festat

KRONIKE-AMNISTIA-E-FUNDVITIT.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
G. P.15:56 | 30/11/2018

Ministria e Drejtësisë ka përgatitur një projektligj për dhënie amnistie, që pritet të kthejë në liri gati 900 persona. ABC News zbardh kategoritë që përfitojnë dhe nuk përfitojnë nga kjo amnisti.

Gati 900 të dënuar me burg mund lirohen nga qelitë si përfitues të një amnistie për festat e fundvitit. Ministria e Drejtësisë ka përgatitur një draft me kategoritë përfituese dhe jo përfitueses, që pritet t’i paraqitet Parlamentit për miratim. Aktualisht projekt-ligji i është përcjellë për mendim Prokurorisë së Përgjithshme dhe Ministrisë së Brendshme. Sipas draftit, nga amnistia përfitojnë përsonat e dënuar me vendim të formës së prerë me burgim deri në 3 vjet burg, ose çdo dënim tjetër më të butë, përfshi gjobat apo dënimet alternative, për dënime të dhëna deri në 30 nëntor 2018, pavarësisht nga koha e mbetur e dënimit. Projekti kategorizon si përfitues personat që kur kanë kryer veprën penale kanë qenë të mitur, me përjashtim të atyrë që kanë kryer vrasje ose vepra penalë në kuadër të grupit të strukturuar kriminal.

Përfitues nga amnistia janë të dënuarat femra që në datën e hyrjes në fuqi të ligjit janë baras ose mbi moshën 55 vjeç dhe meshkujt që në të njëjtën datë janë baras ose mbi moshën 60 vjeç. Tjetër kategori që përfiton nga amnistia janë të dënuarit me burg që në momentin e hyrjes në fuqi të ligjit u ka mbetur më pak se 2 vjet dënim. Në kategoritë jopërfituese, drafti liston personat e dënuar për krimet kundër njerëzimit, vrasje, krime seksuale, krime kundër pasurisë, apo vepra penale kundër fëmijëve, martesës dhe familjes. Nuk përfitojnë nga amnistia as të dënuarit për terrorizëm, grup të strukturuar kriminal dhe për vepra kundër autoritetit të shtetit.

Tjetër kategori të dënuarish që nuk preken nga amnistia janë të dënuarit për vepra penale që prekin zgjedhjet e lira dhe sistemin demokratik të zgjedhjeve dhe të dënuarit që i janë shmangur drejtësisë. Referuar edhe amistive të propozuara në vitet e kaluar, koha e nevojshme e kalimit në Parlament deri në momenin e hyrjes në fuqi, pritet që efektet e amnistisë të jepen në muajt e parë të vitit 2019./abcnews.al

PUSHIMET-ME-RASTIN-E-FESTAVE-1280x720.jpg
ent ela16:02 | 27/11/2018

Pesë ditët e pushimit në këtë fund nëntori janë një mundësi e mirë për shumë shqiptarë për të udhëtuar jashtë vendit. Destinacionet më të preferuara për pushime këtë vit janë Stambolli dhe Bangkoku.

Festat e 28-29 nëntorit kanë sjellë një lajm të mirë për punonjësit e administratës publike dhe për një pjesë të mirë të shqiptarëve, të cilët do kenë plot 5 ditë pushim.

Një  pjesë e tyre kanë zgjedhur të bëjnë pushime në vendet e rajonit, por ka pasur edhe nga ata që kanë zgjedhur edhe destinacione të tjera, nga Europa deri te vendet më të largëta.

Besnik Vathi, drejtor agjencie turistike: Kërkesat dhe rezervimet për festat e nëntorit kanë qenë më të mëdha se çdo vit tjetër. Kërkesat fillojnë që nga bangkoku i largët, vazhdon në Dubai. Ka lëvizje në Amsterdam e Bruksel nga Tirana, Parisi nga Shkupi dhe nga veriu e jugu i Shqipërisë, Maqedoni e Mali i Zi.

Agjencitë turistike theksojnë se destinacioni më i preferuar nga shqiptarët ka qenë Stambolli.

Besnik Vathi, drejtor agjencie turistike: Lëvizja masive ka qenë drejt Turqisë ku nga të gjitha angjencitë shkojnë 30-35 autobusë për të kaluar pushimet gjatë festave në Stamboll.

Agjencitë  turistike konfirmojne se shqiptarët po preferojnë gjithmonë e më shumë destinacionet e turizmit kulturor.

Besnik Vathi, drejtor agjencie turistike: Udhëtimet në grupe janë për ture kulturore, historike, vizita qytetesh, më shumë se lëvizja për aktivitete malore. /abcnews.al

 

46510481_1092532147573021_1379373182842044416_n-1280x960.jpg
ent ela11:48 | 24/11/2018

Tirana ka veshur dekorin e saj kuq e zi për festat kombëtare të nëntorit. Në 106-vjetorin e Pavarësisë, Kryebashkiaku Erion Veliaj u ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve që të bëhen pjesë e këtyre festive duke iu bashkuar edhe ata nismës për vendosjen e simboleve kombëtare në banesat e tyre.

“Po ti? E vure flamurin tënd? Këtë fund Nëntori jo vetëm dekori i Bashkisë Tiranë, por i gjithë qyteti po merr pjesë me simbolet kuqezi! Rroftë Shqipëria!”, shkruan Veliaj në Twitter.

Kreu i Bashkisë i bën thirrje dhe çdo shqiptari  që jeton në emigracion apo në trevat e tjera shqiptare që festat kombëtare t’i kalojnë në Tiranë ku kryeqyteti do të dominohet nga aktivitete të shumta për festat kombëtare të nëntorit.

“Tirana Kuq e Zi për 28-29 Nëntor! Nëse jeton jashtë Kryeqytetit, merr flamurin tënd dhe familjen e na u bashko për një fundjavë të gjatë pushimi e festash të paharrueshme në Tiranë”, theksoi Veliaj.

Vetëm imagjinoni se si do të ngjajë Shqipëria në ditën e Flamurit, nëse secili prej nesh vendos nga një flamur në dritaret apo ballkonet e banesave të tyre. /abcnews/a;

thumbnail_Veliaj-gjate-ndezjes-se-dritave-te-pemes-te-Pazari-i-Ri-1-1280x854.jpg
ent ela20:37 | 19/11/2018

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj shprehu bindjen se banorët që protestojnë tek Unaza e Re, do të jenë po aq të lumtur sa janë ata që kundërshtonin kundërshtarët 2 viteve më parë, projektin e Pazarit të Ri.

Teksa protesta e banorëve tek Unaza e Re vijonte, kreu i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj ndezi dritat e festive tek Pazari i Ri.

Në krah kishte një protestues që dy vjet më parë kundërshtoi projektin e rehabilitimit të Pazarit të Ri, shembull për Veliajn se si do të ndjehen nesër banorët e Unazës së Re kur punimet të përfundojnë.

“Mbaj mend kur e filluam punën e Pazarit të Ri, se Yllit i qesh buza tani, por kështu thoshte edhe Ylli: “Këtu do vritemi, mbi trupin tim, këtu do derdhet gjaku, do ta mbroj me armë”. Megjithatë, ja ku jemi sot; me Yllin jo vetëm jemi bërë shokë për kokë, vëllezër, por jemi edhe bashkë-organizatorë të shumë prej gjërave të bukura që ndodhin këtu. ja shembulli: Ylli është më mirë, Pazari i Ri është më mirë, Tirana është më mirë. Nesër Astiri do jetë më mirë, Unaza e Re do jetë më mirë, Tirana do jetë më mirë dhe gjithë Shqipëria që do të kalojë aty do të jetë më mirë”.

Veliaj deklaroi se 2019-ta do të jetë viti i projektit të radhës, transformimit të Piramidës në qendrën më të madhe të inovacionit në rajon. /abcnews.al

AMBASADA-KOSOVE-1280x720.jpg
ent ela11:54 | 29/03/2018

Ambasada amerikane në Prishtinë ka paralajmëruar qytetarët e saj për rrezik të shtuar të sulmeve terroriste në Kosovë. Selia diplomatike u kërkon që të tregohen shumë të kujdesshëm, veçanërisht gjatë festës së Pashkëve katolike dhe ortodokse. “Ekstremistët vazhdojnë të përqendrohen në vende turistike, qendrat tregtare, bare, shtëpitë e adhurimit dhe objektivat e tjera”, shkruhet në njoftimin e Ambasadës së SHBA në Prishtinë. Gjithashtu kërkohet nga shtetasit amerikanë që të tregohen vigjilentë dhe të mos bien në sy si dhe të mos bëhen pjesë e grumbullimeve në vende publike. /abcnews.al

vlcsnap-error116-1-1280x720.jpg
us er14:17 | 31/12/2017

Edhe Lushnja, ndonëse burim për shumë prodhime bujqësore, nuk i ka shpëtuar rritjes së çmimeve në këtë fundviti. Krahasuar me një vit më parë çmimet në Lushnje janë rritur me 10 përqind.

Agrumet po tregtohen me 1000 lekë të vjetra për kg, kurse një kg kungull ka kapur çmimin rekord 2500 lekë të vjetra. Ky është tregu më i madh në vend, i cili dikton çmimet në tregjet e tjera. Tregtarë dhe prodhues kërkojnë të përfitojnë nga ditët e fesatve për të shitur më shtrenjtë produktet e konsumit ditor. Nuk ka rëndësi nëse është mall importi apo i vendit, çmimet rriten për atë produkt qeë gjendet me pakicë.

Tregu i fruta perimeve është i tejmbushur. Të gjithë nxitojnë të bëjnë blerjet e fundit për festën e ndërrimit të viteve. Edhe këtë vit, tregtarët janë të zhgënjyer nga fitimet, ndonëse kanë rritur çmimet fuqia blerëse ka rënë.

Rritjes së çmimeve nuk i kanë shpëtuar as prodhimet vendase të cilat janë më pakicë për shkak të dëmeve që solli përkeqësimi i motit. Mollët janë një tjetër produkt i shtrenjtë pasi një kg po tregtohet me 1800 lekë të vjetra dhe në varësi të cilësisë shkon deri në 2000 lekë të vjetra.Ndërsa perimet si: karrotat, lukelakra, domatja dhe kastraveci janë rritur me 30-50 lekë për kg. Blerjet që po bëhen në momentet e fundit nga konsumatori janë gjithnjë e më të pakta, por nga portofoli do të nxjerrin më shumë lekë se një javë më parë.

Gazetare e ABC News: Anila Sefa

2017-12-31-11_19_17-Policia-e-Shtetit-Kreu.jpg
us er11:28 | 31/12/2017

Drejtori i Rendit Publik në Departamentin e Rendit dhe Sigurisë Publike në Policinë e Shtetit, Albert Dervishi, në prononcim për mediat për masat e Policisë së Shtetit gjatë natës së ndërrimit të viteve.

“Jemi sot para natës së ndërrimit të viteve dhe me këtë rast Policia e Shtetit dëshiron edhe njëherë të vendosë këtë komunikim me qytetarët shqiptarë, lidhur me masat që ajo ka planifikuar me qëllim, krijimin e një mjedisi të sigurtë për ta, parandalimin e ngjarjeve të ndryshme kriminale në të gjithë territorin e vendit, rritjen e sigurisë në akset kryesore rrugore, kryerjen e veprimeve efikase në parandalimin, zbulimin dhe goditjen e autorëve të veprave të ndryshme penale.

Për këtë qëllim, nga ana e strukturave qendrore dhe vendore të Policisë së Shtetit, në veçanti sot është vlerësuar maksimalisht marrja e masave të sigurisë, për të përmbyllur me sukses misionin e tyre për garantimin e një feste të qetë dhe pa probleme, për rritjen e sigurisë në komunitet në të gjithë territorin e vendit, parandalimi i ngjarjeve të ndryshme kriminale, kontrrollin e plotë të territorit, nga të gjitha strukturat e policisë, të cilat vazhdojnë me shërbim 12 orësh, duke zbatuar detyrimet në kuadër të gatishmërisë “Shërbim i përforcuar”.

Për këtë, në shkallë vendi janë planifikuar në natën e ndërrimit të viteve punonjës policie në çdo qytet për mbajtjen në kontroll të situatës së sigurisë, në veçanti në sheshe publike, pranë lokaleve dhe restoranteve të cilat do të organizojnë aktivitete të ndryshme gjatë festës së fundvitit etj.

Në veçanti nga DVP Tiranë, gjatë natës së ndërrimit të viteve janë planifikuar punonjës policie në terren, nga të cilët në Sheshin “Skëndërbej”, ku do të festohet nata e ndërrimit të viteve dhe ku Bashkia e Tiranës organizon koncertin festiv në orën 24:00, siguria është organizuar me një qasje të integruar të shërbimeve të Policisë së DVP Tiranë, të atyre të Policisë Bashkiake Tiranë, të Shërbimit të Mbrojtjes nga Zjarri dhe Shpëtimin, të mbështetura nga njësitë e specializuara të Forcave Lëvizëse Operacionale.

Nga ana e strukturave të Kufirit dhe Migracionit, vazhdojnë masat me shtimin e posteve të punës në PKK, me qëllim kryerjen e procedurave të shpejta dhe krijimin e lehtësirave gjatë hyrje – daljeve të shtetasve shqiptarë dhe të huaj.

Gjatë kryerjes së veprimeve në PKK nuk është shënuar ndonjë incident apo problem.

Kemi rritje të prezencës së policisë rrugore në akset kryesore rrugore, në funksion të parandalimit të aksidenteve rrugore, si dhe e shërbimeve të rendit dhe të FNSH-së për parandalimin e ngjarjeve të ndryshme kriminale.
Në këtë natë të ndërrimit të viteve Policia e Shtetit u kërkon qytetarëve të jenë të kujdesshëm në:

Përdorimin e fishekzjarrëve, duke evituar përdorimin e tyre nga fëmijët.

Të evitohet përdorimi i kapsollave dhe lëndëve të tjera të rrezikshme të këtij lloji.

Nga ana e Policisë Bashkiake të Tiranës dhe bashkitë e tjera, është organizuar hedhja e fishekzjarrëve në mënyrë të kontrolluar në Sheshin Skëndërbej dhe sheshet përktëse në natën e ndërrimit të viteve.

Evitimin e alkoolit nga drejtuesit e automjeteve dhe nëse ata kanë përdorur pije alkoolike të mos përdorin automjetin.

Mbas orës 24 zakonisht ka një përdorim të madh të automjeteve në rrugë, për këtë kërkohet të evitohet sa të jetë e mundur dalja me automjete me qëllim parandalimin e bllokimit te rrugëve dhe të aksidenteve rrugore.

Shtetasit që do të festojnë në lokale, të marrin masa për sigurimin e banesave të tyre, me qëllim parandalimin e vjedhjeve te banesave.

Dita e sotme për familjet do të jetë e ngarkuar edhe me gatimet tradicionale. Kjo mund të ketë mbingarkesë në rrjet, si dhe gjatë përdorimit të bombulave të gazit të tregojnë kujdes lidhur me masat e mbrojtjes nga zjarri.

Subjektet e Shërbimit Privat të Sigurisë Fizike vazhdojnë me shërbime të përforcuara masat për sigurimin e objekteve si banka, institucione të tjera, hidrocentrale, depo uji etj, me qëllim parandalimin e ngjarjeve të ndryshme kriminale në këto objekte.

Strukturat e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, kanë monituar masat e marra nga DVP dhe janë në monitorim të këtyre masave me grupe Drejtimi në DPPSH.

Policia e Shtetit dëshiron të sigurojë qytetarët shqiptarë dhe të huaj që do të festojnë natën e ndërrimit të viteve në Shqipëri, se do të jetë pranë tyre për garantimin e rendit publik, të sigurisë së jetës së qytetarëve dhe të pronës së tyre.

Me këtë rast Policia e Shtetit uron të gjithë qytetarët Gëzuar Vitin e Ri, mbarësi dhe suksese për të gjithë”./abcnews.al

vlcsnap-error205-1-1280x720.jpg
us er16:14 | 29/12/2017

Më shumë shqiptarë do ta presin jashtë kufijve vitin e ri 2018. Sipas operatorëve turistikë edhe organizimet brenda vendit nuk mbeten mbrapa. Korça është destinacioni më i preferuar për të kaluar ndërrimin e viteve.

Më shumë shqiptarë do t’i trokasin gotat jashtë Shqipërisë këtë fundvit krahasuar me 2016. Agjencitë turistike pothuajse kanë mbyllur prenotimet të cilat kanë nisur që në muajin nëntor.

Sipas operatorëve turistikë paketat e sivjetshme janë më ekonomike dhe më të mirëorganizuara duke bërë kështu që të rriten lërkesat e shqiptarëve ër të festuar jashtë kufijve. Më të preferuarat janë vendet pranë Shqipërisë. Megjithatë nuk mungojnë edhe festat luksoze.

Ndërsa ata që kanë zgjedhur të festojnë brenda Shqipërisë kanë preferuar korcën ku pothuajse prenotimet janë mbyllur.

Përtej këtyre organizimeve ka edhe shumë shqiptarë që kanë bërë zgjedhjen tradicionale.

Në një mënyrë apo një tjetër të gjithë do ta përjetojnë  ndrrimin e viteve që po afron./abcnews.al

Gazetare e ABC News: Yllka Kamenica

 

 

 

vlcsnap-error027-1-1280x719.jpg
us er14:45 | 29/12/2017

Në ditët e fundit të vitit qyteti i Durrësit po përjeton një situatë të pazakontë për shkak të shtimit të numrit të mjeteve. Rrugët gjatë gjithë kohës janë të bllokuara dhe trafiku zgjat me orë të tëra.

Makina të bllokuara në trafik në pritje për të shkuar në destinacion.

Njerez që ecin shkujdesur për të kaluar nga njeri kah në tjetrin.

Rruget  kryesore por edhe ato dytësore në brendësi të Durresit po përballojnë një fluks të madh automjetesh.

Në ndihmë të tyre janë vendosur edhe policet e qarkullimit.

Situata më e rënduar paraqitet nga Ura e Dajlanit në drejtim të Stacionit të Trenit.

Per  shkak të levizjeve të shumta here pas here qarkullimi bllokohet .

Kthimi i emigrantëve per festa ka trefishuar automjetet në rrugë.

Me të njëjtën situate të ngarkuar qyteti pritet te përballet edhe në ditët në vijim./abcnews.al

Gazetare e ABC News: Enkeleda Arapi

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono