fiorentina

Igli Nikolli16:56 | 08/12/2019

Emanuele Ndoj ka fituar derbin me Etrit Berishën. Një gol i Mario Balotellit në pjesën e dytë i dhuroi tre pikë të arta Brescias në fushën e Spal. Të dy lojtarët e kombëtares e nisën si titullarë këtë ndeshje, teksa mesfushori i “Dallëndysheve” u largua në minutën e 66-të nga fusha.

Fitorja bën që Brescia të parakalojë Spal dhe në tani renditet ekipi i Berishës në vend të fundit. Cagliari vazhdon të mos mposhtet. Sassuolo shënoi dy herë në pjesën e parë, por ekipi sard reagoi në të dytën, shënoi dy gola dhe u largua me një pikë të rëndësishme.

Renditja e kampionatit italian

Barazimi e ngjit Cagliarin në vend të katërt me 29 pikë, pozicion që e ndan me Romën, teksa kjo ishte ndeshja e 13-të pa humbje në Serie A. Ndeshja e drekës midis Lecces dhe Genoas u mbyll në barazim 2-2 dhe të dy ekipet ndanë nga një pikë. /abcnews.al

Rezultatet e Serie A
Igli Nikolli13:43 | 04/12/2019

Fiorentina ndodhet në krizë dhe trajneri Montella nuk e ka të sigurt qëndrimin në stol. Drejtuesit e klubit pritet të realizojnë disa goditje në merkaton e janarit dhe një përforcim mund të vijë nga Juventusi.

Sky Sport raporton se i preferuari i klubit nga Firence është Emre Can. Mesfushori gjerman nuk po gjen hapësira te bardhezinjtë dhe lënia jashtë listës së Champions League e ka trishtuar. Largimi nga Torino është i paevitueshëm, ofertat nuk mungojnë, teksa opsioni Fiorentina është intrigues për 25-vjeçarin.

Një tjetër lojtar që pëlqehet shumë është edhe Davide Calabria. 22-vjeçari i Milanit pëlqehet shumë, teksa për të ka interesim edhe nga Sevilla. Kartoni i mbrojtësit të djathtë vlerësohet 15 milionë euro nga kuqezinjtë. /abcnews.al

Vladimir Prenga09:21 | 01/12/2019

Fiorentina është mposhtur një ditë më parë në shtëpi nga Lecce, ndërkohë që tifozët kanë vërshëllyer ekipin e tyre. Skuadra vjollcë nuk po kalon një moment të mirë dhe në Itali raportojnë se drejtuesit mund të largojnë trajnerin Vincenzo Montella.

Në katër ndeshjet e fundit, Fiorentina ka marrë vetëm një pikë në shtëpi ndaj Parmës, ndërkohë që është mundur Cagliari, Hellas Verona dhe Lecce mbrëmë. Këto tre disfata radhazi e kanë mbushur kupën dhe në Firence mendojnë të ndryshojnë trajner.

Presidenti Commiso dhe Montella

RIBERY – Francezi u dëmtua në ndeshjen e djeshme kundër Lecce. Ribery mori një goditje në kyçin e këmbës nga greku Panagiotis Tachtsidis dhe u desh ndërhyrja e stafit mjekësor, që e nxori nga fusha futbollistin e Fiorentina.

Në Itali raportojnë se ekziston frika për një dëmtim të rëndë për ish-lojtarin e Bayern Munich. Gjithsesi pas kontrolleve mjekësore do të mësohet shkalla e dëmtimit të Ribery, i cili është një lojtar i rëndësishëm i ekipit vjollcë. /abcnews.al

Igli Nikolli13:15 | 28/11/2019

Fiorentina po tenton të rinovojë me Federico Chiesa, teksa objektivi kryesor është vendosja e një klauzole të shtrenjtë. Një ndër talentet më të mëdhenj të futbollit italian ka oferta të shumta nga klube të mëdha, por italianët po bën maksimumin për të zgjatur bashkëpunimin me të.

Gazzetta dello Sport publikon shifrat e kontratës së re që ka përgatitur klubi nga Firence. Kontrata aktuale e Chiesës përfundon në vitin 2022. Fiorentina i ofron rinovim me një tjetër vit, pra deri në 2023, teksa rroga e 22-vjeçarit do të shkojë në 4 milionë euro në sezon.

Jo vetëm kaq pasi kontrata e rë përcakton edhe klauzolën e shitjes në të ardhmen. Ajo do të sillet rreth shumës 80-100 milionë euro. Këto ditë pritet takimi i presidenti Commisso me Enrico Chiesën, babanë-agjent të lojtarit ofensiv dhe gjithë tifozët e Fiorentinës shpresojnë që akordi i ri të arrihet sa më shpejt. /abcnews.al

Igli Nikolli15:50 | 27/11/2019

Federico Chiesa është tema e momentit te Fiorentina. Drejtuesit e klubit nga Firence po bëjnë maksimumin për të rinovuar me 22-vjeçarin, i cili ka oferta të shumta nga klubet e mëdha italiane dhe jo vetëm.

Presidenti Commisso ka premtuar se do të flasë me Enricon, babanë e lojtarit , i cili është edhe agjenti i tij. Ky i fundit është takuar me Daniele Praden, drejtorin sportiv të Fioretinës. Prade thekson se Chiesa, kontrata e të cilit me klubin viola përfundon në vitin 2022, nuk ka kërkuar largimin nga ekipi, duke qetësuar tifozët.

Biseduam shumë gjëra me Enrico Chiesan dhe ju garantoj se ishte një takim i këndshëm. Nuk na u kërkua shitja e tij, as në janar dhe as në fund të sezonit“, thekson drejtori sportiv i klubit italian. /abcnews.al

Igli Nikolli14:43 | 25/11/2019

Franck Ribery la Bayern Munchen në verë dhe zgjodhi të vijonte karrierën në Serie A. 36-vjeçari kishte oferta të shumta, por zgjodhi pasionin e Firencës përpara milionave. Anësori ofensiv firmosi deri në vitin 2021 me Fiorentinën dhe është kthyer në idhullin e tifozëve viola.

Në një intervistë të realizuar me Luca Tonin për DAZN, mikun e tij të ngushtë dhe një nga personat që influencoi për të zgjedhur Fiorentinën, Ribery flet për aventurën e re dhe të ardhmen e tij.

Shpresoj të qëndroj sa më gjatë te Fiorentina. Jam shumë i lumtur, edhe familja gjendet për mrekulli në Firence. Kjo është gjëja më e rëndësishme. Nëse tifozët janë të lumtur me mua, atëherë gjithçka po shkon perfekt“, thekson Ribery. /abcnews.al

Igli Nikolli16:55 | 24/11/2019

Një gol i Felipe Caicedos në minutat shtesë i dhuroi tre pikë shumë të rëndësishme Lazios dhe fitoren e pestë radhazi në kampionat. Bardhekaltrit kanë si objektiv kualifikimin në Champions League, janë në rrugën e duhur dhe renditën në vend të tretë me 27 pikë.

I zakonshmi Immobile zhbllokoi ndeshjen pas gjysmë ore lojë. Aksion i bukur i miqve, teksa portierit të Sassuolo si rrëshqiti topi nga duart. Vendasit reaguan dhe barazuan në minutën e fundit të pjesës së parë.

Caputo u harrua në zonë dhe nuk e pati të vështirë të mposhtë Thomas Strakoshën. Pjesa e dytë ishte e ekuilibruar, por në fund vendosi kualiteti i ekipit të Inzaghit. Caicedo kombinoi bukur me Luis Alberton dhe shënoi golin e triumfit në minutën e parë shtesë.

Romës i mjaftuan 27 minuta për t’i shënuar tre gola Brescias dhe për t’u rikthyer te fitorja pas humbjes në Parma. Miqtë rezistuan në pjesën e parë, por e dyta nisi furishëm për ekipin e Fonsecës.

Mbrojtësit Smalling dhe Mancini i dhuruan avantazhin e dyfishtë Romës, teksa Edin Dzeko vulosi fitoren me golin e shënuar në minutën e 66-të. Kjo fitore i ngjit verdhekuqtë në vend të katërt me 25 pikë, dy më pak se “armiqtë” e Lazios. Emanuele Ndoj e nisi si titullar (ndeshja e parë si titullar në Serie A), por u zëvendësua pas një ore lojë.

Feston edhe Verona. Marash Kumbulla nuk është rikuperuar ende, ndërsa Amir Rrahmani luajti gjatë gjithë ndeshjes. Goli i Di Carmines në mesin e pjesës së dytë vendosi ndeshjen kundër Fiorentinës. Aksioni i bukur i vendasve u konkretizua me golin e qendërsulmuesit. Kjo fitore bën që Verona të parakalojë ekipin nga Firence në renditje. /abcnews.al

Igli Nikolli12:48 | 20/11/2019

Aleksa Terzic ka kaluar një natë të frikshme. Mbrojtësi i Fiorentinës ndodhej në Beograd për të luajtur ndeshjen e Serbisë U21 kundër moshatarëve të Rusisë. Dy grabitës kishin përgatitur një plan perfekt. Makina e tyre ka goditur makinën e 20-vjeçarit.

Ky i fundit ka dalë jashtë për të kontrolluar dëmet, teksa dy keqbërësit kanë tentuar ta fusin futbollistin në bagazh të makinës. Mediat italiane raportojnë se Terzic ia ka dalë të arratiset pas një përleshje momentale, ndërsa dy personat i kanë marrë makinën BMW dhe janë larguar.

Ngjarja e frikshme ka ndodhur në Beograd. Futbollisti i ekipit viola ka lajmëruar menjëherë policinë, që ia ka dalë të identifikojë dhe arrestojë dy personat e përfshirë në këtë ngjarje. /abcnews.al

Aleksa Terzic

Veronik Istrefaj20:02 | 18/11/2019

Mbrojtësi i Interit, Dalbert, po vazhdon aventurën e tij si i huazuar te skuadra e Fiorentinës. Agjenti i tij, Ermerson Figueiredo, ka folur sot për “La Nazione”, duke sulmuar në mënyrë direkte stafin teknik të Interit.

“Nuk jam aspak u surprizuar nga paraqitjet e tij, pas ne i dimë mirë aftësitë e tij. Jo më kot ka fituar një fanellë titullari te një skuadër si Fiorentina. Ai është adaptuar menjëherë te ajo skuadër dhe tashmë është një prej lojtarëve më të rëndësishëm.

Tek Interi, nuk i dhanë asnjëherë shansin që të luajë, donin menjëherë rezultat. Ai sapo kishte ardhur në një shtet të ri, kulturë të re, gjuhë të re. Nuk ishte e lehtë. Ky transferim në formë huazimi e ka ndihmuar tepër dhe deri më tani, po bën një sezon të shkëlqyer”, tha agjenti i lojtarit./abcnews.al

Veronik Istrefaj17:28 | 13/11/2019

Deri më tani këtë sezon, Alessandro Florenzi ka qenë thjesht një “spektator” në projektin e trajnerit Fonseca te Roma. Mbrojtësi i djathtë ka zbritur në fushë vetëm në tetë ndeshje të Serisë A dhe është zëvendësuar në katër ndeshjet e fundit radhazi.

Me Euro 2020 shumë pranë, Florenzi kërkon të luajë sa më shumë. Flite se Interit ishte skuadra favorite për firmën e tij, por situata ka ndryshuar. Fiorentina ka filluar bisedat fillestare për të arritur te firma e 28-vjeçarit, por Florenzi është gjithashtu një objektiv edhe i ekipit francez, Lyon.

Si Lyon, ashtu dhe Fiorentina, i garantojnë minuta kapitenit të Romës, ndërsa tek Interit, rivaliteti në mbrojtje dhe skemat e Contes nuk i ofrojnë garanci italianit./abcnews.al