fioralba dizdari

MOTI-TABELA-20-MAJ.mpg_snapshot_00.10-1280x720.jpg
ent ela08:46 | 20/05/2019

Sipas MeteoAlb: Moti i vranët dhe alternime të pakta kthjellimesh do të dominojnë gjatë paradites në të gjithë territorin, ku më të dendura paraqiten në zonat e ulëta. Por mesdita dhe pasditja sjellin shtim të vranësirave duke gjeneruar shira të dobët në të gjithë vendin. Orët e mbrëmjes përmirësojnë sërisht motin.

Temperaturat e ajrit do të ulen me të paktën 3° në të dy vlerat ditore duke u luhatur nga 7°C zonat malore deri në 24°C zonat e ulta.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 28 km/h kryesisht nga drejtimi Jugor-Jugperëndimor duke gjeneruar në det dallgëzim 2 ballë. /abcnews.al

16-maj-1280x748.jpg
Sej rie08:00 | 16/05/2019

 Europa qendrore,Gadishulli Skandinav, Britania e Madhe dhe Evropa Jugperëndimore vijojnë të mbeten nën ndikimin e kushteve atmosferike të qëndrueshme, KU kthjellimet paraqiten dominante. Ndërsa vranësira të dendura dhe reshje shiu paraqiten në Verilindje dhe Juglindje të kontinentit.

https://youtu.be/1J7DsC0qSyk

 Sipas MeteoAlb: VIJON ndikimi i masave ajrore të lagështa nga jugperëndimi duke diktuar kthjellime dhe vranësira të shpeshta deri në mesditë, KUR pritet zhvillim i tyre duke gjeneruar shira herë pas here në formë shtrëngatash. POR orët e natës sjellin përmirësim të kushteve atmosferike.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes ndërsa mesdita ruan vlera kostante duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 6°C zonat malore deri në 23°C zonat e ulët.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi mbi 28 km/h kryesisht nga drejtimi perëndimor duke krijuar në det dallgëzim 2 ballë.

15-maj-1280x727.jpg
Sej rie08:00 | 15/05/2019

Vijon moti me kthjellime dhe vranësira të lehta dominojnë Brigjete e Egjeut dhe Evropën Qendrore, ku më të dukshme kthjellimet paraqiten në Ishujt Britanike dhe Gadishullin Iberik. Ndërsa vranësira të dendura dhe rrebeshe shiu, KU herë pas here do të ketë dhe stuhi ere dominojnë Evropën Lindore dhe Gadishullin e Ballkanit.

Sipas MeteoAlb: Masat ajrore të lagështa me origjinë Jugperëndimore do të diktojnë mot me vranësira të dendura dhe reshje shiu në të gjithë territorin deri në orët e pasdites, KUR pritet përmirësim gradual i situatës. Nata do të paraqitet me kthjellime dhe vranësira të lehta më të dukshme në zonat malore.

Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes POR mesdita sjellë rritje të lehtë duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 5°C zonat malore deri në 22°C zona e ulët.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 30 km/h kryesisht nga drejtimi Perëndimor duke gjeneruar në det dallgëzim mbi 2 ballë. 

/abcnews.al

 

moti-14-maj-1280x761.jpg
Sej rie08:00 | 14/05/2019

Evropa Lindore dhe ajo Juglindore vijojne të mbeten nën ndikimin e vranësirave të dendura dhe rrebesheve të shiut. Ndërsa kthjellime dhe vranësira të lehta do të dominojnë Evropën Qendrore, ishujt Britanikë dhe Gadishullin Iberik.

Sipas MeteoAlb: Edhe nesër MBETEMI nën ndikimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike, duke bërë që pjesa e parë e ditës do të dominohet nga kthjellime dhe vranësira të shpeshta të cilat herë pas-here do të gjenerojnë shira të dobët. Ndërsa pjesa e dytë e ditës sjellë zhvillim të vranësirave dhe shira në të gjithë vendin, të cilët në qendër dhe Veri marrin dhe formë rrebeshesh.

Temperaturat e ajrit mbeten kostante në mëngjes por rritje të lehtë sjellë mesdita duke luhatur vlerat ekstremale  ditore nga 6°C deri në 22°C.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi mbi 28 km/h kryesisht nga drejtimi Jugor duke krijuar në det dallgëzim 2 ballë./ abcnews.al

12-maj.jpg
G. P.10:25 | 12/05/2019

Sipas MeteoAlb: vijon ndikimi i masave ajrore të paqëndrueshme me vranësira të dendura dhe kthjellime të pakta, ku herë pas here do të gjenerojnë shira të dobët. Ndërsa pasditja do të sjellë fuqizim të vranësirave, duke gjeneruar shira lokalisht intensiv në jug të vendit si dhe shira të intensitetit mesatar në pjesën tjetër të vendit.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes, por mesdita sjellë rënie të temperaturave duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 9°C deri në 25°C. Era do fryjë mesatare në tokë, por e fortë në det me shpejtësi mbi 60 km/h kryesisht nga drejtimi Jugor, duke krijuar në det dallgëzim 6 ballë./abcnews.al

fioralba-dizdari.jpg
G. P.23:13 | 07/05/2019

Sipas MeteoAlb:  Kanë vijuar prezente masat ajrore të paqëndrueshme duke diktuar alternime kthjellimesh dhe vranësirash të dendura në të gjithë shqipërinë, duke gjeneruar shira të dobët në zonat  lindore. Pasditja dhe mbrëmja sjellin përmirësim të dukshëm të kushteve atmosferike, ku kthjellimet do të jenë dominante.

Temperaturat e ajrit ulen në mëngjes por rritje të lehtë sjellë mesdita duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 3°C  deri në 21°C. Era do fryjë e lehtë në tokë, por mesatare dhe herë pas here e fortë në det me shpejtësi 40-45 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke gjeneruar në det dallgëzim 4 ballë./abcnews.al

moti-6-maj.jpg
G. P.20:15 | 06/05/2019

Sipas MeteoAlb: mbetemi nën ndikimin e masave ajrore me origjinë veriperëndimore.

Për pasojë: vranësira të dendura dhe rrebeshe aftashkurtër shiu kanë dominuar gjatë paradites në zonat veriore dhe qëndrore, ndërsa rajoni jugor është paraqitur nën ndikimin e motit të kthjellët dhe vranësirave të shpeshta. Por pjesa e dyte e ditës do të sjellë zhvillim të vranësirave dhe shira të dobët edhe në këto zona.

Temperaturat e ajrit janë ulur  në të dy vlerat ekstremale ditore, duke u luhatur nga 4°C mëngjesi  deri në 20°C mesdita. Era do fryjë mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Jugperëndimor duke gjeneruar në det dallgëzim 3 ballë./abcnews.al

 

MOTI-I-GJATE-1-DHE-2-MAJ-1280x720.jpg
ent ela18:48 | 01/05/2019

Sipas MeteoAlb: Vijon ndikimi i motit të paqëndrueshëm me vranësira të shpeshta shira të dobët dhe afat-shkurtër. Herë pas-here do të ketë intervale me kthjellime. Pjesa e dytë e ditës përfshire dhe natën paraqiten me kthjellime dhe vranësira të herë pas – herëshme në të gjithë territorin Shqiptar.

Temperaturat e ajrit janë ulur në mëngjes deri ne 6°C, ndërsa mesdita do të ketë rritje ku maksimumi do të shënojë deri në 23°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi Perëndimor duke gjeneruar në det dallgëzim 2 ballë. /abcnews.al

MOTI-I-GJATE-30-PRILL-1-MAJ.mpg_snapshot_01.22-1280x720.jpg
ent ela22:45 | 30/04/2019

Sipas MeteoAlb: Deri pas mesditës vranësira të shpeshta dhe kthjellime të pakta kanë dominuar, duke gjenerua herë pas here dhe shira, të cilët në veri dhe zonat qëndrore marrin formë shtrëngatash. Pasditja dhe mbrëmja përmirësojnë dukshëm kushtet atmosferike, duke bërë që kthjellimet të jenë dominante.

Temperaturat e ajrit janë ulur në mëngjes, por dhe në mesditë duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 7°C deri në 22°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Perëndimor-Jugperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë. /abcnews.al

moti-25-prill.jpg
G. P.22:52 | 25/04/2019

Sipas MeteoAlb: Alternime kthjellimesh të shpeshta dhe vranësira të pakta do të paraqitet moti deri në mesditë ku vranësirat zhvillohen në zonat malore, kryesisht në Juglindje të vendit. Edhe pasditja vijon me kthjellime e vranësira kalimtare në Ultësirën Perëndimore, ndërsa mbeten të dukshme vranësirat në zonat malore ku do të ketë shira të izoluar.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes, por dhe mesditë, duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 9°C deri në 29°C. Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 28 km/h kryesisht nga drejtimi Jugor duke krijuar në det dallgëzim 2 ballë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono