fiorentina

G. P.22:59 | 15/05/2019

Interi futet në garë për sulmuesin e talentuar Federico Chiesa. Barcelona nuk heq dorë nga mbrojtësi holandez De Ligt.

Drejtuesit e skuadrës së Interit po planifikojnë për të ndërtuar një skuadër të aftë për të rivalizuar me Juventusin edicionin e radhës. Së fundmi mediat italiane raportojnë se zikaltërit janë skuadra e radhës që interesohen për sulmuesin e Fiorentinës Federico Chiesa. 22-vjeçari ka një klauzolë largimi prej 80 milionë euro. Një shifër tepër e lartë që Inter kurrsesi nuk është i gatshëm ta paguajë. Inter mund të arrijë te Chiesa duke ofruar 45 mln euro dhe tre lojtarë. Për talentin italian janë të interesuara edhe Juventusit, Liverpool dhe Paris Saint Germain.

Barcelona nuk dorëzohet në garën për mbrojtësin e Ajaks De Ligt. 19-vjeçari që njëkohësisht është edhe kapiteni i skuadrës holandeze admirohet shumë në kampin katalanas. Katalanaasit i garantojnë futbollistit rolin e titullarit edhe pse në pozicionin ku luan De Ligt janë lojtarë si Pique, Umtiti apo Lenglet. Garancia është ajo që kërkon edhe lojtari në fjalë pasi nuk do të pranonte kurrsesi stolin. Në garë për De Ligt është skuadra e Juventusit që e konsideron futbollistin si një garanci për 10 vitet e ardhshme ndëekohë që spanjollët janë favoritë absolutë për të nenshrkuar me 19-vjeçarin.

Juventus dhe Joao Cancelo mund të ndërpresin bashkëpunimin në rast se trajneri Allegri qëndron të paktën edhe sezonin e ardhshëm. Tekniku livornez nuk e admiron mbrojtësin portugez pasi nuk ofron siguri në repartin difensiv duke lënë shumë hapësira pas shto këtu edhe gafat gjatë sezonit që i kanë kushtuar jo pak Juventusit. Destinacioni i radhës për Cancelon pritet të jetë Manchester City i tajnerit Pep Guardiola. Qytetarët janë të gatshëm të ofrojnë deri në 60 milionë euro për shërbimet e portugezit. Gjithsesi e ardhmja e mbrojtesit të krahut të djathtë do të varet nga qëndrimi ose jo i trajnerit Allegri./ABC News Albania 24/7

ent ela12:54 | 26/04/2019

Skuadra e Atalantës është finalistja tjetër e Kupës së Italisë. Bergamasket fituan me përmbysje 2-1 ndaj Fiorentines ndërkohë që portieri Berisha e ndoqi sfidën nga stoli. Në finale Atalanta do të luajë ndaj Lacios.

Pas Lazios, Atalanta është skuadra tjetër finaliste e kupës së Italisë. bergamaskët fituan ndaj Fiorentinës me rezultatin 2-1 në një sfidë ku të parët që kaluan në avantazh ishin miqtë me Muriel. Sulmuesi Brazilian mposhti lehtësisht portierin Pierluixhi Golini i cili ka fituar vendin e titullarit duke ulur në stol Berishën.

Avantazhi ui miqve nuk zgjat shmë pasi në minutën e 12, Gomez fiton një 11 metërsh. Nga pika e bardhë e penalltisë tregohet i saktë Josip Iliçiç duke vendosur baraspeshën; pjesa e parë u mbyll me shifra të barabarta.

Në pjesën e dytë vendasit e kërkuan me shumë golin duke realizuar të dytin me anë të sulmuesit Gomez i cili përfitoi edhe nga gafa e portierit Lafont.

Në minutat e mbetura nuk ka ndryshim rezultati dhe skuadra e Atalantës kalon në finale të Kupës sëe Italisë aty ku do të përballet me Lacion në datën 15 maj. Në këtë finale do të marrin pjesë dy portierët e kombëtares shqiptare, Thoma Strakosha dhe Etrit Berisha. /abcnews.al

G. P.12:00 | 25/02/2019

Polemika dhe tension i lartë pas barazimit të Interit në Serinë A. Milanezët akuzuan gjyqtarin, por patën sërish probleme për shkak të ish-kapitenit Ikardi.

Nuk mund të kalojë kohë të qeta kjo skuadër. Himni thotë se Interin “e çmendur” duhet ta dashurosh, por për tifozët kjo dashuri ka gjithnjë dozën e madhe të vuajtjes.

Tronditja e radhës erdhi në ndeshjen e Serisë A, të barazuar 3-3 në fushën e Fiorentinës, me golin e fundit të vendasve që erdhi në minutën e 101-të, dhe që është rrjeta më e vonshme e shënuar në kampionatin italian, të paktën që kur nisën të mbahen statistikat në vitin 2004.

Ishte penalltia e dhënë kundër Interit që shkaktoi polemika. Pamjet filmike treguan se D’Ambrozio nuk e preku topin me dorë, por gjyqtari Abiso nuk preferoi as të këshillohej me VAR-in.

“La Gazetta dello Sport” bën lojë fjalësh me mbiemrin e gjyqtarit Abiso: Inter, një greminë zemërimi! Penallti për vjollcët në minutën e 101-të, shpërthen Spaleti!

“Vetëm një i intoksikuar mund të thotë se D’Ambrozio e preku topin me dorë, – ishin fjalët e trajnerit të Interit, Luçiano Spaleti, – Ai e preku topin me gjoks. VAR-i prandaj ekziston që ta ndihmojë arbitrin, por ai nuk e kërkoi ndihmën e tij. Një penallti e tillë dëmton gjithë sezonin”.

Gjyqtari pati standard tjetër në dy momente të tjera, kur u këshillua me VAR-in, herën e parë për t’i dhënë penallti Interit, dhe herën e dytë për të anuluar një gol të Fiorentinës.

Zikaltërit pësuan gol shpejt, por reaguan duke arritur kryesimin deri në 3-1. U duk se ndeshja do të fitohej, por Muriel shënoi një gol të madh për Fiorentinën, duke rihapur sfidën, ndërsa në fund u dha 11-metërshi shumë i diskutuar. Gjithsesi, edhe në Firence pati një episod që shkaktoi polemika.

Politano festoi si Ikardi pasi shënoi golin e dytë, dhe kroati Perishiç, një nga ata që nuk shkonte mirë me ish-kapitenin, ia prishi festimin duke i thënë disa fjalë. Nuk mungoi reagimi i gruas dhe menaxheres së Ikardit, Uanda Narës, e cila reagoi në televizion dhe në rrjetet sociale.

“Sa padrejtësi për Ikardin! Po trajtohet sikur të ishte një monstër!”, – ishin fjalët e saj.

Administratori i deleguar sportiv i Interit, Bepe Marota, gjithsesi, tregohet i qetë.

“I kemi ofruar kontratën e re Ikardit, – u shpreh ai, – nuk është se ka ndonjë afat, por presim përgjigjen e tij. Kemi biseduar me Uandën”.

Për sulmuesin argjentinas dhe mendimin e tij, gjithnjë me peshë, edhe Luçiano Moxhi.

“Besoj se Ikardi do të shkojë tek Juventusi, – u shpreh ish-drejtuesi i lartë juventin, i dënuar prej vitesh, – të ishte për mua, nuk e merrja edhe sikur të ma jepnin falas”.

Me probleme në fushë dhe jashtë saj, sezoni i Interit duket tepër i vështirë, dhe skuadra zikaltër rrezikon të humbasë vendin e tretë në favor të Milanit, madje edhe zonën Champions, nëse arrihet nga Roma./abcnews.al

ent ela10:53 | 22/01/2019

Kristiano Ronaldo nuk pati një ditë të bukur në Serinë A. Superylli portugez humbi një penallti, ndonëse Juventusi arriti të fitonte dhe të shkëputej në krye.

Stefano Sorrentino është një emër që do të mbetet në kujtesën e CR7-ës. Superylli portugez i mbylli dy ndeshjet në Serinë A, përpara portierit veteran të Kievos, pa arritur t’i shënonte asnjë gol.

Pasi u ndalua prej 39-vjeçarit në Veronë në fazën e parë, në fitoren e vështirë 3-2, Kristiano Ronaldo pati mundësinë më të mirë për ta ndëshkuar.

Në minutën e 53-të në stadiumin “Alianc Arena” të Torinos, mori përsipër të gjuante një penallti.

Sorrentino e priti të djathtën e tij. Kristiano nuk është mësuar të gabojë penalltitë, dhe aq më pak që ndonjë portier të mos i lejojë golin për një vit sportiv, por duhet të mësohet.

“Ishte e shkruar diku, që ai nuk duhej të shënonte, – komentoi trajneri Alegri, – mund t’iu zbuloj se Kristiano e humbi një penallti edhe në seancën e nxemjes paraditen e ndeshjes. Janë gjëra që ndodhin, ndërsa jam shumë I kënaqur nga skuadra që fitoi bindshëm, duke lejuar shumë pak rreziqe”.

“La Gazeta delo Sport”: Festë e Juves, vetëm CR7-ta nuk argëtohet!

“Il Korriere delo Sport”: Juve, kuota 10! Shkatërrohet Kievo, 18 fitore në 10 ndeshje, Alegri dëshiron të fitojë para kohe titullin e 8-të radhazi!

Gjithsesi, Juventusi nuk gaboi, por ia doli 3-0, me rrjeta të shënuara nga Dagllas Kosta (13’), Emre Xhan (45’) dhe Daniele Rugani (84’).

Xhan ishte lojtari më i mirë në fushë, i ndjekur pikërisht nga Sorrentino.

Ronaldo mbeti në kuotën e 14 golave në Serinë A, këtë edicion, baraz me Duvan Zapatën e Atalantës dhe Fabio Kualjarelën e Sampdorias.

Juventusi, ndërkaq rivendosi epërsinë e 8 pikëve ndaj Napolit të vendit të dytë, duke kryesuar me 56 pikë, pas 20 ndeshjeve të luajtura në kampionat. /abcnews.al

G. P.10:20 | 26/09/2018

Kapiteni Mauro Ikardi shpëtoi Interin nga një tjetër e papritur në Serinë A. Sulmuesi argjentinas shënoi një gol dhe ndihmoi në fitoren ndaj Fiorentinës në “San Siro”.

Një përqafim dhe buzëqeshje për të mos treguar stresin. Trajnerët Spaleti dhe Pioli hynë kështu në “San Siro” për sfidën mes Interit dhe Fiorentinës, duel i Serisë A, që u vendos nga ai prej të cilit pritej më shumë. Kapiteni i Interit shënoi një gol dhe shërbeu pasimin për rrjetën e fitores 2-1. Argjentinasi, gjithsesi, u desh të ndihmohej nga shpikja më e fundit e futbollit, teknologjia VAR, që i dha të drejtën e një penalltie në fund të pjesës së parë. Në një ndeshje tepër të vështirë, Interi pati edhe fat, por edhe e ndjeu mungesën e destinit.

Nëse Fiorentina nuk arriti të shënonte në pjesën e parë, edhe pse i pati mundësitë, u ndihmua nga një interist për ta bërë në të dytën. Mbrojtësi Shkriniar devijoi gjuajtjen e Federiko Kiezës për në portën e tij. Ashtu si gjatë gjithë këtij sezoni, formacioni i trajnerit Spaleti e ndjeu goditjen, dhe rrezikoi madje edhe të humbiste. Shumëkush pyet se përse ndodh kështu me këtë skuadër?

Duket se presioni është tepër i madh dhe dështimet për vite me radhë, e kanë rënduar situatën. Sidoqoftë, këtë herë fundi ishte i lumtur.
Zikaltërit arritën fitoren e tretë radhazi, të dytën në Serinë A, dhe sërish me një gol pranë limitit kohor, ashtu si ndaj Totenhemit e Sampdorias. Ikardi shërbeu për D’Ambrozion që shënoi golin vendimtar në minutën e 77-të, dhe Interi ka tani 10 pikë, duke qenë pranë vendeve të larta të renditjes./abcnews.al

us er17:10 | 30/12/2017

Milani arriti një tjetër rezultat pozitiv vetëm pak ditë pas kualifikimit për në gjysmëfinalen e Kupës së Italisë. Skuadra e trajnerit Gatuzo barazoi 1-1 në fushën e Fiorentinës në Serinë A, duke arritur të shmangte humbjen në fund. Vendasit shënuan të parët me anë të Simeones, por milanezët reaguan shpejt dhe barazuan rezultatin brenda 3 minutave. Autor i golit ishte futbollisti turk, Çalhanoglu.

Pavarësisht marrjes së një pike në një fushë të vështirë, sërish Milani është në pozicion shumë të vështirë në renditjen e Serisë A, duke u ndodhur vetëm në vendin e 11-të, shumë larg zonës që të kualifikon për në Ligën e Kampionëve.

Në mesjavë, skuadra kuqezi arriti një fitore të rëndësishme duke fituar derbin me Interin në çerekfinalen e Kupës së Italisë, suksesi e parë pas një periudhe të gjatë aspak pozitive./abcnews.al