fitorja

PREMIER-LIGA-FITON-LIVERPULI.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ent ela19:30 | 17/03/2019

Liverpuli u kthye në krye të renditjes së Premier Ligës angleze, pas fitores në fushën e Fulhamit. Skuadra e trajnerit Jurgen Klop bëri gabime, por pati nerva të forta për të reaguar.

Pas ndeshjes në Mynih sërish u ngritën në qiell lavdet për të. Virgil Van Dajk është jo vetëm mbrojtësi më i shtrenjë në botë, por edhe më i lavdëruari dhe Liverpuli, padyshim, është me fat që e ka, veçse edhe ai mund të gabojë.

Si njeri prej mishi e gjaku, edhe holandezi bëri një dhuratë krejt të pazakonshme në fushën e Fulhamit, duke i dhënë mundësi vendasve që të barazonin rezultatin në 1-1.

Ish-lojtari i të kuqve, Rajan Babel, i dha një goditje të madhe ekipit ku luajti për disa vjet, veçse jo fatale.

Jo më kot, trajneri Jurgen Klop thoshte me bindje se skuadra e tij ishte e pjekur sa duhet për të luftuar për titull deri në fund, dhe se ishte në gjendje të përballonte tronditjet e forta.

Liverpuli fitoi 2-1 dhe u rikthye në krye të Premier Ligës me dy pikë më shumë se Mançester Siti, veçse me një ndeshje më shumë të luajtur.

Kampionët u angazhuan në Kupë këtë fundjavë, ndaj do ta luajnë më vonë takimin e tyre.

Njeriu i momentit, Sadio Mane, shënoi golin e parë për miqtë në minutën e 26-të, ndërsa Xhejms Milner ishte autor i rrjetës që vendosi ndeshjen, 9 minuta para fundit.

Ai nuk gaboi nga pika e 11-metërshit, fituar gjithashtu nga Mane.

Nuk ishte ndeshja më e mirë e Liverpulit, dhe vështirë që të ishte pas shpenzimit të madh të energjive për kualifikimin në Champions ndaj Bajernit.

Në Angli thonë se paraqitje të tilla quhen “bukë e gjalpë” dhe janë karakteristika të skuadrave të forta që meritojnë të fitojnë tituj.

Liverpuli ka 76 pikë në 31 ndeshje, ndaj 74 të Sitit që ka luajtur 30. /abcnews.al

SKENDERBEU-MUND-KUKSIN.mpg_snapshot_00.06-1280x720.jpg
ent ela22:14 | 16/03/2019

Skuadra e Skënderbeut ka mundur Kukësin në kryendeshjen e javës së 25 të kategorisë superiore. Bruno Dita vendosi fatet e takimit me golin e shënuar në fillimin e lojës. Në rast se Partizani fiton ndaj Teutës, titulli kampion mund të cilësohet si një kapitull i mbyllur për skuadrën e trajnerit Armando Cungu.

Skënderbeu nuk ka zhgënjyer në kryendeshjen e javës së 25 të kategorisë superiore pasi ka mundur Kukësin me shifrat minimale 1-0. Goli i Bruno Ditës në minutën e 5 të takimit i dha tre pikë korçarëve që rikthehen te rezultatet pozitive. Pervan lëshon një goditje të forte me topin që ndalet në shtyllë dhe me pas përfiton Bruno Dita që realizon me portën e boshatisur.

Një goditje e rëndë për kukësin qe mund të dalë nga lufta për titullin kampion, nëse Partizani fiton ndaj Teutës pasi diferenca do të zgjerohej në 9 pikë. Në këtë takim nuk munguan as kartonat e kuq me Skënderbeun qe mbeti me 10 lojtarë në minuten e 78 të takimit.

Leonit Abazi u ndëshkua me karton të kuq pas një ndërhyrje të ashpër ndaj Maliqit. Gjithsesi Skënderbeu rezistoi edhe me një lojtar më pak dhe në fund doli me tre pikë ndaj një rivali që nuk po tregon vazhdimësinë. Skënderbeu tashmë ngjitet përkohësisht në vendin e 4 në kuotën e 37 pikëve ndërkohë që Kukësi mban vendin e dytë me 44 pikë. /abcnews.al

napoli-1280x781.jpg
ent ela23:42 | 14/03/2019

Skuadra e Napolit është mundur 3-1 në tranasfertën e Salzburg në ndeshjen e kthimit te Europa League. Gjithsesi italainët kaluan në çerek finale pasi patën fituar  3-0 në ndeshjen e parë në “San Paolo”.

Napoli zhgënjen në transferten e Salzburg, por kalon në raundin tjetër. Bardhekaltërit u mposhtën me shifrat e thella 3-1, por fitorja në ndeshjen e parë 3-0 rezultoi vendimtar për fatet e italianëve. Skuadra e teknikut Karlo Anceloti kaloi në avantazh me Milik në minutën e 14. Sulmuesi përfiton nga një rrëmujë në zonë dhe realizon me një kthesë të bukur. Gjithësesi avantazhi i miqve nuk zgjati shumë pasi pak minuta më pas, Dabur vendos barazpeshën. Sulmuesi tregfohet gjakftohtë përballë portierit Meret dhe barazon sfidën. Vendasit e Salzburg ishin më kërkues për golin pasi kërkonin me patjetër një fitore me goleadë për të kaluar më tej. Në anën tjetër Napoli rrezikon me kundërsulme madje në një moment godet edhe shtyllën. Pjesa e parë përfundon në barazim,

Në të 65 minuta Salzburg kalon në avantazh me sulmuesin Gulbrandes i cili i shpëton mbulimit të mbrojtjes vendas dhe shtyn lehtësisht topin në rrjetë.

Ky gol i dha më shumë kurajo austriakëve, por Napoli u kthye në mbrojtje duke mos i lënë shumë hapësira kundërshtarit. Gjithsesi në fundin e takimit, vendasit shënojnë golin e tretë, por që nuk mjaftojnë për të kaluar më tej. Napoli pëson një humbje të thellë, por kalon në turin tjetër. Bardhekaltërit do të mësojnë këtë të premte emrin e kundërshtarit që do të përballen në çerek finale të Ligës së Europës.  /abcnews.al

TUZ-FITOJNE-SHQIPTARET-ABCM4T1.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela10:45 | 04/03/2019

Në Tuz të Malit të Zi, koalicioni i partive shqiptare ka shënuar nëj fitore që ëshët cilësuar historike duke marrë plot 16 vende nga 32 në këshillin komunal. Nik Gjeloshaj është kryetari i ri i komunës Tuz.

Një ditë historike për shqiptarët e Malësisë së Madhe, pjesës që ndodhet në territorin e Malit të Zi. Pas një beteje rreth 200 vjeçare, ata arritën që të kenë mundësinë të dalin në zgjedhje dhe të votojnë për herë të parë për organet drejtuese të Komunës së Tuzit si një komunë e plotë, e pavarur nga kryeqyteti Podgorica. Me një rezultat të ngushtë, ku nga 32 këshilltarë të që ka këshilli i komunës, 16 prej tyre janë fituar nga Koalicioni i Partive Shqiptare. Në këtë njësi vendore i quajtur Forumi Shqiptar, ata kanë garuar nën moton “ Malësia na Bashkon”. Pas shpalljes së rezultateve shqiptarët e Malësisë kanë festuar këtë fitore historike, mes tyre ishte edhe Anëtari i Asamblesë së Nju Jorkut Mark Gjonaj i cili ka përcjellë nga afër zgjedhjet në Tuz.

Gjithashtu fitoren e kanë përshëndetur edhe liderët e partive të Koalicionit, Nik Gjeloshaj dhe Nikollë Camaj.

Nga 11. 904 qytetarë me të drejtë vote kanë marrë pjesë rreth 7800, ose 64.5%, ndërsa Koalicioni Shqiptar ka marrë 3682 vota, 50% ose 16 keshilltarë, Partia Demokratike e Socialisteve ( DPS) e presidentit Millo Gjukanoviç ka marrë rreth 31% të votave ose 10 këshilltarë me  rreth 2.490 vota, pas tyre janë Partia Boshnjake me 4 këshilltarë, ose 960 vota ose 12 %, Socialdemokratët me 4.59% me 359 vota ose 1 këshilltar, Demokratët e Malit të Zi 3% me 236 vota dhe 1 këshilltar.

E cilësuar si një fitore historike e Shqiptarëve në Tuz, por edhe një disfatë e Milo Gjukanovic dhe partisë së tij, i cili edhe pse President i Malit të Zi ka marrë pjesë në mënyrë aktive në fushatën parazgjedhore në Tuz. /abcnews.al

 

52797009_1693259127486094_3550373327270838272_n.jpg
ent ela20:41 | 02/03/2019

Kukësi bëri detyrën duke mundur Luftëtarin në Elbasan dhe duke u afruar me Partizanin kryesues të Superligës. Kukësianët janë tani 6 pikë larg kreut.

Nuk pritej të ishte nga më të vështirat, por jo edhe kaq e lehtë.

Ka disa herë ndeshje të tilla në Superligën shqiptare ku gjithçka shkon sipas parashikimit, dhe ku me më shumë interes është të marrësh vesh rezultatin, sesa të ndjekësh lojën.

Kukësi mundi 2-0 Luftëtarin në një “Elbasan Arena” të boshatisur dhe u afrua në 6 pikë me Partizanin kryesues.

Limaj dhe Xharia shënuan në pjesën e parë për formacionin e trajnerit Cungu, ndërsa gjirokastritët u kujtuan të luanin vetëm në 25 minutat e fundit.

Në dhjetor, dy klubet u morën vesh për transferimin e Shkurtajt dhe Rrocës nga Luftëtari te Kukësi, dhe sulmuesi ishte në formacion, madje dha edhe top për gol, kurse mesfushori mungoi për shkak dëmtimi.

Kuksianët dominuan lojën deri në minutën e 65-të, dhe i vetmi lajm i keq për ta ishte dëmtimi i mbrojtësit të rëndësishëm Cuculi, i cili u detyrua të linte fushën e lojës.

Me Musollin po ashtu të dëmtuar, Cungu mund ta ketë problem qendrën e mbrojtjes, nëse shqiptari I Maqedonisë mungon gjatë.

Pas 24 ndeshjesh të luajtura, Kukësi ka 44 pikë ndaj 50 të Partizanit, ndërsa Luftëtari mbeti në kuotën e 25 pikëve, 5 pikë mbi zonën që të zbret në Kategorinë e Parë. /abcnews

foto_782058_908x560.jpg
ent ela14:43 | 10/02/2019

Edicioni i 69-të i festivalit italian të Sanremos u fitua këtë herë nga një 29-vjeçar italo-egjiptian. Prejardhja e tij gjysmë myslimane ka shkaktuar jo pak polemika, por ka patur edhe nga ata që kanë përshëndetur ndërthurjen e kulturave. Vetë fituesi u shpreh se ndihej 100 % italian.

Është Mahmud, djaloshi italo-egjiptian, fitues i edicionit të 69-të të festivalit italian të këngës Sanremo. Ka qenë një fitore suprizë, edhe pse 27-vjeçari me këngën e tij “Para’” ndodhej në treshen e finalistëve bashkë me këngëtarin Ultimo dhe grupin Il Volo, që konsideroheshin favoritë. Kënga e Alessandro Mahmud, me nënë italiane dhe baba egjiptian, flet nën tingujt e muzikës rep për fëmijët e rritur në periferi, për varfërinë dhe rolin e prindërve. Në prononcimin e tij për mediat, djaloshi tha se ndihej 100 për qind italian. “Nëna ime është nga Sardenja, ndërsa babai egjiptian. Por unë kam lindur dhe jam rritur në Itali”, iu përgjigj ai kujt kishte ngritur polemika. Dhe në fakt, kontestimet nuk munguan. Ato filluan menjëherë në plate dhe në sallën e shtypit menjëherë pasi u njoftua klasifikimi final. Nuk mungoi edhe reagimi skeptik i zëvendës kryeministrit Mateo Salvini. “Kjo ishte kënga më e bukur??? Unë do kisha zgjedhur dikë tjetër”, tha ai në Tëitter. Por këtë herë numri dy i qeverisë italiane hasi në kundërshtimin e ish-partneres së tij, prezantueses televizive Eliza Izoardi. “Mahmud sapo fitoi festivalin e Sanremos. Tregues se bashkimi i kulturave të ndryshme gjeneron bukuri”, u shpreh ajo në profilin e saj. Në të njëjtën linjë u shpreh edhe analisti i njohur i shtypit italian, Aldo Kaculo. “Duhen më shumë si Mahmud, që është shembulli i integrimit që pasuron vendin”, shkroi ai në një artikull të “Corriere della Sera”. /abcnews.al

PARTIZANI-FITON-NDAJ-KASTRIOTIT-1280x720.jpg
ent ela20:57 | 09/02/2019

Partizani vazhdon rrugëtimin drejt titullit kampion. Të kuqtë fituan pastër 2-0 ndaj Kastritot duke thelluar në 8 pikë diferencën me Kukësin që luan të dielen ndaj Tiranës.

Partizani vazhdon rrugën drejt titulli kampion. Të kuqtë fituan përballë Kastriotit me shifrat e pastra 2-0 në ndeshjen hapëse të javës së 21 të kategorisë superiore. Dy golat në pjesën e dytë që mbajnë firmën e Telushit dhe Bardhit i dhanë fitoren Partizanitt e trajnerit Skender Gega, e cila e sheh veten 8 pikë më shumë se Kukësi që luan këtë të dielë ndaj Tiranës. Pjesa e parë ishte pothuajse e barabartë aq sa goditja e parë drejt portës erdhi në minutën e 27 me Asanin. Të kuqtë i shkuan shumë pranë golit të avantazhit në minutën e 44 me Kristi Kote, por topi shkon ngjitur me shtyllën. Fraksioni i dytë i lojes nis në mënyrën më të mirë për kryeqytetasit.

Bruno Telushi realizon një supergol nga distanca duke i dhënë avantazhin Partizanit. Një gol që ia vlen të rishihet. Të kuqtë nuk ndalen me kaq pasi dyfushojnë rezultatin pak minuta më vonë me Bardhin.  Sulmuesi përfiton nga një goditje e Males që ndalet në shtylle duke realizuar qetësisht me portën e boshatisur. Të kuqtë administrojnë mirë lojën duke mos lënë shumë hapësira pas, ndërkohë që i shkojnë pranë golit të tretë me Asanin. Në minutat e mbetura nuk ka ndryshim rezultati dhe Partizani fiton tre pikë të arta. /abcnews.al

NBA-LUKA-DONCIC.mpg_snapshot_01.03-1280x720.jpg
ent ela14:24 | 27/12/2018

Luka Donçiç ishte sërish protagonist në basketbollin amerikan. Ylli nga Sllovenia udhëhoqi Dallasin drejt një fitoreje të vështirë ndaj Nju Orlinsit.

Hodhi edhe një hap tjetër drejt shpalljes si “Debutuesi i Vitit” në NBA. Luka Donçiç ndihmoi Dallas Maveriksin që të fitonte më në fund një ndeshje, duke mposhtur Nju Orlinsin pas 6 humbjeve radhazi.

“Sensacioni” nga Sllovenia pati 21 pikë, 9 topa në tabela e 10 asistë në suksesin e ngushtë 122-199 ndaj ekipit të Entoni Dejvisit. Ylli nga Europa nuk arriti dot një tripëll dabëll vetëm për një top të munguar të kapur në tabela.

Kjo do të thotë se Donçiç pati shifra më të larta sesa mesataren e sezonit, ndërsa shënoi pikët e fundit, vendimtare, me dy gjuajtje të lira. Nga vija e gjuajtjeve të lira, 19-vjeçari ishte thuajse i pagabueshëm, duke realizuar 11 nga 12 tentativat.

Pritej që ai të luante mirë në sezonin e parë në NBA, por nuk mendohej se do të ishte debutuesi më i mirë, si dhe udhëheqësi i skuadrës së tij. Falë asisteve të Donçiçit, qendra DeAndre Xhordan pati 20 pikë, ndërsa kapi 12 topa në tabela. Nju Orlinsi pësoi humbjen e pestë radhazi, ndonëse Entoni Dejvis shënoi 32 pikë dhe kapi 18 topa në tabela.

Lajmi tjetër i madh i Dallasit, në ndeshjen ndaj Nju Orlinsit, ishte Dirk Novicki. Gjermani veteran luajti ndeshjen numër 1477 në NBA, duke u ngjitur në vendin e katërt për të gjitha kohët, mbi Karl Malounin. Ai i ka të gjitha mundësitë të kalojë edhe Xhon Stoktonin në vendin e tretë (1504 ndeshje). Dyzetvjeçari shënoi 7 pikë, ndërsa arriti fitoren e 900-të në karrierë, tashmë në vendin e gjashtë për të gjitha kohët. /abcnews.al

KUKESI-FITON-NE-GJIROKASTER-1280x546.jpg
ent ela19:01 | 01/12/2018

Të luash një pjesë loje në inferioritet numerik, nuk është gjë e vogël. Kështu i qëlloi Luftëtarit në ndeshjen në shtëpi për Superligën ndaj Kukësit, dhe kjo e dënoi me humbje.

Kartoni i dytë i verdhë, pra i kuqi për Ramadanin në minutën e 47-të, bëri që Kukësi të merrte epërsinë e lojtarëve në fushë, ndonëse nuk arriti ta shfrytëzonte veçse në fund.

Goli i fitores për veriorët erdhi vetëm në minutën e 88-të me anë të Valon Etemit, por kaq mjaftoi që skuadra e trajnerit Armando Cungu të merrte tripikëshin dhe të ngjitej në vend të tretë në kampionat, qoftë edhe përkohësisht.

Si për ironi, Kukësi luajti më mirë në pjesën e parë, kur numri i lojtarëve ishte i barabartë.

Edhe pse në fushë kundërshtare, ia doli të ushtronte presion dhe të ishte i rrezikshëm pranë portës vendase.

Luftëtari u përpoq gjatë gjithë ndeshjes, dhe u mbajt mirë edhe kur ishte me 10 vetë, por përfundimisht nuk ia doli.

Trajneri Gentian Mezani nuk po arrin të marrë rezultatet e vjetshme, kur ishte tek Laçi, dhe ndoshta gjirokastritët kanë probleme në klub, që I pengojnë t’i marrin maksimumin skuadrës.

Pas kësaj fitoreje, Kukësi ka 27 pikë, 7 pikë larg Partizanit kryesues, ndërsa Luftëtari mbeti në vendin e 7-të me 13 pikë, dy më shumë sesa Tirana. /abcnews.al

45272216_2129674627360411_981894906152747008_n.jpg
ent ela17:04 | 03/11/2018

Laçi reagoi duke fituar ndeshjen e radhës, menjëherë pas largimit të trajnerit Artan Mergjyshi. Skuadra kurbinase triumfoi 1-0 në Gjirokastër ndaj Luftëtarit vendas, me gol të shënuar nga shkodrani Shtubina në minutën e 79-të. Ndeshja ishte e fortë dhe me raste nga të dyja skuadrat, ndonëse u shënua vetëm një gol.

Ky sukses bëri që Laçi të arrinte në kuotën e 19 pikëve, baraz me Kukësin e vendit të tretë, ndërsa Luftëtari mbeti me vetëm 9 pikë, duke qenë në zonën e ftohtë të rënies nga kategoria.

Skuadra kurbinase u drejtuar në duelin e javës së 11-të të Superligës nga trajneri Migen Memelli, ndërsa ende nuk dihet nëse Laçi do të caktojë trajner tjetër apo do të vazhdojë me Memellin. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono