forcimi

aleksander-vucic.jpg
ad min14:35 | 26/10/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç falënderoi Rusinë për dërgimin e raketave të sofistikuara në stërvitje të përbashkëta për mbrojtjen ajrore. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë bëri të ditur se sistemet e saj raketore S-400 dhe Pantsir-S po marrin pjesë në stërvitje të përbashkëta me forcat serbe në Serbi.

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç tha gjatë vizitës në një aeroport ushtarak pranë Beogradit, se është i impresionuar nga ajo që mund të bëjnë sistemet ruse tokë-ajër.

“U jemi mirënjohës miqve tanë rusë që kanë rritur në mënyrë dramatike kapacitetet tona mbrojtëse”, është shprehu Vuçiç.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë bëri të ditur se sistemet e saj raketore S-400 dhe Pantsir-S po marrin pjesë në stërvitje të përbashkëta me forcat serbe në Serbi. Sistemi S-400 do të kthehet në Rusi pas gjashtë ditësh stërvitje, ndërsa Vuçiç tha se qeveria e tij e ka blerë sistemin Pantsir-S.

“Po flasim për sisteme fantastike. Sikur të kishim S-400, askush nuk do të guxonte të fluturonte mbi Serbi”, tha Vuçiç.

Rusia ka kontribuar në ushtrinë e Serbisë me aeroplanë luftarakë, helikopterë sulmues dhe tanke. Ndërkohë të premten, Serbia nënshkroi edhe marrëveshje për tregti të lirë me Bashkimin Ekonomik Euro-aziatik, të udhëhequr nga Rusia./ABC News Albania

euro.jpg
ad min14:41 | 20/01/2019

Vazhdon forcimi i Euros në tregun e këmbimit valutor edhe pse me ritme të kujdesshme. Fundjava është mbyllur me forcim të Euros në treg, e një dobësim të lehtë të Dollarit amerikan.

Sipas Bankës së Shqipërisë, monedha e përbashkët është shkëmbyer me 123.99 Lekë, me një rritje të lehtë prej 0.11%. Ndërsa Dollari amerikan, sipas të njëjtit burim ka pësuar një ulje të lehtë me 0.01%, duke u këmbyer me 108.71 lekë.

Me rritje është mbyllur java për Paundin britanik, ndërsa e kundërta ka ndodhur me Frangën zvicerane./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono