flamuri

vlcsnap-error718-1280x720.jpg
us er14:38 | 25/12/2017

Vazhdojnë protestat për vdekjen e 23 vjeçarit Florenc Beqiraj në Francë. Protesuesit në Shkodër pasi ndezën qirinj në sheshin para Prefekturës kanë kërkuar hetim për ngjarjen dhe dorëheqjen e ambasadorit shqiptar në Francë.

Protesta e tyre nisi nga lagjia “Liria” aty ku lindi 23 vjeçari Florenc Beqiraj.

Të afërm dhe miq të tij kanë përshkuar me pankarta në duar rrugët e qytetit të Shkodrës.

Ata kërkojnë vendoset drejtësi për të riun dhe dorëheqjen e ambasadorit shqiptar në Francë.

Përfaqësuesi i komunitetit të egjiptianëve kërkoi hetim për vdekjen e 23 vjeçarit dhe çështja të mos politizohet.

Në kujtim të Florencit u ndezën edhe qirinj në sheshin para Prefekturës së Shkodrës.

Në mënyrë simbolike protestuesit dogjën edhe disa flet me ngjyrat e flamurit francez./abcnews.al

 

vlcsnap-error611-1-1280x720.jpg
us er13:15 | 17/11/2017

Një delegacion i Kosovës, i kryesuar nga kryeministri Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në takimin e dytë të Këshillit të Stabilizim-Asociimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Takimet kanë nisur në Zyrën e Mogherinit, ku ka marrë pjesë edhe Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn. Një ditë më parë në Bruksel, zyrtarët evropianë kanë pritur edhe Kryeministren e Serbisë, Ana Brnabic. Ndryshe nga delegacioni serb, në rastin e delegacionit serb nuk është ekspozuar flamuri i Kosovës, ndërkohë që në tavolinën e palës kosovare është vendosur edhe emërtimi i Kosovës me fusnotë.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është takuar në Bruksel Përfaqësuesen e lartë të BE-së për politika të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini. Haradinaj u shpreh në profilin e tij në Facebook se me shefen e diplomacisë europiane u bisedua për rrugën evropiane të Kosovës. Kreu i qeverisë kosovare përsëriti se vendi i tij është i përkushtuar në rrugën për anëtarësimin në Bashkimin Europian./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono