flake

fire.jpg
G. P.15:43 | 08/06/2019

Një zjarr i madh ka përfshirë katet e fundit të një qiellgërvishtëseje në kryeqytetin e Polonisë, Varshavë. I gjithë qyteti ka qëndruar në izolim për disa orë, ndërsa autoritetet evakuuan banorët e zonës.

Ndërtesa e papërfunduar është 25 katëshe, dhe janë pikërisht katër katet e fundit që janë përfshirë nga flakët.

Rreth 60 zjarrfikës janë angazhuar për fikjen e zjarrit të shpërthyer në orën 11 të mbrëmjes së të premtes. Për faktin që ndërtesa ka qenë e papërfunduar, nuk besohet që brenda saj të ketë pasur njerëz. Ndërtimi i saj ka nisur në vitin 2016./ABC News Albania 24/7

avioni-ne-flake.jpg
ent ela09:07 | 06/05/2019

Janë të paktën 41 viktimat në Rusi, si pasojë e zjarrit të shpërthyer në një avion linje i cili bëri ulje të detyruar në një nga aeroportet e Moskës. Sipas mediave ruse shkak dyshohet të ketë qenë një rrufe. Dhe pse zjarri u shua shumë shpejt bilanci i viktimave vijon të rëndohet nga ora në orë.

Një avion pasagjerësh Sukhoi i kompanisë ajrore ruse Aeroflot, mori zjarr dhe bëri një  ulje të detyruar në aeroportin e Moskës, Sheremetievo. Mediat ruse raportojnë se janë të paktën 41 viktimat. Sipas burimeve të tjera ende të pakonfirmuara, disa persona rezultojnë të zhdukur. Në bord ndodheshin 78 pasagjerë. Të dyja kutitë e zeza të avionit janë marrë për tu analizuar por ende nuk dihet gjendja e tyre.

Sipas të dhënave të para, avionit sapo ishte nisur për në Murmansk, dhe menjëherë kishte kërkuar të bënte një ulje të detyruar duke u rikthyer sërish në pistë. Përpjekja e parë për tu ulur dështoi, ndërsa përpjekja e dytë dhe pse e suksesshme, ishte shumë e dhunshme. Version më I besueshëm për momentin, sipas shumë mediave në vend, është ai që zjarri i shpërthyer gjatë ngritjes së avionit nga pista, u shkaktua nga një rrufe që goditi avionin.

Në momentin e nisjes, moti ishte i vranët në një lartësi prej 10 mijë metrash. Lajm ky i konfirmuar nga ekspertë të shërbimit meteorologjik. Burime të tjera të cituara nga metodat ruse, bëjnë të ditur se ka qen o një nga pasagjerët i cili ka parë zjarr në një nga krahët e avionit, dhe ka dhënë alarmin i pari. Sipas versionit të dytë zjarri u shkaktua nga përplasja e fuqishme me tokën në përpjekjen e dytë për tu ulur në pistë. Pamjet e pasagjerëve që nxitojnë të hidhen në rrëshqitësen e gomës për të shpëtuar nga flakët, ishin dramatike. Në një kohë që me dhjetëra ambulance ishin të pranishme në pistë. Zjarri u shua por ka shkrumbuar të gjithë bishtin e avionit.

Një deklaratë zyrtare e kompanisë ajrore ruse Aeroflot shpjegonte se avionit u detyrua të rikthehej në pistë, për arsye teknike, duke konfirmuar lajmin për një zjarr të rënë në motorët e tij. Aktualisht është ngritur një komision për të hetuar rreth shkaqeve të aksidentit. Avioni i përfshirë në incident ishte i ri pasi ishte prodhuar në vitin 2018, pra vetëm një vit më parë./ABC News Albania 24/7

avioni-1.jpg
Sej rie22:10 | 05/05/2019

Mbi 10 persona kanë humbur jetën në Rusi pasi një avion pasagjerësh ka marrë flakë pak momente pasi është ngritur nga pista në aeroportin e Moskës.

Të paktën 13 persona, pasagjerë të një avioni rus kanë humbur jetën të dielën pasi mjeti me të cilin udhëtonin është përfshirë nga flakët teksa ishte në fluturim. Sipas mediave ruse, zjarri ka rënë në pjesën e pasme të avionit, i llojit “Sukhoi Superxhet 100”, duke detyruar pilotin të bëjë një ulje emergjente në aeroportin Sheremetjevo të Moskës. Shumë nga pasagjerët më pas janë larguar duke përdorur daljet e emergjencës që u aktivizuan pasi mjeti preku tokën. Ekipet e shpëtimit kanë konfirmuar për agjencinë e lajmeve “Tass” numrin e viktimave, 13, por kanë shtuar se bilanci mund të rëndohet. Mediat ruse saktësojnë se në avion udhëtonin 78 pasagjerë, ndërkohë që nuk dihet me saktësi numri i anëtarëve të ekuipazhit. Shkaqet e zjarrit nuk dihen ende, por autoritetet vendase kanë deklaruar se kanë hapur një hetim mbi ngjarjen dhe aktualisht po kontrollojnë nëse pilotët kanë shkelur rregullat e sigurisë. Avioni ishte nisur pasditen e së dielës nga Moska me destinacion qytetin e Murmanskut./ABC News Albania 24/7

burgu.jpg
G. P.13:33 | 02/05/2019

Një i dënuar për grabitje i ka vënë flakën qelisë së tij në burgun e Fushë-Krujës. Sipas policisë, ai është Dragut Skana, i dënuar për grabitje me dhunë dhe armë.

Për fat nuk ka persona të lënduar dhe vetë të burgosurin e shpëtuan gardianët dhe zjarrfikësit. Flakët ishin të mëdha, por ndërhyrja e shpejtë bëri që ato të mos përhapeshin në qelitë e tjera.

Skana është marrë në pyetje nga policia e burgut për qëllimin e kësaj ngjarjeje. Sipas policisë, ky është një veprim i përsëritur nga ana e tij, pasi 8 vjet më parë, ai i ka vënë flakën dyshekëve në shtretërit e qelisë së burgut të Shënkollit./ABC News Albania 24/7

polcia-djegie-makine.jpg
ent ela09:01 | 25/04/2019

Makina e një punonjësi të Hipotekës në Kurbin është përfshirë nga flakët në Laç. Sipas Policisë së Kurbinit, bëhet fjalë për mjetin e shefit të personelit pranë ZRPP-së në Laç, Klevis Berhani. Në vendngjarje shkuan forca të shumta policie, dhe mendohet se ka lidhje me detyrën e Berhanit. Megjithatë po bëhen hetimet për të zbardhur plotësisht ngjarjen, nëse zjarrvënia ishte e qëllimshme, apo aksidentale. /abcnews.al

57240686_10156056985215703_8556064956645113856_o-1280x854.jpg
ent ela19:41 | 15/04/2019

 

Shkrumbohet çatia e Katedrales emblematike jo vetëm të Parisit, por edhe të Evropës “Notre Dam de Paris”. Zjarri ka rënë rreth orës 18.50 dhe prej disa orësh forcat e rëndit po punojnë për të shuar gjuhët e flakëve që kanë përfshirë Katedralen më të famshme të kryeqytetit francez. Në vendngjarja ka shkuar presidenti francez Emanuel Macron, i cili anuloi një konferencë për shtyp të paralajmëruar për sonte.

Sipas sekretarit të shtetit në Ministrinë e Brendshme franceze nuk ka persona të lënduar nga ky zjarr, i cili ka mobilizuar zjarrfikësit dhe policinë e Parisit. Perimetri i sigurisë është vendosur mjaft i gjerë për të mbajtur larg kureshtarët dhe për të krijuar mundësi për forcat e rendit për të punuar me shuarjen e tij. Prokuroria e Parisit ka nisur ndërkohë një hetim në lidhje me këtë rast.

Katedralja “Notre Dame de Paris” ishte ne fazë rikonstruksioni dhe vetëm pak ditë më parë, prej çatisë së saj ishin larguar 16 statuja nga 3 metra të larta të cilat janë dërguar për restaurim.

Zjarri i rënë në Katedralen e “Notre Dam de Paris” ka marrë vëmendjen jo vetëm mediatike të të gjithë botës, por edhe atë politike. Presidenti amerikan Trump, Bashkëshortja e tij, zv. Presidenti amerikan, kancelarja gjermane, Presidenti i Bashkimit Evropian kanë reaguar dhe solidarizuar me te gjithë aktorët që po punojnë tani për vendosjen nën kontroll të gjuhëve të zjarrit.

“Notre Dam de Pari”s është një ndër objektet e kultit më të vizituara në Evropë, duke numëruar rreth 13 milion vizitorë çdo vit.  E ndërtuar para 850 viteve kjo katedrale cilësohet si një prej simboleve të krishterimit.

Kjo ngjarja ka tronditur dhe dëshmitarët. Mediat franceze raportojnë për qytetarë që ndjekin skenën apokaliptike duke qarë, ose të shtrënguar me njëri-tjetrin./abcnews.al

makina-dje.jpg
G. P.09:25 | 14/04/2019

Policia e Pogradecit dhe ajo e Gramshit kanë njoftuar për djegien e pesë makinave në rrethana të paqarta. Njëra nga makinat në Gramsh i përket një efektivi policie.

Pesë makina u dogjën natën në Pogradec dhe në Gramsh. Sipas policisë, automjeti që u shkrumbua në Gramsh pranë komisariatit, ishte pronë e një punonjësi policie. Ai e kishte lënë të parkuar poshtë shtëpisë së tij në lagjen “Sporti”. Nuk dihen shkaqet e ngjarjes, por dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme.

Ndërkohë në orën 2 të mëngjesit të së dielës në fshatin Starovë të Pogradecit, është djegur plotësisht një makinë “Benz” e parkuar në një karburant. Makina është në pronësi të një gruaje me inicialet V.S, kurse flakët u përhapen edhe ne tek tre automjete të tjera, të parkuara brenda karburantit.

“Grupi hetimor po punon për të zbardhur rrethanat e ngjarjes dhe për të përcaktuar shkaqet e rënies së zjarrit”, thotë policia në një njoftim paraprak./abcnews.al

hyrja-10.00_00_19_17.Still001-1280x720.jpg
G. P.17:42 | 08/04/2019

Përfshihet nga flakët një automjet që lëvizte në aksin rrugor Elbasan-Peqin. Ngjarja ndodhi në afërsi të fshatit Papër.

Automjeti tip “Benz” me pronar Mikel Maliqin, me banim në Cërrik, është përfshirë befas nga flakët. Ai udhëtonte bashkë me bashkëshorten dhe fëmijën, të cilët e kanë braktisur menjëherë makinën.

Në pak sekonda mjeti është shkrumbuar totalisht. Mendohet se shkak për zjarrin të jetë bërë një shkëndije elektrike./abcnews.al

zjarri-ne-lezhe.jpg
G. P.10:40 | 22/03/2019

Punonjësi i Bordit të Kullimit  në Lezhë, Nikolin Kola të cilin e goditën me qytë të pistoletës në kokë dhe i shkrumbuan makinën ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Ai i ka dhënë deklaratën e tij në polici ku është shprehur se ishin dy persona që e kërcënuan dhe i morën makinën por nuk ka arritur ti njoh ata.

Ai pretendon se nuk ka asnjë konflikt dhe nuk di arsyen e sulmit. Ngjarja ka ndodhur mbrëmë në hyrje të rrugës së fshatit Kakarriq në Lezhë, vetëm pak metra nga superstrada Lezhë – Shkodër.

Autorët pasi kanë rrëmbyer mjetin, e kanë djegur 2 km më tej. Mjeti tip benz është shkrumbuar i gjithë. Policia ende nuk ka rënë në gjurmët e autorëve, pasi përveç dëshmisë së Kolës i cili ka deklaruar se kanë qenë dy persona, nuk ka asnjë të dhënë tjetër./abcnews.al

 

protesta-4-1280x691.jpg
ent ela21:24 | 16/02/2019

Edhe pse u angazhuan një numër ikonsiderueshëm efektivësh policie, përsëri nuk u bë e mundur ndalimi i protestuesve të dëmtonin dyert e kryministrisë. Për të shpërndarë tubuesit e dhunshëm, forcat e Gardës së Republikës hodhën gaz lotsjellës.

Ndërkohë të asfiksuar mbetën shumë persona. Kronika sjell detaje nga fillimi deri në mbyllje të protestës. Protesta e organuzuar nga opozita ishte njoftuar nga Policia e Shtetit se do të ishte e dhunshme dhe për këtë arsye në të gjitha pikat hyrëse të Tiranës kishte postoblloqe të uniforamve blu.

Garda e Republikës, ishte stacionuar në godinat e sigurisë së veçantë, ndërsa policia e Rendit, RENEA dhe Forcat e Ndërhyrjes së shpjetë, ishin në të katërta anët e kryeministrisë.

Fillimi i tubimit në duke ishte i qetë, madje kishte edhe nga protestues që i dhuronin policisë karafila. Por lulet shumë shpejtë u zëvendësuan nga gurë dhe shkopinj.

Protestuesit  nuk u tërhoqën dhe drejtimit tyre ishte kryeministria, ndërsa policia zgjodhi të mos reagonte. Duke parë që situata por agravonte, nga tarraca e kryeministrisë, u hodhën tymuese dhe gaz-lotësjellës.

Shumë tubues u asfiksuan. Më e rëndë gjendja ishte për këtë protestues që kishte mbetur në skelat e kriministrisë.

Sulmi i dytë frontal u organizuar në këtë mënyrë… teksa hedhja e gazit lotësjellës largonte tubuesit nga dera e Kryeministrisë. Pas 5 orësh përballje me uniformat blu, protestuesit u larguan në drejtim të selisë së Partisë Demokratike.

Në fund të tubimit Ardi Veliu kreu i policisë përshëndeti sakrificën e vartësve të tij. I gjithë sheshi përballa kryeminsitrisë u rrethua me shirita, i konsideruar si skenë krimi. Prokurorët Ekled Gjini dhe Kreshnik Ajazi, asituan oficerët e policisë gjyqësore në mbledhjen dhe dokumentimin e provave materiale./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono