fushën

napoli-1-1280x654.jpg
ent ela21:07 | 31/03/2019

Napoli fitoi me epërsi të madhe duelin e Serisë A ndaj Romës. Edhe pse u luajt në kryeqytet, napolitanët triumfuan 4-1 me Elseid Hysajn që ishte titullar.

Dikur ishte një nga ndeshjet më të bukura të kampionatit. Roma-Napoli, në “Olimpiko” apo “San Paolo” gjithnjë krijonte spektakël në fushë e në tribuna, por këtë herë, shfaqjen e dha vetëm njëri ekip.

Pikërisht Napoli i trajnerit Karlo Ançeloti që triumfoi 4-1 dhe forcoi pozitat në vendin e dytë në renditjen e Serisë A. Me Elseid Hysaj si titullar, e që luajti deri në minutën e 68-të, nënkampionët e Italisë kontrolluan plotësisht një sfidë që pritej të ishte delikate.

Kaluan shpejt në epërsi që në minutën e dytë me anë të polakut Arkadiush Milik, dhe nuk e patën problem që Roma barazoi me penallti në fund të pjesës së parë, kur u tregua i saktë Diego Peroti.

Pas pushimit avantazhi u kthye dhe u thellua, me rrjetat e shënuara nga Dris Mertens, Simone Verdi dhe Amin Junes. Edhe pse tepër larg Juventusit kryesues, Napoli po vazhdon të tregojë krenari.

Mos vallë kjo është pjesë e projektit të Ançelotit për të krijuar një skuadër të fortë për disa vite, e për të pretenduar më në fund titullin në të ardhmen? Padyshim, objektivi mbetet I tillë, pavarësisht nëse do të munden ta ekuilibrojnë forcën jashtëzakonisht të madhe të Juventusit./abcnews.al

be-1280x900.jpg
ent ela21:44 | 11/03/2019

Në një kohë kur data për largimin e Britanisë nga blloku evropian po afron, Brukseli i ka bërë thirrje ligjvënësve britanikë që të marrin vendimin e duhur, në mënyrë që procesi i Breksit të mos zvarritet më.

Bashkimi Evropian ka deklaruar se tashmë varet nga ligjvënësit britanikë të vendoset për Breksit, me Brukselin që mbetet i angazhuar për të arritur një marrëveshje në kohë, në mënyrë që Mbretëria e Bashkuar të largohet nga blloku këtë muaj. Burime nga Brukseli kanë deklaruar se Britanisë i janë ofruar garanci të reja sa i takon çështjes së kufirit irlandez në prag të votimit të radhës që do të mbahet të martën në Parlamentin britanik, mbi marrëveshjen e arritur nga kryeministrja Theresa Mej.

“Tani i takon Dhomës së Përfaqësuesve që të marrë vendimet e duhura”, kanë deklaruar burimet. Laburistët dhe konservatorët i kanë thënë kryeministres Mej se ajo duhet të respektojë premtimin e bërë për mbajtjen e votimit të së martës. Thirrja ka ardhur pas spekulimeve se votimi mund të shtyhet për një ditë tjetër, ose të ketë një rëndësi më të vakët lidhur me efektin e tij. Por qeveria britanike ka konfirmuar se votimi do të mbahet sipas planeve. DAUNING STRIT ka deklaruar se, fokusi i ekzekutivit është vazhdimi i punës për Breksit dhe mbajtja e votimit, në mënyrë që ky proces të mbyllet sa më shpejt. Mbretëria e Bashkuar pritet të largohet nga BE më 29 mars, por në janar ligjvënësit kundërshtuan marrëveshjen e arritur nga Mej në Bruksel, duke kërkuar një seri ndryshimesh në të./abcnews.al

golden-stejt-kari-san-antonio0517-112.jpg
ad min19:22 | 16/01/2019

Golden Stejti arriti një fitore të madhe në basketbollin amerikan, duke triumfuar në fushën e një rivali për titull. Kampionët dominuan ndaj Denverit, falë tre yjeve të tyre kryesorë

Nëse donte të jepte një mesazh, gjeti ndeshjen e duhur.

Nuk kishte sfidë më domethënëse për Golden Stejtin sesa ajo në fushën e kryesuesit të Konferencës Perëndimore, Denver Nagets, pra një rivali direkt për titull.

Kampionët në fuqi të NBA-së jo thjesht fituan, por arritën një triumf të tillë që do të bëjë të ndryshojnë mjaft parashikime të sezonit.

Vendosën një rekord të ri në NBA për pikët e shënuara në çerekun e parë të një ndeshjeje, plot 51, ndërsa diferenca ishte plot 31 pikë, me shifrat 142-111.

E gjitha kjo, jashtë fushe dhe ndaj një kundërshtari kaq të fortë.

Siç ndodh shpesh, përcaktuese ishte treshja e madhe e përbërë nga Stefën Kërri, Kevin Duranti dhe Klej Tompsoni, që shënuan së bashku gati 90 pikë, shumicën e të cilave në 30 minutat e para.

Prej 25 vitesh, asnjë treshe nuk e bën një gjë të tillë në basketbollin amerikan, por kjo e Golden Stejtit e ka bërë dy herë.

Kërri e Tompson realizuan nga 31 pikë secili, Durant pati 27, ndërsa Drejmond Grin, vërtet shënoi shumë pak pikë, vetëm 4, por mori notën më të lartë nga të gjithë, për lojën e shkëlqyer në mbrojtje dhe në sulm.

Ylli serb, Nikola Jokiç, nuk mundi t’i përballonte kaq shumë kundërshtarë, dhe e mbylli ndeshjen me 17 pikë të shënuara, 4 topa në tabela e 8 asistë.

Ai gaboi shumë në gjuajtje, dhe ashtu si shokët, nuk e përballoi dot presionin psikologjik të një dueli të tillë.

Golden Stejti doli në vend të parë në Perëndim, pas këtij suksesi, ndonëse dy skuadra të Lindjes, Toronto e Miluoki, kanë ende një bilanc më të mirë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono