FMN

MISIONI-I-FMN-DEKLARATA-1280x720.jpg
Sej rie23:45 | 06/06/2019

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka paralajmëruar se lufta tregtare mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës po vë në rrezik ekonominë globale. FMN ka akuzuar entet amerikane për shpërfillje të risqeve që i kanosen sistemit financiar global.

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka deklaruar të enjten se tensionet tregtare globale të shkaktuara nga rritja e tarifave nga Shtetet e Bashkuara do të dëmtojnë ekonominë globale. Sipas FMN, është jashtëzakonisht e rëndësishme që Shtetet e Bashkuara të zgjidhin kontestin e tyre me Kinën, pasi përdorimi i tarifave për t’i bërë presion gjigandit aziatik po minon sistemin global të tregtisë. FMN ngriti gjithashtu shqetësimin se sistemi financiar amerikan po bëhet i cënueshëm në kushtet aktuale të tregut, duke nënvizuar se të ardhurat mesatare të korporatave kanë qenë historikisht të larta, ndërsa standardet e shërbimeve po vijnë drejt dobësimit. Fondi paralajmëroi se një ndryshim i papritur i këtij ambjenti komod për korporatat amerikane mund të përmbysë situatën dhe të krijojë një tkurrje të aktiviteteve, investimeve dhe krijimit të vendeve të punës. “Sistemi financiar duket i shëndetshëm por rreziqet afatmesme ndaj stabilitetit financiar po rriten”, deklaroi FMN. Fondi kritikoi entet rregullatore të Shteteve të Bashkuara se ofrojnë reagime të vakëta për t’i bërë kontrast këtyre rreziqeve dhe gatishmëri për të lehtësuar masat shtrënguese./ABC News Albania 24/7

ekonomia.jpg
G. P.21:13 | 08/05/2019

Që prej fillimit të krizës politike në vend, Banka e Shqipërisë ka shprehur shqetësimin se mund të ndikojë edhe në ekonomi. Arben Malaj, anëtar i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë, deklaroi këtë të mërkurë në Abc News se çdo acarim i situatës politike ka ndikime negative në ekonomi. Në emisionin “Byro Politike” nga Juli Xhokaxhi, Malaj nënvizoi se Banka e Shqipërisë nuk do të interferojë në ballafaqimin e brendshëm politik.

“E kemi ngritur këtë shqetësim që ka aktualisht vendi ynë. Ne nuk duam të interferojmë në ballafaqimin politik mazhorancë-opozitë, por nuk mund të ngurojmë që të japim mesazhin publik që çdo acarim i situatës politike dhe çdo zvarritja e zgjidhjes ka ndikime negative në ekonomi. Pastaj sa do jenë këto ato do jenë për t’u matur. Ne jemi në detyrimin emergjent të ndryshojmë mënyrën e qeverisjes së vendit nga qeverisja me statistika, nga qeverisja me emocion, nga qeverisje me telefon, në një qeverisje që duhet të bazohet në kërkimin shkencor sipas ministrive përkatëse. Është e detyrueshme dhe imediate që çdo dikaster të ketë departament të kërkimit shkencor, ku mund të gjesh shumë mirë të rinj të talentuar shqiptarë”, tha Malaj.

Eksperti i ekonomisë Vjold Danaj nga ana tjetër tregoi se si ndikon kriza politike në ekonomi. Ai u shpreh se situata aktuale mund të çojë në frenimin e investimeve, frenimin e konsumeve dhe largimin e shqiptarëve nga vendi.

“Ndikimet janë qoftë në frenimin e investimeve të bizneseve qoftë edhe shqiptare vendase duke e parë situatën jo të qartë dhe ecurinë e saj, asnjë biznes nuk e merr guximin të bëjë investime madhore në vend. Gjëja tjetër është frenimi i investimeve të huaja. Asnjë i huaj nuk mund të vijë në një vend që nuk ka stabilitet ekonomik. Problemi i pronës në Shqipëri është një problem madhor që ul ose kufizon investimet e huaja. Kjo situatë politike krijon këtë zymtësinë e situatë ekonomike e cila çon në frenimin e investimeve, frenimin e konsumeve dhe largimin e mëtejshëm të shqiptarëve. Aq më keq që ne kemi një mungesë të madhe edhe në pjesën e investimit në infrastrukturën e arsimit”, tha Danaj./abcnews.al

Tabaku-1-1280x696.jpg
Sej rie14:40 | 07/05/2019

Ish-nënkryetarja demokrate e Komisionit të Ekonomisë ka akuzuar qeverinë se po shkatërron ekonominë e veendit. Në një deklaratë nga selia blu, duke iu referuar konluzioneve të një dite më parë të FMN, Jordia Tabaku tha se borxhi i lartë i vendit vjen për shkak politikave të gabuara të qeverisë, të cilat i ka denoncuar që herët Partia Demokratike.

Në deklaratën e thirrur për media, ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë Jorida Tabaku, gjetjet e Fondit Monetar Ndërkombëtar i sheh si shqetësime të artikuluara prej kohësh nga forca politike ku bën pjesë.

“Rritja e borxhit publik, ulja selektive e taksave për bizneset e disa oligarkëve dhe PPP-të korruptive kanë dobësuar ekonominë, duke ndikuar për keq në çdo familje që nuk është në biznes me qeverinë”.

Shqetësimet për rritjen ekonomike, borxhin publik dhe detyrimet e prapambetura, janë vetëm një pjesë e gjendjes kritike sipas demokratëve.

“Këtë konfirmoi edhe FMN-ja, e cila parashikon këtë vit rënie të ekonomisë për shkak të thatësirës. Borxhi i lartë publik është një faktor në dobësimin e ekonomisë dhe po ndiqet me shqetësim si nga Fondi, ashtu edhe nga opozita. Me një borxh ekonomik në kufijtë e 70% të PBB-së, FMN i tërheq vëmendjen qeverisë se ka shteruar pothuajse çdo mundësi tjetër për të marrë borxh. Pavarësisht se qeveria ka gënjyer, e ka fshehur dhe nuk e ka raportuar këtë të dhënë, FMN e tha qartë se detyrimi prej 300 milionë euro është pjesë e borxhit të rritur publik”. 

Rimbursimi i TVSH-së, politikat fiskale favorizuese ndaj një grupi njerëzish dhe koncesionet dhe PP-të kanë krijuar një rrezik të vazhdueshëm në buxhetin e shtetit, thekson Tabaku.

“Investimet në infrastrukturë, që hapin vende pune dhe nxisin ekonominë, vazhdojnë të pakësohen çdo vit, sepse qeveria paguan 1.7 miliard euro ose 13% të Prodhimit të Brendshëm Bruto për faturat e PP-vë që kanë shkuar tek një grusht oligarkësh të lidhur me qeverinë e Edi Ramës”. 

Klientelist e quan Tabaku edhe ligjin e ri për Koorporatën e Investimeve, i cili e kthen kryeministrin në pronar de facto të pasurive publike.

“Diagnoza që FMN ka për ekonominë shqiptare është se ajo vuan nga sëmundja e rrezikshme: është një ekonomi që pasuron një grusht njerëzish pranë pushtetit, që punon për pakicën dhe jo për shumicën”.

Zgjidhja për këtë vjen përmes alternativës së partisë demokratike – deklaron Tabaku – që promovon konkurencën e lirë, mundësitë e barabarta për të gjithë dhe taksa të ulëta./ABC News Albania 24/7

fmn-1280x686.jpg
nev ila16:00 | 06/05/2019

Misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar që mbylli misionin në Tiranë thotë se e ardhmja e ekonomisë shqiptare është e favorshme, por i bëjnë apel qeverisë të tregohet e kujdesshme gjatë këtij viti. Me shqetësim sheh nivelin e borxhit publik dhe dobësimin e financave në buxhet.

Fondi Monetar Ndërkombëtar në mbyllje të vizitës dy javore në Tiranë konstaton se perspektiva ekonomike e Shqipërisë është e favorshme, por në 2019 parashikon ngadalësim të rritjes ekomomike, ndryshe nga pritshmëritë.

“Këtë vit rritja parashikohet të ngadalësohet në 3.5%, për shkak të efektit bazë të prodhimit rekord të energjisë elektrike në vitin 2018 dhe ngadaklësimit të saj në vendet partnere” , tha shefi FMN.

Për periudhën afatmesme rritja ekonomike pritet të jetë afër nivelit 4%, por për ruajtjen e këtij ritmi, Fondi i sugjeron qeverisë shqiptare ndërmarrjen e disa reformave.

Rrisqet kryesore, vijnë nga borxhi i lartë publik dhe dobësitë në financat publike. Ndaj FMN rekomandon, konsolidim të mëtejshëm fiskal. Por kjo nuk do të thotë aspak rritje taksash.

Ne rekomandojmë të bëhet një rikorigjim që duhet të arrihet përmes rritjes së të ardhurave fiskale sepse nevojat e mëdha që ka Shqipëria për infrastrukturë dhe zhvillim njerëzor, nuk lejojnë shkurtime të mëtejshme të shpenzimeve”, ka theksuar shefi i FMN.

Kjo nuk përkthehet në mënyrë automatike në rritje të bazës. Por duhet një miradministrim më i mirë i institucioneve tona për të ulur informalitetin”, deklaroi ministrja e financave Anila Denaj.

Por sa mund të ndikojë klima politike në përkeqësimin e treguesve ekonomikë për 2019?

Në veçanti përkeqësim i ndjeshëm i ambientit të huaj dhe tensioni i rritur në vend mund të sjellë pasoja negative për ekonominë”, tha Guvernatori i Bankës Shqiptare Genc Sejko.

“Në parashikimet tona nuk i kemi përfshirë efekte të tilla por e vërteta është që mund të ketë një rrezik të tillë”, deklaroi më tej shefi i FMN.

FMN i ka ripërsëritur qeverisë shqiptare kërkesën për të ndalur propozimet e pa kërkuara për dhënien e kontratave të partneritetit publik privat për shkak të riskut të lartë që kanë për buxhetin dhe ekonominë, si dhe rishikim të nismës për korporatën e investimeve shqiptare./ABC News Albania 24/7

greqia.jpg
G. P.15:05 | 03/05/2019

Greqia mund të paguajë para kohe një pjesë të kredisë së marrë nga Fondi Monetar Ndërkombëtar. Kërkesa e Athinës zyrtare u miratua nga ministrat e Financave të zonës Euro.

Më në fund, lajme të mira për financat e Greqisë. Ministrat e Financave të eurozonës kanë miratuar vendimin e Greqisë që të paguajë para kohe një pjesë të kredisë që kishte marrë nga fondi monetar ndërkombëtar.

Bëhet fjalë për një pagesë me vlerë 3.7 miliardë euro, që u përket kredive që skadojnë këtë vit dhe vitin e ardhshëm. Nga kjo lëvizje financat publike greke do të kursejnë 150 milionë Euro. Por ky nuk është i vetmi lajm i mirë.

Ka hyrë tashmë në fuqi vendimi i Mekanizmit Europian të Stabilitetit Financiar (EFSF), për lehtësimin e borxhit publik grek, me një vlerë përfitimi më shumë se 970 milionë euro.

Një pjesë e kësaj shume do të dalë nga reduktimi i interesave të kreditimit për periudhën nga Janari i vitit të kaluar deri në Qershor 2019, me ç’rast Greqia do të fitojë 329 milionë euro.

Pjesa tjetër përfaqëson një divident prej më shumë se 644 milionë euro prej fitimit të bankave të eurosistemit që kishin blerë obligacione greke.

Kreu i EFSF, Klaus Regling, deklaroi me këtë rast se “vendimi për të reduktuar interesat e kreditimit të Greqisë tregon se qeveria greke po i mban angazhimet e veta për reformat. Dhe kjo ka rëndësi të madhe për ne, pasi kemi livruar më shumë se 200 miliardë euro kredi për Greqinë”./ABC News Albania 24/7

SEJKO-FMN-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela15:52 | 25/04/2019

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, zhvilloi një takim me misionin e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), të kryesuar nga z. Jan Kees Martijn, Shefi i Misionit për Shqipërinë. Çështjet e diskutuara gjatë këtij takimi mësohet se lidhen me zhvillimet makroekonomike, pritshmëritë për vitin 2019 dhe periudhën afatmesme, faktorët e rritjes ekonomike; inflacioni dhe parashikimet për kthimin e inflacionit në objektiv. Gjithashtu sipas një njoftimi të bërë publik nga Banka e Shqipërisë mësohet se me misionin e FMN-së është diskutuar edhe mbi kursin e këmbimit dhe ecurinë e tij; tregjet financiare; sistemin bankar, konsolidimin i tij dhe shumë çështje të tjera të ndjeshme në fushën ekonomike. Në ditët në vijim, misioni i FMN-së do të zhvillojë takime me drejtues të lartë pranë Bankës së Shqipërisë dhe Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë me qëllim diskutimin më në detaje të çështjeve të ndryshme lidhur me ecurinë e ekonomisë së vendit. /abcnews.al

fmn.jpg
G. P.11:52 | 15/04/2019

“Banka e Shqipërisë duhet të vazhdojë masat për të reduktuar kreditë me probleme, nxitjen e kreditimit dhe stimulimin e përdorimit të monedhës kombëtare”.

Janë këto kërkesat e Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore që iu adresuan Guvernatorit Gent Sejko në mbledhjet që u zhvilluan në Uashington.

“Shqipëria duhet të vazhdojë reformat strukturore dhe të përmirësojë klimën e biznesit”, nënvizuan përfaqësuesit e institucioneve më të larta financiare, sipas të cilëve është shumë i rëndësishëm edhe bashkërendimi në vazhdimësi i politikës monetare me atë fiskale.

Në këtë mënyrë ndihmohet forcimi i stabilitetit makroekonomik të vendit dhe sigurohet rritje ekonomike afatgjatë./abcnews.al

fmn-kine-1280x676.jpg
ent ela15:21 | 12/04/2019

Drejtoresha e Fondit monetar Ndërkombëtar, Kristin Lagard u shpreh se marrëveshjet e arritura mes Kinës dhe Bashkimit Europian, kohët e fundit, janë një hap shumë pozitiv dhe i rëndësishëm.

Liderët kinezë ditët e fundit janë takuar me kolegët e tyre në Kroaci. Një vizitë kjo, pjesë e një përpjekjeje për të përforcuar marrëdhëniet tregtare mes Bashkimit Europian dhe Kinës. Në këtë kuadër mori pjesë dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar për ti kërkuar të gjitha vendeve që të përforcojnë lidhjet ekonomike dhe të braktisin barrierat doganore, që pengojnë rritjen globale.

Kristin Lagard, drejtoresha e FMN-së, u shpreh se ishte optimiste. Sipas saj rinovimi i energjisë së përbashkët është një shpresë për të tejkaluar rreziqet. Rreziqe që sipas saj vijnë nga politikat e brendshme dhe problemet në bashkëpunimet ndërkombëtare.

Bashkëpunimi ndërkombëtar është pikërisht ai që liderët e bashkimit europian dhe Kinës po kërkojnë në takimet e tyre të fundit. Të dyja palët theksuan rëndësinë e tij por pranuan njëkohësisht se ekzistojnë ende cështje të ndryshe ku nuk është arritur ende një dakordësi. /abcnews.al

FMN-PER-PPP.mpg_snapshot_00.59-1280x720.jpg
ent ela16:08 | 29/01/2019

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka nënvizuar edhe njëherë rrezikshmërinë për ekonominë shqiptare të kontratave me Partneritet Publik Privat. Duke përshendetur vullnetin e qeverisë për ndalimin e kësaj praktike, FMN në raportin e fundit shkruan se në buxhetin e 2019, parashikohet një listë e PPP-ve potenciale, sa 15% e prodhimit të brendshëm bruto të vendit.

Të hartuara dobët dhe me risk të lartë. Kështu i sheh fondi ndërkombëtar ndërkombëtar kontratat me partneritet publik privat. Në raportin e publikuar së fundi për Shqipërinë shprehet shqetësimi për shifrat në rritje në raport me GDP.

“Rritja e shpejtë e PPP ka shtuar edhe risqet fiskale dhe stafi propozoi hapa të mëtejshëm për të kontolluar këtë aspekt. Përveç stokut ekzistues të PPP-ve prej 31 për qind e GDP-së (që mbulon më shumë se 220 projekte përfshirë koncesionaet në energji me më shumë se 23 pikë përqindje) në buxhetin e 2019 dokumentet parashikojnë një listë të PPP-ve potenciale që arrinin në 15 për qind të GDP-së”.

Borxhi publik është i lartë, “ndërsa niveli i ulët i kursimeve të brendshme dhe mungesa e investitorëve të mëdhenj institucionalë e rrit varësinë ndaj burimeve të huaja të financimit – vëren Fondi Monetar Ndërkombëtar sipas të cilit  Rritja e varësisë nga PPP-të për projektet e infrastrukturës ka rezultuar në shtimin e detyrimeve potenciale. Rreziqet e brendshme gjithashtu përfshijnë ndikimin e thatësirës në prodhimin e energjisë, duke krijuar risqe për buxhetin.

Fondi vlerësuar pozitivisht ndryshimet në ligjin për parneritetin publik privat.

“FMN mirëpriti ndryshimet e planifikuara në legjislacionin e PPP për të rritur rolin e Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë si një mbikqyrës për koston potenciale të PPP-ve si një hap i parë pozitiv. Do të ishte kritike që të sigurohet vlera e parave përmes një procesi ofertimi konkurrues për të gjithë projektet duke ndaluar kështu pranimin e ofertave të pakërkuar”.

Fondi Monetar Ndërkombëtar nënvizon gjithashtu rëndësinë për marrjen e masave për të mos krijuar më detyrime të prapambetura të cilat kanë arritur në 24.5 miliardë lekë (200 milionë euro) deri në shtator të vitit 2018.

Kjo shumë  që është sa 1.5 për qind e PBB, dominohet nga borxhet e qeverisë qendrore me rreth 17 miliardë lekë dhe nga borxhet e qeverisë lokale me mbi 7 miliardë lekë. /abcnews.al

 

fmn.jpg
G. P.23:24 | 21/01/2019

Një raport i ri i Fondit Monetar Ndërkombëtar paralajmëron se re të zeza po mblidhen mbi ekonominë globale. Dokumenti nënvizon se shkak për cënimin e treguesve të ekonomisë janë bërë kontesti tregtar SHBA-Kinë dhe dalja e mundshme e Britanisë nga BE pa një marrëveshje.

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka paralajmëruar se përshkallëzimi i tensioneve tregtare mes fuqive të mëdha mund të minojë rritjen ekonomike globale. Në një raport të ri ku analizohen pritshmëritë ekonomike, FMN paralajmëron gjithashtu se një rrezik i madh rrjedh edhe nga një dalje e mundshme e Britanisë së Madhe nga BE pa një marrëveshje.

Fondi parashikon që gjatë vitit 2019, rritja ekonomike në nivel botëror do të jetë 3.5 për qind, një kuotë kjo më e ulët se parashikimi i bërë tetorin e kaluar, kur ishte 3.7 për qind. Sa i takon Mbretërisë së Bashkuar, raporti parashikon një rritje prej 1.5 për qind për këtë vit dhe atë të ardhshmin, por gjithashtu nënvizon rrezikun që vjen nga pasiguritë financiare, që mund ta ulin shifrën.

Të dhënat statistikore për këtë vit janë më të ulëta se ato të vitit të kaluar. Rritja e tarifave nga presidenti Donald Trump për produktet kineze dhe përgjigjia reciproke e Pekinit i kanë dhënë tashmë efektet për një ulje të parashikimeve. FMN parashikon gjithashtu se ngadalësimi i ritmit ekonomik të Kinës do të vazhdojë, ndonëse parashikimet për rritjen për vitet 2019 dhe 2020 është 6.2 për qind.

Raporti i ri i fondit përmban gjithashtu parashikime të tkurrura për ekonomitë e zhvilluara, sidomos për ato të Eurozonës. Kjo situatë reflekton mes të tjerash rënien e industrisë së mjeteve motorike në Gjermani për shkak të skandalit të emetimeve. Gjithashtu, shqetësime ngrihen për Italinë, ku regjistrohet paqëndrueshmëri në tregjet financiare dhe në sistemin bankar për shkak të planit të qeverisë për të rritur shpenzimet, një lëvizje kjo që kundërshtohet nga Bashkimi Europian. Edhe pse në raport nënvizohet se rimëkëmbja globale nga recesioni i madh i viteve 2008-2009 do të vazhdojë, ai vë në dukje se retë e zeza po mblidhen./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono