franca

FRANCE-ITALI-ABC-1280x636.jpg
ent ela16:14 | 07/02/2019

Franca tërheq ambasadorin e saj nga Roma pasi e konsideroi si të paprecedentë sulmin dhe akuzat e Italisë. Por ministri i brendshëm Italian Salvini reagoi menjëherë duke thënë se synimi ishte mbrojtja e italianëve.

Ministria e jashtme franceze deklaroi se ka tërhequr ambasadorin e saj në Itali, Kristian Maset, për shkak të sulmeve të paprecedenta. Vendimi sipas Parisit erdhi pas një seri deklaratash ofenduese, sulmesh të pabaza dhe të paprecedentë. Sidomos deklaratat e fundit të cilat përbëjnë një provokim të ri dhe të papranueshëm.

Fakti që shkaktoi reagimin e ashpër të Francës ishte takimi në Paris i Alessandro Di Battista dhe Luigi Di Maio me një nga liderët e jelekëve të verdhë Kristof Shalenson. Më pas lëvizja me Pesë Yje shprehej me një deklaratë për media se janë të shumta qëndrimet dhe vlerat e përbashkëta që vendosin në qendër të betejave qytetarët, të drejtat sociale dhe demokracinë e drejtëpërdrejtë.

Zëvendës kryeministri Mateo Salvini ka qenë i pari që ka reaguar duke thënë se Italia nuk do konflikte mes asnjë vend, pasi italianët janë persona konkretë dhe politikanët në pushtet synojnë mbrojtjen e interesave të italianëve. Ai bëri apel për një takim të drejtpërdrejtë me qeverinë franceze dhe presidentin Makron për të diskutuar tre çështje të rëndësishme: e para për 60 mijë persona të braktisur në pyje në kufi me italinë nga policia franceze, mes të cilëve shumë gra dhe fëmijë; 15 terroristët italianë që Parisi nuk pranon të ekstradojë; dhe pezullim të kontrolleve të tejzgjatura të italianëve që kalojnë kufirin për të punuar në Francë.

Ministria e jashtme franceze nga ana e saj reagoi duke thënë se mosmarrëveshjet janë një gjë, ndërsa instrumentalizimi i marrëdhënieve për qëllime elektorale është diçka tjetër. /abcnews.al

ba26fd67ac565226ae9930d5b306b271-concarneau-une-famille-albanaise-contrainte-de-quitter-la-ville_3.jpg
G. P.18:00 | 17/01/2019

Për rreth një vit e gjysmë familja Mlloja nga Shqipëria kishte qëndruar në një dhomë hoteli në Concarneau të Francës. Por tashmë familja shqiptare duhet të largohet nga territori francez, pasi ndaj saj është paraqitur një urdhër dëbimi.

Çifti shqiptar dhe dy fëmijët e tyre u detyruan të linin mjediset e hotelit.Shërbimi social ka njoftuaer se nuk do të paguajë më për shpenzimet e familjes, shkruajnë mediat franceze.

 “Ne jemi të trishtuar, nuk duam të na dëbojnë”, tha Elkidi. “Nuk ka logjikë, kjo familja mund të dekurajohet për të ardhmen e saj”, tha Marina Rakoçeviç, një nga mbështetëse e familjes.

Djali i tyre i madh, Elsi, 4-vjeç, është regjistruar në kopsht në qendër të qytetit, ku ai është integruar mirë, pavarësisht se në fillim e kishte pasur të vështirë të fliste  frëngjisht. Ndërsa djali i vogël i famijes ka pasur probleme shëndetësore dhe rregullisht ai shkon në qendrat spitalore ku merr shërbimin e duhur.

Ndërsa çifti Mlloja në qershor kishte paraqitur një kërkesë për leje qëndrimi në prefekturë, për shkak të gjendjes shëndetësore të djalit të tyre. Por prindërit asnjëherë nuk kishin marrë përgjigje për kërkesën e paraqitur në prefekturë.

Familja që  nga fillimi i vitit 2017 qëndron në Francë. Ajo kishte udhëtuar në Itali më pas në Gjermani përpara se të kërkontë azil në Francë.

Por kërkesa për azil nga ana e shtetit francez i është refuzuar. “Do të ishte e rrezikshme që ata të ktheheshin për të jetuar atje. Ata jetonin në kushte të vështira dhe ishin të kërcënuar nga mafia lokale”, thotë Marina Rakoçeviç.

Këtë të enjte në mëngjes, në dhomën e ngushtë të hotelit që ata kanë ndarë për një vit e gjysmë, familja Mlloja kishte bërë gati çantat, por shumë sende ishin të shpërndara nëpër dhomë.  Familja duhet të lërë ambientet e hotelit dhe do të dërgohet në Landivisiau.

Nisja për në Landivisiau

E përballur me paralajmërimin, shumë banorë ishin mobilizuar që nga Qershori i kaluar dhe bashkë me to edhe Lidhja e të Drejtave të Njeriut, CCAS si dhe edukatoret e kopshtit ku ishte djali i familjes.

“Ka vende bosh për strehim social në Concarneau,” tha Marina Rakoçeviç. Por më në fund vendimi u mor dhe familja do dërgohet në Landivisiau. Nuk dihet nëse familja do të dëbohet apo do lejohet të qëndrojë./abcnews.al

181106-emmanuel-macron-mc-1319_011f45c1d1720bd9b69621f5c19a52c2.fit-760w.jpg
G. P.13:20 | 14/01/2019

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka bërë apel, që zemërimi i protestave të javëve të fundit që kanë përfshirë vendin, të kthehen në zgjidhje, falë bashkëbisedimit mes palëve. Macron u propozoi francezëve një debat të madh kombëtar.

“Nga zemërimi në zgjidhje”. Emmanuel Macron, ashtu si premtoi në mesazhin televiziv të 10 Dhjetorit, u ka shkruar një letër francezëve, si kanë bërë para tij dhe Miteran e Sarkozy. Një debat të madh kombëtar në të cilin për dy muaj francezët do të diskutojnë temat e mëdha që po përcajnë vendin kohët e fundit. Katër tema dhe 32 pyetje që Macron ka zgjedhur të propozojë në mënyrë të drejtpërdrejtë për qytetarët duke i garantuar se nuk ka asnjë pyetje të palejueshme dhe pse mund të mos ketë marrëveshje për çdo gjë. Por sipas tij debati do të dëshmojë se populli francez nuk ka frikë të flasë dhe të debatojë.

Macron në letrën e tij thekson se Franca nuk është një vend si të tjerët pasi padrejtësitë janë më të mëdha se kudo tjetër. Me anë të kësaj letre, ai bën apel që të mso ketë më akte dhune dhe zemërimi për pagat e ulëta të transformohet në zgjidhje. Presidenti francez propozoi si temë të parë atë të taksave, cila taksë duhet të ulet para të tjerave, si dhe eliminimin e shërbimeve publike që nuk janë më të nevojshme, në mënyrë që të krijohen të reja. Vendet ku do të zhvillohet ky debat, nëse do të pranohet nga francezët janë interneti dhe bashkitë./abcnews.al

albania.jpg
G. P.15:24 | 02/12/2018

Kombëtarja përballë Francës në eleminatoret e Europianit të vitit 2020. Kampionët e botës do të jenë favoritë në grupin H, ndërsa ekzistojnë shanset për kualifikim.

Është privilegj të kesh në grup kampionen e botës. Shqipëria do të luajë pikërisht ndaj Francës në eleminatoret e Euro 2020, siç e përcaktoi edhe shorti i hedhur në Dublin të Irlandës. Jemi në grupin H, ku numri 1 është pikërisht Franca, e bashkë me të, edhe Islanda, Turqia, Moldavia dhe Andorra. Me dy skuadra që kualifikohen direkt për në fazën finale, nuk është eufori të thuhet se Shqipëria ka shanset e saj.

Sipas formatit të ri, ose kualifikohemi menjëherë, ose eleminohemi, pasi në plej of kanë fituar të drejtën të luajnë vetëm skuadrat fituese të grupeve në Ligën e Kombeve, pra 16 të tilla, të cilat do të luajnë gjysmëfinalet dhe finalet, për të përcaktuar 4 ekipe të tjerë finalistë. Për fat të keq, asnjë nga rivalët tanë të grupit nuk është kualifikuar në Ligën e Kombeve, që të na lironin një vend në rast suksesi aty.

Shqipëria ka luajtur 7 herë me Francën, duke arritur një fitore, një barazim e 5 humbje. Fitorja 1-0 dhe barazimi 1-1 janë në miqësoret e luajtura, përkatësisht në “Elbasan Arena” dhe në Renë, ndërsa ndeshjet zyrtare I kemi humbur të gjitha, katër në eleminatoret e Europianit në vitet 1990-1991 e 2011, dhe një në finalet e Euro 2016-ës në “Stadë dë Frans” të Parisit.

Kombëtarja ka luajtur 10 herë ndaj Turqisë, duke arritur 4 fitore, 2 barazime e 4 humbje. Një fitore e kemi në eleminatoret e Europianit, 3-0 në 1971, dhe 4 humbjet i kemi po në eleminatore, në Europian dhe në Botëror.

Në ndeshjet miqësore, kemi arritur 3 fitore dhe një barazim, me suksesin e fundit 3-2 një vit më parë, në Antalia. Me Islandën janë dy fitore e tre humbje, dhe suksesi i vetëm zyrtar është arritur në 1991. Bilanc më të mirë me Moldavinë, dy fitore në eleminatoret e Europianit në 1995 dhe një barazim në miqësore.

Andorra po ashtu është rival i njohur, me të cilin jemi ndeshur tri herë, fitore 3-0 në Turneun Rothmans, si dhe humbje 0-2 e fitore 1-0 në miqësore. Për t’u theksuar, humbja 0-2 në Andorrë ishte ndeshja e fundit e një trajneri shqiptar në stolin e kombëtare, Sulejman Demollarit, 16 vjet më parë, në prill 2002./abcnews.al

FRANCE-LIGJI-1280x634.jpg
G. P.08:30 | 23/11/2018

Franca do të ndalojë me ligj lajmet e pavërteta, të njohura si “Fake news”. Ligji i presidentit Makron, që u miratua nga parlamenti, parashikon burg dhe gjoba për ata që keqinformojnë. Por kritikët po e shohin atë si një armë për te censuruar mediat.

Parlamenti francez ka miratuar një ligj të ri, që u jep gjyqtarëve më shumë kompetenca për të urdhëruar heqjen e lajmeve të rreme gjatë fushatave elektorale. Kritikët argumentojnë se ligji kontradiktor kundër manipulimit të informacionit, në praktikë mund të vërë në rrezik demokracinë dhe të censurojë shtypin. Ligji, i hartuar nga presidenti Emanuel Makron, ishte hedhur dy herë poshtë nga Senati përpara se të miratohej nga Parlamenti. Ai konsiderohet si përpjekja e parë e Europës perëndimore për të ndaluar publikimin e materialeve të falsifikuara. Makron ka deklaruar se beson se përdorimi i internetit ka nevojë për një rregullore. “Ky është kushti bazë për një internet të hapur, të lirë dhe të sigurtë, ashtu sikurse ishte vizionuar nga themeluesit e tij”, tha Makron në forumin vjetor për qeverisjen e internetit, të mbajtur në Paris.

Kandidatët dhe partitë politike tani do të mund t’i drejtohen gjykatës për të ndaluar përhapjen e informacioneve të rreme gjatë 3 muajve përpara zgjedhjeve. Ligji i lejon gjithashtu entit rregullator mediatik francez të ushtrojë autoritetin për të pezulluar transmetimin e kanaleve televizive të kontrolluara nga një shtet i huaj, që përmes keqinformimit synojnë cënimin e procesit zgjedhor. Mbështetësit kanë deklaruar se synimi i ligjit është të luftojë përhapjen e atyre që njihen si “fake neës” dhe jo të censurojë opinionin. Kushdo që e shkel atë mund të përballet me 1 vit burg dhe një gjobë që shkon deri në 75 mijë euro./abcnews.al

aliaj-1280x714.png
G. P.20:37 | 27/10/2018

Starojnë koncertet në nder të kompozitorit italian Rossini. 150-vjetori i tij festohet këtë vit në gjithë botën. Sopranoja Ulpiana Aliaj në një intervistë për ABC News thotë se ndihet e lumtur që sjell para publikut disa prej arieve të bellcantos italiane.

Sopranoja shqipatre, Ulpiana Aliaj, ndihet e lumtur që starton koncertet në kuader të vitit të Rossinit në Tiranë, pasi ky vit përkon me 150-vjetorin e kompozitorit italian.

“Është e vërtetë që ne hapim këtë sipar mesa kam dijeni, unë të paktën për kalendarin artistik kështu që jemi vërtetë të lumtur. Por pjesa më e dashur për mua është që unë e këtë lloj repertori e kam lëvruar shumë jashtë vendit. Kam dashur që të krijohej një alternativë për ta lëvruar dhe këtu”, shprehet Aliaj.

Aliaj pranon se gjetja e partiturave të Rosinit ishte shumë e vështirë.

“Pak e vështirë për gjetjen e partiturave pasi dihet që e drejta e autorit, e Rossinit në këtë rast janë vërtetë me klauzola shumë strikte përtej Shqipërisë. Është bërë një punë shumë e madhe nëpërmjet maestros Dalosh i cili është prezsent këtu dhe vjen direkt nga opera e Nicës për herë të parë”, tha sopranoja.

Në koncertin e mbajtur në sallën e universitetit të arteve Ulpjana Aliaj sëbashku me baritonin italian Simone Marcezini duetin nga opera  “Berberi i Seviljes”.

“Kurorëzim i veprës Rossiniane, i asaj që të gjithë njohim”, tregoi ajo.

Sopranoja vitet e fundit ka ndarë jetën artistike dhe pedagogjike mes Tiranës, Gjermanisë dhe më gjerë, pasi sipas saj, artisti nuk ka një shtëpi fikse.

“Është një aletrnativë që ju e dini shumë mirë unë e kam praktikuar gjithmonë. Sigurisht që më ka pëlqyer që të kisha një qëndrim më të përhershëm në Shqipëri. Për momentin kjo nuk ka ndodhur ende. Megjithatë jam e angazhuar vazhdimisht me jetën artistike dhe pedagogjike në Tiranë, kështu që besoj se do të kem një frekuentim më të shpeshtë pa lënë mënjanë aktivitetin tim artistik. Tani artisti nuk ka një shtëpi fikse. Është mirë që ne të hapemi përkrah çdo aktiviteti që na jepet mundësia. Unë do të jem e impenjuar me operan “Rigoleta” në Madrid, ky është një tjetër impenjim i trëndësishëm për mua dhe shpresoj që të shkojë mirë”, theksoi Aliaj.

Por ajo zbulon se në sezonin e vitit të ardhshëm trampolina tjetër është Franca. Ndërkohë që në koncert u prezantuan edhe arie nga Dinozeti dhe Mozart./abcnews.al

gjermant.png
G. P.15:02 | 17/10/2018

Gjermania pësoi një tjetër disfatë në Ligën e Kombeve. Ish-kampionët e botës nuk ia dolën dot në Francë, por gjithsesi loja e tyre dha shpresë për të ardhmen. U bë modë që kjo skuadër të humbë.

Nëse më parë thuhej se Gjermania vetëm fiton, tashmë gjigandët e futbollit e kanë tepër të vështirë që t’ia dalin. Disfatë edhe në përballjen ndaj Francës, dhe eleminim nga Liga e Kombeve, madje me rrezikun për të rënë nga kategoria. Nuk ishte thjesht humbja apo rezultati 1-2 që dëshpëruan publikun gjerman, por fakti se kombëtarja e tyre nuk arrin të reagojë edhe pas eleminimit nga Botërori, dhe se ka fituar vetëm tri herë në 11 takimet e fundit. Frika e madhe është se ndoshta futbolli gjerman sot nuk ka potencialin për të reaguar e për të qenë në nivelin e më të mirëve, duke sjellë pesimizëm e fatalitet. Gjithsesi, nuk është se ndeshja në Paris u luajt keq, aq më shumë që përballë ishin kampionët e botës. Toni Kros kaloi miqtë në epërsi në “Stad dë Frans” që në minutën e 14-të. Trajneri i Francës, Deshamp, e thotë qartë vështirësinë.

Didie Deshamp, trajner i Francës: “Vuajtëm shumë ndaj Gjermanisë në pjesën e parë, derisa arritëm të reagonim pas pushimit. U detyrova të bëja ndryshime në lojë. Gjithsesi, sukseset tona vijnë në radhë të parë nga uniteti, dhe kjo më lejon që të bëj ndryshimet që dua”.

Franca ia doli pas dy golave të Antuan Grizmanit, pas pushimit, dhe sulmuesi i Atletikos së Madridit, gjithashtu lavdëron rivalët.

Antuan Grizman, futbollist i Francës: “E patëm shumë të vështirë në fillim, pasi ata na zunë në befasi duke luajtur me 3 lojtarë në mbrojtje. Në pushim të ndeshjes ne ishim të qetë dhe folëm me njëri-tjetrin. Ndryshuam disa gjëra taktikisht dhe kjo na ndihmoi”.

A ndihet nën presion trajneri gjerman, Joakim Lëv, pas një tjetër humbjeje?

Joakim Lev, trajner i Gjermanisë: “Jam i zhgënjyer me rezultatin, por aspak me lojën. Ishte një humbje krejt e ndryshme nga ajo e së shtunës. Ne luajtëm shumë mirë futboll, dhe mendoj se ishim në nivel të njëjtë me ekipin më të mirë të botës. Diferencën e bëri sidomos cilësia individuale më e madhe e Francës”.

Edhe publiku gjerman duket se pati ndjenja pozitive. Gazeta “Bild” e shprehu më së miri shpresën e tifozëve: “Kjo është rruga e duhur Jogi! Nuk ka rëndësi nëse biem nga kategoria në Ligën e Kombeve, por që të pretendojmë në Euro 2020 dhe kjo po bëhet, pavarësisht humbjes. Iu dha shansi lojtarëve të rinj e të motivuar”. Në Francë, natyrisht që ka krenari dhe ndjenjë lavdie. “L’Ekip”: Njëri ose tjetri! Franca mund të mbështetet gjithnjë tek njëri nga sulmuesit e saj për të shënuar golat dhe për të arritur fitoret”. Franca kualifikohet për në gjysmëfinalen e Ligës së Kombeve, nëse barazon në Holandë, ose nëse humbet duke shënuar më shumë se dy gola./abcnews.al

PRAG-FRANCE-GJERMANI.mpg_snapshot_00.52-1280x720.jpg
G. P.15:56 | 16/10/2018

Francë-Gjermani është sfida e madhe e Ligës së Kombeve, sonte në mbrëmje, në orën 20:45. Kampionët e botës jepen favoritë, por gjermanët premtojnë të mos dorëzohen.

Është më mirë kur feston përpara luftës. Dikur e bënin gjeneralët apo piratët e famshëm, ndërsa mbrëmjen e së hënës e bëri kampionia e botës, Franca, në prag të duelit të madh ndaj Gjermanisë, sonte në 20:45. Trajneri Didie Deshamp mbushi 50 vjeç. Gjithsesi, në futbollin profesionist kremtimet janë të shkurtëra, dhe francezët iu vunë punës për të qenë gati për ndeshjen e Ligës së Kombeve. Florian Toven i Marsejës nuk luan për shkak dëmtimi, po ashtu mbrojtësi i Barcelonës, Ymtiti, ndërsa shqetësimi më i madh ishte tërheqja nga kombëtarja e mbrojtësit të Arsenalit, Koshielni, duke akuzuar trajnerin për padrejtësi. Franca jepet favorite, por jo edhe aq për Deshampin.

Didie Deshamp, trajner i Francës: “Nuk pres që përballë nesh të jetë një Gjermani e dorëzuar. Gjermania mbetet gjithnjë Gjermani, pavarësisht nga momenti. Nuk mund ta quajmë veten favoritë, por të luftojmë fort siç kemi bërë deri tani. Nuk jemi ende të kualifikuar, ndërsa në grupin tonë mund të ndodhë gjithçka”.

Gjermania udhëtoi drejt Parisit e ndërgjegjshme sesa të vështirë do ta ketë. Katastrofa në Holandë, që pasoi dështimin në Botëror, e kanë ulur shumë moralin, ndërsa shumë prej lojtarëve nuk janë aspak në formë. Trajneri Joakim Lëv është nën kritika të ashpra, ndërsa duhet të gjejë mënyrën për t’u kthyer tek suksesi. Në një sfidë që mendohet përcaktuese për fatin e tij, Lëv, nuk do të ketë mbrojtësin e dëmtuar të Bajernit, Boateng, ndërsa kapiteni Manuel Nojer është hija e vetvetes. Gjithsesi, trajneri nuk dorëzohet.

Joakim Lev, trajner i Gjermanisë: “Humbja në Holandë ishte shumë e dhimbshme për të gjithë, sidomos për tifozët. E dija që rruga jonë për t’u kthyer tek suksesi do të ishte e vështirë. Është një proces ku do të marrim shumë goditje, por nuk do të shkojmë në Francë të dorëzuar. Duhet të mbledhim gjithë forcat tona, dhe kam folur me lojtarët për këtë. Do të bëj ndryshime, por Manuel Nojer mbetet në portë. Ai është kapiteni ynë”.

Dy skuadrat barazuan pa gola në Berlin, në ndeshjen e parë në Ligën e Kombeve, ndërsa bilanci total është në favor të francezëve, me 13 fitore e 10 humbje, por sidomos me dominim në 30 vitet e fundit. Edhe parashikimet janë Francën favorite, me kuotën 1.8 për fitoren vendase, 3.75 për barazimin, dhe 4.3 për suksesin e Gjermanisë./abcnews.al

INTERVISTA-FLECKESTEIN-ERISA-ABC-M-4-T-2-HD.mpg_snapshot_00.37-1280x720.jpg
G. P.16:55 | 10/10/2018

Në një intervistë eskluzive për ABC News, raportuesi Knut Fleckenstein thotë se pavarësisht progresit në zbatimin e reformës së drejtësi dhe procesit të Vettingut, BE-ja dhe qeveria shqiptare e dinë shumë mirë, se ka ende një nivel të lartë të krimit të organizuar. Sipas tij Shqipëria duhet të bashkojë forcat me shtete anëtare si Gjermania, Franca dhe Hollanda për të luftuar fenomenin së bashku.

Pyetje: Komisioni i punëve të jashtme të Parlamentit Europian votoi me 44 vota pro, 5 kundër dhe 5 abstenim raportin tuaj. Cili është mesazhi kryesor që përçon raporti juaj ?

Knut Fleckestein, eurodeputet: “Në fakt, nuk ka diçka thelbësisht të re. Së pari, ne e kemi bërë të ditur tashmë që ne mbështesim rekomandimin e Komisionit Europian për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Së dyti, ne i bëjmë thirrje Këshillit të ministrave që t’i përmbahet fjalës së dhënë dhe së treti ne shohim një përmirësim të qartë të zbatimit të reformës në drejtësi dhe të procesit të Vettingut. Por, mbetet ende shumë punë për të bërë, prandaj nuk shoh diçka të re. Ajo që do të veçoja është fokusimi në disa çështje të tjera që janë thelbësore për qytetarët siç është çështja e pronave dhe rezultate më të mira në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Pra, puna duhet të vijojë, por drejtimi është ai i duhuri.”

Pyetje: Raportuesi në hije, Eduard Kukan u shpreh se problematika e korrupsionit dhe krimit të organizuar po dëmtojnë progresin e vendit në integrimin europian. Jeni dakort me këtë?

Knut Fleckestein, eurodeputet: “Po, jam dakort pasi çështja e krimit të organizuar është arsyeja për të cilën disa shtete anëtare janë skeptike përsa i përket asaj nëse duhet të hedhin një hap më tej me Shqipërinë në integrimin europian. Nga ana tjetër, duhet parë se për çfarë bëhet fjalë kur flasim për krimin e organizuar shqiptar, për të evidentuar me kujdes nëse është krim i organizuar që vjen nga Shqipëria, apo nga shqiptarët në shtetet e tjera ku ata jetojnë. Megjithatë ne e dijmë të gjithë dhe qeveria e di shumë mirë, se ka ende një nivel të lartë të krimit të organizuar. Jam i sigurtë që ministria e brendshme e di se si mund ta trajtojë çështjen me interlokutorët dhe miqtë e tyre europianë në Gjermani, Francë, Hollandë në mënyrë që të bashkohen forcat për të luftuar fenomenin së bashku. Kjo është qasja e duhur dhe të shohim nëse do kemi rezultate të mira lidhur me këtë jo vetëm përsa i përket çështjeve të zyrtarëve të thjeshtë, por edhe për dosje të zyrtarëve të larta. Nuk kam dyshim që kjo do ndodhë”.

Pyetje: Eurodeputetët e grupimeve të tjera politike ju përgëzuan që keni integruar në raportin tuaj edhe problemet ekonomike dhe shoqërore këtë rradhë. Cila është e reja në këtë drejtim ?

Knut Fleckestein, eurodeputet: “Deri tani ne nuk jemi fokusuar sa duhet në aspektin social dhe ekonomik, por vetëm në atë të stabilitetit dhe të reformës në drejtësi dhe shtetit ligjor. Por tani duhet të fokusohemi te punësimi i qytetarëve dhe duhet të inkurajojmë qeverinë që të ndërrmarrin hapat e duhura për këtë politikë. Qytetarët shqiptarë duhet të shohin që rruga e integrimit në Bashkimin Europian, edhe pse e ngadaltë, do të përmirësojë jetën e tyre sociale dhe ekonomike. Dhe politika sociale është një nga pikat më të rëndësishme në këtë kuadër”.

Pyetje: Cili kriter, sipas jush, do bëjë diferencën për hapjen e negociatave të anëtarësimit në qershor 2019? Progresi në pesë prioritetet kyçe apo vetëm zbatimi i reformës dhe ç’mendoni për ngërçet aktuale të mosfunksionimit të Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese për të cilat qeveria shqiptare konsideron se do zgjidhen deri atëherë ?

 Knut Fleckestein, eurodeputet: “Shpresojmë që të kenë të drejtë, sepse nëse këto organe nuk funksionojnë, të gjitha objektivat e tjera do të jenë shumë më të vështira për t’u arritur. Unë do thoja sërish që diferencën do ta bëjë së pari zbatimi i reformës në drejtësi. pasi nëse ky sistem nuk funksionon normalisht, atëherë është e pamundur të arrihet sukses në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Pra, ky është një kriter shumë i rëndësishëm, por nuk bëhet fjalë për përzgjedhje midis kritereve, pasi nuk do gjykojnë vetëm ministrat e drejtësisë për përparimin e Shqipërisë, por edhe ata të punëve të brendshme e të tjerë, megjithatë jam i sigurtë që mund të vijojmë gjithashtu lidhur edhe me çështjet ekonomike dhe sociale”./abcnews.al

charles-aznavour.png
G. P.23:13 | 01/10/2018

Bota e muzikës botërore ka humbur të hënën një nga ikonat e saj. Charles Aznavour, i njohur ndryshe si Frenk Sinatra francez, ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare. Autor i mbi 1 mij e 300 këngëve dhe i mirënjohur për faktin se këndonte në 7 gjuhë të huaja, Aznavur është nderuar edhe me titullin prestigjoz Legjioni i Nderit.

Charles Aznavour, njëri prej këngëtarëve më të dashur francezë, është shuar në moshën 94-vjeçare. Ai ishte zbuluar nga Edit Piaf pas luftes së dytë botërore dhe falë karrierës së tij të gjatë kishte arritur që të fitonte dhe titullin më të lartë në Francë, atë të Legjionit të Nderit. Në 70 vite karrierë Aznavur ka shkruar mbi 1.300 këngë dhe ka shitur më shumë se 300 milionë disqe.

Ai këndonte në 7 gjuhë të ndryshme, gjë që i ka lejuar të jepte koncerte pothuajse në të gjithë botën, duke u bërë një ndër këngëtarët më të famshëm të dekadave të fundit. I lindur në Paris në vitin 1924 nga emigrantë me origjinë armene, Aznavour ka debutuar fillimisht në teatër si aktor dramtik dhe vetëm pas luftës, falë divës Edit Piaf e cila e mori me vete në një turnë në Francë dhe në SHBA doli në dritë si kantautor.

Suksesi i madh erdhi në vitin 1956 me këngën “Sur ma vie” (Mbi jetën time), që i lejoi të hynte në historinë e këngës franceze dhe më pas në atë botërore. Aznavour këndoi në teatrot më të mëdha të botës, ku shumë shpesh solli dhe duete me yje ndërkombëtare si Nana Muskuri, Liza Mineli, Selin Dion, etj.

Në Amerikë dhe në Angli ai shpesh përshkruhej si Frenk Sinatra francez, por ndryshe nga Sinatra ai i shkruante vetë këngët e tij dhe shpesh herë trajtonte në to tema që thyenin tabu si martesa, homoseksualiteti dhe ndjenjat mashkullore. Koncerti i tij i fundit ishte 19 Shtatorin e kaluar në Osaka të Japonisë, ndërsa i ardhshmi ishte parashikuar për t’u mbajtur në 26 Tetor në Bruksel./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono