Formacionet

Kosova.jpg
Veronik Istrefaj19:35 | 14/11/2019

Trajneri i Kosovës, Bernard Challandes, ka zgjedhur 11 futbollistët titullar për sfidën ndaj Çekisë. Mungesa më e madhe është padiskutim ajo e Vedat Muriqit, me bomberin që është zëvendësuar nga Nuhiu.

Rashica dhe Hadërgjonaj do të luajnë nga krahët, ndërsa Celina pas bomberit Nuhiu. Vojvoda, Rrahmani, Aliti dhe Kololli do të rreshtohen në mbrojtje, ndërsa para tyre Berisha dhe Rashkaj. Mes shtyllave, do të jetë si gjithmonë gardiani Muric.

E enjte, më 14 nëntor 2019, 20:45
Stadiumi “Štruncovy Sady”, Plzen

ÇEKI-KOSOVË 

Çekia: Vaclik, Celustka, Brabec, Coufral, Darida, Kremencik, Masopust, Jankto, Soucek, Boril, Kral. Trajner: J. Silhavy

Kosova: Muric, Vojvoda, Aliti, Rrahmani, Kololli, Hadërgjonaj, Rashkaj, Berisha, Celina, Rashica, Nuhiu. Trajner: B. Challandes

Gjyqtarë: Gianluca Roçhi, Filippo Meli, Ciro Carbone, Massimiliano Irrati (ITA)

/abcnews.al

shqiperia-stervitje.jpg
Vladimir Prenga09:11 | 14/11/2019

Sonte shqiptarët do të ndjekin sa Shqipërinë edhe Kosovën. Kuqezinjtë dhe Dardanët përballen respektivisht me Andorrën dhe Çekinë. Për skuadrën e drejtuar nga Edoardo Reja është detyrim fitorja, për të shkuar me moralin e duhur në sfidën me Francën. Italiani ka shumë dilema në lidhje me formacionin.

Andorra është kundërshtari ndaj të cilit ndonjë lojtar do të marrë minuta. Reja nuk i ka të gjitha në dorë. Florian Kamberi shikohet si titullar, por është në dorë të FIFA-s. Nëse Ok vjen deri në mesditë, atëherë sulmuesi i Hibernian luan nga fillimi.

Dilema edhe për portën. Ndoshta sonte është radha e Etrit Berishës. Pikëpyetjet për formacionin janë të shumta, duke parë se edhe ndeshja me Francën luhet vetëm pas tre ditësh. Në mbrëmje pritet të zbulohet gjithçka.

FORMACIONI I MUNDSHËM
Shqipëria: Berisha, Ismajli, Gjimshiti, Veseli, Hysaj, Trashi, Bare, Ramadani, Ndoj, Manaj, Kamberi.

Kosova e ka finale në Çeki. Luhet për vendin e dytë dhe trajneri Bernard Challandes nuk ka në dispozicion sulmuesin kryesor, Vedat Muriqi. Gjiganti nga Prizreni është dëmtuar dhe trajneri zviceran mendoj t’i besojë rolin e sulmuesit Milot Rashicës.

Anësori i Werder Bremen po shënon shpesh në Gjermani dhe me shpejtësinë e tij do të jetë mjaft problematik për çekët. Ai do të ketë mbështetjen e Celinës dhe Hadërgjonajt nga krahët, si dhe të Valon Berishës. Rashkaj dhe Halili do jenë dy qendërmesfushorët e tjerë, ndërkohë që në mbrojtje rikthehet Kololli.

FORMACIONI I MUNDSHËM
Kosova:
Muric, Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Kololli, Halimi, Rashkaj, Berisha, Hadërgjonaj, Celina, Rashica

/abcnews.al

Klopp-Guardiola.png
Veronik Istrefaj16:29 | 10/11/2019

Në orën 17:30, do të luhet kryendeshja e javës në Premier League, mes Liverpool dhe Manchester City. Klopp dhe Guardiola kanë zgjedhur formacionet e tyre zyrtare dhe surprizat nuk mungojnë. Lovren do të startojë titullarë së bashku me Van Dijk në qendër të mbrojtjes, ndërsa treshja e sulmit nuk ndryshon, me Salah-Mane-Firmino.

Manchester City do të ketë në portë gardianin Bravo, pasi Ederson është i dëmtuar. Fernandinho do të luajë si qendërmbrojtës, ndërsa Angelino i ka zënë vendin Mendy në krahun e majtë të mbrojtjes. Bernardo, Sterling dhe Aguero premtojnë gola për “Cityzens”./abcnews.al

FORMACIONET

Liverpool: Alisson, Alexander-Arnold, Lovren, Van Dijk, Robertson, Fabinho, Wijnaldum, Henderson, Mane, Salah, Firmino.

Man. City: Bravo, Walker, Stones, Fernandinho, Angelino, Rodri, Gundogan, De Bruyne, Bernardo, Sterling, Aguero.

sali-musta.jpg
Vladimir Prenga12:36 | 10/11/2019

Laçi dhe Kukësi janë gati për derbin e veriut. Armando Cungu dhe Shpëtim Duro kanë vendosur në lidhje me formacionet. Asnjë ndryshim në kampin kurbinas, ndërkohë që te Kukësi mungojnë lojtarë si Abazaj dhe Musolli, kurse Limaj e Shkurtaj janë në stol. Sulmuesi mund të marrë minuta, kurse për mesfushorin është shumë e vështirë.

Duro ka vendosur që të luajë me Kotobellin në të majtë të mbrojtjes, kurse Kitanovski do të luajë si mesfushori i majtë. Lulaj është pozicionuar si mesfushor qendre, kurse në sulm do të aktivizohet sërish Mirlind Daku, i cili i nderoi verilindorët në ndeshjen me Flamurtarin.

Vlerësim maksimal i ka bërë Laçi-Kukësi dhe Sektori i Arbitrave, teksa do të ketë edhe gjyqatarë linje, madje njëri prej tyre është Juxhin Xhaja, i cili mban edhe stemën e FIFA-s. Po një ndërkombëtar është zgjedhur si kryesor, lezhjani Eldorian Hamiti.

Kategoria Superiore – Java 12
E diel, më 10 nëntor, ora 13:30
Stadiumi i Laçit, Laç

LAÇI-KUKËSI
Laçi:
Stajila, Fagaj, Ignjatovic, Domgjoni, Turkaj, Shehu, Deliu, Lushkja, Teco, Xhixha, Nwabueze. Trajner: Armando Cungu
Kukësi: Xhika, Maliki, Teqja, Obanor, Kotobelli, Lulaj, Ethemi, Rroca, Kitanovski, Gavazaj, Daku. Trajner: Shpëtim Duro

Gjyqtarë: Eldorian Hamiti, Ridigers Ccokaj, Erind Burgu, Renato Malaj; Gjyqtarë linje: Juxhin Xhaja, Klajdi Kola

/abcnews.al

Tirana-Vllaznia-1280x866.jpg
Veronik Istrefaj17:04 | 08/11/2019

Dy trajnerët, Julian Ahmataj dhe Mirsad Jonuz, kanë zgjedhur lojtarët titullarë për sfidën Tirana-Vllaznia, që starton në orën 18:00. Ahmataj vazhdon të rreshtojë një Tiranë sulmuese, me Halilin, Cobinnah, Cale dhe Ngoo. Në mesfushë, do të luajë titullar lojtari i talentuar, Çelhaka. Imami është në qendër të mbrojtjes me Osmanin, ndërsa Vangjeli dhe Ismajlgeci nga krahët.

Te Vllaznia, ka shumë ndryshime nga humbja kundër Bylisit. Jonuz ka ulur në stol plot pesë lojtarë. Lekaj, Kruja, Walusimbi, Zogaj dhe Shtubina e kanë humbur vendin në formacion. Jonuz dukshëm nuk ishte i kënaqur me paraqitjen e të tijve në sfidën kundër Bylist dhe sot ndaj Tiranës, ka rreshtuar thuajse një formacion të ri./abcnews.al

KATEGORIA SUPERIORE
E premte, 8 nëntor 2019 (18:00)

TIRANA – VLLAZNIA

Tirana: Lika, Vangjeli, Osmani, Imami, Ismajlgeci, Çelhaka, Halili, Batha, Cobinnah, Cale, Ngoo. Trajner: J. Ahmataj

Vllaznia: Sherri, Gurishta, Malota, Marku, Krymi, Ramadani, Hygor, Lika, Sinho, Maranhao. Trajner: M. Jonuz

Leverkusen.png
Igli Nikolli20:38 | 06/11/2019

Pep Guardiola po mendon edhe për ndeshjen e fundjavës kundër Liverpoolit. Trajneri spanjoll ka bërë ndryshime në formacion për ndeshjen e sotme kundër Atalantës. Manchester City kërkon fitoren në “San Siro” për t’u kualifikuar dy ndeshje para fundit.

Ekipi italian kërkon pikët e para në Champions dhe Gasperini ka zgjedhur formacionin më të mirë. Berat Gjimshiti do të zbresë në fushë sërish si titullar, ndërsa golat priten nga dyshja Gomez-Ilicic. Interesante do të jetë edhe përballja taktike. Guardiola do të tentojë dominimin për 4-3-3 e tij klasik, ndërsa Gasperini i përgjigjet me skemën 3-4-2-1.

Atalanta – Manchester City

E fortë përballja në “BayArena” midis Bayer Leverkusen dhe Atletico Madrid, pavarësisht se “Aspirinat” renditen në vend të fundit të grupit D me zero pikë. Havertz dhe Volland do të përpiqen të çajnë “murin” spanjoll dhe të sigurojnë pikët e para.

Triumf kërkon edhe Atletico e Simeones. Ekipi spanjoll vjen nga dy barazime rresht në transferta në kampionat. Sot do të tentojë fitoren për të hedhur një hap drejt kualifikimit. Diego Costa dhe Morata do të formojnë repartin ofensiv në mungesë të Joao Felix, i cili është i dëmtuar. /abcnews.al

Leverkusen – Atletico Madrid
Real-Madrid-1-1280x998.jpg
Veronik Istrefaj20:33 | 06/11/2019

PSG do të luajë kundër Club Brugge në Francë, aty ku do të synojë fitoren dhe kualifikimin nga faza e grupeve. Kampionët e Francës kanë 9 pikë pas 3 ndeshjeve të para dhe synojnë të fitojnë për herë të katërt në po aq takime.

Tuchel ka rreshtuar një ekip shumë të fortë në fushën e lojës, ku vëmendjen më të madhe e merr tresha e sulmit, Icardi, Mbappe e Di Maria.

Real Madrid pret në “Santiago Bernabeu ekipin e Galatasaray, në një sfidë ku “Galaktikët” janë dukshëm favoritë. Zinedine Zidane nuk ka preferuar të bëjë asnjë ndryshim në formacion, duke preferuar sërish Rodrygon para Vinicius Junior.

Hazard dhe Benzema do të luajnë në sulm, ndërsa Casemiro, Kroos dhe Valverde do të rreshtohen në mesfushë. Katërshja e mbrojtjes është e njohur. Marcelo, Ramos, Varane dhe Carvajal do të mbrojnë portën e Courtois./abcnews.al

vllaznia.png
Veronik Istrefaj17:26 | 04/11/2019

Sot në orën 18:00, luhet sfida mes Vllaznisë dhe Bylisit, në “Loro Boriçi”. Dy trajnerët kanë vendosur për formacionet e tyre. Si Jonuz, ashtu dhe Dovedan, vijnë në këtë takim me synim fitoren dhe kanë hedhur në fushë formacione sulmuese. Vllaznia do të luajë me tre futbollistë në sulm: Lika, Zogaj dhe Shtubina.

Ndërsa Doveda, luan me plot katër sulmues. Guindo do të udhëheqë ekipin në majë të sulmit, i mbështetur në krahë nga Qardaku dhe Hadroj, ndërsa kapiteni Murataj do të luajë si sulmues i dytë./abcnews.al

KATEGORIA SUPERIORE, JAVA 11
E hënë, 4 nëntor 2019, ora 18:00 (Loro Boriçoi)

VLLAZNIA – BYLIS  

Vllaznia: Sherri, Lekaj, Shehi, Malota, Walusimbi, Marku, Krymi, Kruja, Lika, Zogaj, Shtubina. Trajner: M. Jonuz

Bylis: Hidi, Ymeraliaj, Goxha, Janku, Ndreca, Mëllugja, Hadroj, Bajramaj, Murataj, Qardaku, Guindo. Trajner: V. Dovedan

Gjyqtarë: Blerim Ziri, Endrit Veseli, Uran Korra, Eldorjan Hamiti

ngoo-dunga-1280x853.jpg
Vladimir Prenga12:12 | 23/10/2019

Laçi-Teuta dhe Bylis-Tirana janë dy përballje mjaft interesante. Bardheblutë dhe durrsakët kanë fituar takimet e fundit në fundjavë dhe Mema e Shkëmbi kanë vendosur të mos bëjnë asnjë ndryshim në formacion.

E njëjtë situata edhe te kurbinasit, që gjatë këtyre ditëve kanë pasur ndonjë dilemë. Bylisi ka bërë ndryshime. Bicaj është rikthyer dhe ka marrë vendin e Jankut në mbrojtje, ndërkohë që nga stoli e nis Qardaku. Nga a majta e mesfushës e nis nga fillimi Ndreca.

KATEGORIA SUPERIORE – JAVA 9
E mërkurë, më 23 tetor 2019, 13:00

Laçi-Teuta
Laçi: Stazhila, Fangaj, Ignjatovic, Domgjoni, Turkaj, Shehu, Deliu, Lushkja, Teco, Xhixha, Nwabueze. Trajner: Armando Cungu
Teuta: Frashëri, Todorovksi, Hoxha, Arapi, Kouros, Aleksi, Gashi, Kallaku, Çyrbja, Avdyli, Nikac. Traner: Bledi Shkëmbi

Bylis-Tirana
Bylis: Hidi, Ymeralilaj, Bicaj, Goxha, Peposhi, Ntepe, Murataj, Mëllugja, Ndreca, Qardaku, Guindo. Trajner: Veljko Dovedan
Tirana: Bakaj, Vangjeli, Osmani, Imami, Hoxhallari, Batha, Karabeci, Hasani, Cobbinah, Cale, Dunga. Trajner: Ardian Mema

/abcnews.al

Teuta.png
Igli Nikolli17:31 | 18/10/2019

Rikthehet Kategoria Superiore. Teuta dhe Flamurtari do të jetë dueli i parë i javës së tetë. Përballja që do të zhvillohet në Elbasan do të nisë në orën 18:00 dhe dy trajnerët kanë zgjedhur titullarët.

Bledi Shkëmbi ka zgjedhur skemën 4-4-2. Teuta do të tentojë fitoren e katërt në këtë sezon dhe vazhdimin e kryesimit. Pikët janë jetike edhe për Flamurtarit. Kuqezinjtë renditen në vend të fundit me 2 pikë. Dritan Sadedini ka zgjedhur formacionin 4-1-2-3 dhe djemtë e tij do të provojnë të arrijnë fitoren e parë në kampionat, teksa sfida do të gjykohet nga lushnjari Laver Alla. /abcnews.al

KATEGORIA SUPERIORE – JAVA 8
E premte, më 18 tetor, ora 18:00
Stadiumi “Elbasan Arena”, Elbasan

TEUTA – FLAMURTARI

Teuta: Frashëri, Todorovski, Hoxha, Arapi, Kouros; Çyrbja, Aleksi, Kallaku, Avdyli; Kalid, Nikac. Trajner: Bledi Shkëmbi

Flamurtari: Moçka, Gocaj, Sarris, Zeqaj, Deliaj; Nebihu, Pjeshka, Rrapaj; Nika, Sukaj, Ribaj. Trajner: Dritan Sadedini

Gjyqtarë: Laver Alla, Devis Koreshi, Edmir Malo, Olsid Ferataj


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono