foto

bes-kallaku-thumb-1280x734.jpg
Sej rie18:51 | 20/04/2019

Bes Kallaku i ftuar në emisionin “Thumb” ka folur për arsyen se pse nuk bën publike foto të vajzës së tij Ajka. Ai është shprehur se nuk është çështja syri, por nuk do që ajo të bëhet e famshme si fëmija i Besit dhe Xhensilës.

“Nuk është çështje syri. Unë nuk mund ta bëj të famshëm fëmijën tim sepse është fëmija i Besit dhe i Xhensilës. Për ne është një marrëdhënie familjare brenda shtëpisë tonë. Fëmija im do të rritet dhe të bëhet vetë frymëzim për jetën e tij. Ne të dy jemi kundër postimit të fotove në Instagram. Ndonjëherë kur shikojmë ndonjë foto themi af sa bukur ka dalë ta kishim hedh këtë foto. Aktualisht Ajka ka nevojë të rrite ka nevojë të marri nga natyra të gjithë pjesën që i takon të marri. Unë kam qenë në sallë gjatë momenti që Xhensila ka lindur dhe i kam prerë kërthizën Ajkës. Të gjithë po më thonin dhe kishin frikë që të rrija aty. Erdhi një doktor dhe më tha ore mos po të gje gjë sepse kishte shkuar një boksier dhe nusja e tij po linde dhe atij i kishte rënë të fikët”./abcnews.al

scico.jpg
ent ela10:38 | 13/02/2019

Mediat italiane kanë punlikuar fotot e të arrestuarve një ditë më parë në kuadër të operacionit “Lulet e Pranverës”. 27 të arrestuarit akuzohen për trafik droge dhe armësh, ndërsa 21 prej tyre janë shtetas shqiptarë.

Janë publikuar nga mediat italiane fotografitë e shqiptarëve të arrestuar të martën në Itali në kuadër të operacionit “Lulet e Pranverës”. Ndër 27 të arrestuarit, 21 ishin shqiptarë të akuzuar për trafik ndërkombëtar droge dhe armësh luftarake.

Operacioni me emër “Lulet e pranverës” në orët e para të mëngjesit të së martës çoi në shpërbërjen e katër grupeve kriminale italo – shqiptare, të akuzuar për trafik ndërkombëtar droge, armëmbajtje pa leje si dhe trafikim të municioneve të luftës.

Mediat italiane publikuan detaje, të hetimeve që zgjatën prej 2 vitesh, sipas përfundimeve të të cilave u vërtetua se si shtetasit shqiptarë u drejtoheshin bashkëkombasve të tyre në Shqipëri për dërgimin e sasive të konsiderueshme të drogës

Në Shqipëri gjithashtu rekrutoheshin skafistët të cilët kishin për detyrë transportin, me gomone të fuqishme, me tonelata marijuanë, por dhe kokainë dhe heroinë, nga brigjet shqiptare në ato italiane.

Faza logjistike në Itali u besohej shtetasve italianë si njohës më të mirë të zonës. Në mënyrë të përsëritur grupe kriminale, shpesh herë dhe mafioze në Siçili, iu janë drejtuar shqiptarëve të arrestuar për të ruajtur zonat e tyre të shitjes së drogës, duke i paguar shuma të mëdha parash kesh, të cilat janë sekuestruar gjatë arrestimeve.

Nga hetimet u vu në pah se trafikantët shqiptarë ishin në gjendje të garantonin sasi të konsideruehsme droge të cilat kryesisht shkonin në Zvicër dhe Gjermani, ndërsa Salento ishte pika kyçe për shkak të pozicionit gjeografik, i njohur dhe Porta e Lindjes. /abcnews.al

Në pranga kanë përfunduar:

Altin Advuramani, lindur në 1973 në Vlorë, me banim në Castro

Arben Pazi (alias Beni), lindur in Shqipëri në 1977

Arbnor Hoxhaj (alias Arsi ose bjondi), lindur në Vlorë në 1985

Artur Malo (alias Artur Muçaj), lindur në Shqipëri në 1984

Bernard Tahiraj (alias Ben, i njohur si Benard Shametaj), lindur në Shqipëri në 1984

Bilbib Kabello (alias Bibla), shqiptar i lindur në 1985

Denis Pashaj, lindur në Shijak në vitin 1986

Dino Abazi (alias Loku), lindur në Maqellarë të Dibrës në 1982

Dorian Alikaj (alias si fshatari ose Dori), lindur në Shqipëri në vitin 1985

Dorjan Pashaj,lindur në  Shqipëri në vitin 1985

Eduart Sallaku, lindur në Tiranë në 1969

Elvin Xamo (alias Gozhda), lindur në vitin 1979

Erjon Xhelili, lindur në Vlorë në 1983

Fatmir Xhelili (alias Miri), lindur në 1981

Klaudio Fani (alias Klodi), lindur në Fier në 1985

Kristian Nuredinaj (alias Cidhe), lindur në Shqipëri në 1983

Kujtim Elmazi (alias Khek), lindur në Vlorë në 1981

Luka Beqiraj (i njohur si Kriols), lindur në Vlorë në 1987

Nertil Gerra, lindur në Vlorë në 1988

Rauk Zenunaj (si Babo ndryshe Babushi), lindur në Vlorë në 1979

Ajet Cepaj, shqiptar i lindur në 1969

dd-2-1280x639.jpg
ent ela18:50 | 19/01/2019

E ftuar në emisionin “Thumb”, Dorina Mema ka folur rreth marrëdhënies së saj më të dashurin, të cilin nuk e ka bërë asnjëherë publik. Dorina Mema u është përgjigjur pyetjeve thumbuese të Aulonës dhe Fatmës ku ka treguar të rejat nga jeta personale dhe profesionale. Madje teksa fliste për marrëdhënien e saj është shprehur se nuk është thjesht një partner por bashkëshorti i saj.

Gazetarja e “Thumb” ka pyetur Dorinën se përse e mban këtë marrdhënie kaq diskrete nga media ndërkohë që është folur shumë edhe për pushimet e tyre jashtë vendit. Ajo është përgjigjur plot sportivitet:

“Po i njëjti është, ndryshojnë shtetet. Në fakt, nuk është i njëjti është bashkëshorti im! Më thoni a nuk është gjëja më e zgjuar që kam bërë gjithë jetën time? A tregohet bashkëshorti në Shqipëri?”

E pas kësaj gazetarja duke qeshur i ka thënë: “Jo se ta marrin”.

“Problemi është që nuk ma marrin dot dhe unë po mënjanoj një thyerje këmbe, krahu. Bëj shaka sepse njeriu nuk mbahet kurrë me dhunë”.- ka përfundur Dorina./abcnews.al

48388582_1128603443983035_6441356092411740160_n.jpg
ent ela10:15 | 23/12/2018

Këto pamje të rralla vijnë nga Tirana e vitit 1939. Janë realizuar nga fotografi gjerman Richard BuschZantner, i cili ka udhëtuar në Shqipëri pas pushtimit italian.

Njëra prej tyre tregon prishjen e ndërtesave për të ndërtuar rrugë të reja.

Fotografi gjerman realizoi një seri fotosh të veçantë dhe mjaft interesante.

Këto fotografi të rralla janë mbledhur dhe më pas publikuar nga studiuesi Robert Elsie.

policet-e-dhunuar-1280x960.jpg
ent ela14:38 | 15/11/2018

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka reaguar lidhur me aktet e dhunës që shoqëruan sot protestën për projektin e zgjerimit të Unazës së Madhe.

Nëpërmjet një komenti në rrjetet sociale, Veliaj bënë të ditur se ashtu si edhe në rastin e këndit të lojërave te Parku i Madh i Liqenit, edhe te Unaza e Madhe puna do mundë dhunën.

“Mirënjohje të thellë policëve bashkiake për qytetarinë përballë partisë së dhunës, hurit e zjarrit! Shërim të shpejtë 3 oficerëve të plagosur! Si tek Lodrat, Sheshi & Pazari, puna do e mundë dhunën, dhe qyteti do triumfojë mbi barbarinë! Ta harrojnë, Tirana nuk ndalet më!”, shkruan Veliaj në Twitter ku ka postuar edhe disa foto të policëve që janë dëmtuar.

4-9.jpg
G. P.18:32 | 23/08/2018

Çfarë ndryshimi mund të bëjë një ditë e vetme? Për një botë që ecën shumë shpejt, 24 orë shkaktojnë ndryshime që evoluojnë me shpejtësinë e dritës. Ndryshimë të panumërta ndodhin në këtë hapësirë kohore, ndërkohë që për në të tjerët mund të jetë thjesht një ditë pa humor e kaluar në gjumë. Më poshtë keni dy prova faktografike të të njëjtit vend fotografuar vetëm me një ditë diferencë nga gjendja e tyre fillestare.

1-Shpërthimi i vullkanit në malin e Shën Helenës, 1980

2-Çernobil, BRSS

3-Shkretëtira e Saharasë mbulohet nga bardhësia e borës

4-Pasojat e një tsunami në Japoni

5-Rënia e Murit të Berlinit.

6-Uragani Harvi

7-Rënia e bursës së vitit 1929

8-Tërmeti i Haitit në vitin 2010

9-Tërmet në Oqeanin Indian

 

10-Pasojat e Uraganit Katrina

/abcnews.al

 

Capture.JPGdd_.jpg
ent ela17:59 | 21/08/2018

Të gjithë kemi nga ato ditë ku asgjë nuk shkon ashtu siç e kishim parashikuar. Në të tilla ditë, të gjithë do të donim që të kishim një buton që ti përshpejtonte gjërat ose thjesht të mos ishim ngritur nga shtrati. Por këta njerëz na kanë provuar që peripecitë e një dite të terstë janë universale.

1-Keqardhje për picën e pangrënë dhe për personin që po e vajton:

2-Kjo nuk është mënyra se si lyhet një makinë:

3-Prandaj nuk duhet ecur nëpër tavan kur vjen në shkollë:

4-Një ëmbëlsirë pas buke: 

5-Një arsye për të pasur një kuzhinë të re:

6-Ke provuar ta fikësh dhe ndezësh përsëri?:

7-Kur nuk ke kohë të pastrosh dhëmbët në mëngjes:

8-Arkivoli pëson aksident, banori brenda nuk “mbijtetoi”:

9-Një pasagjer i paftuar:

10-Kur nuk është e shkruar të bëhesh milioner:

/abcnews.al

gettyimages-993228912.jpg
G. P.10:07 | 16/08/2018

Një grua në Korenë e Jugut është arrestuar pasi ka bërë në fshehtësi një foto nudo të një modeli dhe e ka ndarë atë nëpër rrjetet sociale, duke shkaktuar kështu dhe debate mbi seksizmin dhe standartin e dyfishtë në vend.

25 vjeçarja, e cila është gjithashtu një modele nudo, u dënua me 10 muaj burgim, pasi e kreu fotografinë në një kolegj arti në Seul. Gjithashtu, ajo do të duhet të bëjë 40 orë këshillimi mbi dhunën seksuale. Por ky lloj dënimi i rrallë për raste të tilla, ka bërë të mundur që të ketë reagime të ashpra nga protestuesit, të cilët janë të mendimit se policia dhe gjykata japin dënime preferenciale ndaj rasteve ku janë të përfshirë meshkujt.

Korea e Jugut është në mes të një epidemie të “kamerave spiune pornografike”, të njohura ndryshe si “molka”, të cilat kanë të bëjnë me meshkuj që filmojnë femrat pa dijeninë e tyre teksa ndërrohen nëpër ambiente si pishina apo palestra dhe duke i postuar ato nëpër rrjete të materialeve për të rritur. Më shumë se 6000 raste janë reportuar vetëm vitin e kaluar, me 80% të viktimave femra. Sipas statistikave të qeverisë, vetëm 8.7% e atyre të cilët zihen pre duke filmuar në fshehtësi burgosen në arrestimin e tyre të parë. Në 6465 rastet e vitit të kaluar, vetëm 119 të akuzuar janë dënuar.

Një turmë protestuesish tashmë ngrenë krye çdo muaj në Seul për këtë padrejtësi. Me pankartat “My life is not your porn” (Jeta ime nuk është pornoja jote), ata kërkojnë dënimin e atyre që filmojnë bashkë më personat që i shohin këto video.

Seo Seung-hui, aktivistja e Mbrojtjes së Dhunës Kibernetike Seksuale në Seul u shpreh se: “I gjithë reagimi nga policia për këtë rast të rrallë ku viktima është mashkull mbetet e pa dëgjuar më parë. Shumë rrallë i shohim të reagojnë në këtë mënyrë në rastet kur viktimat janë femra.”

Megjithatë, me vendimin e dhënë, gjykata tha se gruaja e paidentifikuar duhet të ndëshkohet, pasi ajo ka dëmtuar dinjitetin personal të viktimës. Viktima, sipas autoriteteve, po kalon çrregullime serioze të stresit post traumatik dhe me shumë gjasa ai nuk do të mundet më të vazhdojë karrierën e tij si model nudo.

Korea e Jugut, vend me një rrënjosje të parimeve patriarkale, është në mes të një beteje ndaj ngacmimeve seksuale. Vitin e kaluar, lëvizja #MeToo ka ekspozuar një numër të madh meshkujsh të akuzuar për ngacmime dhe sulme seksuale, duke përfshirë madje dhe një politikan të rëndësishëm të vendit./abcnews.al

lulzim-basha-2.jpg
G. P.13:40 | 29/06/2018

Përgjigjen për foton e bërë publike nga kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla, në seancë plenare, sipas të cilit kryedemorkati Lulzim Basha ka lidhje dhe implikohet drejtpërdrejt përmes vëllait të porositësve të miliona eurove të sekuestruara në makinat “Toyota Yaris” në Durrës ditë më parë, ia dha interesimit të gazetarëve.

“Parashtrimi i fotos vërteton vetëm se Taulant Balla është kapobanda dhe e ka marrë atë foto nga banda e Elbasanit. Unë takoj me mijëra njerëz si politikan. Nuk e mbaj mend atë person, as nuk më ka prezantuar njeri me atë person. Është apo nuk është ai, këtë nuk mund ta them unë, Një gjë është e saktë: Nëse është ai, ta marrin, ta arrestojnë që tani. Ta arrestojnë në këtë moment, nëse ky qenka personi i dyshuar”. 

Përpjekje për t’ia hedhur përgjegjësisë e quan kryeopozitari akuzën e materializuar me fotografinë e zotit Balla dhe padinë e këtij të fundit për shpifje, e cila pritet t’i përballë në gjykatë më 10 Korrik.

“E para, paratë janë të bandës së Elbasanit. Se çfarë janë aksesorët e tjerë, pak rëndësi ka. E dyta, policia është njoftuar nga partnerët. Dhe e treta, këto janë para droge, të cilat pastrohen me bekimin dhe garancitë e kupolës socialiste, në këtë rast të Kryetarit të Grupit Parlamentar të PS dhe Sekretarit të Përgjithshëm të PS. Normalisht, policia duhet ta kishte ndjekur se ku do të kishin shkuar paratë, duhet të kishte ndjekur informacionin që u ka shkuar i plotë nga agjencitë serioze të ligj zbatimit. Por, natyrisht, policia nuk është aty as për të arrestuar kokat e krimit, as për të vënë para përgjegjësisë Taulant Ballën, që është garantues i marrëveshjes. Është aty për t’u marrë me denoncuesit dhe jo me krimin”.

I pyetur nga ABC News nëse përshkallëzimi i aksionit opozitar pas refuzimit të hapjes së negociatave me Shqipërinë edhe këtë vit përfshin edhe një bojkot të mundshëm të parlamentit, kreu i selisë blu konfirmoi se diskutimet kanë nisur, të gjitha opsionet janë në tavolinë dhe se intensifikimi i këtij aksioni pritet në ditët e ardhshme./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono