florida

mbikalimi-1280x656.jpg
gra moz13:16 | 16/03/2018

Autoritetet e Floridës në Shtetet e Bashkuara te Amerikes saktësuan se 6 persona humbën jetën gjatë shembjes së një mbikalimi pranë një universiteti në Majemi. Gjithashtu mësohet se 8 persona të tjerë mbetën të plagosur.

Të paktën 6 persona kanë humbur jetën për shkak të shembjes së një ure këmbësorësh në Majemi në afërsi të kampusit të Universitetit Ndërkombëtar të Floridas. Gjatë shembjes, mbikalimi ka zënë poshtë 8 makina, të cilat ishin të ndaluara në semaforin e kuq. Mësohet se 8 persona janë transportuar në spitalin më të afërt, ku po marrin trajtimin e nevojshëm. Gjithashtu duke konfirmuar bilancin, autoritetet njoftuan se ndërtimi i mbikalimit nuk kishte përfunduar ende.

“Gjëja më e rëndësishme që mund të bëjmë tani është të lutemi për ata që përfunduan në spital, për shërimin e plotë të tyre dhe të lutemi për familjarët që humbën të dashurit e tyre”, u shpreh Guvernatori i Floridas, Rick Scott. Ai shtoi më tej se autoritetet do të bëjnë më të mirën e tyre për të zbuluar ndonjë keqfunksionim që çoi në shembjen e urës dhe nëse është kështu, ata persona do të mbajnë përgjegjësi.

Akoma nuk është e qartë pse mbikalimi, ndërtimi i të cilit nuk kishte përfunduar ende, u shemb në autostradë. Hetimet për këtë incident kanë nisur. Ura ishte e gjatë 53 metra, ka kushtuar 14.2 milionë dollarë dhe po ndërtohej për t’i rezistuar uraganëve të kategorisë 5 dhe do të zgjaste të paktën 100 vite. Por mbikalimi nuk ishte çertifikuar nga shteti i Floridas.

Për këtë çështje ka reaguar edhe presidenti amerikan, Donald Trump, i cili ka folur për një incident tragjik dhe ka falenderuar ekipet e shpëtimit për punën e tyre. Ndërkohë, mediat lokale raportojnë se ndërtimi i mbikalimit ishte vendosur pas vdekjes së një studenteje 18 vjeçare gushtin e kaluar, e cila ishte përplasur nga një automjet ndërsa po kalonte rrugën për të mbërritur në universitet./abcnews.al

ura.jpg
gra moz22:02 | 15/03/2018

Të paktën 10 persona kanë humbur jetën këtë të enjte në Shtetet e Bashkuara, ku një urë e sapomontuar është shembur pranë Universitetit Ndërkombëtar të Floridës. Bilanci i viktimave është bërë i ditur nga senatori amerikan Bill Nelson, ndërkohë që për autoritetet e tjera shifrat janë ende të paqarta.

Ura 950-tonëshe ishte hapur të shtunën e kaluar dhe ka zënë poshtë nga 5 deri në 6 makina. Ura lidh kolegjin me një zonë konviktesh dhe ngritja e saj ishte kërkuar nga studentët dhe stafi i universitetit për të shmangur trafikun poshtë saj. në vendin e ngjarjes ndodhen ekipet e shpëtimit, të cilat po punojnë për të nxjerrë personat e bllokuar poshtë urës, ndërkohë që disa të tjerë janë dërguar në spital.

/abcnews.al

cruz-1280x657.jpg
gra moz22:53 | 13/03/2018

19-vjeçari që vrau 17 persona në një shkollë të Floridës rrezikon dënimin me vdekje. Prokurorët që kanë depozituar pretencën kanë deklaruar se ai e kishte kryer krimin e rëndë me vetëdije dhe kthjelltësi të plotë.

Prokurorët në Florida do të kërkojnë dënimin me vdekje për Nikolas Cruz, ish-studentin e akuzuar për masakrën e muajit të kaluar në një gjimnaz në Parklend, ku humbën jetën 17 persona.

Kështu thuhet në një dokument të depozituar këtë të martë në gjykatë, të cilit i referohet agjencia e lajmeve “Reuters”. Prokurorët e argumentojnë kërkesën e tyre me faktin se, Cruz e ka kryer sulmin me vetëdije të plotë se mund t’u merrte jetën shumë njerëzve.

Ndaj 19-vjeçarit rëndojnë 17 akuza për vrasje me paramendim dhe 17 të tjera për tentativë vrasjeje. Pas depozitimit të kërkesës, avokatët e Cruz përsëritën ofertën që klienti i tyre të pranojë fajin nëse akuza nuk insiston për dënimin kapital.

Cruz pritet të dalë në gjykatë ditën e mërkurë, ku do t’i kërkohet që të deklarohet lidhur me akuzat që rëndojnë ndaj tij. Ngjarja e 14 shkurtit riktheu debatin për lirinë e armëmbajtjes në Shtetet e Bashkuara.

Studentët e shkollës ku ndodhi ngjarja, por edhe të qyteteve të tjera protestuan për më shumë siguri. Ndërsa presidenti Trump si zgjidhje të problemit propozoi armatosjen e mësuesve në shkolla./abcnews.al

guns-in-us.jpg
gra moz18:07 | 28/02/2018

Dy javë nga masakra në një shkollë të Floridës, një ndër shitësit më të mëdhenj të armëve në Amerikë u ka dhënë të drejtë studentëve dhe ka ndërprerë shitjen e armëve të rënda.

Një nga shitësit më të mëdhenj të armëve në Shtetet e Bashkuara ka deklaruar se do të ndërpresë shitjen e armëve automatike, pas masakrës në shkollën e Floridës ku humbën jetën 17 persona.

Kompania “Dick’s Sporting Goods”, që ka më shumë se 600 dyqane, ka bërë me dije se nuk do të shesë më armë si ato të përdorura në ngjarjen e këtij muaji dhe se mbështet reformimin e ligjit për armët.

Lëvizja vjen në të njëjtën kohë kur studentë dhe mësues bënë një rikthim emocional në shkollën e mesme në Parklend. “Ndjejmë respekt dhe admirim për studentët që kanë ngritur zërin për dhunën e armëve në shkolla dhe kudo tjetër. Ne ju kemi dëgjuar, kombi ju ka dëgjuar”, thuhet në një deklaratë të zinxhirit të dyqaneve.

Pas episodit të rëndë të 14 Shkurtit, ndaj politikanëve amerikanë është rritur presioni për të ndërmarrë masa konkrete për kontrollin e armëve. Gjithashtu, korporatave u është kërkuar të ndërpresin lidhjet me grupin e fuqishëm të lobimit, Shoqata Kombëtare e Armëve, apel ky që nuk ka rënë në vesh të shurdhët.

Kompani të ndryshme që nga ato të transportit ajror, “United Airlines” dhe “Delta” kanë anuluar uljet e çmimeve që bëheshin për anëtarët e shoqatës e po ashtu edhe kompanitë e dhënies së makinave me qira, apo bankat kanë ndërprerë shërbimet e tyre për anëtarët e NRA-së./abcnews.al

vlcsnap-error619-1280x720.jpg
ent ela13:52 | 20/02/2018

Në SHBA ka polemika lidhur me sjelljen e presidentit Donald Trump në një ditë kur janë zhvilluar funeralet e viktimave të masakrës në shkollën e Mesme në Florida. Një prezantues i CNN e akuzon Trump se ka luajtur golf gjatë funeraleve.

“Ndërsa dy familje në Parkland të Floridas i jepnin lamtumirën e fundit fëmijvë, Donald Trump luante golf dhe publikonte mesazhe në tuitër kundër FBI. Kush pret më shumë respekt për tragjedinë të qetësohet, presidenti nuk ka ndryshuar sjelljen e tij”. Ky është sulmi i ashpër i bërë nga prezantuesi televiziv kryesor i CNN, Anderson Cooper në programin e tij politik “360 gradë”.

Duke denoncuar se si Trump shijonte pushimin në fundjavë në resortin e tij në Mar-a-Lago, prezantuesi thotë se pak kilometra më tej dy familje zhvillonin funeralet e dy fëmijëve të tyre, që humbën jetën gjatë masakrës në shkollën e mesme “Marjory Stoneman Douglas” të kryer nga adoleshenti Nikolas Cruz.

Cooper ka treguar një sërë mesazhesh në tuitër të presidentit amerikan që tregojnë se, në ditën e gjatë të zisë, Trump nuk ka publikuar kurrë një mendim për familjet e viktimave. Fjalë më e përdorur është në fakt “Rusia”. Kreu i Shtëpisë së Bardhë gjatë gjithë ditës ka vijuar mesazhet e tij për “Russiagate”, FBI dhe për atë që nuk ka bërë Barak Obama. Por asnjëherë një fjali ngushëllimi për familjet e viktimave.

“Këto mesazhe tregojnë shumë për atë që kalon tek mendja e njeriut më të fuqishëm të botës. Cilat janë prioritetet e tij: dhe në çfarë konsiston humanizmi i tij”, thotë prezantuesi i CNN në një video editoriale.  Ndërkohë, videoja e Copper është bërë virale në internet dhe menjëherë është ripublikuar nga shumë qytetarë me hashtagun “t’I detyrojmë të jenë të ndershëm”./abcnews.al

 

vlcsnap-error165-1-1280x720.jpg
gra moz18:24 | 19/02/2018

Presidenti Donald Trump ka deklaruar se është i hapur për ndryshimin e ligjit të armëve. Pak ditë nga masakra e Floridës, Trump është shprehur pro forcimit të kontrollit të personave që pajisen me armë.

Presidenti amerikan Donald Trump ka shprehur mbështetjen e tij për përmirësimin e kontrolleve bazë për pajisjen me armë. Në një deklaratë për shtyp të Shtëpisë së Bardhë thuhet se kreu i shtetit mbështet përpjekjet për forcimin e sistemit të kontrollit që parashikohet për blerjen e pistoletave dhe pushkëve. Bazë për këtë ndërveprim, thuhet në deklaratë, mund të jetë një ligj dypartiak i prezantuar vitin e kaluar në Senat.

“Teksa po zhvillohen diskutime dhe po shqyrtohen ndryshime, presidenti mbështet përpjekjet për përmirësimin e sistemit federal të kontrollit”, ka deklaruar zëdhënësja Sarah Sanders.

Reagimi i presidentit vjen pasi autoritetet deklaruan se i dyshuari për masakrën e javës së kaluar në Florida kishte blerë armë në mënyrë ligjore. Në ditët e fundit, studentët e shkollës ku mbetën të vrarë 17 persona, protestuan duke u bërë thirrje ligjvënësve që të ndërmarrin një reformë për kontrollin e armëve.

Sistemi amerikan i kontrollit aktualisht bazohet në raportimet që zyrat federale bëjnë për personat e dënuar apo me probleme mendore, të cilëve u ndalohet blerja e armëve. Por dështimi i sistemit doli në pah vitin e kaluar pasi autoritetet pranuan se nuk kishin njoftuar rastin e një të dënuari për dhunë në familje, i cili qëlloi dhe la të vdekur 26 persona në një kishë të Teksasit./abcnews.al

vlcsnap-error475-1280x720.jpg
gra moz16:07 | 18/02/2018

Një nxënëse e shkollës së mesme në Florida ku u vranë 17 persona ka sulmuar ashpër presidentin amerikan, Donald Trump. Ajo nënvizoi se Trump duhet të ndihet i turpëruar pasi mbron shitjen e lirë të armëve në SHBA.

Donald Trump është kritikuar rëndë nga një studente, e cila i mbijetoi të shtënave në shkollën e mesme në Parkland të Floridas, ku 17 persona u vranë nga me armë zjarri nga 19-vjeçari, Nikolas Cruz.

“T’iu vijë turp” u shpreh Emma Gonzalez, gjatë një eventi kundër armëve në Fort Lauderdale, duke stigmatizuar presidentin amerikan për marrjen e mbështetjes financiare nga lobi i armëve.

“Nëse presidenti më thotë se ishte një tragjedi e tmerrshme dhe nuk mund të bëjë asgjë, atëherë unë i kërkoj atij sa ka marrë nga Shoqata Kombëtare e Armëve. Unë e di: 30 milionë dollarë”, tha nxënësja 18-vjeçare. “Sa vlejnë këta njerëz, zoti Trump?”, vazhdoi ajo ndërsa renditi dhe numrin ngjarjeve me të shtëna armësh që kanë përgjakur SHBA-të që nga fillimi i vitit. E mbijetuera, Emma Gonzalez, është në vit të fundit të shkollës së mesme “Marjory Stoneman Douglas”, që ndodhet në qytetin Parkland. Ajo ishte fshehur në amfiteatrin, kur Nikolas Cruz hapi zjarr në korridoret e ndërtesës, duke vrarë 17 persona, kryesisht adoleshentë, para se të largohej duke u fshehur mes nxënësve. Megjithatë ai u arrestua 40 minuta më vonë.

“Fakti i të qenit i aftë për të blerë armë automatike nuk është problem politik, është çështje jete apo vdekjeje”, përsëriti një student tjetër që foli menjëherë pas Emma Gonzalez. Masakra, një nga më të përgjakshmet në 30 vitet e fundit, ka rindezur debatin për shitjen e hapur të armëve në SHBA, dhe mbrojtjen e fuqishme të saj nga zyrtarët e Shoqatës Kombëtare të Armëve, të cilët janë të gatshëm për të shkuar deri në Gjykatën e Lartë./abcnews.al

vlcsnap-error307-1280x720.jpg
gra moz11:10 | 18/02/2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka sulmuar FBI lidhur me injorimin e paralajmërimeve për autorin e masakrës në një shkollë të mesme në Florida. Kreu i Shtëpisë së Bardhë thotë se Byroja Federale po shpenzon shumë kohë për çështjen “Russiagate”.

Donald Trump vendoset kundër Byrosë Federale të Investigimit për injorimin e paralajmërimeve, që më vonë do të çonin në masakrën e nxënësve në shkollën e mesme të Floridës. Në një mesazh në Twitter, presidenti amerikan pohon se FBI “po shpenzon shumë kohë duke u përpjekur për të provuar lidhjet ruse me fushatën presidenciale”. “Nuk ka asnjë lidhje. Rifillo përsëri dhe na bëni të gjithëve krenarë”, shprehet Trump.

Byroja kishte pranuar se nuk kishte vepruar pas paralajmërimeve për autorin e sulmit me armë në gjimnazin në Parkland, ku u vranë 17 studentë.

“Është shumë e trishtueshme që FBI nuk i ka marrë sinjalet që kanë të bëjnë me vrasësin e shkollës së mesme. Kjo nuk është e pranueshme”, shkruan Trump. Presidenti pastaj lidh dështimin e FBI në këtë rast specifik me kohën e shpenzuar nga agjentët për të verifikuar lidhjet e mundshme midis Rusisë dhe ekipit Trump gjatë fushatës presidenciale të 2016-ës.

Ndërkohë, disa ditë më parë, 13 qytetarë rusë u paditën për ndërhyrjen në zgjedhjet presidenciale mbi një dispozitë të lëshuar nga prokurori special, i cili koordinon hetimin, Robert Mueller./abcnews.al

ct-trump-florida-shooting-survivors-20180216-1280x853.jpg
ent ela12:08 | 17/02/2018

Donald Trump dhe zonja e parë Melani vizituan të plagosurit e masakrës së shkollës së mesme në Florida. Të dy falenderuan agjentët e policisë dhe ekipet mjekësore për punën e bërë dhe përkushtimin.

Presidenti i Shteteve të Bahskuara të Amerikës Donald Trump i shoqëruar nga zonja e parë Melani, ka vizituar të plagosurit e masakrësn në gjimnazin e Florida ku ka lavdëruar punën e mrekullueshme të ekipit mjekësor dhe shërbimeve të urgjencës. Duke konfirmuar se ishte takuar me viktimat e kësaj ngjarjeje, presidenti amerikan u shpreh para mediave se ishte shumë  trishtueshme që një gjë e tillë mund të ndodhë. Më pas kreu i shtëpisë së bardhë dhe zonja e parë lavdëruan forcat e rendit ku Trump theksoi se kishte qenë në spital me shumë prindër dhe ata ishin shumë mirënjohës ndaj agjentëve të policisë. Të pranishëm ishin dhe guvernatori i Florida dhe senatori Marco Rubio. Trump theksoi se të rinjtë që i mbijetuan tragjedisë ishin në gjendje të qëndrueshme duke marrë në konsideratë atë që kishin përjetuar. Edhe pse vizita ishte planifikuar për të hënën e ardhshme, presidenti amerikan u shpreh se nuk kishte duruar dot. Zonja e parë falenderoi personalisht agjentët e policisë duke thënë se kishin shpëtuar të rinjtë dhe të ardhmen e vendit. Më pas ajo bëri apel që të tregohej kujdes për brezin e ri.

Ndërkohë CNN bën të ditur se 19 vjeçari Nikolas Cruz, autori i masakrës i cili vrau 17 persona, gjatë vitit 2017 kishte blerë të paktën pesë armë zjarri./abcnews.al

vlcsnap-error453-1-1280x720.jpg
gra moz19:05 | 16/02/2018

Dy ditë nga masakra në shkollën e mesme në Florida, ku humbën jetën 17 persona, amerikanët kanë nderuar mësuesit e gjimnazit, disa prej të cilëve dhanë jetën për të mbrojtur fëmijët.

Rrëfime heroizmi kanë nisur të qarkullojnë në Shtetet e Bashkuara për mësuesit e shkollës ku dy ditë më parë ndodhi masakra që u mori jetën 17 personave. Stafi i shkollës është vlerësuar për mbrojtjen e nxënësve, të cilët u fshehën poshtë bankave dhe nëpër dollape për t’i shpëtuar plumbave të Nikolas Cruz. Kështu, Aron Feis, trajner futbolli në shkollën e mesme, është konsideruar hero pasi me trupin e tij mbrojti një student nga plumbat.

Një tjetër, Scott Beigel, mësues gjeografie, po jepte mësim në kohën kur u dëgjuan të shtënat. Ai futi në klasën e tij nxënës që ndodheshin në korridor, por u godit për vdekje nga plumbat teksa po përpiqej të bllokonte derën. Ndërkohë, mesazhet e shkëmbyera mes dy vëllezërve gjatë masakrës kanë prekur zemrat e amerikanëve. Sam dhe Matthew Zeif ndodheshin secili në klasën e tij të mërkurën, kur filluan të shtënat. Sam, 18 vjeç, i shkroi i pari vëllait 4 vjet më të vogël.

Sam: Je mirë?
Mat: Shpresojmë. Por dua ta dish që të dua shumë.
Sam: Edhe unë të dua shumë.
Mat: Do të të dua përgjithmonë. Je vëllai më i mirë.
Sam: Do të dalim që këtej, të premtoj.

Vetëm pak sekonda më parë, vëllai i vogël kishte parë mësuesin Scott Beigel të vritej. Për fat të mirë, Sam dhe Mat arritën të shpëtonin nga masakra dhe këtë të premte, e ëma e tyre publikoi mesazhet e shkëmbyera./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono