fëmijët

kornavirusss.jpg
ger ta21:47 | 24/02/2020

Koronavirusi është kthyer në një rrezik që nga shpërthimi i tij në Kinë dhe përhapja në shumë vende të botës.

Paniku në vendet ku është përhapur por jo vetëm, vijon të jetë prezent prej javësh. Mirëpo, t’ua shpjegosh fëmijëve nuk është një gjë e lehtë.

Ajo që nuk duhet bërë është të heshtësh. Duhet të jemi të sinqertë, të shpjegojmë se sëmundja në disa raste, për personat me imunitet më të dobët mund të çojë në vdekje, por që në pjesën dërrmuese të situatave ajo shëron.

Tek fëmijët e vegjël virusi mund të përshkruhet si një “përbindësh i vogël” brenda trupit që lufton kundër ushtrisë sonë mbrojtëse dhe që ilaçet janë armë shtesë që ndihmojnë në këtë betejë trupin tonë.

Ndërsa, fëmijëve pak më të rritur u duhet bërë e qartë se numrat për të cilët ne flasim janë shumë të vogla, ne jemi qindra infeksione në krahasim me një popullsi prej dhjetëra miliona njerëzve. Dhe për të qenë optimistë, një “mos u mërzit, do ia dalim” duket pak, por mund t’u japë forcë të madhe fëmijëve.

urgjenca-pediatria.jpg
nev ila20:00 | 09/02/2020

Shërbimi i Urgjencës së Pediatrisë në QSUT po përballet me fluks pacientësh prej javësh për shkak të gripit dhe virozave të stinës.

Edhe gjatë kësaj të diele numri i pacinetëve është i lartë.

Prindërit e të vegjëlve shprehen se janë të detyruar të rrinë jashtë pasi brënda ka shumë njerëz, dhe kanë frikë se fëmijët mund të marrin edhe ndonjë infeksion tjetër.

“Kemi frikë të rrimë brenda nga virozat e tjera”, thonë disa prej prindërve.

Një arsye tjetër e fluksit sipas prindërve pranë Urgjencës së Pediatrisë në QSUT, krijohet pasi janë vetëm 2 mjekë në turn, dhe është e pamundur për t’u shërbyer gjithë pacientëve që presin në radhë.

Shumica e fëmijëve që kërkojnë të marrin shërbim pranë urgjencës kanë kryesisht temperaturë dhe kollë./abcnews.al

nena-femijet.jpg
ger ta14:40 | 09/02/2020

Një nënë me gjashtë fëmijët e saj, njëri prej tyre vetëm 1 vjeç, humbën jetën pasi zjarrri përfshiu shtëpinë e tYrë, në  Mississippi të SHBA-ve, thonë zyrtarët.

Babai ishte i vetmi që u ka mbijetuar flakëve që përfshinë shtëpinë prej druri në qytetin e Clintonit. Ai u dërgua në spital i asfiksuar dhe me djegie të shkallës së dytë.

Zyrtarët lokalë thanë për mediat vendase se shkak i zjarrit mund të jetë bërë një shkëndijë elektrike. Shtëpia në Clinton , e cila është rreth 16 km nga kryeqyteti i shtetit, Xhekson,  ishte ndërtuar rreth vitit 1951.

Nëna, 33 vjeçe ishte mësuese e shkollës fillore dhe fëmijët, pesë djem dhe një vajzë, ishin  nga 1 një deri në 15 vjeç.

“Ata ishin vërtet njerëz të mirë … E gjithë lagjja është e tronditur për këtë  ngjarje,” tha një fqinj./abcnews.al

1_Trying-to-drag-herself-out-of-the-doom-and-gloom.jpg
So Nila12:12 | 31/01/2020

Stresi është bërë më i zakonshëm tani se kurrë më parë; sidomos për gratë. Punët dhe shtëpia mund të ndikojnë në shëndetin e tyre. Madje, edhe nëse ato kanë një sistem mbështetës, sërish gjithçka ndikon dhe rëndon negativisht tek to.

Një studim i ri ka treguar që shumë gra mendojnë se burrat shtojnë më shumë stres në jetën e tyre të përditshme sesa fëmijët. Sondazhi, i kryer në shtatë mijë gra nga Today, zbuloi se mesatarisht, gratë vlerësuan nivelin e tyre të stresit deri në 8.5 nga 10. Dhe 46% e tyre thanë se burrat, më shumë se fëmijët e tyre, ishin fajtorë në shtimin e nivelit të stresit.

 

Sipas sondazhit, shumë të anketuar mendojnë se burrat janë një fëmijë i madh dhe jo një partner i barabartë me të cilin mund të ndajnë ngarkesën e tyre të punës.

Shumë gra gjithashtu mendojnë se stresi që ato përjetojnë është shumë i ndryshëm nga ‘stresi i babit ’. Kjo i ndalon ato që ta shohin njëri-tjetrin në sy dhe të mendojnë se duhet punuar në ekip, veçanërisht kur në mes ka fëmijë. Kjo sigurisht, shton shqetësimin e tyre. Shumica e grave mendojnë se pjesa më e madhe e përgjegjësisë, përkundrejt prindërimit, bie mbi to çdo ditë, duke i lënë atyre pak kohë për të përfunduar të gjitha punët.

Ndërsa është gjithashtu e vërtetë që më shumë burra janë duke marrë role aktive në shtëpi, në mënyrë që të mund të ngrihen në këtë rast dhe të ndihmojnë partneren e tyre. Sidoqoftë, një studim tjetër zbuloi se tek një mijë e 500 baballarë të pyetur, shumë mendojnë se po ndihmojnë dhe kontribuojnë më shumë në rritjen e fëmijëve, por ata thjesht i bëjnë gjërat sipas mënyrës së tyre pa pasur nevojë për të marrë kredite vlerësimi./abcnews.al

 

femijet-e-lumtur-1280x960.jpg
nev ila20:27 | 19/01/2020

Studimet e fundit kanë treguar se vendi më i mirë për të rritur fëmijët nuk është Amerika, por Danimarka.

Raporti, i cili rendit vendet më të mira, vlerësoi 73 kombe dhe kjo renditje bëhet çdo vit nga studiues të Shkollës Wharton të Universitetit të Pensilvanisë.

Në këtë renditje, nuk ekziston Shqipëria.

Danimarka është njohur si vendi më i mirë për të krijuar një familje falë politikave shumë bujare për gratë që sapo kanë lindur dhe lejes së atësisë, sistemit shëndetësor dhe arsimit publik falas në këto vende.

Në vendin e dytë renditet Suedia ndërsa në të tretin Norvegjia.

Kanadaja dhe Holanda janë në pesë të parat, pasuar nga Finlanda, Zvicra, Zelanda e Re, Australia dhe Austria.

Dy vendet fqinje të Shqipërisë, Italia dhe Greqia renditen përkatësisht në vendin e 16 dhe 21.

Në listën me 73 shtetet renditen edhe dy vende të Ballkanit, Kroacia në vendin e 24 dhe Serbia në vendin e 63.

Sondazhi u krye duke pyetur më shumë se 20,000 njerëz në SH.B.A., Azi, Evropë, Lindjen e Mesme dhe Afrikë.

Pjesëmarrësit u ndanë në mënyrë të barabartë në grupe të ndryshme në mënyrë që të kishin përfaqësim të saktë për secilin komb./abcnews.al

 

 

femijet-meningokoku.jpg
nev ila16:42 | 15/01/2020

Në urgjencën e Pediatrisë në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë shkon për të trajtuar një sëmundje, por mund të marrësh një tjetër.

Ndërsa prindërit me fëmijë paraditen e të mërkurës hynin e dilnin për një vizitë tek mjeku përpara shërbimit punohej për të zhbllokuar pusetat e ujërave të zeza.

Era e rëndë të zinte hundët.  Ndërkohë numri i pacientëve të vegjël me virozë dhe grip në 24 orët e fundit ka shkuar në 300.

Shumë prindër i drejtohen QSUT pasi kanë pak besim tek mjekët e qendrave shëndetësore.  Ndërkohë specialistët pranë tyre tregojnë se tek ta mund të marrin të njëjtin shërbim.

“Kemi një shërbim të kualifikuar dhe shumë të mirë, ndoshta dhe me më shumë eksperiencë se sa një shërbim që bëhet në urgjencë. Kështu që doja ti drejtohesha të gjithë prindërve, që ti sjellin pa hezitim fëmijët pranë qendrave shëndetësore. Dhe në qendrat e tjera janë shtuar mjekët e specializuar në qendrat shëndetësore”.

Të frikësuar dhe  qarkullimi i infeksioneve të shkaktuara nga meningokoku prindërit kanë kërkuar ndihmën e mjekut në shqetësimin më të parë të fëmijës, por bluzat e bardha thonë se nuk ka vend për panik ndërsa rekomandojnë.

“Kryesisht ajo që do ju rekomandoja është se prindërit ti drejtohen mjekut që në momentin e parë që konstatojnë se diçka nuk shkon te fëmija i tyre, sidomos kur janë të lodhur, të përgjumur, të këputur, nëse vërejnë disa elementë në lëkurë, dhimbje koke, të vjella, pra nëse paraqesin këtë klinikë duhet të paraqiten menjëherë te mjeku”.

Infeksionet nga meningogoku përhapen nga personi i sëmurë tek një person i shëndetshëm përmes prekjes, spërklave dhe ajrit. Higjena është këshilla kryesore e mjekëve.

“Për shkak të prirjes që kanë për të qëndruar në grup, për ti dhënë afeksion njëri-tjetrit, predispozita për përhapjen e meningjitit është më i lartë në moshën e adoleshencës. Gjithashtu të rriskuar janë edhe moshat e fëmijëve të vegjël. Rekomandohet që të bëhet vaksina tek ata persona që kanë imuno-defiçencë”.

Instituti i Shëndetit Publik pak ditë më parë konfirmoi se një person humbi jetën nga meningokoksemia ndërsa po analizohen shkaqet e dy vdekjeve të tjetra. Megjithëkëtë specialistët thonë se nuk kemi të bëjmë me epidemi dhe nuk ka vend për alarm./abcnews.al

mother-and-daughter-1280x640.jpg
So Nila12:43 | 03/01/2020

Megjithëse fëmijët e rritur shpesh fajësojnë prindërit për problemet në jetën e tyre, psikologët zbulojnë se kjo nuk është qasja më e shëndetshme dhe produktive. Por prindërit ende kanë frikë se metodat e prindërimit të tyre mund të shkatërrojnë të ardhmen e fëmijës së tyre.

Epo, prindërimi është me të vërtetë një nga punët më të rëndësishme, por nuk është shkencë dhe ka gjëra të thjeshta që prindërit mund të bëjnë mirë për t’i bërë fëmijët e tyre të lumtur.

Ne e kuptojmë se çdo prind mund të ketë nevojë për siguri herë pas here, kështu që do t’ju paraqesim një listë të gjërave që bëjnë prindërit e mirë për të treguar se ju jeni duke ecur në drejtimin e duhur.

1.Ata u japin fëmijëve të tyre mjaftueshëm kohë të lirë

 

Shumë prindër dëshirojnë që fëmijët e tyre të kenë sukses aq shumë saqë ata fillojnë t’i mbikëqyrin në aktivitete jashtëshkollore.

Ndërsa fëmija juaj mund të marrë pjesë në mësimet e pianos, kursin e matematikës, praktikën e futbollit dhe kurset e tjera të vallëzimit mund të jenë të dobishme për zhvillimin e tyre të përgjithshëm, por duke pasur shumë gjëra për të bërë i vendos ata nën një stres të madh.

Fëmijët janë individë, kështu që ata duhet të kalojnë si të duan kohën e tyre të lirë dhe thjeshtë të luajnë. Duke i privuar nga koha e lirë bën që ata të ndjehen të mbingarkuar dhe mund të çojnë shpërthime emocionale dhe probleme me sjelljen.

2.Ata nuk përpiqen shumë të jenë prindërit e përsosur

 

Prindërimi mund të jetë i vështirë dhe ne duhet të përpiqemi të bëjmë çmos për t’i bërë fëmijët tanë të lumtur. Sidoqoftë, ekziston një ndryshim i madh në mes të “përpjekjes për t’u bërë më të mirë” dhe “të qenit të përsosur”.

Kur prindërit vendosin standarde të pamundura për veten e tyre, ata privojnë fëmijën e tyre nga përvojat e vlefshme. Ktij stili prindërimi shpesh i mungon origjinaliteti, pasi prindërit kurrë nuk i shprehin emocionet e tyre të vërteta dhe përpiqen të kenë gjithçka nën kontroll.

Prindërit ndihen fajtorë për mos përmbushjen e pritshmerive të pamundura dhe përfundojnë duke sjellë zhgënjime në marrëdhëniet që kanë me fëmijën e tyre.

3.Ata nuk e ndëshkojnë fëmijën e tyre, por përkundrazi ata u japin atyre mësime

 

Fëmijët imitojnë sjelljen e prindërve dhe mësojnë nga veprimet e tyre. Pra, nëse fëmija bën diçka të gabuar, prindërit duhet të përdorin metoda pozitive të prindërimit dhe t’u shpjegojnë atyre pse kjo sjellje është e papranueshme.

Ndëshkimi i fëmijës nuk do të bëjë punë sepse fëmija nuk i kupton pasojat e sjelljes së tyre dhe pse është e gabuar. Është më mirë t’i siguroni një fëmije një mundësi për të kuptuar dhe rregulluar gabimin e tyre me ndihmën e prindërve.

4.Ata krijojnë kujtime të lumtura për fëmijët e tyre

 

Kujtimet e fëmijërisë na ndihmojnë të kuptojmë se si duhet të reagojmë ndaj ngjarjeve të caktuara dhe të perceptojmë botën. Hulumtimet kanë treguar që fëmijët që kanë shumë kujtime të lumtura rriten më të shëndetshëm dhe më të kënaqur me jetën.

Ata kanë tendencë të kenë një këndvështrim më pozitiv për jetën dhe aftësi më të mira të përballimit të stresit. Këta fëmijë kanë më pak të ngjarë të vuajnë nga depresioni dhe janë më të prirur për të krijuar marrëdhënie më të shëndetshme me njerëzit.

5.Ata i mësojnë fëmijët e tyre të njohin emocionet e tyre

 

Prindërit mund të inkurajojnë emocionet pozitive dhe të përpiqen t’i shtypin ato negative. Sidoqoftë, injorimi i emocioneve negative nuk i bën ato të largohen. Është më mirë t’u shpjegoni fëmijëve se është normale dhe e shëndetshme të ndjejnë një varg emocionesh, por është e rëndësishme të kuptoni se çfarë i ka shkaktuar ato emocione.

Prindërit duhet t’i mësojnë fëmijët e tyre se si të reflektojnë në përvojat e tyre dhe si t’u përgjigjen emocioneve të tyre në një mënyrë të pjekur dhe të shëndetshme.

6.Ata krijojnë lidhje të forta emocionale brenda familjes

 

Fëmijët kanë nevojë për një mjedis të sigurt për t’u ndjerë të sigurt dhe për të eksploruar botën përreth tyre. Gjithashtu i ndihmon ata të përballen me stresin dhe u jep më shumë mundësi për sjelljen e ideve të tyre në jetë.

Fëmijët fitojnë aftësi sociale që i ndihmojnë ata të krijojnë marrëdhënie të shëndetshme me njerëzit e tjerë në të ardhmen. Ata nuk kanë frikë nga refuzimi dhe bashkëveprojnë më hapur me njerëzit përreth tyre. Këta fëmijë tregojnë rezultate më të mira në shkollë pasi kanë mbështetje familjare dhe besim.

7.Ata bëjnë dallimin midis fëmijës së tyre dhe sjelljes së tyre

 

Një fëmijë duhet ta dijë se prindërit e tyre do t’i duan ata pa marrë parasysh çfarë ndodh dhe sjellja e tyre nuk mund ta ndryshojë atë. Por nëse sillen keq, prindërit duhet të shpjegojnë pse i mërzit kjo sjellje ata dhe cilat janë pasojat e veprimeve të tyre.

Qëllimi kryesor nuk është të kontrolloni fëmijën përmes fajit dhe turpit, por t’i bëni ata një individ të përgjegjshëm që kontrollon sjelljen e tyre, jo nga frika, por për shkak të empatisë së tyre ndaj të tjerëve./abcnews.al

 

femijet-1-1280x720.jpg
Autor E12:41 | 31/12/2019

Edhe pak orë na ndajnë nga viti 2020 ku të gjithë janë duke bërë bilancet, por edhe planet për vitin e ardhshëm.

Nga studimet e ndryshme rezulton se të bërit të gazetarisë është një ndër punët që kërkon mjaft impenjim duke bërë që prindërit të qendrojnë më pak në shtëpi dhe në prani të fëmijëve.

Abc News ka bërë një kolazh të veçantë me video amatore ku përmblidhen urimet në forma të ndryshme të fëmijëve të stafit të televizionit.

Aty gjenden çastet pikante në ambientet familjarë si edhe jashtë, recitime, kërcime dhe këngë.

Ju ftojmë të ndiqni videon më të veçantë të kësaj dite:

 

 

 

nm-talking-to-your-child-about-cancer-feature.jpg
So Nila14:50 | 14/12/2019

Edhe mund të keni dëgjuar ndonjë këshillë të tipit “dashuria e tepërt nuk i bën mirë fëmijës”, me idenë që fëmijët përkëdhelen e bëhen tekanjozë prej dashurisë pa kufi që prindërit kanë dhe ua shprehin, gjë që i fut në mendime prindërit nëse janë duke i dhënë më shumë sesa duhet dashuri fëmijës, por kjo pyetje është e vemja që nuk duhet t’ju shqetësojë. Nuk ka asnjëherë një sasi dashurie që është e mirë dhe një tjetër që është e keqe për fëmijën. Ja disa këshilla psikologësh.

1.Jepni dashuri të pakushtëzuar

Nuk është e mundur ta dëmtosh një njeri duke i dhënë shumë dashuri. Dëmtimi zakonisht vjen si pasojë e dhënies së objekteve, dhuratave, në vend të dashurisë. Kur fëmijët ndjehen vërtet të dashuruar zhvillojnë një ndjesi të fortë sigurie sa bëhen gjithnjë e më pak nevojtarë.

2.Shprehni afeksion fizik

Ne jemi qenie që kemi nevojë për kontakt fizik me të tjerët. Fëmijët kanë nevojë për shumë afeksion fizik nga prindërit e tyre, jo vetëm kur janë foshnja, por dhe përgjatë fëmijërisë dhe adoleshencës.

3.Lavdëroni arritjet e fëmijës

Disa prindër shqetësohen se lavdërimi i shpeshtë i bën ata të ndihen se dashuria e tyre është e kushtëzuar. Por kjo nuk përbën problem nëse ju i shprehni dashurinë dhe afeksionin në të gjitha mënyrat dhe kohë të ndryshme dhe jo vetëm kur fëmija ka arritur sukses në diçka.

Për këtë duhet së pari të lavdëroni arritje specifike, por jo të lidhni dashurinë tuaj me arritjet e tij.

4.Fokusojeni lavdërimin te lidhja midis arritjes dhe përpjekjeve të fëmijës

Këtë gjë lidheni  me cilësinë e arritjes dhe së fundmi, nëse ndieni se duhet t’i krahasoni arritjet e fëmijës, bëjeni këtë me arritjet e tij të mëparshme dhe jo me të të tjerëve.

5.Përgjigjjuni nevojave emocionale të fëmijës

a.Gjatë foshnjërisë, mendoni si mund ta bëni fëmijën të ndihet më i sigurt?

b.Gjatë fëmijërisë së hershme, si mund ta ndihmoni fëmijën të ndihet më i pavarur?

c.Gjatë shkollës fillore, si mund ta ndihmoni fëmijën të ndihet më i aftë?

6.Siguroni një ambient pozitiv

Kushtojini shumë rëndësi atmosferës emocionale në shtëpi, e cila nënkupton mënyrën se si ju bashkëveproni me bashkëshorten/in tuaj dhe fëmijët e tjerë./abncews.al

 

brad-1.jpg
So Nila10:50 | 12/12/2019

Jeta e Brad Pitt pas ndarjes nga Angelina Jolie është komentuar gjatë. Për herë të parë, ai ka treguar sa të vërteta janë historitë e përfolura të dashurisë që kur i dha fund romancës disa vjeçare në vitin 2016.

“Nuk e di me sa femra kanë thënë se jam në lidhje për dy apo tre vitet e fundit dhe asnjë nuk është e vërtetë. Unë thjesht lëshoja ndonjë sinjal, por ndoshta nuk thoshte asgjë”, tha ai për New York Times.

Hera e fundit që u përfol se ka nisur një histori të re dashurie me Alia Shawkat, por rezultoi se janë thjesht miq.

Lidhja më e gjatë e Brad ishte me Angelinën, të cilët u dashuruan në vitin 2004 pasi bashkëpunuan për filmin “Mr & Mrs Smith”.

Ata ishin çifti më i komentuar në Hollywood dhe gëzojnë gjashtë fëmijë bashkë, tre janë të adoptuar, Maddox, 18 vjeç, Pax, 16 vjeç dhe Zahara, 14 vjeçe; ndërsa tre i kanë fëmijët biologjikë, Shiloh, 13 vjeçe dhe binjakët Knox dhe Vivienne, 11 vjec./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono