fushe kruje

banoret-fushe-kruje.jpg
nev ila15:24 | 14/02/2020

Kanë plotësuar çdo dokument që i është kërkuar, duke iu përshtatur dhe procedurave online që për ta nuk janë aq të njohura, por në fund në sistem shtëpitë u rezultojnë të banueshme. Në Fushë -Krujë dhe Mamurras, banorët e mbetur pa strehë prej tërmetit të 26 nëntorit, shkojnë nga sporteli në sportel për aplikime, për të përfituar atë që ju takon me vendim qeverie -rindërtimin e shtëpive të shembura.

“Problemi ynë është se ne shkojmë të aplikojmë online dhe neve nuk na dalin banesat në sistem. Inxhineri shtëpitë tona i ka nxjerrë të pabanueshme, bashkia thotë janë të banueshme. Tani ne i kemi bërë letrat për aplikimin online, kemi bërë dhe për bonus qiraje dhe asnjë përgjigje. Kanë një muaj që na sorrollasin për këto letra dhe asnjë lloj përgjigje”.

“Do vijë një tjetër grup verifikimi, na thanë dhe asnjë nuk po vjen. Jam me fëmijë të sëmurë”.

“Kanë dal shtëpitë e banueshme. Jam veti 8 dhe po rrimë në një çadër. Ju lutem shtetit të vejë dorë në familjen tonë se po i çojmë nëpër spitale”.

Ata i kujtojnë kryeministrit premtimin e dhënë publikisht menjëherë pas tërmetit.

“Kryemimistri të vijë. Ne me kushte të këqija kemi qenë, tërmeti na bëri më keq. Rrezikojmë jetën e fëmijëve, janë duke na vdek fëmijët në çadra”.

Edhe në Mamurras, autoritetet lokale nuk  japin zgjidhje.

“Në atë familje janë 9 veta, nëse shteti do të bëjë shtëpi në bazë të frymëve, jemi shumë pak. Po na sorollasin, shteti duhet ti kishte marrë masat. Ne jemi të ndarë. Aplikimi bëhet në bazë të kryefamiljarit, ndërsa ai ka vetëm tre, po të tjerët”. 

Aplikimet për procesin e rindërtimit mbyllen më 28 shkurt. Që të përfitojnë qytetarët e prekur nga tërmeti duhet të paraqesin: certifikatën e pronësisë, fotokopje të kartës së identitetit, çertifikatë familjare si dhe një kopje të akt-konstatimit të banesës së dëmtuar./abcnews.al

Capture-29.jpg
in a09:18 | 08/02/2020

Një aksident ka ndodhur sot rreth orës 7.30 në rrugën nacionale Fushë Krujë- Tiranë, ku një makinë ka përplasur një këmbësor.

Duke qenë se në zonën e quajtur Qerek ku edhe ka ndodhur ngjarja, sot është ditë pazari ka shkaktuar një fluk njerëzish, por edhe drejtuesit duke mos zbatuar tabelat sinjalizuese, ka sjellë edhe përplasjen e këmbësorit.

Burime për abcnews.al bëjnë me dije se në vendngjarje ka mbërritur menjëherë Policia e Grupi Hetimor për të zbardhur detajet e këtij aksidenti. Mësohet se drejtuesi i mjetit është ndaluar nga policia./abcnews.al

1564b2f9-40b3-46b4-8537-56bfa9666675.jpg
R D20:12 | 17/01/2020

Një burrë u rrëmbye me makinë nga dy persona të maskuar sot në mesditë në Kamëz, pasi u dhunua prej tyre në rrugë. Disa orë pas ngjarjes personi i rrëmbyer i identifikua si Jak Prenga, 49 vjeç. Makina tip foristrade e autorëve është larguar në drejtim të Fushë-Krujës.

Burime nga grupi hetimor bënë të ditur se personi që u mor peng është 49-vjeçari Jak Prenga. Ai është rrahur dhe goditur me sende të forta para se të merrej forcërisht në një automjet fouristradë ngjyrë e bardhë. Gjithçka u filmua nga kamerat e sigurisë, në rrugën “London” të Kamzës.

Burime nga Komisariati nr.5., i Kamzës bëjnë me dije për ABC News se, dy autorët që morën forcërisht personin ishin të maskuar ndërsa u larguan në drejtim të Fushë- Krujës.

Në bashkëpunim me drejtorinë e Policisë së Tiranës janë dhe efektvitë të Krujës. Për herë të fundit në sallën operative të policisë është raportuar se një automjet i ngjarshëm ishte parë në vendin e quajtur Ura e Gjoles. Dyshohet se grabitësit janë ndihmuar edhe një automjet tjetër, duke ia bërë më të vështirë identifikimin autorëve nga grupit hetimorë. Ende mbetet e paqartë motivi i pengmarrjes, ndërsa në vendin e ngjarjes grupi hetimor sekuestroi një portofol dhe një automjet që dyshohet se ka lidhje me ngjarjen.

Në komisariatin nr.5, që i përket territorit të bashkisë Kamzës janë sekuestruar pamjet e kamerave të sigurisë për të mësuar më shumë rreth mëkanizmit të përdorur nga grabitësit dhe kush mund ti ketë ndihmuar në atë zonë. /abcnews.al

download-5.jpg
So Nila11:50 | 16/01/2020

Një 27 vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Fushë Krujës, pasi ka ushtruar dhunë fizike ndaj vëllait të tij.

Policia bën me dije se 27 vjeçari B. M, ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike duke e kanosur me thikë vëllain e tij, shtetasin T. M

Njoftimi i policisë:

Kanosi me thikë vëllain, arrestohet në flagrancë 27-vjeçari.

Specialistët për hetimin e krimeve në Komisariatin e Policisë Krujë, në vijim të punës për parandalimin dhe përshkallëzimin e dhunës në familje, arrestuan shtetasin:

-B. M., 27 vjeç, banues në Fushë Krujë, pasi ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike duke e kanosur me thikë vëllain e tij, shtetasin T. M.

Në cilësinë e provës materiale u  sekuestrua një thikë.

kondi.jpg
Autor E16:53 | 14/01/2020

Policia e Tiranë ka kapur në mes të qytetit Mondi Vogën nga Fushë-Kruja, i cili po lëvizte rrugëve me një makinë të blinduar, në të cilën mbante edhe armë pa leje.

Burime zyrtare bëjnë me dije se makina është konstatuar nga patrulla e policisë, e cila pas ndalimi ka ushtruar kontroll duke gjetur edhe armën pa leje.

“Nisur nga mangësitë dhe përdorimi i sistemeve pamore shtesë, nga patrulla e Policisë Rrugore u bë edhe një kontroll i imtësishëm, gjatë të cilit, këtij shtetasi, në çantën e dorës iu gjet edhe një armë zjarri pa leje, e tipit TT. Menjëherë u bë arrestimi i tij në kushtet e flagrancës, për veprën penale “Armëmbajtja pa leje”.

Automjeti i blinduar u sekuestrua ne ambientet e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, për veprime te tjera hetimore e procedurale. Ndërkohë, ky shtetas është ndëshkuar edhe me masën administrative “Tërheqja e lejes së drejtimit”, për përdorim të sistemeve shtesë dhe mungesë të dokumentacionit të automjetit të blinduar”, bën me dije policia.

Mondi Voga është akuzuar se rrahu avokatin Ilia Ilia një vit e gjysmë më parë në Durrës.

Ndërkohë, në rrjete sociale ka mjaft foto të tijat me prokurorin e Durrësit, Arjan Ndoj ndaj makinës të së cilit u qëllua me breshëri automatiku disa muaj më parë ku mbeti i vdekur shoferi.

Gjithashtu gjatë ditës së sotme janë arrestuar edhe disa persona të tjerë me akuza të ndryshme, siç janë ndihma për kalimin e paligjshëm të kufirit apo vjedhja.

Njoftimi i policisë

Policia Rrugore e Tiranës, gjatë 12 orëve të fundit, sekuestron armë zjarri, mjet të blinduar, fenelina policie, godet një rast të trafikimit të paligjshëm të klandestinëve dhe vë në pranga katër persona, dy prej të cilëve në kërkim.

Qarkullonte me mjet të blinduar dhe me fenelina, si dhe mbante me vete armë zjarri pistoletë, vihet në pranga nga Policia Rrugore e Tiranës 44-vjeçari nga Fushë Kruja.

Arrestohen në flagrancë gjatë kontrolleve për shkelje rrugore edhe dy persona të tjerë të shpallur në kërkim.

Gjithashtu, kapet edhe një drejtues mjeti që drejtonte mjetin pa leje drejtimi dhe transportonte disa shtetas të huaj, me qëllim dhënien ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt përfitimit.

Policia Rrugore e kryeqytetit, në vijim të kontrolleve parandaluese për aksidentet rrugore, verifikimin e automjeteve që përdorin sisteme pamore dhe zanore shtesë, si dhe në zbatim të planit të masave të DVP Tiranë për kapjen e personave në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë zjarri, gjatë monitorimit të sjelljes se përdorueseve të rrugës, në rrugën interurbane Vorë-Krujë ka konstatuar në lëvizje një automjet që përdorte sisteme pamore shtesë dhe menjëherë është vënë në ndjekje të tij duke e ndaluar atë.

Gjatë kryerjes së veprimeve policore, drejtuesi i mjetit me iniciale M. V., 44 vjeç, nga Fushë Kruja rezultoi se drejtonte një automjet të blinduar pa autorizimin përkatës dhe me mangësi në dokumentacionin e mjetit.

Nisur nga mangësitë dhe përdorimi i sistemeve pamore shtesë, nga patrulla e Policisë Rrugore u bë edhe një kontroll i imtësishëm, gjatë të cilit, këtij shtetasi, në çantën e dorës iu gjet edhe një armë zjarri pa leje, e tipit TT. Menjëherë u bë arrestimi i tij në kushtet e flagrancës, për veprën penale “Armëmbajtja pa leje”. Automjeti i blinduar u sekuestrua ne ambientet e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, për veprime te tjera hetimore e procedurale. Ndërkohë, ky shtetas është ndëshkuar edhe me masën administrative “Tërheqja e lejes së drejtimit”, për përdorim të sistemeve shtesë dhe mungesë të dokumentacionit të automjetit të blinduar.

Gjithashtu, nga kontrollet e tjera policore, nga efektivet e Policisë Rrugore Tiranë janë arrestuar në kushtet e flagrancës edhe dy shtetas të tjerë të shpallur në kërkim:

E. K, 20 vjeç, i cili u ndalua për t’u ndëshkuar me masë administrative për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor, por nga verifikimi i mëtejshëm rezultoi se ky shtetas ishte i shpallur në kërkim nga Drejtoria Vendore e Policisë Korçë, për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufirit dhe “Mosbindja ndaj urdhrit të ligjshëm të punonjësit të rendit publik”.

B. Sh., 40 vjeç, banues në Tiranë, i cili u ndalua për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor, por nga verifikimi rezultoi se ky shtetas ishte i dënuar nga Gjykata e Rrethit Durrës me 2 vjet e 8 muaj burg, për veprën penale “Vjedhja, e kryer në bashkëpunim”.

Gjithashtu, gjatë kontrolleve policore, Policia Rrugore e Tiranës ndaloi dhe shtetasin M. C., 19 vjeç, banues në Durrës, i cili nga verifikimi rezultoi i papajisur me leje drejtimi, si dhe duke transportuar me mjet disa shtetas sirianë, në drejtim të Shkodrës, me qëllim dhënien ndihmë, për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt përfitimit. 19-vjeçari është arrestuar në flagrancë, në bashkëpunim dhe me Seksionin për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë, për veprën penale “Drejtimi i mjetit në mënyrë të parregullt” dhe “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufirit”.

Nga data 1 deri në 14 janar 2020, falë kontrolleve nga Policia e Shtetit janë sekuestruar 3 pistoleta, 4 kallashnikovë, 3 armë gjahu, 3 pushkë, 1 silenciator, fitil zjarrpërcjellës dhe 3 armë të ftohta (thika).

mjegull-fushe-kryuje.jpg
nev ila22:00 | 12/01/2020

Gjatë mbrëmjes së sotme qarkullimi në disa akse rrugore është vështirësuar edhe për shkak të mjegullës së dendur në Kurbin.

Njoftohet se ka patur vështirësi në lëvizjen e automjeteve.

Rreth një orë më pare mjegulla ka përfshire zonen e kurbinit, në pjesën e ultësires.

Mjegulla ka krijuar vështiresi në qarkullimin e automjeteve në segmenin e autostradës së Milotit deri në afërsi të Fushë Krujës./abcnews.al

BUBQII.jpg
Veronik Istrefaj13:05 | 10/01/2020

Sot në orën 18:00, do të luhet sfida miqësore mes yjeve, në “Air Albania Stadium”. Në këtë takim, e quajtur si Ndeshja e Yjeve, do të jenë shumë figura të njohura të sportit. Disa nga emrat e yjeve shqiptarë që do marrin pjesë në këtë aktivitet janë: Cana, Murati, Strakosha, Bogdani, Duro, Raklli, Hasi, Bejqaj, Tare.

Para kësaj sfide, shumë nga këto personalitete të sportit kanë vizituar disa nga zonat e prekura nga tërmeti dhe këtë vizitë, e ka transmetuar Andi Lila, në Instagramin e tij zyrtar. I pranishëm ishte edhe ish-trajneri i kombëtares shqiptare të futbollit, Gianni De Biasi./abcnews.al

policia.jpg
in a09:28 | 05/01/2020

Një adoleshent ka rënë në prangat e policisë së Krujës për plagosjen me thikë të vëllait të tij. Ngjarja e rëndë është regjistruar në Luz të Fushë-Krujës. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se bëhet fjalë për 16-vjeçarin me inicialet O.O. Ndërkohë materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprat penale “Plagosje e rëndë me dashje”.

/Informacion

Goditi vëllain me thikë, arrestohet në flagrancë 16 vjeçari.

Specialistët për hetimin e krimeve në Komisariatin e Policisë Krujë, arrestuan në flagrancë shtetasin e mitur: O.O.,16 vjeç, banues në Luz, Fushë-Krujë. Ky shtetas pas një konflikti të çastit për motive të dobëta, ka goditur më mjet prerës (thikë) vëllain e tij shtetasin A.O.,22 vjeç. Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua mjeti prerës (thikë).

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprat penale “Plagosje e rëndë me dashje”./abcnews.al

1-zjarrrr-1.jpg
ger ta08:25 | 30/12/2019

Një apartament është përfshirë nga flakët në Fushë-Kruje. Abcnews.al mëson se zjarri ka rënë në apartamentin e Bilbil Hoxhës, në katin e dytë të pallatit.

Kanë qenë banorët e pallatit ata të cilët kanë ndihmuar në fikjen e zjarrit. Ndërkaq, paraprakist dyshohet se shkak të jetë bërë shëkndija elektrike.

Në vendngjarje kanë mbërritur edhe shërbimet zjarrfikëse.//abcnews.al

11-makina.jpg
ger ta14:29 | 28/12/2019

Dy autovetura janë përplasur në fshatin Larushk, prane Fushë-Krujës, për pasojë kanë mbetur të plagosur dy persona.

Burime për abcneës.al bëjnë të ditur se ngjarja sapo ka dodhur. Siç shihet nga pamjet njeri nga automjetet është përmbysur, ndërsa kanë mbetur të plagosur drejtuesi dhe pasagjeri.

Policia ka mbërritur në vendngjarje, ndërsa të plagosurit dërgohen në spitalin e Traumes në Tiranë.

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono