franca

KOMBETARJA-FORMA-E-LOJTAREVE.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela12:50 | 05/09/2019

Shumica e lojtarëve të kombëtares janë në formën e duhur për ndeshjet ndaj Francës e Islandës. Ata aktivizohen, dhe disa kanë shënuar gola, por shqetësimet më të mëdha janë për repartin e sulmit.

Është në pozita më të mira sesa në fund të stinëve të nxehta të kaluara.

Shumica e lojtarëve të kombëtares, të thirrur nga Edi Reja për ndeshjet e Europianit, kanë minutazh të mjaftueshëm në këmbë, për t’u quajtur në formën e duhur.

Jemi në fillim të shtatorit, por vetëm pak prej tyre janë ose në stol, ose me probleme për vazhdimin e karrierës.

Porta mund të thuhet se është e blinduar, pasi të Etrit Berisha dhe Tomas Strakosha po luajnë në Serinë A, dhe po ashtu Alban Hoxha tek Partizani në Shqipëri.

Jo vetëm kaq, por janë dalluar me pritjet e tyre, pavarësisht nga rezultatet e skuadrave, gjë që e lehtëson shumë trajnerin e përfaqësueses.

Në mbrojtje, lajmi më i mirë është që kapiteni Mërgim Mavraj është I stabilizuar, dhe po luan vazhdimisht me Grojter Fyrtin në Bundesligën e dytë.

Gjithsesi, minus i madh është mosaktivizimi i Elseid Hysajt tek Napoli, me shqiptarin që mund të ishte larguar, por që mbeti aty.

Lojtarët e tjerë, në përgjithësi kanë luajtur.

I tillë Berat Gjimshiti tek Atalanta në Serinë A, Veseli tek Empoli po në elitën italiane.

Domethënës aktivizimi i mbrojtësit 19-vjeçar, Marash Kumbulla, gjithnjë në Serinë A, me Veronën, pavarësisht moshës së re, ndërsa Mihaj e Dermaku nuk e kanë pasur këtë mundësi.

Në mesfushë, formë shumë e mirë për Ermir Lenjanin, autor i një tjetër goli në Superligën e Zvicrës.

Po në Zvicër, Taulant Xhaka është i palëvizshëm titullar për Bazelin, ndërsa Amir Abrashi nuk po e gjen dot vendin në formacion tek Frajburgu në Bundesligën gjermane.

Gjithsesi, në Bundesligë po aktivizohet mesfushori tjetër i kombëtares, Klaus Gjasula, që është pjesë e ekipit të sapongjitur në elitë, Paderbornit.

Ledian Memushaj, që për fat të keq ka pasur shqetësime fizike, ka qenë gjithashtu titullar fiks tek Peskara, Kristi Qose është në formë në Sllovaki, ndërsa Keidi Bare po ashtu ka hapësira në ligën e dytë në Spanjë.

Ylber Ramadani po luan vazhdimisht me Veljen në kategorinë e dytë në Danimarkë.

Në sulm, shumica e lojtarëve janë në formë.

Odise Roshi herë ka qenë në formacion, herë zëvendësues në Superligën ruse, duke shënuar edhe gol për Ahmatin e Groznit.

Myrto Uzuni, po ashtu, ka qenë protagonist edhe me gol në elitën kroate me Lokomotivën e Zagrebit, ndërsa Rej Manaj është i vlerësuar në Spanjë.

Bekim Balaj shënoi dy gola të tjerë, fundjavën e kaluar, për Shturmin e Gracit në Austri.

Problemet kryesore të sulmit, që shqetësojnë shumë Rejën, kanë të bëjnë me Armando Sadikun dhe Sokol Cikalleshin.

Të dy kanë hasur vështirësi për të gjetur skuadrat e reja, dhe Sadiku, golshënuesi kryesor i Kombëtares, nuk u thirr fare për Francën e Islandën, ndërsa Cikalleshi është I grumbulluar, por pa ritmin e duhur për ndeshje. /ABC News Albania 24/7

keidi-bare.jpg
G. P.18:10 | 04/09/2019

Dy lojtarë janë tepër të lumtur në ekipin përfaqësues shqiptar, pas grumbullimit të tyre nga trajneri Reja. Marash Kumbulla dhe Keidi Bare treguan emocionet e tyre dhe parashikimin për Francën.

Të jesh titullar në Serinë A në moshën 19-vjeçare nuk është gjë kaq e vogël. Aq më tepër, kur futbollisti në fjalë është shqiptar, dhe tashmë i grumbulluar në ekipin kombëtar.

Marash Kumbulla ishte në formacion në të dyja ndeshjet e Veronës këtë sezon në kampionat, si dhe një sfidë në Kupën e Italisë, ndërsa tashmë shpreson të japë kontribut në përfaqësuese për ndeshjet zyrtare ndaj Francës dhe Islandës.

“Isha shumë i emocionuar. Jam 19 vjeç, do luaj prapë me U21. Jam i lumtur që më thirri profesor Reja. Më duket shumë mirë pasi ka shumë lojtarë që kanë bërë shumë ndeshje me ekip kombëtar dhe kanë eksperiencë internacionale dhe shpresojmë të marrim sa më shumë pikë në këto dy ndeshje”, tha Kumbulla.

Një tjetër lojtar që po fiton vend në ekipin e tij është Keidi Bare. Mesfushori sulmues, pjesë e Malagës në ligën e dytë të Spanjës, pëlqehet nga trajneri Edi Reja, ndërsa është vlerësuar lart edhe nga tifozët e tij spanjollë. Edhe ai, ashtu si Kumbulla, madje më shumë se ai, shpresonte të bëhej pjesë e kombëtares.

“Të them të drejtën e prisja shumë këtë ftesë dhe jam shumë i lumtur që jam këtu dhe shpresoj që të jap maksimumin tim për të ndihmuar kombëtaren. Nuk stërvitem sepse ka lojtarë si Xhaka, si Abrashi etj. Unë stërvitem për veten time, për ekipin, stërvitem për të dhënë 100%-shin tim pavarësisht se ata kanë shumë ndeshje me ekipin komëbtar. Francën të gjithë e dimë se çfarë ekipi ka. Të jemi të motivuar dhe të jemi në 100% tonë mund të arrijmë edhe një fitore”, tha Bare./ABC News Albania 24/7

balaj.jpg
ent ela17:32 | 02/09/2019

Kombëtarja shqiptare do të luajë dy ndeshjet e radhës ndaj Francës dhe Islandës e vlefshme për eleminatoret e Euro 2020. Bekim Balaj kërkon përqendrim maksimal ndaj kampioneve të botës ndërkohë që gardiani Strakosha i konsideron dy ndeshjet e radhës si deçizive për fatet e Shqipërisë

Franca dhe Islanda janë dy kundërshtaret e radhës të Kombëtares Shqiptare në kuadër të ndeshjeve eleminatore të Euro 2020. Kuqezinjtë do të luajnë në datën 7 shtator në transfertë ndaj kampionëve në fuqi të botës, ndërkohë që tri ditë më pas do të presë në “Elbasan Arena” Islandën.

Në radhët e kuqezinjve mbizotëron optimizmi edhe pse dy kundërshtarët kanë një potencial të madh. Situata ështeë pozitive dhe futbollistët kyçë të kombëtares janë në një formë të shkëlqyer me klubet respektive ku aktivizohen. Bekim Balaj dhe Toma Strakosha ishin të pranishëm në konferencën e parë për shtyp në grumbullimin e Kombëtares. Balaj i cili aktivizohet në kampionatin austriak thekson se është në formë shumë të mirë dhe ndaj Francës do të luhet për pikë.

Gardiani i kombëtares, Tomas Strakosha i konsideron dy ndeshjet e radhës si deçizive për fatet e Shqipërisë në këto eleminatore.

Shqipëria renditet në vendin e katërt në grupin H me tre pikë më pak se Franca kryesuese. /ABC News Albania 24/7

BUSHI-SHPALL-LISTEN-PER-U-21.mpg_snapshot_00.58-1280x720.jpg
ent ela21:00 | 30/08/2019

Trajneri i Kombëtares shqiptare të 21- vjeçarëve, Alban Bushi, ka shpallur listën e lojtarëve për ndeshjen miqësore me Francën në 5 shtator dhe kualifikuesen me Austrinë në 9 shtator. Trajneri duket optimist për të ardhmen e skuadrës së tij dhe nuk ngurroi të vlerësojë elementët e talentuar.

Alban Bushi, i 21-vjecarëve kthehet sërish me sfidat zyrtare eleminatore.  Këtë të premte ai ka shpallur listën e lojtarëve për ndeshjen miqësore me Francën në 5 shtator dhe kualifikuesen me Austrinë në 9 shtator në Niko Dovana në orën 16:00. Loku trajner shfaqet tashmë optimist për të ardhmen e skuadrës së tij, dhe nuk harroi të vlerësojë elementët e talentuar që ka në skuadër, të cilët shumë shpejt mund të jenë lojtarë të Kombëtares së madhe.

Kundërshtari radhës në garën kualifikuese është Austria, dhe Bushi është i qartë në idetë e tij për atë që do kërkojë skuadra. Por, paralel me këtë ai vetë nuk mund të anashkalojë ecurinë e skuadrës së tij.

Në zgjedhjet teknike të Bushit është rikthyer të jetë pjesë e Shpresave ish-portieri i Laçit Gentjan Selmani i cili tashmë luan në Turqi ndërkohë që pjesë e listës janë edhe 17-vjeçari i Chelsea-t, Armando Broja që spikati në miqësoret ndaj Uellsit si dhe mbrojtësi i talentuar i Skënderbeut Jorgo Pëllumbi. Nga kampionati shqiptar janë grumbulluar edhe Julian Shehu, Esat Mala, Redon Xhixha etj. /ABC News Albania 24/7

riatdhesime-azili-france-1280x765.jpg
nev ila13:19 | 28/08/2019

Vijojnë operacionet e riatdhesimit të shtetasve që kanë kërkuar azil apo kanë shkelur rregullat e qëndrimit në hapësirën Schengen.

U zhvillua operacioni i radhës i riatdhesimit nga Lille, Francë

Nëpërmjet një charteri nga Franca, në kuadër të fluturimit të përbashkët evropian organizuar nga Franca dhe Frontex, si dhe me mbështetjen e eskortës shqiptare, u riatdhesuan 60 shtetas shqiptarë, nga të cilët 20 prej tyre kishin kërkuar azil dhe 40 të tjerët për qëndrim të parregullt në vendet e BE-së.

Operacionet e riatdhesimit do vijojnë edhe në javët e ardhshme dhe në këtë kontekst, Policia e Shtetit apelon të gjithë shtetasit shqiptarë që udhëtojnë për në vendet e BE-së, të respektojnë rregullat e lëvizjes në hapësirën Schengen, si dhe mos bëjnë provojnë të kërkojnë azil, pasi shanset për ta fituar janë zero.

Njëkohësisht Policia Kufitare, në pikat e kalimit do vijojë me kontrollet rigoroze në drejtim të verifikimit të dokumentacionit dhe plotësimit të kushteve për të udhëtuar në vendet e BE-së, si dhe të kontrollit më të rreptë të kufirit jeshil./abcnews.al

mac.jpg
G. P.09:59 | 26/08/2019

Presidenti francez Emmanuel Macron, është zotuar të vazhdojë bisedimet me Teheranin në javet e ardhshme, për të ulur tensionet në lidhje me programin bërthamor të Iranit.

Macron i bëri këto komente më 25 gusht në diskutimet gjatë Samitit të liderëve botëror në Francë, dy ditë pas takimit me ministrin e Jashtëm Iranian, Mohammad Javad Zarif në Paris.

Liderët e G7-ës “kanë pasur një diskutim dje me Iranin që ka mundësuar të arrihet një mes: asnjë anëtar i grupit nuk dëshiron që Irani të ketë bombë nukleare dhe të gjithë anëtarët janë njëzëri të interesuar për stabilitet dhe paqe në rajon”, tha ai.

Tensionet në mes të Iranit dhe Shteteve të Bashkuara janë tensionuar që nga tërheqja e SHBA-së nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015. Uashingtoni ka rivendosur sanksionet ndaj Teheranit dhe ky i fundit është tërhequr nga disa obligime që dalin nga marrëveshja.

Disa incidente në Gjirin Persil kanë rritur tensioned edhe më shumë. Uashingtoni ka shtyrë aleatët të bëjnë presion maksimal ndaj Iranit për të negociuar programin bërthamor./REL

macron-and-putin-1280x852.jpg
G. P.20:43 | 19/08/2019

Presidenti rus Vladimir Putin po viziton Francën me ftesë të homologut Makron. Në fokus të bisedimeve janë çështje si Ukraina, Irani dhe Siria, por edhe respektimi i normave të demokracisë, gjë që shefi i pallatit Elize ia ka kërkuar me ngulm atij të Kremlinit.

Presidenti francez Emanuel Makron i ka thënë homologut rus Vladimir Putin se Moska duhet t’i zbatojë parimet themelore të demokracisë. Makron, që ka pritur shefin e Kremlinit në rezidencën e tij verore në jug të Francës, tha se shpreson që së bashku të shënojnë progres në arritjen e një zgjidhjeje paqësore të krizës në Ukrainë.

Ai u shpreh gjithashtu se është me rëndësi që vendet të ruajnë kontaktet me njëra-tjetrën për të zgjidhur krizat ndërkombëtare.

“Ne e kemi quajtur këtë stinë sezonin e lirisë së protestave, të shprehjes dhe të së drejtës për të garuar në zgjedhje, që duhet të respektohet nga Rusia dhe çdo vend anëtar i Këshillit të Europës”, tha Makron në konferencën e përbashkët për shtyp.

Moska është tronditur së fundmi nga protesta masive që zgjasin prej më shumë se një muaji, pasi qeveria ruse u ndaloi kandidatëve të opozitës të garonin në zgjedhjet vendore.

Makron dhe Putin thanë se në takimin mes tyre do të diskutojnë edhe për uljen e tensioneve sa i takon çështjes së Iranit dhe Sirisë, si dhe asaj për kontrollin e armëve.

Nga ana e tij, Putin i tha homologut francez se nuk sheh tjetër alternativë krahas asaj që njihet si “formati i Normandisë” për të zgjidhur krizën në Ukrainë. Ai shtoi se bisedat telefonike të zhvilluara me presidentin ukrainas Volodimir Zelenski i kanë dhënë një optimizëm të moderuar për zgjidhjen e problemit./ABC News Albania 24/7

shqiperia-1.jpg
G. P.12:18 | 14/08/2019

Një tjetër dokumentar i realizuar nga gazetarë të huaj promovon turizmin në Shqipëri. Këtë prodhim televiziv të medias franceze TF1 e ka shpërndarë në rrjetet sociale edhe kryeministri Edi Rama sipas të cilit vendi ynë promovohet si destinacioni më i ri i preferuar turistik në Evropë.

I kujdesshëm që të publikojë çdo reportazh të huaj mbi turizmin shqiptar është kryeministri Edi Rama.  Këtë të mërkurë kërkon vëmendjen e ndjekësve në rrjetin social  për dokumentarin e realizuar nga televizioni francez TF1, kushtuar Shqipërisë si destinacioni më i ri i preferuar turistik.

“Ujëra të kristalta dhe plazhe të virgjëra rrëzë maleve. Nuk jemi në Korsikë, por në Shqipëri, një parajsë e panjohur, në veri të Greqisë. Ecim buzë Adriatikut për të shkuar drejt Qeparoit. Pikërisht këtu familja De Vorge vendosi të kalonte pushimet”.

Televizioni francez tregon se Shqipëria është zgjedhur edhe për shkak të çmimeve të ulëta.

“Çdo vakt, pjata kryesore, pijet dhe ëmbëlsirat kushtojnë 50 euro për të gjashtë pjesëtarët e familjes. Më pak se nëntë euro për person. Për sa i përket hotelit, familja zgjodhi këtë hotel me katër yje, me pishinë dhe me pamje nga deti për 80 euro nata.

Ashtu si ata, numri i francezëve që zgjedhin Shqipërinë për të kaluar pushimet është gjithmonë e më i madh. 50 000 vetëm këtë vit. Uji me temperaturë 27 gradë Celsius dhe guralecë. Duket sikur jemi në plazhet më të bukura të Rivierës Franceze. Me ndryshimin se në Shqipëri, turistët nuk vijnë vetëm për banja dielli ose deti, por edhe për ta vizituar, vazhdon më tej përshkrimi në dokumentar.

Një çift nga Lioni ka vendosur të kalojë mbrëmjen në Berat. Për televizionin francez TF1 Shqipëria mund të bëhet së shpejti Kroacia e re, por këshillon që në mes të zhvillimit, vendi duhet t’i rezistojë betonizimit, për të mos iu errësuar qielli./ABC News Albania 24/7

parlamenti-europian.jpg
G. P.15:54 | 16/07/2019

Sot në orën 18:30 do të zhvillohet votimi për kandidaten për presidente të Komisionit Europian. Për t’u konfirmuar në krye të këtij Komisioni, kandidatja Ursula von der Leyen duhet të marrë shumicën e votave të Parlamentit Europian. Në debatin që është zhvilluar eurodeputetët duken të ndarë në qëndrimin e tyre.

Parlamenti Europian është treguar tërësisht i përçarë para kandidates të përzgjedhur nga liderët europianë për presidente të Komisionit Europian, Ursula von der Leyen. Fjalimi në seancë plenare i Von der Leyen ishte më i mirë se javën e shkuar, por jo mjaftueshëm bindës për përballjen e sfidave që Bashkimi Europian ka përpara për 5 vitet e ardhshme. Masat e propozuara nga Von der Leyen për ndryshimet klimaterike janë thjesht objektiva, por jo aksione, ndërkohë që për Europën sociale dhe një ekonomi të qëndrueshme  ajo është treguar e vagët. E ndërgjegjshme, se rrezikon të mos marrë votën e shumicës së eurodeputetëve, Von der Leyen është munduar të nxjerrë në pah aspektin human.

Ursula von der Leyen, kandidate për presidente të Komisionit Europian: Ne duhet të përpiqemi më shumë për ndryshimet klimaterike. Një qasje me dy etapa nevojitet për reduktimit me 50% në mos 55% të ndotjeve të dioksidit të karbonit në vitin 2030. Ne jemi krenarë për ekonomikë tonë, duam ta forcojmë atë, por ka gjithashtu një logjikë të thjeshtë në këtë. Nuk janë qytetarët që i shërbejnë ekonomisë tonë, por ekonomia që i shërben qytetarëve tanë. Për modelin tonë të ekonomisë sociale, ne duhet të gërshetojmë aspektin e tregut me aspektin social. Jam në favor të një rroge minimale në Europë dhe për një taksim të drejtë. Do të propozoj një pakt të ri për migracionin dhe azilin, duke përfshirë edhe rilançimin e reformës së Dublinit. Kjo do të na mundësojë rikthimin në një zonë Shengen tërësisht funksionale të lëvizjes së lirë që përbën çelësin për prosperitetin, sigurinë dhe lirinë tonë. 4 vjet më parë unë prita një refugjat nga Siria në shtëpinë time. Ai nuk fliste gjermanisht dhe ishte tërësisht i brengosur nga situata e luftës civile në Siri. Sot, 4 vjet më pas, ai flet shumë mirë gjermanisht. Është një lider i komunitetit të tij për arsimin gjatë ditës  dhe një student i shkollës së lartë në mbrëmje.

Edhe pse Urusla von der Leyen intrigon si një kandidature femër për herë të parë në krye të Komisionit Europian, nuk bind ende të zgjedhurit e popullit. Ata i kanë rezervuar asaj një breshëri kritikash. Përveç grupimit të Partive Popullore Europiane dhe të pesë yjeve, grupimet e tjera jo vetëm që kanë vendosur pikëpyetjen për votën pro, por disa prej tyre kanë shprehur hapur votën e tyre kundër. Grupimi i gjelbër, i të majtës radikale kanë deklaruar se nuk do të votojnë Ursula von der Leyen, ndërkohë që socialdemokratët janë në mëdyshje.

Manfred Weber, kryetar i PPE-së: Liderët europianë kanë dëmtuar procesin demokratik të përzgjedhjes së kandidatëve ditët e fundit, por nuk besoj, se mund t’i rregullojmë gjërat, duke shkaktuar një dëm edhe më të madh. Europa duhet të jetë e zonja të veprojë tani. Europa duhet të jetë stabile. Ndaj, siç grupimi im mbështeti presidentin e ri të Parlamentit Europian, David Sassoli, ashtu pres nga grupimet e tjera, që të mbështesin si ne Ursula Von der Leyen në krye të Komisionit Europian.

Iratxe García Pérez, kryetare e S&D: Ne jemi këtu për t’ju dëgjuar dhe nuk synojmë ta çojmë Europën drejt një krize institucionale aq më pak kur Europa ka nevojë për ndryshime të mëdha. Por ne duam të sigurohemi, se Europa do të jetë e zonja që të ndërmarrë masat që nevojiten të merren. Ndaj, grupimi ynë do të marrë një vendim këtë pasdite duke menduar se cila është zgjidhja më e mirë për Europën.

Dacian Ciolos, kryetar i Reniew (liberalët): Nëse ju do konfirmoheni në krye të Komisionit Europian dhe shpresoj që kjo të ndodhë, ju shpesh do dëgjoni, që shumë ndryshime nuk mund të bëhen. Por ne kemi nevojë për këto ndryshime, për një Europë më të drejtë, më të qëndrueshme dhe në respekt të klimës.

Philipe Lamberts, kryetar i Greens: Ju folët për paktin për emigracionin. Ky pakt ekziston dhe është votuar nga shumica e Parlamentit Europian. Mos të bëjmë sikur po shpikim gjëra të reja. Merr propozimin tonë dhe lufto për të në Këshillin e Ministrave. Për shtetin ligjor, gjuha juaj është e fortë, por propozimet mbeten shumë të vagëta. Ne duhet të respektojmë shtetin ligjor kudo dhe jo të tolerojmë dhunimin e lirive europiane dhe të ndarjes së pushteteve në disa shtete anëtare siç është rasti i Hungarisë dhe Polonisë. Ne na duhet një ndryshim total për klimën, Europën sociale dhe ambientin, ndërkohë që ajo që propozoni juaj është një ndryshim në sipërfaqe me ide të vagëta. Ju e kuptoni që grupimi i gjelbër tani nuk mund t’ju mbështesë.

Jörg Meuthen: Kam respekt për ju si person, por ne e kemi shqyrtuar me kujdes letrën tuaj dhe konsiderojmë, se ju nuk përmbushni kriteret për këtë post. Së pari, ne gjermanët, kemi parë eksperiencën tuaj si ministre e Punës për Çështjet Sociale, apo ministre e Mbrojtjes. Në asnjë prej këtyre posteve nuk i keni shërbyer interesit të qytetarëve gjermanë dhe as keni qenë në lartësinë e punës. Nuk dua të bëj një listë të të gjitha dështimeve tuaja, por ju jeni një politikane tipike që bën premtime boshe me qëllimin e vetëm për të arritur shumicën e votave në Parlamentin Europian. Ne nuk shohim asnjë tregues që ju mund ta bëni më mirë detyrën e presidentes së Komisionit Europian, se detyrat tuaja të mëparshme. Ndaj vota jonë është kundër.

Rafaelle Fitto, bashkëkryetar i grupimit ECR: Ka sërish disa çështje, ku ne presim të kemi përgjigje të qarta nga ju. Kjo do të na ndihmonte që të marrim një vendim në fund të pasdites.

Martin Schirdewan (GUE): Mendoj, se vizioni ynë për Bashkimin Europian, si një Europë sociale, e bazuar në drejtësi, paqe dhe respekt për klimën nuk përputhet me vizionin që parashtruat para nesh. Ndaj, fatkeqësisht, vota jonë do jetë kundër.

Nigel Farage: Ajo që keni parë sot është një tentativë për Bashkimin Europian për të kontrolluar çdo aspekt të jetës tonë. Von der Leyen do që të ndërtojë një Bashkim Europian të centralizuar, jodemokratike, të vjetërsuar të komunizmit. Me këta njerëz, brenda 5 vjetësh, Europa e mbrojtjes do të plotësohet. Do të shërbejë për mbrojtje, por edhe mund të përdoret për sulm. Dhe ju nuk do të mund ta kontrolloni këtë si Parlament Europian. Votoni kundër kësaj kandidature.

Votimi për kandidaten për presidente të Komisionit Europian do të kryhet në orën 18:00 dhe pritet të bëhet publik në 19:30. Për t’u konfirmuar në krye të Komisionit Europian, Ursula von der Leyen duhet të marrë shumicën e votave të Parlamentit Europian. Në rast të kundërt, vendimi kthehet mbrapsht në tryezën e liderëvë europianë për një tjetër kandidaturë./ABC News Albania 24/7

franca.jpg
G. P.12:55 | 15/07/2019

Kryeqyteti serb është bllokuar dhe njëkohësisht zbukuruar me flamuj serbë dhe francez në pritje të presidentit Macron. Kreu i shtetit francez do të qëndrojë në Beograd në kuadër të vizitës dy ditore.

Serbia është gati për të pritur presidentin francez, Emmanuel Macron. Një nga stolisjet e rralla të qytetit më flamujt trengjyrësh, serb dhe francez. Policia u ka kërkuar falje qytetarëve pasi do të ketë siguri maksimale për arritjen e mikut nga Parisi.

Këtë pritje Serbia ia dedikon miqësisë me Francën, por edhe pritjeve politike që i ka pasi do të flitet për Kosovën. Mijëra policë do të kujdesën për sigurinë e tij, kurse Macron pritet të arrijë në Beograd nga Rusia pasdite. Beogradi shpreson mbështetje për në BE dhe rifillimin e dialogut me Prishtinën.

Marko Savkoviç, është analist i një instituti politik. Porositë nuk do të jenë konkrete, por vizita është e rëndësishme.

Marko Savkoviç, fondi beogradas për politika të veçanta: Franca duket se i është përgjigjur thirrjes së Gjermanisë për një angazhim më të madh sa i përket Kosovës. Por, ka qenë kundërshtare e zgjerimit si të tillë. Natyrisht që do të ketë përpjekje për dialogun, por Franca e konsideron vetën superfuqi globale dhe besoj se do të ketë qëndrim autonom pavarësisht qëndrimeve të disa vendeve Perëndimore.

Presidenti Francës në kryeqendrën serbe do të ketë një agjendë të ngjeshur. Në Pallatin e Serbisë për disa orë e më pas edhe vizita në përmendoret dhe vendet që shënojnë historinë e përbashkët francezo-serbe.

Ditën e ditë ai pritet të jetë bashkë me disa student dhe aktivist të një qendre rajonale. Kjo vizitë konsiderohet e rëndësishme për shkak të përfshirjes së Macron në proceset e Ballkanit, por edhe pasi është vizita e parë e një presidenti pas dy dekadash./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono