fëmijë

krimeaaa.png
G. P.21:59 | 17/10/2018

Një sulm me eksploziv dhe armë zjarri u ka marrë jetën 19 studentëve në një kolegj në gadishullin e Krimesë. Ngjarja u trajtua fillimisht si akt terrorist, por më vonë rezultoi se ishte një episod i ngjashëm me ato në shkollat amerikane. Duke reaguar, presidenti Putin ka urdhëruar një hetim të hollësishëm. 

Të paktën 19 nxënës kanë mbetur të vrarë të mërkurën në një shkollë në gadishullin e Krimesë, pasi janë sulmuar me armë zjarri nga një bashkëmoshatar. Ngjarja ndodhi në qytetin e Kerçit, ku 19-vjeçari Vladisllav Rosljakov pasi qëlloi moshatarët e tij vrau edhe veten.

Për momentin janë të paqarta motivet e veprimit të tij, që ngjason me rastet e verifikuara në shkollat e Shteteve të Bashkuara. Sipas mediave ruse, shumica e viktimave dhe e të plagosurve janë adoleshentë që ndiqnin studimet në kolegj. Gjatë të shtënave disa prej tyre u përpoqën të largoheshin, por u prekën nga plumbat.

Dëshmitarë nga vendi i ngjarjes deklaruan se fillimisht dëgjuan disa shpërthime dhe më pas breshërinë e plumbave. Drejtoresha e shkollës, Olga Grebenikova, tha se kur kishte shkuar në vendin e ngjarjes kishte parë trupat e pajetë të fëmijëve të përhapur gjithandej.

Episodi u konsiderua fillimisht si një akt terrorist dhe forcat speciale nuk vonuan të mbërrinin në institucionin shkollor, por më vonë nuk rezultoi kështu. Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2014 dhe që prej trazirave të atëhershme në gadishull nuk ka patur akte masive dhune. Duke reaguar nga resorti i tij në Soçi, presidenti Vladimir Putin e cilësoi ngjarjen një krim të rëndë, motivet e të cilit, siç tha ai, do të hetohen me kujdes./abcnews.al

 

Alice.in_.Wonderland.full_.1451133-901x605.jpg
G. P.10:25 | 15/10/2018

Burimi më i mirë i dijës është libri. Gjithashtu dhe mënyra më e mirë për të ushqyer trurin dhë për të pasur një logjikë sa më të shëndetshme. Ndaj për këtë arsye, sugjerohet që kontaktet më librin të ngjizen në moshë sa më të re. Sigurisht, jo çdo libër i përshtatet moshave të caktuara, ndaj për të mos shtrembëruar këndvështrimet dhe për të mos përzier idealet, duhet një filtër i fortë i cili mund të drejtojë lexuesit e patrajnuar drejt krijimit të preferencave të tyre. Të gjithë i mbajmë mend marrëdhëniet e para me librat. Sigurisht që detyrimet shkollore bëjnë që me hir apo jo të kemi një të tillë në duar, por cilat janë ato krijime fiktive të cilat kemi zgjedhur në mosha të vogla që ti lexojmë më dëshirë? Letërsia për fëmijë është shpërthimi më shumëngjyrësh dhe domethënës i fantazisë njerëzore. Gjithashtu edhe më delikati, për shkak se historitë dhe mbresat e shkaktuara nga ploti mund të lenë gjurmë në karakterin e vogëlushëve. Bota fëmijnore në limitet e saj është e pafundme. Ndaj për tu kredhur në retrospektivën e periudhës më të lumtur të jetës, më poshtë janë të listuara disa nga librat më të bukur për fëmijë.

1.“Liza në botën e çudirave” Lewis Carroll
Një ndër librat më të rëndësishmë të letërsisë për fëmijë, “Liza në botën e çudirave” ka arritur që të damkoset në memorien e gjithësecilit. Ndjekja e udhëtimeve të Lizës gjithmonë ka intriguar fëmijët e brezave të ndryshëm duke bërë që të përjetojnë peripecitë e saj më të njëjtin intensitet, sikur të ishin edhe vetë të përfshirë. Ky libër i shkruar në shekullin e XIX, ka arritur të realizohet në prodhime kinematografike të pafundme, duke e shumfishuar rëndësinë e tij për botën fëmijënore.

2- “Përralla”, Hans Kristian Andersen
Andërsen ka provuar që nuk është e pamundur që edhe i rritur të mos e humbasësh kurrë fëmijën brenda teje. Një ndër shkrimtarët ikonë të letërsisë për fëmijë, Hansi na ka dhuruar disa nga krijimet më të bukura të cilat mbeten të pavdekshme dhe të pëlqyeshme për çdo moshë.
“Shitësja e vogël e shkrepseve”; “Sirena e Vogël”; “Rosaku i shëmtuar”; “Rrobat e reja të perandorit”; “Princesha mbi bizele” etj, janë vetëm disa nga përrallat e arrira që kemi pasur fatin të lexojmë nga ky autor. Vepra e tij mbetet gjithmonë një ide e mirë për t’jua lexuar të vegjëlve.

3- “Bilbo Hobiti”, John Ronald Ruel Tolkien
Kur flitet për letërsinë për fëmijë, “Bilbo Hobiti” nuk është zgjedhja e parë që të vjen nëpër mend, por kjo kryevepër e vitit 1937 zë vend në mënyrë perfekte në këtë zhanër. Duke mos patur famën komerciale dhe prodhime nëpër filmat e animuar, hobiti është mbajtur nën hije, por ky klasik është një histori që duhet pasur në arkivën fëmijënore të gjithësecilit. Aventurat e Bilbos në kërkim të thesarit bashkë me krijesa e tjera të pyllit, të japin dëshirën që tu bashkohesh dhe ti në kalimin e peripecive dhe triumfin përfundimtar. Ky libër është gjithashtu pararendësi i triologjisë “Kryezoti i Unazave”.

4-“Harry Potter”, J.K.Rowling
I publikuar vetëm para 20 viteve, seria e librave “Harry Potter” ka arritur që të bëhet me shpejtësi një ndër veprat më të rëndësishme të lëtërsisë për fëmijë. Magjia e Harryt arrin të depërtojë përtej kufijve fëmijënor pasi kjo vepër është gjithashtu përfshirëse dhe në urinë e leximit të të rriturve. I realizuar në 7 libra dhe 8 filma, Harry Potter dhe miqtë e tij na tregojnë aventurat e tyre në shkollën e magjisë dhe luftimit ndaj së keqes.

5-“Narnia”, C.S.Lewis
Një ndër seritë e librave më frymëndalës, Narnia është bërë me furi pjesë e e bibliotekave të çdo shtëpie. Askush nuk mund ti rezistojë kësaj kryevepre ku dashuria ndërmjet vëllezërve dhe motrave në botën e ngrirë drejt luftimit të së keqes triumfon mbi gjithçka. Krijesat magjike janë një ndihmesë e mirë për të mos e ndalur së lexuari këtë libër më një frymë. Gjithashtu me realizime të arrira kinematografike, Narni mbetet një ndër librat më të mirë për t’ua sugjeruar fëmijëve./abcnews.al

shkollaa.png
G. P.15:48 | 12/10/2018

Dyqanet që tregtojnë ushqime pranë shkollave janë vënë në fokus të kontrolleve të Autoritetit Kombëtare të Ushqimit. Inspektorët e tij gjatë monitorimit në terren kanë konstatuar një sërë problemesh dhe kanë marrë një sërë masash administrative.

Dyqanet e ushqimeve të shpejta pranë shkollave janë kthyer në biznese fitimprurëse. Ato janë destiancioni i parë i shumë nxënësve sapo bie zija e pushimit të madh. Shpesh ndodh që shitësit e tyre të kthehen edhe në tregtarë ambulantë e t’i afrohen rrethimit të shkollës.

“Vjen atje dhe thotë me çfarë e doni tostin. Ne i japim lekët dhe na jep ushqimin”, tha një nxënës.

“Pushimi nuk është për bukë që marrin të gjithë fëmijët me vete. Pushimet janë për fruta, pastaj i fus te tasi i ushqimit dhe i marr me vete”, tregoi një nxënëse.

“Marr bukën që ma bën mami”, tha një nxënëse tjetër.

Por sa të sigurta janë ushqimet që ato tregtojnë?

Inspektorët e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit kanë kontrolluar 227 dyqane që tregtojnë ushqime pranë instituconeve arsimore në të gjithë vendin. Ku kanë konstatuar një sërë problemesh dhe kanë marre shumë masa administrative.

Dy subjeketeve i është ndërprerë aktiviteti, 13 janë ndëshkuar me gjoba, vlera e të cilave kap shifrën e rreth 1 milion e 700 mijë lekë ndërsa 65 të tjerë janë paralajmëruar për ndërperje të aktivitetit.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit përmes një njoftimi për shtyp bën të ditur se monitorimi i subjekteve pranë shkollave dhe kopshteve nuk do të ndalet. Ndërkohë që i bën thirrje qytetarëve të denoncojnë çdo tentativë abuzimi nga këto tregtare.

mmm.png
G. P.19:17 | 27/09/2018

Deklarata e kryeministrit  Rama për rritjen e bonusit të shpërblimit të lindjes së bebeve prej 1 janarit 2019, duket se do rizgjojë sërish dëshirën e shqiptarëve për të pasur një familje të madhe. Vetë qytetarët për mikrofonin e ABC News dhanë mendime të ndryshme lidhur me vendimin e kryeministrit Rama

Ulja  e numrit të lindjeve në rang kombëtar dhe plakja e popullsisë duket se ka shtyrë kryeministrin Rama të marrë vendimin për të rritur disafish shpërblimin e bebeve që do të lindin pas 1 Janarit 2019 dhe në vijim. Shuma e shpërblimit do të variojë nga 40 mijë lekë të reja deri në 120 mijë lekë.

Një pjesë e qytetarëve shprehen për mikrofonin tonë se kjo është diçka pozitive dhe do të stimulojë rritjen e numrit të lindjeve, qytetarë të tjerë e shohin si diçka të vonuar, por dhe si një propagandë politike dhe që nuk ndikon në përmirësimin e jetës së familjeve shqiptare.

“Është gjë shumë e mirë është ndihmë për familjarët, sidomos për të gjithë fëmijët që kanë nevojë”, shprehet një qytetar.

“Ajo është simbolike, kaq. S’ka punë. Tirana njëherë është bërë…”, u shpreh një qytetare.

“Kjo është shumë e mirë se po shikohet që popullsia ka rënë. Ai ka bërë shumë mirë, por jo të japë vetëm njëherë sa lind, por muaj për muaj, që t’i rris fëmijët. Unë nuk bëj vetë, por djali e nipi im”, u shpreh një tjetër qytetar.

“Pozitive më duket. Dy. I treti jam duke e pritur”, tregoi një qytetare.

“Ndikon diku, veç në rritjen e popullsisë më shumë”, tha një tjetër.

“Unë kam fëmijën e parë dhe nuk kam marrë akoma 50 mijë lekëshin e parë dhe nuk e di sa është e realizueshme”, tha një qytetare.

Prej disa vitesh kemi vënë re një tkurrje të numrit të lindjeve, plakje të popullsisë dhe mbi të gjitha është rritur numri i të rinjve të cilët preferojnë të braktisin vendin e tyre për një jetë më të mirë kryesisht në vendet e BE-së./abcnews.al

regjistrimi.png
G. P.17:42 | 27/09/2018

Grupi i deputetëve “Miqtë e fëmijëve”, janë dakordësuar për të bërë disa ndryshime ligjore, për rregjistrimin e fëmijëve, që kanë lindur jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë. Qëllimi i këtyre ndyshimeve është dhënia fund e burokracive, që kanë lënë shumë fëmijë shqiptarë pa shtetësi.

Për fëmijët e lindur jashtë vendit, regjistrimi bëhet në gjendjen civile të atij vendi dhe kur kjo është e pamundur, në përfaqësitë diplomatike ose konsullore shqiptare në vendin pritës.

Ky ndryshim në ligjin për gjendjen civile parashikon t’i japë zgjidhje çështjes së mosregjistrimit të një numri të konsiderueshëm fëmijësh pa shtetësi.

“Duke falenderuar ekspertët për punën e bërë, jeni të ftuar të jepni mendimet për projektin e paraqitur prej tyre, me qëllim që sipas kalendarit të Kuvendit dhe mbështetur në Rregulloren, projekti i ndrsyhimeve të shqyrtohet në Komisione dhe të përcillet  për t’u miratuar në seancën plenare”.

Kjo është mbledhja e dytë e Grupit “Miqtë e fëmijëve” ku u nënvizua se ndryshimet ligjore janë një hap edhe në drejtim të përmbushjes së një prej pesë prioriteteve kyçe të integrimit evropian: garantimit të të drejtave të njeriut.

Kryeparlamentari Ruçi kërkoi gjithashtu nga Drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Civile që të rregullojë e përmirësojë proceduat e çregjistrimit në rastet e vdekjeve si edhe propozoi që, në rastet kur gjykatat kërkojnë vërtetime fakti, analiza e ADN-së të mundësohet falas.  /abcnews.al

manastirliu-1280x720.jpg
G. P.19:25 | 26/09/2018

Kryeministri Edi Rama dha lajmin e mirë sot që fëmijët që vijnë në jetë nga 1 Janari i vitit 2019 nuk do të marrin më 50 mijë lekë të vjetra, por 8-fishin e tyre.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ishte në Mbrëmjë në ABC News me Mirela Milorin, ku foli për rritjen e bonusit për foshnjat që lindin. Manastirliu u shpreh se sot u bë prezantimi i politikës së re dhe se tani po punohet për skemën se si do të jepet ky bonus.

“Sot u bë vetëm prezantimi i politikës së re. Ne jemi duke elaboruar një skemë se si do të jepet ky bonus. Do të përpiqemi që ta japim në mënyrë të shpejtë qoftë edhe nëpërmjet sistemeve dixhitale që duam të fusim në maternitete”, u shpreh ministrja.

Ogerta Manastriliu tha se bonusi do të jetë i plotë dhe i patatueshëm.

Mirela Milori: “Do të jetë i tatueshëm ky bonus”?

Ogerta Manastirliu: “Ky do të jetë një bonus, skema e të cilit është duke u punuar sëbashku me ekspertët e Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë dhe do të jetë një bonus i plotë për familjet”.

Mirela Milori: “Ju e keni vendosur këtë”?

Ogerta Manastirliu: “Ne e kemi vendosur këtë”.

Mirela Milori: “Pra bonusi nuk do të tatohet”.

Kryeministri i vendit tha sot se fëmija i parë i një familjeje do të përfitojë 400 mijë lekë, i dyti 800 mijë lekë, ndërsa i treti 1 milion e 200 mijë lekë. Gjithashtu është përcaktuar bonusi edhe për ata që kanë planifikuar familje të madhe me mbi tre fëmijë. Fëmija i tretë, i katërt, i pestë dhe me radhë janë të gjithë subjekt i bonusit 1 milon e 200 mijë lekë sipas Ramës.

/abcnews.al

emigrante.jpg
G. P.09:32 | 20/09/2018

Në SHBA, Kongresi mund ta shqyrtojë një vendim lidhur me mbajtjen e fëmijëve të emigrantëve në qendra ndalimi.

E ashtuquajtura “marrëveshja Flores” e kufizon deri në 20 ditë kohën që fëmijët mund të mbahen të ndaluar. Kjo marrëveshje bie ndesh me planet e adminsitratës Trump për ndalimin e familjeve së bashku, kur ato kalojnë ilegalisht kufirin e Shteteve të Bashkuara me Meksikën.

Në fillim të shtatorit, administrata propozoi një rregull që do t’i lejonte fëmijët imigrantë të mbahen jo më tepër se 20 ditë, krahas me anëtarët e rritur të familjes.

Por siç theskoi këtë javë senatori republikan i shtetit Uiskonsin, Ron Johnson, në një seancë dëgjimore në Komisionin e Sigurisë Kombëtare dhe Çështje Qeveritare të Senatit, gjykatat nuk ka gjasa që ta lejojnë ndryshimin e rregullit të propozuar.

“Ka shumë mundësi që gjykatat të ndërhyjnë dhe kjo rregullore të mos hyjë kurrë në fuqi,” tha senatori Johnson.

Aktualisht ky vendim është në periudhën kur komentohet nga publiku.

Pa ndërhyrjen e Kongresit, agjencitë që zbatojnë politikat e imigracionit do ta kenë të vështirë. Ato kanë vetëm dy mundësi kur familjet hyjnë ilegalisht në vend.

“Të dyja këto mundësi nuk janë të mira”, tha Johnson. “Ne ose duhet të zbatojmë ligjin, dhe atëhere do të detyrohemi t’i ndajmë fëmijët nga prindërit; (askush nuk do që kjo të ndodhë). Kjo politikë nuk zbatohet më. Ose të kthehemi tek epoka e politikës së Obamës – kur familje ndalohen, ne nuk jemi në gjendje t’i mbajmë ato, nuk mund të përcaktojmë se kush do të kujdeset për ta dhe i lirojmë ato brenda vendit.”

Komisioni Buxhetor i Dhomës së Përfaqësuesve miratoi një amendament në qershor, i cili do të anulonte vendimin “Flores” dhe do të lejonte ndalimin e fëmijëve për një kohë të pacaktuar.

Por senatorët demokratë e kundërshtuan me forcë ndalimin e fëmijëve.

Duke cituar koston e lartë të ndërtimit të objekteve shtesë të ndalimit dhe mbajtjen atje të njerëzve, senatorja demokrate e Misurit Claire McCaskill, bëri thirrje për përmirësime në sistemin e imigracionit, ku familjet mund të mbahen për vite me radhë, para se çështjet e tyre t’i kalojnë për shqyrtim gjykatave të imigracionit.

“Sistemi ynë për përcaktimin e azilit nuk është aspak efiçent. Ne duhet të fillojmë me një ligj që kërkon që i gjithë dokumentacioni të jetë elektronik. Çdo sitem që kemi është elektronik, përveç këtij të imigracionit,”- tha senatorja McCaskill.

Gjykatat e imigracionit kanë aktualisht rreth 800 mijë çështje të prapambetura.

Shëndeti mendor i fëmijëve

Për senatorët e tjerë demokratë, kjo çështje ka të bëjë me shëndetin mendor dhe fizik të fëmijëve.

“Për mua kjo seancë dëgjimore ka të bëjë me çështjen, në se qeveria federale duhet t’i mbajë për një kohë të pacaktuar këta fëmijë të ndaluar, në pritje të shqyrtimit të çështjes së tyre nga gjykatësi. Sinqerisht, ky qëndrim nuk i përshtatet vendit tonë”, deklaroi senatorja demokrate e Nju Hampshërit, Maggie Hassan.

Numri i fëmijëve të ndaluar u rrit në 12,800 vetë në shtator. Shumica e tyre janë në moshë minorene dhe ata janë të pashoqëruar nga të rritur; 419 prej tyre janë të ndarë nga familjet, në pritje për t’u ribashkuar.

Anëtarë të një paneli prej katër dëshmitarësh qeveritarë në seancën dëgjimore, theksuan se bazuar tek sistemi i tanishëm, ka ndryshime mes familjeve dhe të rriturve beqarë që kalojnë kufirin. Këta të fundit ndalohen, ndërsa familjet lirohen.

Sipas Ndihmës Prokurorit të Përgjithshëm në detyrë Joseph Edlow, ka një ndryshim të madh edhe në kohën e shpalljes së gjykimit. Statusi i imigrantit për personat e ndaluar është rreth 40 ditë, për të pandaluarit, janë 752 ditë.

Zoti Edlow la të kuptohet se qeveria do t’i qëndrojë vendimit të propozuar. “Departamenti do të jetë gati për t’i mbrojtur sfidat që i dalin përpara.”- u tha ai senatorëve.

Për Senatorin Johnson, kjo situatë është një mundësi që i jepet Kongresit, që të veprojë, “duke miratuar një ligj, për ta rregulluar këtë problem.”

fitore-e-vlores.jpg
G. P.14:12 | 12/09/2018

Policia e Vlorës po heton edhe në pista të tjera rreth vetëvrasjes me armë të minorenit në fshatin Fitore. Nga familjarët është mësuar se sherri mes tij dhe babait kishte ndodhur kohë më parë dhe nuk arrijnë ta besojnë se ai ishte shkaku i ngjarjes.

Babai i 13-vjeçarit, i cili u vetëvra me pistoletë është i shokuar. Policia e Vlorës shkoi në shtëpinë e tij për ta marrë në pyetje rreth ngjarjes, por gjendja e tij shëndetësore është e rëndë.

Për këtë arsye, hetuesit nuk kanë arritur të sigurojnë dëshminë lidhur me konfliktin që çoi dalin e tij, Mertjan Aliaj, të qëllonte veten me pistoletë në kokë.

Në të njëjtën kohë, policia ka shmangur shoqërimin në polici deri në kalimin e ditëve të zisë.

Nga burime të hetimit mësohet se babai i 13-vjecarit dispononte armën me leje, por që sipas familjarëve ai e mbante të fshehur dhe nuk dihet se si minoreni kishte arritur ta zbulonte.

Në të njëjtën kohë thuhet se sherri mes prindërit dhe djalit për lëvizjen e makinës pa leje kishte ndodhur një ditë më parë se të vetëvritej. Momentin kur prindi i ka kërkuar llogari, ai nuk ka reaguar keq dhe familjarët janë të tronditur përse fëmija e tyre mori këtë vendim.

Megjithatë grupi hetimor po heton edhe për ndonjë problem tjetër të viktimës përveç atij me prindërit. Ngjarja ndodhi në fshatin Fitore të Vlorës në shtëpinë që familja Aliaj kishte ngritur pranë stanit.   /abcnews.al

frikeee.jpg
G. P.13:31 | 12/09/2018

Mbyllja e klasave kolektive në Elbasan është pritur mirë, por megjithatë prindërit janë të shqetësuar për transportin e fëmijëve të tyre në shkollat larg vendbanimit. Ata kërkojnë më tepër siguri për të vegjëlit që udhëtojnë me autobus.

Godinat ishin të një gjendjeje sa kujtonin kohën si mësohej pas luftës. Pa infrastrukturë, pa bazë materiale dhe normalisht proces mësimor kaotik. Kësaj i shtohen edhe shpenzimet e pavend.

Megjithatë në Elbasan infrastruktura në shkolla është problem. Në disa prej tyre nuk plotësohen kushtet. E tillë është edhe shkolla në fshatin Mengël.

Ajo u mbyll rreth dy vite më parë pasi komisioni i ngritur nga emergjencat civile e konsideroi të pasigurtë, për shkak të amortizimit dhe dëmeve të shkatuara nga tërmeti.

Nxënësit u dërguan në shkolla të tjera dhe mësimi zhvillohet në dy turne.

“Prej rreth dy vitesh nxënësit e zhvillojnë procesin mësimor në qytetin e Elbasanit, por sipas prindërve dhe nxënësve zhvillimi i mësimit në qytetin e Elbasanit është i mundimshëm dhe i rrezikshëm. Ata kërkojnë që sa më parë të bëhet rikontruksioni i kësaj shkolle”, raportoi gazetari Fatos Salliu.

Me afrimin e nisjes së vitit të ri shkollor prindërit ngrenë shqetësimet e tyre. Ata nuk ndjehen të qetë, ndërsa fëmijët udhëtojnë të vetëm me autobusë në një zonë shumë të populluar.

“Për një familje është shumë keq se do të lërë dhe punën për të çuar fëmijën”, tha një banore.

“Ne nuk i çojmë kalamajtë në shkollë në Elbasan. Ne e kemi shkollën këtu. Shkolla le të vazhdojë. Me datë 17, ne do të bllokojmë rrugën”, tregoi një tjetër banore e fshatit Mengël.

“Me gjithë frikë rrimë. Kush ka makinë vetë dhe i merr nxënësit atje. Pavarësisht se është autobusi në derë, edhe i sjell, por është shumë frikë”, u shpreh një banore.

“Nga 40 që merr autobusi, këta duke hipur nga 70. Biles i kemi ndaluar disa herë shoferët dhe kemi policinë për këtë punë”, tha një banor.

Edhe fëmijët kërkojnë të ndjekin mësim në shkollën e tyre pasi ndjehen më të sigurtë.

“Ndihem në shumë siklet pasi edhe fëmijët e vegjël të klasës së parë rrëzohen nga shkallët e autobusave se autobusi është shumë i madh dhe është frikë, kam shumë frikë”, tha një nxënëse.

Drejtoria e shkollës bën me dije se projekti për rikonstruksionin ka kohë që është dorëzuar dhe se pritet çelja e fondeve, por deri më tani nuk ka asnjë përgjigje. Në këtë gjendje janë edhe disa shkolla në bashki të tjera të qarkut. /abcnews.al

gruaja.jpg
G. P.23:50 | 11/09/2018

Një 31-vjeçare është arrestuar në SHBA pasi dyshohet se vrau bashkëshortin. Ngjarja ndodhi në një parking makinash në Louisiana të shtunën në mëngjes.

Policia njoftoi që Kayla Giles qëlloi me armë zjarri në gjoks Thomas Couttee Jr. Ata do të takoheshin për të shkëmbyer kujdestarinë e fëmijës.

Pavarësisht përpjekjeve të mjekëve, 30-vjeçari nuk arriti t’i mbijetonte plagëve. Gjithashtu u konfirmua se tre fëmijë ishin të pranishëm në momentin e incidentit, por asnjëri prej tyre nuk është plagosur.

Sipas mediave lokale, viktima kishte denoncuar bashkëshorten për dhunë në të shkuarën dhe kishte nisur procedurat për të marrë kujdestarinë e plotë të fëmijës.

Zyrtarët deri më tani nuk kanë zbuluar motivet dhe shkaqet e plota të ngjarjes, por kanë akuzuar 31-vjeçaren për vrasje të shkallës së dytë.

Sipas faqes së Facebook-ut të viktimës, çifti ishte martuar në vitin 2014 dhe prej pak kohësh kishin pësuar një krizë në marrëdhënien mes tyre dhe po përgatiteshin për divorc./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono