fëmijë

si.jpg
So Nila11:27 | 13/12/2019

 Është ajo kohë e vitit kur prindërit i sjellin fëmijët në qendra anembanë SHBA për t’u takuar dhe për të bërë foto me Santa Claus.

Sidoqoftë, turmat e njërëzvë që blejnë, dritat e shdritshme festive dhe kartolinat mund të jenë dërrmuese për fëmijët autikë, shumë prej të cilëve kanë ndjeshmëri shqisore.

Kështu që Autism Speaks, një organizatë jofitimprurëse, është bashkuar me Cherry Hill Programs për të kënaqur fëmijët me autizëm.

Qendrat që organizojnë këto ngjarje do të hapen më herët përpara se të arrijnë turmat, dritat do të zbehen dhe muzika do të ulet në mënyrë që fëmijët me nevoja të veçanta të kenë një mjedis më të qetë, më pak stresues, në të cilin të takojnë babagjyshin.

Secili babagjysh është i trajnuar të bashkëveprojë me fëmijë që kanë nevoja të veçanta dhe gjithashtu si të marrin sugjerime nga prindërit për preferencat e çdo fëmije.

Kjo përfshin shtrimin në dysheme për të siguruar që fëmija të mos ndihet i kërcënuar ose të tundet në krahasim me përqafimin e një fëmije të ndjeshëm ndaj prekjes.

Familjet gjithashtu mund të rezervojnë për të kaluar kohë që të  vizitojnë Shën Nickin në mënyrë që ata të mos duhet të presin gjatë.

“Qëllimi ynë është të krijojmë një botë më gjithëpërfshirëse për njerëzit me autizëm, dhe ngjarje si kjo  kanë një ndikim domethënës në mënyrë që ne të ndihmojnë familjet të ndihen rehat,të  kuptohen dhe pranohen,” tha në një deklaratë. Dr Valerie Paradiz, nënkryetare e shërbimeve dhe mbështetjeve në Autism Speaks.

Njerëzit me çrregullim të spektrit autik (ASD) shpesh kanë një vështirësi në komunikim dhe sjellje.

Fëmijët zakonisht diagnostikohen nga mosha dy vjeç pasi shfaqin shenja të tilla si kontakti i zvogëluar në sy, duke mos iu përgjigjur emrit të tyre dhe duke kryer lëvizje të përsëritura.

Në  raste ekstreme, mund ta keni të vështirë të komunikoni me të, mund të mos reagojë mirë në prekje ose tinguj dhe të ketë probleme në mësimin e aftësive themelore dhe sjelljeve.

Këtë vit, programi është duke sponsorizuar 747  Santa Cares në 582 qendra tregtare në të gjithë SHBA dhe Kanadanë./abcnews.al

 

k-5.jpg
So Nila14:22 | 11/12/2019

Vetëm 1 në 3 persona janë të vetëdijshëm se çfarë do të thotë termi “pëlqim”, sipas një studimi. Dhe është koha e duhur që ne fillojmë t’i mësojmë fëmijët tanë në moshë të re.

Shumë prindër kanë një zakon të detyrojnë fëmijët e tyre të puthin ose përqafojnë një të afërm dhe megjithëse mund të duket si një gjest i pafajshëm, me të vërtetë nuk është ashtu. Duke vepruar kështu ka efekte të mëdha psikologjike tek fëmija juaj.

1. Ata fillojnë të mendojnë se është në rregull që të rriturit t’i prekin.

Fëmijët jo vetëm që mësojnë nga prindërit e tyre, por edhe nga rrethi i tyre. Kur ju lejoni të afërmit ata mezi e dinë t’i përqafojnë dhe i japin një puthje në faqe sa herë që takohen, ata fillojnë të normalizojnë aktin. Kjo është arsyeja pse është me rëndësi të madhe t’i mësoni fëmijës tuaj ndryshimin midis prekjes “të mirë” dhe “të keqe”.

2. I bën ata të besojnë se nuk keni kujdes për rehatinë e tyre.

Shfaqja e dashurisë suaj të largët familjare në kohën e duhur ose në raste të veçanta është shumë e zakonshme, por mbani në mend se fëmija juaj nuk është mësuar ende me të. Për më tepër, nëse fëmija juaj nuk pranon të përqafojë tezen ose xhaxhain e tyre dhe ju ende i detyroni ata, ata do të fillojnë të mendojnë se ju i vlerësoni të huajt dhe jo ate.

3. Ju i mësoni ata se të afërmit nuk mund të jenë dhunues.

Sipas një raporti, në pothuajse 70% të rasteve, fëmijët abuzohen nga anëtarët e familjes së tyre. Duke i detyruar ata të japin dhe marrin përqafime dhe puthje nga njerëzit që mezi i njohin, ju po e bëni fëmijën tuaj të besojë se nuk ka asgjë të keqe me dashuri të detyruar dhe se të afërmit nuk mund të jenë kurrë abuzues.

4. I ngatërron ata – të besojnë një të huaj ose të mos besojnë.

Një moment u thoni fëmijëve tuaj që të mos flasin me të huajt dhe kurrë të mos marrin asgjë prej tyre dhe tjetri, ju kërkoni nga ata të puthin dikë. Sigurisht, të afërmit janë familjarë dhe nuk janë me të vërtetë të huaj, por fëmijët nuk e  dinë më mirë. Këto akte ngatërrojnë fëmijën dhe i lënë ata të pyesin veten nëse duhet t’i besojnë dikujt apo jo.

5. Mund të ketë një arsye pse ata po rezistojnë.

Thuhet se fëmijët kanë një sens më të mirë të diferencimit të së keqes nga e mira. Nëse foshnja juaj nuk pranon të jetë në krahët e dikujt tjetër dhe fillon të qajë sa herë i mbajnë , mund të ketë një arsye për këtë.

Për të vegjlit dhe fëmijët, arsyeja gjithashtu mund të jetë diçka që i afërmi u tha ose u bëri atyre. Në vend që t’i detyroni fëmijët tuaj, prisni derisa mysafirët tuaj të largohen dhe pastaj pyesni me qetësi pse nuk donin të përqafonin të afërmin e tyre./abcnews.al

Britney_Spears_2013_Straighten_Crop.jpg
So Nila08:37 | 11/12/2019

Në 2020-tën, Britney Spears ka vendosur të rihedhë në gjyq ish-bashkëshortin e saj, Kevin Federline.
Qëllimi i saj është të rrisë kohën që kalon me dy fëmijët e saj, Preston 14 vjeç dhe Jayden 13 vjeç.

Ajo dëshiron të ndajë me të vegjëlit të njëjtën kohë sa ndan me ta edhe babai i tyre.

Burime për “Us Weekly” kanë treguar se ajo do të kalojë kohën me fëmijët për mbrëmjen e Krishtlindjes dhe ata do të shkojnë te babai i tyre po në ditën e Krishtlindjes.


Kujtojmë se në muajin shtator, gjykata vendosi që Britney të kalonte vetëm 30% të kohës me djemtë, ndryshe nga më parë që e kishin 50 me 50.
Që prej divorcit në vitin 2007, Britney dhe Kevin nuk kanë ruajtur marrëdhënie të mira me njëri-tjetrin./abcnews.al

no.jpg
in a05:03 | 05/12/2019

180 fëmijët nga Thumana kanë nisur mësimin në shkollën 9 vjeçare të Shëngjinit. Drejtori i shkollës At Zef Pëllumbi tregon se po bëhen përpjekje që ata të mos ndihen të huaj dhe të plotësohen me libra. Kurse më të rriturit po ndjekin shkollën e mesme në Lezhë.

Për t’ju ardhur në ndihmë mësuesit po ju qëndrojnë afër për ti miqësuar nxënësit me njëri-tjetrin me qëllim që t’ju largohet sa më shumë nga mendja ajo çfarë kanë përjetuar.

Drejtori i shkollës “At Zef Pllumi” Qamil Sokolaj, shpjegon se po bëhen përpjekje që nxënësit të plotësohen me libra dhe mjetet e nevojshme për të vijuar shkollën normalisht. Në hotelet e Shëngjinit janë akomoduar 1300 banorë të prekur nga tërmeti, pjesa më e madhe do të qëndrojnë gjatë dhe për këtë arsye fëmijë të tyre ju është garantuar mësim./abcnews.al

 

unicef.jpg
ger ta12:43 | 04/12/2019

Sipas të dhënave të Unicef, në botë një në katër fëmijë jeton në vende në luftë ose të goditur nga ktastrofa natyrore. Për këtë arsye organizata do të nisë në 2020-ën mbledhjen më të madhe të fondeve në historinë e krijimit të saj. Objektivi është mbledhja e 4.2 miliard dollarrëve për ndihmuar vitin e ardhshëm rreth 59 milion fëmijë në situatë nevoje në 64 vende të botës.

Drejtoresha e përgjithshme e UNICEF, Henrieta For deklaroi se një numër historik fëmijësh janë të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre dhe ata kanë nevojë për mbrojtje dhe mbështetje. Sipas saj konfliktet vijojnë të jenë arsyet kryesore, përveç urisë, sëmundjeve infektive dhe ngjarjeve metereologjike ekstreme të lidhura me ndryshimet klimatike, të cilat detyrojnë me miliona persona të kërkojnë ndihmë.

Situata më kritike është ajo e refugjatëve sirianë dhe komuniteteve pritëse në Egjipt, Jordani, Liban, Irak dhe Turqi. Për këtë fashë njerëzish Unicef mendon se do duhen 864.1 milion dollarë. Më pas vjen Jemeni që kërkon 535 milion dollarë ndihma, Siria 294.8 milion dollarë, Republika Demokratike e Kongos 262.7 milion dollarë dje Sudani I Jugut 180.5 milion dollarë.

Me paratë që shpreson të mbledhë, Unicef planifikon të mjekojë kequshqyerjen akute të rëndë për 5.1 milion fëmijë, vaksinimin kundër fruthit për 8.5 milion fëmijë si dhe furnizimin me ujë të pijshëm për përdorim ushtarak dhe higjenë personale për 28.4 milion persona. Ndër të tjera do bëhet I mundur aksesi për shërbime për shëndetin mendor dhe psikosocial për 4.5 milion fëmijë dhe personave që kujdesen për ‘ta, si dhe për të shmangur dhunimin e tyre për 1.4 milion fëmijë dhe gra.

Pa harruar urgjencën edukative në programin e Unicef është dhe objektivi për t’i dhënë akses në arsim 10.2 milion fëmijëve./abcnews.al

rama-me-femije.png
R D22:39 | 30/11/2019

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Oriola Pampuri ka reaguar ndaj videos së shpërndarë në ERTV, ku kryeministri Edi Rama takonte fëmijët e plagosur nga termeti në spitalin e Traumës.

Sipas ish-deputetes, Rama po i përdor të mbijetuarit për shfaqeje, ndërkohë që takimi me fëmijët sipas saj duhet të bëhej në praninë e psikologëve dhe pa kamera.

Reagimi i plotë i Pampurit në facebook:

Ndal abuzimit me femijet Edi Rama!

Sot ne spitalin e Traumes kryeministri vraponte per te takuar dy femije, te mbijetuar nga termeti e per te na ofruar nje shfaqje te turpshme. I shoqeruar nga ministrja e shendetesise e cila kishte pergatitur terrenin qe shfaqja e peshtire te kishte sukses, Edi Rama perdori dy femije te cilet pervec mbeshtetjes emocionale te profesionisteve, kurimit nga stafi mjekesor e ngrohtesise se prinderve nuk i duhej falsiteti neverites i Edi Rames qe ka 4 dite qe vrapon nga shfaqja ne shfaqje, nderkohe qe prej kaosit qe ka krijuar per shkak te keqmenaxhimit te situates po shkakton shume vuajtje te njerezit.

Mjaft i perdore femijet Edi Rama, te gjithe kane qene ne terren, te gjithe kane takuar femije e te moshuar, te gjithe kemi perjetuar ankthin e historive te tyre, faktin qe jane te paushqyer, te pastrehe, te traumatizuar, por kemi kursyer kamerat e aparatet fotografike me ta. Cdo bisede me keta femije duhet te jete e kujdesshme, nen pranine e psikologeve, dhe absolutisht pa pranine e fotografeve apo kamerave. Ti shkele mbi kete te norme elementare njerezore. Turp te keqperdoresh femije ne kete gjendje. Qindra te tjere therrasin per strehe, dhe ushqim. Leri kamerat, lere aktrimin, merr pergjegjesi dhe ndihmo njerezit ne nevoje! Turp!

Lexo edhe:

Rama viziton djalin e familjes Cakoni, u hodh nga kati 5-të për ti shpëtuar vdekjes

shijaku-1280x718.jpg
R D19:02 | 30/11/2019

Në Shijak nuk pati humbje në jetë njerëzore, por qindra banorë janë të pastrehë pasi bashkia i ka cilësuar ndërtesat e tyre të pabanueshme.

Grupi i xhirimit të “Abc News” dhe gazetarja Esiona Konomi na sjellin situatën në këtë qytet, me copëza jete brenda kampit të ngritur në kalçeto.

Të përlotur, të moshuarit që jetojnë të vetmuar, prindër që kanë ngelur me fëmijët jashtë, tregojnë se janë me sytë nga qielli dhe kanë filluar zbrazjen e shtëpive. Por ndryshe nga Durrësi, në Shijak nuk ka probleme për ushqim dhe veshje, pasi qendrat e përkohshme të strehimit përballojnë nevojat.

“Pallati…nuk jetohet, kam frikë se më zë poshtë. Jemi dy pleq…plaka me ilaçe unë me ilace, nuk ushqehemi dot”, shprehet një i moshuar që nuk i mban dot lotët.

Një nënë me fëmijë thotë “na gjeni ndonjë dhomë që të jetë e banueshme unë s’kam ku ti çoj. Nuk e di si do shkojë halli jonë. Zoti e bëftë mirë!”

Ndërsa kryetari i Bashkisë, Elton Arbana, thotë se rindërtimi i banesave do të nisë pasi të evidentohet niveli i dëmtimit.

“Janë 20 pallate të pabanueshme dhe disa shtëpi private, por duhen edhe ekspertë të fushës për ta vlerësuar taman dëmin. Aktualisht kemi 170 persona në këtë kamp dhe 60 persona në një palestër shkolle. Pra 230 persona kanë nevojë të strehohen”, shprehet kryetari i bashkisë.

Në këtë kalçeto, që është kthyer në qendrën më të madhe të pritjes, takuam dhe Oltin dhe Ersinin, gjinazistë nga Tetova, si dhe Fitoren, psikologen nga Maqedonia që kanë ardhur vullnetarisht të ndihmojnë.

Vogëlushëve ju është prishur rutina e tyre e përditshme. Ata nuk dihet se kur do të kthehen në shkollë. Në kamp, disa psikologë po përpiqen tu lehtësojnë dhimbjen të rriturve, duke cliruar nga ankthi të vegjëlit./Abcnews.al

affga-600x360.png
nev ila16:19 | 02/11/2019

Nëntë fëmijë humbën jetën nga shpërthimi i një bombe në Afganistan, njoftojnë autoritetet.

Fëmijët ishin duke shkuar në shkollë në momentin kur shkelën në mjetin shpërthyes. Në Afganistan, fëmijët shkojnë në shkollë edhe të shtunën, ndërsa shpërthimi i bombës ndodhi në provincën verilindore të Takharit.

“Kjo zonë është nën kontrollin e talibanëve dhe që prej kohës kur forcat e sigurisë kryen sulme kundër këtij grupi, talibanët kanë vendosur mina kundër tyre”, tha Khalil Asir, zëdhënës i policisë lokale.

Fëmijët ishin të moshës 9 deri në 12-vjeç dhe siç ka konfirmuar zëdhënësi i policisë, katër prej tyre ishin nga një familje talibanësh.

Numri i viktimave civile në Afganistan është rritur në nivel rekord këtë vit, pavarësisht përpjekjeve të SHBA-së dhe talibanëve për të arritur marrëveshje të paqes përmes negociatave.

Rreth 4300 njerëz janë vrarë ose plagosur nga korriku deri në shtator. Kjo shifër është 42 për qind më e lartë se ajo e periudhës së njëjtë të vitit të kaluar./Abcnews.al

viroza.jpg
ad min15:56 | 22/10/2019

Temperaturat e pazakonta në tetor kanë sjellë virozat të cilat kanë komplikacione tek fëmijët. Mjekët bëjnë thirrje për kujdes të shtuar për të vegjlit deri në 3 vjec të cilët janë më të prekurit.

Virozat për shkak të temperaturave relativisht të larta gjatë mesditës dhe më të freskëta në orët e mëngjesit dhe mbrëmje, shton fluksin e vizitave në qendrat shëndetësore. Mjekët specialistë bëjnë apel që prindërit të bëjnë kujdes me moshat nga 0-3 vjeç, pasi janë grupmosha më e prekur.

Temperaturat e pazakonta të muajit Tetor kanë shkaktuar komplikacione shëndetësore edhe tek fëmijët. Mjekët pediatër shprehen se fluksi i vizitave varion me rreth 20-30 vizita në ditë pranë Qendrës Shëndetësore nr. 10. Grupmosha 0-1 vjeç janë më të prekurit nga virozat, por mjekët nuk përjashtojnë dhe ata pak më të rritur.

Mjekët japin dhe disa këshilla se si prindërit  të bëjnë kujdes me të vegjlit, ku veçojnë përdorimin e veshjeve përkatëse dhe konsultat me mjekun specialist./ABC News Albania

aksidenti-ne-elbasan-1280x720.jpg
ad min19:52 | 21/10/2019

Një aksident u shënua mbrëmjen e kësaj të hëne në aksin rrugor Elbasan-Peqin. Ngjarja ndodhi në fshatin Bradashesh, ndërsa uniformat blu kanë njoftuar se janë përplasur dy automjete, një “Opel” dhe një “Benz”.

Për pasojë janë lënduar personat që gjendeshin në makinën tip “Opel”. Policia ka bërë të ditur se janë lënduar katër anëtarë të një familje, mes tyre edhe dy fëmijë të mitur. Ata ndodhen në spitalin e Elbasanit, ndërsa mjekët kanë konfirmuar se ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e shkakut të aksidentit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono