france

IMG_2781-1-854x641.jpg
Sej rie09:50 | 14/05/2019

Një operacion i përbashkët hetimor dhe policor goditi një grup kriminal shqiptar në Francë, që merrej me vjedhje banesash. 7 persona rënë në pranga, 4 nga të cilët në Francë dhe 3 të tjerë në Shqipëri.

7 shqiptarë u arrestuan në Francë dhe Shqipëri, të akuzuar për vjedhje të apartamenteve në zonën Nancy. Operacioni i përbashkët, i kryer pas një hetimi ndërkombëtar u bë i ditur nga burime nga Prokuroria e Krimeve të Rënda.

Pas hetimeve intensive për vjedhjet e kryera ne fund te vitit te shkuar, në Francë u arrestuan 4 pjesëtare të familjes Kajtazi, të cilët janë rezidentë prej vitesh në këtë vend.

Ndërsa në Shqipëri, me urdhër të prokurorit Besim Hajdarmataj u ndaluan ne muajin prill, 3 persona të tjerë, për të cilët Gjykata për Krime të Rënda ka caktuar masën e sigurisë “arrest në burg”.

Ata dyshohen për kryerjen e veprave penale  “vjedhje”, “pastrimi i produkteve të veprës penale” dhe “grupi i strukturuar kriminal”.

Sipas burimeve nga grupi hetimor, autoritetet policore ranë në gjurme të vjedhësve të banesave, gjate hetimeve për vjedhje në seri të kryera në rajonin e Nansy-t, në Francë, por edhe në Belgjikë e Itali.

7 personat e dyshuar u arrestuan ne te njëjtën kohë në Francë dhe në Shqipëri. Për shkak të mungesës së marrëveshjes së ekstradimit, tre të arrestuarit në Shqipëri do të gjykohen nga Gjykata për Krime të Rënda.

Hetimet e përbashkëta mes prokurorisë shqiptare dhe asaj franceze po vazhdojnë për të identifikuar pasuritë e anëtarëve të kësaj organizate për të bërë të mundur sekuestrimin e aseteve të përfituara nga aktiviteti kriminal.

Rezultatet e këtij operacioni u prezantuan në Francë nga prokurorët francezë dhe prokurori shqiptar Besim Hajdarmataj./ABC News Albania 24/7

francezet.jpg
G. P.19:59 | 10/05/2019

Përmes një operacioni blic, forcat speciale franceze kanë liruar 4 persona të marrë peng në Afrikën perëndimore. Pengjet, dy prej të cilëve me nënshtetësi franceze, ishin rrëmbyer prej 9 ditësh.

Katër pengje, mes të cilëve dy shtetas francezë, janë liruar në një operacion blic të forcave speciale franceze në Afrikën perëndimore. Lajmin e ka bërë të ditur Parisi zyrtar, që ka saktësuar se dy pengjet e tjera janë një shtetase amerikane dhe një koreano-jugore.

Sipas agjencisë së lajmeve “AFP”, gjatë operacionit kanë humbur jetën 6 persona, konkretisht 2 ushtarë francezë dhe 4 pengmarrës. 4 personat ishin marrë peng më 1 maj, në shtetin e Beninit dhe më pas ishin transferuar nga agresorët në shtetin fqinj të Burkina Fasos.

Dy francezët, të dy mësues muzike, ishin zhdukur në një park të thellë kombëtar, ku po kryenin një ekspeditë. Guida e tyre u gjet e vdekur në parkun në fjalë, që ndodhet në zonën kufitare të vendit afrikan, ku militantët islamikë kanë rritur ndjeshëm aktivitetet e tyre në muajt e fundit.

Ndërkohë, për dy pengjet e tjera nuk dihen shumë detaje. Mediat koreano-jugore cituan një zyrtar qeveritar të thoshte se autoritetet nuk kishin të dhëna për një shtetase të humbur dhe se po përpiqen të vendosin kontakte me gruan e shpëtuar, për të verifikuar nënshtetësinë e saj.

Ndërkohë, ministrja franceze e Mbrojtjes, Florens Parli falenderoi ushtarakët për operacionin e kryer, si dhe forcat e armatosura të vendeve afrikane që dhanë ndihmën e tyre./ABC News Albania 24/7

777.jpg
Sej rie17:45 | 10/05/2019

Dy shqiptarë janë dënuar me burg nga gjykata e Vannes në Francë, pasi akuzohen për disa vjedhje.

Në harkun kohor të dy javëve, në Mars të vitit 2018, banorët e Arzal, Vannes, Saint-Thuriau dhe Baud kishin denoncuar vazhdimisht në polici, se banesat e tyre kishin rënë pre e grabitësve. Atyre u ishin vjedhur bizhuteri, telefona celularë, kompjuter, armë, sende dekorative dhe para, raporton letelegramme.fr. 

Por përveç denoncimeve të vazhdueshme, banorët e kujdesshëm kishin vënë re edhe lëvizjet dyshuese të një mjeti tip “Audi A4”, që lëvizte nëpër rrugë. Më 19 Mars në Muzillac, ky automjet u pa nga një patrullë e xhandarmërisë, teksa po dilte nga një shtëpi. Dy shqiptarët ishin brenda saj dhe në duar kishin kaçavida dhe dorashka.

Pas një kontrolli të ushtruar nga policia, atyre në automjet iu gjetën një tablet, një kompjuter, buzhuteri dhe para. Më pas xhandarmëria u kishte marrë telefonat celular ku kishte zbuluar foto e sendeve të vjedhura. Bazuar në këto fakte, policia kishte bërë ndalimin e tyre të menjëhershëm.

Të arrestuarit më 19 Mars janë shqiptarët Lavdrim Dakfu 24-vjeç dhe Xhevahir Mema 29 vjeç, të cilët jetonin në Vannes. Pas ndalimit ata kishin kundërshtuar efektivët duke pretenduar se bizhuteritë i kishin gjetur në rrugë dhe se kompjuterin dhe tabletin i kishin blerë në lagjen Kercado në Vannes.

Por asgjë nuk ishte marrë në konsideratë pasi faktet flisnin vetë. Nga hetimi u zbulua se shqiptarët kishin bërë transferta parash nga Vannes për në Shqipëri, ku shuma e përgjithshme mund të arrinte në 4,000 euro. Gjithashtu së fundmi kishin blerë edhe makinën tip “Audi A4” në Saint-Avé, të cilën më pas e përdorin për të grabitur.

Por dje më 9 Maj, dy të rinjtë dolën para gjykatës duke bërë edhe deklarata të pakujdesshme.

“Dua të kthehem në vendin tim. Këto para i kemi ruajtur nga azili. Unë nuk kam bërë asgjë. Dua të kthehem në vendin tim dhe jo të vdes këtu në burg”, është shprehur Lavdrim Dakfu 24-vjeç, shkruan ouest-france.fr

Ndërsa 29-vjeçari ishte shprehur se në momentin kur policia i kishte kapur në flagrancë, ai kishte hyrë në banesë për të pirë ujë dhe jo për të grabitur.

“Në Muzillac, po kërkoja ujë. Meqë askush nuk u përgjigj në atë shtëpi u detyrova të hapja dritaren”, ka thënë Xhevahir Mema.

Duke iu kundërpërgjigjur shqiptarëve, Alexis Mihman, zëvendësprokuror tha: “Këta dy persona janë gënjeshtarë dhe frikacakë. Ata po bëjnë një lojë të madhe me fjalë, por nuk do fitojnë asgjë. Ata bërtasin për fatin e tyre , sepse i pret burg. Nuk mendojnë fare për personat që u kanë vjedhur pasurinë dhe për shokun e madh psikologjik që u kanë shkaktuar. Ata në fakt kanë krye 12 vjedhje, por vetëm 5 prej tyre janë faktuar deri më tani. Ata vepruan si një bandë e organizuar. Përgjimi i telefonave të tyre zbuloi për vjedhjet që ata kanë kryer. Unë kërkoj nga 30 muaj burg për secilin”.

Duke i shpallur fajtorë, gjykata vendosi masa lehtësuese ku dha 2 vjet burg për Lavdrim Dakfun dhe 1 vit e 6 muaj burg për Xhevahir Memën./abcnews.al

4321784.jpeg
Sej rie18:30 | 05/05/2019

Refugjati kosovar, i cili iku nga lufta që shkatërronin vendin e tij, Sali Zymberi mbërriti në Clermont në moshën 9-vjeçare. Ai ka arritur në Clermont 20 vite më parë dhe tashmë ai e di mjaft mirë gjuhën frënge, raporton lamontagne.fr

Në Shtator të 1999, një  fshati i vogël i Gjilanit ishte bërë shkrumb e hi nga bombardimet serbe kundër shqiptarëve dhe mijëra banorë të asaj zone të vogël ishin detyruar të iknin nga vendi.

Mes të larguarve ishte edhe 9-vjeçari Sali Zymberi dhe e gjithë familja e tij, e cila u detyrua të heqte dorë nga gjithçka për të ikur nga abuzimet e milicive paramilitare që po përhapin terrorin në të gjithë vendin.

“Nuk kisha frikë, sepse isha vetëm një fëmijë, i vetëdijshëm se po ndodhte diçka, por pa kuptuar vërtet seriozitetin dhe rrezikun”, thotë tani i riu shqiptar.

Falë përpjekjeve të babait, familja e tij ishte marrë nën kujdesin e trupave të OKB-së dhe kishte hyrë në Francë. Sali nuk mendoi se kjo është hera e fundit që do ta shikonte atdheun e tij. Së pari familja u mirëprit në Lyon, pastaj në Clermont  dhe së fundmi ata kanë shtëpinë e tyre në Sonacotra të Rue du Cheval, në rrethin e Croix-de-Neyrat, e cila do të bëhet djepi i një jete të re për ta.

“Ne u mirëpritëm këtu, sot nuk do të jem në gjendje të marr familjen ose miqtë e mi. Kemi pasur një shtëpi të tërë vetëm për ne, secilin kishte dhomën e tij, një kuzhinë dhe gjithçka … Dhe veçanërisht një ngrohtësi të vërtetë njerëzore”, kujton Saliu me dashuri.

Por në mesin e parajsës së re ai kujton një balonë të kuqe nga fëmijëria e tij me të cilën luante.

“Ishte diçka e re për mua dhe mendoja se lodra mund të zëvendësonte bukën. Është një imazh në kujtesë që vazhdon të më kthehet. Deri në pikën që çdo herë që blej një lodër për fëmijët e mi (tani 29 vjeç, ai është i martuar që nga viti 2008 dhe babai i dy vajzave dhe një djali i vogël), unë  gjithmonë kujtoj atë balonë të kuqe këtu e njëzet vjet më parë, dhe për mua ishte simboli i lirisë, paqes dhe gëzimit”.

I diplomuar në CE1 në shkollën Jules-Vallès, i lejon atij të mësojë gjuhën shumë shpejt, dhe ai i ka mbaruar studimet për teknik dentar. Megjithatë, ai nuk dëshiron të punojë në këtë profesion.

Një punë shumë e përpiktë që kërkon shumë aplikim dhe durim dhe unë ndoshta nuk i kam cilësitë e kërkuara”.

Që nga viti 2018, ai punon si roje në CeCler (Qendra e reintegrimit rezidencial dhe social të Clermont-it).

Padyshim kjo është një punë që mund të ndihmojë të tjerë që janë në situatën eqë ai ka qenë dikur.

Por ai të cilit i riu thotë se i detyrohet më së shumti është mbi të gjitha, babai i tij: “Ai na dha jo vetëm jetën, por edhe mbi të gjitha na e ruajti jetën. Ai gjithashtu ka futur tek unë vlerat familjare, guximin, punën e vështirë dhe këmbënguljen që unë përpiqem sot ta përjetësoj “.

Por ai ka një shprehje ku përmbledh gjithë jetën e tij: “Tani në Francë është historia ime”./abcnews.al

yellowvest040519.jpg
ent ela12:45 | 05/05/2019

Jelekët e verdhë kanë shënuar një rekord negativ këtë të shtunë, për numrin e vogël të pjesëmarrësve. Sipas të dhënave zyrtare, konfirmohet se në të gjithë vendin kanë qenë 18.900 manifestues, ndërsa në kryeqytet vetëm 1.460.

Vetëm tri ditë pas mobilizimit të 1 majit, jelekët e verdhë u përpoqën të rikthehen në shesh, por kanë qenë të pakët në numër. Mediat konfirmojnë se në të gjithë vendin kanë qenë vetëm 18.900 ata qëdolën në rrigë. Sipas ministrisë së brendshme franceze, në Paris kanë qenë vetëm 1460.

Në të shtunën e 25 të protestave që organizohen çdo fundjavë që nga muaji nëntor i një viti më parë, ky është një rekord negative për numrin e pjesëmarrësve.

Ndërkohë në të përditshmen “Liberation” janë publikuar 1400 firmat e mbledhura për një apel të artistëve dhe krijuesve, të titulluar “Jelekë të Verdhë, ne nuk jemi budallenj!”. Në tekst i bëhet homazh një lëvizjeje të paprecdentë në republikën e pestë, një lëvizje që pushteti përpiqet ta përqeshë dhe ta shtypë me dhunë, në një kohë që dhuna më kërcënuese është ajo ekonomike dhe sociale.

Mes atyre që kanë firmosur të parët është aktorja Zhuliet Bimosh dhe Emanuel Bert. /ABC News Albania 24/7

itali-france-1280x835.jpg
ent ela21:10 | 02/05/2019

Italia dhe Franca nuk janë pajtuar pasi nuk kanë pasur nevojë të bëjnë një gjë të tillë. Gjatë një vizite në Paris, presidenti italian Serxho Matarela ka deklaruar se lidhjet mes dy vendeve janë të forta e të thella dhe nuk janë cënuar kurrë.

Presidenti i Italisë, Serxho Matarela ka udhëtuar në Paris, me ftesë të homologut francez Emanuel Makron, për të ripërtërirë marrëdhëniet mes dy vendeve pas muajsh të tërë tensionesh. Në fjalën e tij, gjatë një vizite në katedralen e Notrë Damë, Matarela ka theksuar se prania e tij dëshmon miqësinë mes Italisë dhe Francës. “A janë pajtuar Franca dhe Italia? Nuk kanë nevojë të pajtohen. Lidhjet mes nesh janë shumë të forta dhe aq të thella saqë nuk ka nevojë”, ka thënë Matarela duke iu përgjigjur gazetarëve. Në të njëjtën linjë, presidenti Makron ka nënvizuar se lidhja mes dy vendeve dhe qytetarëve është e pacënueshme. “Është një lidhje shumë më e fortë dhe më e thellë nga sa mendohet”, ka thënë Makron. Vizita e Matarelës në Paris ka përkuar me 500-vjetorin e vdekjes së artistit të madh Leonardo da Vinci. Dy krerët e shteteve kanë vizituar së bashku shtëpinë e gjeniut në lokalitetin Amboise. Muaj më parë mes Italisë dhe Francës u verifikua një përplasje, konkretisht mes zëvendës kryeministrave Salvini dhe Di Maio dhe presidentit Makron, lidhur me çështjen e emigrantëve. Presidenti francez kritikoi Italinë për mbylljen e porteve, ndërkohë që vetë Franca nuk lejonte avancimin e emigrantëve në qytezën kufitare Ventimilia, që lidh dy vendet./ABC News Albania 24/7

France-1280x802.jpg
Sej rie23:00 | 01/05/2019

Akte dhune janë verifikuar në Francë ditën e 1 majit. Përveç sindikatave, në rrugë për të protestuar kishin dalë edhe aktivistë të lëvizjeve “Jelekët e Verdhë” dhe “Kapuçët e Zinj”, të cilët u përleshën me policinë.

Policia në Francë përdori gaz lotsjellës për të zmbrapsur protestuesit e maskuar që iu bashkuan manifestimit të sindikatave me rastin e 1 Majit. E njohur tradicionalisht si ditë protestash, manifestimet e këtij viti panë së bashku edhe aktivistët e lëvizjeve “Jelekët e Verdhë” dhe “Kapuçët e Zinj”, të njohur për përdorimin e akteve të dhunës. Dhe në fakt, disa protestues në Paris thyen vitrinat e dyqaneve dhe hodhën shashka ndaj forcave të policisë. Përleshjet u përshkallëzuan në një moment, aq sa detyruan kreun e Këshillit Global të Sindikatave të braktiste eventin.

Filip Martinez akuzoi policinë se kishte acaruar anëtarët e sindikatës së tij, edhe pse dëshmitarë të tjerë akuzuan anëtarët e “Kapuçëve të Zinj” se kthyen në dhunë marshimin e sindikatës. Nga ana e saj policia shpërndau një komunikatë ku deklaroi se, sindikata nuk kishte qenë kurrë objektiv i saj dhe se efektivët kishin bërë vetëm detyrën e tyre kundër individëve agresivë.

Mediat franceze raportojnë se aktet e dhunës detyruan edhe përfaqësuesit e sindikatës së mësuesve, FSU, të braktiste eventin. Ndërkohë, në orët e pasdites Ministria e Jashtme franceze deklaroi se personat që kishin dalë në rrugë ditën e 1 majit kishin qenë mbi 150 mijë në mbarë vendin, 16 mijë prej të cilëve vetëm në kryeqytet, ku u arrestuan mbi 200 persona. Bëhet fjalë për një protestë më të madhe se ajo e 1 majit të vitit të kaluar e që i bie të jetë ndër më të mëdhatë në histori./ABC News Albania 24/7

familja-shqiptare.jpg
Sej rie18:40 | 29/04/2019

“Nuk dua që familja ime të kthehet në Shqipëri, ne nuk jemi të sigurt atje”, thotë Mariola Gjyriqi, nënë e tre fëmijëve dhe gruaja e Hysni Gjyriqit. Familja shqiptare ka jetuar në Lure për 6 vjet dhe anëtarët e saj janë të integruar në mënyrë perfekte. Të premte, familja nga Shqipëria mori një OQTF (obligim për të lënë territorin francez) duke u dhënë atyre 48 orë kohë  për t’u larguar.

Familja thotë se është e kërcënuar në Shqipëri, pas një konflikti në lagje, shtëpia e tyre u shkatërrua. “Nuk kemi shtëpi në Shqipëri”, thotë Mariola.

Familja Gyriqi ka paraqitur një ankesë për pezullim të vendimit në Gjykatën Administrative të Besançonit, por ata janë të tronditur nga lajmi. “Burri ka një kontratë punësime më CDI, fëmijët e mi janë të tre të arsimuar dhe kanë rezultate të mira, nuk e kuptoj këtë vendim të prefekturës”, shpjegon Mariola Gjyriqi.

Anëtarja më e vogël e familjes, Ersiola, 14 vjeç është  ndjekur klasën e pestë në Kolegjin Albert Jacquard në Lure dhe e flet në mënyrë perfekte frëngjishten. Vajza ka rezultate të shkëlqyera.

“Ndihem si në  shtëpi në Lure. Unë kam shumë miq këtu dhe e shoh të ardhmen e jetës time në Francë”, thotë Ersiola, raporton media franceze francebleu.fr.

Vëllai i saj Ergysi, 17 vjeç,  është në vitin e fundit dhe ai e flet rrjedhshëm gjuhën frënge dhe planifikon që jetën e tij ta ndërtojë në Francë. “Unë dua të bëhem ekonomist” thotë i riu.

Gjyriqi jeton në Lure dhe i gjithë komuniteti flet mire për familjen shqiptare. Eric Houlley, kryebashkiaku i qytetit mbështet qasjen e tyre për të qëndruar në Francë. “Është një familje shumë mirë e integruar me ne, e cila nuk përbën problem. Unë respektoj ligjin, por aspekti njerëzor duhet të jetë i primat në këtë çështje”, tha kryebashkiaku i Lure.

Fati i Gjyriqit tani është në duart e Gjykatës Administrative të Besançonit, e cila duhet të vendosë. Prefektura e Haute-Saône nuk dëshiron të komentojë për situatën./abcnews.al

shqiptaret-ne-france.jpg
Sej rie10:23 | 26/04/2019

Një ditë më parë me kërkesë të komunës, shërbimet shtetërore kanë bërë një aksion për demontimin e një kampi ku qëndronin emigrantë shqiptarë në Ramier, Toulouse.

“Në Shqipëri kisha shumë probleme … ndjeva rrezik,” thotë Erjoni, 26 vjeç. Ai arriti në Francë në fund të Shkurtit me familjen e tij. Ai është një nga 114 personat e evakuuar të enjten, duke përfshirë 37 të mitur, nga kampi i emigrantëve të instaluar prej disa muajsh në ishullin Ramier.

Një “lagjen e varfër” ku ishin ngritur kasolle, 200 metra nga rruga Camille-Soula, u demontua që nga Stacioni e deri në Nakache. Karroca, biçikleta, frigoriferë dhe mobilje të improvizuara u dërguan në depo. Aty ishin të gjithë shtetas shqiptarë, me përjashtim të 2 maqedonasve. Shumica janë azilkërkues të cilët janë duke pritur për të marrë një përgjigje.

“Njerëzit ishin të përgatitur kur arritëm. Ne i kishim takuar dhe i kishim paralajmëruar ato”, specifikon nënprefektia e Haute-Garonne, Sabine Oppilliart.

Por mediat kanë dashur të takojnë prefekten Étienne Guyot, megjithatë, ajo nuk pranoi të komentonte mbi operacionin e demontimit. Ndërsa një letër u ishte drejtuar ministrave të ndryshëm, si dhe 12 kryetarëve të bashkive më të mëdha të Francës, duke përfshirë edhe Jean-Luc Moudenc, kryebashkiak i Toulouse. Për këtë të fundit qeveria ka shprehur mirënjohjen për mënyrën se si i trajton emigrantët.

“Kjo është një procedurë klasike e organizuar me ndihmën e policisë. Kjo do të na mundësojë që të kujdesemi për këta njerëz si pjesë e një sistemi kombëtar pritës dhe mbështetës social. Të gjithë do të dërgohen në strehimore. Një palestër në qendër të qytetit është në ndihmë të tyre. Ata do të ndihmohen edhe nga shoqata të tilla si Kryqi i Kuq”, tha Sabine Oppilliart.

“Në Shqipëri, presidenti, qeveria: nuk japin asgjë për të ndihmuar njerëzit”, thotë Erjon, nëna e të cilit është e sëmurë. “Atje, ju duhet të paguani për çdo gjë, madje edhe për të shkuar tek mjeku. Ndërsa këtu është më mirë edhe nëse jetojmë në rrugë, “tha ai. Fëmijët e tij të moshës 3 dhe 6 vjeç, i rrinë pranë. “Ishte e vështirë, por tani mund të kemi një shtëpi. Unë kam nevojë për një shtëpi, por emri im ende nuk është në listë kështu që unë nuk e di … “

Çfarë do të bëhet me emigrantët?

Njerëzit që jetonin në Ramier Island janë kryesisht nga Shqipëria. Meqenëse vendi nuk është anëtar i Bashkimit Europian, ato nuk do të përfitojnë nga sistemi i përfshirjes sociale. Të vendosur në hotele apo në mjedise pritëse, situatat e tyre do të vlerësohen nga prefektura. “Shumica e tyre kanë bërë kërkesa për azil. Procedimet vazhdojnë “, bëhet e ditur nga prefektura.

“Vendosja e popullsive jashtë komunitetit është përgjegjësi e shtetit. Nga ana tjetër, ne marrim pjesë e integrimit të tyre”, tha Daniel Rougé, zëvendës kryetar i bashkisë për çështjet sociale. Kur të shpërngulurit janë nga Bashkimi Europian, si gjatë kohës së çmontimit të kampit në korrik 2017, ose nëse janë refugjatë, bashkia e qytetit kujdeset për strehimin e tyre./abcnews.al

Macron-1.jpg
ent ela09:04 | 26/04/2019

Me uljen e taksave dhe reformimin e administratës presidenti francez i përgjigjet kërkesave të Jelekverdhëve. Macron kërkon një fillim të ri, por lufta për të fituar zemrat e francezëve është e vështirë.

Më në fund Jupiteri zbriti nga maja e malit dhe dha një konferencë në Pallatin Elysée. Për herë të parë Emmanuel Macron, doli para gazetarëve, u ul krejt normalisht me ta në tavolinë dhe shpjegoi çfarë do të bëhet pas muajve të protestave të Jelekverdhëve në Francë. Kështu ai hoqi dorë nga ideja e përsëritur e mbajtjes së distancës dhe pranoi, se kryetari i shtetit duhet të flasë me qytetarët.

Dhurata për protestuesit

Me fillimin e vitit, kur udhëtonte nëpër Francë për të folur me mijëra qytetarë, përfaqësues të popullit dhe kryetarët e bashkive, ai ka mësuar shumë për vendin e tij, pranon Macron. Ka mësuar që ekziston ndjenja e përgjithshme e padrejtësisë sociale dhe financiare.

Për të luftuar këtë ai ka marrë një tufë masash: ulje të ndjeshme të taksave për njerëzit me të ardhura të mesme, rritje të pensionit minimal dhe rifutjen e kompensimit të inflacionit për të ardhurat e të moshuarve, njohje më të mirë për punën që bëjnë gratë në kujdes të familjes, si dhe për nënat që i rrisin fëmijët të vetme.

Të gjitha këto janë dhurata që kryetarët e shteteve ia japin shpesh qytetarëve në fushata zgjedhore. Macron, po e bën këtë dy vjet pas hipjes në post, sepse kërkon të ndryshojë mendimin që francezët kanë për të dhe të çojë më tej modifikimin e shtetit, të cilin e ka premtuar. Dhe këtë ai nuk është në gjendje ta bëjë, me protestat e vazhdueshme dhe rezistencën që i bëjnë qytetarët. Presidenti i drejtohet shumicës së moderuar të popullit të tij. Me banditët që kanë mbetur mes Jelekverdhëve duhet të merret policia, këtu ai ka të drejtë.

Reforma administrative dhe arsim më i mirë

Macron pranon se ka bërë edhe gabime, ai u është dukur të tjerëve i distancuar dhe arrogant dhe ai premton të përmirësohet. Prezantimi që bëri, ishte marshimi personal për në Canossa, me shpresën që të hapë një kapitull të ri në presidencën e tij.

Në Francë akuzat për elitat e fryra janë shtuar dhe me të drejtë. Epiqendra janë kritikat për shkollën elitare ENA, ku ka mësuar Macroni vetë dhe shumë presidentë dhe ministra francezë. Tani ajo do të reformohet, nëse nuk mbyllet fare. Ky është rezultat direkt i kritikave të bëra nga Jelekverdhët. Përveç kësaj do të ketë një reformë administrative, do të ulet numri i funksionarëve në Paris dhe shumë prej tyre do të dërgohen në provinca.

Kjo është zgjidhje përgjysmë. Ajo që i duhet Francës është decentralizimi i përgjithshëm, ku pushteti nga kryeqyteti të kalojë në rajone. Më shumë vendime politike duhet të merren nëpër rajone. Kjo do të ulte pakënaqësitë, ndjenjën e përhershme që fjalët venë në vesh të shurdhët, dhe do të shkarkonte presidentin nga akuzat, sepse njerëzit do të tregonin me gisht ata që janë përgjegjës në provinca.

Plani financiar i Macronit i mjegullt

Qeveria qendrore franceze e cila sundon mbi çdo gjë, është e modës së vjetër dhe duhet demokratizuar. Por Macron me reformat e tij nuk guxon të bëjë shumë. Ai premton përmirësimin e shkollave dhe të arsimit. Por edhe këtu kemi të bëjmë me transformimin e strukturës së sistemit. Sistemi francez i shkollave duhet të jetë më pak hierarkik, më i hapur dhe më modern.

Por do ishte e vështirë për presidentin e vendosur, që të tërheqë në shekullin e 21 popullin e tij, të cilit i mungon vullneti. Si në çdo fushë tjetër Macroni mund të hedhë në këtë drejtim hapat e para. Francezët që nuk kanë vullnet për reforma nuk lejojnë të bëhen shumë gjëra. Këtë ata e treguan muajve të fundit, kur dolën nëpër rrugë.

Nuk është shumë e qartë çështja e financimit të bamirësive të premtuara, për rritjen e pagës minimale dhe pensioneve të ulta dhe uljen e taksave për shtresën e mesme. Maccron thotë se do të mbyllë vrimat e taksave dhe do të reduktojë administratën. Por kjo nuk mjafton. Shenjat tregojnë se do merren borxhe të reja.

A mjafton për të marrë kthesën?

Kur të bëhen të qarta detajet dhe francezët të mësojnë sa para ka Macron në xhepa për bamirësitë, atëherë atmosfera do të përmirësohet. Që pas debatit kombëtar u rritën vlerat në sondazhe. Presidenti është komunikues i mirë, duket simpatik dhe i afërt. Nëse e përdor edhe më shumë këtë cilësi, atëherë do të jetë në gjendje të bindë për reformat një pjesë të qytetarëve të moderuar. Megjithatë francezët kthejnë sipas erës, të pajisur me genin e revolucionit dhe pretendime të mëdha. Nuk duket të jetë e lehtë që t’ i mbash me humor.

Dhe presidenti Macron është në provë. Atij nuk i lejohet të bëjë gabime të mëdha. Mbas ditës së sotme ai qeveris në kushte të rënda dhe nëse do jetë në gjendje të bindë popullin e vet, pritet të shihet./DW


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono