franca

INTERVISTA-FLECKESTEIN-ERISA-ABC-M-4-T-2-HD.mpg_snapshot_00.37-1280x720.jpg
G. P.16:55 | 10/10/2018

Në një intervistë eskluzive për ABC News, raportuesi Knut Fleckenstein thotë se pavarësisht progresit në zbatimin e reformës së drejtësi dhe procesit të Vettingut, BE-ja dhe qeveria shqiptare e dinë shumë mirë, se ka ende një nivel të lartë të krimit të organizuar. Sipas tij Shqipëria duhet të bashkojë forcat me shtete anëtare si Gjermania, Franca dhe Hollanda për të luftuar fenomenin së bashku.

Pyetje: Komisioni i punëve të jashtme të Parlamentit Europian votoi me 44 vota pro, 5 kundër dhe 5 abstenim raportin tuaj. Cili është mesazhi kryesor që përçon raporti juaj ?

Knut Fleckestein, eurodeputet: “Në fakt, nuk ka diçka thelbësisht të re. Së pari, ne e kemi bërë të ditur tashmë që ne mbështesim rekomandimin e Komisionit Europian për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Së dyti, ne i bëjmë thirrje Këshillit të ministrave që t’i përmbahet fjalës së dhënë dhe së treti ne shohim një përmirësim të qartë të zbatimit të reformës në drejtësi dhe të procesit të Vettingut. Por, mbetet ende shumë punë për të bërë, prandaj nuk shoh diçka të re. Ajo që do të veçoja është fokusimi në disa çështje të tjera që janë thelbësore për qytetarët siç është çështja e pronave dhe rezultate më të mira në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Pra, puna duhet të vijojë, por drejtimi është ai i duhuri.”

Pyetje: Raportuesi në hije, Eduard Kukan u shpreh se problematika e korrupsionit dhe krimit të organizuar po dëmtojnë progresin e vendit në integrimin europian. Jeni dakort me këtë?

Knut Fleckestein, eurodeputet: “Po, jam dakort pasi çështja e krimit të organizuar është arsyeja për të cilën disa shtete anëtare janë skeptike përsa i përket asaj nëse duhet të hedhin një hap më tej me Shqipërinë në integrimin europian. Nga ana tjetër, duhet parë se për çfarë bëhet fjalë kur flasim për krimin e organizuar shqiptar, për të evidentuar me kujdes nëse është krim i organizuar që vjen nga Shqipëria, apo nga shqiptarët në shtetet e tjera ku ata jetojnë. Megjithatë ne e dijmë të gjithë dhe qeveria e di shumë mirë, se ka ende një nivel të lartë të krimit të organizuar. Jam i sigurtë që ministria e brendshme e di se si mund ta trajtojë çështjen me interlokutorët dhe miqtë e tyre europianë në Gjermani, Francë, Hollandë në mënyrë që të bashkohen forcat për të luftuar fenomenin së bashku. Kjo është qasja e duhur dhe të shohim nëse do kemi rezultate të mira lidhur me këtë jo vetëm përsa i përket çështjeve të zyrtarëve të thjeshtë, por edhe për dosje të zyrtarëve të larta. Nuk kam dyshim që kjo do ndodhë”.

Pyetje: Eurodeputetët e grupimeve të tjera politike ju përgëzuan që keni integruar në raportin tuaj edhe problemet ekonomike dhe shoqërore këtë rradhë. Cila është e reja në këtë drejtim ?

Knut Fleckestein, eurodeputet: “Deri tani ne nuk jemi fokusuar sa duhet në aspektin social dhe ekonomik, por vetëm në atë të stabilitetit dhe të reformës në drejtësi dhe shtetit ligjor. Por tani duhet të fokusohemi te punësimi i qytetarëve dhe duhet të inkurajojmë qeverinë që të ndërrmarrin hapat e duhura për këtë politikë. Qytetarët shqiptarë duhet të shohin që rruga e integrimit në Bashkimin Europian, edhe pse e ngadaltë, do të përmirësojë jetën e tyre sociale dhe ekonomike. Dhe politika sociale është një nga pikat më të rëndësishme në këtë kuadër”.

Pyetje: Cili kriter, sipas jush, do bëjë diferencën për hapjen e negociatave të anëtarësimit në qershor 2019? Progresi në pesë prioritetet kyçe apo vetëm zbatimi i reformës dhe ç’mendoni për ngërçet aktuale të mosfunksionimit të Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese për të cilat qeveria shqiptare konsideron se do zgjidhen deri atëherë ?

 Knut Fleckestein, eurodeputet: “Shpresojmë që të kenë të drejtë, sepse nëse këto organe nuk funksionojnë, të gjitha objektivat e tjera do të jenë shumë më të vështira për t’u arritur. Unë do thoja sërish që diferencën do ta bëjë së pari zbatimi i reformës në drejtësi. pasi nëse ky sistem nuk funksionon normalisht, atëherë është e pamundur të arrihet sukses në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Pra, ky është një kriter shumë i rëndësishëm, por nuk bëhet fjalë për përzgjedhje midis kritereve, pasi nuk do gjykojnë vetëm ministrat e drejtësisë për përparimin e Shqipërisë, por edhe ata të punëve të brendshme e të tjerë, megjithatë jam i sigurtë që mund të vijojmë gjithashtu lidhur edhe me çështjet ekonomike dhe sociale”./abcnews.al

charles-aznavour.png
G. P.23:13 | 01/10/2018

Bota e muzikës botërore ka humbur të hënën një nga ikonat e saj. Charles Aznavour, i njohur ndryshe si Frenk Sinatra francez, ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare. Autor i mbi 1 mij e 300 këngëve dhe i mirënjohur për faktin se këndonte në 7 gjuhë të huaja, Aznavur është nderuar edhe me titullin prestigjoz Legjioni i Nderit.

Charles Aznavour, njëri prej këngëtarëve më të dashur francezë, është shuar në moshën 94-vjeçare. Ai ishte zbuluar nga Edit Piaf pas luftes së dytë botërore dhe falë karrierës së tij të gjatë kishte arritur që të fitonte dhe titullin më të lartë në Francë, atë të Legjionit të Nderit. Në 70 vite karrierë Aznavur ka shkruar mbi 1.300 këngë dhe ka shitur më shumë se 300 milionë disqe.

Ai këndonte në 7 gjuhë të ndryshme, gjë që i ka lejuar të jepte koncerte pothuajse në të gjithë botën, duke u bërë një ndër këngëtarët më të famshëm të dekadave të fundit. I lindur në Paris në vitin 1924 nga emigrantë me origjinë armene, Aznavour ka debutuar fillimisht në teatër si aktor dramtik dhe vetëm pas luftës, falë divës Edit Piaf e cila e mori me vete në një turnë në Francë dhe në SHBA doli në dritë si kantautor.

Suksesi i madh erdhi në vitin 1956 me këngën “Sur ma vie” (Mbi jetën time), që i lejoi të hynte në historinë e këngës franceze dhe më pas në atë botërore. Aznavour këndoi në teatrot më të mëdha të botës, ku shumë shpesh solli dhe duete me yje ndërkombëtare si Nana Muskuri, Liza Mineli, Selin Dion, etj.

Në Amerikë dhe në Angli ai shpesh përshkruhej si Frenk Sinatra francez, por ndryshe nga Sinatra ai i shkruante vetë këngët e tij dhe shpesh herë trajtonte në to tema që thyenin tabu si martesa, homoseksualiteti dhe ndjenjat mashkullore. Koncerti i tij i fundit ishte 19 Shtatorin e kaluar në Osaka të Japonisë, ndërsa i ardhshmi ishte parashikuar për t’u mbajtur në 26 Tetor në Bruksel./abcnews.al

ERJON-VELIAJ-PER-SHFAQJEN.mpg_snapshot_00.33-1280x720.jpg
G. P.14:10 | 30/09/2018

Qytetarët mbushen plot sheshin “Skënderbej”, duke shijuar shfaqjen muzikore dhe akrobacie në ajër. Edhe krybashkiaku Erjon Veliaj e ndoqi performancën e trupës së njohur franceze, ai tha se ardhmja e Tiranës është plot gëzim.

Sheshi “Skënderbej” ia ka dalë të kthehet në një qendër të madhe eventesh artistike. Pas një vere të mbushur me spektakle kulturore e sportive, sheshi kushtuar qytetarëve të Tiranës është hapësira më e frekuentuar për shfaqje të ndryshme. Qytetarët te shumtë dhe të vegjlit patën mundësi të ndiqnin një nga spektaklet më të njohur në botë, i njohur si Teatri i Rrugës “Mobile Homme”, i organizuar nga Ambasada franceze në Shqipëri, me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës dhe Aleancës Franceze. Shfaqjen e ndoqi edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili tha se kryeqyteti ka pasur aktivitete të shumta kulturore dhe shtoi se kjo traditë e bukur do të vijojë edhe më tej.

“Jam shumë i lumtur që, në fakt, Tiranës nuk i kanë munguar aktivitetet gjatë gjithë verës, por sidomos edhe tani në vjeshtë. Dua të falenderoj shumë kolegët e Ambasadës franceze, ambasadoren Christine Vasak që bashkëpunoi për të na sjellë një shije të veçantë të Francës, diçka jo klasike sportive, por mbi të gjitha një dhuratë për fëmijët e Tiranës; besoj se për fëmijët e Tiranës më e mira është gjithmonë përpara”, tha ai.

Kryebashkiaku theksoi se përkundër skeptikëve që mendonin se sheshi nuk do të arrinte të mbushej asnjëherë, evente të tilla kulturore janë tregues se ky transformim e ka kthyer atë në një nga hapësirat më të preferuara për qytetarët e Tiranës.

“Për të gjithë ata që mendonin se sheshi “Skëndërbej” ishte shumë i madh dhe nuk do mbushej kurrë, ja ku është sot, plot me fëmijë, plot hare, plot gëzim; unë besoj se e gjithë e ardhmja e Tiranës do të jetë plot gëzim. Kështu që, shumë faleminderit miqve francezë dhe mezi pres të bëjmë akoma më shumë gjëra të bukura bashkë”, u shpreh Veliaj.

Spektakli vijoi me shfaqje të ndryshme dhe nga trupa e Cirkut Kombëtar dhe Banda Frymore e Qytetit të Tiranës./abcnews.al

aaaa1.jpg
G. P.14:12 | 26/09/2018

Në një analizë të gjatë Deutche Velle shkruan se Gjermania dhe Franca me anë të një apeli të përbashkët, kanë kërkuar çarmatimin e qytetarëve në Ballkanin Perëndimor.

Në Ballkanin Perëndimor gjashtë milionë armë të vogla zjarri ndodhen jashtë kontrollit të autoriteteve. Është koha për të çarmatosur qytetarët në Ballkanin Perëndimor që zotërojnë ilegalisht armë.

Kështu nis shkrimi i Deutsche Welle, duke shtuar se një nismë e përbashkët e Gjermanisë dhe Francës, në kuadër të Procesit të Berlinit, synon të mbështesë gjashtë vendet e rajonit, që deri në vitin 2025, të kenë reduktuar në mënyrë të ndjeshme tregtinë e paligjshme të armëve të vogla dhe të lehta. Synimi është mjaft ambicioz po të kihet parasysh që bëhet fjalë për disa miliona armë të tilla, që janë jashtë kontrollit të autoriteteve, shkruhet më tej.

Raporti i fundit i Zyrës për Kontrollin e Armëve të Vogla dhe të Lehta në Europën Jug-Lindore dhe Lindore vlerëson se në Ballkanin Perëndimor ka rreth 6 milionë armë të vogla dhe të lehta që janë në duar të popullsisë në mënyrë ilegale. Nisma franko-gjermane është miratuar nga kryeministrat e Ballkanit Perëndimor në samitin e Londrës në Korrik dhe muajt e fundit me konferenca kombëtare në kryeqytetet e Ballkanit Perëndimor.

Marcus Bleinroth, Drejtor në Drejtorinë për Kontrollin e Armëve Konvencionale pranë Ministrisë Federale Gjermane të Punëve të Jashtme tha, se qëllimi i nismës franko- gjermane është “më shumë siguri për rajonin, më shumë siguri për BE”. “Armët e përdorura në sulmin terrorist në Bataclan, në Francë, në Janar 2015, e kishin origjinën nga Ballkani Perëndimor. Prandaj synojmë të reduktohet në maksimum trafiku i paligjshëm i armëve të vogla dhe të lehta, të mblidhet gjithë stoku i armëve të tilla, që fenomeni të mos bëhet pengesë në procesin e pranimit të vendeve të BP në BE”, theksoi Bleinroth./abcnews.al

azil.jpg
G. P.15:28 | 25/09/2018

Franca është shteti që ka marrë më shumë kërkesa për azil nga Shqiptarët, Të dhënat më të fundit të Eurostat tregojnë se në tremujorin e dytë të vitit 2018 aplikuan për herë të parë për azil 3930 persona, apo 3% e totalit të azilkërkuesve në Bashkimin Europian. Gjatë 6-mujorit të parë të vitit 2018, numri në total i aplikimeve për herë të parë nga shqiptarët për azil llogaritet 8040.

Franca është kërkuar edhe për tremujorin e dytë të 2018-s, nga 38 përqind e shqiptarëve apo rreth 1495 aplikues. Në vend të dytë për numër të lartë aplikuesish, ndryshe nga tremujorët e kaluar, renditet Greqia, me rreth 20% të kërkesave për azil apo 800 aplikues.

Ndërsa në vend të tretë është Mbretëria e Bashkuar, ku vetëm gjatë tremujorit të dytë kanë aplikuar për azil rreth 500 shqiptarë, apo 13% e totalit. Gjatë tremujorit të dytë të 2018-s në të gjithë Bashkimin Europian u regjistruan 136,700 azilkërkues për herë të parë. Krahasuar me një tremujor më parë, numri i azilkërkuesve në BE u rrit me 4%.

Numri më i lartë i azilkërkuesve vjen nga Siria, Afganistani dhe Iraku. Ndërkohë që këtë tremujor, numër të lartë aplikuesish për herë të parë ka edhe Venezuela, vend i cili po përjeton një krizë të fortë ekonomike.

Pjesa më e madhe e aplikimeve janë regjistruar në Gjermani, Francë dhe Greqi. Ndërsa Eurostat raporton se janë ende në pritje afërsisht 1 milion aplikime për azil./abcnews.al

MBULIM-MACRON-MAQEDONI-ABCM3T1.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
G. P.13:49 | 22/09/2018

Presidenti francez Emanuel Makron ka përgatitur një video – mesazh për qytetarët e Maqedonisë në prag të referendumit të 30 shtatorit për çështjen e emrit. Ndonëse nuk ka mundur të vizitojë Maqedoninë si e kanë shumë zyrtarë të lartë botërorë në prag të mbajtjes së Referendumit, ai ka zgjedhur një video mesazh ku i është drejtuar qytetarëve, që të përkrahin procesin e Referendumit pasi sipas tij me këtë rast shprehet besimi i plotë për të ardhmen e vendit dhe shprehet njëkohësisht edhe urtësia e qytetarëve./abcnews.al

fifa.jpg
G. P.22:09 | 20/09/2018

Franca dhe Belgjika bëjnë histori duke u pozicionuar të dyja në vendin e parë të renditjes së FIFA-s.

Për herë të parë në historinë 25-vjeçare të renditjes që FIFA bën për skuadrat kombëtare, në vend të parë janë 2 skuadra. Me pikë të barabarta Franca dhe Belgjika kryesojnë këtë renditje pak muaj pas përfundimit të botërorit dhe menjëherë pas nisjes së kompeticioni europian të ligës së kombeve.

Në gjysmëfinalet e Rusisë belgët u mundën ga franca ndërsa arritën të zinin vendin e tretë. Në miqësoren e para paj ditëve mundën Skocinë 4-0 dhe më pas fituan edhe me Islandën 3-0.

Ndërsa Franca, barazoi pa gola me gjermaninë dhe më pas fitoi 2-1 me Holandën në grupin A1 të Ligës së Kombeve. Edhe pse dështoi në botëror Gjermania është ngjitur 3 pozicione. Kombëtarja shqiptare ka fituar një vend dhe ndodhet në pozicionin e 57 ndërsa Skocia rivale për Ligën e kombëve ndodhet në të 39, Izraeli në të 94./abcnews.al

vlcsnap-2018-09-18-19h11m38s726-1280x819.png
G. P.09:20 | 19/09/2018

Rrëzimi i avionit rus në Siri ka futur në sherr Parisin me Moskën. Kremlini ka konsideruar përgjegjëse një frigatë franceze për incidentin, ndërkohë që diplomacia franceze ka reaguar duke deklaruar se makineria ruse e lajmeve të rreme ka dalë nga kontrolli.

Franca ka akuzuar të martën Rusinë se ka përhapur lajme të rreme, pasi Ministria ruse e Mbrojtjes deklaroi se një frigatë franceze në Mesdhe kishte qëlluar raketa ndaj Sirisë. Ministria deklaroi fillimisht se një avion rus ishte rrëzuar nga avionët izraelitë dhe se sistemi rus i kontrollit kishte zbuluar raketa të qëlluara nga frigata franceze “Auvernje”.

Por më vonë i njëjti dikaster bëri me dije se avioni ishte qëlluar nga sistemet siriane anti-raketë, si pasojë e një sërë rrethanave që presidenti Putin i cilësoi të rastësishme dhe tragjike. “Makineria ruse e lajmeve të rreme ka dalë nga kontrolli, duke akuzuar Francën se ka qëlluar një avion luftarak rus, që në të vërtetë ishte qëlluar nga zjarri aleat i Sirisë”, ka deklaruar ambasadori francez në Uashington, Zherard Araud.

Ndërkohë, një zëdhënës i ushtrisë franceze ka mohuar që Franca të jetë përfshirë në incident dhe që të ketë qëlluar raketa drejt Sirisë. Sidoqoftë, mediat ruse kanë vijuar me lajmet që ia atribuonin përgjegjësinë e incidentit palës franceze. Një ekspert ushtarak ka deklaruar për agjencinë e lajmeve “Tass” se Parisi zyrtar është pjesërisht fajtor për shkak se kishte qëlluar raketat që sipas tij ndërlikuan rrethanat që çuan në rrëzimin e avionit. Ndërkohë, Presidenca, Ministria e Jashtme dhe ajo e Mbrojtjes në Paris nuk i janë përgjigjur ende akuzave të Moskës./abcnews.al

giroud.jpg
ent ela19:24 | 10/09/2018

Franca e nisi me fitore Ligën e Kombeve, duke mundur Holandën në Paris. Kampionët e botës festuan edhe fitoren në Rusi, përballë 80 000 spektatorëve të tyre.

Ishte një mbrëmje që duhej bërë kujdes për të mos u prishur.

Më shumë sesa sfida e parë e Ligës së Kombeve, ngjarja në “Stadë dë Frans” u duk më shumë si një ceremoni solemne për kremtimin e triumfeve historikë.

Holanda, rivalja e Francës, duhej të priste derisa ky kremtim të konsumohej, me paradën e trofeut të Kupës së Botës fituar në Rusi, me banderolën e madhe në fushë ku shkruhej “kampionët e botës” , e derisa të përfundonte ekzekutimi i himnit, “Marsejezës”.

Të 80 000 spektatorët në tribuna u mbushën me lumturi e krenari në ato pak minuta festë, veçse ndeshja ndaj holandezëve nuk shkoi aq “fjollë”.

Vërtet, Franca fitoi 2-1, por vetëm pasi Rajan Babel barazoi në pjesën e dytë, golin e avantazhit të parë francez me autor Kilian Mbapenë.

Minutat ishin 14 për Mbapenë e 67 për Babelin, ndërsa në të 75-ën fitorja erdhi nga ai që nuk pritej, nga sulmuesi “që nuk shënon kurrë”, Olivie Zhiru.

Njeriu i Çelsit arriti në 32 rrjeta në kombëtare, një më shumë se Zinedin Zidan, i katërti i të gjitha kohëve, edhe pse është ende larg më të mirëve si Mishel Platini me 41 gola dhe rekordmeni Tieri Henri me 51.

Gjithsesi, më i miri i kampionëve të botës ishte si përherë, Mbape.

Sulmuesi që tashmë është 20 vjeç po kthehet dalë nga dalë në liderin e skuadrës, dhe në njeriun më të rrezikshëm përpara portave kundërshtare, me shpejtësinë dhe cilësinë e tij.

Kampionët e botës e nisën Ligën e Kombeve me fitore, ndërsa Holanda e trajnerit Koeman duket e përmirësuar, por ende larg kohëve të saj të arta. /abcnews.al

5a3788854aa6b59d188b5591-750-563.jpg
G. P.13:39 | 07/09/2018

Ministri i Brendshëm i Francës Gerard Kolomb, kritikoi kerun e Elizesë Makron duke thënë se atij i mungonte përulësia. Ndërsa qeveria prej kohësh është larguar shumë nga populli i cili e zgjodhi.

Nuk kanë të mbaruar problemet për presidentin francez Emanuel Makron, disa e braktisin ndërsa të tjerë e kritikojnë publikisht. Dhe të gjithë këta janë ministrat e tij. Makron është gjithnjë e më i vetmuar ndërsa rënia e popullaritetit vazhdon. Ditët e fundit për arsye të ndryshme dhanë dorëheqjen ministri për ekologjinë dhe ajo e sportit duke vënë në vështirësi ekzekutivin duke bërë të domosdoshëm ndryshime në poste.

Por tashmë është ministri i brendshëm Kolomb, i cili në një intervistë për BFMTV u shpreh se rënia e popullaritetit të presidentit është një fakt mbi të cilin duhet reflektuar. Më tej ai shtoi se ekzekutvit i mungon përulësia, por mediat franceze shkruajnë se kjo kritikë është për Emanuel Makron.

Sipas tij, një nga problemet e kreut të Elizesë është se nisi të mendonte se ishte i përsosur dhe kur kjo ndodh nuk pranon kritika.
Por ish-kryebashkiaku i Lion kritikoi dhe largësinë e ekzekutivit nga populli./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono