë si pasojë e paraqitjes sonë në fushën e lojës”.

Juventusi nuk cilësohet favorit, por as pa shanse, përkundrazi.
Në vizitën e fundit që zhvilloi në Angli për Championsin, fitoi 2-1 në fushën e Mançester Sitit në 2015-ën.
Po ashtu, barazimi në ndeshjen e parë nuk ka qenë gjithnjë fatal, pasi gjashtë herë ka arritur të kualifikohet.
Mjafton të kujtohet suksesi në “Kamp Nou” ndaj Barcelonës në vitin 2003, kur italianët arritën finalen e Championsit./abcnews.al

esmi-933x445.jpg
gra moz16:17 | 25/02/2018

Rubrika “Ka një mesazh për ty” te “E diela shqiptare”, në të dielën e fundit të muajit Shkurt, nisi me një histori mjaft interesante. Tema kryesore ishte sporti dhe specifikisht futbolli. Esmeralda, një adoleshente nga Dibra që banon në Tiranë, është shumë e apasionuar pas futbollit dhe e ushtron atë. Por përveç se është një vajzë e disiplinuar dhe shumë e talentuar ajo ka edhe gabime, si çdokush në moshën e saj. Sot Esmeralda kishte ftuar në studio Cymen, zëvendëstrajneren e saj, për t’i dhënë një mesazh.

Esmeralda: Që e vogël e kam pas pasion, lozja me djemtë e lagjes. Shikoja ndeshjet me babin dhe gjithmonë ziheshim sepse bënim tifo për skuadra të ndryshme. Unë me Barcelonën, ai me Realin. Gjithmonë luaja pastaj kur mbusha 12 vjeç, babi u interesua për një klub futbolli, duke parë që unë e kisha pasion. Ditën e ditëlindjes sime, babai më regjistroi me ekipin e “Kinostudios”, ma bëri dhuratë për ditëlindje.

Ardit Gjebrea: Ke patur ndonjë moment që ke ngrënë gol dhe ke thënë “do ta lë këtë pasion”?

Esmeralda: Po. Kemi qenë në një ndeshje finale me ekipin e “Vllaznisë”. Nuk arrita të pres ca gola që ishin shumë të thjeshtë për nivelin tim. Dhe i thashë vetes “s’jam për këtë punë”.

Ardit Gjebrea: Po taka ke ngrënë, je vrarë?

Esmeralda: Shumë herë. Ka pasur raste që jam vrarë edhe keq. Jam transportuar në spital me ambulancë, kam humbur ndjenjat.

Ardit Gjebrea: Po në shtëpi çfarë thonë, si e pret mami përfshirjen tënde në këtë sport?

Esmeralda: Mami nuk është se i pëlqente shumë. Sepse gjithmonë mund të përfundoja e dëmtuar. Më nxihej këmba ose dora. Mami më thoshte ta lë këtë sport sepse po dëmtohesha shumë fizikisht. Babi më jepte më shumë kurajo. Ndërsa tashmë edhe mami e ka kuptuar që jam për këtë profesion duke qenë se luaj edhe me ekipin e kombëtares tashmë.

Esmeralda kishte ftuar sot në studio Cymen, zëvendëstrajneren e ekipit ku ajo luan, njëkohësisht edhe kapitenia.

Ardit Gjebrea: Pse e ke ftuar?

Esmeralda: Po se ajo gjithmonë më ka ndihmuar për gjithçka. Në disa raste kam bërë edhe unë disa gabime, dhe ajo më ka nxjerrë nga situata gjithmonë. Unë i kam shumë qejf sufllaqet. Në shkollë ha dy sufllaqe dhe një sanduiç në ditë, nuk u rezistoj dot. Duhet të mos ha shumë ushqime fast food, pasi jam mbi peshë. 

Ashtu siç tregon Esmeralda, ajo dhe Cymja kanë një marrëdhënie shumë të veçantë me njëra- tjetrën.

Esmeralda: Unë do t’i premtoj asaj që kur të shkoj në stërvitje, nuk do të qesh më, s’do bëj gallata do të jem serioze. Dhe disa nga ushtrimet të cilat nuk i bëj më për shkak të peshës, do t’i bëj të gjitha. Dhe sufllaqet, nuk është se do i ndaloj sepse nuk mundem, por do të ha një herë në dy javë.

Stafi i së “Dielës shqiptare” mbërrin në shkollën “Aleks Buda” ku Cymja po bën praktikën e saj si mëuesë fizkulture. Ajo pranon ftesën për të ardhur në studio.

Pasi prezantoi veten, drejtuesi i emisionit, Gjebrea, e la atë të shikonte personin në ekranin e murit ndarës.

Cymja: Kjo është Esmeralda Noka. Ka katër vite që e njoh. I jam mirënjohëse për çdo gjë, që ka ndjekur këshillat e mia. Dhe kur unë nuk kam pasur mundësi ku të qëndroj në Tiranë, familja e Esmeraldës ka hapur dyert e shtëpisë për mua. I jam shumë mirënjohëse familjes së saj sepse më kanë trajtuar si të isha vajza e tyre.

Mesazhi i Esmeraldës për Cymen: Cyme, të kam thirrur këtu sepse doja të të jepja një mesazh. Të falendëroj për gjithçka që ke bërë për mua, që më ke ndihmuar aq shumë, edhe kur kam qenë në rastë të vështira. Dua që të më falësh për gabimet që kam bërë gjatë stërvitjes. Dua të të jap edhe një premtim, por mos kujto se e kam të lehtë. Të premtoj që do të ha një herë në dy javë sufllaqe.

Mesazhi përmbyllet me një përqafim mes Esmeraldës dhe zëvendëstrajneres së saj, ndërkohë që Cymja i dhuron Gjebreas një bluzë të kombëtares./tvklan.al 

canta.jpg
gra moz22:49 | 19/02/2018

Ka përmasa të vogla, por një fuqi të jashtëzakonshme. Valixhja me kodet bërthamore që presidenti amerikan merr me vete ka futur në sherr stafin e Donald Trump me agjentët kinezë të sigurisë.

Valixhja bërthamore e Donald Trump ka futur në sherr delegacionin amerikan me agjentët kinezë të sigurisë gjatë turit aziatik të presidentit amerikan. Ngjarja ka ndodhur nëntorin e kaluar por vetëm këtë të hënë është zbuluar nga mediat amerikane, sipas të cilave protagonisti kryesor ka qenë shefi i personelit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly.

Në Sallën e madhe të popullit, në Pekin, oficerit që ndjek presidentin me valixhen me kodet bërthamore nuk i është lejuar hyrja dhe i është kërkuar që ta dorëzojë objektin. Në këto kushte, një anëtar i stafit ka shkuar tek Kelly, i cili ka ndërhyrë duke deklaruar qartë se valixhja, e njohur me nofkën “Futbolli”, shkon me presidentin.

Në këtë pikë, një oficer i sigurisë kineze ka kapur Kellyn, por ky i fundit e ka shtyrë duke e hedhur tutje, i ndihmuar nga një prej truprojave. Sipas mediave amerikane, në asnjë rrethanë valixhja nuk mund të binte në duart e kinezëve dhe një nga krerët më të lartë të shërbimeve kineze të sigurisë më pas i kërkoi falje delegacionit amerikan./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono