FSHF

arben-dervishaj.jpg
G. P.22:59 | 25/06/2019

Anëtari i Komitetit Ekzekutiv në FSHF, Arben Dervishaj i ftuar në emisionin “Pressing” premtoi se “Arena Kombëtare” do të jetë gati për ndeshjen Shqipëri-Islandë. Sa i përket stadiumit të skuadrës së Kukësit, Dervishaj zbuloi se projekti është gati dhe pritet të arrihet marrëveshja me bashkinë.

Impianti i ri që po ndërtohet “Arena Kombëtare” pritet të jetë gati për ndeshjen Shqipëri-Islandë, të paktën kështu thekson anëtari i Komitetit Ekzekutiv në FSHF-së, Arben Dervishaj. Në studionin e emisionit “Pressing”, Dervishaj zbulon edhe koston totale të projektit më të rëndësishëm futbollistik në Shqipëri.

Një tjetër impiant pritet të ndërtohet në Kukës aty ku skuadra verilindore do të luajë ndeshjet e saj. Sipas Dervishajt, projekti është gati dhe pritet të nisë punimet në momentin që do të gjendet gjuha e përbashkët me bashkinë e këtij qyteti.

Punimet po vijojnë me ritme të larta edhe në selinë e re të FSHF-së, kostoja e së cilës arin shifrën e 10 milionë eurove. Ndër të tjera, anëtari i Komitet Ekzekutiv në FSHF, Arben Dervishaj, premton se Federata Shqiptare e Futbollit ka në projekt ndërtimin e 30 fushave të tjera sportive./ABC News Albania 24/7

gjini.jpg
G. P.16:30 | 03/06/2019

Federata Shqiptare e Futbollit njofton zyrtarisht klubet e Superligës që nuk morën licencimin për në Europë. Gjysma e skuadrave u vlerësuan negativisht, përfshi edhe emra të njohur si Flamurtari apo Tirana.

Ishte një sekret që dihej nga të gjithë. Federata Shqiptare e Futbollit I dha më në fund zyrtarizimin, asaj që ishte mësuar prej kohësh, pra që vetëm 5 klube të Superligës morën licencimin për pjesëmarrje në kupat e Europës.

Eduard Gjini, shef i licencimit në Federatë, dha të dhënat, duke theksuar se klubet duhej të përmbushnin kriterin sportiv, kriterin e infrastrukturës, kriterin e administratës së personelit, kriterin ligjor, dhe kriterin financiar.

“Pesë skuadra e morën licencën për të luajtur në UEFA Competition, Partizani, Kukësi, Teut, Skënderbeu dhe Laçi. U refuzuan pesë skuadra të tjera, të cilët ishin, Tirana, Flamurtari, Luftëtari, Kastrioti dhe Kamza. Tre skuadra nuk janë licencuar për shkak të financave, Flamurtari, Luftëtari dhe Tirana. Kastrioti nuk e ka marrë licencën se nuk kishte stadium ku të luante”, tha Gjini.

Federata pretendoi se nuk foli zyrtarisht më parë për të mos prishur garën, por duket se vetë klubet u kujdesën për këtë.

“Kur të mbarojmë kemi në dosje të gjithë dokumentacionin, i cili është firmosur nga të gjithë ekspertët. Ne prandaj nuk folëm. Nëse klubet e deklaruan vetë, është çështje e tyre. Flamurtari ka mundur Kukësin gjatë kohës që e dinte që nuk ishte licencuar. E rrafi Laçin në Vlorë. Mundi Kukësin në Elbasan Arena. Nuk u la gara”, tha Gjini.

Federata nuk sqaroi se cilët klube do të marrin pjesë në Ligën e Europës, por vetëm deklaroi se I kishte dërguar UEFA-s renditjen përfundimtare, ndërsa I takon pikërisht UEFA-s për të vendosur.

Gjithsesi, Partizani do të jetë në Champions, Kukësi e Teuta në Ligën e Europës, të cilëve mund t’u shtohet Laçi, nëse Skënderbeu nuk merr vendim pozitiv nga KAS-i përpara datës së hedhjes së shortit. Gjini sqaroi se Federata ka rritur kërkesat për klubet e Superligës për sezonin e ardhshëm.

“Në rregulloren e re që kemi miratuar, çdo tre muaj klubet janë të detyruara të bëjnë paraqitje të bilanceve dhe ecurisë financiare duke u kontrolluar nga eksperti. Eksperti mundet të propozojë dhe mosdhënien e licencës”, tha Gjini.

Sipas rregullores, klubet duhet të bëjnë paraqitje të bilanceve, dhe ecurisë financiare çdo 3 muaj, edhe kështu mund t’u hiqet licenca Një kërkesë shtesë edhe për infrastrukturën.

“Në rregulloren e sivjetshme është kërkuar klubeve të Superiores, i ëhstë kërkuar edhe një stadium alternativ në rast se ka fatkeqësi natyrore, të kenë një stadium fiks alternativ”, tha Gjini.

Për sezonin e ri, klubeve në Superligë u është kërkuar një stadium alternativ fiks. Federata mbetet në në monitorim 3-vjeçar nga UEFA pas asaj që ndodhi 2 vjet më parë me Tiranën, kur FSHF e dha licencimin, por UEFA zbuloi parregullsi./ABC News Albania 24/7

fshf-1280x728.jpg
Sej rie14:00 | 29/05/2019

Do të mësohet në 31 maj se cilët klube të Superligës shqiptare e kanë marrë ose jo licencimin për sezonin e ardhshëm. Federata Shqiptare e Futbollit informon se të premten do të mbahet një konferencë për shtyp, në selinë e saj, nga Komisioni i Licencimit, që do të japë rezultatet zyrtare të këtij procesi. Në këtë konferencë pritet të dalë shefi i sektorit të licencimit, Eduard Gjini, dhe të sqarojë se cilët klube do të mund të marrin pjesë në kupat e Europës sezonin e ardhshëm. Nga burime jozyrtare në Federatë mësohet se katër klube nuk e kanë marrë licencimin, pikërisht Tirana, Flamurtari, Luftëtari dhe Kastrioti. Konferenca për shtyp në Federatë do të jetë pas përfundimit të ndeshjeve të javës së 36-të të Superligës, pra kur të jetë përcaktuar renditja. Nga informacioni që do të japë Federata, pritet të ketë ndryshime në mundësinë për kualifikim në Europë, pavarësisht sesi do të jetë klasifikimi./ABC News Albania 24/7

jareci.jpg
G. P.18:30 | 28/05/2019

Dizenjatori i arbitrave në FSHF, Sokol Jareci zbuloi se sistemi VAR do të instalohet shumë shpejt edhe në Shqipëri. Sipas Jarecit, teknologjia do të jetë gati për sezonin 2021-2022.

I ftuar në emisionin “Pressing” në ABC News, dizenjatori i arbitrave në Fshf, Sokol Jareci bëri një deklarate të bujshme rreth instalimit të sistemit VAR në kampionatin shqiptar.

Jareci shpjegon se të martën do të bëhet hapi i parë, duke aplikuar në FIFA ndërkohë që do të kontaktohet nëpërmjet një videocall me zyrtarët e IFABIT të cilët pak ditë më parë sollën një email rreth kërkesave që duhet të bëjmë për sistemin VAR.

Sipas dizenjatorit të arbitrave në FSHF, procedurat kërkojnë rreth një vit e gjysmë kohë dhe sistemi VAR do të jetë gati në Shqipëri për sezonin 2021-2022. Jareci shpjegon si do të aplikohet fillimisht sistemi VAR në kategorinë superiorë./ABC News Albania 24/7

euro-1016-1280x724.jpg
Sej rie16:12 | 22/04/2019

Federata Shqiptare e Futbollit humbi shansin për të fituar 1 milionë euro më shumë, në finalet e Kampionatit Evropian në Francë. Ishte trajneri De Biazi që vendosi veton ndaj kërkesës së sponsorëve

Suksesi ishte i plotë dhe fitimet të mëdha, por mund të ishin arritur edhe më shumë.

Federata Shqiptare e Futbollit kishte në dorë të arkëtonte një tjetër shumë të madhe parash në Euro 2016, të ofruara nga biznese të ndryshëm, nëse do të pranonte një ndryshim plani për qëndrimin në Francë.

Burime në Federatë bëjnë me dijë për Abc News-in se bëhet fjalë për 1 milionë euro, të cilat do të përfitoheshin nëse do të pranohej që baza e kombëtares të mos ishte në Peros Girek, por në kryeqytetin francez, Paris.

Shqipërisë iu ofrua një hotel dhe qendër stërvitore në zonën e Sent Denisit, ku sponsorët do të nxirrnin fitime të mëdha nga aktivitete me tifozët e shumtë shqiptarë në Paris.

Gjithsesi, trajneri Xhani De Biazi vendosi veton që kjo të mos realizohej.

Ai dëshironte që kombëtarja të përgatitej dhe të qëndronte në një zonë të qetë, siç ishte Peros Gireku, dhe jo në kryeqytet, ku mund të shpërqendrohej dhe të humbiste vëmendjen nga detyra e saj kryesore, paraqitja në fushën e lojës.

Kjo, sidomos sepse ishte hera e parë që Shqipëria kualifikohej për në fazën finale të një Evropiani.

Presidenti i Federatës, Duka, sipas burimeve në institucion, nuk u mendua gjatë, por pranoi vendimin e trajnerit, duke kuptuar arsyet e tij dhe duke mos dashur të krijonte konflikte.

Vetë Duka, dha këtë përgjigje, i pyetur nga Abc News.

Duka: “Ne nuk kemi shkuar në një nga resortet që kishte zgjedhur UEFA, por zgjodhëm vetë një resort athe sepse plotësonte disa kritere teknike që kërkonte trajneri dhe stafi i ekipit kombëtar. Në Francë kemi qenë vetëm më një objektiv për të pasur performancën maksimale dhe për t’i krijuar kushtet sa më të mira ekipit. Ishte një ëndërr e realizuar që nuk mund ta shpërdoronim”.

Vendimi i De Biazit doli i drejtë, pasi Kombëtarja luajti mjaft mirë në finalet e Euro 2016, duke arritur edhe fitoren e parë e duke shënuar golin parë historik./abcnews.al

reja-4.jpg
G. P.14:08 | 17/04/2019

Trajneri i ri i kombëtares Edy Reja, pritet të prezantohet sot në orën 16:00 nga selia e Federatës Shqiptare të Futbollit. Tekniku italian pritet të mbërrijë në Rinas dhe më pas do të dalë para mediave nga federata, ku do të nënshkruajë edhe kontratën me presidentin Duka.

Marrëveshja pritet të jetë deri në fund të eliminatoreve të Europianit në Nëntor, me të drejtë rinovimi edhe për një edicion tjetër. Pagesa mund të jetë rreth 20 mijë euro në muaj, plus shpërblime të ndryshme, ndonëse kjo nuk pohohet zyrtarisht.

Italiani 73-vjeçar kishte kërkuar kohën e nevojshme për të studiuar çdo detaj, përpara sesa të hidhte firmën dhe kjo bëri që të mendohej se prezantimi mund të shtyhej për sot./abcnews.al

asambleja-1280x689.jpg
Sej rie20:53 | 15/04/2019

Disa ndryshime me rëndësi u bënë në Asamblenë e Federatës Shqiptare të Futbollit. Ato kishin të bënin me të drejtën televizive, si dhe me Kodin e Etikës dhe atë të Disiplinës. 

Ishte një mbledhje e zakonshme vjetore, por pati disa vendime që tërhoqën vëmendjen. Edhe pse klubet sërish votuan edhe më unanimisht se në epokën para vitit 1990, sërish në Asamblenë e Federatës Shqiptare të Futbollit u morën disa vendime që i prekin direkt.

Një nga ndryshimet ishte ai që ka të bëjë me të drejtën televizive, ku terminologjia ndryshon, pasi deri tani pronarë të saj ishin Federata dhe klubet, ndërsa tani mbetet vetëm Federata.

Një ndryshim termi juridik, por që sanksionon më fort realitetin, pasi ka qenë gjithnjë Federata që ka vendosur për të drejtën televizive.

Po ashtu, u vendos që Federata të mund të vendosë reklama të sajat në ndeshje të caktuara, nëse Komiteti i saj Ekzekutiv e quan të nevojshme. Miratimi ishte unanim, por përfaqësues të disa klubeve shprehën ankesa, duke folur për Abc News-in.

Përfaqësuesi i njërit nga klubet e Superligës theksoi se ai nuk ka marrë nga Federata as kontratën për të drejtën TV, diçka që e ka kërkuar zyrtarisht dhe që i takon me ligj.

Nga e drejta televizive jepen rreth 110 000 euro në sezon për ekipin kampion, rreth 95 000 euro për vendin e dytë, 80 000 euro për vendin e tretë, dhe rreth 50 000 euro për klubet e tjerë në Superligë.

Në Asamble u vendosën ndryshime në Kodin e Etikës dhe në Kodin e Disiplinës. Për të parat, sqarimet u dhanë nga Aldi Topçiu, shef i sektorit ligjor dhe të licencimit.

Ndryshimet në Disiplinë, u trajtuan nga Envi Hicka, kryetar i Komisionit të Apelit në Federatë. Në Asamble u miratuan raportet financiare të vitit 2018 dhe buxheti i vitit 2019./abcnews.al

Christian-Panucci-ne-konference-per-shtyp-1280x853.jpg
ent ela09:56 | 23/03/2019

Kristian Panucci nuk është me trajneri i Kombëtares së Shqipërisë. Lajmi është bërë i ditur nga Federata Shqiptare e Futbollit. Shkarkimi i trajnerit Italian erdhi pas humbjes ndaj Turqisë në ndeshjen e parë të kualifikueseve të “EURO 2020”. Drejtimin e skuadrës për ndeshjen ndaj Andores, e merr Ervin Bulku dhe Sulejman Mema.

“Federata Shqiptare e Futbollit njofton se ditën e sotme ka ndërprerë zyrtarisht bashkëpunimin me trajnerin Christian Panucci. E falënderojmë trajnerin Panucci për punën e zhvilluar deri më tani dhe i urojmë suksese në vazhdimin e karrierës. Ekipi kombëtar në ndeshjen e dytë zyrtare eliminatore kundër Andorrës në transfertë do të drejtohet nga Ervin Bulku dhe Sulejman Mema, si edhe pjesa tjetër e stafit aktual”, është njoftimi zyrtar i Federatës Shqiptare te Futbollit.

Pasuesi i Panuccit mund të jetë trajneri Italian, Edi Reja i cili në të kaluarën ka drejtuar shumë skuadra në Itali dhe prej tre vitesh është pa kontratë./abcnews.al

armand-duka.jpg
G. P.18:48 | 18/03/2019

Disiplina në kombëtare është mbi gjithçka. Presidenti i Federatës, Armand Duka, flet pas përjashtimit të portierit Tomas Strakosha për ndeshjet e Europianit.

E di shumë mirë se çfarë përfaqëson ky lojtar. Armand Duka e ka të qartë se çfarë humbet ekipin përfaqësues pa Tomas Strakoshës, por gjithsesi, një drejtues duhet të dijë të bëjë vlerësimin e duhur.

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit nuk ngurroi të tregonte se çfarë qëndrimi do të mbajë pas përjashtimit të portierit nga trajneri Kristian Panuçi, për ndeshjet e Europianit ndaj Turqisë dhe Andorrës.

“Më vjen keq në fakt për portierin e kombëtares Strakosha. Është një nga lojtarët më të rëndësishëm, më kualitativ të skuadrës, por edhe disiplina është një lojtar akoma më i rëndësishëm për skuadrën. Nga kontaktet që kam pa me trajnerin nuk ka pasur arsye objektive nga portieri për të munguar”, tha Duka.

Duka u shpreh se ekipi i duket mirë, por pati një vërejtje në prag të eleminatoreve.

“Brenda nesh çdo gjë po përgatitet mirë, por në fakt atmosferë për një ndeshje eliminatore kaq shumë të rëndësishme sa është nuk është se e ndiej. Nuk e di pse. Në ambientin përreth ndoshta nuk ka shumë interes”, tha  Duka.

Një shqetësim i madh u ngrit pas ndeshjes së Fushë-Krujës, mes Kastriotit dhe Tiranës.

“Me gjithë respektin për trajneri e Tiranës Ard Mema, që është një personazh shumë i rëndësishëm i futbollit tonë, gaboi që hyri në fushë. Ishte i dënuar me karton të kuq dhe normalisht nuk duhet të hynte në fushë. Unë jam shumë i sigurt që Ard Mema nuk do shkonte me godit arbitrin, por gjithsesi rregullorja të ndalon. Nuk ishte dhunë në fushë, por thjesht ndërhyrje për të eliminuar atë që quhet dhunë”, tha Duka./abcnews.al

fshf.png
ent ela08:30 | 17/03/2019

Një ndryshim i papritur ka ndodhur në Federatën Shqiptare të Futbollit. Kastrioti është lejuar të luajë në Fushë Krujë ndaj Tiranës, në ndeshjen e Superligës, edhe pse stadium ishte përjashtuar nga Komisioni i Licencimit.

As mendohej se mund të luhej aty. Stadiumit të Fushës Krujës, “Redi Maloku”, iu hoq licencimi nga Federata Shqiptare e Futbollit për shkak të gjendjes së papranueshme të fushës.

Sot, informacioni është që Tirana do të luajë ndaj Kastriotit pikërisht në Fushë Krujë, në ndeshjen e vlefshme për Superligën.

Përgjegjësi i sektorit të licencimit në Federatë, Eduard Gjini, sqaroi kështu pak ditë më parë për ABC News-in.

Çfarë ka ndodhur?

Burime brenda klubit të Tiranës pohuan që ndeshja do të luhet në “Redi Maloku”, por nuk dinin të thoshin që më tepër.

Në Federatën Shqiptare të Futbollit nuk pati asnjë përgjigje zyrtare për kërkesat e Abc Neës-it, por burime në institucion pohuan se të premten ka pasur një mbledhje të Komisionit të Apelit që ka vendosur që të lejojë Kastriotin të luajë në Fushë Krujë.

Zyrtarisht, është e pamundur që kjo të vërtetohet, pasi në faqen e Federatës nuk është botuar asnjë vendim I Apelit që pas datës 15 shkurt.

Historia nisi në 5 shkurt, kur Komisioni i Disiplinës e dënoi Kastriotin me zhvillim të dy ndeshjeve në fushë asnjanëse, pas dhunës që ndodhi ndaj lojtarëve të Skënderbeut.

Po ashtu, Disiplina vendosi që Komisioni i Licencimeve të vendoste për t’u luajtur ose jo në Fushë Krujë, dhe vendimi ishte sipas fjalëve të mësipërme të Gjinit.

Gjithsesi, fakt është që krutanët do të luajnë në stadiumin “Redi Maloku”, ndonëse burimet në Federatë sqaruan për televizionin se klubi duhet të paguajë një gjobë prej 600 000 lekësh për të shlyer plotësisht dënimin e Disiplinës, pasi deri tani ka luajtur vetëm një ndeshje shtëpiake në fushë asnjanëse. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono