fox news

russiagate.png
ad min14:23 | 25/10/2019

Drejtues dhe ish-drejtues të FBI-së të dyshuar si të përfshirë në skandalin “Russiagate” rrezikojnë akuzat për vepra kriminale. Kjo pasi hetimi i ministrit amerikan të Drejtësisë Uilliam Bar, për këtë çështje, nga administrative është bërë penal.

Hetimi, deri tani administrativ, i drejtuar nga ministri amerikan i Drejtësisë Uilliam Bar për origjinën e Russiagate është kthyer në një hetim penal. Hetimi i FBI-së ka të bëjë me lidhjet e mundshme mes Dondad Trump dhe Kremlinit gjatë presidencialeve të 2016-ës.

New Jork Times, që ka publikuar lajmin i pari për ndryshimin e statusit të dosjes, nuk dha detaje për afatet. Një vendim që i jep prokurorit Xhon Durham të drejtën për të thirrur në gjyq dëshmitarë dhe dokumente, për të mbledhur jurinë e madhe dhe për të prezantuar akuza penale.

Drejtues dhe ish drejtues të FBI-së si dhe të departamentit amerikan të drejtësisë, të cilët janë të përfshirë, rrezikojnë të hetohen për akuza kriminale. Sipas raportimit të New York Times, nuk është ende e qartë se cili është krimi për të cilin po heton Durham, dhe as se kur ka nisur ky hetim.

Ky i fundit ka të bëjë me ndërhyrjet e pretenduara ruse në zgjedhjet e 2016-ës, dhe i drejtuar nga prokurori special Robert Mueller, nuk dha asnjë provë bashkëpunimi mes fushatës elektorale të Trump dhe Moskës.

Por në të njëjtën kohë nuk përjashtoi asnjë shkelje të mundshme të presidentit amerikan. New Jork Times shkruan se ndoshta hetimi penal do të vërë alarmin për sa i përket faktit që Trump po përdor departamentin e drejtësisë kundër atyre që i konsideron armiq.

Durham po analizon në detaje dëshmitë e zyrtarëve dhe ish zyrtarëve të shërbimit të inteligjencës të përfshirë në hetimin e Mueller. Vëmendja është kthyer dhe tek analistët që denoncuan përfshirjen e Moskës në hakerimet në dëm të demokratëve në vitin 2016. Durham përforcoi ekipin e tij dhe ka shtrirë harkun kohor të hetimit duke përfshirë dhe periudhën e inaugurimit të Trump në Shtëpinë e Bardhë në janar të 2017-ës.

Sipas Fox News hetimi i Durhan është zgjeruar duke u bazuar në prova të reja të mbledhura gjatë udhëtimit të tij të fundit në Romë me ministrin amerikan të drejtësisë Uilliam Bar. Statusi ndryshe i hetimit mund të përmbysë përfundimet e mëparshme.

Ndërkohë pritet publikimi, brenda një kohe të shkurtër, i një dosjeje tjetër për Russiagate, të hartuar nga Inspektori i Përgjithshëm Majkëll Horovitz, rreth dyshimeve për abuzime të mundshme në monitorimet e fushatës presidenciale të Trump në vitin 2016, nga ana e qeverisë Obama./ABC News Albania

21150993_10212065872815506_1724752817_n.jpg
ent ela11:17 | 10/08/2018

Media amerikane Fox News ka bërë me dije se ministri i Diasporës Pandeli Majko është i kërcënuar dhe i është kërkuar që të shtojë sigurinë personale. Agjentë të shërbimit sekret iranian duket se kanë vënë nën shënjestër ministrin shqiptar të Diasporës, sipas intervistës që ministri Majko ka dhënë për median Fox News.

Ish-kryeministrit shqiptar Pandeli Majko i është kërkuar nga zyrtarët amerikanë që të rrisë sigurinë personale. Kështu raporton Fox News, sipas të cilës deklaratën Pandeli Majko e ka dhënë për këtë media. Arsyeja e marrjes së këtyre masave, sipas ministrit Majko vjen pas informacioneve për një kërcënim kundër tij.

Në intervistën për Fox News Pandeli Majko ka thënë se strategjia e Iranit në rajon është e pashembullt dhe shtoi se nuk ka frikë.

Majko njihet si mbështetës i kauzës së muxhahedinëve (opozitës) së regjimit të Iranit që ndodhen me strehim në Shqipëri. Në një bisedë me gazetarin e “Fox News” Majko thotë se shërbimet amerikane i kanë thënë të ketë kujdes.

Një muaj më parë, autoritetet e BE deklaruan se ndaluan një sulm terrorist të organizuar nga shërbimi sekret iranian. Arrestimet e atentatorëve të dyshuar u bënë në Vjenë dhe Holandë. Mes të ndaluarve ishte dhe një diplomat i ambasadës së Iranit.

Sulmi ishte planifikuar të kryhej në takimin e opozitës iraniane në Paris. Pjesë e këtij takimi ishte dhe Pandeli Majko dhe politikanë të tjerë të SHBA dhe BE që mbështesin ndryshimin e regjimit politik aktual në Iran.

Për regjimin e Iranit, muxhahedinët janë kërcënim i sigurisë së brendshme, pasi kërkojnë rrëzimin e sistemit dhe zëvendësimin e tij me një model demokratik.

Në Fox News përfaqësues të muxhahedinëve thonë se kanë informacione se në Ambasadën e Iranit në Tiranë janë vendosur agjentë dhe drejtues të shërbimeve sekrete iraniane. Qëllimi i tyre është sabotimi i aktivitetit të opozitës iraniane që ndodhen në Shqipëri./abcnews.al

 

gazetraja.jpg
ad min13:39 | 01/04/2018

Tallja me një të mbijetuar të masakrës në një shkollë në Florida i ka kushtuar shtrenjtë një gazetareje të televizionin amerikan FOX. Laura Ingraham ka njoftuar se emisioni i saj nuk do të transmetohet për 1 javë. Ndërsa mësohet se 11 sponsor janë larguar për këtë arsye.

Gazetarja e televizionit amerikan “Fox”, Laura Ingraham, ka njoftuar se “do të shkojë për pushime për një javë”. Ajo është përfshirë nga polemika dhe kritika të shumta, pasi u tall në Twitter me një nga studentët e mbijetuar nga masakra në Parkland të Floridas. Kjo është raportuar nga mediat ndërkombëtare. Të mërkurën e kaluar prezantuesja e emisionit “The Ingraham Angle” kishte bërë shaka të ashpra për faktin se David Hogg, 17 vjeç, nuk ishte pranuar në katër universitete për shkak të notave të tij shumë të ulëta në shkollën e mesme. Djali reagoi në Twitter duke ftuar sponsorët e talk shout për ta braktisur programin.

Deri në 11 reklamues iu përgjigjën apelit, pavarësisht nga kërkimi i ndjesës i gazetares një ditë më pas. “Në frymën e javës së Pashkëve dua të kërkoj falje për çdo mesazh në Twitter që mund ta ketë lënduar atë ose një tjetër të mbijetuar të guximshëm të Parkland”, ka thënë Ingraham duke pohuar se emisioni i saj ishte “i pari që i dha adoleshentit të drejtën të shprehej menjëherë pas të shtënave të tmerrshme.

Ndërsa 17-vjeçari iu përgjigj: “Të kërkosh falje vetëm për të shpëtuar sponsorët nuk mjafton. Kjo kërkon vetëkritikë se si ajo dhe rrjeti i saj kanë trajtuar mua dhe miqtë e mi në këtë luftë”. Pasi gazetarja njoftoi se do të marrë pushimet një javë, David iu drejtua asaj duke thënë se duhet të bëjë “reflektime të shëndetshme”. Televizioni Fox vuri në dukje se “pushimi” i Ingraham ishte planifikuar përpara nisjes së polemikave./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono