festat

blendi-klosi-1.jpg
nev ila15:20 | 14/08/2019

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit i bën thirrje tur operatorëve të përfshijnë festat lokale në ofertat e tyre turistike. Blendi Klosi ishte në Golem ku mori pjesë në festën “Venë dhe Verë”.

“Venë dhe verë” – festa lokale në Golem mblodhi bashkë dhjetëra kantina të zonës së Shqipërisë së mesme dhe turistë të cilët degustuan shijen e verës shqiptare.

Ministri  i Turizmit dhe Mjedisit,  Blendi Klosi u shpreh se aktivitet te tilla tregojnë se në Shqipëri mund të bëhet turizëm potencial,

“Në Shqipëri mund të bëhet turizëm potencial, që prodhon ekonomi, para, punësim, prodhon edhe oferta të ndryshme turistike për ata që vizitojnë vendin tonë”, tha Klosi.

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit i bëri thirrje tur operatorëve që të shtojnë ofertën turistike duke përfshirë festat lokale në paketat e tyre për turistët e huaj.

“Është oferta që vjen nga të gjitha produktet bujqësore, nga të gjithë poseduesit e agroturizmit të cilët kanë një ditë të caktuar kur do të bëjnë një festë, ku do të ofrojnë produktin e tyre, do të kenë një alternativë më shumë përgjatë sezonit turistik. Mendoj që më shumë se institucionet vetë biznesi duhet ta gjejë gjuhën me njëri- tjetrin dhe kur të organizohen këto aktivitete në kantina tur operatorët të afrojnë turistët për të vizituar agroturizmin që ata të kenë mundësinë për të bërë reklamim të ofertës së tyre turistike”, tha Klosi.

Ministri Klosi u kërkoi drejtuesve lokalë që të shndërrojnë këto festa në traditë pasi festat lokale sipas tij janë një mundësi e mirë e prezantimit e produktit shqiptar tek turistët e huaj./ABC News Albania 24/7

sadrime-1280x700.jpg
ent ela13:51 | 19/03/2019

Autoritetet vendore në Lezhë po tentojnë që festat tradicionale t’i kthejnë në atraksione turistike. Një ndër to, e njohur si dita e Shën Jozefit, u organizua në Zadrimë si një festë masive me banorët e zonës dhe me emigrantë.

Jo të gjithë vendasit mund ta dinë që është vallja më e vjetër në Ballkan. E kërcejnë vetëm gratë dhe vajzat e Zadrimës, për çdo rast festë ose në dasma.

Lëvizje të thjeshta, shoqëruar me vargje, pa muzike, por që kualifikohet si vallja më bukur autoktone. Kështu e priten edhe ditën e Shën Jozefit, festën tradicionale që kremtohet çdo vit në zonën e Zadrimës.

Kësaj here vendorët synuan që Shën Jozefin të kalohet përmes një organizimi në qendër të fshatit Gjadër në Lezhë. Banorë të shumtë, nxënës shkolla, të veshur tradicionalisht, u afroi mysafirëve një ditë të jashtëzakonshme.

Festes i janë bashkuar edhe emigrantë të ardhur posaçërisht pranë familjeve të tyre. Ata i vlerësojnë iniciativa të tilla si një domosdoshmëri për t’i dhënë fshatit edhe më shumë gjallëri.

Shën Jofezi është një nga ditët e kalendarit katolik, që zadrimorët i kanë kremtuar edhe në diktaturë, fshehurazi brenda mureve. Por sot këto festa po i shërbejnë  Zyrës së Turizmit në Bashkinë e Lezhës si ditë atraktive që do të joshin më tepër vizitorë dhe turistë, vendas dhe të huaj.

Gazetar: Gjergj Figuri

Operator: Gac Hila

SHERBIMI-MJEKOSOR-PER-FESTA-1280x720.jpg
ent ela14:41 | 31/12/2018

Nga spitali i Traumës në Tiranë ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu bëri të ditur planin e masave për festa. Manastirliu foli për përforcim të shërbimit mjekësor në spitale dhe terren.

Në sheshet ku do të festohet ndërrimi i viteve, në të gjitha qytetet e Shqipërisë, një autoambulancë do të qëndrojë në gatishmëri nga ora 19:00 deri në përfundim të festës.

Në Tiranë veç nëntë autoambulancave të shpërndara në terren sipas planit të Urgjencës Mjekësore, do të ketë edhe dy  të tjera, të cilat do të stacionohen në sheshin “Skënderbej” dhe pranë Bankës së Shqipërisë.

Nga spitali i Traumës i cili pret edhe numrin më të madh të urgjencave gjatë ndërrimit të viteve ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu bëri të ditur planin e masave për festa.

“Spitalet kanë marrë të gjitha masat për përforcimin e stafeve mjekësore, për furnizximin me barnat mjekësore, njësia e helikopterit është në gatishmëri për çdo rats që mund të ketë nevojë, i gjithë sistemi duke filluar nga ai paraspitalor janë në gatishmëri”.

Gjatë ditëve të festave ministrja e Shëndetësise deklaroi se veç mjekëve dhe infermierëve në shërbim, në urgjenca dhe qendrat shëndetësore, do të ketë dhe personel shtesë në gatishmëri për çdo rast nevojë.

Masa të përforcuara do të zbatohen nga të gjitha ekipet mjekësore në datat 31, 1 dhe 2 janar 2019. /abcnews.al

DURRESI-FLUKS-EMIGRANTET-1280x720.jpg
ent ela12:29 | 31/12/2018

Edhe në orët e fundit të vitit 2018 nuk kanë munguar emigrantët apo edhe shtetas të huaj që përmes Portit të Durrësit kanë ardhur në Shqipëri për të festuar.

Edhe në ditën e fundit të vitit, shumë emigrantë zbarkuan në Portin e Durrësit. Katër tragete sollën më shumë se 3100 persona. Mes tyre dhe shtetas të huaj për të kaluar ndërrimin e viteve në Shqipëri.

Policia e kufirit ka operuar me numrin më të lartë tësporteleve. Kjo për të evituar radhët e gjata në terminal gjatë kontrollit.

Por ndërsa në portin e Durrësit nuk është shfaqur asnjë problem, krejt ndryshe është paraqitur situata në portin e Barit në Itali.

Traget nga Bari drejt portit të Durrësit përgjatë gjithë sezonit të fluksit kanë mbërritur me disa orë vonesë.

Sipas kapitenit të portit detar Taulant Allkja shkaku janë autoritetet italiane  që po punojnë vetëm me një apo dy sportele duke krijuar vonesa të gjata në nisje. /abcnews.al

blendi-klosiii.jpg
G. P.15:22 | 29/12/2018

Ministri Blendi Klosi në këtë prag feste është ndalur në Qendrën e Zhvillimit në Berat, ku strehohen 27 fëmijë me aftësi ndryshe.

“Festat duan dashuri” nuk është vetëm një slogan, por një axhendë konkrete me aktivitete, në të gjithë Shqipërinë, për ti ardhur në ndihmë fëmijëve në nevojë, fëmijëve pa kujdes prindëror, atyre me aftësi të veçanta, viktimave të dhunës në familje apo gjyshërve dhe gjysheve, që strehohen në qendrat e përkujdesit social. Si deputet i Qarkut të Beratit, në këtë prag festash, ministri Klosi u ndal në Qendrën e Zhvillimit në Berat, ku strehohen 27 fëmijë me aftësi ndryshe, të grumoshave të ndryshme.

“Kjo është për t’i dhënë dashuri atyre njerëzve që kanë më shumë nevojë për dashurinë e shoqërisë, për dashurinë e shtetit, për dashurinë e njerëzve që mund të ndajnë me ta një festë kaq të bukur sa festat e Vitit të Ri”, tha ministri Klosi.

Ai gjithashtu theksoi rëndësinë jo vetëm të trajtimit me dashuri të fëmijëve dhe njerëzve në nevojë, por edhe të mundësive që i duhen krijuar atyre për të qenë të aftë për punë, megjithëse me nevoja të veçanta. Shkolla profesionale në Berat trajton dhe trajnon disa nga fëmijët me aftësi të kufizuar për ti bërë atyre të mundur që të hyjnë në tregun e punës./abcnews.al

NDALIMI-I-FISHEKZJARREVE.mpg_snapshot_02.26-1280x720.jpg
G. P.16:34 | 24/12/2018

Pas urdhërit të Policisë së Shtetit për ndalimin e tregtimit të lëndëve piroteknike, ABC News ka monitoruar në terren punën e inspektorëve, të cilët janë caktuar për të ndjekur zbatimin e këtij vendimi.

Ndalimi i përdorimit të lëndëve piroteknike ka angazhuar përveç policisë së Shtetit, Agjentët Tatimorë edhe shërbimin zjarrëfikës të kryeqytetit.
Shefi i sektorit të Parandalimit të Zjarreve, Arjan Ahmetaj është caktuar që të monitorojë nga afër bashkë me specialistët e tij, disa nga tregjet industrial të Tiranës.
Fokusi është minimizimi i fishekzjarreve dhe kapsollave me lëndë shpërthyese.

Erjon Ahmetaj, shef i parandalimit të zjarrit: “Ne tani po shkojmë në drejtim të tregut çam, jemi kryesisht tek rruga e Kavajës. Aty do të shikojmë me inspektorët vendorë të parandalimi për të kontrolluar subjektet të cilat tregtojnë mjetet piroteknike. Qëllimi i këtij inspektimi është zbatimi i planit të masave me drejtorinë vendore të policisë. Subjektet nuk kanë të drejtë të tregtojnë mjete piroteknike ku bëjnë pjesë fishekzjarret.”

Si çdo fund dhjetori, trafiku është sfidë më vete për shërbimin zjarrëfikës. Nga kontrolli i ushtruar nga shërbimit zjarrëfikës në disa subjekte që dikur tregtonin lëndë piroteknike, nuk rezultoi asgjë e jashtëligjshme. Alarmi për mospërdorimin e kapsollave dhe fishekzjarreve qëndron, pasi malli që ka hyrë në vendin tonë nuk ai i parametrave të Bashkimit Europian.

“Nuk mund të përdoret në mënyrë të pakontrolluar, të shkaktojnë dëmtime të duarve. Me sasinë e mbushur brenda krijojnë eksplozion.”

Ashtu si edhe policia edhe shërbimi zjarrëfikës do të jetë në gatishmëri për festat e fundvitit.

“Shërbimi zjarrfikës do të jetë në gatishmëri të plotë, kryesisht tek sheshi Skënderbej, aty ku Bashkia e Tiranës organizon festën e fundvitit, që të mos ketë asnjë lloj problemi. Edhe në ditën e sotme që do të bëhet festimi i festës së Krishtlindjeve, shërbimi zjarrfikës do të jetë në shërbim 24 orë. Dua të përfitoj nga rasti që të gjithë qytetarët, në rast se do të konstatojnë ndonjë problem sado të vogël, duhet të telefonojnë në numrin 128, ku shërbimi zjarrfikës është 24 orë në gatishmëri dhe do tu gjendet qytetarëve për të kaluar sa më mirë dhe sa më qetë festat e fundvitit.”/abcnews.al

SPITALET-NE-GADISHMERI-1280x720.jpg
ent ela16:00 | 24/12/2018

Në ditët festive spitalet dhe urgjenca mjekësore do të jenë në gatishmëri përgjatë 24 orëve. Deklarata u bë nga Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, e cila festoi vigjiljen e Krishtlindjes me fëmijët e shtruar në Pediatrinë e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh se janë marrë të gjitha masat me personel të shtuar si dhe barna e materiale mjekësore për çdo emergjencë. Ndërkohë që në gatishmëri gjatë ditëve të festave veç shërbimit të autoambulancave do të jetë edhe Njësia e  Helikopterëve. /abcnews.al

VELIAJ-SHPERNDAN-DHURATAT.mpg_snapshot_00.13-1280x720.jpg
ent ela12:51 | 24/12/2018

Bashkia e Tiranës do të kujdeset që të gjithë fëmijët nga familje në nevojë të marrin dhurata me rastin e festave të fundit të vitit. Premtimi vjen nga kryebashkiaku Veliaj, i cili iu bashkua festës së fëmijeve me aftësi të kufizuar dhe atyre të komunitetit rom.

Atmosfera e festave ka trokitur edhe në institutin për fëmijët me aftësi të kufizuara “Ramazan Kabashi”, por dhe për fëmijët romë e ata që vijnë nga familjet në nevojë.

Festës së tyre iu bashkua edhe kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili ndërsa shpërndau dhuratat për te vegjlit.

 “Për të gjithë fëmijët që vijnë edhe nga zonat periferike, që vijnë edhe nga fshati, për të gjithë ata që vijnë nga qendrat sociale, që janë me ndihmë ekonomike, që vijnë nga komunitetet e ndryshme që asistohen nga Bashkia, këtë vit të ri do të marrin dhurata. Do të sigurohemi që të gjithë fëmijët e Tiranës të kenë dhurata”.

Periudha e festave theksoi kryetari i bashkisë së Tiranes është një moment reflektimi dhe ftoi këdo që ka mundësi të ndihmojë të kontribuojë që edhe personat në nevoje të kenë mundësi të gëzojnë gjatë festave të fundit të vitit. /abcnews.al

TREGJET-LEZH-VLORE_ABC-1-1280x685.jpg
ent ela12:47 | 23/12/2018

Dhe pse çmimet nuk janë rritur në tregjet e rretheve blerës ka shumë pak. Dhe pse janë festat e fundvitit vërehet një numër mjaft i pakët i konsumatorëve.

Tregu në Lezhë është i varfër nga blerësit. Pritja se gjatë festave të fundit mund të ketë boom shitjesh edhe për produktet ushqimore nuk po jep pritshmëritë e tregtarëve. Nga hyrja e urës së tregut dhe deri në brendësi shihen mallra të shumtë e të ndryshëm, por pak blerës. Çmimet kanë mbetur të pandryshuara edhe pse është fund viti dhe tradita e do që çmimet të rriten.

Blerësit thonë se s’kanë lekë e kjo i detyron ata që të mendojnë mirë para se të blejnë. Pritja se të afërmit mund t’ju dërgojnë para që do të mundësojë blerjen e produkteve për festa është një fakt, ndërsa shitësit thonë se ka shumë pak blerës dhe që nuk mund të perballojnë detyrimet që kanë për vendin e zënë.

“Deri më sot asnjë nuk ka pa në treg”.

“Duhet me u shtrëngu nga një anë ose duhet marrë me listë, ose me i çu fjalë kalamanit na ço nai lek”.

“Me ca me i marr me 100 mijë lekë pension”.

Vlorë– Fuqia blerëse e ulet dhe çmimet normale, por me trendin e rritjes në ditët e fundit të këtij viti.  Është kjo panorama në tregjet e qytetit të Vlorës, ku për tregtarët, fuqia blerëse është më e ulët krahasuar me vitet e tjera.

Tregtarët janë ata të cilët pranojnë se pavarësisht festave dhe ditëve të fundit të vitit, kjo periudhë nuk ka shënuar ashtu si çdo vit rritje të fuqisë blerëse, madje këto ditë dhjetori situata është më e vështirë.

“Nuk ka rritje çmimi, vetëm se s’ka fuqi blerëse”.

“Çmimet nuk janë rritur se janë gjëra të vendit, jo të importit”

“Shumë dobët”.

Tregjet e qytetit të Vlores përveç të tjerave operojnë në kushte të vështira. Në të gjithë vendin këtë funddhjetor vërehet ulje e fuqisë blerëse ndryshe nga çfarë duhe të pritet

Gatar i ABC News, Lezhë: Gjergj Figuri,

Gazetar i ABC News, Vlorë: Elton Nika

/abcnews.al

SHPERBLIMI-PER-PENSIONISTET.mpg_snapshot_01.02-1280x714.jpg
G. P.18:09 | 19/12/2018

Prej 17 dhjetorit pensionistët kanë nisur të tërheqin shpërblimin prej 5 mijë lekësh që qeveria u jep për festat e fundvitit. ABC News ndoqi procesin e tërheqjes së shpërblimit dhe ju sjell reagimet e tyre.


Qeveria këtë vit vendosi që të shpërblejë me 5 mijë lekë të rinj të gjithë pensionistët me rastin e festave të fundvitit. Prej disa ditësh ky shpërblim ka nisur të tërhiqet nga të moshuarit në pikat e postës apo në çdo pike ku ata marrin pensionin e tyre. Nga ata që kanë nisur të tërheqin vlerën e ofruar nga qeveria janë të kënaqur.

Pensionisti 1: “50 mijë lekë të vjetra. Mirë jemi, por mund të jemi edhe më mirë vitin që vjen.”

Pensionisti 2: “Njeriu nuk kënaqet asnjë herë, por prap mirë është.”

Pensionisti 3: “Asnjëherë nuk ngelet njeriu i kënaqur, por deri këtu ku kemi ardhur është shumë mirë.”

Por ka të tjerë që e konsiderojnë vlerën prej 5 mijë lekësh të pamjaftueshme. Ata thonë se shpenzimet për festat e fundvitit janë të larta.

Pensionisti 4: “Ça kënaqësie është ajo? Nuk na dalin për ujë dhe drita.”

Pensionisti 5: “50 mijë lekë mirë është, por mund të ishte edhe pak më mirë.”

Sipas vendimit të qeverisë, e cila miratoi një fond të posaçëm prej 3 miliardë lekësh, të gjithë pensionistët do të mund t’a tërheqin shpërblimin prej 5 mijë lekësh deri më 29 dhjetor 2018 ose gjatë muajit janar./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono