flamurtari

G. P.20:24 | 17/01/2019

Kriza e Flamurtarit po thellohet gjithnjë e më shumë. Humbja në miqësoren me Bylisin e Kategorisë së Parë ishte një tjetër sinjal se lojtarët janë të shqetësuar për çështjen e rrogave.

U shënua një gol, por u humb një ndeshje. Flamurtari vazhdon një fazë përgatitore në pasiguri të plotë, dhe pas rezultateve aspak inkurajuese ditët e kaluara, ja ku erdhi edhe disfata në fushën e Bylisit të Kategorisë së Parë, humbje që nuk premton asgjë të mirë për të ardhmen.

Skuadra e trajnerit Ilir Daja, e krijuar me shumë pretendime për të kapur të paktën Europën, dhe, pse jo, për të synuar edhe titullin, duket tërësisht e dorëzuar. Thuajse si asnjëherë më parë, po vazhdon një duel force mes lojtarëve dhe administratorit Sinan Idrizi, për çështjen e rrogave.

Numri 1 i klubit ka hedhur poshtë pretendimet e skuadrës, dhe ka këmbëngulur se gjendja është krejt normale.

Në një sfidë ndaj fjalëve të tij, kanë ardhur reagimet e lojtarëve, me sulmuesin brazilian, Danilo Alves, që nuk është paraqitur fare në ekip, që kur u largua për pushimin e fundvitit.

Po ashtu, kapiteni Bushiç, edhe pse po stërvitet dhe po luan nën drejtimin e trajnerit Daja, ka paralajmëruar se do ta kërkojë të drejtën në FIFA, madje besohet se ka lajmëruar organizatën botërore të futbolli, si dhe Federatën Shqiptare.

Flamurtari ka pasur probleme të rrogave edhe më parë, por këtë sezon gjithçka është bërë me serioze, me administratorin Idrizi duket se po bën presion, në mënyrë që shteti t’i japë të drejtën që të privatizojë infrastrukturën e klubit, stadiumin dhe kompleksin stërvitor.

Nuk dihet sesi do të përfundojë ky konflikt, por e vërteta është që Flamurtari rrezikon shumë me fillimin e Superligës, madje edhe vetë statusin si skuadër në elitë./abcnews.al

ent ela21:25 | 09/01/2019

Tjetër problem me pagat tek Flamurtari. Kapiteni Tomislav Bushiç dërgon klubin në FIFA, në kërkim të parave të padhëna. Është jo vetëm kapiteni, por shpëtimtari sa e sa herë.

Tomislav Bushiç, padyshim, përbën një nga shtyllat më të forta të Flamurtarit, por pikërisht ai po i jep klubit një goditje të vërtetë, në kërkim të rrogave. Burime nga Vlora bëjnë me dijë se sulmuesi kroat ka bërë ankesën e tij në FIFA, për të fituar të drejtën që t’i jepen paratë e prapambetura.

Bushiç u shpreh që në dhjetor se do të priste deri në fillim të janarit, kur skuadra të grumbullohej në minifazë përgatitore, por jo më shumë, dhe kështu edhe bëri. Më herët, Flamurtari pati problemin e sulmuesit tjetër, Danilo Alvesh, pasi braziliani nuk u kthye në kohë nga pushimet, me shkak pikërisht mosmarrjen e parave.

Presidenti Idrizi, së fundmi, deklaroi se në klubin e tij nuk ka një çështje të rrogave.

Idrizi:Nuk ka një problem të tillë në kuadrin ligjor. Ka vonesa por jo vonesa të këtij lloji, ka vonesa të një apo dy muaji, siç ka edhe klube që japin paradhënie pa derdhur djersë”.

Bushiç, ndryshe nga Alvesh, u kthyer nga Kroacia në Vlorë, dhe nisi përgatitjen bashkë me pjesën tjetër të skuadrës, veçse tek Flamurtari nuk ka asnjë siguri për vazhdimin e sezonit. Skuadra është në vendin e gjashtë me 28 pikë, dhe në garë për Europën, por nëse problemet vazhdojnë, ky objektiv mund të rrezikohet, ashtu si edhe vjet. /abcnews.al

ent ela18:30 | 07/01/2019

Flamurtari është ankuar në FIFA për futbollistin e tij, Danilo Alvesh. Sulmuesi brazilian nuk është paraqitur në stërvitje për shkak të vonesës së rrogave, por klubi vlonjat e kërcënon me gjoba.

Pritej që të ndodhte diçka, dhe ja që ndodhi.

Flamurtari ka bërë ankesë në FIFA për futbollistin e tij, Danilo Alvesh, duke njoftuar edhe sulmuesin brazilian.

Këtë e bëri me dijë presidenti i klubit, Sinan Idrizi, duke theksuar se futbollisti duhej të ishte paraqitur në stërvitje, bashkë me shokët e tjerë të skuadrës.

Idrizi: “Kemi njoftuar dje zyrtarisht me email atë dhe FIFËN dhe për çdo ditë vonesë do ketë ndëshkime. Unë di që te klubi i Flamurtarit janë të gjithë në dispozicion të trajnerit dhe në stërvitje”.

Gjithsesi, vonesa e Alveshit për t’u kthyer nga Brazili, ka të bëjë me problemet tek Flamurtari me rrogat.

Jo vetëm kaq, por besohet se lojtarë të tjerë kanë bërë me dije se do të largohen nëse nuk paguhen.

Idrizi: “Ka vonesa por jo vonesa të këtij lloji, ka vonesa të një apo dy muaji, siç ka edhe klube që japin paradhënie pa derdhur djersë”

Idrizi ka treguar shkakun që, sipas tij, krijon problemet me pagesat.

Idrizi: “Nëse klubi do ishte privat, ne financohemi nga jashtë. Nuk kemi aktivitet ekonomik në Shqipëri. Së shpejti fillojmë aktivitet ekonomik në Shqipëri”.

Përtej pagave, nuk dihet mirë se ku do ta zhvillojë Flamurtari fazën përgatitore të dimrit.

Idrizi: “Sipas kushteve të kohës. Nuk e kuptoj nga një anë flsini për një klub që është i paaftë të organizojë, nga ana tjetër nuk keni respekt për një klub që bën 3 faza përgatitore jashtë. Këtë herë në Kurvelesh ose Ersekë”. /abcnews.al

G. P.22:57 | 21/12/2018

Tirana ia doli të merrte tre pikët në duelin e vështirë ndaj Flamurtarit pasi fitoi minimalisht 1-0. Edon Hasani vendosi fatin e takimit në fundin e ndeshjes falë një supergoli.

Ringjallet Tirana. Bardheblutë fituan duelin ndaj Flamurtarit me rezultatin minimal 1-0 që mban firmën e Hasanit. Ndeshja e zhvilluar në “Selman Stërmasi” dhuroi spektakël nga të dyja skuadrat që provuan me të gjitha mënyrat për ta fituar ndeshjen, por në fund buzëqeshi Tirana. Një fitore që vlen shumë për bardheblutë pasi tashmë mbajnë të njëjtën distancë nga Kamza që fitoi përballë Skënderbeut.

Nga ana tjetër Flamurtari nuk po tregon vazhdimësi pasi ka treguar mjaft luhatje nga ndeshja në ndeshje. Në të 14-n minutë, Tirana shkon pranë golit me Sentamu, por Koliçi bën mrekullinë. Reagon Flamurtari me Kale, por topi shkon ngjitur me shtyllën. Në fundin e pjesës së parë, Tirana humbet mundësinë për të kaluar në avantazh. Sentamu nuk realizon dot me portën e boshatisur duke shpërdoruar një shans të artë.

Pjesa e parë mbyllet me rrjeta të paprekura. Tirana e nis në sulm edhe pjesën e dytë. Është sërish Sentamu protagonist pasi goditja e tij ndalet në shtyllë. Rast i distkutueshëm në të 54-n minutë pasi Alla prek topin me dorë, por gjyqtari vazhdon lojën. Goli i fitores për bardheblutë erdhi në minutën e 88. Edon Hasani realizoi një supergol duke mos i dhënë asnjë shans portierit Koliçi. Kryeqytetasit seleksionuan një fitore dramatike dhe me shumë peshë ndërkohë që Flamurtari nuk bind./abcnews.al

G. P.16:38 | 16/12/2018

Pati nerva në fushë, por jo polemika në ndeshjen mes Flamurtarit dhe Kamzës në Superligë. Asnjëri nga trajnerët nuk mbeti plotësisht i kënaqur.

Ishte me fat që nuk e mbylli me dhjetë lojtarë.

Flamurtari mund ta kishte pasur shumë më të vështirë fitoren ndaj Kamzës, nëse mbrojtësi i tij, Useini, do të kishte dalë me karton të kuq pas kapjes së kundërshtarit për fyti. Gjithsesi, rezultati final i sfidës së Superligës, ishte 1-0 për vendasit dhe në dëm të Kamzës, në një ndeshje ku trajnerët nuk bënë polemika, por as nuk u shprehën plotësisht të kënaqur. Tekniku vendas, Ilir Daja, u përpoq gjithsesi, ta shikonte gotën gjysmë plot.

“E rëndësishme sot ishte marrja e rezultatit sepse na pozicionon te ai grup që kemi dhe objektivat. Kushtet e terrenit, por edhe gjendja jo e mirë e Torasës dhe e Alves kemi nxjerrë 12 vetë në nxemje për të gjetur më të mirët e mundshëm që do u përshtasnin me terrenin. Vendosëm në fund fare të riskonim”, u shpreh trajneri Daja.

Trajneri tiranas shpreson për fat më të mirë përpara ndeshjes së fundit.

“Duke llogaritur dhe një ndeshje me Tiranën mendojmë që pas kësaj ndeshje të kemi kohën e duhur që gjithë grupi të punojë bashkë në mënyrë që pjesën tjetër të sezonit ta startojmë me të gjithë kontigjentin bashkë”, tha Daja.

Kolegu i tij, trajneri i Kamzës, Ernest Gjoka, u mërzit që nuk arriti të merrte pikën në Vlorë.

“Unë do isha i kënaqur që të kisha marrë diçka nga Flamurtari për faktin që isha përgatit. Mendoj që deri te rasti i golit kemi qenë shumë të ekuilibruar dhe nën kujdes, por një gabim që bëmë arriti ta shfrytëzojë mirë kundërshtari dhe arriti të bëjë gol. Gjithsesi rëndësi ka që të ecim para se lufta e fundit të tabelës është shumë e fortë”, tha Gjoka.

Ai ka edhe një këshillë në formë batute, për drejtuesit e Flamurtarit.

“Unë Ilirin e kam mik prej shumë kohësh. Kur unë punoja te Shkëndija me të rinjtë, ai punonte me të rinjtë e Dinamos. Me Ilirin kemi punuar shumë, kemi bashkëpunuar shumë dhe për mua është fat i madh që Vlora e ka dhe ishalla di ta mbajë”, tha Gjoka.

Ndeshja u vendos nga një gol i kapitenit vendas, Tomisllav Bushiç në minutën e 67-të, me Flamurtarin që i afrohet zonës europiane, dhe me Kamzën që mbetet në fund./abcnews.al

G. P.21:52 | 15/12/2018

Flamurtari fitoi duelin ndaj Kamzës me rezultatin minimal 1-0. Bushiç shënoi golin e vetëm për vlonjatët në minutën e 66.

Flamurtari gjen qetësi. Kuqezinjtë fituan ndaj Kamzës në ndeshjen në javën e 17 me shifrat minimale 1-0. Vlonjatët nuk e patën të lehtë ndaj kamzalinjve që e shohin veten në vendin e parafundit në tabelën e klasifikimit. Ndeshja nis me Flamurtarin më kërkues që tenton golin në disa raste, por pa rezultat.

Në të 17-n minutë, Danilo Alvesh tenton nga distanca, por portieri Avdyli grushton saktësisht. Në minutën e fundit të pjesës së parë, Plaku provon të surprizoje Koliçin, i cili kontrollon gjithçka. Pjesa e parë mbyllet me rrjeta të paprekura.

Në minutën e 59, vendasit pretendojnë për një 11-metërsh, por gjyqtari vijon lojën. Goli i vetëm i takimit erdhi në minutën e 66. Bushiç shfrytëzon një goditje nga këndi duke përfituar edhe nga një dalje e gabuar e portierit Avdyli dhe e dërgon topin drejt rrjetës.

Flamurtari në avantazh dhe tashmë Kamza nuk ka çfarë të humbasë. Në minutën e 90, Plaku tenton me një gjuajtje të rrezikshme, por Koliçi kontrollon gjithçka. nTakimi mbyllet me fitoren e Flamurtarit që tashmë e sheh veten në kuotën e 28 pikëve dhe rikthehet në garë për një vend në kupat e Europës ndërkohë që Kamza vijon të zhgënjejë./abcnews.al

G. P.18:14 | 02/12/2018

Flamurtari pësoi një humbje të papritur dhe të rëndë në fushën e Kastriotit, duke mbetur larg zonës europiane në Superligë. Rezultatet e javës së fundit bënë që lufta për mbijetesë të ashpërsohet në maksimum.

Nuk luhet vetëm për titull, por edhe për Europën. Gjithsesi, duket se Flamurtari i cilësuar pretendent, po i largohet gjithnjë e më shumë edhe këtij objektivi. Fitorja ndaj Partizanit një javë më parë në Vlorë dha shpresa, por ja ku u bë thuajse e pavlefshme nga disfata në fushën e Kastriotit. Në stadiumin e Fushë Krujës, në një terren vërtet të vështirë për të luajtur futboll, vlonjatët nuk arritën të përshtateshin, dhe ishin pikërisht ata që u dëmtuan më shumë, si lojtarë me cilësi më të lartë.

Goli i shënuar nga afrikani Ogebugu në pjesën e parë përcaktoi fatin e ndeshjes së javës së 15-të të Superligës, duke e lënë ekipin e trajnerit Ilir Daja 12 pikë larg kreut dhe 5 pikë poshtë zonës europiane. Kohë ka për t’ia dalë, por Flamurtarit i mungon ende vazhdimësia. Kastrioti mund të kishte fituar më thellë, pasi pati në favor edhe një 11-metërsh, ndërsa i dha vetes shpresë për mbijetesën.

Suksesi bëri që skuadra e trajnerit Stavri Nica të parakalonte Kamzën dhe të ngjitej në vend të parafundit. Rezultati në Fushë Krujë, i kombinuar edhe me barazimin pa gola mes Laçit e Kamzës, bëri që lufta për mbijetesë në Superligë të ashpërsohej në maksimum. Luftëtari, Tirana, Kastrioti e Kamza ndahen vetëm nga 4 pikë, dhe secila prej tyre mund të shpëtojë, ose të bjerë në Kategorinë e Parë./abcnews.al

ent ela23:37 | 26/11/2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka nderuar Flamurtarin e madh të viteve 80-të, me titullin “Kalorës i Urdhërit të Flamurit”. Ky vlerësim bëhet 30 vjet pas sukseseve të vlonjatëve në kupat e Europës.

U desh të kalonin më shumë se 30 vjet.

Gjithsesi, më mirë vonë se kurrë, thotë populli, e më në fund, Flamurtari i madh i viteve 80-të, u shpërblye nga institucionet e shtetit shqiptar. Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ishte në Vlorë për t’i dorëzuar skuadrës së famshme titullin e “Kalorësit të Urdhërit të Flamurit”.

Nderim edhe për futbollistët, të cilët morën titullin “Mjeshtër i Madh”. Kapiteni Kreshnik Çipi, Rrapo Taho, Latif Gjondeda, Sokol Kushta dhe Petro Ruci ishin të përzgjedhurit, ky i fundit pas vdekjes. Skuadra vlonjate, e trajnerit Leonidha Çurri, u ndesh në vitet 1986-1987, dy herë me Barcelonën e madhe, duke arritur një fitore, dy barazime e një humbje.

Po ashtu eleminoi Partizanin e Beogradit dhe skuadrën Vizmut Aue nga ish-Gjermania Lindorëe. Aktiviteti për Flamurtarin u organizua në Teatrin “Petro Marko” të qytetit të Vlorës, duke gjetur edhe kohën e përshtatshme, në prag të festave të nëntorit.

Një reportazh prej 10-12 minutësh ngjalli sërish emocionet dhe risolli momentet me te mira te atij Flamurtari. Pati duartrokitje, por edhe lot nga të pranishmit. Presidenti i sotëm i Flamurtarit, sinan Idrizi, e cilësoi këtë vlerësim si motivim për skuadrën e tanishme, dhe për brezat e ardhshëm.

Më herët, titullin “Mjeshtër I Madh” e kanë marrë lojtarët e tjerë të viteve 80-të, Vasil Ruci, Uran Xhafa si dhe Alfred Zijaji, pas vdekjes. Aktiviteti u mbyll me një foto të përbashkët të skuadrës së viteve 80-të, dhe të Flamurtarit aktual./abcnews.al

G. P.15:36 | 24/11/2018

Partizani vazhdon të besojë tek fitorja e titullit edhe pas humbjes në Vlorë me Flamurtarin. Drejtori Olsi Rama takoi lojtarët në fund të ndeshjes së Superligës, ndërsa trajneri Gega u tregua i qetë.

Nuk ishte rezultati që dëshironin, por do të bëjnë edhe kështu. Partizani humbi në Vlorë ndaj Flamurtarit, duke pësuar një pengim në synimet drejt titullit, por trajneri Gega, u përpoq të ishte i qetë. Edhe para ndeshjes së radhës në Superligë, ai e kishte marrë parasysh disfatën, siç foli në konferencën për shtyp.

Gjithsesi, në përfundim të takimit, Gega dhe lojtarët u vizituan nga drejtori sportiv, Olsi Rama, i cili sëpari kërkoi llogari për acarimin që pati zv/kapiteni Lorenc Trashi me tifozët vlonjatë. Më pas, Rama kërkoi që të mos kishte tronditje dhe të shikohej përpara. Në një linjë edhe trajneri.

Si do ta vlerësonte Gega këtë ndeshje?

“Ishte një aspekt. Ndodhi në lojë. Gabime bëjnë të gjithë. Edhe Vlora gaboi disa herë, por nuk u ndëshkua. Ne u ndëshkuam me një gol ndoshta edhe të evitueshëm. Është një tre pikësh i humbur. Ne menduam të dalim të mos dalim pa pikë, por kështu është futbolli”, tha Gega.

Humbi Partizani, por edhe fitoi Flamurtari. Trajneri Daja po sheh shenja inkurajuese. Vlonjatët kishin zhgënjyer deri tani, por çfarë synimesh kanë në Superligë?

“Ne nuk i ndryshojmë objektivat nga një ndeshje në një ndeshje tjetër. Ne duhet të shohim gjatë gjithë kohës që të rekuperojmë dhe të pozicionohemi hap pas hapi më mirë në tabelën e klasifikimit dhe më pas për të bërë më mirë llogaritë e klasifikimit”, u shpreh Daja./abcnews.al

G. P.22:27 | 22/11/2018

Flamurtari-Partizani do të jetë sfida hapëse e javës së 14 të kategorisë superiore. Trajneri i Flamurtarit, Ilir Daja tha për mediat se fitorja është objektivi i vetëm për keëtë ndeshje.

Një ndeshje ku nuk pranohet hapi fals. Flamurtari do të presë në shtëpi skuadrën e Partizanit në sfidën e cila do të startojë në orën 18:00. Vlonjatët janë të destinuar për tre pikët pasi e shohin veten në vendin e 6 ne kuoten e 19 pikëve. Në konferencën në prag të kësaj sfidë, trajneri Ilir Daja tha se skuadrës i duhen më shumë se kurrë tre pikët.

Ilir Daja: “Do të jetë shumë e vështirë, por ashtu siç kërkon Partizani për të ruajtur objektivat e veta, ashtu kërkojmë dhe neve rikuperimin në tabelën e klasifikimit. Kështu që nesër duhet që të kemi një qëndrueshmëri sa më të madhe taktike dhe nga ana psikologjike, në mënyrë që të shkojmë drejt asaj që kërkojmë marrjen e rezultatit pozitiv, marrjen e një 3 pikëshi.”/abcnews.al