Ferdinand Dervishi

ferdinand-xhaferri-1.jpg
gra moz20:24 | 28/02/2018

Banane dhe Drogë!

Kjo është tema e “Byro Politike” këtë të mërkurë duke marrë shkas nga operacioni në Durrës që çoi në bllokimin e një sasie rekord kokaine, prej 613 kilogramësh kokainë.

I ftuar në ABC News, gazetari Ferdinand Dervishi tha se këtë ngjarje e sheh si një lajm dëshpërues.

“Unë e shoh si një lajm dëshpërues këtë që ka ndodhur. Kemi regres sepse është rasti i katërt i madh në historinë e Shqipërisë postkomuniste. Në qendër të gjithë historisë janë të huajt. Ne vetëm nuk jemi në gjendje të bëjmë një kapje kaq të madh”, u shpreh Dervishi./abcnews.al

vlcsnap-error263-1280x720.jpg
gra moz09:31 | 06/02/2018

Të ftuar në Mbrëmje në ABC News, gazetarët Armand Bajrami dhe Ferdinand Dervishi kanë folur rreth ngjarjeve të fundit të krimit.
Bajrami ka sjellë në studio detaje të reja lidhur me vrasjen Devi Kasmit, ku akuzohet edhe një shtetas grek.
Ndërsa Dervishi ka komentuar gjithashtu edhe zgjedhjen e Ardi Veliut në pozicionin e drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit./abcnews.al

ferdinand-xhaferri.jpg
gra moz20:29 | 05/02/2018

I ftuar në Mbrëmje në ABC News, gazetari Ferdinand Dervishi është shprehur se sistemi është i kalbur, por ka njerëz që punojnë për shtetin edhe pse kjo është e rrallë. Ai tregoi edhe për rastin e një prokuroreje në Elbasan që ka denoncuar në polici se i kanë vjedhur tre dosje.

“Kemi një frymë të re. Tre muaj më parë një prokurore nga Elbasani ka denoncuar në polici se është thyer zyra. Më kanë marrë tre dosje. Kjo dosje u kthye nga tentativë vrasje në kanosje. E para ishte midis dy fiseve në Elbasan dhe “Rrugët” që 50 milionë nuk janë pak. “Kurum” që është një kompani e madhe që ka punuar vite e vite aty. Fryma e re që ka ardhur, unë besoj se ka kthyer dëshirën e mirë. Asaj prokurores i janë kthyer dosjet, askush nuk i ka bërë shantazh. Në një shtet ka njerëz që punojnë për shtetin, është e rrallë për Shqipërinë sepse është kalbur sistemi, por besoj se edhe këtu ka”, u shpreh ai.

dfjkghdfjk.jpg
us er18:39 | 03/11/2017

Trajtimi i çështjes së akuzave ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, për implikimin në trafikun e drogës, e njohur si banda e “Habilajve”.
Të ftuarit e mbrëmjes në emisionin “Byro Politike”: Bledi Çuçi deputet i PS-së, anëtar i Këshillit të Rregullores së Mandateve dhe Imuniteteve; Çlirim Gjata jurist i njohur, Ylli Manjani ish-ministër i Drejtësisë dhe Ferdinand Dervishi gazetar i ABC News, realizues i “ABC Story”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono